STEMPELDOOZEH F. fl. TULP Een Meisjesgezicht Bouwplannen JAN ZWART „Snelwerk" Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 18 Oct. 1932 ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Billijke tariéVen voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentifin moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 56 De ziel welke haar God verlaren heeft, is een aangeschoten vogel gelijk. Zij fladdert over de aarde, maar kan niet omhoog, en straks wacht haar de moordende hand der wereld. Bedrijfsorganisatie. Een scherpe tegenstelling tusschen bedrijfsorganisatie, socialisatie en Plan- wirtschaft is aldus betoogde dezer dagen Prof. Veraart bij den huldigen stand van de economische wetenschap en economische practijk niet meer te maken. Planwirtschaft is in een aantal beproefde handen de concrete, toepas sing der socialisatie-gedachte en d« welkome, immers noodzakelijke aan vulling van een uitgewerkte publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Als con crete hervormingsbeweging komt in eersten aanleg uitsluitend in aanmer king de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Deze heeft dan van meet af te letten op de verzorging der gemeen schapsbelangen, die vooral door de socialisatie-gedachte zijn geinspireerd. De verdere doorvoering der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie leidt dan telkenmale tot Planwirtschaft. De vraag besprekend, of er ruimte is voor een bewuste regeling door de overheid, wijst de Professor er op dat het koor der tegenstanders nog machtig is. Maar het feit dat de bestaande eco nomische toestand, gemeten aan de objectieve norm: redelijke voorziening in dc redelijke behoeften der mensch- heid, in zoovele gevallen ernstig te kort schiet, het feit ook, dal het realis tisch onderzoek van het bestaande, naast de onvermijdelijkheid, de nood zakelijkheid van het zoo zijn en het niet anders kunnen zijn heeft aange toond, voert vanzelf tot een hervor mingsplan. Men wil en moet komen tot: orde door bewuste regeling. Den beslaandcn toestand ontledende, treffen aldus Prof. Veraart de volgende verschijnselen le. Een deel der arbeiders verdwijnt uit het productieproces. Zij hebben geen enkel recht om een onderzoek naar de reden van hun ontslag te vragen. 2e. Niets verzekert hun, dat zij bij omslag van de conjunctuur op de oude plaatsen terugkomen, van de vorming van arbeidsreserves is geen sprake, ze moeten maar zien waar ze terecht komen of niet terecht komen. 3e. Voor de werkloozen zorgt niet de productie, waaruit ze verfwenen, maar, zoo goed of kwaad als dit gaat. hun kassen, de staat, de gemeente, het armbestuur. 4. Niemand der verantwoordelijken denkt er aan, het nationaal economisch leven zoo le laten gaan, dat de bergen en dalen in de lijn, die gevolgd wordt zooveel mogelijk worden weggenomen. Aan financieele en economische con- junctuurpolitiek doet de Nederlandschc regcering niet. 5e. Men laat, op wat uitzonderingen in de werkverschaffingen na, de werk loozen werkloos. De staai onthoudt zich en zorgt, dat de gemeenten zich moeten onthouden van reserve-c cono- mische werkzaamheid. De ramp der werkloosheid woedt ongebreideld voort. 6e. Loonsverlaging wordt toegepast, voor een deel nog geëischt. Geheel af- Het cijfer. Wilson barstte eensklaps uit in een luid, geaffecteerd gelach. Hij keek naar Sebright die iets mompelde. „Om den tuin geleid door een vrouw dat heb ik je wel gezegd," waren de woorden, die ik verstond. „Ik weet niet, wat gij bedoelt, me juffrouw Rutherford, zeide Wilson, „gij moet uw verstand verloren hebben. En wat u betreft, zeide hij, zich tot den detective wendende, „het telegram, dat gij uit mijn hand hebt gerukt, heefi niet de minste waarde." „Dat denkt gij, omdat gij meent, dat de sleutel van het cijfer verloren is gegaan," vervolgde mejuffrouw Ruther- ford, „maar daarin vergist gij u; de sleutel is er wel degelijk. Gij weet zeer goed, dat het lijk van mijn vader den sleutel bevat. De afmetingen van het lichaam van mijn vader zijn geheel gelijk aan die van het hoofd van uw bende. Gij meent, dat mijn vader be graven ligt op den bodem van de zee." „Wij hebben gezien, dat het werd neergelaten in de zee; daaraan is dus niet de minste twijfel," hernam Sebright. „Dat is waar; maar gij hebt niet gezien wat er later gebeurd is. De zee heeft haar donde teruggegeven; 't lijk van mijn vader zal over drie dagen in Engeland komen." Sebright verbleekte. „Dat is tooverij", riep hij uit. „Wil- KANTOORBOEKHANDEL Lingastr. 68 lo. Krommestr. TEL 326 gezien van de vraag naar de nood zakelijkheid daarvan en in welke mate, zoowel uit bedrijfsoogpunt en uit het oogpunt van het algemeen belang. Vast staat.dat eenig algemeen- en bedrijfs plan bij de loonsverlaging ontbreekt. De arbeid buiten den ondernemers- arbeid is zoo goed als geheel rechte loos. Als voornaamste der individueele rechten van den arbeider noemt Prof. Veraart: recht op een geldige reden bij ontslag en recht op arbeid in de onderneming van zijn dagelijksche werk zaamheid, met daarnaast arbeidersrecht spraak door rechtscolleges met arbei ders en medezeggenschap in onder- ni 'ing, maar vooral in bedrijf, alsook een arbeidsreserve in het bedrijf. Een behoorlijke loonpolitiek is onmogelijk zondereen behoorlijke bedrijfspolitiek. Deze laatste is niet in te voeren zonder medezeggenschap van de vertrouwens mannen der arbeiders in het bedrijf. De arbeiders moeten tot het bedrijf behooren zooals ondernemers en kapi talisten er toe behooren. Voor dit alles eersten aanleg noodig wettelijke regeling der economische bedrijfsorga nisatie. Voldoende is dat niet, want daarnaast moet de regeering een finan cieele en economische conjunctuur- politiek volgen. Nu het bedrijfsleven is geremd, moet zij voor werk zorgen en werk financieren, om aanstonds, wanneer dc conjunctuur omhoog gaat, in zekere mate liet bedrijfsleven te remmen. In de Tweede Kamer kwam dc Bedrijfsradenwet aan de orde. Opmerkelijk is, dat het eerste groote ontwerp in de zittingsperiode 1932-'33 nu eens niet met de huidige crisis verband houdt. Er is gelukkig nog tijd voor zuiver-opbouwend werk! Niet algemeen bestaat een juist be grip omtrent de strekking van het ontwerp. De leidende gedachte van de Regeering is geweest, dat zij niet on verschillig kon blijven met betrekking tot de arbeidsverhoudingendat zij niet buiten de sfeer van werkgevers •nemers blijven mag. In 't bijzonder heeft het feit, dat de vakverenigingen zich al meer ontwik kelen van verenigingen van strijd tot verenigingen van overleg, haar ertoe gebracht te trachten regelend op te treden tusschen werkgevers en arbei ders. Zij wil langzaam de Bedrijfs organisatie doen groeien. De Bedrijfsraad zal een taak krijgen op 't gebied van beslechting van ge schillen, bemiddeling, overleg, advies en uitvoering. Het zal kunnen gaan om BECHSTEIN PIANO'S Het ideaal van den muziekliefhebber I De vertcgeiwoordiger: FilUI BEIlUII-IMEIlflOIT I vraagstukken aangaande arbeidsvoor waarden, werkloosheid, vakopleiding, verruiming van werkgelegenheid Ook zal de Bedrijfsraad zich kunnen be lasten met toezicht b.v. op pensioen fondsen enz., terwijl hij een stuwende i, geloof toch geen enkel woord van wat dat jonge meisje zegt." „En," vervolgde mejuffrouw Ruther ford, „de opgaven van de afmetingen zijn in dit medaillon te vinden. Ik weet alles. Gij hebt verloren, en wij hebben gewonnen." „Gaat nu mede," zeide Vernon, „de tijd zal leeren of de jonge dame gelijk heeft gehadmaar ik heb geen tijd te j verliezen, gij zijt beiden gearresteerd en gaat dus met mij mede." Met een woeste kreet, alsof hij eerst recht 't gevaarlijke van zijn toe stand begreep, nam Sebright een aan loop en trachtte over boord te sprin gen, maar mejuffrouw Rutherford hield hem tegen. „Het baat u niets," zeide zij, „mijn vader is niet te vergeefs gestorven; het dient nergens toe nog langer tegen stand te bieden." „Gaat nu mede," zeide Vernon, „en verzet u niet langer." Een oogenblik later bevond het twee tal zich op het diens'.schip. Toen wij na eenige uren in Londen aankwamen, vonden wij de stad in groote agitatie en hoorden wij overal van de gevan genneming van de geheele bende anar chisten. Zeer weinigen evenwel wisten door welken samenloop van omstan digheden die gevangenneming had plaats gehad. EINDE. werking kan hebben op de vorming ervan. De Bedrijfsraad zal dus hierop komt het ook aan de taak der Regeering verlichten. Mede krijgt zij een rechtsprekende functie toebedeeld in gevallen, waarin werkgevers en -nemers geschillen met elkaar hebben met betrekking tot den arbeid. De Rechterlijke Macht wordt dus eveneens ontlast. Het ontwerp wil dus betere be scherming van den arbeider en een hechtere regeling van het productie proces. Handelsregister. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei zijn ingeschieven G. Alblas cn Znbouwmaterialen, Nunspeet. R. Louw, bakkerij, Nijkerk, Hoogen- hof II. Ass. Hyp. en Woningbur., Veenen- daal, Kanaalweg 2. G. Peut. slagerij. Amersfoort, Arnh. weg 46. J. Klok, Melkhandel, Amersfoort, v. Bemmelstraat I. Gebr. Morelissen, Eleclr. bedrijf, Amersfoort, Arnh.weg 40. Techn. Handelsbureau, Bekink en Zonneveld, Auto-Asscsoires, Amersfoort. N.V. Bouw- en Aannemersbedrijf Jac. v. Gent, Amersfoort. W. v. Hennekeier, café, Nijkerk, Markt 18. Wed. M. Klaassen, schoenhandel, Putten, Kerkstraat A 146. Openbare Leeszalen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat art. 4 der Rijkssubsidievoorwaarden voortaan zal luiden als volgt: „Zij (de Openbare Leeszalen) be hooren een algemeen ontwikkelend en onderrichtend karakter te dragen en alle moreel schadelijke, op grove wijze andersdenkenden kwetsende of tot on gehoorzaamheid aan de landswetten opruiende lectuur te weren." R. K. Rijkskieskring Utrecht. Dc Bond van R. K. Kiezers in den Rijkskieskring Utrecht, houdt alge- meene vergadering. Zaterdag 22 Oct., half tien in het Gebouw voor K. en verliest nimmer zijn trissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging i het gelaat .Zij"-Ciétne gebruikt. In prijzen van 20-30-45 en 75 cent. 1 Bloemen uit Ierland. 's Avonds na den veldslag laten de: meeste soldaten zich neervallen, onver schillig waar, om te slapen. Ze hebben veel geloopen en gescholen, ze heb ben er velen zien vallen, ze hebben er zelf velen gedood. De gewonden, die men in alle haast opneemt, slapen niet; zij schreeuwen, kermen of ijlen. Maar er zijn enkele krijgers die, schoon zelf niet gewond, zich den slaap ontzeggen om voor de laatste maal hen gezelschap te houden, die de morgen niet meer levend vinden zal. En zoo, in den nacht volgende op den slag bij Germanstown, de eerste schoone overwinning die Washington behaalde in den Onafhankelijkheids oorlog zat Teddie O'Neil te waken bij zijn vriend O'Shannon, die in 't gevecht deerlijk was gewond. Beiden waren lerenbeiden hadden zich gevestigd in Amerika om aan de geloofsvervolging te ontkomenen daar het toeval hen bijeen bracht onder cén en denzelfden bevelhebber, hadden zij al spoedig vriendschap gesloten. Dien dag hadden zij schouder aan schouder gevochten. O'Neil stond er bij toen O'Shannon dien kogel in zijn schouder kreeg; en nu waakte hij bij her:, be schut door een geïmproviseerde tent, niet ver van de zacht kabbelende Sus quehanna. Landhuizen, Woonhuizen, Bedrijfsgebouwen. Begrootingen, berekeningen. Gewapend beton. Adviezen kosteloos P. Jos. Hak, Architect Timorstrait 17 - Amersfoort W. te Utrecht. I. Mededeelingen, II. Verslag Penningmeester 1931. III. Behandeling Concept-Program 1933. A. Inleiding door den heer P. H. J. Steenhoff Baarn. Motie van de R. K. Kiesvereni ging te Zuilen De Bond enz. kennis genomen hebbende van Ontwerp-Program der R.K. S aaisparlij spreekt zijn diep leedwezen en ernstige afkeuring uil over het feit. dat dit Ontwerp-Program zoover blijft beneden de eischen, die in dezen ernstigen tijd aan het Katholicisme als wereldmacht moeten worden gesteld dringt aan op een radicale herzië- ling van dit program, vooral in de economische en financieele paragrafen daarin, zoodat in het program de krachtige overtuiging komt te spreken, dat de belangen van de maatschappe lijk zwakken voor alles met de grootste toewijding moeten worden gediend; noodigt alle gelijkgezinden uit, 2ich voor de algeheele verbetering van het Ontwerp-Program, het stellen van democratische candidaten en het be vorderen van een democratische poli tiek, zoowel bij de a.s. begrootings- debatten als voor en na de komende verkiezingen, zoo krachtig mogelijk te organiseeren Besluit de motie te publiceeren le. door de pers; 2e. door toezending aan het Besluur der R. K. Staatspartij 3e. door toezending aan alle leden van den partijraad 4e. door toezending aan de besturen van de Rijkskieskringorganisaties. En gaat over tot de orde van den dag." Prae-advies: Het Bestuur van den Bond kan zich met den gedachtengang dezer motie niet vereenigen en moet aanneming ontraden. C. Amendementen op het Concept program IV. Voorstellen ter behandeling ir de vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij 1. Van de R. K. Kiesvereenigingen te Maartensdijk—Achttienhoven en te IJsselstein „Onverwijlde Regeeringsmaatregelen ter voorkoming van ongemotiveerde hypotheekopzeggingen in dezen crisis tijd". Prae-advies: Het bestuur van den Bond kan zich met dit voorstel ver eenigen. 2. Van de R. K. Kiesvereeniging te Maartensdijk—Achttienhoven „Spoedige en krachtige Regeerings maatregelen inzake regeling van en controle op den export van zuivelpro ducten, met name condens-melk en melkpoeder, meer speciaal lot behoud van het Engelsche afzetgebied van „Kom, kom, Patrick, hou je bedaard," herhaalde hij, misschien wel voorden, tienden keer. „Je vermoeit je maar met al dat praten. Weet je niet wat de chirurgijn gezegd heeft? „Nu heb ik er den kogel wel uit, maar nu is de hoofdzaak: rust." „De chirurgijn," zei hij met droge cn hokkende slem, „de chirurgijn, nu ja! Hij heeft den kogel uit mijn schou der gehaald en hij heeft er lang genoeg aan gepeuterd! Maar heeft hij mij verlost van die brandende pijn die mij het slapen belet? En van die an dere pijn, die mij nu al vijftien jaar lang aan het hart knaagt? Die pijn, Teddie, heeft mijn leven versleten tot op den draad; aan die pijn zal ik sterven." Jawel, ik weet het wel," ging hij, voort, als in antwoord op een gebaar van zijn vriend, „je wilt mij om den tuin leiden, mij wijs maken dat ik nog beter worden kan Maar ik weet toch het best hoe het met mij gesteld is! Jij, jij weet daar niets van, en jij kunt je niet voorstellen wat men voelt als men gaat stervenals men weet dat het uit is eer de dag aanbreekt, misschien binnen het uur; als men bedenkt dat het onmogelijk is wat men sedert vijftien jaren gehoopt en ge droomd heeftals men gaat sterven, de wereld verlaten, eer men zijn Ier land terug heeft gezien!"... Op het hooren van dien naam Ierland, VOOR BETER SCHILDERWERK OOK UW ADRES HUIS- EN RECLAME SCHILDER, BEHANGER HESSENSTRAAT 10 deze producten." Prae-advies: Hel Besluur van den jnd acht dit voorstel, om den aard van het onderwerp, ongeschikt voor de behandeling in de politieke organi satie en meent, dat het meer geëigend is voor behandeling in de landbouw organisaties. die het in haar overleg met de Regeering kunnen betrekken. V. Rondvraag en sluiting. BERICHTEN UIT AMERSFOORT LAATAL UW Copieërwerk MAKEN DOOR Copieërin richting Langestraat 84 - Telef. 528 Openingsavond Volksuniversiteit der gemeente Amersfoort. Woensdagavond geeft de Volksuni versiteiteen openingsavond. „Mannen koor" zal onder leiding van Gerril van den Burg, eenige liederen ten ge- hoore zal brengen. Verder zal Mevr. Charlotte Köhler, voordrachts-kunstenares te Amsterdam, oud Fransche legende „de Speei- geven en eenige gedichten voor dragen. Wij laten hier een recencie volgen uit De Maasbode: „De relazen der zeven ooggetuigen demonstreeren sterk de groote artisticiteit van Charlotte Köhler. Een boeiende voordracht die respect afdwingt voor het geniale van deze actrice." Ook voor Amersfoort is Charlotte Köhler geen onbekende. Wij brengen in herinnering haar eerste optreden voor de Volksuniversiteit met van Dal- sum in de „Vertraagde film", voor de Kunstkring in „Stervend Europa." 3de Rondgang St. Joriskerk. Naar aan het Bestuur van het Nut zeeroniangs ter oore kwam, zijn er nog vele menschen, wellicht ook van buiten onze stad, die een der, in de laatste maanden gehouden rondgangen de St. Joriskerk niet hebben mede- A.s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSVISCHDAG 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMU1DERVISCHHANDE L UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. door den gewonde uitgesproken op een toon van grenzenlooze teederheid, voelde O'Neil de tranen in zijnoogen springen. „Patrick", zei hij zachtjes, „bedenk dat het God is die je roept. Houd moed, kerel, en..." 't Is niet de moed die me ontbreekt, Teddie. Voor den dood ben ik niet bang. Maar... jij bent zelf een Ier... jij zult mij begrijpenIk zou Ierland gaarne terugzien, al was 't maar voor één dag. Ik wou den hemel zien en weten dat het lerlands hemel is, met zijn donkere wolken waarin de regen boogzoo heerlijk prijkt; ik zou willen ademen en weten dat het lerlands lucht is die mijn borst doorstroomt... En als ik niet meer zien en hooren kan, dan zou ik willen rusten in lerlands grond. Dat is alles wat ik nog van het leven verlang, en daarna zou ik te vreden sterven." En hij drukt de hand van O'Neil, die zachtkens, op een toon dien hij tevergeefs overtuigend tracht te maken, tot hem zegt: „Maar ik heb toch nooit gezegd dat je gaat sterven, Patrick! integendeel, ik geloof zeker dat je beter wordt." „En als ik beier word, denk je dan dat ik naar Ierland terug zal kunnen?" En daar O'Neil niet dadelijk ant woordt, voegt hij er bij„Maar al word ik hiervan beter, dan heb ik toch niet lang meer te leven, 't Is zoo moeilijk Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. gemaakt en die toch nog gaarne een en ander over kerk en orgel zouden willen vernemen en daarna het orgel in al zijn lüister zouden willen hooren. Op grond daarvan heeft het Nuts- bestuur zich nogmaals bereid verklaard om een rondgang te organiseeren, waartoe het College van Kerkvoogden opnieuw en mei groote bereidwillig heid toestemming verleende. Ook de organist, de heer Mooij kan zijn overige werkzaamheden zoo rege len dat hij opnieuw voor dit doel zijn medewerking geven kan, terwijl de heer Ir. van Hasselt toezegde als spreker over den kerkbouw en wat hiermede overigens verband houdt te willen op treden, zoodat er weder van alle zijden mogelijkheid was om aan den geuiten wensch te voldoen. Daar het jaargetijde geen uitstel toe laat is dus besloten, om Woensdag 19 October den rondgang te doen plaats hebben. Hij zal worden gehouden op dezelfde wijze ais de vorige keeren. Opening van de kerk (ingang Hof) om half drie; om drie uur precies wordt de deur gesloten en begint'de uillegging. Men zal be grijpen, dat te-laat-komers hierbij zou den storen, zoodat aan alle belang stellenden beleefd verzocht wordt, op het genoemde uur te willen letten. Om half 4 zal de heer Mooij zijn rede beginnen en daarna het orgel be spelen om half 5 zal de rondgang geëindigd zijn. Ieder is welkom. en het duurt zoo lang eer men de zee over is... Och, ik kan net evengoed nu heengaan..." Maar terwijl hij dit op vastberaden toon zegt, druppelen er uit zijn geslo ten oogen twee groote tranen over zijn ingevallen wangen. Dieper geroerd dan hij wil laten merken, doet O'Neil nu zijn best om koelbloedig te schijnen, en woorden te vinden van bemoedigend verwijt. Doch wat hij zegt is onbeholpen en veel te streng: „Maar Patrick, ik dacht niet dat je zoo weinig moed had; jij, een Ier! Huil je nu omdat je sterven gaat? Vin-je het dan niet een geluk te ster ven na een overwinning, behaald in den strijd om de vrijheid?" „De vrijheid?" herhaalt Patrick, als uit een droom ontwakend, ,'tlswaar, om de vrijheid hebben wij gestreden; wij hebben overwonnen, en weldra zal Amerika onafhankelijk zijn. Maar Ier land, O'Neil, Ierland? Ierland is nog afhankelijk en zal het altijd zijn! En terwijl Ierland lijdl, offeren wij voor anderen ons leven op!" Deze woorden doen het verwijt op O'Neils lippen besterven. Dat hij streed voor een ander land dan Ierland, het heeft hem zelf meer dan eens ge hinderd. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1932 | | pagina 1