r Kaartsystemen en Kaartenkastjes F. TULP Bouwplannen „Snelwerk" Fa. H. Elzenaar N.V. Middenstands-Bank Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 25 Oct. 1932 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentffin moeten Dinsdag en Vrijdag vddr 8 i—- - Tolt nuwricnncn moeien uinuuag in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Wanneer richtingen en partijen elkaar noodig hebben, beginnen ze gemoedelijk te worden. Er behoort dan moed toe, 1 op zijn stuk te blijven staam. Binnenland Huisslachting. Zij, die als lid toegetreden zijn tot de Oewestelijke Varkenscentrale „Utrecht"1 en vallen onder de bepalingen van vrije huisslachtingen, dienen minstens acht dagen vóór den dag van huis slachting bij een lid der Plaatselijke Commissie een aanvrage voor vrije huisslachting benevens een kennisge ving aan te vragen en één en ander nauwkeurig met inkt in te vullen. Deze ingevulde aanvrage voorziet het lid der plaatselijke commissie van zijn advies en zendt deze met de ken nisgeving aan de Gewestelijke Varkens- centrale, waarna toezending van de akte van vrijstelling verzonden wordt aan den betrokkene, wanneer aan alle vereischten voor de verkrijging van vrijstelling voldaan is. 1 ,Op de akte van vrijstelling wordt door de Gewestelijke Varkenscentrale de datum van verzochte huisslachting vermeld en deze acte dient drie dagen na de slachting teruggezonden te wor den aan de Gewestelijke Varkenscentrale Opgave ter secretarie der gemeente, waar men woont voor aangifte van huisslachting, dient steeds te geschie- T den, onverschillig of men al of niet vrijstelling van de hetfing op de huis slachting verkregen heeft. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei. De Kamer vergaderde onder pre sidium van den heer v. Lonkhuyzen. Naar aanleiding van een zinsnede in het antwoord van B. en W. Amers foort aan den Raad aldaar over een nog niet uitgebracht rapport markt wezen door de Kamer zal eraan her innerd worden, dat dit rapport reeds fti werd gegeven bij de Politieverordening. Met Bestuur zal onderzoeken, in hoeverre er inzake goederenruil met Duitschland iets voor het district is te doen. Onderzocht zal worden, of een voor stel van Postkantoor Amersfoort over postboxen tusschen 7.15 en 7.30 aan aan het station ten behoeve van foren zen en reizigers reden van uitvoering heeft. Een actie van de Ver. v. Leeraren Schoonschrijven tot herstel van het vak „schrijven" op Middelbare e. d. scholen zal worden gesteund. «4 Daarna ging de Kamer over in een langdurig comité-generaal, waarna de begrooting werd vastgesteld voor 1933, alsmede, welke subsidies voor 1933 zullen worden verleend. gouden professiefeest te herdenken in het Moederhuis „St. Jozefklooster" aan de Barchman Wuytierslaan alhier." Op Zaterdag 22 October had de uitreiking plaats van (de oorkonde) aan de Rotary-club Amersfoort. Daarmede was de opneming dezer afdeeling in het internationale geheel van de Rotary-beweging een voldongen it. Daar de groote zaal van Amicitia nog niet gereed is had deze uitreiking te Baarn plaats. Van allerlei clubs uil ons land kwamen afgevaardigden ter bijwoning. Gelijk men weet beoogt de Rotary hoofdzaak het aankweeken en be- voiu'ren van dienen aan de mensch- lieid zoowel in zaken als in beroeps leven, een mooi ideaal zonder eenig geheim. Door den directeur van Openbare Werken werd aanbesteed het leggen van wegen en rioleering op het terrein tusschen Ouden Soesterweg en Planl- soengordel. Van de 24 ingekomen biljetten was laagste: Barenberg te Eindhoven met f41485. Hoogste Timmers te Leiden f 63400. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Klooster St. Jozef. „Zilveren en Gouden Professiefeest. Den 29sten October a.s. hopen de Eerwaarde Zusters,,Justina en Bona- ventura haar zilveren professiefeest en den 7dcn November a.s. de Eerwaarde Zusters Christina en Genoveva haar Bloemen uit Ierland. Maar hij tracht nog te weerleggen: „In Amerika of in Ierland, om beleven, 'l is altijd mooi de vrijheid Ie verde digen, en God zal 't je loonen, Patrick, dat je je bloed voor haar vergoten hebt. Zeg eens, ben je niet blij bij de gedachte dat je nu gauw je loon ont vangen zuil? Om trouw te blijven aan ons Katholiek geloof, heb je je vader land opgegevenEn nu ga je naar den Hemel, Patrick, en dat is een heer- lijker vaderland dan het aardsche!" Maar Patrick antwoordt, diep be- O'Neil antwoordde met een zucht, en niet meer wetend wat te zeggen, zweeg hij. Gedurende eenige oogen- blikken hoorde men niets dan het ge- kabbel van den stroom, de moeilijke ademhaling van Patrick, cn de schreden van O'Neil die voor de tent heen en weer liep. De lucht was koel, en om haar binnen te laten lichtte O'Neil een slip van het linnen op. Toen kwam hij weer bij het bed zitten. Een paar minuten later voelde hij. dat er een hand op de zijne werd ge legd, en hoorde hij Patrick zachtjes vragen: „Slaap je?" KANTOORBOEKHANDEL Langestr. 66 t.o. Krommestr. TEL 326 IXBACH PIANO'S I Voortreffelijk ln elk opzicht Vraagt catalogus en condities aan K bij de vertegenwoordiger Fa. R. VAN DEN BURG ARNHEMSChEWEQ Waarschuwing, De Burgemeester, van Amersfoort brengt ter kennis: dat op de schiet banen van de Leusdcnscheheide schiet oefeningen zullen worden gehouden met mitrailleurs in den nacht van 25 op 26 October e.k. van 21.00 tot 2.00 ir. Het onveilige terrein zal door vlag gen worden aangegeven op de zelfde punten als zulks reeds plaats heeft bij schietoefeningen overdag, doch boven dien zullen op die vlaggen en op de twee vuurballen rood licht gevende lantaarns worden geplaatst. Het plaatsen der lantaarns zal zoo tijdig geschieden, dat iedereen de ge legenheid heeft het onveilige terrein nog bij daglicht te verlaten. Gemeenteraad. In de Donderdag te houden gemeente raadsvergadering zullen nog worden behandeld Voorstel tot verhuring aan A. Schar- wachter van grond aan den Ulrecht- schen weg hoek Daam Fockemalaan. Voorstel tot verkoop van bouwterrein in en nabij de Daam Fockemalaan totaal groot pl.m. 10412 M2. voor 132000.—. ,Neen, Patrick, waarom? Wat wou je?" „Ik wou... ik,wou, kameraad, dat je bij me bleef en wat zeiIk heb zelf zooveel gepraat als ik maar kon, maar nu beu ik zoo moe! En ik vind die diepe stilte om mij heen zoo onplei- zierig," vervolgde hij, wat luider. „Luis ter, ik zal je zeggen waarom... Ver beeld je, als niemand spreekt, dan hoor ik..." hij hield stil als om te luisteren... „dan hoor ik daarginds, heel zachtjes, maar onophoudelijk, zon der tusschenpoozen, een oud liedje, dat ik, nu vijftien jaar geleden, voor het laatst hoorde't Was op den dag dat ik uit Ierland vertrok. Op het oogen- blik dat het schip de haven van Dublin verliet, stond er, in den kouden mot regen, een oude bedelaar op de kade, en die begon dat lied te zingen. Sedert heb ik er niet meer aan gedacht... en daar hoor ik het nu opnieuw, en ik kan het niet tot zwijgen brengen. En het doet mij pijn dat te hooren, O'Neil! 'tls alsof ik alles lijd wat Ier land heeft geleden sedert het bestaat. Het lied is zoo droevig, zie je, en zoo lang't Is of ik er al lerlands klach ten in hoor, sedert eeuwen en eeuwen her!" Terwijl hij sprak was zijn hand koud R. K. Handelsreizigers en agenten, Deze worden allen genoodigd ter propaganda-vergadering te houden op Zaterdagavond 29 October, in deLunch- room Princesse aan de Utrechtsche- straat waar een bestuurslid van den Bond St. Christoffel de organisatie plicht zal bespreken. De leden van den Kath. Vrouwenbond herinneren we nog even aan de lezing met lichtbeelden over Noorwegen door Kapelaan De Geus uit Utrecht, Don derdagavond in St. Aechten aan het Zand te houden. Nog herinneren wij eraan dat ook niet-leden bizonder welkom zijn op dezen avond en ten slolte dat het niet uitsluitend dames niet-leden behoeven te zijn. Ook heeren zijn hartelijk wel kom. De toegangsprijs werd op 25 ct. bepaald. De Amersfoortsche politie arresteerde een Zwolsche schildersbaas verdacht van diefstal en inbraak. Bij fouilleering werden waardepapieren op verdachte bevonden. Vermist wordt nog een spaarbankboekje waarop f400 en een bedrag groot f400. De Minister van Defensie, Dr. Deckers, vergezeld van adjudant Tie- lens, heeft een bezoek gebracht aan ons garnizoen en daarbij gelegenheid gevonden een bezoek te brengen aan het gebouw der R. K. Mllitairenver- ecniging. De Nutsspaarbank propageert ook dit jaar weer den Wereldspaardag op 31 October a.s. Er is een reclame in den tuin aangebracht, welke des avonds verlicht is. Het motief is de speenvarken-spaar pot waar regelmatig geld invloeit onder het toeziende oog eens spaarders. Werkelijk origineel. Door de architecten Herm. Kroes en Zoon werd aanbesteed het ver bouwen en uitbreiden der Kath. U.L.O.- school aan den Weslsingel. Er waren 18 inschrijvers. Laagste as N. J. de Wit met f 19.382. Hoog ste J. A. van Keulen met f 24.260. Tijdens den verbouw zal de Kath. U.L.O.-School worden gehuisvest in de Openbare School aan het Plantsoen bij de Coninckslraat. Zes en Veertigste Jaargang - No. 58 Landhuizen, Woonhuizen, Bedrijfsgebouwen. Begrootingen, berekeningen. Gewapend beton. Adviezen kosteloos P. Jos. Hak, Architect Timorstraat 17 - Amersfoort A.s. Woensdag 12^4 uur wederom VOLKSVISCHDAG 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. Herfst-tentoonstelling, Letterlijk onder de hoede van de St. Ansfriduskerk, n.l. onder de begane grond, is het kwartier der R, K. Ver kenners, St. Ansfridus en St. Jorisgroep. Zondag werd hier de herfsttentoon- stelling van onze Padvinders gehouden. Reeds bij het binnentreden ruikt men de pittige hcrfslboschlucht, ver mengd met de bittere geur van ster vende bladeren. Onwillekeurig haalt dieper adem in deze frissche natuuraroma. 'oortrekkers-gasten (d.w.z. de aspirant-voortrekkers) hebben eer van hun werk. Deze hebben n.l. de geheele tentooonstelling gearrangeerd en op gebouwd, met veel artistiek gevoel. De tentoonstelling is ondergebracht in één lokaliteit, waar langs de wanden tafels slaan opgesteld, evenals in het midden. Alles, wat de verkenners en welpen hebben gevonden in onze mooie bos- schen rondom Amersfoort, is daar op artistieke wijze bijeengebracht. We troffen er 'n hoekje aan van vondsten uit naaldbosschen, een andere hoek voor loofbosschcn. In het mos- en bladeremapijt steken paddestoelen hun kleurrijke kopjes op, treffen we sporen aan van vogels en beesten (gipsafdrukken) en overal heeft de bioloog van de groep de naam bijgeschreven. Dit alles is, wat het zoeken betreft, haastwerk geweest, want over enkele dagen, zelfs uren, zijn deze herfstvoort- brengselen verlept en rot. Oo een aparte tafel zijn boeken uit gestald, bereidwillig afgestaan door de R. K. Leeszaal, toonend met plaat en letter de natuur in de herfst, terwijl tusschen de wandversiering bladeren in hun prachtige herfsttinten enkele opgezette woudbewoners nieuwsgierig met hun zwarte kraaloogen tusschen de bladeren uitloeren, verschrikt mis schien door de ongewone belangstelling van hun toch zoo schitterend heiligdom. Deze tentoonstelling laat ons zien, wat de onverschillige wandelaar ach teloos voorbijloopt of met zijn wandel stok ruïneert. Ze leert ons te zien naar het kleine, dat verborgen tusschen de boomen, toch zulk een schilderachtig effect kan maken. Niet alleen dus een kunstzinnige, doch ook een heel leerzame expositie, waaraan de thuisblijvers veel hebben gemist. Op Vrijdag 4 November 10 uur zal op het terrein van de Wagenwerkplaats der Spoorwegen publiek worden ver- kochl eiken-, grenen- en vurenafbraak, afkomstig van spoorwagens. LAATAL UW Copieërwerk MAKEN DOOR Copieërinrichting Langestraat 84 - Telef 528 geworden, en het zweet parelde op zijn voorhoofd. Met het oor naar Patricks mond gericht had O'Neil geluisterd, bij zich zelf denkend: „Hij heeft harde koorts, hij ijlt, de arme kerel!" en om den zieke kalmer te stemmen, begon hij zelf zachtjes te praten: „Wat zal ik je vertellen, Patrick? Van mijn hoeve in het Alleghany gebergte?" „Neen, van Ierland." „Wil je weten hoe ik tot aan mijn twintigste jaar mijn leven doorbracht te Belfast?" „Neen, 't zijn niet de steden van Ierland die ik liefheb. Vertel mij van de velden, van de bergenOf wel, ken je geen lersche legenden, Teddie En op een toestemmend gebaar van O'Neil: „Vertel mij dan de legenden van de geesten die 's nachts op de bergen verschijnen". O'Neil dacht een oogenblik na. Toen begon hij „Aan den zwarten hemel straalt de lan, koud en bleek. Haar blauw licht glijdt over de donkere golven van het meer. De mirtenstruiken wiegelen op den wind. Broeder en zuster loopen langs den oever van het meer. Zij houden elkan- per bij de hand. Ze zijn moe, maai toch verhaasten zij hun schreden om voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelacredioten Inca^aeeringen Spaar-deposito's rente 8'/» pet. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Vereeniglng Regentesselaan. Abonne menten (niet persoonlijk) f3.- plus belasting bij fa. Van den Burg, hemschestraat 8. Geloof en Wetenschap. Voor het winterseizoen wordt het volgende programma gepresenteerd Woensdag 26 October, 'savonds kwart over acht, Lunchroom „Princess" Utrcchtschestraat, Levende Brabantsche Folklore uit eigen werk van Antoon Coolen. November. Een drietal Godsdienstige Conferenties door Pater W. de Veer S.J. November. Verband in ziekte tus schen mensch en dter, door E. A. Galesloot, dierenarts. December. Praatavond. Het ondcr- crp wordt te voren ter kennis van de leden gebracht en kort ingeleid. Januari. Het Russische Communisme in theorie en praktijk, door Mr. H. J. A. van Son. Januari. Praatavond. Februari. Bert Brugman's Marionet ten-Theater. Februari. Praatavond. Maart. Filmavond. Ook dezen winter zul weer door het Leger des Heils een voedseluit- deeling aan kinderen cn behoeftige gezinnen plaats vinden, waartoe men in de gelegenheid is door een beschik king van den Minister van Oorlog. Beschikbaar zal wederom worden ge steld eten uit de militaire keukens. De kinderen zullen in liet middaguur dat door het Leger des Hells verzorgde voedsel voorloopig in school,Coninckstr. kunnen gebruiken, terwijl restanten voor behoeftige gezinnen bestemd door leden uit die gezinnen worden afge haald. Wie in aanmerking wil komen,"kan zich melden bij stafkapitein Kolder, Emmalaan 18. De Federatie van Amersfoortsche Middenstandsvereeniglngen heeft be sloten 'tot het organiseeren van een winkelweek van 9 tot 15 November. Steun en medewerking wordt daar bij verleend, door de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" omdat ook het doel dezer vereeniging in deze Het Hartveld-Kwartet komt hier weer concerteeren op de Donderdagen 3 November, 15 December en 16 Maart het gebouw van de Theosophisclie winkelweek zal worden nagestreefd. Het uitvoerend comité is samenge steld uit de heeren G. A. Luycx, Van Gent, Van Ommeren, Kortland en Smit van den Broeke. hun hutje met het strooien dak te be reiken. Broeder," zegt het meisje, de hand uitstrekkend, „ziet ge daar niets schit teren tusschen de struiken?" De broeder ziet toe en maakt het teeken des kruises, „Een geest, een geest komt naar ons toe!" en ze vallen met gesloten oogen op de knieün. Allengs voelen ze zich doordrongen ineen vreemd, bovcnaardsch geluks gevoel, en ze doen de oogen weer open. Een onbeschrijfelijk licht, waarbij vergeleken alle aardsche licht duister nis is, omringt hen; een licht,zuiver der dan dat der sterren; zoeter dan de lente-zonnewarmte voor vermoeide le dematen. De gedaante die te midden van al dat licht schittert, ziet hen glim lachend aan. En de kinderen, verrukt, spreken haar toe: „Gelukzalige geeslvetschij- ning, zeg, wie zijt gij?" „Ik ben een dergenen die hun geloof en hun geweten liever hadden dan hun vaderland, en die stierven ver van hun land, ten einde God volgens hun over tuiging te kunnen dienen." „Welgelukzalige geestverschijning, waarom hebt ge uw plaats in het pa radijs verlaten?" „Omdat, kinderen, zelfs het paradijs 000 Op de te Amersfoort Rehoudcn studiedagen van den R. K. Midden standsbond is een nieuw ontwerp- werkprogram voor den bond aar. de orde gesteld. Achtereenvolgens werden ingeleid, het ontwerp-gemeentcprogram door H. E. van den Brule, te Rotterdam, het vraagstuk van de concentratie der bureaux van de R. K. Midden standsorganisatie door Mr. van iiellen- berg Hubar, te Rijswijk, de samenwerking van den midden stand op oeconomisch terrein, door J. P. de Brabander, te Utrecht, liet programpunt inzake publiekrech telijke bedrijfsorganisatie cn Inzake wet telijke bescherming van het kleinbedrijf, door mr. Bach, Den Haag, dc Rliksvoorllchtlng ten behoeve van den middenstand, door accountant van Neerven te Eindhoven, en ten slotte de zedelijk-godsdien- slige taak der organisatie, doorjrcctor Bots te Amsterdam. Op alle inleidingen volgde breed voerige gedachtenwisscllng. charme en Ifischheid van Uw tclnl t. l sloutsle verwachtingen overtreden. In prijzen van 20—30—46 ei ons het land onzer kindsheid niet kan doen vergeten. Wij hebben den geur van ierlands velden lief, hel water zijner meren, de lucht van zijn zwerk; zacht is, onder onze voeten, het rots gesteente zijner bergen." Bewegingloos, met gesloten oogen, lag Patrick daar. Zijn ademhaling scheen rustiger; en mccncnd dat hij sliep, hield O'Neil met vertellen op, Maar de gewonde sliep niet; en de hand van O'Neil drukkend die hij nog altoos in de zijne hield, sprak hij: „Dank, dank. Zoolang gij spreekt zwijgt het droeve lied. O Teddie, wat zijn de legenden van ons Ierland mooi voor lien die liggen te sterven I" Vermoeid zweeg hij. Toen, glim lachend voor het eerst in dezen langen droeven nacht, zei hij„Ik zeg legende. Maar wie weet of <«ij niet wadr Is, deze legende? Wie weet ot God mijn ziel niet zal toeslaan Ierland terug te Eaan zien eer zij de andere wereld innentreedt? De ziel kan Immers zien en waarnemen, zoo goed als 't lichaam? En was ik niet, terwijl je sprak, in Ierland, mèt die ziel uit het paradijs?" Hij sprak met zwakke stem, waaruit het teven reeds wijkende was, maar waarin men den nog vurigen geest hoorde trillen. Uw wensch „Mijn legende is nog niet uit," sprak O'Neil; „luister": De twee kinderen liggen op de knieün, in het hemelsblauwe licht dat gloriekroon om hun hooiden weed. jf, blijf nog, o geest, de muziek uwer stem vermeldt ons ongekende dingen!" „Omdat ons lichaam in vreemde aarde rust, denkt men dat wij voor Ier land verloren zijn. Maar onze ziel leeft, en zichtbaar of onzichtbaar, dwaalt zij over de groene velden van Erin. On der onze voeten herkrijgt de klaver zinnebeeld der hoop vertrapt door cn verlept onder de voeten der Engcl- schen, een onsterfelijke kracht; en de lucht waarin wij rustig zweven, schenkt aan hen die ze inademt jen trotsche, trouwe en sterke liefde voor Erin, dat eiland der smarten. Toen wij mcnschen waren heeft men ons verjaagd, omdat wij Ierland te liet luidden. Maar wie kan onze onsterfe lijke geesten verjagen Nacht en dag zweven de geesten der verbannenen, talrijker dan de sterren aan den hemel, over Ierland. Als een moeder aan de wieg van haar kranke kind, waken wij over lerlands moed, die op het punt is te bezwijken." (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1932 | | pagina 1