A. H. v. Nieuwkerk n.v. van koude is geen sprake Parochie O. L. Vrouw Hemelvaart. Bi) het begin van het Kerkelijk jaar, le Zondag v. d. Advent, In de vol gende maand, begint weer een nieuwe jaargang van het in onze Parochie meer en meer gebruikt wordend boekje mBron van Christelijken Geest". Beter, gemakkelijker, goedkooper, doelmatiger boekje voor het volgen van de H. Mis ka i men zich niet denken. Alle hoofd- en bijgebeden, door den Priester aan het Altaar, in de H. Mis van den Zondag te verrichten, volgen woordelijk in het boekje. Ieder ge- loovige kan dus de volle aandacht wijden aan de H. Handelingen, en wier vrucht voor ons grooter zou zijn, zoo wij slechts met meer intentie mede offeraars waren. Dat nu te bereiken, is het doel van het boekje, en spoort aan tot ruime, kan het zijn, tot alge- meene verspreiding onder de Parochi anen. De kosten kunnen niemand terug houden. Voor 2 cent (minimum) schaffe men zich elke week zoo'n boekje aar of liever nog, men geve zich bij onder- geteekende als abonné op en voor f 1.50 wordt het zoo geliefde kerk boekje een jaar lang thuisbezorgd. Tevens neem ik deze gelegenheid te baat, om nog eens „extra" te wij zen op de in onze Parochie bestaande vereeniging „de Altaarwacht". 't Schijnt dat velen daarvan een verkeerde voor stelling hebben. Was dat niet zoo, dan moest 't Ledental veel grooter zijn Buitengewone of zware verplichtingen weerhouden niemand in deze. Iedere Parochiaan kan en moest eigenlijk lid zijn. Meerdere eer en verheerlijking van Christus in 't Heilig Sacrament is 't eenig motief. Dat velen onzer het daarmede eens zijn, wordt duidelijk bij de maande- lijksche collecte. De armen zelf geven nog graag, zij 't dan ook een klein offertje, voor bloemenversiering en ge wijd licht bij gelegenheid der Aan bidding op den 3en Donderdag van iedere maand. Welnu, medeparochianen sluit U aan aan. Ên aan de Pastorie èn bij ondergeteekende, Beekenstein- schelaan 31 vindt gij gelegenheid tot inschrijving. Me dunkt, de treurige tijden, die wij thans beleven, geven wel aanlei ding tot deelneming aan de twee zaken, door mij in dit stukje genoemd. Moge de „Oogst" ruim zijn!! R. VAN 'T WEL, Beekenst.laan 31. Burgerlijke Stand. 21 Oct. GeborenEgbert, H. v. Amerongen en A. E. v. Veen. OverledenCornelia Steenbeek, 35 j., ongeh. Gerrit van Eeden, 66 j. ongeh. 22 Oct. Geboren: Metje Susanna, d. van R. J. Smit en M. M. E. Schim mel. Rengertje Francina, d. van R. v. d. Biezen en F. F. Bosman. Over leden Jacobus van der Velden, 73 j. wedn. van A. v. Diemen. 24 Oct. Geboren Rudolf, z. van W. Scheick en C. P. Bastiaanse. Gerrit, z. van W. Gouw en G. v. Dijl. Hendrikns Lambertus, z. van H. L. Houtveen en A. C. Snijders. Helena Adriana, d. van J. Blok en P. Spie renburg. Gerrit Jacob, z. van G. J Kleijmeer en T. Brouwer. Overleden Herman Olivier, 19 j., ongeh. julia Carolina Elisabeth Hofman, <0 echtg. van J. Berends. Gijsbertus de Jager, 70 j., echtg. van W. Dresen. Johanna Boer, Bisschopsweg 142. Marguerite Krepp, R.K., P. Borstr. 33. Aartje Melgert, N.H.. K. Bergstr. 15, dienstb. Helena v. d. Hoogen, R.K., Bleekerslr. 37, dienstb. Margrietha Termaat, R.K., v. Asch v. Wijckstr. 33, dienstb. Jannigje Lagemaat, G.K., Dillenburg). 10, dienstb. Anna v. d. Heiden, R.K., Zuidsingel 47, dienstb. Anna Freede, E.L., Wattstr. 6. H. Dorresteyn, N.H., Utr.weg 335. Maria v. Soeren geb. Versteeg, N.H., Liendertscheweg 3. Rijksen, N.H., Leusderw. 287 boekh. H. Kenter, R.K.,Nieuwstr.21,schoenm. J. Scholten, R. K., O.Soesterweg 177, aann. Katharina Oeben, R.K., Zuidsingel 29, dienstb. Hedwig Lambrecht, D.E., Stationsplein 6, kamerm. Maria Pasman, N.N., Arnh.str. lb, verpl. Wed. S. v. d. Arfman geb. v. d. Pol, N.H., Arnh.weg 33. C. de Groot, N.H., Anjerstr. 27, wag.N.S. W. Herr, R.K., Utr.weg|128, Chef-Bkh. Wed. E. Garagoski, N.H., Bankastr. 29. „Het Brokkenhuis". De vrachtauto waarmede de goede ren worden ingezameld zal op Don derdag a.s. de binnenstad met aan grenzende stadsgedeelten bezoeken, terwijl Vrijdag a.s. het Bergkwarlier met aangrenzende lanen wordt bezocht. Verordeningregelendeeischen benoem baarheid enz. gemeente-veldwachters; Vaststelling pensioensgrondslagen. Vaststelling verordening agentschap arbeidsbemiddeling. Gemeenschappelijke regeling toelating leerlingen uit Stoutenburg op open bare scholen te Amersfoort. Vaststelling kohier hondenbelasting '32. NATUURLIJK koop ik de benoodlgde visch bij YMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA CO. N.V. Utrechtschestrut 40 - Telefoon 92 Uit den Omtrek Achterveld Woensdag hoopt de Eerw. Zuster- verpleegster van het Wit Gele Kruis den dag te herdenken dat zij voor 25 jaren in de Congregatie van den H. Jozef WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in Amersfoort. P. Renes, C.G., Soesterw. 218, kleerm. T. Tielens, R.K., Rijnstr. 57, wagenl, F. Minnebo, N.H., Pascalstr. 50. A. v. Opstal, R.K., Rijnstr. 53, gr. bankw. Wed. A, Hoffman, D., O. Soesterw. 177. K. Scheper, Papaverstr. 18, wegw. N.S. Anna v. d. Andel, R., Pascalstr. 19. Wilha. Muller geb. v. d. Nouwland, R.K., Lorenzstr. 1. V. Mulder geb. Fretze, R.K., Rijnstr. 39. Johanna Arfman, N.H.. Arnh.weg 33. Elizabeth Sonnenberg echtg. v. W. T. Stoové, Utr.weg 24. W. Keesenberg, G.K., Palmstr. |248, handelsr. Johanna Snoek, N.H., v. Limb. St.l. 16. F. Casprowiak, R.K., Narcisstr. 60, slag. Klara Benke, D.E., Stationsstr. 30a, coiffeuse. Janke Sikkema, N.H., Timorstr. 28, dienstb. T. Hulsenbek, R.K., Stationsstr. 16a. J. Stuffers, G.K., Pr. Julianal. 16a. Elfriede Gerling R.K., Langestr. 57, dienstb. Wed. M. Meijer. W„ Pr. Mariel. 24. B. Tiebie, R.K., St. Bonif. str. 55, groentenh. E. de Vries, G.K., Marconistr. 23, ag. v. Pol. T. Oostra, N.H., J. v. Oldenb.l. 28. E. Schnabel, R.K., Borgesiusl. 1, ingen. A. Suiker, Soesterw. 429, monteur. C. Bont, N.H., Krommestr. 32, met.sl. A. ten Geuzendam, St. Radboudstr. 7, werktg.k. T. Sol, R.K., Krommestr. 22, koopm. Emma Fagginger Auer,N.H.,Vondell.43. E. Ludwig, Havik 18a, dienstb. Sophia Schouten, N.H., B.W.Iaan 36, leerares- Francina Dronkers, N.H., J.v.Oldenb.l. 28. dienstb. G. Schipper, G.K., Langestr. 110. kapp. Houten, N.H.. Kamp 30, kant.b. Barneveld De burgemeester heeft medegedeeld, dat het is mogen gelukken de gemeente- begrooting 1933 sluitende te maken, zonder belastingverhooging, ja zelfs met een groote reservepot (f72000) en een belangrijk lagere opbrengst- raming der belastingen, terwijl voor werkloozenzorg dit jaar een dubbel bedrag is uitgetrokken, waarvan thans voor het eerst f 10.000 in ge woon. Dat zulks, in tegenstelling met zeer veel andere gemeenten is mogen gelukken, is te danken aan het voorzichtige be heer door degenen die in de achter liggende jaren den Raad van Barneveld uitmaakten. Baarn In deze gemeente is een Vrijmet selaarsloge gesticht, onder den naam ..Eemland". Burgerlijke stand. Geboren Henrica Cornelia Maria, d. v. J. M. Cremus en Th. J. Schilder Cornelis, z. v. N. v. Laar en A. v. Biezen Theo, z. v. S. Suik en B. Lasscher. GehuwdA. K. E. van de Meent en M. de Jong H. Spoor en 1. Vida. Soest Burgerlijke stand. GeborenJohannes Hendrikus, z. van P. A. Schimmel en H. M. v. Zal. I GehuwdJ. L. v. Wieringen en J. M. Wantenaar. W. A. v. 't Riet en P. L. M. v. d. Lugt. C. H. J. v. d. Lugt en A. C. Mulders. OverledenAndreas Zijderlaan, 39 jr., geh. niet A. C. Both. Menks Harskamp, 47 jr., weduwn. van j. Sijberde. Sylvester v. Slegten- horst, 68 jr., geh. met A. J. v. Dijk. Vaststelling Raadscommissies. Commissie Heide- en Zandgronden: K. Lodeesen, P. v. d. Breemer en A. dendijk. Commissie Openbare Werken: Lodeesen. D. A. de Bruyn. W. F. H. Busch, M. Honsveld en H. van Kloos- Uitbreidingsplan Grondbedrijf: Burgemeester. P. Beemer. H. J. Gasille. G. J. Grootewal. M. Hornsveld en J. Nooder. Commissie Belastingzaken: J. Duren. W. F. H. Busch. A. Endendijk, Mej. H. Funke en J. J. H. Mineur. Commissie Werkverschaffing Steunverleening: K. Lodeesen. W. H. Busch. Mej. H. Funke. H. J. Gasille. H. van Klooster en A. de Nies. Commissie Bijstand Gasbedrijf: J. S. van Duren. D. A. de Bruyn, G. J. Groo tewal en H. van Klooster. Wetgevende Commissie: Burgemees ter. C. J. van Dam, A. Endendijk, H. j. Gasille en G. J. Grootewal. Financieele Commissie: J. S. van L ren, H. J. Gasille, G. J. Grootewal H. van Klooster. DAT IS GOEDKOOP! 1 L1TERP0T BOERENJONGENS I L1TERP0T BOERENMEISJES VOOR TWEE GULDEN PRIMA I PRIMA 1 VAN DOOPN's HUISHOU DM G AZIJN BLOEMEN DALSCHESTR. 19 TELEFOON 1177 Leusden Woensdag 26 October des voorm. tien uur vergadert de gemeenteraad ter behandeling van de volgende agenda: Ingekomen stukken. Gemeente-begrooting 1933. Wijziging gemeente-begrooting 1932. Wijziging verordening tolgelden. Vaststelling verordening regelende de eischen van benoembaarheid enz. gemeente-veldwachters. Vaststelling pensioensgrondslagen. Vaststelling verordening agentschap arbeidsbemiddeling. Vaststelling kohier hondenbelasting '32. Nljkerlc Op de markt. 75.000 eieren f 6.50—7.25jonge henneneieren f 4—5eendeneieren 3.50 4 42 biggen f 5—81 varken f 40 50; 319 runderen kalfkoeien f140 190; kalfvaarzen f80-140; vetvi le kw. f0.20-0.25, 2e kw. f0.15 0.20 p.p., vette koeien f 120—175; 34 kalveren mestkalveren f 10 Alhier had de inkwartiering plaats van het korps luchtdoelartillerie, waar door er 's middags en 's avonds een meer dan gewone levendigheid in de straten heerschte. De auto's werden in het Van Reenenpark geparkeerd, waarbij een der jreachtauto's waarop een kanon was gemonteerd, met een der achterwielen door den weg zakte. Vrijdagmorgen om vijf uur bad de afmarsch plaats. Stoutenburg De gemeenteraad vergadert Woens dag 26 October half drie Ier behan deling van de volgende agenda igekomen stukken. G. Schimmel. KI. Nachleg.str., kanl.b.1 Gemeente-begrooting 1933. Rechtvaardigheid. ledereen geven waf hij verdient en in den uitersten nood wat hij behoeft is rechtvaardig. Niet alleen de staten maar ook de menschen moeten rechtvaardig zijn. ledereen wil gaarne rechtvaardig be handeld worden, maar velen denken er niet aan, dat zij anderen rechtvaar dig behandelen moeten. Klaag niet te veel over onrechtvaar digheid. maar wees rechtvaardig. Zaai het zaad der rechtvaardigheid mede uit' Hoe grooter het graanveld der recht vaardigheid, des te meer zal het on kruid der onrechtvaardigheid verdwij nen. De rechtvaardigheid is o zoo dun gezaaid, juisl daarom moeten wij hel pen ze te zaaien. De rechtvaardigheid staat hooger dan de rechtswetenschap. Zij is de bron, waaruit die wetenschap voort vloeit. Doen wat recht is staat hooger dan weten wat recht is. Om die reden moet de practijk des levens geleid worden door de rechtvaardigheid. Meestal beoordeelt en behandelt men de menschen bij hun leven naar hun uiterlijk en na hunnen dood hun innerlijkmen moet ook hen bij hun leven naar hun innerlijk beoor- deeien en behandelen, dal is recht vaardig. De rechlvaardigheid eischt dat men de goedheid beloont, onverschillig of men zelf of een ander die ondervindt. Men- moet daarbij niet letten op het gevolg van de handeling of op de handeling zelve maar op het beginsel der handeling Niet de goede daad maar de goede wil moet beloond worden. Evenzeer eischt de rechlvaardigheid, dat men de slechtheid bestraft, voor zoover men bevoegdheid tot straffen heelt, maar nooit strenger dan ver diend is. Niet de slechte daad, maar de slechte wil moet gestraft worden. De hardheid, welke in de rechtvaar digheid ligt, neemt hare schoonheid niet weg. De rechtvaardigheid is overal de zelfde, ofschoon hare toepassing overal verschilt. Zij vervangt het recht van den sterkste door het recht der ver dienste. Zij handelt zonder aanzien des pers'oons. Zij behandelt de menschen overeenkomstig het eenige, waarvoor zij aansprakelijk zijnhunnen wil. De Romeinen noemden rechtvaardigheid den wil om aan iedereen zijn rechtte gevendie definitie is nu nog goed, mits men onder „recht" versta„ver diende loon". Allerlei Belastingontduiking. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Herhaaldelijk verschijnen in de ru briek rechtzaken verslagen van straf vervolgingen terzake van opzettelijk onjuiste aangiflen voor de inkomsten en vermogensbelasting. Daaruit blijkt wel, dat belastingontduiken veelvuldig voorkomt. Vaak gaat het goed en merkt de inspecteur er niets van, maar ook vaak gaat het verkeerd en is het ge volg: navordering met hooge boeten en strafrechtelijke vervolging met ver oordeeling tot gevangenisstraf of geld boete. Velen, die zich op het pad van de belastingontduiking begeven heb ben, worden weerhouden om alles eerlijk aan den inspecteur op te biech ten door de vrees voor boete en straf vervolging. Toch behoeft deze vrees niet te bestaan tengevolge van de milde voorschriften, welke de Minister van Financiën hieromtrent aan de in specteurs heeft gegeven. Indien men geheel uit eigen bewe ging vrijwillig zijn onjuiste aangifte verbetert wordt geen strafvervolging ingesteld en geen boete opgelegd. Alleen wordt de te min betaalde be lasting over een tijdvak van 2 jaren en het loopende jaar nagevorderd zonder eenige boete of verhooging. Deze vrijgevige bepaling geldt uiter aard niet indien de inspecteur reeds op 't spoor der onjuistheden is geko men of daarop binnenkort komen moest, bijv. doordat er een accoun tants-onderzoek is ingesteld, of de echtgenoote van den belastingplichtige is overleden en er van den boedel een successie memorie moet worden in gediend. Indien er zich dus onder de lezers personen bevinden die met den fiscus niet geheel in het reine zijn, zouden we hun met aandrang willen advisee- rendoet zoo spoedig mogelijk ver beterde aangifte. Varkens mesten. Nu voor de Varkenscentrale hier zouters worden gekocht, meende onder geteekende eens even de randacht op het volgende te moeten vestigen. Om een goede zouter ie krijgen moet de voederwijze eenigszins anders zijn ais men hier gewoon is. We zetlen het woord goede zouter, want als de Cen trale naar kwaliteiten gaat betalen, dan vrees ik, dat uit deze provincie heel wat laagste kwaliteit geleverd zal den. Dat zit dan grootendeels ii voeding, die te veel mestend is op vel (spek op de zware varkens). Een goed zouter moet vieesch heb ben, geen of althans heel weinig spek. Goede zouters moeten wat minder mais en meer ander voer er bij hebben, als b.v. diermeel of vleeschmeel en wat vischmeel. Ook soyameel en andere eiwitrijke voeders kunnen gegeven wor den, iijnmeel niet (le slap spek). Verder vestigen wij de aandacht op het soort varken: een goede zouter langgerekt, heeft niet veel hals, is v. boven overal even breed (geen losse schouderbladenen moet vooral goede hammen hebben. Men ietle in de fok kerij goed op de keus van den beer. De beeren van hei varkenssiamboek zijn meer gerekt en hebben meer ham men dan de meeste gewone beeren. Deze laatste hebben vaak te veel ging voor vetaanzet, J. S. SWIERSTRA, R.V.C- De rechtbank te Leningrad ver oordeelde zes beambten van 'n schoen fabriek tol den dood door den kogel wegens diefstal van 'n duizend paar schoenen. De rechtbank verklaarde dat dit vonnis eindelijk moest bewijzen, dat de regeering geen diefstal van staats eigendom meer zou toelaten. Bij een brand in een arbeiderswijk Parijs zijn een vrouw en vier kin deren in de vlammen omgekomen. De brand ontstond door de ontploffing van van kookloestel. Twee mannen, die ook in de woning aanwezig waren, konden zich redden, doch liepen zware brand wonden op. al* U uw Dekens bij ons heeft gekocht. De kwaliteit van onze Dekens staat veel hooger dan de prijs welke wij noteerea K. Beekstr. 6, Beekenst.laan 10, Amersfoort, Tel. S43 Bezoekt onze 18 Modelkamers. Compl. Meubileering I In de baksteen-industrie is en blijft het slap. De totale productie schat men op slechts ongeveer de helft van de normale, zoodat vroeger of later alle ovens van zelf komen stil liggen. Op zeer veel fabrieken is al het personeel gedurende 4 A 5 maanden ontslagen, om daarna slechts ten deele weer te worden aangenomen. In het ziekenhuis te Breda is leden de 31-jarige werkman Arie V. uit Zevenbergen, wiens kleeren tus- schen een motor van de dorschmachine geraakt, waardoor hij rondge slingerd werd. Hij laat een vrouw er 4 jeugdige kinderen achter. Op de terreinen van de staatsmijn „Emma" is de mijnwerker Roberts door afvallend gesteente zwaar gewond. Met een schedelbreuk is hij in het zieken huis te Heerlen opgenomen. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de regeering om den moeilijken toe stand voorde Hongaarsche wijnbouwers te verbeteren, bekend heelt gemaakt dat voor het leger cn de gendarmerie wijn zal worden aangekocht voor bedrag van een miliioen. Nog geen 2 kilometer van Garoet (N.-l.) is de heele kampong Panawoean aan het uitsterven, eiken dag sterven er 6 tot 8 menschen. Reeds telt het kerkhof een honderd graven van pest lijders. De zieken liggen onverzorgd. Wie eenmaal aangetast is, krijgt hooge koorts, gaat liggen en sterft. In September voertle Holland uit 4.548.000K.G. eieren (waarvan3.604.000 K.G. naar Duitschland en 842.000 K G. naar Engeland) ter waarde van f 2.414.000 in September 1931 5.467.000 KG. voor een waarde van f3.759.000. Een ach teruitgang van ruin f 1.300.000. De cijfers voor de eerste drie kwartalen zijn67.763.000 K.G. uitvoer ter waarde van f 26.958.000 tegen 68.335.000 K.G. voor een waarde van f39.357.000 in de eerste 9 maanden van 1931. Hoewel 't verschil in gewicht niet groot is, is dat in dc waarde wel zeer groot: bijna 13 miliioen. Houden we hierbij in 't oog, dat 't vooral de boeren zijn op 't zand, die de meeste eieren leveren, dan kunnen we zoo eenigszins nagaan, hoe zwaar zij onder de crisis lijden. Te Stolp hield de Duitsch-Nationale Volkspartij een verkiezingsvergadering. Deze bijeenkomst is door eenige Nat. Socialisten verstoord. Er ontstond een verwoede vechtpartij, waarbij een groot aantal personen werd gedood. Uil Wladiwostock wordt gemeld, dat sedert een paar dagen in den Stillen Oceaan een hevige lyphoon woedt. De scheepsverbindingen tusschen |apan en China zijn verbraken. Een Japansch stqomschip op weg van Wladiwostock naar Hokkaido, is gezonken. De bewoners van den Polder hel Geestmer-Ambachl zijn aan een grool gei aar ontsnapt. Twee jongens van 8 en 11 jaar uit Noord-Scharwoude hadden een gleuf gegraven van 80 c.M. diepte over de kruin van den dijk die de ringvaart van den polder scheidt. Toen het werk op ruim een meter na voltooid was, werd het opgemerkt door den sluiswachter, die met behulp van enkele anderen de gleuf, nft aarde heeft gedicht, waardoor overstrooming voorkomen werd. Uit de Land- en Tuinbouw wereld (Nadruk verboden). Bewaren van fruit. Het is een Van beteekenis, die niet genoeg den Hollandschcn vruchtcnkwcekei worden voorgehouden, dat geschud fruit weinig marktwaarde heeft, n absoluut ongeschikt is om te licwa Eik kncusplekjc wordt een rotplck. wc kennen liet echt Hollandses spreekwoord van den venen rotten pel, die dc heele mand bederft! Eerste cisch voor het bewaren v fruit is dus: uitsluitend geplukt go Maar wanneer we dan hieraan hebb voldaan, dan mag ook meteen daarbij aansluitend, gewezen worden op de be handeling van dal geplukte fruit. dikwijls lant, nand r jestort mand e «rilt daar nog wat noncha onverschillig, mee geleefd. Dc t geplukte appels wordt ii kist u' •traks in de schuur wi ■ze weer leeggestort op den vlo ilder. Dat daarmede het werk v plukken grootendeels te niet gi is te begrijpen. Ook nu nog tal van kneuzingen, die le rotplekkcn worden. Tv is derhalve, dat al liet geplukte fruit ook verder met dc ha deld wordt. Is aan deze twee eischen 'oldaan, dan is men al een aardig ip stap. Nu komt het sortccren daarbij zou ik op den voorgrond plaat- bewaar alleen eerste kwaliteit. Daarmede bedoel ik niet alleen, dat dc groote vruchten bew: maar dat uit die mooie groote hten alles gehaald wordt eenigszins afwijkt. Appels schurftplekjes, met een bultje hier .■n onregelmatigheid daar, moet on- oepelijk eruit. Dat kan op 't ongen- zecr goed als eerste kwaliteit mis- ichien verkocht worden, moet het den nter goed doorkomen, dan zal het stellig teleurstelling geven. De derde eisch is dus: Bewaar alleen het beste het beste. Ilceft men zoo geha deld, dan behoeft men ook geen buitcn- ;wone moeite tc doen bij het bewaren. Het liefst bewaard men op een luclt- ge vorstvrijc plaats. Dat kan in de liuur, gewoon op den vloer, of op den gelegd. Het verloopcn voorjaar kwam in Eist iemand met sterappels aan de veiling, die op die manier bewaard wa ren. Hij haalde in Maart, een tijd waar in anders geen goede Stcrappcls meer geveild worden, met zijn prima fruit een zeer goeden prijs n.l. 56 cent per K.G. Deze man had aan alle eischen voldaan. Wil men werkelijk in het voorjaar met goed fruit ter markt of veiling ko men, dan is, het volgt uit het voorgaan de, goede sortcering van het allergroot ste gewicht. De bewaring komt dan pas in de tweede plaats. Luchtig cn .vorstvrij, dat is al. Met dat vorstvrij wordt nu niet bedoeld, dat appels cn peren absoluut niet tegen vorst kunnen. Een lichte vorst kunnen ze best verdragen. En zelfs hebben wc wet appels gezien, die eerst bevroren en daarna langzaam uitgedooid, nog geen gebreken vertoonden, maar daar op mag men het niet laten aankomen! Neen, bij strenge vorst moet extra ge dekt woolen. Desnoods brengt men dc vruchten elders, waar ze wat warmer liggen. Als men ze dan maar. wanneer die strenge dagen voorbij zijn, op hun vorige plaats deponeert! Het aanplanten van vruchtboomen. Daarvoor wordt het nu weer zoo zoet jes aan den lijd. Zoodra de boomen het blad verloren hcbhci overgaan. F. herfst dan i De kwestie i men zullen v bazend groo lijk wordt, d dan is het beti het voorjaar te alleen maatw. e knopen? Er is r. keus, «lat liet 11 art,it de goede H plan 11 hebben) één jaar. Ook met enkele waarvan het publiek den naai Icercn kennen en die dus min populair geworden zijn is dat I11 Het allervoormnaa geschiktheid van d> cultuur. Een soort d'Avranclics die welke wel altijd e "der :cft t. 30 jaar gelei selitig een gi gemaakt, tilt len boomgaard aar dc prndtic- Men heeft een fruitteelt plot- t nam, de fout irdcn van tie klachten, dat er aan de jclilcntcclt geen droog brood tc ver men is. De goede soorten moeten de kosten ook van .leze Imen, die zoo slecht dragen betalen en gebeurt dat niet, dan komt liet bedrijf niet uit. Heeft men wal boomen aan tc planten sch, dat a. 11 groc eeft icd re te kktgi rhen waaraan moet worden Wal zal men bijv. op de zand gronden inct de Coxs Oranje Pippin en? Een fijn appeltje, dat ook nog ■I heel goed draagt, maar op tic zand gronden zulke kleine vruchten geeft, ■I allemaal als „kroct" kunnen beschouwen. Zulke boomen ngen geen geld op. En daar gaat het li ook bij de vruchten kweekers om? Op grond van de ervaringen en proc- •n der laatste jaren genomen mogen e dan onderstaande soorten als goed inlievclen. Hoojjstam en halfstam: Appels: nudrei nette, Zure Brahantschc Bel fleur, Notarisappel, Groninger kroon 1 Sterappel. Struivorm appel; Beauty of hnth, Albert. Lem'ocn appel. 1 laag stroo i ioudrci nette En voor stoofpeer: V l'ondspcer, Ysbuul. Voor struikvorm.- B. C /oor zandgrond). Bré lla ■ode, Clapps Favorite, 'aris, Williams I11 click Yellov

De Eembode | 1932 | | pagina 2