FOTO-ALBUMS F. fl. TULP Bouwplannen „Snelwerk" Fa. H. Elzenaar N.V. Middenstands-Bank Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 8 Nov. 1932 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Adverlentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 62 Wat boven ons uitsteekt, steekt ons vaak. Sint Marten Vrijdag 11 November door A. F. VAN BEURDEN. Sint Maarten, bisschop van Tours, is steeds een groote volksheilige ge weest. Hij was ook de beschermer van het Utrechtsche bisdom en als danig hier te lande zeer geBerd. in verschillende streken van vaderland wordt hij nog gevierd door het ontsteken van vuren, vooral in Limburg en Brabant. Te Venlo waar St. Martinus ook patroon der hoofd kerk is, neemt de geheele jeugd deel aan het feest en draagt niet alleen uit geholde pompoenen en kalabassen, waarin een kaarsje, maar richt bloem potten met gloeiende houtskolen en wierook in, om daarmede te zwaaien. Alle straten zijn vol zwaaiers. Thuis springt men over kaarsjes, daarbij het liedje zingend: Sinte Mertens veugelke, mit det rood keugeltje (kovel, kogel is kapje), mit det zwert stertje, hoepsa, Sinter Merten! Tegen dat de donkerte over het landschap valt, ziet men overal in Limburg op de heuvels de vlam der vuren rijzen, zoodat steden als Roermond, Sittard en Weert in een vlammenkrans gehuld zijn. Lang vóór dat de St. Martensvuren ontstoken worden, heeft men overal brandstoffen blokken bijeengebracht. Dat verzame len geschiedt door de jeugd, die daar voor rondgaat en de gelegenheid waar neemt, om tegelijk voor zich appelen, peren of wat noten los te krijgen. Men zingt dan daarbij in sommige strekenSinte Merten, 't is zoo koud, geef mij turf of geef mij hout, om me bij te warmen, met mijn bloote armen. Hier woont een rijke man, die ook veel geven kan. Veel zal hij geven, lang zal hij leven, zalig zal hij sterven, 't Hemelrijk beBrven! Wanneer de zan gers niets krijgen, verandert de zaak 6 en zingt menEen zak met zemelen, een zakje met kruit, voor den scha vuit, hier hangt de gierige duivel uit. In Duilschland zingt men ook van het roode vogeltje met het zwarte staartje, zoodat het zuidelijke liedje wel van de buren overgenomen kan zijn. Op vele plaatsen werd vroeger het lichtfeest besloten met een echt lande lijke tractatic van boekweiten koek en melk. Maar daar de boekweit niet veel meer verbouwd wordt, omdat hij zoo dikwijls bevriest, verdwijnt dit gebruik langzamerhand. Welters zegt in zijn Sagen en Legen- «4. den blz. 55 over de St. Martensvuren het volgende: „Eenige schrijvers meenen en wel (en onrechte, dat de Sint Martensvuren een overblijfsel zouden zijn van hel oude (heidensche) reinigingsvuur, het welk de ouden ontstaken." Thans is sinds een paar jaar weer eene beweging gaande, ook in Amers foort om op den Sint Martensavond een lichtstoet der kleinen te organi- seeren, die in rij en gelid, zal rond trekken. Men noemde die optocht een Vredestoet, Van onzen glorieuzen bis schop Sint Martinus, die in vrede zijn goed deelde met den arme, is geen sprake meer. De bedoeling is zeer goed, i een antiek kinderfeest onder een ande ren naam te doen herleven valt moeilijk. Over de nieuwe doelstelling heen en wij op dezen teneinde spoeden- den Roomschen feestdag de brandende fakkels, de vlammende vuren, het on gedwongen zwaaien der kinderen met hunne vuurpotten nog rijzen de figuur van den grooten Bisschop van Tours, den beschermer van het Utrechtsche Aartsbisdom. De dag begint goed r wie zich tot gewoonte maakt de huid .iet scheren met een weinig „Z!J"-Créme In te wrijven. Geen brandering gevoel ol na- schrijnen meer. integendeel, Uw gezicht blijft den gcheelen dag frisch en zacht. In prijzen van 20-30-45-75 et. Qroote sorteering; KANTOORBOEKHANDEL Langestr. AS t.o. Krommestr. TEL. 52S BERICHTEN UIT AMERSFOORT Voorloopig nog geen R. K. Schoot? Men schrijft ons: Voor drie jaren geleden liepen ge ruchten, dat in het Arnhemsche kwartier een R. K. Jongensschool gebouwd zou worden. In den loop des tijds namen deze geruchten vasteren vorm aan. De oude R. K. Jongensschool aan de Breestraat zou worden opgeheven de leerkrachten, die daardoor vrij kwamen, zouden overgaan naar de nieuwe school, welke een geheel ander cachet zou krijgen. Aan deze leerkrachten werd door het R. K. Schoolbestuur opgedragen rond te gaan bij de ouders vanjde bestaande school met lijsten voor het verzamelen van handteekeningen van deze ouders van de oude leerlingen, welke mede over zouden gaan. Door deze handelwijze stuurden vele ouders hun leerlingen niet meer naar de tot ondergang gedoemde oude school. Het personeel groef aizoohun eigen graf, daar de school in leerlin genaantal schrikbarend afnam. Intusschen werd in de kerken O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Franciscus Xaverius ook gelegenheid gegeven aan nieuwe ouders, welke hun handtee- kening wilden plaatsen. Met die der oude leerlingen vormde deze een aantal, dat ruim voldoende voor den bouw eener|nieuwe school. Kwam deze school? Neen, ze kwam niet, want |er was geen bouwgrond Gebed voor de Werkloozen. In het Maandschrift der Ver. v. d. H. Vincentius A Paulo, dicht Cornell's Thoen het volgende gebed voor de Werkloozen Heer Die de aarde schiep tot woonplaats voor de menschen. En Die voor al wat leeft een tafel heeft bereid, Vol spijs en lafenis, verhoor, Heer, onze menschen En zegene Uwe hand, die ons niet meer kastijdt. Heb medelijden, Heer! Millioenen van Uw zonen Zijn ballingen in dit land, van alle vreugd' ontdaan. Eens was Uw aarde schoon en goed om te bewonen, Nu is 't een doornig dal en schoonheid wordt een waan. Het lied van arbeid zingt, maar niet voor hunne ooren, Treinen gaan af en aan. De wereld is zoo groot... Versta het noodgeschrei in het rumoer verloren: O, smaakten wij nog eens het zelf verdiende brood... Heer, Die aan spin en bij den arbeid hebt gegeven, Die mieren draven laat en zwoegen dag en nacht, Die den arbeid hebt gemaakt tot onderpand van leven, Waarvan de aarde zaad en 't zaad de vrucht verwacht. Onterf Uw kinderen niet... Ze hebben sterke handen, Gezalfd door het zweet I Die handen zijn bereid Om het houweel gekneld, te schrijnen en te branden, Ze hebben arbeid lief meer dan opstandigheid! Zooals de zon verlicht de goeden en de kwaden, Alles zij U tot vreugd', de arbeid slechts gemis... Heer, hoor het noodgeschrei van moeders en van kleinen, Het is de roep: Heer, geef ons heden dagelijksch brood... En niet om onzen wil, maar om den wil der reinen: Red Uw getrouwe volk uit dezen diepen nood! Wend Uwen toorn af. 'IZij goeden, ja 't zij boozen, Hoor op Uw hemeldeur het angstige gebons Van duizend handen; Jezus, Broeder der Werkloozen Vergeet ons niet... ontferm U over ons! Landhuizen, Woonhuizen, Bedrijfsgebouwen. Begrootingen, berekeningen. Gewapend beton. Adviezen kosteloos P. Jos. Hak, A chitect Timorstraat 17 - Amersfoort IlïËcHSTa^lNAt^ Rel Ideaal van den muziekliefhebber B De vertegenwoordiger: Eenigen tijd later werd door de Gemeente het bouwperceel, gelegen langs de Vermeerstraat, aangekocht van het St. Pieter- en Bloklandt's Gasthuis. Het R. K. Schoolbestuur was reeds eerder met deze Slichting in onder handeling, doch kreeg de toezegging van het recht van voorkeur tot het bepalen van een plaats, waar de school zou komen, aldus werd ons van be voegde zijde medegedeeld. Het Schoolbestuur wachtte zeer ge duldig té geduldig! op grond, doch wel werden intusschen gebouwd deOpenb. Lagere Meisjesschool en de O. L. School aan de Hobbemastraat, welke scholen reeds lang zijn betrok ken en waar aan één ervan zelfs al reparatie is verricht! Na lang wachten werd intusschen de grond voor onze school aangewezen. Komt de school? Neen, ze komt niet! De gemeente traineert, wordt van bevoegde zijde beweerd. De architect, aan wien de uitwerking van de plannen en teekeningen is op gedragen, heelt reeds vier 4 vijf ver schillende stellen teekeningen gemaakt, welke telkens door den stadsarchitect op telkens anderen grond zijn afgekeurd! Dus: om een persoonlijk meenings- verschil tusschen twee architecten is de bouw van de nieuwe R. K. School reeds maandenlang opgehoudende oude school verloopt meer en meer, moet door verbouwing van het oude gebouw, waarin ook de R. K. U.L.O.- schoot is ondergebracht gehuisvest worden in lokalen van verschillende gebouwen en intusschen wordt niets, letterlijk niets gedaan om in deze urgente kwestie ook maar eenigszins voortgang te maken. Waar de schoolarchitect, de heer Herm. Kroes, toch ook den bouw van het millioenenkloosler aan de B. W.- laan medeleidt, kunnen we toch niet veronderstellen, dat hij niet bekwaam geacht kan worden voorde uitwerking van de plannen van dit betrekkelijk kleine, nieuwe gebouw. Wat is dan de opzet van den stads architect Dat deze stelling neemt tegen het R. K. Onderwijs is absurd geredeneerd, daar in den tijd, dat de plannen voor de nieuwe school bestaan, reeds aan bijna alle R. K. Scholen hier ter stede veranderingen zijn aangebracht met volkomen toestemming van den heer v. d. Tak. Wat is nu de reden, dat de bouw van de nieuwe R. K. School, volgens de meening van bevoegde autoriteiten, nu nóg wel twee jaren zal moeten wachten Ziehier de stand van zaken van de kwestie, welke de geheele binnenstad van R. K. Amersfoort reeds lang bezig hield en houdt. Ons geloof in de beweringen van de „bevoegde zijden", die stof leverden voor bovenstaand alarmstukje, is niet groot. leder die het goed meent mei het Kath. onderwijs zal het toejuichen, dat eindelijk de school aan de Breedestraat kan verdwijnen als restant van eer verouderd schoolstelsel, dat nog armen scholen, tusschenscholen en betere scholen kende. De onderwijzers zullen ongetwijfeld met vreugde hebben mee gewerkt aan het verdwijnen van „de tot ondergang gedoemde oude school", met het perspectief van een moderne onderwijsinrichting in een nieuwe moderne wijk. in 1930 telde de school gemiddeld 81 leerlingen. Door de voortgezette krotopruiming in de oude stad en de daarmede gepaard gaande volksver huizing naar het Soesterkwartier daalde het getal tot 68 op 1 Sept. 1932. Vele ouders geven ook de voorkeur aan de school Schimmelpenninckstraat. Het schoolbestuur heett sinds jaar cn dag gelegenheid gehad zich van terrein voor schoolbouw te verzekeren, het behoefde niet te wachten tot de gemeente na veel moeite en met groote financieele opoffering in 1931 was ge slaagd de Gasthuisterreinen te bemach tigen. Het is goed even vast te leggen, dat elk schoolbestuur bevoegd en ge rechtigd is zelf voor terrein te zorgen. De geschatte waarde van eigen terrein kan in mindering van de te storten waarborgsom kan komen. Om echter te voorkomen dat zich hier.'n legende gaat vormen, het goed zijné in volgorde van tijd te ver melden de nuchtere feiten betreffende den schoolbouw in het Arnh.w- kwartier. Ze zijn ontleend aan de verslagen van de Amersfoortschc gemeenteraads zittingen en dus niet afkomstig van zoogenaamd „bevoegde zijden." Wij beginnen mei 1930 en lezen dan dat op 29 juli door den Raad werd besloten tot den bouw eener openbare lagere school in het Arnh.weg kwartier waar lerrein was aangekocht voor aan leg Hobbemastraat. Op 30 Sept. wer den de gelden voor den bouw be schikbaar gesteld. In de te bouwen school worden ondergebracht de klassen der school van den heer Huyskes die al eenige jaren van 'n eigen gebouw as verstoken. In 1931, op 27 Jan. besloot de Raad tot aankoop der Gasthuistenelnen. Een besluit tot den reeds lang voorbe reiden bouw van een openbare meisjes school volgde op 31 Maart. De meis jesschool was ondergebracht in kamers >n het burgerweeshuis. Dit alles is voorgeschiedenis. Nu komt de aanvrage van het Kath. Schoolbestuur. Op 21 April 1931 komt bij den Gemeenteraad in een adies van het Kath. Schoolbestuur houdende verzoek gelden te willen toeslaan voor den bouw eener Kath. Jongensschool in het Arnh.weg kwartier. De Raad vraagt, zooals te doen gebruikelijk is, aan B. en W. advies. In de volgende vergadering op 2 pi 1931 geven B. en W. een gunstig adties en besluit de Raad denoodige gelden toe te staan. 28 Aug. besluit de Raad een crediet voor het bouwrijp maken der Gast huisterreinen toe te staan. Op23Febr. 1932 wordt het uitbrei dingsplan voor de Gasthuisterreinen aan 'aard. Ir. zijn vergadering van 30 Maart 1932' keurt de Raad goed een voorstel van B. en W. om aan het Kath. School bestuur een terrein voor schoolbouw in eigendom af te staan, gelegen aan het Dupontpl. op de Gasthuisterreinen. Maar eerst op 2 Aug. 1032 komt de ■edkeuringvandit Raadsbesluit door ed. Staten en kan de overdracht effect hebben. Nader informeerende hoorden we dat de bouwplannen in de vergadering van Burg. en Weth. van Vrijdag 4 Nov. 1932 werden giedgekeurd. Met het begin van het nieuwe school jaar kan het gebouw dus worden be trokken. Dat architect en gemeentelijk bouw toezicht het niet altijd in eersten aanleg direct met elkander eens zijn over een project voor een schoolgebouw het welk als bouwwerk aan een nieuwe wijk een behoorlijk cachet behoort te geven, is duidelijk voor ieder die in de bouwkundige wereld maar even bekend is. De zorg voor een behoorlijk project zal worden gewaardeerd, door ieder die het stedeschoon ter harte gaat. En het moge dan al een paar weken langer duren voor de betrokkenen het over een project zijn eens geworden, het resultaat: een fraai en doelmatig schoolgebouw in passende omgeving offertje wel waard, we het toch over „onderwijs' hebben is het wel interessant eenige cijfers uit de ter inzage liggende be grooting voor 1933 te vermelden. We zien dan dat In de laatste jaren onder regime van de wet-De Visser voor verbetering en uitbreiding van het Kath. Onderwijs in deze gemeente uit de gemeentekas is geput een bedrag van bijna 338 duizend gulden. Waar het Kath. Onderwijs reeds vele eigen schoolgebouwen had, keert de gemeente aan vergoeding daarvoor telken jare nog bijna 35 duizend gul den uit. Bovendien was in de laatste jaren op de begrooting gemiddeld 20 gulden per leerling per jaar uitgetrokken als vergoeding voor onderhoud van ge bouwen en leermiddelen. Een en ander moge ook buiten den kring der Schoolbesturen, die ailen de coulante houding van het Amersf. Ge meentebestuur met betrekking tot de LAAT AL UW A.s. Woensdag 12—4 uur wederom)QgpjggrWOrk MAKEN DOOR CopieërinrichtioK Langestraat 84 Tel af. 528 VOLKSVISCHDAG 4 en 5 mooie gebakken visechen voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Ijinge Orach I no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 8'/» pet. uitvoering der onderwijswet waardee- ren, de overtuiging vestigen dat er van achteruitzetting nooit en in geen enkel geval sprake is. Catharina de Medicis en Elisabeth van Oostenrijk of i Liefde en Haat. Door de Tooneelvereeniging van het Meisjespatronaat „St. Caecilia" van de parochie St. Henricus werd Zondag avond in de overvolle patronaatszaal aan de Paulus Borstraat opgevoerd het drama in vijf bedrijven gevolgd door een keurig tableau „Catharina de Me dicis en Elisabeth van Oostenrijk of Liefde en Haaf." Dit mooie doch zware tooneeistuk is door deze meisjes op voortreffelijke wijze vertolkt. De rolverdeeling was goed en het spel vlot en duidelijk. De schitterende costuums verhoogden be langrijk het effect. Ook aan de decors was zeer veel zorg besteed. Vooral het derde bedrijf, spelend in een onderaardsche kerker, was a: grijpend en mooi. Ook de zang dansen van de kabouters waren moot om te zien. In het laatste bedrijf is de trotsche Catharina de Medicis veranderd in een boetelinge, gesteund daarbij door haar schoondochter Elisabeth van Oostenrijk. Renée, de vertrouwelinge van Catharina de Medicis had haar meesteres al eerder in den steek gelaten en zich met God verzoend. Zondag 13 en 20 November zal 2e en 3e opvoering plaats vinden. De opvoering van dit stuk vergde groote uitgaven naast een geweldig werk aan voorbereiding. We hopen dan ook dat beide Zondagen de zaal weer geheel gevuld zal zijn en twijfelen er niet aan dat men geen spijt zal hebben zijn avond daarvoor gegeven te hebben. „De groote Waanzin" Voor een overvolle zaal voerde de Tooneelvereeniging „Ons Genoegen" onderafd. van de R. K. Werklieden- vereeniging St. jozef op het oorlogs drama „De groote Waanzin". „Ons Genoegen" heeft met de op voering van dit stuk getoond haar kunnen op tooneelgebied. liet spel was goed. Hinderlijk was bij dit aan grijpend spel van oorlogsleed en ellende het lachen van een gedeelte van het publiek. Dit stuk verdiende geheele cn onverdeelde aandacht, waardoor de inhoud beter zou begrepen zijn. Zeker zal Ons Genoegen er in ge slaagd zijn bij een groot deel van het publiek de vredesgedachte op te wek ken en te versterken, Zondag a.s. heett een tweede op voering plaatswe kunnen een be zoek ten volle aanbevelen. Gedeputeerde Staten hebben goed gekeurd het raadsbesluit, waarbij een crediet werd verleend voor den bouw van 67 woningen door de Bouwver- eeniging „Goed Wonen". Geloof en Wetenschap. Het bestuur noodigdc uit tot het bijwonen van conferenties te geven door Pater W. de Veer S. J., op Don derdag 10, 17 en 24 November a.s. Deze Conferenties zullen behandelen een godsdienstig onderwerp, weten schappelijk behandeld. De indeeling van eiken avond is als volgt: begin hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. met een klein gezang, uit te voeren door het dameskoortje van „St Jozef" daarna conferentie, welke drie kwartier duurt, dan Tantum Ergo en Zegen met het Allerheiligste, eindelijk een mooi lied door hetzelfde dameskoor. Het karakter van den avond is zooals uit het bovenstaande blijkt, dusdanig dat hij in een kapel moet gehouden worden, waartoe men welwillend 4e kapel van St. Jozef afstond. Spreker koos een onderwerp dat in een serie van drie avonden tot één geheel kan verwerkt worden, en dat met eenige wijding moet behandeld worden ter verdieping van ons geloofs leven. De groote belangstelling voor Pater de Veer's conferenties in den lande doet vertrouwen dat de opkomst blijvend groot zal zijn. Als data werden gekozen drie op volgende Donderdagen in November, te weten10, 17 en 24 Nov. De avonden beginnen 8 uur 10 min., zooals gezegd in de kapel van Pension „St. Jozef', in te gaan Muurhuizen no. 125b. Echt en goed :r poeder 8 ct. Per doos 45 et. Bij uw drogist. lij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp ter naturalisatie van B. Th. M. Hehenkamp, student, alhier. Op 71-jarigen leeftijd is overleden de bekende Teus Hoogevecn, eigenaar van de rijwielbewaarplaats bij het station. Door architect Slkma werd aan besteed den bouw van een dubbel woonhuis aan de Barchman Wuytiers- laan. Inschrijvers. Joh. Blom 1 14.794; Jansen f 15.100; Hertziger en Schimmel f 15.200; Barlcn f16.433; Blanken f 18.579. Bij het rioleerlngswerk op den Utrechtschenweg is een betonput op een hoofdbuis van de Utrechtsche waterleiding gevallen, waardoor deze laatste brak. Men is onmiddellijk met man en macht begonnen met het in zetten van een nieuw stuk. Spoedig kon weer water worden verstrekt De heer G. A. van Mechelen it benoemd tot secretaris van den Amcrs- foortschen Bestuurdersbond, door het vertrek van den heer O. van Ultert naar Maastricht. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: W. J. Polder, voorzitter; O. A. van Mechelen, secretaris; J. G. Koren, pen- ningra.; H. Kroon, 2e voora.;J. W. Pieters, 2e aecr.A. A. Meijer, 2e pen- ntngm.; Bottenburg, I. v. d. Pol en W. Polak, leden. I

De Eembode | 1932 | | pagina 1