A. H. v. Nieuwkerk n.v. Gaat U trouwen Het 5t. Nicolaasvarken VAN DOORN's Huishoudmagazijn Allerlei Dan moet U zeker eeos komen zién, wat wij U bieden in MEUBILAIR. TAPIJTEN enz. Wanneer U onze 18 Modelkamers heeft gezien, bent U ovértuigd dat men nergens zoo goed en voordeelig slaagt K. Beekstr. 6, Beekenst.laan 10, Amersfoort, Tel. 543 Bezoekt ooze 18 Modelkamers. Compl. Meubileering Aartsbroederschap H. Familie. Voor de beide afdeelingen van de Aartsbroederschap H. Familie op Woensdagavond kwart over8Kruisweg- oefening. Plaatselijk Crisis Comité. Morgen Bloempjesdag 1 Wij herinneren er onze lezers nog even aan, dat morgen door het Plaatselijk crisis Comité een bloempjesdag zal worden gehouden. Koopt dus allen een bloempje ter leniging van den nood van hen, die getroffen zijn door de crisis! Door partieele bezuinigingen bij het goederenvervoer der Spoorwegen komt er personeel vrij, dat vervroegd met pensioen gaat. Dit is eventueel geen algemeene maatregel, maar komt slechts in toepassing, waar het door vermin dering der werkzaamheden noodzake lijk wordt en men het beter acht dezen maatregel toe te passen, dan anderen, jongere personen, op wachtgeld te stellen. In den ouderdom van 70 jaar is te Ermelo overleden Joh. T. de Lange, secretaris-penningmeester van de stich tingen „'s Heerenloo" „Lozenoord" enz. te Ermelo. De heer De Lange heeft tal van jaren deel uitgemaakt van den Gemeenteraad van Amersfoort, waar hij ook voorzitter was van den A. R. Kieskring Neder land en oranje- Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. In de Markthal is een partij on deugdelijke eieren in beslag genomen, welke daar te koop aangeboden en verkocht waren. Proces-verbaal is opgemaakt. Op de Varkensmarkt zijn zes per sonen bekeurd inzake overtreding van de Crisis-varkenssteunwet. Onder groote belangstelling werd in de Utrechtschestraat geopend Winkel 44 van de firma M. Woerdman. Spe ciaal en in 't bizonder huishoudelijke en Inxe artikelen, gasfornuizen en com- foren. De winkel heeft ook aan het Autopark eenige etalages en ziet er goed verzorgd uit. De firma Hehenkamp en Co. heeft onderhands doen aanbesteden het ver bouwen van haar kleedingmagazijn onder architectuur van den heer W. Kroes. Ingeschreven werd als volgt Oent f3099; J. Fijnenbergf 3075; Joh. Hazelaar f 2981Tommel f2760; Jan sen f2175 Morris Auto's. De vertegenwoordiger Blom, Dupont- plein van de „Morris" auto's stelde stelde ons voor de opening der beurs in staat de kwaliteit dezer wagens te doen inzien door een ritje den Berg op. Deze Engelsche wagens zijn licht en mooi gebouwd, met glaswerk dat niet versplinteren kan. Heeft men een aanrijding dan is het buitengesloten dat men gewond wordt door «glas scherven. Binnen is de wagen schit terend afgewerkt, echter niet met fluweelen of trijpen kussens, doch met luchtkussens. Naast het heerlijk zitten geeft dit uit hygiensch oogpunt een belangrijke verbetering. De prijzendezer wagens zijn niettegenstaande de fraaie afwerking zeer laag. Belangstellenden kunnen zich melden aan de stand dezer firma in de Markthal om een tochtje met de „Morris" wagen te gaan maken. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik jan, z. van L. Kuipers en M. v. Hattum. Jacobus Marinus, z. van A. v. Hell en J. M. Voorderhaak. GehuwdJ. v. d. Broek en J. C. M. Hout. 5 Nov. OeborenBernardus Johan nes. z. van K. J. Drenth en M. Frui- tema. Jannette Hillegiena, d. van T. J. Wijnards en A. Looper. Over ledenTeunis Hogeveen, 71 jwedn. van J. v. d. Hengel. Johanna Vee- nendaal, 58 j., echtg. van C. Langgras. 7 Nov. GeborenEvert Jan, z. van E. J. Kraaikamp en J. H. ter Maten. Jan, z. van J. v Hoevelaak en J. Juffer. Hendrika Carolina, d. van T. Kuiper en D. v. Rhenen. Everar- dus Henri, z. van H. B. Scholten en E. S. Langras. OverledenMartha Malestcin, 26 j., echtg. van T. v. d. Vuurst. Hendrik Elzenaar, 79 j., wedn. van H. Valkenburg. Wille- mina Meijer,86j., wed. van W. Koekoek. R. K. Werkliedenvereeniging. De Rijkssteunregeling. In het gebouw St. Jozef sprak Maan dagavond voor de R. K. Werklieden vereeniging de heer Wijland, secretaris van de Arbeidsbeurs alhier, over de Rijksregeling der werkloozensteun. De zaal was buitengewoon goed bezet. Uit den aard der zaak was de spr. van dezen avond wel een bij uitstek deskundige. Op duidelijke, bevattelijke wijze gaf spr. een overzicht over het ontstaan der verschillende wijzen van steun, in de crisisjaren ontstaan. Hierna komt de werkverschaffing. Oorspronkelijk kwam de werkverschaf fing op de eerste plaats, daarna pas de werkloozensteun. De praktijk echter heeft geleerd, dat deze zienswijze on houdbaar is. Ten eerste zijn er geen werkobjecten voor zooveel werkloozen, terwijl bovendien de gezinnen uit elkaar gerukt worden door uitzending van werkloozen naar buiten de woonplaats gelegen werkverschaffings-objecten. Er is bovendien nog de groote vraag wat is werkverschaffing, wat werk verruiming. In Amersfoort vindt spr. is de grens te scherp getrokken. Te vlug wordt een werk onder werkverruiming ge rangschikt, dus alleen arbeiders, die voor 100 pet. voor het werk geschikt zijn. Daardoor valt een groot gedeelte der werkloozen buiten deze werken. Wie komen in aanmerking voor de werkverschaffing? Dat zijn degenen die trekken de werkloozenkassen. 't Liefst nam men echter degenen, die alle steun ontberen. Dat gaat echter niet. Degenen, die hier ter stede reeds geruimen tijd in de werkverschaffing werken (sommigen reeds 20 maanden), zullen nu plaats moeten maken voor anderen. Een regeling hieromtrent is vastgesteld door B. en W. Alleen ar beiders, welke in de crisissteun loopen, komen hiervoor in aanmerking. De anderen kunnen in de „bijzondere" werkverschaffing. Wat is een crisis-werklooze Dit is een arbeider uit een bedrijf, waarbij het meerendeel (50 pet.) door slapte buiten werk zijn. De Commissie van Hulpverleening heeft van die 50 pet. gemaakt 10 pet. Dus een aanmerkelijke soepelheid. Loonsbepaling bij de werkverschaf fing. Volgens de Minister moet alle werk in tariefloon uitgevoerd worden met een gemiddeld urenloon van 38 ct. De gemeente wil echter rekening houden met de grootte van het gezin, loon in het vrije bedrijf enz. Waar bij de eene groep 40 cf. per uur verdiend wordt, daar zal wegens die 38 ct. bij een andere groep 36 ct. verdiend moeten worden. Voor feestdagen (R. K. Zondagen b.v.) is een aparte regeling, n.l. 32 '/2 ct. per uur. Bij ziekte keerde men voor heen 80 pet. uit. Nu de steunregeling! Heeft zijn ontstaan te danken aan een groote werkloosheid onder de si garenmakers in de oorlogsjaren. Deze regeling is bijgeschaafd en aan gepast aan de tijd, tot vlak voor de tijd der Rijksregeling. Een groot verschil werd gemaakt tusschen ongeorganiseerden en geor- ganiseerden, daar deze laatste heel hun leven zich lasten hadden opgelegd bij werkloosheid. Het verschil was hier echler te groot. Bij de nieuwe regeling scheelt het nog wel, doch dit verschil wordt gecom penseerd door het betalen van orga nisatie-contributie. De groote moeilijkheid was echter de uilkeering aan kastrekkenden. Deze ontvangen nu niet meer dan de uit- getrokkenen. Spr. gaf daarna eenige voorbeelden, welke het verschil tusschen oude en nieuwe regeling duidelijk deden uit komen. in groote trekken kwam het hierop neer, dat door de nieuwe rege ling de groote gezinnen eenigszins ir. de klem zouden raken, als niet de verhooging van kindertoeslag dit be zwaar had opgeheven. Een bijzonderheid is, dat kostwinners, welke gedurende hun werkloosheids periode huwen, hun steun niet ver hoogd zien. Waren zij vóór hun hu welijk zonder steun, dan krijgen zij ook na hun huwelijk geen steun. Dit werkt bij deze langdurige werkloosheid natuurlijk fataal! Bij steunverleening werd vroeger ook rekening gehouden met de om standigheden vóór de werkloosheid. Waren de inkomsten vóór dien van dien aard, dat gespaard had kunnen worden, dan zal de aanvrager een wachtiijd moeten doormaken, minstens drie weken. Dit is thans ook anders geworden, nu isdesteunverleening oogenblikkelijk. Naar aanleiding van deze uiteenzet ting werden verschillende vragen ge steld, die door spr. op duidelijke wijze werden beantwoord. Hieruit bleek o.a. dat arbeiders in de werkverschaffing niet in aanmerking komen voor gratis, noch voor goedkoope brandstof. Voor de leden Is deze avond zeer leerzaam geweest door de goede raad gevingen door den spreker welwillend verstrekt. Uitspraken Kantongerecht te Amersfoort. Dienstplichtwet: J. H. zonder vaste woonplaats, geen strafoplegging. Trekdier onbeheerd laten: O., Amersfoort f3 of 1 d. WapenwetC. D. Baarn f 3 of 1 week tuchtschool en verb, wapen. Wild vervoeren in besloten tijd: B. v. B. Soest f25 of 6 d. en verb. Arbeidswet: J. A. K. Soest f3 of d„ G. M. Amersfoort id., P. F. Soest- dijk id., P. v. d. B. Barneveld id., D. O. Soest 2 maal f2.50 of 1 d., M. A. v. A. id., A v. M. Baarn 2 maal f3 of 1 d. Leerplichtwet: E. H. Woudenberg f25 of 10 d„ W. H. Bunschoten f2 of 1 p., G. H. Spakenburg f5 of 2 d, Dronkenschap: H. O. zwervendH5 of 6 d., S. S. Baarn f 10 of 4 d„ D. B. Amsterdam id., P. K. zwervend id. plus f20 of 8 d. voor opgave valschen naam. Na sluitingsuur bezoekers hebben in verloflocaliteit: J. S. Baarn f6 of 3d. Zich na sluitingsuur in verlofsloca- liteit bevinden: E. v. d. K. Baarn f3 of 1 d„ J. W. id., A. v. L. id., H. M. id. Wielrijden onder invloed alcohol O. V. Soest f 15 of 5 d.. J. P. Wou denberg id. Wielrijden zonder lichtM. M. v. '1 K. Soest f5 of 2 d.. O. v. N. id. H. Amersfoort id., O. A. id., M Scherpenzeel id. In Soest zich aan auto vasthouden: H. S. Hilversum f2 of I d., M. D. A. A. Hilversum f3 of 1 d. Niet stilhouden op politiebevelP. T. Nijkerk f75 of 14 d. Doorgang niet vrijlatenA. B. Drach ten f25 of 10 d. Niet behoorlijk uitwijkenR. B. v IJ. Zutfen f 40 of 20 d„ P. C. H. Hil versum f 10 of 4 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengenJ. C. W. Vroomshoop f 50 of 2 d Geen rood achterlicht: A. A. v. d. B. Amersfoort f5 of 2 d. Nummer en letter achterzijds niet voldoende verlicht hebbenM. A. K. A'foort f 2 of 1 d., H. v. R. Nijkerk id. Op dien lijd verboden weg wiel rijden E. C. v. d. L. Amersfoort f 3 of 1 d.. C. Th. v. H. f2 of 1 d„ J. v. M. Amersfoort f5 of 2 d., L. M. C. id. 1 Geen rijbewijs: R. Amersfoortfl of I dag. Autorijden zonder voldoende voor licht: L. M. C. Amersfoort f5 of 2d. NATUURLIJK koop ik de benoodigde vlsch bij YMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA CO. N.V. Uit den Omtrek Hoogland De gemeenteraad behandelde de gemeentebegrooting. Verschillende le den brachten dank aan het college. Betreffende het voorstel van B. er, W. tot het verleenen van een subsidie groot f 150, als bijdrage in de kosten van aanleg van een rijwielpad langs den Veenweg, vroeg de heer de Bruin of deze zandweg niet in profiel ge bracht kon worden in werkverschaffing, dan was het productief werk. De heer Knottenbelt wil niet tegen deze subsidie stemmen, doch het be vreemdt spr. als bestuurslid van de U.M.O.-paden, dat de Gemeente een subsidie geweigerd heeft van f50 voor het mooie rijwielpad aan den Liendert- schenweg. De Burgemeester merkt op dat^e heer Knottenbelt zich van één zijde heeft laten voorlichten. Had hij eens op de secretarie komen informeeren, dan was deze vraag niet gesteld. Verschillende leden belichten nog het punt verbetering Veenweg, Tenslotte werd het voorstel gesteld in handen van B. en W. ter afdoening en als het even kan dit werk te doen uitvoeren door werkloozen. Het voorstel van B. en W. tot het verleenen aan de N.V. Phoenix Brou werij te Amersfoort, van een bijdrage van 25 pet. in'de kosten van uilkee ring van wachtgelden aan in deze ge meente woonachtige arbeiders dier N.V., werd na een uiteenzetting van den voorzitter met algemeene stemmen aangenomen. Volgens berekening zul len de kosten komen op f 12.10 per week. Deze bijdrage werd aangegaan voor den tijd van 31 October 1932 tot I Mei 1933. Bij deze regeling zullen de arbeiders in de drie weken één week arbeid verrichten en daarvoor het volle loon ontvangen. Op het request van de aldeeling Amersfoort van den Nederl. Bond van Caféhouders, inzake vrijstelling van billardbelasting, meenden B. en W. afwijzend te moeten beschikken. Zij zijn van meening dat deze bedrijven hier ter plaatsen alle nevenbedrijven bezitten, reden om belasling te hand haven. De Raad was het hiermede eens. Begrooting 1933. De heer Knottenbelt vraagt de be grooting stuk voor stuk te behandelen. De heer De Bruin bracht hulde aan het college van B. en W. voor hun prachtig beleid, dat ze een begrooting sluitend hebben kunnen maken met een batig saldo. Wanneer de begroo ting post voor post moet worden be handeld, hadden we wel een boter hammetje mee mogen brengen. De heer Knottenbelt begrijpt niet waarom het hier roef-roef moet gaan. In andere gemeenten worden de posten toch ook stuk voor stuk behandeld. De Voorzitter merkt op dat de ge meentezaken hier in deze raadszaal worden behandeld en niet roef-roef. De begrooting heeft ter inzage gelegen, zoodat men dus ter sprake kan bren gen wat men wenscht. Het is hier in de gemeente een gezonde financieele toestand, zoodat bezuiniging en nog eens bezuiniging niet als maar naar voren behoeft te komen. Spr. wijslop de f5000 in de Gemeentekas, waarvoor hij zich dagen heeft gegeven. Meer wil spr. daar niet van zeggen. De heer v. d. Hengel vraagt of er geen f1000 zijn le vinden voor betering van zandwegen. De voorzitter vind dit een goed idee en geeft de raad hiertoe den weg aan. De voorzitter bracht vervolgens het voorstel Knottenbelt In stemming, dat met alle overige stemmen tegen werd verworpen. Op zijn vraag of de heer Knotten belt nog iets heeft te zeggen over de begrooting, merkt dit.Raadslid op niets over de begrooting te zullen zeggen. De heer Smink is dankbaar voorde toegezegde f 1000 voor de zandwegen en brengt hulde aan het college. De heer Sandbrink vond de post Werkloozenuitkeering wel een beetje laag. De voorzitter merkt op we hebben hier geen steunregeling. We geven steun naar behoefte, waar we kunnen helpen we als het eenigszins mogelijk is. Raadslid Sandbrink wilde wel een vastere grondslag hebben en vraagt of het geen tijd wordt te trekken va Rijks-Crisissteun. De Voorzitter merkt op: daar komt zoo'n administratieven rompslomp van. Spr. prijst het in raadslid Sandbrink dat hij voor de werkloozen opkomt. Ik kan me volkomen indenken, aldus spr., de beroerde toestanden voc werkloozen en dit zijn geen woorden. De praktijk heeft bewezen, dat het College voor de werkloozen al het mogelijke wil doen. Waren we een rijke gemeente en kon ik ijzer met handen breken, dan gaf ik graag het volle loon. Nu kunnen we niets anders toezeggen dan te zullen helpen waar eenigszins mogelijk is, zooals we reeds gedaan hebben. Raadslid v. d. Hengel merkt op dat de f25 voor het plaatsen van schut sluizen onder Krachtwijk wel van de begrooting af kunnen worden gevoerd, daar door de afsluiting geen overstroo ming meer te duchten is. Ook andere leden bevestigen dit. Ten slotte werd de begrooting 1933 goedgekeurd met een totaal in ont vangsten en uitgaven voor den gewonen dienst van f68.273.70 met een post onvoorzien van f2070.86. Inkomsten en uitgaven kapitaaldienst f38.500. Het Besluur van het Waterschap Coelhorst, zal op Vrijdag den 11 No vember a.s., de schouw voeren over de weteringen en slooten in voormeld waterschap. Nijkerk Op de markt. 50.000 eieren f6.75 f7.40; henneneieren f4.75—f6; eendeneieren f3.80—f4.80; 19 biggen f5—f8; 190 runderen: kalfkoeien f170-f230, kalfvaarzen f 90--f 170, vette koeien f 170f 210,fvet vee, le kw. fO.23-fO.28, 2e kw. f 0.20-0.23 p.p. gesl.33 kalveren: mestkalveren f 10-f 18. Achterveld Tolrecht voor rijwielen opgeheven. Ongeveer 40 jaren hebben de tol gaarders van de Hessenstraatweg Ach terveld—Amersfoort klaar moeten staan voor de wielrijders om het tolgeld te innen, welke 2 cent bedroeg voor eiken doorgaan. Dit is thans opgeheven, wat tot groote tevredenheid van iede- ren fietser is, en tevens stemt het tot groote vreugde van de tolgaarders, die nu hun welverdiende rust kunnen gaan genieten. Moge het hun gegeven worde nog vele jaren daarvan gebruik te mogen maken. Stouten burg Veevoeder-adviezen. Door de Commissie van veevoeder- adviezen, in de provincie Utrecht zijn voor deze gemeente aangewezen de leden der Jonge Boerenbond, welke tot stalgroep hebben benoemd G. W. v. d. Hengel C48 Achterveld en P. J. van Bloemendalschestraat 19 Telefoon 1177 Vanaf heden tot en met 5 Dec. ontvangt ieder kooper van f.1.— aan goederen een BON recht gevende op fraaie en nuttige Cadeaux De Bonnen worden verstrekt op: Kruidenierswaren, Grutters waren. Wijnen, Llmonade's, Hulsh. artikelen, Borstelwerken, Houtwaren, Porceleln, Glas- en Aardewerk, Touw, Klompen, enz. M NIET op Boter en Suiker Profiteert van deze gelegenheid om zonder kosten FRAAIE ST. NICOLAAS CADEAUX te verkrijgen Op elke gulden een BON ter waarde van 10 cent, waarvoor op 5 Dcc. Cadeaux uit de winkel kunnen worden uitgezocht LET OP HET |UISTE ADRES VAN DOORN's HUISHOUDMAGAZIJN BLOEMENDALSCHESTRAAT 1< v. Dijk C55 Achterveld. Veehouders die gratis advies wen- schen kunnen zich bij bovengenoemde adressen aanmelden. Nu 't geval bijna geheel is verknoeid, krijgt de gemeente Soest dan eindelijk haar uitbreidingsplan. Het is ontworpen door den land schapsarchitect K. C. van Nes uit Apeldoorn. Het is groolsch van opzet en zal Soest een gansch ander aspect geven. De beginselen welke bij het uit breidingsplan hebben voorgezeten zijn de volgende a. Met alle ten dienste staande mid delen zal er naar worden gestreefd het natuurschoon te behouden o.m. door reserveering van de Stuifduinen, de mooie Kam ten Noorden van Zonne gloren de Stuifduinen ten Oosten van Zonnegloren, de bosschen ten Westen van de grens bij Amersfoort en verder van enkele mooie gedeelten welke als wandelterrein groote algemeene waarde hebben. Getracht zal worden een hooger peil van schoonheid te bereiken en wel le. door betere wegproflelen2e. het toe passen van veel „rustieke" wegen 3e. het aanbrengen van met de om geving harmonieerende beplantingen. Aan dc toekomstige bebouwing zul len hoogere eischen worden gesteld le. door regelmatige beoordeeling der bouwplannen2e. door hoogere eischen te stellen aan de soort der bebouwing. b. Voor den landbouw worden be stemd terreinen in het Noorden der gemeentede gronden ter weerszijden van den Rijksweg tusschen Amersfoort en Soest, met uitzondering van een bebouwingsstrook en verder de gron den in het Soester Veen. c. Er zal worden gestreefd naar een landelijke bebouwing, zoo mogelijk geconcentreerd en naar breedere woon- wegen. De bebouwing in „De Eng' kan niet meer worden tegengegaan, ook de lintbebouwing langs de Rijks wegen kan niet meer worden tegen gegaan. Gestreefd zal echter worden naar een zeer wijde bebouwing op grooten afstand van de weggrens. De Soesterbergsche weg tusschen de spoor baan Soestduinen en Soesterberg moet onbebouwd blijven. d. De industrie wordt niet bevorderd. De voor industrie bestemde terreinen zullen liggen in het N.O. aan deEem en bij het Spoorwegnet. e. Wat betreft het spoorwegverkeer zal de halte aan den Nieuwe weg op de lijn AmersfoortAmsterdam worden verlegd, terwijl getracht zal worden een veiliger en ongestoorder verkeer te krijgen over de baan Baarn—Utrecht. Dit kan door de vermindering van het aantal overwegen niveau. f. In verband met de verkeerswegen za! naar verbetering van den Rijksweg Amersfoort-Baarn gestreefd worden. Voorts komt er een verbinding van dezen weg met den Provincialen weg onder de spoorbaan door viadenver- breeden Nieuwe Weg en daaraan parallel loopende wegen ten Zuiden van De Eng met den Provincialen weg bij Soestdijk in N.W. richting. Voorts een verbinding Amersfoort over den Doldersche weg naar Maartensdijk, via den Rijksweg onder de spoorbaan door. De Soesterbergsche Straatweg zal worden verbreed waar dit mogelijk is, vooral op onbebouwde plaatsen, met toevoeging van een boschstrook met een wandelpad. Voorts zal de genoemde weg worden omgelegd en wel van het Zuidelijk deel buiten de bebouwing van Soesterberg met een ongevaarlijke aansluiting aan den Rijksweg Amers foort—Utrecht. Tenslotte: zooveel mogelijk ophef fing qan hoeksche kruisingen van den Rijksweg Amersfoort—Utrecht in Soesterberg. 8. Het vliegveld en de militaire ter reinen zullen uit den aard der zaak hunne bestemming behouden. De mili taire terreinen worden beschouwd als een open natuurruimte. Wordt vervolgd. Met ingang van 1 Jan. 1933 zullen in Nederland woonachtige Indische gepensionneerden worden aangeslagen in de Indische inkomstenbelasting. In kampong Tiloeng, nabij Tomini, vond een amokpartij plaats, waarbij een man, drie vrouwen en drie kin deren werden gedood, terwijl een vrouw zwaar gewond werd. Het 4-jarig zoontje van den land bouwer Korpershoek te Waddinxveen is in een kuip met kokend water ge vallen en aan de bekomen brandwon den overleden. Ingezonden (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Winkelsluiting op Allerheiligen. Mijnheer de Recacteur. Vooreerst mijn vriendelijken dank voor de mij verleende plaatsruimte in Uw blad van Vrijdag j.l. De door U gemaakte opmerking on der mijn artikeltje geeft mij echter aan leiding, hierop nog even terug te komen. Terecht merkt U op, dat men door het kenbaar maken van eventueele be zwaren bij de Kerkelijke Overheid dispensatie kon verkrijgen, om van de verplichting van winkelsluiting ont slagen te zijn. Maar, zoo vraag ik mij al, zouden dan bijna alle A'foorlsche winkelbe drijven in aanmerking komen om dis pensatie aan te vragen, of zou men niet al te spoedig mecnen hierop recht te hebben. Meerdere zaken plegen met elkaar overleg hoe te handelensluiten ot niet. Zegt A.ik sluit niet, dan komt B.dan kan ik het ook niet doen, waarna het voorbeeld door vele anderen gevolgd wordt. Op zulk een wijze worden vele bedrijven door enkele toon-aangevers beïnvloed. Of voor vele de financieele schade altijd zoo groot is door een dag te sluiten, wil en kan ik natuurlijk niet beoordeelen, maar toch zou ik zoo denken, dat dit geldelijk nadeel ge deeltelijk zou gedekt worden door de waardeering der katholieken verbrui kers, en beginsel-respecteerenden an deren. Ook vraag ik mezelf afIndien be doelde bisschoppelijke bepaling in onze crisistijdj practisch niet is na te leven, waarom wordt dan deze bepaling niet opgeheven? De Hoogw. bisschoppen zullen hiervoor echler wel hun oog merk hebben. Het is tenn-inste niet aan mij om Bisschoppelijke bepalingen te becritiseeren. Hier zou misschien iels te doen zijn voor de organisatie der R. K. Middenstand. Het doet zoo vreemd aan, vooral ook voor anders denkenden, dat eenerzijds eene be paling wordl gegeven om te sluiten, terwijl anderzijds eenparig dispensatie ">u kunnen worden aangevraagd. Mijn standpunt blijft tenminste: Zoolang eene bepaling van kracht is, dient ze te worden nageleefd. Zoo goed mogelijk. Ook al kost het een offertje. Waar blijft anders ons beginsel? U, mijnheer de Redacteur bij voor baatdankend voor de opname, teeken ik Een Katholiek A'foorter.

De Eembode | 1932 | | pagina 2