A. H. v. Nieuwkerks OPRUIMING A. H. v. Nieuwkerki Buitengewoon Groote Opruiming Tapis Beige karpetten Groote sorteering Dressoirs voor halve prijzen COMPLETE MEUBILEERING K. Beekstraat 6 Amersfoort Telefoon 543 Allerlei om plaats te maken voor onze nieuwe fabrikaten van: Meubelen, Tapijten, Loopers, Tafel-, Divan- en Kapstokkleeden. KLEED|ES - Diverse coupons Linoleum, Vloerzeil en Balatum Axminster tapijten, zeer groote sorteering, tegen ongekend lage prijzen Restanten Loopers en Tapijt tegen taxatie-prijzen Profiteert nu van deze zeldzame aanbieding en bezichtigd al onze afdeelingen Prachtige Huiskamer-Ameublementen voor fabrieksprijzen Enkele Slaapkamers worden tegen sterk verlaagde prijzen opgeruimd Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek Nieuwstraat. Nieuwe boeken Bengt Berg. De vliegende draak. Gaëtan Bernoville. Lourdes. Jan Broeckart. Bastaardwoordenboek. Anna Bijns. Refereinen. Antoon Coolen. De schoone voleinding. Walter Geisler e.a. Australiën und Oze- anien in Natur Kultur und Wirtschaft. R. Hammer. De roman van den heilige. F. Hermans. Jeugd en bioscoop. Th. B F. Hoyer. Russische filmkunst. K. H. R. Josseliri de |ong. Het antwoord. G. Keiler en Philip Kruseman. Geïl lustreerd muzieklexion. Otto Lehmann Russbüldt. De bloedige internationale der bewapeningsindustrie Herman de Man. Maria en haar tim merman Giovanni Papini. Jeugdstorm. H. J. M. Peeperkorn. De zedelijke wils vrijheid, haar groei en volle wasdom. Raoul Plus. Ik ga trouwen. Alja Rachmanowa. Liefde, tscheka en dood. A. van Schendel. Jan Compagnie. Albert Verweij. Stille toernooien. NATUURLIJK koop Ik de benoodiedcvlschbij: YML'IDER VISCHHAJNDEL H. GLASTRA CO. N.V. Utrecbtichestrut 40 Telefoon 92 Burgerlijke Stand. 9 Dec. GeborenMartina Clasina Gijsberta, d. van G. Berend se en O. v. d. Essenburg. Geertruida Cor nelia Johanna, d. van J. v. Westerlaak en H P. v. Doornik. Cornelis Hen- dricus Maria en Anthonius Johannes Maria, zoons van H. J. P. 'Helmich en M. J. Kooi. Grietje Evzrarda Adri- ana, d. van G. M. Laseur en W. S. Kradolfer. Jan. z. van E. Schaap en J. v. d. Hazel. 1 Overlijden Johanna Battels, 7 mnd. Berendina M. v. d. Weg, 74 jr., wed. van H. v. d. Hulst. Cornelis Thin, 76 jr., wedn. van Nee) tje Pot. 10 Dec Gebórcn Maria Antoinette, d. van J. M. H. Nefkens en J. I-I. G. M. Mercx. Overleden: Maria Smit, 14 m. 12 Dec. Geboren Antonius Hen- drikus üerardus, z. van Pietersen en A. J. Gerth. Everdina AJida, d. van R. Hartjes en A. Veldhuis. Gerardus Albertus. z. van G. A. van Beek en W. v. Dijk. Albertha Ca- trina Hendrika, d. var. A. Batavier en C. J. de Winter. - Wijnand Gerben, z. van G. Schots en G. v. Kommer Overleden Johannes van Stokkum, 67 jr., wedr. van B. H. Teunissen. Reijer v Willigenburg, 70 jr., echlg. van N. v. Effriuk. De havenmeester der gemeente Amersfoort, de heer Valewink, is overleden. De verkoop van Weldadigheids postzegels en Prentbriefkaarten. De verkoop van postzegels en prent briefkaarten „Voor het misdeelde Kind in de Hall van het Postkantoor van onze stad is sedert Zaterdag j.l. vollen gang. De behangersfirma J. W. v. Achter bergt! heeft geheel belangloos vooi een keurig verkooptentje gezorgd, waarin de Amersfoortsche dames hun liefdewerk ten behoeve van het „Mis deelde Kind" met ambitie en toewijding verrichten. Moge hun arbeid beloond worden door tallooze stadgenooten. Het kleine surplus aan centen, dat ten bale van het goede doel op de kinderzegels gelegd wordt, zal hen niet weerhouden om dezen weldadigheidsverkoop Ic doen slagen. De prentbriefkaarten maken een fleurigen indruk en zijn bijzonder ge schikt voor Kerstmis- en Nieuwjaar- gelukwenschen. Bij de Regeering bestaan geen plannen inzake den aanleg van een nieuw binnen-scheepkanaal in aan sluiting aan de door de provincie uit gevoerde verbetering van de Eem. De in 1931 door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ingestelde Commissie-Rutgers van Rozenburg, welke hel vraagstuk der verbetering van de afwatering van het gebied der Geldersche Vallei technisch en economisch onderzoekt, is nog niet met haar onderzoek gereed gekomen. Esperanto. Voor het op 19 Nov. j.l. te Arnhem gehouden examen voor diploma B in Esperanlo (onderwijs-bevoegdheid) is geslaagd onze stadgenoote, mevrouw G. Aikes-Koning. In de Kamperbinnenpoort had aanrijding plaats tusschen auto's. Toen de rem brak reed de vrachtauto het het trottoir op. De auto werd zoo be schadigd, dat zij moest worden weg gesleept. Op den Hooglandschen weg was een man bezig met het laden van afval in een wagen der gemeentereiniging, aan de zijde van den weg. Een passeerende auto greep hem. De man kwam te vallen en liep een hoofdwonde op. Een automobiliste die op den Utr. weg een voor haar rijdend motorrijtuig wilde passeeren, draaide haar stuur te vlug naar links en verzuimde weer tijdig rechts te draaien. Het gevolg was, dat dc auto tegen een boom reed en twee inzittenden licht gewond werden. Hoek Brouwerstraat—Smallepad is een transporlauto tegen den muur van de Phoenix-brouwerij gereden. De auto werd daarbij beschadigd. De commissaris van politie vestigt er de aandacht op, |dat de artikelen 37 en 53 der nieuwe drankwet aan B. en W. niet alleen de |bevoegdheid geven om ongeoorloofden verkoop van alcoholhoudende dranken te beletten, doch 'tevens om aan andere personen dan hen, die wonen in het perceel waar clandestien verkocht wordt, den toegang tot het perceel te ontzeggen. Gewaarschuwd zijn dus zij, die op ongeoorloofde wijze verkoopen, daar ter uitvoering van de bevoegdheid ven B. en W. desnoods een politiepost voor het perceel geplaatst kan worden om anderen dan de bewoners te keeren. Door het bestuur van de Katholieke Werkliedenvereeniging St. |ozcf is, na overleg met den Bestuursraad, besloten een Advies-Bureau op te richten. Te beginnen mei Januari 1933, zal eiken eersten en derden Donderdag, 's avonds van 8 tot 9 uur in het Bondsgebouw zitting worden gehouden. Over alle mogelijke gevallen kan men dan in lichtingen vragen. Met het oog op het samenstellen van de groslijst voor de leden der Tweede Kamer is men verplicht vóór 1 jan. a.s. lid te zijn van dc Katho lieke Staatspartij wil men aan de c didaatstelling deelnemen. Daarom het van groot belang hieraan aandacht te schenken. Zij die nog geen lid zijn kunnen zich opgeven bij den concierge of bij het Bestuur van St. Jozef en na tuurlijk ook bij de bestuursleden van de Kiesvereeniging. Hedenmiddag te half 2 is een per soon van middelbaren leeftijd op de Utrechtschestraat door ons onbekenden oorzaak door een auto aangereden. De man werd met een ernstige hoofd wonde opgenomen en is na door Dr. Batenburg voorloopig te zijn behan deld per ziekenauto van de Firma Nefkens naar het St. ElisSbeth's Zie kenhuis overgebracht. Aan het politie bureau konden we geen nadere in* lichtingen bekomen. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in Amersfoort. J. Groeneveld, R.K., Monnikenpad 2, bakker. Susanna Kappes, D.E., Gr.Koppel 14a, dienstb. Eitjes, R.K., Bisschopsw. 137, bierb. W. Lovink, N.H., Celciusstr., gepens. O.l.ambt. Maria Stroband, Hoogl.weg 22b. G. Kolkman, Stationsplein 6, II.kok Truus Cruijff, N.H., Ulr.weg 299 P. Exler, R.K., Bankasir. 40, koopman K. Brugger, R.K., Kapel weg 16 E. Mosterd, N.H., KI.Nachteg.s. 21bakk. J. Brouwer, N.H., Bankastr. 27, gepens. Betje Beem, Aldegondestr. 48 A. Leenders, R.K., Ulr.str. 37, gérant H. Blokker, Kapel weg III, electric. Aartje Beek, N.H., Liendertschew. 95 G. Bouma, R.K., Schimm.p.str. 23, veeh. Alijda Bouwman, N.H., Utr.weg 56, d.b. C. Paauwe, N.H., Kamp 33, Dirkje Donkelaar, N.H., Weverssingel 5, dienstbode Joukje Akkerman, N.H., Ulr.w. 293, verpl. Cornelia Verleur, N.H., Utr.weg 293, l.l. verpl. G. de Jong, N.H., Ulr.weg 112. W. Kaizer, R.K., Woest.w. 149, han- delsr. Cornelia Schoo, N.H., Zwaanstr. 24 Uit den Omtrek Doorn Door overktimming is een onbekende Duitscher doorgedrongen in het park van huize „Doorn" en vervolgens in het kasteel zelf, waar hij in het begin van den avond door een der bediende werd aangetroffen in een torenkamer, welke grenst aan het werkvertrek van den ex-keizer. De bediende haalde onmiddellijk assistentie, waarna de man, die wilde vluchten, overmeesterd kon worden. Hij is daarop overgeleverd aan de politiewacht, welke altijd in het pont gebouw zetelt. De man bleek in het bezit te zijn van een lang dolkmes en van een revolver. Hij was door per soneel van huize „Doorn" al eenige dagen tevoren in het dorp gesignaleerd en heeft blijkbaar de gelegenheid afge wacht, om zijn kans waar te nemen. De man is behoorlijk gekleed en van middelbaren leeflijd. Hij is ingesloten op het gemeentehuis te Doorn. Soest Van gemeentewege is een aanvang gemaakt met het doen aanleggen van het natuurbad aan de Banningstraat naast de terreinen der Utr. Waterl.Mij. Voorloopig wordt begonnen met het grondwerk van den zwemplas en den ververschingsvijver. Burgerlijke stand. GeborenPieter, z. van P. J. zeiaar en A. G. v. Isselt. Maria Catharina, d. van A. Tammer en A. G. v. Doorn. Hendrika, d. van B. Pe tersen en T. Dirksen. Aleida Wil- helmina, d. van W. P. Dorresteijn er A. Malestijn. Dorothea Anna, d. var N. C. Baltus en E. Koonien. Willem, van W. Priem en N. v. d. Kuij Jacoba Marijtje, d. van F. J. Peters en A. H. Blom. Ondertrouwd A. G. v. Dorrestein en B. M. Harskamp- Overleden: Nicolaas Hornsveld, 68jr. - Willem v. Asselt, 60 jr., wedr. van J. v. Apeldoorn. NljkerK Op de markt. Aangevoerd 60.000 eieren f5.25—6: jonge hennen-eieren f 3.25—5; eenden eieren f 3.50-3.80; 21 biggen f4—6; 140 runderen kallkoeien f 155—2^0; vette koeien f 175 195; kalfsvaarzen -115; vel vee Ie kw. f 0.19-0.24; 2e kwal. f0.17—19 p.p.; 22 mestkal- veren f 10—15. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. De Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor der parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart aan de Bilt- straat te Utrecht den Zeereerw. heer A. B. van der Borgh, die pastoor was van Nijverdal. Binnenland Bond voor Groote Gezinnen- Het secretariaat van den Bond voor Groote Gezinnen te Brede deelt mede, dat de trekking van haar loterij oor spronkelijk vastgesteld op 5 December, is uitgesteld tot begin Jan. 1933. De 16-jarige Italiaansche avialrice Cabi Angelini. is nabij Cyrenaick om laag gestort, terwijl zij op weg was van Italië naar Indië. Zij verliet Ben gasi begeleid door 'n Italiaansch mili tair vliegtuig, doch in dichten mist verloor zij dit uit het oog. Het stoffe lijk overschot van het meisje werd op eenigen afstand van haar vernielde machine gevonden. In de bergstreken van Spanje is leeuw gevallen, waardoor het verkeer er bemoeilijkt wordt. In het gebergte in Noord-Spanje zijn wolven tot dicht bij de menschelijke woningen doorge drongen. Men vreest, dat hun een dag of wat geleden een priester ten offer is gevallen. Een gedetineerde in de gevangenis te Poissy (Fr.), die werk moest ver richten in de woning van den directeur der gevangenis, heeft een onbewaakt oogenblik te baat genomen om de jas en den hoed van den directeur doen en in deze kleeding de gevange nis te verlaten. Hij heeft het geluk ge had nog in de woning een duizend francs biljet te „vinden", dat hij en passant heeft meegenomen. Te Chicago heefteen drieste overval plaats gehad. Op klaarlichten dag heb ben een vijftal bandieten eenige post beambten, die aangetcekende stukken bij zich droegen, overrompeld en hun de brieven met geldswaardigen inhoud ontrukt. Het juiste bedrag van het stolene is nog niet bekend, doch het beloopt in elk geval verscheidene dui zenden dollars. In een steenkolenmijn te Harlan Kentucky heeft een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor een groot tal mijnwerkers werd bedolven, lijken van 19 hunner zijn reeds geborgen. In een boerderij te Edmonton brak een hevige brand uit. Vier kinderen kwamen in de vlammen om. Hun ge heel verkoolde lijkjes zijn later gevon den. Hun vader en moeder, benevens twee kleinere kinderen konden op het laatste oogenblik ontsnappen. Donderdag vond men in het bosch te Oenkerk (Fr.) het lijk van den 28- jarigen Anne de Vries, te Oenkerk. Ver moedelijk is hij om het leven gekomen, doordat bij het aansteken van zijn pijp zijn kleeren vlam vatten. Naast het slachtoffer lag zijn jas, die hij zeker nog voor mogelijke afwering van het gevaar heeft uitgetrokken, benevens een pas gestopte pijp. De overige kleeren waren van zijn lichaam gebrand. De Tweede Kamer heeft de begroo ting van Binnenlandsche zaken góed- gekeurd en de moties inzake niet- vermindering der subsidie voorT.B.C en malariabestrijding, verworpen. Te Ridderkerk heeft H. v. d. W., vermoedelijk in een vlaag van waanzin, zijn 12-jarigen neef met bijlslagen ge wond, dat hij onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. In de buurt van Pressburg liep een personentrein op een overweg op een autobus. Twee personen werden ge dood, vier zwaar gewond. Onder Wateringen heett een ongeval plaats gehad met een Duitschen lucht ballon, waarbij een Duitscher zoo ernstig gewond werd, dat men voor zijn leven vreest. De ballon daalde zeer snel en was reeds laag, vóór het anker in den hard bevroren grond greep. Door den schok vloog de man uil het schuitje. De andere inzittenden liepen minder ernstige kwetsuren op. De nationale raad te Zwitserland heeft voor het jaar 1933 tot president gekozen den katholiek conservatief Dollfus en tot vice-president den so cialist Hubert. In Joego-Slavië dwongen 9 smokke laars, die achtervolgd werden, een veerman en zijn zoon, hen over te zetten. Doordat de boot overbelast was, liep hij vol, met het gevolg, dat alle inzittenden omkwamen. Te Buenos Aires hebben de haven arbeiders en taxi-chauffeurs een staking van 24 uur afgekondigd. De stakers wierpen met een bom naar een volle autobus, waardoor ongeveer twaalf passagiers gewond werden. VITESSE DENKT VOOR U EN WERKT VOOR U "Naar uit Guayaquil (Ecuador) wordt .gemeld, zijn een professor en een groep studenten van het San Gabriel-coïlege, die een uitstapje maakten met een motorboot, verdronken. Acht studenten konden worden gered. Ingezonden (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) „'t Pinda-mannetje". Maandagavond acht uur. De Lieve- vrouwe-toren heeft z'n liedje uitgetin- geld en acht zware slagen in de strakke donkerblauwe lucht gegalmd. Kleumerig en koud slaat het nietige gele pindamannetje met z'n groene bakje zwijgzaam en geduldig te wach ten op spaarzame klanten. Achter hem als Westersche achtergrond, hooge spiegelruiten voor lichtglanzende éta- lage's met warme wollen stoffen en dikke witte truien. De knippen sluiten knarsend de hooge deuren, waardoor heel den dag haastige menschen naar binnen en naar buiten zijn gestroomd. Pindamannetje staat onberoerd en kleumt, als de koude wind over de Langestraat giert. Maar aan de andere zijde van het groote pandjis 'n samenscholinkje van schetterende, pittige, jonge meisjes. Eén, met een groot pak onder de arm, is 't middelpunt, je hoort praten van borstrok en pantalon, en dan gaat ze doelbewust op 't kleine pindamannetje af. De groep kijkt en lacht. Pinda mannetje, eerst even verbaasd, begrijpt en glanst dan met z'n klein gezichtje. Dan gaan de meisjes, met twee of drie gearmd, of snel op de fiets, gauw naar huis waar de warme kachel en het avondbrood wachten. Wintertijd-Kerstmistijd, 't Arme, nietige pindamannetje, ril lend van kou, doet je denken aan klein Kerstkindje in 'n kale kribbe. En dan doet het je zoo goed als jê warme harten ziet, glanzende oogen en handen die geven. Die geven zon der te denken aan eigen, toch maar klein inkomen, maar geven uit pure naastenliefde, omdat hij zoo klein is en zoo nietig en de wind zoo koud. De wereld is koud op 't oogenblik en er zijn o zooveel „pindamannetjes". En Kerstmis komt met het kleine kindje, schreiend in de kribbe. We wachten op veel warme harten en graag ge vende handen. Alles voor dat Kindje in de kribbe... Amersfoort, 12 Dec. 1932. Uit de Land- en Tuinbouw wereld (Nadruk verboden.) De groote beteekenis van honig. Bij de oude volken was de honig goden spijs en werd bij alle otters aangebo den. De Egyptenaren gebruikten den honig als geneesmiddel en volgens den Bijbel was de honig voor de Hebreeërs even onontbeerlijk als melk en wijn. In de woestijn werd Kanaan voorge steld als een land, overvloeiende van melk en honig. Men beschouwde den honig als een krachtig geneesmiddel tegen jicht, hoest en tal van wonden. Bij de Arabieren speelt de honig even zeer een groote rol. De Grieken ge bruikten honig om lang te leven. Py thagoras gebruikte deze godenspijs, om lichaam en geest gezond te houden eveneens Democritus, die 109 jaar oud werden Anacreon, die op 118-jarigen leeftijd stierf. In onzen tijd zegt menDe aroma tische stoffen en zuren van den honig, die oorzaak zijn van den aangenamen smaak en reuk werken op de speeksel klieren, die daardoor speeksel afzon deren en de spijsvertering vergemak kelijken. Ze hebben een anti-sceptischen (bederf-werender.) invloed op de marg, en voorkomen het gisten van het maag sap. Het meest werken ze op de lever, die alle zoete stoffen ontvangt en ver werkt. Honig behoeft evenwel niet eerst, als de suiker, in zijn bestanddeelen ontleed te worden, daar hij ze reeds opgelost bevat, 't Is daarom een voe dingsmiddel, dat de levenswerkzaam heid en de spijsvertering bevordert, en purgeerend en urine-afdrijvend werkt. Behalve voor direct gebruik, dient de honig tot het bereiden van vele spijzen en dranken, bijv. honig koek, taart, meede, honigazijn, enz. In de geneeskunde vindt de honig zijn toepassing bij mond- en keelziekten. Scheurbuik geneest men met een meng sel van honing en aluin of borax. Kin deren wrijft men bij het landen krijgen het tandvleesch in met een mengsel van saffraantincluur en honing. Van veel gorgelmiddelen is honig een be standdeel voorverkoudheden en keel ziekten geeft men honigdrank. Wegens zijn vertrisschende, zacht afdrijvende werking is honig goed tegen hardlij vigheid, en verzacht menige ziekte. Ook bij huiduitslag en brandwonden en in de veeartsenijkunde wordt de honig veelvuldig gebruikt.

De Eembode | 1932 | | pagina 2