VITESSE Kerst-Geschenken Kerst-Versieringen TYPE- EN GOPIEER-INRICHTING HOFMANN's SLAGERIJ Kerstrollade's voor één gulden Kantoorboeken Fa. H. Elzenaar Allerlei Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. i de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Gembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 23 Dec. 1932 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarievert voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 75 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Laat sommige dingen langs uw kant gaan. Anders maken ze u langzaam maar zeker van kant. Epistel en Evangelie. Kerstmis. Welbeminde! De genade van Ood onzen Zaligmaker is voor alle men- schen verschenen en leert ons, dat wij, met verzaking van de goddeloosheid en de wereldsche begeerlijkheden, matig, rechtvaardig en godsdienstig leven in deze wereld, verwachtend de zalige hoop en de komst der heerlijk heid van onzen grooten God en Zaliig- maker Jesus Christus, die Zich zeiven voor ons gegeven heeft om ons vrij te koopen van alle ongerechtigheid en voor Zich een welbehagelijk volk te reinigen, ijverig in goede werken. Spreek dit en vermaan, in Christus Jesus onzen Heer. EVANGELIE volgens-den H. Lucas; II, 1—14. In dien tijd ging er een gebod uit van keizer Augustus, dat de geheele wereld moest worden opgeschreven. Deze eerste opschrijving is geschied door Cyrinus, landvoogd van Syrië. En allen gingen om zich aan te geven, ieder naar zijne eigene stad. En ook Jozef trok op van Galilea uit de stad Nazareth naar Judea, naar David's stad, die Bethlehem genoemd wordt, dewijl hij uit het huis en geslacht van David was, om zich aan te geven met Maria, zijne verloofde vrouw, die zwan ger was. En het geschiedde, toen zij daar waren, dat de dagen vervuld werden dat zij baren zou. En zij baarde haren eerstgeborenen Zoon, en wikkelde Hem in doeken, en legde Hem neder in eene kribbe want er was voor hen geen plaats in de herberg. Er waren nu in dezelfde streek her ders, die waakten en de nachtwachten hielden over hunne kudde. En zie, een engel des Heeren stond naast hen, en Gods heerlijkheid omstraalde hen en zij vreesden met groote vreeze. En de engel zeide hun: Vreest niet! want zie, ik verkondig u een groote blijd schap, die voor al het volk wezen zal: dat u heden geboren is de Zaligmaker, die Christus de Heer is, in de stad van David. En dit zij u ten teeken gij zult vinden een Kind, in doeken gewonden en nedergelegd in eene kribbe. En eensklaps vereenigde zich met den engel eene menigte van het hemelsche heirleger, God lovend en zeggend Glorie aan God in den aller hoogste! en op aarde vrede aan de menschen van goeden wil! minnen. (B. 2. H. 12. v. 9.) Wij moeten het dus leeren, en wij zullen het leeren door de genade. God kan van ons wel moeielijkedoch geen onmogelijke zaken vragen; en ais Hij ons iets vraagt, verleent Hij ons tevens gaarne de kracht om het uit te voeren. Wij mogen er dus op rekenen dat Hij ons ook Zijne hulp zal geven om Zijn gebod der liefde tot de vijanden te volbrengen. Wij zullen het ook leeren door het voorbeeld. Wanneer het moeite kost om onze vijanden te geven hetgeen zij tegen ons misdeden, indien het ons nog zwaarder valt ze oprecht te beminnen, zien wij op naar den H. Stephanus, die het gebod van den Zaligmaker in zijn geheelen om vang volbracht, wijl hij stervende nog voor zijne vervolgers bad„Heer, reken het hun niet lot zonde." Alsdan zal ons ontslapen in den Heer even zacht zijn als dat van den eersten Mar telaar der H. Kerk. Liturgische Kalender. Week van 25—31 December. Zondag 25. Hoogfeest van Kerstmis met Octaaf, Tijdeigen. Nachtmis Dominus. DageraadmisLux met 2e geb. H. Anastasia. Dagmis: Fuer met laatste Evang. v. Driekoningen. Maandag 26. II. Stephanus. Tijdeigen, 2e geb. van het Octaaf uit de 3e Mis v. Kerstmis Dinsdag 27. H. Joannes Evangelist. Tijdeigen, Mis ln medio, 2e gebed als Maandag. Woensdag 28. H.H. Onnoozele Kinde ren. Tijdeigen, zonder Gloria, 2e geb als Maandag. Donderdag 29. H. Thomas, Bisschop, Tijdeigen, 2e geb. als Maandag. Vrijdag 30. Mis van Zondag onder het Octaaf van Kerstmis, Tijdeigen, M s Dum medium, 2e geb. als Maandag. Zaterdag 31. H. Silvester I. Tijdeigen, 2e geb. als Maandag. St. Stephanus (26 December) De H. Kerk legt aan hare priesters op dezen dag een uiterst schoon gebed in den mond. „Geef ons, o Heer, dat wij mogen navolgen wat wij eeren, opdat wij ook onze vijanden zouden leeren beminnenwant wij vieren den geboortedag van hem die zelfs voor zijne vervolgers tot onzen Heer Jezus Christus bad." Ook onze vijanden be minnen I Het is het gebod van onzen Goddelijken Zaligmaker„Bemint vijanden, doet wel aan die u haten, en bidt voor wie u lasteren en u ver volgen." Die liefde voor onze vijanden moeten wij leeren. Van nature bezit niemand die deugd, en eigen kracht alleen kan ze niet ontwikkelen. De schrijver der Navolging van Christus had gelijk te zeggenHet is niet vol gens onze natuur onze vijanden te be- JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's Orgels - Radio KOOP BIJ EEN VERTROUWD ADRES Hebt den moed! Hebt den moed, om te erkennen dat gij arm zijt, gij ontneemt daardoor aan de armoede hare scherpste pijniging. Hebt den moed, af te zien van het geen gij niet noodig hebt, al begeert ge het ook te bezitten. Hebt den moed, uwe middelen niet te overschrij den, als gij uwe vrienden bij u noodigt. Hebt den moed, liever den arme te geven, dan uw geld aan pronk en pracht te verkwisten. Hebt den moed verzoekenden af te wijzen, als gij geen nut van uwe gave verwachten kunt. Hebt den moed eerst voor gezond voedsel en gezonde woning te zorgen, voor gij voor iets overtolligs uw geld uitgeeft. Hebt den moed iemand te zeggen, waarom gij hem niets leenen wilt. Hebt den moed, om aan een voud en fatsoen, de voorkeur te geven boven de mode. Hebt den moed uw gezondheid hooger te stellen, dan de vooroordeelen uwer vrienden. Hebt den moed, te schijnen wat gij zijt. Hebt den moed, om als een scholier te leeren, al schudden de menschen er ook hun hoofd om. Hebt den moed, uwe idealen evenmin te verbergen, als uwe zwakheden en gebreken verborgen zijn. Hebt den moed, om vast te houden wat blijvend is, liever dan dat wat voorbij gaat. Hebt den moed, om wat eerbied waardig is, te achten, in welk kleed het ook tot u komt, on eerlijkheid en leugen echter te bestrij den, in wie ze ook bedrijft. Hebt den moed, uwe meening te zeggen, als het noodig is. Hebt den moed, om uwe slechte neigingen en gewoonten te bestrijden, dan zult ge een held zijn, al draagt ge ook geen wapenen. Binnenland Regeeren In Nijmegen hield het Kamerlid Max van Poll een politieke rede, hij zeide Ons land had veel meer behoeften dan ons land kon voldoen. Dit bewijst de invoer- en uitvoerstalistiek. Hoe dekten wij het meerdere van den in voer? In 1929 werd ingevoerd een waarde van 2 milliard 537.000000 gld., uitgevoerd 1 milliard 845.000.000 gulden dus f700.000.000 tekort. Dit tekort werd gedekt door diensten aan andere bevolken bewezen, als bijv. de scheepvaart, het beieggen van geld in cultuuronderneraingen, het beleggen van geld in andere landen, ln 1929 werd dit tekort volkomen gedekt. De scheepvaart bracht een winst van 2 3 honderd millioen, de rest kwam van belegde gelden en nog kleinere inkomsten. Hier toont zich direct de feitelijke inwerking der crisis. In 1930 was de invoer f2 253.000.000, in 1931 f 1.731.000000, in 1932 (11 maanden) f 1.192.000.000. Een daling van meer dan 50 pet. De uitvoer was in 1930 f 1.601.000.000, 1931 f 1.230 000.000, 1932 (11 maanden) 1775.000.000. Een daling van meer dan 1 milliard. Op 1 Jan. 1932 waren 167 zeeschepen opgelegd, 1/3 van onze vloot. De vloot die nog vaart, vaart bijna zonder uit zondering met. verlies. De rivierscheep- vaarl is met meer dan 6 millioen ton omlaag gegaan die Lobith passeeren. Vulpenhouders Luxe Postpapier Matador Bouwdoozen Crêpe Wandversiering Crêpe Tafellakens Crêpe Tafelloopers Crepe Servetten Kandelaars - Kaarsen Langestraat 65 t.o. Krommastr. - Telef. 326 S>\ IS GEOPEND I t VITESSE H Levert en vermenigvuldigt alle soort Typewerk, als: Circulaires, Bestekken, Convocatie's, Programma's, enz. tegen zeer concurree- rende prjjzen. Schrijft uw correspondentie en adressen. Vertaalt voor U. Vraagt prijscourant School voor stenografie en machineschrtlven Gedipt, leerares Belceld aanbevelend, E. M. van Hamersveld Kon. WUhelmlnaatraat 10 Langestraat 47 ding brengen bij dezen stand van z: Bij Verkoudheid Dit is "het gevolg van het crediet- u v wezen. Bij den groei van den graan- rloest- Keelpijn Griep - helpen verbouw heelt het crediet een dusdanige expansie aan dezen verbouw gegeven, /VM nnarai S dat er een geheele verandering van tabletten, poeders of siropen het best. de volkshuishouding in de streken van Alléén echten goed wanneerde naam d"n fMnverbouw met allerlei bednj- Mijnhardt op de verpakking staat. ve" 1)et Bev°'8 van was. Let hierop. In prijzen vanaf 20 en 30 ct. .H«' ,weede gevolg van de mecha- Bij Uw Drogist nisatie van den graanbouw. Dit leidde er weer toe, dat de uitkomsten steeds grooter werden, totdat er ten slotte Telefoon 1166 Wie met de Kerstdagen lekker wil eten, moet onze zaak niet vergeten Voor Reclame ontvangt iedere kooper die.voor fl.— besteedt, een prachtige kalender cadeau IBECHSTEI^PIANO^l Het Ideaal van den muziekliefhebber B De vertegenwoordiger: ii.i.nmttiiin-iinmni| .g. graanfabrieken kwamen. Door 90 arbeiders werd in zes weken tijds evenveel arbeid verricht als door 54 pachtersgezinnen in een heel jaar. De tar weprijs daalde hier ontzettend. Hieruit volgde dat wij onze tarweverbouwers moesten steunen, wij niet alleen, maar geheel Europa. En dat had weer tot gevolg, dat, bij den reeds bestaanden grooten overvloed, nog eens deEuro- peesche opbrengst van den graanver- bouw sterk verhoogd werd. Hier ligt de diepere grond van deze crisis: het crediet met haar sterk expansieve kracht verteert de welvaart en brengt een wanorde die zich steeds vergroot. De vrije concurrentie en de vrije kapitaalsverplaatsing brengt in die lan den waar het bestaanspeil der arbeiders het laagst is, nieuwe industrieën, ge- fïnanceerd met Europeesch geld. In vreemde landen met lageren levens standaard, dus nieuwe industrie, hier sluiting der oude industrie. Dit stelsel is niet te handhaven. Dit moeten wij goed onderscheiden wat direct dient te geschieden en wat 'n verband met de fundamenteele ver- inderjngen die noodig zijn moet ge beuren. de taak aan de Roomsche Staatspartij gesield. Er is reeds iels van Rerum Novarum verwezenlijkt, al is het slechts nog maar weinig, maar in Quadragesimo Anno wordt niet minder geëischt dan het scheppen van een nieuwe juridische wereldorde. Dit is bijna een bovenmenscheiijke taak, die langen tijd zal eischen. De kiezers hebben hier ook een groote taak. Niet alleen als een bepaalde propaganda omtrent een bepaalde ondergeschikte kwestie, wij moeten breeder kijken en mannen hebben van een hoog stand punt. Denk aan de Loterijwet. Het is gebleken, dat de bepalingen van de Loterijwet ter goeder trouw worden overtreden, in vele gevallen, waarin winkeliers en neringdoenden prijzen uitloven, hetzij voor het op lossen van een puzzle, door het schat ten van de hoeveelheid van een be paalde stof of voorwerpen of op andere wijze. Vele van deze puzzles en prijs vragen vallen onder verbodsbepalingen der Loterijwet, hoewel men ze naar het spraakgebruik geen loterij zou noemen. Het komt derhalve niet ondienstig voor, aan te geven, wat de wet onder een Ook de vaart in de havens is met bijna de helft omlaag gegaan. De cultuurproducten suiker, rub ber, koffie, thee en tabak brachten in 1929 954.800.000 gulden in 1931 368 millioen op, dus is met bijna 600 millioen omlaag gegaan. De effecten op de beurs daalden naar dezelfde mate. De beleggingen in Duitschland 3 milliard na Amerika het hoogsle bedrag, zijn ver beneden het aangegeven renteniveau gedaald. Op 2 Sept. 1929 vertegenwoordigde 80 der voornaamste aandeelen ruim 5 milliard, zij zijn gedaald tot I milliard 670 mill, is het duidelijkste crisisbeeld ons volk. Dit zijn de vier voor naamste bronnen van ons volksinkomen. De gevolgen spreken zich ook duidelijk uit in de beleggings-opbrengst voor de staatskas. De inkomstenbelasting wordt 40 millioen lager geraamd, wat niet al te erg pessimist bekeken is. Gevolg hiervan is bezuiniging en be- lastingverhoogingbelastingverhooging ook op de hoogere inkomsten; zoo juist is het wetsontwerp aangenomen van opcenten op de gemeentefonds- belasting die een sterk progressieve heffing heeft. Dit is een toestand, die wij alleen nood-toestand kunnen noemen. Hoe staat het met onze agrarische producten? Nog niet lang is het ge leden, dat wij onze graanbehoefte voor 50 pet. konden voorzien. In Amerika werd echter op grootsche schaal de graanbouw opgevat. Wij echter legden ons meer toe op de veeteelt sinds 1880. Door de handelsbelemmeringen is de heeie grondslag van deze veeteelt en de teelt der fijnere agrarische produc ten onder ons weggetrokken. Direct moesten maatregelen genomendit waren de verschillende steunwetsont- werpen, waardoor reeds f300.000.000 bijna alleen aan de boeren ais steun gegeven moest worden, bij een sterk verminderd volksinkomen. Dit houdt geen standDit is feitelijk een eco nomische waanzin. Nu dringt zich de vraag opWat is deze crisis? Is zij menschelijker- wijze een lijdelijke crisis, die ten minste in afzienbaren tijd is te overwinnen? Maar als dit nu niet zoo is, wat dan? Dan kunnen wij zoo niet voortgaan. Deze regeering kon tot nu toe niet anders. Maar hieraan komt spoedig een eind. Deze crisis is de zelfver nietiging van een sociaal-economisch systeemDit kenteekent zich in een wereldproductdat er een overpro- loterij verstaat. Art. 1 der Wet zegt ductie is over het geheele terrein. |Deze wet verstaat onder loterij elke Er is een totale tarweoogst over, zoogelegenheid, door iemand opengesteld groot zijn de opgestapelde voorraden, om, tegen voldoening aan zekere voor- Alleen de totale ondergang van den waarde, mede te dingen naar prijzen Amerikaanschen graanoogst kan red-1 of premiën in geld of goed, uitgeloofd ten behoeve van de deelnemers, die als winnaars worden aangewezen door het lot of eenige andere kansbepaling, waarop zij geenen overwegenden in vloed kunnen oefenen. Voldoet een prijsvraag of puzzle of wat dan ook, aan vorenstaande om schrijving, dan is het een loterij en is voor het houden daarvan vergunning noodig. De vergunning kan gegeven worden door Burgemeester en Wet houders, indien de waarde der prijzen tezamen niet meer dan f 100 bedraagt en overigens door den Minister van [usti'ie. De vergunning wordt echter alleen gegeven, indien de opbrengst der loterij bestemd is voor een lief dadig doel of bevordering van weten schap, kunst of een ander algemeen belang. Kerknieuws. Deken Eppink. Te Groningen is overleden de Hoog- Eerw. heer Deken en pastoor Fr. Eppink. Pastoor-deken Eppink werd te Mechelen geboren in 1856. Hij studeer de te Venray, Culemborg en Rijsenburg, vervolgens aan de kerkelijke muziek school te Regensburg. Hij was kapelaan te Utrecht. Daarop pastoor te Schoone- beek. Sedert 1904 was hij pastoor der St. Jozefkerk te Groningen en sedert 1916 Deken van Groningen en Assen. De overledene was officier in de Oranje Nassau Orde. ALLE LINIATUREN LOSBLADIGE BOEKEN Speciale Registers (Bestelt deze vroegtijdig) Langestraat 84 - Telef. 528 In verband met de slechte tijds omstandigheden heeft het kerkbestuur te Laren besloten de verpachting van banken der St. Janskerk tijdelijk uit te stellen. Aan gezinnen met vier of meer kinderen wordt op de pachtsom een reductie van 25 pCt. gegeven. Bij een te Minnertsga gehouden verkooping van bouwland, werd den notaris verzocht om de notariskostcn vanwege de malaise van 7 op 6 pet. terug te brengen. De notaris hield echter vast aan het plaatselijk gebruik, waarop slechts twee personen uit de geheel gevulde zaal een bod deden op het eerste perceel. Op het tweede perceel kwam geen enkel bod, waarna de verkooping werd beëindigd. de haven van Havre is een Fransche tankboot met een groote hoeveelheid petroleum aan boord in brand geraakt. Het vuur sloeg over op een daar naast liggenden lichter. Bij het blusschingswerk liepen twee per sonen zulke ernstige brandwonden op dat zij in het hospitaal overleden. Voorts worden drie personen vermist men vreest dat ze zijn verdronken. door haar neusbeen brak. Wegens verlies van schoonheid kende de rech ter een schadevergoeding toe van 1576 pond (ongeveer f 13000). De griep, die in hevige mate in de Vereenigde Staten aan de Zuidzeekust heeft geheerscht, heeft zich thans uit gebreid naar de Zuidelijke staten en heeft het karakter van een kwaadaardige epidemie aangenomen. De gezond heidsdienst te Washington deelt mede dat in de afgeloopen week in 89 steden 807 personen aan griep en daardoor veroorzaakte longontsteking zijn overleden. In verband met het ongeluk bij Muiden met een autobus, die militai ren vervoerde, hebben militaire autori teiten bepaald, dat voortaan het ver voer van militairen uitsluitend over de lijnen der Ned. Spoorwegen zal plaats hebben. Aan de militairen zullen spe ciale plaatskaarten voor het vervoer per spoorweg verstrekt worden. De Japansche vlootdeskundlgen hebben een geheel nieuw type duik boot uitgevonden. Het ligt in de be doeling binnenkort twee van dit type op stapel te zetten. Zij loopen, of schoon zij slechts een inhoud hebben van 500 ton, zeer snel en zullen be stemd zijn om, ingeval noodig, vóór de hoofdvloot uit te varen om het ge vaar van torpedeering weg te nemen. De autoriteiten van de Chineesche provincie Kwangsi hebben voor bur gers en militairen het sparen verplicht gesteld. Alle leden van het leger moe ten een deel van hun soldij bij een bank deponeeren. De bedoeling is, den spaarzin te bevorderen. Te Venlo liepen eenige jongens op het rijwielpad en noodzaakten een fietsende dame op den rijweg uit te wijken. Een der jongens gaf haar hier bij een duw, waardoor zij onder een auto terecht kwam. Zij is naar het ziekenhuis overgebracht. Een werkster in de Rotterdamsche Bank te Rotterdam, die het licht wilde aandraaien, draaide per ongeluk aan 'n verkeerden knop, waardoor al de alarmsirenes in werking werden ge steld. Van alle kanten kwamen agenten aangesneld, doch spoedig bleek, dat het een loos alarm was: Een 62-jarige dame te Londen heeft een taxi-ondernemer doen vervolgen. Ze is aangereden door een taxi, waar- ^[rraiTrv^ ^BwiOCTLWAIIBSfOOBT t"™*

De Eembode | 1932 | | pagina 1