F. A.Tulp I Bel dan op No. 42 Amersfoort, Kantoorboeken Ordners Kaartenkastjes Kaartsystemen Kantoorboekhandel N.V. Middenstands-Bank Bouwplannen (antoorboeken Fa. H Elzenaar sssïi sasjs, Kastoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrljdag- tnJ'Jdag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per poet. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgas i de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 17 Jan. 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiSn moeten Dinsdag en Vrijdag vij<5r 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 82 Oorlogvoeren Is de meest openlijke, de meest huichelachtige, de meest beest achtige, de meest radicale en de meest doeltreffende manier om elkander onge- lukkig te maken. Binnenland De Katholieke Staatspartij De heer Kuiper, lid van de Tweede Kamer, hield te Baarn een politieke tede en gaf in zeer bevattelijke taal een juislen kijk op de groote moeilijk heden waarvoor de regeering staat en op haar groote verantwoordelijkheid om deze op te lossen. De positie, die onze R. K. Staats partij inneemt, heeft zij te danken aar. haar eenheid en ve moeten alles in 't werk stellen om die eenheid te be houden. Er zijn er, die 't niet eens zijn met de handelingen van onze K. K. Staats- "e regeering aansp r de crisis, die )J leden. Deze achteruitgang in dealge- meene welvaart vindt zijn oorzaak hierin, dat er veel welvaart is verwoest door den oorlog terwijl de vrije ruil handel over de gehcelc wereld de eerste voorwaarde tot herstel is. >'j Daarbij komt nog, dat deze econo mische achteruitgang samenvalt met de technische vooruitgang. Ook al is in ons land de toestand erg, in vergelijking met andere landen ™!jn we nog in een bevoorrechte positie. De Ver. Staten b.v„ de geldschieter fan de Europeeschc industrie, a h.w. Ie bezitter van de wereld en bevoor- echt door zijn natuurschatten en water- irachtwerken, heeft desondanks 12 A 3 milliocn werkloozen, d.i. in ver- louding 3 maal zooveel als Nederland. )ok Duitschland, dat in industricelen in rijker is dan Nederland heeft in rerhouding 2 maal zooveel werkloozen. Met het oog op de toekomst moeten 'ij ons ernstig beraden en onze hou- ling die wij moeten aannemen bepalen. Nederland is bevoorrecht door de iracht en de energie van ons volk. Om de volkswelvaart te behouden, is het noodig, dat wc onzen handel en industrie behouden. Ons land is arm aan mineralen en [rondsloflen en moet deze dus uit hel ilenland betrekken. Niettegenstaande niet op zijn aangewezen moeten is toch meer industrialiseeren, tneinde bestaansmogelijkheden te iheppen. Ons land is economisch afhankelijk fan de wereldmarkt daar ons volk liet zooveel nadeel (zedelijk en finan- :ieel) van den oorlog heeft ondcr- onden, hadden we langen tijd een jroote afweerpositie, al konden we crisis niet bezweren. Er is overproductie 't gevolg aarvan zijn de lage prijzen. Onze andbouwproductie kon daartegen niet toncurreeren en moest gesteund worden. Ook de zeevaart, welke een bron 'an welvaart voor ons volk vormt, erkeert in groote moeilijkheden 60°/, Ier schepen zijn in de vaart, die tegen tooge vervoerkosten en met vei lies rerken. De groote schepen liggen renteloos, 'aardoor de koers van 't scheepvaart- .apitaal op 7 pet. staat, dus 93 pet. rerlies, terwijl de koers van het geheele ïdustrie-kapitaal op 32 pet. staat, dus 3 pet. verlies. Van groot belang voor de toekomst Is onze scheepvaart te behouden. 1Door de koersdaling en 't dalend "•fendement van onzen bodem, is 't be lastbaar volksvermogen vari 15'/, lot 10 millioen verminderd. Ook de Staat heeft dus minder in komen, want ondanks de verhooging van de invoerrechten en de belasting op de machines is er toch een ver mindering van inkomsten van 43 mil lioen, terwijl de uitgaven grooter worden. Kijk en gemeenten gaven over 1932 125 millioen uit aan werkloozenzorg. Dan hebben we nog IndiC, dat ook geholpen moet worden. Zoo staat onze Regeering voor een moeilijke en verantwoordelijke taak. De R. K. Staatspartij, krachtig door de eenheid, zal steeds het standpunt blijven innemen van de rechtvaardige vcrdeeling. De werkloosheidszorg. ook ter wille van 't zedelijk vermogen, een voorwaarde voor de kracht van ons volk. als een der eerste zorgen rekenen. le Conferentie voor Niet-Katholieken door Pater WINKEL O.P. in de Parochiekerk van St. Henricus. Voor den aanvang werd door het zangkoor een meerstemmig Jesu Dulcis ten gehoorc gebracht. Pater Winkel begon met de mede- deeling dat het doel dezer conferenties niet op de eerste plaats is| bekeer lingen te maken. Naar onze overtuiging is de overgang van een andere gods dienst naar dt Katholieke de werking van Gods genade. Het doel is op een rustige wijze de leer der Katholieke Kerk uit een te zetten. Debat is er niet. Wel kan ieder die het wil in persoonlijk contact komen ol schriftelijk vragen stellen die in de laatste conferentie beantwoord zullen worden. Op al onze conferenties was was de gelegenheid opengesteld schriftelijk vragen in te dienen en dan kwam herhaaldelijk de vraag, als de leer dan zoo volmaakt Is hoe komt het dan dat het leven zoo onvolmaakt is. Vroeger durfde de Kerk op te treden voor de zwakkeren en zich te keeren tegen overmatigen rijkdom en machts misbruik. Als de Katholieke Kerk de alleenzaligma<ende Kerk is waarom lost zij dan niet de Sociale kwestie op, waarom neemt zij geen stelling tegen het kapitalisme, waarom laat zij haar stem niet hoorei) tegen de uitbuiterij van het prolelariaat. Waar om predikt zij tegen de geslagenen berusting in het harde lot. Is het niet waar dat Kerk en kapitaal één is. Velen glijden af van de Kerk, drijven naar Socialisme en Communisme, omdat volgens hen de Kerk niets doet voor de sociale kwestie. Er is en blijft een wantrouwen omdat men zegt de woor den zijn mooi, doch de daden zijn in 'ïgenstelling. Men meent dat de Kath. Kerk de consequenlie niet aandurft ten opzichte van het kapitalisme. Deze gedachten en verwijten, aldus Spr.. zijn overdreven. De Kath. Kerk is de grootste macht tegenover het oude economisch liberalisme. Toch zitten deze verwijten diep gedrongen in de harten van velen. Uit deze overwe gingen zijn de conferenties ontstaan. De Sociale kwestie in het algemeen, wat verstaat men daaronder, sociaal niet te verwarren met socialist. Sociaal beteekent datgene wat betrekking heeft op de gemeenschap, waaruit volgt dat alle mensch sociaal moet zijn. De Sociale kwestie is de verhouding tus- schen de verschillende groepen der maatschappij. In den eenen tijd is de strijd, de spanning heviger dan inden anderen lijd. Er zijn er die de geheele Sociale kwestie opgelost achten, als een bevredigend antwoord kan worden gegeven op de vraag, hoe helpen we de arbeiders aan een hooger loon, aan meer bestaanszekerheid. Zij zien de Sociale kwestie alleen voor de arbei ders. Dat is wel begrijpelijk omdat de arbeiders het slachtoffer zijn van maat schappelijke misstanden. Door lang durige grove schennis der rechtvaar digheid voelen zij de misstanden het Hebt U een Taxi of auio noodig Langestraat 65 t.o. Krommestr. Telefoon 326 voor Amersfoort en Oms'reke AMERSFOORT Lunge Oracht no Tele'oo" "o in 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verail veren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 'Is pet. Landhuizen, Woonhuizen, Bedrijfsgebouwen. Beg ootingen, berekeningen. Gewapend beton. Adviezen kosteloos P. Jos. Hak, A chitect Timorstraat 17 - Amersfoort VITESSE Type- en Copieerinrichtiog Kon. Wilhelmlnastraat 10 Verricht alle soort typewerk tegen billijke prijzen School voor Stenografie en Typen goederen dan nog zal er overblijven een verlangen, een Godsverlangen of troostelooze eenzaamheid- De mensch hunkert naar meer, naar hooger. Wie meent dat de sociale kwestie is opge lost door verbetering in stoffelijke ver deeling en opheffing der economisch stoffelijke nood. als er geen verdieping is, vergist zich. Moet men zich dan maar schikken in liet onvermijdelijke, in den godsdienst troost zoeken, een wissel op de eeuwigheid trekken en ter zijde gaan slaan werkloos met de handen in den zak. Al wie denkt dat de slechte toestand in de maatschappij het werk is der zonde en niets doet dan bidden en weenen en maar af wachten op een wonder van God of zelfs een beproeven van God heeft wel een gebrekkig inzicht in de sociale kwestie, leder mensch heeft een natuur recht op voldoende bestaan, zonder stoffelijke welvaart is het moeilijk het hoogcre te bereiken in dit leven, ieder is vanzelfsprekend verplicht voor zijn natuurrecht op te komen en mag dan niet voor materialist of socialist worden uitgemaakt. Bekend is, dat het op heden gist en woelt in de koppen van mil- lioenen, en ook dat de sociale span ning op heden hevig is, het kraakt angstwekkend. Zal het oude Fjropa in staat zijn weerstand te bieden tegen de aan stormende massa uit Oost-Europa 't Moest zoover komen, het kon niet iijm! .,ucwc,»,«6»u> uitblijven. Het Christendom erkent het r>. rec|)( 0p eigendom, doch eigendom beperkt door zware verplichting. Hel Christendom erkent den hoogen adel van den arbeid. Het heidendom erkent alleen het absolute eigendom en trapt den arbeid. Toen de Reformatie kv/am erkende men niet meer de goede werken. Toen kwam het z.g. rationalis me met prediking van het platste on geloof en zinneprikkeling. De hezitiers weerhield niets om alleen en alles voor zich te eischen. Niets weerhield de klassenhaat omdat men de verhouding God niet meer kende. Daaruit volgt dat een sociale kwestie is een gods dienstig zedelijke kwestie en dan is de vraag meteen beantwoord, wat heeft de Kerk daarmee te maken. Het is niet alleen het recht der Kerk doch de plicht om hier in te grijpen. Als de Kerk dan zoo'n macht is. internationaal, met haar bindende leer, mei haar machtsmiddelen, met haar Sacramen ten die zij geven en weigeren kan, als die macht dan zoo groot is, hoe komt het dan, dat de Kerk zoo weinig ver mag ter oplossing van de Sociale kwestie. Spr. wil daarop een drieledig antwoord geven Ie. Ik betwijfel ten sterkste of die invloed zoo gering is. In cijfers kan dat zoo niet uitgedrukt worden. Wie kan zeggen hoe diep de wereld zou zijn weggezonken als niet telkens die stem uit Rome had geklonken en van de Sociale kwestie. De Sociale kwestie is niet uitsluitend een kwestie van stoffelijk belang. Wij beleven het maar laten gaan in de maatschappij dagelijks als we zien de millioenen die willen werken en niet kunnen wciken. Wij behoeven geen socialist' te zijn om te zien dat de goederen dezer aarde wel ongelijk verdeeld zijn. Aan de cene zijde een zinnelooze ver kwisting van millioenen. aan de andere zijde millioenen die een bijkans slaven juk te dragen hebben. Ook dat zijn woorden van den Paus. De stoffelijke ellende springt het eerst in 't oog en toch vormt zij niet alleen en uitsluitend de Sociale kwestie, omdat de mensch niet leelt van brood alleen. De stoffe lijke goederen dezer aarde zijn een middel voor een hooger doel, zoo kan men te weinig doch ook te veel hebben aan stoffelijke goederen ter bereiking van dat hooger doel. Hieruit blijkt dat de Sociale kwestie is een godsdienstig zedelijke kwestie. Van nature heeft de mensch dat streven naar de goederen dezer aarde. Toch is hiermede niet gezegd dal dit bezit liet hoogst mensclt- waardigc genot schenkt, omdat de mensch met zijn onstoffelijke ziel niet van stof alleen kan bestaan. In lederen mensch is een geinks- drang, die echter niet bevredigd kan worden door het stoffelijke alleen. Als de mensch alles bezit aan aardsche Christendom tegenover Heidendom stelde. De Kerk predikt het maatschap pelijk leven op den grondslag van Christelijke liefde en predikt zelfver loochening en zelfopoffering, vandaar de geweldige bestrijding der Kerk en der leer. 3e. Moge een wedervraag zijn, die ons vooral, mijne Katholieke mede broeders en zusters moge nopen tot een ernstig onderzoek van ons gewe ten. Hebben wij, kinderen der Kerk, priesters en lecken, hebben wij wel alles gedaan om den invloed der Kerk op maatschappelijk lerrein te doen zijn wat ze moet zijn. Als we allen die stem uit Rome beluisierden met geheel onze ziel en geheel ons hart, als we allen consequent durfden beleven wat de Kerk predikt, dan zal de invloed der Kerk zoo zijn ais zij moet zijn, ook nu nog nu een wegzinken dreigt van de wereld. Gesloten werd met een Ave Maria door het Zangkoor der kerk. Pater Winkel was tevreden over deze eerste conferentie, de opkomst "der mannen was zeer goed. Tandheelkundige hulp. Het Ziekenfonds heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek een subsidie te verkenen ter tegemoetko ming in de kosten, verbonden aan de door dat ziekenfonds in werking ge stelde polikliniek ter verkrijging van kostelooze tandheelkundige hulp. Het verzoek is een gevolg van het door Uwen Raad ingestelde tandheel kundig schoolioezicht, hetwelk een adviscerend karakter heeft. Volgens dit systeem worden de ouders van de leerlingen der lagere scholen (voor zoover zij tegen het toezicht op het gebit geen bezwaar hebben) gewaarschuwd, indien e; af wijkingen aan het gebit zijn. Daar het aantal uitgereikte waarschuwingen groot was werd de vanwege genoemd zieken fonds ingestelde tandverzorging bij zonder zwaar belast. Het is billijk dal de gemeente aan genoemd ziekenlonds een bijdrage ver leent in de kosten, verbonden tandheelkundige hulp. Het aantal leerlingen-ziekenfondsver- zekerden, dat zich aan tandheelkundige behandeling zal onderwerpen, wordt geschat op 800. De kosten van behandeling kunnen worden gesteld op f 1,50 'sjaars per kind, dus in totaal op f 1200 Wij meenen, dat het subsidie voor 1933 kan worden bepaald op dit bedrag, dus op f800,— Voor volgende jaren zal het sub sidie geleidelijk op een lager bedrag worden vastgesteld, daar bij voort durend toezicht met regelmatige be handeling op den duur voor minder schoolkinderen tandheelkundige be handeling noodig zal zijn óf alleen be handeling in een vroeg stadium dig zal zijn. Het subsidie zou voor 1934 op f 700, voor 1935 op f600, voor 1936 op f51'Oen voor volgende jaren op f400 bepaald kunnen worden. Jaarverslag 1932 der R. K. Kiesvereeniging .Recht en Orde" te A'foort. Het jaar 1932 ging voor onze Kies vereeniging rustig voorbijgeen ver kiezingen voor vertegenwoordigende lichamen vergden de mobilisatie van onze krachten. Wij konden uitrusten van de welgeslaagde campagne voor Provinciale Staten- en Gemeenteraads verkiezingen in 1931 en aldus frissche krachten verzamelen voor den strijd bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. De periode van rust werd gebruikt tot versteviging van onze organisatie. Tegenover den steeds doorgaanden afvloei van leden door overlijden, ver huizing of anderszins werden speciaal tegen het einde des jaars tal van nieuwe leden aangeworven door onze propa gandisten. Het aantal leden der Kies vereeniging per 31 Dec. 1932 stelt ondergeteekende op 1208 tegenover 1120 per 31 December 1931, zoodat Amersfoort voortaan door dertien af gevaardigden ter Bondsvergadering ertegenwoordigd zal zijn. Een woord van hartelijken dank voor het ijverig werken van ecnige leden van onze Propagandaclub is hier wel op zijn plaats. In het afgeloopen jaar werd op ge lukkige wijze contact gevonden met de R. K. Raadsfractie, waardoor in buiten verkiezingstijd een betere menwerking dan tot heden mogelijk is geworden. Dit contact is natuurlijk van internen en vertrouwelijken aard, doch het feit op zich is te belangrijk om onvermeld le blijven. In 1932 werden twee bestuursver gaderingen gehouden, terwijl vier al- gemeene ledenvergaderingen plaais haddenin de eerste twee algemeene ledenvergaderingen sprak het Tweede Kamerlid Kuiper over Crisis-politiek, terwijl in de laatste twee telkens af gevaardigden naar de Bondsvergade ringen werden aangewezen. Beide Bondsvergaderingen werden door onze afgevaardigden bijgewoond. In Januari 1932 werd de heer C. T. ALLE LINI ATL'REN LOSBLADIGE BOEKEN Speciale Registers (Bestelt deze vroegtijdig) Langestraat 84 Telef 528 PMNO'S.VLEUGELSOBGÏLS H Fa. R van den Burg Arnh alraai H Bezoekt onze magazij-en; wij bieden H U een enorme keuze zoowrl in hel eenvoudige als In bel meesl luxe genre H Betaling vanat f 4.— per maand -.J Blanke, heette allen welkom. Behalve genoemden waren aanwezig de Voorzitter en Secretaris van de Ge zondheidscommissie va i welke Commissie de stoot tot de bijeenroe- P'ng gegeven was de huidarts Vleugels Schutter en de beide dokto ren van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst. Dr. Scnreuder zette uiteen dar ge bleken was dat in den laatsten lijd veelvuldige klachten inkwamen over een huid- of beter haarziekte, die zich blijkbaar in de stad verspreid heeft, zoodat de Gezondheidscommissie het gewenscht geoordeeld heeft om den kappers eenig inzicht hieromtrent te geven en tevens van de wijze waarop en de middelen waarmede het euvel zoude zijn te bestrijden. Dr. Vleugels Schutter zeide dat de geconstateerde ziekte, die gewoonlijk als baardschurlt of ringworm bekend is besmettelijk is, moeilijk te verwij deren wegens den hardnekkigen weer stand, zoodat langdurige behandeling scherpe connole noodig blijkt. Bovendien is de ziekte voor met- deskundigen. dus ook voor kapper;-, moeilijk te herkennen in het aanvane- stadium, en is het dus zaak om bij vermeende constateering niet te scttee- maar den cliënt dadelijk te waar schuwen. Hij behandelde de vormen waaronder de ziekte zich voordoet en stelde in het licht hoe moeilijk het noodzakelijke ontharen van besmette plekken is. wat weder langnurige dokierscontröle noodig maakte. Spr. deed eenige platen rondgaan bedankt. In den loop van 1932 bedankte de ondervoorzitter onzer Kiesvereeniging de heer L, W. van Loon als zoodanig met ingang van 1 Januari 1933. Dit bedanken zal bij menigeen met leed wezen vernomen worden. Gedurende de vijf jaar. dat de heer van Lo m on- der-voorzittcr was onzer Kiesvereeni ging, was hij een krachtig medebouwer der nieuwe organisatie. Zijn onkreuk bare persoon, zijn bedachtzaam advies, zijn onpartijdige leiding gaven een bijzonder cachet aan ons bestuur. Al moeten wij de redenen van dit heen gaan eerbiedigen, liet slaat ons vrij hem hier te herdenken als een der besten uit ons midden. Moge na de in 1932 genoten rust een ieder thans de handen aan het werk slaan, mogen wij ondanks, neen juist om den nood der tijden in gesloten gelederen optrekken naar de Tweede Kamer-stembus, opdat straks een sterke Regeering zal kunnen optreden, die ons land en volk zal moeien leiden naar een betere toekomst. Met veel belangstelling van de zijde der patroons en bedienden werd een vergadering belegd voor de Kap perswereld. De Voorzitter, de L~ dadelijk te waarschuwen v uiterlijke' aandoening aanwezig is, en aan te raden om zich onder behande ling te steller.. De kapmantel--, hand doeken aan de randen met papier afsluiten, de wijze waarop b>- si |s, mmeii, kwasten, messen en --c -at- n te desintecteeren, met welk m delen dit geschteJt en hoe lang. welke eischen ie stellen zijn aan goede kap salons e.d. Tenslot'e deed hij het voorstel om hetgeen thans zeer in 't kort behandeld was, beter en uitvoe riger in een cursus voor t. dn.en. waarvoor dokter Vleug-Is Schutter id belangloos beschikbaar stelde. Op deze wijze zou de kans om het euvel te beteugelen grooter worden, konden allen vragen stellen, zich grondig in de kwestie inwerken, terwijl het be handelde in gedrukten vorm tevens geschikt zou zijn om ook later voor raadpleging te dienen. Met groote instemming van de zijde der vergadering werd besloten ons aan een dergelijke cursus deel te nemen de verdere maatregelen zulten daartoe door de Gezondheidscommissie met den Kappersbond getroffen worden, zoodat verwacht mag worden dat men binnen niet te langen tijd het euvel onder de knie zal hebben.

De Eembode | 1933 | | pagina 1