De N.V. A. H. van Nieuwkerk Nieuwe uitbreiding f. a. tulp Beekensteinschelaan 10 - Telef. 543 Opent op Woensdag 1 Maart 1933,3 uur n.m. haar Door onze INGANG te verplaatsen naar de Beekensteinschelaan 10, is in een groote behoefte voorzien, waardoor tevens een MODERN, PRACTISCH geheel en meer dere étalageruimte verkregen is s Mogen wij U bij dezen uitnoodigen tot een bezoek, hetgeen door ons op hoogen prijs zal worden gesteld s s Kantoorboeken Fa. h. Elzenaar N.V. Middenstands-Bank Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegrncht 28, Amersfoort vefschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag, De abunnementsprljs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave v i de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 28 Febr. 1933 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentlEn moeten Dinsdag in den morgen zijn bezorgd. Zes en Veertigste Jaargang - No. 94 Wanne,r „1, ChrVrntn inniger gr- Blokken Postpapier 1tjden zouden ze ook meer denken, en\ e meer dachten, zouden ze steeds Mappen Postpapier -r gaan gelooven. L-. r» i |Doozen Postpapier KANTOORBOEKHANDEL langestr. SS to. Krommestf. TEL 3Z6 Naar de stembus. Wat wij willen is, aldus mr. Aalberse in de" Raad der Kath. Staatspartij, een normaal, parlementair kabinet, steunend op een meerderheid. Wij zijn in be ginsel tot medewerking bereid. Hoe die meerderheid samengesteld zal kun nen zijn. valt nu niet uit te maken. Over 't algemeen leidt het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging tot ver starring der partij-verhoudingen, maar spr. acht het niet uitgesloten, dat on gedachte verschuivingen zullen plaats hebben. Voorshands hebben wij maar één doelde verkrijging van een zoo sterk mogelijke Katholieke fractie. Daarom zij onze leuze bi] deze ver kiezing vooral„In echle eenheid voor uit." Er zijn er die smalend over die eenheid spreken. Er zijn super-Kalho- lieken, die dit 'n aangenaam praatje vinden op 'n audiëntie. Spr. is gemach tigd te verklaren, dat de Paus die woorden heeft gedicleerd, opdat de bisschop ze kon opschrijven en ze woordelijk aan het volk mededeelen. Wij weten, dat onze bisschoppen steeds en herhaald met klem aandringen op het bewaren der eenheid. Lalen wij dit nu maar eens kras zeggen. Wij laten het levenswerk van dr. Schaep- man niet neerhalen. Het werd voltooid door Mgr. Nolens, die ik mag dit nu wel na zijn dood zeggen een staatsman is geweest als geen partij kan aanwijzen. Onder harden strijd is dit werk geschied. Wij zullen dit werk overleveren aan ons nageslacht. Wij hebben in ons land een positie, die de katholieken nergens ter wereld be- ziiten. Ontzettend is de verantwoor delijkheid van hen, die mijnen leggen onder onze eenheid. Vol geesidritt trekken wij op om steun te brengen, om voor onze kinderen de eenheid te bewaren, met de belolten, anderen samen te werken tol steun aan de Kroon, tot heil van ons Volk. Als wij gedaan hebben, wat wij kunnen, dan mogen wij op God vertrouwen, Wiens zegen moge rusten op onze Koningin en ons Volk van Nederland. I IBACH PIANO'S Voortreffelijk in elk opzicht «i Vraagtcatalogus en condities aan bij de vertegenwoordiger Fa. R. VAN DEN BURG ARNMEMSCMEWEO 1 Onze R. K. Staatspartij heeft al twee tasen van het voorbereidend werk achler den rug n.l. de candidaatstelling en de vaststelling der groslijsten, al of niet met politiek advies. Thans is hel woord weer aan de kiezers. Deze gaan op 5 Maart door stemming de definitieve candidatenlijsten vaststellen. Dat is een zeer belangrijk werk, want over 'I algemeen kiezen wij onze Kamerleden in de Kiesvereeniging. Daar maken wij door onze stem uit. in welke volgorde de candidaten op de olficieele lijst komen te staan. Bij de stemming ten raadhuize bepalen wij nog alleen door het getal stemmen, hoeveel zetels onze lijst verwerft. Het zal wel nnnoodig zijn, de leden der Kiesverenigingen op te wekken, om op [5 Maart hun stem uit le brengen. Dat is trouwens nog een speciale taak der Kiesverenigingen. Wij zijn overtuigd dat honderden in onzen lezerskring zich gaarne beschik baar zullen stellen om in de komende weken, en vooral Zondag 5 Maart, mede te helpen aan het materieele en administratieve werk dat verricht moet worden. Maar naast die honderden staat het leger van duizenden leden der partij. Wat hebben die te doen Zij hebben eenvoudig Zondag 5 Maart tot den laatsten man en de laatste vrouw op te komen ter stembus. Het Kiesreglement geeft ons alleen he" recht om op de samenstelling der can- didatenlijst invloed uit te oefenen. En dat recht is ons, niettegenstaande de moeilijkheden, welke uit de versnelde procedure voortvloeiden, gelaten! Laten we dan allen van dit recht gebruik maken en Zondag 5 Maart op ons stembiljet eerlijk aangeven de per sonen, die wij voor ons geweten de beste achten om in deze bange tijden als volksvertegenwoordigers en mede bestuurders des lands op te treden. Minister-president aan de Koningin, acht het Kabinet zich niet verantwoord, zijne portefeuilles ter beschikking te stellen. De eenige uitweg is ontbin ding van de Tweede Kamer, waardoor het terrein geëffend kan worden voor de vervroegde vorming van een parle mentair kabinet De Koningin heeft zich toen met dit advies vereenigd, waarop het besluit tot ontbinding der Tweede Kamer is gevolgd. Het practisch gevolg van deze ge beurtenissen is dat de verkiezing voor de Tweede Kamer twee maanden ver vroegd wordt. We hebben het in de Tweede Kamer nooit voor het zeggen, want we zijn en blijven een minderheid. Niet eiken dag kunnen we onze idealen etaleeren. Op z'n tijd worden onze beginselen er aan de anderen voorgehouden en ver dedigd. Maar het doen gaat er voor alles. En als we nagaan wat er bereikt is, moeien we tijdperken overschouwen, nagaan wat in kwarteeuwen werd ver kregen, welk verschil er was tusschen sociale toestanden van 25 jaar geleden en nu, hoe het gesteld was met hst onderwijs.voor 50 jaren en thans. Dan voelen we vooruitgang. Dan zien we des te duidelijker dal onze politieke verlangens en idealen waard zijn om er voor le kampen dag in dag uit, ook om kiezer voor kiezer in zijn woning aan te klampen en Item uit te leggen, dat en waarom hij katholiek moet m. Geelt hem een blik op wat de wereld omgaat en het zal hem duidelijk zijn dat hij partij moet kiezen als katholiek. Geen katholiek mag zich nu tot de niet-propagandisten rekenen. Daarvoor is de katholieke zaak te groot en daar voor zijn we te innig saam vereenigd. leder doe wat hij kan. Samenwerking van ons allen is noo- dig want groote belangen staan op l.et spel. Intusschen gaat de voorbereiding der Tweede Kamerverkiezing welke wordt gehouden op Woensdag 26 April voort. Op 5 Maart gaat de gcheele kies kring in zijn afdeelingen stemmen. Zoodra deze stemming heeft plaats gehad, houdt alle nakaarten op. Va- dat oogenblik af hebben we te strijden ior onze candidaten. We zullen geducht moeten werken. Want onze politieke tegenstanders zit ten niet stil. Elk katholiek weigere gehoor aan kleine afgescheiden groepjes van eigen geloofsgenooten. Drie van zulke par tijtjes loopen er rond. Ze zijn van de Katholieke Staatspartij gescheiden en kunnen het ook met hun drieën samen niet eens worden. Hoe jammer het is, we moeten zeg gen, dat het geen gezelschap is voor ons. die eensgezindheid gewend zijn. Versnippering is niet volgens onzen aard. Wanneer wij, Katholieken, in het verleden niet zoo goed hadden samen gewerkt, zou tiet er erbarmelijk uitzien. verkooper aan de factuur hecht en daarna voor herhaald gebruik onge schikt maakt. De opbrengst dezer belasting is in verband met den financieelen toestand van het land zeer noodig. Bij invoering van de wet op 1 Jnli a.s. zal zij voor het loopende jaar een bate van 30 millioen gulden opleveren. In 1934 zal de opbrengst 60 millioen zijn. Crisis-Znivel-Centrale. !n verband met de uitvoering der onsumptiemelkregeling is een plaat selijke „Commissie van Bijstand" be noemd. In de commissie van het district Amersfoort hebben zitting J. L. Nieu- wenhuizen, voorzitter, Amersfoort; W. de Hengel, Achterveld; Mijlink, Leus den; J. K. Knottenbelt, Hoevelaken;J. Kok, Kampstr. 44, Amersfoort; R. Kraaikamp, Hoogeweg, idem V' Zeumeren, Lageweg 2, idem. Verboden vereenigingen. De minister van Defensie heeft voor de militaire ambtenaren van zee- en landmacht den volgenden order uit gevaardigd Ter kennis wordt gebracht, dat aan sluiting bij ot eenigerlei steunverle ning aan groepen ot vereenigingen van personen op soc.democralischentrrond- slag in strijd is met de plichten van den militairen ambtenaar en derhalve verboden. In verband met dit verbod wordt er aan herinnerd, dat volgens art. 1 der wet houdende regelen betreffende den rechtstoestand van de militaire amb tenaren, onder militaire ambtenaren worden verstaan a. zij die zijn aangesteld in militai- n openbaren dienst om bij de land macht hier te lande ot bij de zeemacht werkzaam te zijn b. zij die aangesteld in militairen openbaren dienst om bij de landmacht in de overzeesche gebieden werkzaam te zijn, tijdelijk dienst verrichten ver richten bij de landmacht hier te lande, voor zoover de algemeen verbindende voorschriften, geldende voor de land macht hier te lande op hen van toe passing zijn. Blijkens het tweede lid van artikel zijn onder militaire ambtenaren mede begrepen het personeel der marine reserve en het reservepersoneel Jer landmacht, hetwelk niet valt onder het voorgaande lid. binnenland In dezen lijd van ongeëvenaarde Orootemoeilijkhejj en anderen aard' Omzetbelasting. Bij de Tweede Kamer is ingediend en wetsontwerp tot heffing omzetbelasting. Onder dezen naam wordt een be lasting geheven van iederen vetkoop hier te lande in het vrije verkeer van koopwaren en andere zaken, die als roeiende zaken worden aangemerkt. Als omzet worden mede aangemerkt alle verplaatsingen van goederen door of vanwege fabrikanten en groothan delaren uit hun fabrieken, werkplaat sen of opslagplaatsen naar hun winkels of andere verkoops- of afleveringslo kalen, waarin zoodanige goederen voor hun rekening rechtstreeks aan ver bruikers plegen te worden verkocht. De belasting bedraagt voor iederen omzet één per honderd van den ver koopsprijs der goederen. De belasting is verschuldigd door den verkooper. De kooper is hoofdelijk voorde belasting mede aansprakelijk. De belasting wordt voldaan d"or OOI IK IIEUBEH UW CGPIEtlWEH met gewenechte tekst VITESSE Kon. Wilhelminastraat 10 Leert STENO en TYPEN! aroöte moeilijkheden van economischen middel van plakzegels, ter waarde 8r0°- JLrrt" 7nn rapporteerde dede verschuldigde belasting, welke de Gezondheids-commissie Baarn en omgeving. Het verslag der Gezondheidscom missie voor Achttienhoven. Baarn, Bunschoten.de Bilt, Eemnes, Hoogland, Leusden. Maartensdijk, Soest, Stouten- burg en Westbroek met Baarn als zetel over 1932 is gepubliceerd. De uitgaven hebben bedragen f 1664 33, waarvan f 400 komt ten laste van het Rijk en ft 264.33 ten laste der gemeenten of wel 2.22 cent per hoofd der bevolking. De toestand der volksgezondheid in het ressoit was gunstig. Het aantal roodvonkgevallen bedroeg 44 en vel 15 te Baarn, 27 te de Bilt en 2 te Bunschoten het aantal diphtherie-ge- vallen 29. waarvan 4 te Baani, 12 te de Bilt en 13 te Bunschoten. Een gifte van een geval der ziekte van Weil, opgeloopen in de nabijheid van de Eemnesservaart een niet officieele zwemgelegenheid leidde tot een onderzoek ter plaatse. De resultaten daarvan waren niet van dien aard, dat het treffen van maatregelen noodzake lijk geacht werd. De Tuberculose werd krachtig be- strepen, waarbij het bureau te Baarn goede diensten bewees. Geen verbetering kon worden be speurd in den toestand, waarin de door de Weikamp te Spakenburg loopende sloot al sedert jaren verkeert. In verband met de klachten over de hoedanigheid van het water in de ge- Complete Meubileering Opgericht 1909 meenlelijke zweminrichting aan de Eem te'Baarn, werd een monster van het water genomen en geanalyseerd op het Centraal Laboratorium te Utrecht. Dit monster gaf een weinig bevredigende uitkomstzuurstofgehalte, reuk en helderheid bleken inderdaad veel te wenschen over te iaten. Er bestond echter niet voldoende aanleiding tot sluiting der inrichting over te gaan. In verband met plannen tot het ma ken van zwembaden in de open lucht in de gemeenten Soest en de Bilt be studeerde de Commissie de daarop betrekking hebbende ontwerpen en gaf zij daarover een uitvoerig advies. De Commissie is van meening, dat zij het scheppen van gelegenheid voor zonne baden moet bevorderen, evenwel on der voorbehoud van een streng hygië- nischen opzet en waarborgen voor een voldoende contröle en exploitatie. Inzake de verbetering in de drink watervoorziening te de Lage Vuursche kan worden medegedeeld, dat plannen voor den aanleg van een waterleiding studie genomen zijn. C. Knigge. Vrijdag 3 Maart a.s. is het 25 jaar geleden, dat C. Knigge te Wilnis in het oude kiesdistrict Breukelen werd ■ekozen tot lid van de Provinciale itaten van Utrecht. In de Statenzitting van 7 Juli 1908 is Knigge toegelaten als lid en beëedigd. Knigge, die tot de katholieke fractie in de Staten behoort, is een erkend deskundige op het gebied van water- staats- en landbouwvraagstukken. Aan zijn adviezen wordt steeds groote waar de gehecht. ALLE LIN1ATUREN LOSBLADIGE BOEKEN Speciale Registers (Bestelt deze vroegtijdig) Langestraat 84 Telef. 528 BERICHTEN UIT AMERSFOORT voor Amers'oort en Omstreken AMERSFOORT Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 8'/» pet. antwoordelijke taak. Maar het prestige van hun college wordt geschaad, wan neer zij uit louter bedilzucht raadsbe sluiten afwijzen, die financieel bezien voor een gemeente als Amersfoort vol komen verantwoord zijn. Deze onverkwikkelijke historie doet weer terugdenken aan de houding door hetzelfde Utrechtsche college indertijd Ged. Staten. Nu de Gemeenteraad zijn goedkeuring heelt gehecht aan een vereenvoudigd plan voor de Zweminrichting Birkhoven, zal men met belangstelling de beslissing van Ged. Staten hiervoor verbeiden. Hoe men ook over het door den Gemeenteraad aanvaarde eerste plan moge denken, de motiveering van de afwijzing door Ged. Staten was onaan vaardbaar. Het A.nersfoortsche gemeentebestuur mag er niet in berusten, dat Oed. Staten probeeren een niet-goedkeur.ng van een raadsbesluit tot begrootingswijzi- ging goed te praten door over den financieelen toestand der gemeente Amersfoort in een officieel stuk tast bare onjuistheden te verkondigen. Oed. Staten hebben een hoogst ver- H.bi U een Taxi of aulo nooJig Amersfoort aangenomen bij de beoordeeling der voorstellen vo»r woningbouw. Het op de lange baan schuiven dezer voor stellen was toen oorzaak dat duurder geld moest geleend worden waardoor de huren blijvend hooger werden dan noodig was geweest bij een tijdige beslissing na royaal wikken en wegen. Het beginsel-besluit door den ge meenteraad genomen ten aanzien van het Sportfondsenbad behoeft niet de goedkeuring onzer Utrechtsche voog den. De voorstellen tot uitwerking met financieele gevolgen straks wel. Onder leiding van Dr. Aghina hield de Amersfoortsche Bond voor Licha melijke Opvoeding zijn jaarvergadering. Een bevredigend jaarverslag kon wor den uitgebracht. De heeren Hogewind en Losekoot namen afscheid als bestuurslid. Tol leden van het uitgebreide be stuur werden gekozen de heeren Hoogeveen, Scheffer, Bake en Fliek. R. K. Werkt.vereeniging St. Jozef. Er wordt een ledenvergadering ge houden op Donderdag 9 Maart 'savonds 8 uur, in het Bondsgebouw. De agenda vermeldt onder meer: Behandeling Begrootingjaarverslag Secretarisen Penningmeester; Bestuurs verkiezing. Aftredend zijnJ. de Wilde, A. v. Doorn, J. Leijenhorst en j. A. Jagers- Elk 10-tal leden kan tot 6 Maart nog candidaten inzenden. Zaterdag gat deSpeeltuinvereenlging Soesierkwartier een Poppenkastvoor stelling in het Patronaatsgebouw in de Paulus Borstraat. Ruim 30J kinderen woonden deze voorstelling bij en ge noten van de door den heer Maas op smakelijke wijze vertelde en met mooie poppen gtlllusireerde verhalen. Het contact tusschen hem en de kinderen was gauw verkregen en werd ondanks dat hij de kinderen uit hun nestje haalde met hen viagen te stellen, toch niet verbroken. Aan de kindergezichten was te zien dat zij er plezie. in hadden en wij twijfelen er niet aan of het Bestuur zal, nu de lente met haar zachte dagen in aantocht Is, den heer Maas nog vele malen verzoeken, met zijn poppenkast in den tuin voorstellingen te komen geven. Oekomen tot een bijna 90-jarigen leeftijd heeft Kanunnik Mgr. Le Blanc wegens zorakke gezondheidstoestand daartoe genoopt het herdersambt over de parochie Cothen vaarwel gezegd.

De Eembode | 1933 | | pagina 1