yicT&f'' ZIET 0 WEL Actief' belangrijk voor Amersfoort De nieuwe Chevrolet 6-cylinder is aangekomen DE CHEVROLET 1933 Voor de Vastendagen: J. W. van den Bosch J.J.SmiLri RcnroTF: 25 fceninlomeerü iBr'isKwAhSterkCONGPRYZEri [7 inUurwerken.GoudenZilver Hoogland. PAROCHIE ST. MARTINUS Pastoor: W. S. J. de Jong. Kerklaan, Tel. 3. DONDERDAG Half 8.j H, Mis. Kwart over 8 2de H. Mis. VRIJDAG le Vrijdag der maand, toegewijd aan het Goddelijk Hart v. Jezus, volle aflaat. le H. Mi3 op Leo's Oord. 8 uur gezongen H. Mis met de gebruikelijke gebeden. ZATERDAG Half 8 le H. Mis. Kwart over 8 2de H. Mis. Biechthooren van 3 tot 7 uur. 6 uur Kruisweg en kort Lof. Hooglanderveen. PAROCHIE ST. JOZEF Pastoor: J. M. Kniep. Burg. van Tuyllstraat. DONDERDAG Van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG 8 uur Gezongen H. Mis. 7 uur Lof. ZATERDAG Van 3—8 uur gelegenh. om te biechten. 7 uur Lof. Deze week de H. Mis om 8 uur. Marktbericht Kaasmarkt Amersfoort. 27 Febr. Aangevoerd 26 wa gens, bevattende 5500 Kilo. Prijs f 23.00 tot f 25.00 p. 50 Kilo Handel slap. NIJkerk PAROCHIE ST. CATHARINA Pastoor: R. J. B. Flipse. Holkerstraat. Tel. 98. DONDERDAG Gelegenheid om te biechten van half 4 tot half 5. VRIJDAG Half 8 de gez. H Mis ter eere van het H. Hart v. Jezus. Na de H. Mis uitstelling van het Allerh Litanie van het II. Hart van Jezus en Zegen. ZATERDAG Gelegenheid tot biechten van half 3 tot half 7. 6 uur Kruisweg en vereering van de Rel quic v. h. H. Kruis. 1 agelijks de H. Mis i half 8. MODE-VAKSCHOOL E.NS.A.I.D. HAVIK S Begin Maart bcRint een goedkoope 3-maandcliJksche Knipcursus Cursusgeld f 10. alles inbegrepen (kan ook in termijnen belaald worden). Dagelijks aanmelden. Gedurende de maand Maart Uw Japon pasklaar gemaakt 4 11.25. Patronen naar maal 10.60. Mej.A.G. A. Admiraal Oediplom. Lcerares Coup>use urm» dat deze advertentie uwe aandacht trekt en die van honder den met Ut Als nu UWE advertentie hier stond, was de aandacht van die honderden op UW zaak gevestigd. Ad verteert dus in dit Blad - Vols!rikt eenige kennisgeving. Heden overleed, gesterkt door de genademiddelen der H. Krik. onze inniggelieldc Man, Vader. Behuwd- en Grootvader Cornells Johannes Kuntz In den ouderdom van 70 jaar. Namens de familie, W. KUNTZ-Steekbehk. Amersfoort, 26 Febr. 1933. van om Buur gezongen Requiem, In de kerk van St. Franc. Xav., 't/and. Begrafenis om II uur van uil de kerk. Geen rouwbeklag. Geen bloemen. klu kon U het model 1933 von den .neest verkoch- ten wagen ter wereld bij ons zien en beproeven. Een outo, die in de luxe-klosse thuis hoortnieuw, smaakvol ulterli|k, weer betere rijkwaliteiten. Schitterende, nieuwe stroomlijn-corrosserieén,groo- ter, lager, en ruimer met tochtvrije Fisher-ventilabe. Welk een soepele en trillingvrije gang van dezen 6-cylinder motor Grootere snelheid en sneller op- trekker bi: minder toeren en lager benzineverbruik Kom eens bij ons aan er overtuig U van de buiten gewone prestaties van het nieuwste m^del der auto, welke de wereld heeft veroverd. Wi, stellen er U gaarne toe in stoot. Desgewenscht lichten wij U volledig in ove' de gunstige en gemakkelijke voor- waarder van het G.M.A.C. termijnbetalingssysteem. Laat ons1^rklareu wat wij onder een werkelijk moderne service, een die U voldoening geeft, ver stoon. Uw bezoek-legt U geen enkele verplichting opl Officieele Vertegenwoordiger: N. V. HENRI NEFKENS 28, Korte Bergstraat AMERSFOORT Nuts-Hulpbank Inlichtinqen ELKEN WOENSDAG-AVOND van ZES lot ZEVENuur in het gebouw der Openh. Leeszaal, Muurhulzen „De Lighallen" Alhier, Inlichtingen Utrcchtsche weg 23. Nieuwe blanke Zoutevisch 25 cent per pond Nieuwe Stokvisch 50 en 60 cent per po (ook geweekt) Hollandsche gerookte Paling II.— en f 1.25 per pond Versch gepelde Garnalen 14 cent per ons Engelsche Bokking 6 voor 25 cl. Eng. Sprot 10 ct. per bosje Spekbokking 4 voor 25 cent Puntenburgerlaan 72 Langestraat 59. Tel. 798 a Op last van Z. H. Exc den Aartsbisschoo van| Utrecht, werd Zondag in alle parochiekerken van het Aartsbisdom Utrecht, het volgende mandement bet Nederlandsche Episcopaat voorgelezen: De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland, aan de bun toevertrouwde geestelijkheid en geloovigen, Zaligheid in den Heer! Daar wij, Aartsbisschop en Bisschoppen van Nederland, als uw geestelijke leiders, zeer zeker tc aken hebben over uw gelen f en uw godsdienstig •ven, achten Wij Ons in geweten verplicht u. dier- j bare Geloovigen, niet den hoogsien ernst te wijzen - uw plichten, wat betreft hei vercenigïngslcven. Onze vermaning is tweevoudig. Hel is Onze plicht u aan te sporen, om toe te :don tot dc katholieke vereenigingen. En daar- ast staat Onze dringende waarschuwing, om ti afzijdig te houden van die vereenigingen. welke hetzij een neutraal of liberaal, hetzij een socialis- communistisch karakter dragen, wat Wij u, B. G„ in dit herderlijk schrij- r liet verenigingsleven voorhouden, geldt voor vereenigingen van vrouwen als van alsook voor gemengde vereenigingen jeugdverenigingen en clubs. Wij brengen u allereerst in herinnering de tal rijke uitspraken van Onze Hoogwaardige Voorgan gers. die niet ophielden er op aan te dringen, dat cle katholieken het katholiek verenigingsleven zou den bevorderen en versterken Sinds hun verscheiden uit deze wereld zijn de lijden niet minder ernstig geworden. Ons aller Vader in Christus Paus Pius XI heeft den nood der tijden zelfs zóó ernstig geacht, dat Hij in Zijn Encycliek „Quadragositno anno" een oproep heeft gericht niet alleen tot de katholieken, maar tot ge heel de wereld, om terug te koeren tot de leer van liet Evangelie, omdat alleen de terugkeer tot de rhristelijke beginselen een einde kan maken aan de mtreddering van de maatschappij. Het behoeft geen betoog, dat op de kinderen der Katholieke Kerk vóór allen de plicht rost, om aan dien oproep van litrn Vader in Christus te loriamen. Dien plicht nu, om mede tc werken liet herstel der sociaal-economische orde vol gens christelijke beginselen van rechtvaardigheid en liefde, zullen zij alleen dan naar behooren kun nen vervullen, wanneer zij zich orpaniseeren in krachtige katholieke vereenigingen en bonden. Im mers tic eenling staat machteloos. Alleen met machtige organisaties kunnen wij op de christelijke ontwikkeling der maatschappij krachtigen invloed uitoefenen. Of de maatschappij in de toekomst zal bcheerscht worden door de beginselen, die Chris tus heeft gepredikt, zal grootendcels afhangen van tie wijze, waarop tie katholieken htm plicht vol brengen. om zich algemeen te organiseeren in ka tholieke vereenigingen en deze vereenigingen te doen beantwoorden aan de cischen haar gesteld tloor het kerkelijk gezag en zeer in het bi in de Pauselijke Encycliek „Qitadragesimo anno". Daarom, B. G., moeien Wij u nogmaals nadruk kelijk voorhouden, dat gij o zult organiseeren in katholieke vereenigingen en honden. Wij bedoelen hier zeer in het bijzonder de sociale organisaties, namelijk de stands- en de vakorganisaties, om dat voornamelijk op hel terrein van het sociaal- economische leven tic groote beginselstrijd on zer dagen gestreden wordt. Deze sociale orga nisaties zullen ook van het grootste en van grootcn invloed blijken te zijn vorming en den groei der publiekrechtelijke be roepsstanden of bedrijfsschappen, die volgens den Paus een buitengewoon belangrijk middel zijn, om een betere maatschappij-ordening tot I stand te brengen. De katholieken zijn derhalve plicht hun katholieke organisaties zoo sterk moge lijk tc maken niet alleen door het ledenaantal, maar nog meer door dc krachtige overtuiging, waarmede dc leden hun katholieke beginselen aan hangen, belijden en in de praktijk doorvoeren. Degene, die blijft staan buiten Je sociale ver •lenigingen, welke voor zijn stand zijn aangewezen, toont den ernst der tijden niet tl begrijpen Aan nog ernstiger tout staan schuldig die katholieken, welke lid worden van zoogenaamd neutrale, naar inderdaad liberale, ot van socialistische of com munistische vereenigingen oi clubs. Dezulken begaan niet alle. een betreurens waardig veü.nm, door zich niet aan te sluiten bij de hun passende katholieke- verfleniging. maar zij plegen daarenboven nog een verkeerde daad, dooi ijandigc vereenigingen ot clubs te gaan versler en en toe te treden tot een vereeniging, waarvan het lidmaatschap medebrengt gevaar voor geloot n chrisielijkcn levenswandel en de bron wordt van illcrlei verkeerde opvattingen op godsdienstig, ze delijk, cultureel, staatkundig of sociaal-economisch gebied. Wat nu de zoogenaamde neutrale, maar in wezen liberale of vrijzinnige vereenigingen betreft, vloeit dit gevaar voort eenerzijds uit den geest, welke ueze vereenigingen bezielt, dat wil zeggen: uit iiaar beginselloosheid, ot erger nog: uit de aan de katholieke leer vijandige beginselen en leerstel lingen, die haar feitelijk ten grondslag liggen. An derzijds spruit dat gevaar voort uit den schade lijken invloed voor geloof en zéden en godsdienstig leven, welken de actie dier vereenigingen. het gi schreven en gesproken woord van haar leiders e de omgang met haar leden op de denk- en han delwijze van den katholiek uitoefenen. Van menige, in schijn slechts, neutrale vereeni ging, ondergaan de katholieke leden dien nadeeli- gen invloed ongemerkt en geleidelijk, maar vast en zeker, zonder daaraan te ontkomen, op dezelfde wijze ongeveer als de katholieke lezers van zoo genaamde neutrale uladen druppelsgewijze het gif indrinken. Spoediger dai. men denkt, komt liet oogenblik, waarop hun geheele mentaliteit besmet blijkt met als onvermijdelijk gevolg, een slappen, lauwen, ja zelfs onchristelijkcn levenswandel. Menige, zoogenaamd neutrale, vrijzinnige, libe rale vereeniging voedt ook de door de H. Kerk bij herhaling veroordeelde dwaling, dat een katholiek zijn beginselen alleen maar in daden zou hebben om tc zetten in zijn particulier leven, doch dat die zelfde beginselen niets hebben uit te staan met het doel zijner vereeniging en niet gelden voor het gezelschappelijk, maatschappelijk, politiek openbaar leven. En zoo ontspruit uit het lidmaatschap van c. dergelijke organisatie maar al te dikwijls als wrange vrucht liet soort van die halfslachtige ka tholieken. die weliswaar litrn geloof nog beleven in de binnenkamers, ook nog, maar lauw en flauw de kerk, maar den moed hunner overtuiging mis sen, of althans deze overtuiging niet uitdragen en vruchtbaar maken naar buiten. Dat van deze in schijn neutrale, maar in werke lijkheid liberale of vrijzinnige en in elk geval on rechtzinnige vereenigingen het lidmaatschap door Ons sterk wordt afgekeurd, moet ierier bij ecnig nadenken begrijpen. Evenzeer moet ieder inzien, dat die afkeuring niet alleen geldt van dc sociaal- economische organisaties, maar ook van die. welke andere doeleinden nastreven op welk gebied ook. hetzij op dat van de lichaamscultuur, hetzij op dat van de geestesontwikkeling, hetzij op gezelschap pelijk, maatschappelijk of staatkundig gebied. Wat den graad van zondigheid betreft van liet lidmaatschap van deze slechts in schijn neutrale vereenigingen, B. G., daarover moeten Wij het volgende zeggen: Hoe grooter de gevaren voor geloof of zeden zijn. die uit het lidmaatschap dreigen en hoe nood- lottiger de invloed is van een bepaalde vereeniging op liet openbaar leven, des te zwaarder is ook de plicht, die op u rust, om van zulk een vereeniging rre te blijven. Van den anderen kant zijn er misschien uitzon deringsgevallen denkbaar, waarin wegens geheel bijzondere omstandigheden dit lidmaatschap van j een bepaalde vereeniging niet ongeoorloofd zou I kunnen genoemd worden. Wij verklaren echter bij deze uitdrukkelijk. B. G., dat, wanneer iemand u in zulk een uitzonderingstoestand te verkee- het zijn plicht is, zich eerst daarover te bera- met een beproefden geestelijken leidsman. Het k3n toch zoo licht gebeuren, dat zijn eigen oordeel aangaande den aard der betreffende vereeniging en de omstandigheden, die hem tot het lidmaat schap nopen, niet geheel juist is. Hoe vaak is het gebeurd, dat iemand lid werd van een zoogenaamd neutrale vereeniging, omdat hij er volstrekt geen gevaar in zag en toch later tot zijn schade en schande moest bekennen, dat hij zich in zijn oordeel had vergist, of erger nog: dat door zijn lidmaatschap onherstelbare schade aan zijn geloof en zeden werd toegebracht. Wat vervolgens de socialistische en communis- tische vereenigingen of clubs betreft, B. G., het lidmaatschap dezer organisaties is zóó gevaarlijk voor het geloof getuige de droevige ervaring dat Wij krachtens Ons herderlijk gezag moeten verklaren: Wie zich aan zulk een groot gevaar blootstelt, begaat een zonde zóó ernstig, dat hij ongeschikt en onwaardig is om de H.H. Sacramen ten te ontvangen. Daarom beschouwen Wij het als Onzen duren plicht, met betrekking tot het lidmaatschap van socialistische organisaties strenge maatregelen te nemen en verklaren Wij, dat de H.H. Sacramen.en, en als hij zich niet bekeert, bij overlijden de ker kelijke begrafenis moeten worden geweigerd aan den katholiek: 1die het socialisme of het communisme met hun aan de katholieke leer onvereenigbare, en vijan dige beginselen op godsdienstig of zedelijk ge bied openlijk aanhangt. Naturlïjk geldt dit evenzeer en om dezelfde re denen voor den katholiek, die de liberale of vrijzinnige beginselen op godsdienstig of zede lijk gebied openlijk aanhangt: 2. die lid is van een socialistische of een communis tische vereeniging, of van een vereeniging, welke dusdanige vereenigingen metterdaad steunt; 3. die, zonder lid te zijn van een socialistische of een communistische vereeniging, geregeld socia listische of communistische geschriften of bla den leest, of socialistische of communistische vergaderingen bijwoont, omdat de een en de ander in de vrijwillige naaste gelegenheid is van zijn geloof te verliezen. Mocht echter, B. G.. ooit iemand meencn reden hebhen, om wél lid le worden of te blijvi zoodanige organisaties, dan bedenke hij wol dat in dat allergrootst uitzonderingsgeval niet al leen moet vaststaan, dat gevaar voor verlies van liet geloof is uitgesloten, maar tevens, dat er een allerdringendste reden voor hel lidmaatschap moei aanwezig zijn. Het spreek! van zelf. B. G.. dat een katholiek, die hel met de belangen zijner ziel ernstig meent, zulk een gewichtige zaak nooit een besluit zal nemen zonder een beproefden geestelijken leider te raadplegen. Wij meenen nog een opmerking te moeten nu ken. Wanneer er sprake is van vereenigingei welke van Overheidswege worden ingesteld, dan zal het in een land. waar meerdere levensopvat tingen en wereldbeschouwingen worden aangetrof fen. van zelf sprekend zijn, dat allerlei levensrich tingen daarin haar afspiegeling en vertegenwoor diging zullen vinden. Zoo zullen de publiekrechte lijke berocpsstanden of bedrijfsschappen, wanneer die door de staatoverheid worden ingesteld, van zelf een weerspiegeling zijn van verschillende stroomingen op sociaal-economisch gebied. Beminde Geloovigen, A'ij bidden God, den Hei ligen Geest, dat Hij uw aller verstand moge ver lichten, opdat gij de juistheid van Ons oordele moogt inzien en dat Hij uw hart en uw wil moge bewegen, om naar deze Onze herderlijke waarschu wingen en verordeningen bereidwillig te luisteren. Wij hebben ze gegeven in het belang van uw ziels leven en uw eeuwige zaligheid. En zal dit Ons gezamelijk herderlijk schrijven ior het eerst op Zondag Quinquagesima van dit jaar en verder jaarlijks up den vierden Zondag van den Advent in alle tot Onze Kerkprovincie behoo- rende Kerken en in alle Kapellen, waarover een Rector is aangesteld, onder alle vastgestelde H.H. Missen op de ge! -uikelijke wijze worden voorge lezen. Verder B. G., sporen Wij u aan vooral in den Heiligen Vastentijd veel te bidden voor Onzen H. Vader, den Paus en voor Hare Majesteit, Onze geëerbiedi^ Koningin en niet op te houden tot God te smeeken in boete en gebed, dat de volkeren zich mogen keeren tot Christus, in Wien alleen heil vinden is. Ten slotte, Beminde Geloovigen, noopt de voor bereiding der a.s. verkiezing Ons. als herders der zielen, thans tot alle katholieke kiezers de hier vol gende bijzondere, ernstige vermaning te richten. Wij vertrouwen, dat geen enkel onzer katholieke kiesgerechtigden zijn stemplicht zal verwaarloozen, en dat allen hun stem zóó zullen uitbrengen, dat zij die daad voor God en hun geweten zullen kun nen verantwoorden. Terwijl Wij gaarne alle vraagstukken over prak tische politiek aan liet oordeel en het geweten on katholieke staatslieden overlaten, mogen en ten Wij toch waken over datgene, hetwelk niet zonder groote geestelijke schade zou kunnen ver loren gaan. Daarom, dierbare geloovigen, verzoe ken Wij u allerdringendst: Bewaart uw eenheid. Door verdeeldheid immers gaat zelfs het mach tigste ten gronde, zooals ook Onze goddelijke Meester leerde: „leder rijk, dat inwendig verdeeld „is, zal worden verwoest; het cene huis zal er op „het andere vallen." (Lucas II. 17.) En zegt ons de vreugde onzer genstanders, telkens als bij ons eenige verdeeldheid dreigt of een begin vindt, dan niets? Toont zij ons niet zonne klaar wat sommigen der onzen niet schijnen te beseffen, dat met verdeeldheid onze kracht wordt gebroken. Voorwaar, de biltere ernst der tijden vraagt ons dringend onze gelederen aaneengesloten te hou den. om in liefde en vrede samen op te trekken voor de hooge geestelijke goederen, welke up het spel staan. Van het onschatbare goed der eenheid is ieder •ertuigd, maar dan moet men ook bedenken, dat zoo n goed offers vraagt, maar ook offers waard is. Een ieder weet: bij de concrete toepassing van beginselen zijn dikwijls verschillende wegen mo gelijk. Maarals de meeningen ruimhartig zijn overwogen, als ernstig beraad is gehouden, als rijpe ervaring haar woord heeft gesproken, dan moet men ter wille van de eenheid tot het offer bereid zijn en leiding weten te volgen. De vrucht van dat offer is de kracht der ongebroken eenheid. Amen. Gegeven te Utrecht. I Februari 1933. J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hcrtogenbosch. f J. D. J. AENGENENT. Bisschop van Haarlem. t Dr. J. H. G. LEMMENS. Bisschop van Roermond.

De Eembode | 1933 | | pagina 3