Allerlei NATUURLIJK koop Ik dc henoodlgde vl«ch b(j YMUIDER VISCHHANDEL h. QLASTRA CO. N.V. UlrachtKhesIrMt 40 J. Witzel, R.K. Schimmelp.kade 2, operateur. P. Verhoeven, Ulr.weg 247, vrachtr. van Rheenen, N.H., Ulr.weg 266. M.Gerritsen,N.H..Lingest. 35, timmerm. C. Dutilh, R.K., Ulr.weg 148, verpl. A. v. Tilburg, R.K., Hobbemaslr. 61, schilder. F. Kok, E.L., Stationsplein 6, agent. Heintje Mheen, N H„ H. v. Viandest. 8. J. Dijkman, R.K., Spaarnestraat 59. Oitolina v. Weide, N.H., Lorentzslr. 6. H. Mcijerink, O.K., Kamp 28, timmerm. Elisabeth Quesne v. Bruchem, N.H., Kapelweg 110. Elisabeth Thoomes, R.K,, v. Marnixl. 60. Willemijntje Lindner, N.H., Potgleterl. 5. Maria v. Waadenoijen Kernckamp.N.H. Pr. Frederiklaan 15. dienstb. Regina Leencs. R.K, Bermilfusstr. 34, dagdienstbode. Cornelia den Hartog, N-H., Snouckaertl. 26, dienstbode. Maria Carpreau, v. Hogendorpl. 7. W. Knijpinga, Miereveldstraat 27. Adriana Waardenburg, R.K., Arnh.weg 34, dienstbode. EvelinaBrand.N.H.,F.v.Blankenh.sl.25. G. Blees, N.H., Utr.weg 122, arts Johanna Koppen, RK., Soesterw. 100 N. Tutein. Koninginnel. 12 Maria Blokhuis, N.H., J. v. Oldenb. 42, dienstbode. W. Flentge, E.L., Laan 1914 5, chauff. Emma Meijer. D.Fockemal. 81. dienstb. Annemarie Perl, E.L., Utr.w. 86. dienstb. L. Jansen, N.H,, Leusderw. 336, huiskn. Sophia Laak, R.K.. Langestr. 29b, d.b. Jannetje Hoogvliet, N.H., Utr.w. 266 1.1. verpl. M. de Boer, N.H. Utr.w. 266, ll.verpl. W. Spreij, N.H Utr.weg 266, J. lonasse, N.H.. Utr.weg 299 Sophia de Vidal de St. Germain, W. Utr.weg 299 Johanna l.oesener. N.H., Utr.w. 299, Hfd. huish. D. Molenaar, N.H., Utr.weg 299 P. Balk, Eemstraat 20. molenaar A. Fox, N.H Ranonkelstr.96. stat ambt. Marlha Mintjens. R.K., Zuidsingel 58 J. Zandee, N.H., Pascalstr, 17 H. Scherer, R.K., Wijerstr. 14. koopm. F. Boeren, R.K., Krankeledenstr. 51 Evertje Brink, N.H., Regentessel. 9, d.b. H. Prinsen. R.K., Goudsbi.slr. 13. colp. Alida Hengst. N.H.. St. Anfridusstr. 18. huish. C. Steijlen, R.K., Havik 11. assurad. G. Garderen. N.H., St. Kadboudstr. 10 Adriana Lablans. N.H., Eemstr. 24, fabr.arb. A. Uytterhaeghe, R.K., Brederol. 9, reiz. Gertrud Grosch, R K„ Utr.weg 149, dsb. Wilhelmina van Hamersveld, R.K., Utr. weg 55, dienstbode J. Spruytenburg, N.H., Utr.w. 266, verpl. D. Veerman. N.H., idem, ll.verpl. G. v. Drie. R.K., O.Soesterw. 165. kapp. S. Pilmeijer, R.K., Appelweg 4. werkm. D. Catoen, N.H,, Kruiskamp 15 A. Veer, N.H.. Arnh.weg 266, stucad. M. Kleyne, N.H., Krommestr. 10, winkel. H de Wolf, R.K., Dupontpl. 9, vert. Langenbach, N.H., Bisschopsw. 186 Wed. j. Dijk, N.H., Coninckstr. 69 Wed. A. Jonasse, N.H., Bernulf.str. 37 P. Houtzager, D.. Kruiskamp 51 B. Jansen. N.H.. Aldegondestraat 78 Johanna Harding, R.K., Dupontpl. 9 Henriette Snoek, a.b. Op Hoop v. Zegt.. Reintje v, d. Broek, N.H., van Asch van Wijckstraat 2, dienstbode Maria Brouwer, N.H., Utr.str. 40a, d.stb. C. Thomas, R.K., Leusderw. 53, kellner A. de Vroom, N.H., Bisschopsweg 186 G. Samberg. N H.. Havik 25, kruiden. J. Lageder, R.K., D.Fockemal.95. chauff. C. Veer, N.H.. Hof 35, fabr.arb. G. Mossir.k, R.K., Miereveldslr. 7, w.bed. De P.U.E.M. verzocht aan het ge meentebestuur goed te keuren, dat door haar 6 L. heetwaterreservoirs in ge bruik worden gegeven tegen den prijs van f2.95 per maand. Op grond van het feit dat de P.U.E.M. in deze meente stroom wil leveren buiten meter om, adviseeren B. en W. den raad dit niet goed te keuren en de P.U.E.M. te verplichten alles op deze wijze geplaatste 6 L. reservoirs ïe doen verwijderen of daarop een der be staande tarieven toe te passen. Burgerlijke stand. 3 Maart. Geboren Alberlha. W. üijtenbeek en T. Veer Marlinus Jacobus Johannes, z van II. v. Keken en C. J. Welierd. Aart Jan, z. van E. van I Net en R. Roelofsen. Aria Nelly Hubertha, d. van D. Rozeboom en O. v. Lienden. Overleden: Marinus A. v. d. Zalm, 66 jr., echtg. v. E, Heeck 4 Maart, GeborenHendrika, d. van D. M. v. Karshergen en T. Meerding. Maria Ellsabtiii, d van J. M. Clcton en J. Vliegenthart. Leendert, z. van C. Lablans en P. Pcterse. Johannes Jacob, z. van T. v. Doorn en A. H. de Brce. Gehuwd D. Olij en M. E. Luidinga. 6 Maart. Geboren Gijsbertus, z. van G. Hagebcuk cn G. Koops Antonie Albertus, z. van D. Plekkenpol en D Horsman. Herman Bartele, z. van G. W. Colenbrander en A. A. ten Hoeve. Albertus Slephanus, z. van M. S. Wou- lersc cn J. H. Burgers - Barend, z. van J. v. d. Geest en F. Poathouwer. OverledenGerardus H. v. d. Belt, 3 jr. Hendrik Doorn, 64 jr., echtg. van E. Kriek. Ingenieur Van der Tak, de stads architect hield voor genoodigden, waar onder het stadhuis-element sterk ver tegenwoordigd was een lezing over .Stadsontwikkeling". Als conclusie gat Spr. de opvatting dat door welstandsbepalingen en voor schriften tegen ontsierende reclame veel kan worden bereikt. Als slot de wensch, dat. ieder een verknoeid stadsbeeld of landschap beschouwe als een aanslag op ons aller nationaal bezit. „Het Nul" nam het initiatie! de herdenking van Prins Willem v. Oranje te vieren door een opvoering van het tooneelstuk van Veterman „De Vader des Vaderlands" door het Hofstadtoo- neel onder leiding van Cor van der Lugl Melsert. in de 2e helft van April. De bedoeling is om, in den geest van Prins Willem zelf, op deze wijze boven de partijen en partijzucht uit de per soon van den Zwijger te huldigen, Namens het bestuur der slichting „De Lichtenberg" werd aanbesteed het aanbouwen van een vleugel aan het ziekenhuis „De Lichtenberg" aan den Utrechlschen Straatweg te Amersfoort. Ingekomen 37 biljetten. Laagste in schrijver H. J. Hannink te Lonneker met f68.750. Donderdag 16 Maart zal de Zcer- Eerw. heer Hooyman, pastoor der St. Henricus parochie in het gebot St. Jozef een rede houden overDr. Sc baep- man en zijn tijd. Alle Katholieken zijn welkom. In de Markthal hield de Boeren partij van Braat een verkiezingsverga dering onder voorzitterschap van v. d. Knoop. Braat was spreker en hekelde de regeringsmaatregelen en de amb tenarij. In leger en vluot heeft hij geen vertrouwen. Ook op onderwijs kan volgens hem veel bezuinigd worden. Er zijn veel te veel ambtenaren en ze worden te duur betaald. De index cijfers daalden met 20 en de salarissen slechts met 10 pet. Spr. keurt kinder toeslag en pensioen af. indien niet allen daarvan profiteeren. Ook bij de spoor wegen kaï: meer bezuinigd worden. Spr. geeft voor een groot deel de schuld aan de kiezers zelf, die ver zuimden de goede afgevaardigden >e kiezen. Kortomhet was 't gewone geluid van firaat, die na eenige jaren van eigen parlementaire ervaring toch moest inzien dat het werken der dwergpar tijtjes, al paradeeren ze ook met leuzen als „Groen front", geen verbetering kan brengen. Actief„Wat beteekent dat vroe gen onze lezers zich af, toen ze in de laatste nummers van ons blad dit woord eenige malen achtereenvolgend zagen vermeld. Actief blijkt te zijn een stoomververij en chemische reiniging, waarvan fabriek en de winkel in onze stad 0 vestigd zijn. De fabriek is gevesti*gd Tuinstraat 20; gelijkvloers zijn de machinerieën opgesteld voor de che mische reiniging der goederen, nabij de ingang is het kantoor en een winkel voor het Soesterkwartier. Op de le étage zijn de perserij en strijkvrij on dergebracht, aan de voorzijde zijn de expeditie en pakkerij. Op de 2e étage is de drogerij. Een goederenlift zorgt voor de verbinding der afdeelingen onderling, waardoor een snelle afleve ring bevorderd wordt. De winkel voor de stad is gevestigd Langestraat 117. Hier demonstreert men eenige producten van dit nieuwe bedrijf, terwijl het geheel smakelijk is ingericht om het publiek te ontvangen. Het bekende Kleedingmagazijn De Dom aan de Varkensmarkt heeft een nieuwe reclame bedacht. Bij aankoop van jongenskleeding geeft het leesboe ken cadeau. Op deze wijze wil „De Dom" zijn jeugdige tliënlen een biblio theekje laten vormen Een origineel idee. Wanneer een buiten-wandeling U voert in de richting van de Vlasakkers, valt uw oog op het aan de üaam Fockemalaan verrezen gebouwen-com plex vormende de Stichting O. L. Vrouwe ter Eem, van de Congregatie der Zusters van O. L. Vrouw, wier hoofdzetel reeds langer dan een in Amersfoort is gevestigd. De Stichting ligt tegen de helling van een heuvel en heeft naar het Zuid-1 Westen een prachtig vergezicht over de Viasakkers. Zij bestaat uit een Lyceum, een Kweek- en een Huishoud school te zamen voor 200 interne leerlingenhet Lyceum zal ook voor externen toegankelijk zijn. De kapel en het linkergedeelte van het complex dat Lyceum en Huishoud school bevat, ligt op een hooger niveau; afgesloten door een steenen borstwe ring, in aansluiting bij een breede sterdam ving met bouwen aan begin !932, in de nazomer 1933 zal galles gereed zijn. Dan zullen de scholen worden betrokken en het Lyceum zijn eerste leerjaar openen. Het Utrechtsch Stedelijk Orchest onder Henri van Goudoever zal Vrijdag in Amici'ia onder meer de vijfde sym phonic van Beethoven uitvoeren. Voor dit concert is een beperkt aantal plaat sen beschikbaar voor niet-leden van de Amersf. Kunstkring. Ten overstaan van Notaris te Leu ken werden geveild Perc. t. Woonhuis met drukkerij, Muurhuizen 153, makelaar J. D. Lam- merts van Bueren q q. f 6800. Perc. 2. Kolfiehuis, achter het oude stadhuis, W. Hertog, f8600. Perc. 3. Woonhuis P. Pijpersstraat 26. H. H. Lensing, f3350. Perc. 4. Woonhuis onder Oud-Leus den, Buurtweg B8, B. Zwaaf, f29.50. Donderdag 9 Maart vergadert in Hotel Jens, 'savonds 12 uur, r" Amersfoort van de Bond van R. Hotel, Café, Restaurantpersoneel. Alle R. K. Hotel-, Café- en Restau rant geemployeerden worden op deze vergadering uitgenoodigd. hei en bosch of op een lijken Zendbrief en de richting op 2de district op Y^.^^A^sfoorfbi u;u„...„«/.nnAmi^hnckiMnncH^ri» van 10 ure tot I ure, te Atnersioon 111 omgeving van _r der vijf ruime binnenhoven, waar een kleurige beplanting zal worden aan gebracht. Aan alle moderne eischen van hygiëne en gerief is voldaan elk der 200 inwonende leerlingen b.v, heeft een vrije eigen slaapkamer met vaste waschtafel enz., er zijn ruime badafdeelingen, elke school heeft haar lift, die de verschillende verdiepingen verbindt. Behalve de aula hebben ook de groote speelzalen een tooneel, bij de recreatie s zijn gezellige zitjes aan gebouwd enz. Lyceum en Kweekschool vormen elk n afzonderlijke eenheid(usschen de twee scholen ligt de keukencentrale met de eetzalen en dienkamers en voorts het klooster, dat een stemmige kloostergang heeft welke aan vier zijden rond de kloostertuin loopt. Als domi nant van het gebouwencomplex, dat een totale breedte van niet minder dan 140 M. bestaat, tenslotte de kapel, welke 350 plaatsen bevat, een ruim priesterkoor, kruisweggangen, sacristie enz. En fier rijst haar slanke 45 M. hooge tiren omhoog, waarop straks |gj 1jJjs t als sociaal en economisch gebied ons daarin aangegeven, Op verschillende manleren is reeds een oplossing gezocht voor deze problemen. Een uitgebreid over zicht werd gegeven omtrent de ver houding van kapitaal en arbeid, recht vaardigheid in handel, het eigendoms recht en de verplichtingen, opgelegd aan hen die behooren tol de bezittende klasse. Gememoreerd werd nog de groote verdienste op economisch en sociaal gebied, zoowel hier te lande als over onze grenzen, van onzen be kenden Priester-Staatsman Dr. Notens. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering na een woord van dank aan den ZeerEerw. Spreker voor diens mooie en duidelijke lezing door den voorzitter gesloten. Uit den Omrrek Achteveld De Boeren- en Tuindersbond en de Kath. Jonge Boerenbond vergaderde onder leiding van den heer H. Hengel. De heer Boshouwers uit Lent was gekomen om te spreken over men kuikens opfokt". Spr. had een t O-tal vragen over het fokken van kuikens, o.a.welke kip het beste voor de boer was; wanneer het tijd was om kuikens te koopen; over voeding, huisvesting, ziekte en ziektebestrijding en». Spr. achtle de wilte leghorn de voor- deeligste kip voor de boerderij. Hij wees op de beperkte ruimte in de meeste hoenderhokken. De aanwezigen hebben weer veel kunnen leeren. Na nog eenige vragen van de leden te hebben beantwoord, werd den spr. een woord van dank gebracht voor zijn leerrijke lezing. Een aansporing om ijverige leden der R. K. Standsorganisatie te blijven en zoo mogelijk nog anderen daartoe te bewegen, was de wensch van den voorzitter. buitentrap die naar het lager gelegen gedeelle voert, waar zich de Kweek school bevindt. Als een logisch gevolg van het terreinverloop h?eft deze een verdieping méér dan het Lyceum. De architecten Kroes en Koldeweij hebben als eerste punt dat te verwe zenlijken viel aan de verschillende 'mtenjeen zonnige, blije sfeer ge geven vanuit de vensters der les lokalen, recreatiezalen en gangen heeft men overal uitzicht op de schoone Baarn Burgerlijke Stand. Geboren: Everardus Peler. Oostrum en J. de Gooijer Neeltje, v. P. v. d. Broek en C. Kroeskamp Jaap Erland, z. v. A. Knot en M. Bokma Aartje Gerdina Alida, d. v. H. K. C Foeken en A. de Zoete, i GehuwdJ. Bieshaar en P. v. Oostrum N. Visser en A. J. Bergmans. Overleden; Mechtelina W. ten Boden, 74 j., wed. v. A. M. J. Goenee Ca rolina Carbet, 80 j., wed. v. J. Mooij Sophia H. Vossen, 75 j., wed. J. H. Minke. Donderdag vergaderde de afd. Baarn van den Alg. Boeren- en Tuinders- bond. Met een welkomstwoord opende de voorzitter de vergadering. Op voorstel van den voorzitter worden tot leden der kascommissie benoemd de heeren A. Baars en J. C. de Boer. Naar de kringvergadering, te houden op 18 Maart a.s„ worden afgevaardigd de heeren R. Hilhorsl en J. H. Brouwer. De voor zitter deelt een en ander mede van het verhandelde op een vergadering over de consumptie-melkrcgeling, te Utrecht gehouden. Hierna volgde een lezing van den Z.Eerw. Heer Adviseur over „Quadragesimo Anno". De Z.Eerw. Spreker zal dit onderwerp in twee keer behandelen. Eerst een n gebreide beschouwing over „Rerum Novarum" en daarna „Quadragesimo Anno", daar de tweede Zendbrief des Pausen als een vervolg op uitgebreider schaal van Leo's groote Zendbrief te beschouwen is. Aan de hand van een uitgebreide verlaling toonde Z. E. aan de groote beleckenis van dezen Pause- Barneveld De nieuwe grindweg, die van Oar- deren naar Ermelo loopt, is nagenoeg gereed. Deze weg loopt door een van de mooiste gedeetien van de Veluwe, die vroeger niet per auto te bereiken waren. van 10 ure tot t ure, ----- het Secretariegebouw van liet Heem raadschap MuurhuJzen II. 2. Van één Hoofdingeland voor liet 3e district op Donderdag 6 April, van 10 tot 1 ure, te Hoogland, bij J. Schimmel nabij den Ham. 3. Van één Hoofdingeland voor liet 4de district op Dinsdag 11 April, van 10 lot 1 te Baarn, in Hotel Central. Cijfers. Blijkens mededeellngen op liet ver- kiezings-Congres der Sociaal Demo cratische Arbeiderspartij zijn slechts ongeveer 10 procent der roode kiezers lid der Partij. Bij ons zijn de cijiers inzake tiet Partij-lidmaatschap gunstiger. Op 1 Jan. 1933 telden alle kiesvereenigingen bijna 375.000 leden, wat nog wel een ge weldig stuk van „het millioen" afblijft, maar toch in ieder geval 37 'I, procent daarvan vormt. Tariefsverlaging. Het ligt in de bedoeling de n goederentarieven bij de Ncderlandsche Spoorwegen op 1 Mei a.s. in werking te doen treden. Hoogland Burgerlijke stand. Oeboren: Alijda Cornelia d. v. H. W. van Veldhuizen en H. L. Brouwer. OverledenMaria E. Schuininan, 51 j. ongeh. Hoevelaken De verharding van den Rijksweg Amersfoort—Apeldoorn is ter hoogte van K.M.-paal 4 ernstig beschadigd, zoodat het voor voertuigen zeer slecht te berijden is. Op een deswege aan den Rijkswaterstaatsdienst gericht ver zoek om verbetering te bevorderen is bericht ontvangen, dat met dc verbete ring bereids een aanvang is gemaakt. De schade had voorkomen kunnen worden door den weg eenige dagen voor zware vrachten gesloten te houden, zooals bij alle wegen in de omgeving is geschied. Hiervan is evenwel in het belang van het verkeer afgezien, aan gezien beter gedurende enkele weken wat moeite kan worden getrotseerd dan dat gedurende enkele dagen een stremming van het vrachtautoverkeer zou moeten zijn geduld. NIJkerk Op de markt: 285.000 eieren f2—2.70; eenden eieren f2—2.30; 32 biggen f6—10 4 varkens f35—50: 244 runderen kalfkoeien f70-160; kalfvaarzen f50 -65; vet vee, le kw. f 0.20-0.25. 2e kw. f 0,14-0.20; vette koeien f !0Ó 16070 nuchtere kalveren: mest- kalveren f8—16. In hel Veen brak brand uit in de woning van Rootselaar. De bewoners waren in het benedenverlrek bij elkaar toen zij gewaarschuwd werden, dat er rook uit het dak steeg. Direct poogde men met emmers water het vuur te blusschen, wat echier niet baatte. Het vuur vond voedsel in de groote hoe veelheid hooi, welke op de zolder was opgestapeld. Hoewel de brandspuit uit Nijkerk spoedig ter plaatse was om hulp te verleenen, kon niet verhoed worden, dat de boerderij tot den grond toe afbrandde. De boerderij plus inventaris was niet verzekerd. In den Gemeenteraad kwam ter sprake de werkverschaffing. Er overweging genomen een plan tot ont watering van 't Veen en verbetering van de waterleidingen aldaar. Aan dat plan zit f16.000 vast voor werkloozen en f 11.000 aan andere kosten. W. moeten eerst nog met aangelanden overleggen en er zullen 2 bunder grond moeten gegeven worden De eigenaren zullen bij elkaar geroepen moeien wor den. Dan is nog een voordeel, dat Nij kerk ontlast wordi van water. De Inspecteur dringt op spoed aan. Het plan is een uitvloeisel van ge houden besprekingen met de Heide- Mij. Maar de regeering moet het eerst goedkeuren. Soest Burgerlijke Stand. GeborenGerrit Willem, z. Kuiper en J. Menkveld Johannes, z. v. G. J. Arnaud de Calavon en M. W. Redegeld. OverledenCor elius Leys, 81 jr., echtg. v. P. Timmerman Hubert de Ruygt, 80 jr., echtg. v P. Smorcnbiirg Dirk H. 11. Broeck- man, 57 jr., echtg. v. L. M. Zijdveld. Binnenland Kath. Vrouwenbond. Ook in de organisatie van den Kath. Vrouwenbond breekt zich een nieuwe richting baan. Men wil in den alge- meenen bond iol groepsvorming komen, Op 19, 20 en 21 April zullen in het St. Alfonsus Retraitenhuis te Amers foort studiedagen worden gehouden, waar deze nieuwe richting zal worden besproken. Waterschap De Eem. Watergraaf en Heemraden van het Heemraadschap de Rivier de Eem, brengen Ier kennis dat de verkiezingen zullen plaats hebben I. Voor één Hoofdingeland voor he drank. Op de te Montreal gehouden bij eenkomst van het college van Amerl- kaanscbe doctoren heelt Dr. Stanley Cobb verklaart, dat denken een even zwaar werk is als arbeiden met spa of ploeg. Scherp-denkende hersens ver bruiken evenveel energie als hard wer kende spieren. Hierdoor is het ook te verklaren, dat hoofdarbeiders, die een zitiend leven lelden, dikwijls hongeriger zijn na hun gewone hersenwerk, dan in de open lucht gewerkt te hebben Binnenkort zal bij den Amsterdam schen gemeenteraad een voorstel inge diend worden, om het kladden van politieke leuzen e.d. op den openbaren weg te verbieden, Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het verleenen van steun aan de verbouwers van fabrieks aardappelen in de Veenkoloniën. Daar toe wordt drie millioen uitgetrokken. Bij de Fransche Kamer is ingeko men een voorstel om een spoorweg door de Sahara aan te leggen. Te Gilze is de 68-jarige leerlooier H. T. in een looikuip gevallen, waaruit hij bewusteloos werd opgenomen. Spoedig toegesnelde geneesheeren kon den slechts den dood constateeren. Uit Honkong wordt gemeld, dat het Deensche stoomschip „uustav Diede- richsen", op 2 uur afstand van Hong kong werd aangevalten door zeeroo- vers, die de olficieren met hun revol vers bedreigden. Zij lieten het schip koers zeilen naar een berucht zeeroo- versnest, waar zij het plunderden. Ver volgens vluchtten zij het land in met drie eerste klas passagiers. Dezer dagen vroeg iemand in de Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haar lem Valerius' Gedenckklanck, een boek uit 1826, te lezen. Kort daarna, toen de wachter der leeszaal een ander hielp, is de man met liet oude boek spoor loos verdwenen. Het heeft een geschatte waarde van f500. Te Middlebury is Dr. Merrill H, Eddy, die naar men gelooft de oudste practiseerende geneesheer ter wereld is, overleden. Op 25 Januari heeft hij zijn honderdsten verjaardag gevierd. Eerst 19 maanden geleden legde hij zijn praktijk neer, doch tal van patiën ten bleven hem nadien raadplegen. Op een spoorwegovergang nabi Loejan, heeft een botsing plaats gehad tusschen een benzinctankwagcn en een passagierstrein. Na de botsing vatte de benzine vlam, waardoor een brand ontstond, die elf wagons geheel ver nielde. Een nieuwe methode om zich uit de handen der Dultsche kommiezen te redden, paste een persoon toe, die op den weg naar Vreden was betrapt op het smokkelen van tabak. De smokke laar stak de benzineleiding van zijn auto in brand, zoodat de sporen der smokkelarij met de auto verdwenen. De smokkelaar werd echter gevat Te Weenen is de tuinbediende die in den zomer van 1932 als bediende werkzaam was bij Dr. Philips in Den Haag en die daar met een Nederlander een juweelendiefslal pleegde, veroor deeld tot een jaar zware kerkerstraf. Tusschen Winterswijk en Vreden is een werklooze arbeider bij het smok ten var rogge door de kommiezen doodgeschoten. in de schuren en stallingen landgoed Königshofen hcefi 'n groote brand gewoed, waaraan de gelieele oogst en verscheidene machines en landbouw-werkluigen ten otfer vielen. Te Altervcen is een wielrijder door een aulo, die met een snelheid van meer dan 100 K.M. reed, aangereden en op slag gedood. Dc auto werd be stuurd door K. uit Veendam, terwijl als passagier meereed H. K., eveneens uit Veendam Beide personen verkeer den onder den invloed van sterken In alle kringen der Vercenigde Slaten is men het er over eens, dat slechts een grondige reorganisatie van het bankwezen een verdere ineenstorting kan voorkomen en herhaling der moei lijkheden kan tegengaan. Het gebrek aan overal geëischt con tant geld, maakt de situatie voor de bewoners der Ver. Staten zeer onaan genaam. Huisvrouwen die geen baar geld bezitten, zijn afhankelijk van den ruilhandel met vrienden en kennissen. Kaartspelen worden niet om geld, docli om conserven, aardappelen, ham en eieren gespeeld. Daar de meeste inenschcn niet in staat zijn de con tante betalingen te verrichten, welke bij opneming in een ziekenhuis noodlg zijn, worden op het oogenblik, In tegenstelling met voorheen, de meeste kinderen in huis geboren. Vele artsen verrichten hun werk uitsluitend in ruil voor maaltijden en betaling In natura. In den nacht hebben dieven zlcti toegang verschaft lot de R. K. kerk te Rijsbergen. Pogingen om het Taber nakel en de kluis in de sacristie te ontsluiten, zijn mislukt. Dc houten offerblokken werden geledigd. Na alle kasten doorzocht fe hebben zijn zij gevlucht. JEr werd een smokkelauto aan dc brug over den spoorweg Maastricht— Sittard aangehouden. Bij de sommeering om te stoppen, werd vol gas gegeven, terwijl over den weg geworpen spijkerplankcn plat den gereden. In dolle vaart werd de Rijksweg gepasseerd. De aldaar ge posteerde politiebeambten beschoten den wagen. Ongelukkigerwijze heeft een ver dwaalde kogel een inwoner van Sit tard, M. dc Wever, die zich in een kamer voor het raam stond te scheren doodelijk in dc long getrollen. De wagen is in dc richting Heerlen verdwenen. In Amerika zijn nagenoeg alle ban ken gesloten. Ook de beurzen zijn gesloten, terwijl het den leden van de effectenbeurs niet veroorloofd is contracten af te sluiten van aan- of verkoopen of prolongatiën of bclcc- n in gen op fondsen aan te gaan. Trans acties in buitcnlandsehe deviezen zijn eens, in verband met de bankcrisis, gestaakt. Tc Brcslau zijn in de woning van den werkloozen arbeider Oiinthcr, hij zelf en zijn vijf kinderen dood aange troffen door gasvcrstikklng. Uit DultscHland. De volksstemming heel! de Hitlcr- regeering 340 zoiets (288 nationaal- socialisten en 52 afgevaardigden van het strijdfront zwarl-wil-rood) op de 647, welke de nieuwe rijksdag zal tellen, I toegewezen. Met centrum en Beiersche volkspartij samen heelt zij bovendien de bcnoo- digde, zij het ook de allerkleinst-moge lijke twee derden-meerderheid 432 om evenlueele grondwclsherzieningcn door te voeren. In absolute oppositie tegen de re geering slaan slechts de socialisten met 125 en de communisten met 81 zetels, met minder dus dan een derde van den nieuwen rijksdag. Hitier cn zijn bondgenooten hebben dus dc absolute mecrlcrheld, waarom ze den kiezers in dc laatste weken zoo meer dan dringend verzochten. Het is echter een zoodanige meerderheid, dat er geen grondwettige verandering van de grondwet mee bereikt kan wor den. Daar zouden ze de katholieke parlijen en nog één lid van dc andere kleine partijtjes voor noodig hebben. Zoo op zich beschouwd hebben dc Nazi's een geweldig succes behaald. Van 33 op 44 procent stijgen in vier maanden tijds zou iels bijzonders zijn, alsdc verkiezingscampagne niet onder zulke abnormale omstandigheden was gevoerd. Dc tegenstanders zijn op een ontzeltcnde manier genegerd en gehinderd in hun propagandamiddelen. Het groot percentage invloed, dat de wereldcrisis op Duiischlands ellende heefi gehad, werd gemakshalve maar op de schouders van „'t Marxisme" geladen. Een land als de Vcreenigde Staten, waar liet Marxisme locli maar een bedroefd schijntje heeft in te bren gen, werd ook wel in dc allergrootste moeilijkheden gcstorl. Doch logica is in de Duitsche politiek van lieden geen erg gewild artikel. Hel sentiment over- heefscht. Slechter dan nu kan liet toch niet, is een meening, welke veel kie zers heeft gedreven tot liet geloof In dc vlammende beloften van Hitier en de zijnen. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. I>c Aartsbisschop van Ufrcchl heeft benoemd tot pastoor te Utrecht (II, Antonius) Pastoor 13. Th. Gerritsen, en tot pastoor te Harderwijk Kapelaan W, A. M. Hoogstraten. Gesterkt en gekalmeerd i Uw vermoeide cu overprikkelde zenuwen door hel Rehr ulk van Mijnhard!'» Zonuwin bletlen Olmen Buisje 7S cl. Hij Apoth. en Drogisten

De Eembode | 1933 | | pagina 2