Cofrespondnntie-kaarten F. fl. TULP PU ROL Duplicators Fa. H. Elzenaar Allerlei Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort °E.JEEM?PDE ver8chli"» e'ken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 24 Wfairt Ï934 ADVERTEN TIËN 23 cent per regel. Billijke Urlev voor handel en ngverbeid bij geregeld adverteer. Advcrtcntün moeten Dinsdag en Vrijdag vddr 8 uur In den morgen zjn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 101 Hoe hooger iemand stijgt op de maatschappelijke trap, des te minder wordt hij getrapt. Epistel en Evangelie. Vierde Zondag van de Vasten. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Galaten; IV, 22-31. Broeders I Er staal geschreven dat Abraham twee zonen had, eenen van de slavin en eenen van de vrije vrouw. Maar die van ae slavin werd naar het vleesch geborendoch die van de vrije vrouw krachtens de belofte. Dit nu is bij wijze van voorafbeelding gezegd- Want deze zijn twee Verbonden. Het eene op den berg Sina, dat tot dienst baarheid baart; en dit is ARar. Want Sina is een berg in Arabifi, die verw-nt is aan het tegenwoordige Jeruzalem, dat nu is en met zijne kinderen dienst baar is. Maar het Jeruzalem, dat om hoog is, is vrijen dit is onze moeder. Immers staat er geschreven: Verheug u, gij onvruchtbare die niet baart I jubel luid en juich, gij die geen weet'n hebt' Want talrijk zijn de kinderen der een zame, meer dan van haar die den man heeftI Wij nu, broeders! zijn, volgens Isaak, kinderen der belofte. Doch even als toen hij, die naar het vleesch ge boren was, dengenc vervolgde, die het naar den geest was, zoo ook nu. Maar wat zegt de Schrift V Drijf uit de slavin en haren zoon, want de zoon der slavin zal niet erfgenaam zijn met den zoon der vrije vrouw. Derhalve, broeders! zijn wij niet zonen der slavin, maar der vrije vrouw; met welke vrijheid Christus ons heeft vrijgemaakt. EVANGELIE volgen^ den H. |oannes; VI, 1—15. In dien lijd verlrok Jezus over de zee van Galilea. welke die van Tibe rias is; en Hem volgde eene groote menigte, omdat zij de wonderteekenen zagen, welke Hij deed aan hen, die krank waren. Jezus steeg dan op den berg, en Zut daar neder met zijne leer lingen. Paschen nu, de feestdag der Joden, was zeer nabij. Toen dan Jezus zijne oogen opsloeg cn zag, dat eene zeer groote menigte tot Hem kwam, zcide hij tot Philip- pus: Van waar zullen wij broeden koopen, opdat deze eten Dit nu zeide Hij om hem op de proef te stellen; want Hij zelf wist wat Hij doen zou. Philippusantwoordde HemVoor (wee honderd tienlingcn brood is niet vol doende voor hen. opdat ieder een wei nig ontvange. Een zijner leerlingen, Andreas, de broeder van Simon Petrus, sprak tot Hem: Er is hier een knaap, die vijf gerstebrooden en twee vis- schen heeft; doch wat is dit onder zoo velen Jezus zeide dan: Doet de men- schen nederzittenEr was nu veel gras op die plaats. Zij zetten zich dan neder, de mannen ten getale van omtrent vijf duizend. Jezus nam dan de brooden en, na gedankt te hebben, deelde Hij ze uit aan de nederzittendeneven eens ook van de visschen, zooveel zij verlangden. Nadat zij nu verzadigd waren, sprak Hij tot zijne leerlingen: Verzamelt de brokken, die overgeble ven zijn, opdal ze niet verloren gaan. Zij verzamelden ze dan en vulden twaalf korven met brokken van de vijf gerste brooden, welke hun die gegeten had den, waren overgeschoten. Toen dan Schitterende aanbieding Zie Etalage KANTOORBOEK HANDEL Lawjastr. 46 t o. Kremmwtr.fEL 124 deze menschen heldoor Jezus verrichte wonderteeken gezien hadden, zeiden zij: Deze is waarlijk de Profeet, die in de wereld komen moet. Jezus dan, wetend dat zij wilden komen om Hem mede te voeren en koning te maken, ontweek weder op den berg, Hij alléén. Evungelieverklarlntf. Vierde Zondag van de Vasten. Vooreerst moeten we in dit Evangelie bewonderen den grooten ijver van het volk urn bij Christus te wezen. Ten getale van vijl duizend mannen waren ze Jezus gevolgd langs de oevers van het meer van Galilea tot ze in de woestijn kwamen, waar ze den ganse hen dag luisterden naar de woorden die van |ezus' lippen kwamen. Zijn ook wij zoo begcerig naar God's woord? Helaas hoevelen zijn slechts bezorgd om .wat zullen we eten en wat zullen we drinken" terwijl de eeuwige waar heden Gods hen onverschillig laten. Bedenken we het wel: dit alles gaat voorbij, alleen het eeuwige blijft. Moch ten ook wij dan met een even grooten ijver, vol verlangen, naar |ezus' luis teren, ons leerende den weg die leidt naar den hemel Ten andere treft ons het groote mede lijden en de zorg die de Zaligmaker voor het volk had. Hij zag die groote menigte die niet te eten had en Hij wilde ze niet ongespijsd naar huis terug zenden. Leert ons dit niet in al onzen nood met een kinderlijk vertrouwen op te zien naar Hem die al onze nooden kent en die ons dikwijls op wonder bare, onverwachte wijze redden kan, gelijk Hij in de woestijn vijl duizend mannen, zonder de vrouwen en kinderen te rekenen, heeft gevoed en gespijsd Jezus nam dan de brooden, en .als Hij gedankt had" deelde Hij ze aan de schare uit. Het gebed dat Jezus hier verrichtte, zij ons ten voorbeeld om, gelijk het Christenen betaamt, steeds vóór en ook na het eten te bidden. Vóór het eten opdat God de spijzen moge zegenen, opdat zij ons verster ken. ons verkwikken en onze algeinatte lichaamskrachten weer vernieuwen. Na liet eten om God onze dankbaarheid te betuigen voor de weidaden, met welke Hij ons gezegend heetl! Moch ten we deze gebeden steeds met groo ten eerbied en aandacht tot God op zenden? Dat ieder huisoverste zijne onderhoorigen daarin met een stichtend voorbeeld voorga cn zorg drage dat ieder lid van het huisgezin deze oefe ning altijd eerbiedig en aandachtig verricht. Jezus spijzigde dan op wonderbare wijzede menschenmenigle. Dit mirakel is het zinnebeeld van het veel grooler wonder waardoor Christus Zich zelf dagelijks aan duizenden en duizenden des Altaars. "Wij hebben dus oneindig veel meer reden oin Jezus dankbaar ie zijn dan de menschen van het Evan- f;elie die door Hem slechts naar het ichaam werden gespijzigd. Waardeeren we inderdaad die geestelijke spijzen der H. Eucharistie? Liturgische Kalender. Week van 26 Maart—1 April. Zondag 26. 4e Zondag van de vas ten. Mis Laelare, 2e geb. H. Ludgerus. Maandag 27. H. Joannes Damascenes. Mis Tenuisli, Credo, 2c geb. en laat ste Evangelie van den dag. Dinsdag 28. H Joannes Capistran», Mis Ego autem, 2e geb. van den dag, 3e A cunctis, laatste Evang. v.d. dag. Woensdag 29. Mis van den dag Cum sancliftcatus, 2e geb. A cunctis, 3e Omuipotens. Donderdag 30. Mis v.d. dag Laeletur, 2e geb. A cunctis, 3e Omnipotent. Vrijdag 31. Mis v.d. dag Meditallo, 2e geb. A cunctis, 3e Omnipolens. Zaterdag I. Mis v, d. dag Sitienles, 2e geb. A cunctis, 3e Omnipotent. De Daad. Het ontbreekt bij ons, Nederlandsclie katholieken, zelden aan... woorden. Wc hebben encyclickmeetings, sociale studieweken, praatavonden etc. etc. bij dozijnen. Langzamerhand kan men een hcele bibliotheek oprichten van alles wat daar is betoogd en gezegd en beapplaudisseerd. Verder blijft alles veelal zooals het is. Er is geen sociale vergadering, of er wordt betoogd dat de arbeid moet worden opgeheven uit zijn loutere loonpositie en een organisch, gelijk berechtigd deel van het bedrijf moet worden, en men citeert wat daarover staat in Pauselijke encyclieken en katholiek-sociale 'cerboeken. Maar wanneer wordt de daad steld Men kan dit gebrek niet schuiven op den breeden rug der malaise. Eerder zou juist in de malaise psychologische reden liggen om het looncontract aan te vullen met bepa lingen van maatschap, opdat de arbeid aldus de zekerheid krijgt dat hij, na wel te hebben gedeeld in de onguns! der tijden, bij economisch herstel ook zal deelen in de gunst. Maar er wordt bijna nergens zulk een daad gesteld. Ondanks onze studieweken en onze programs verandert er niets van de werkelijkheid. Het blijft bij woorden en woorden. En intusschen nadert wellicht de tijd, dat Anderen daden zullen stellen. Daden, die van geheel andere en veel verdere strekking zullen zijn dan wat wij nu nog zelf kunnen doen. Schoonmaak. HANDEN ruw, mod of bescho- digd, worden weer vlug gaaf en zocht met Doos 30 en 60 ct Bij Apolh. en Drogi VITESSE Copieert en Typt alles OOK IN KLEUREN Leert U STENOeoTYPEN I Kon. WilhelmInastraai 10 Binnenland Uitspraken Kantongerecht te Amersfoort. TarwcbesluitW. v. L. Amersfoort, 110 of 4 d. Dieren pijnlijk vervoeren: O. H. Leusden I 2.30 of I d. Critisvarlunsbesluit(na verzet) E. j. v. R. Leusden f 5 o. 2 d„ J. H. Miarn Idem, J. J. B. Barneveld idem, J. v. d. W Maarsbergcn f20 of 10 d„ W. R. Stoutenburg Idem, E. Leusden Idem VisacherijreglementP. v. D. Bun- schuten 123 ol 10 d., dezelfde f20 of 5 d„ M. v. d. O. idem. DronkenschapB. V. Baarn 1 w. hecht A. Th. B. Rotterdam f 10 of 4 d. Trekdier onbeheerd laten: O. M. Terschuur f2 of 1 d v. B. Eem- nes f 3 of 1 d. Loopen o p verboden grondJ. K. Amerongen f 15 of tO d. JachtwetJ- K. Amerongen 115 of 10 d. Drankwet: D. H. Amersfoort f 15 of 6 d. Alg. Regt. 10: P. v. G. Leusden f 10 of 4 d. Wet openb. midd. vervoer: O. H. Sch. Amersfoort f5 of 2 d. MelkbeslultA. M. Hoogland f 2 of 1 d., Wed. J. de Q. Bunschoten idem. invaliditeitswetP. M. Soest f 5 of 2 d. Arbeidswet: B. V. Barneveld 115ct 6 d„ R. B. Amersfoort 15 of 2 d., J. de R. Baarn f3 of I d.,J. R. Amers foort idem, J. H. Idem. Ongevallenwetv. d. B. Amers foort f 10 of 4 d. Woningwet: M. J. H. Bunschoten 120 of 8 d. VleeschkeuringswetJ. v. d. G. neveld f 10 of 4 d L. D. Voorthuizen f4 ol 2 d T. v. B. Voorthuizen f50 of 14 d. Voorwerp onverlicht latenJ. T. S. Amsterdam 15 of 2 d. Wielrijden zonder lichtW. F. G. Soest f3 of I d., K. de G. Bunscho ten f5 of 2 d. Verboden weg berijdenG. P. Am sterdam f3 of 1 d., J. N. Utrecht id., j. S. Baarn idem. Te snel rijden in Woudenberg: G. T. den Haag f25 of 10 d., P. v. d. H. idem. Te Bunschoten venten zonder ver gunning: A. C. Nijkerk f2 of I d. Te Amersfoort een auto laten staan 'snachls cp openb.weg: G. J. P. Warnsveld f3 of 1 d. Wielrijdend zich aan auto vasthou den G. B. Ermelo f 5 of 2 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengenA. D. Bunnik f 15 of 6 d., W. F. Nijkeikerveen f5 of 2 d. Niet goed uitwijkenG. E. O. J. Warnsveld f 20 of 5 dA. v. d. B. Nijkerkerveen f5 of 3 d., J. A. v. d. I Piano's - Vleugels Pa. R VAN DEN BURG I ARNIt STRAAT AMtUIOOtT importeursvin Bcchttcin, H Blulhner Orolrlan Stclnweg J L. Borculo f 10 ol 4 d. Nummer-letter niet verlicht: P. Berkhout 12 of I d-, J. H. Maartens dijk idem, C. J. v. d. B. Laren idem, D. K. Amsterdam idem. Oeen voldoende remmen: E. v. d. B. Nijkerk f 5 of 2 d. plus gemis rij bewijs 13 ol 2 d. Onvoldoende vtrlichtiogW. Sint Pancras 15 of 2 d. In bocht niet rechterzijdeP. v. H. den Haag 13 of I d. Zonder spiegelJ. C. Nijkerk f 5 of 2 d. Linkerzijde berijden: F. A Sch. Baarn f 3 of 1 d. Met motor over rijwielpadM. N. Terschuur f5 of 2 d. LeerplichtwetJ. V. Soest f 2 of 1 d. HindcYclostylcs Speciaal adres voor A MER8POORT, Lingutrut 64 Telef. 528 Een koopman Ie Doetinchem kocht dezer dagen vier nuchtere kalveren tegen den prijs van 62'/, cent per stuk. In de Gem. Vischafslag te Enkhuizen is ingebroken. Door de brandkast te (orceeren wist men ongeveer f 2000 te bemachtigen. Ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Wil lem van Oranje zullen gedurende het tijdvak van 1 April tot en met 31 Dec. 1933 naast de gewone frankeerzegels van rijkswege herdenkingspostzegels worden uitgegeven in de trankeerwaar- den I 5, 6, en 12'/, cent. Van 24 April (de geboortedag van den Prins) tot en met 31 Mal zullen in de ge noemde waarden uitsluitend de her denkingspostzegels worden verkocht, tenzij uitdrukkelijk zegels van de ge wone uitgifte worden verlangd. De kommiezen op het Fransche grensstation Maubeuge hebben in vijf wagons uit Nederland, die voor Parijs waren bestemd, een aanzienlijke hoe veelheid uien gevonden, die niet van een invoervergunning was voorzien, hoewel de invoer van uien uit Neder land aan contingenteering is onder worpen, De wagons zijn in beslag ge nomen. Toen de zoon van een veehouder te Heer Hugowaard een paard, dat eenigen tijd op stal had gestaan, aan den teugel langs den middenweg liet uitdraven en met het paard wilde om draaien, passeerde juist een elfjarig jongetje. Het paard sloeg met de ach- terpooten omhoog, waardoor het ventje werd geraakt en op slag werd gedood. Het Commissariaat van Arbeid in Rusland deelt mede, dat op de aan staande Paaschdagen het werk in de fabrieken cn in de staatsondernemingen op dezelfde wijze als op werkdagen zal plaats hebben. De beambten en arbeiders, die op Goeden Vrijdag of op de Paaschdagen niet op het werk verschijnen, zullen worden ontslagen, terwijl de levensmiddelenkaarten zullen worden ingetrokken. De ambtenaren der belastingen en de politie te Hoogkerk hebben een in val gedaan ten huize van iemand aan het Aduarderdiep onder die gemeente. Er werd een geheime volledige disttl- lecrinricbting ontdekt, die in beslag werd genomen met een voorraad ge distilleerd van ongeveer 90 L. Worden er tegenwoordig veel kal en verkocht voor 2 en 3 guide i, dezer dagen werd een landbouwer in de Friescne gemeente Het Bildt tever geefs 1800 voor een stierkalf geboden. Het bod werd gedaan namens een fokkerij in Zuid-Afrilu. De millionnair Rossmann heelt aan de stad Chicago een millioen dollars gelegateerd voor den bouw van een schouwburg, waarin alleen stukken zullen mogen worden gespeeld, welke elders zijn uitgefloten. Meldden we in het vorige nummer, dat het eerste kievitsei gevonden was, thans komen uit verschillende plaatsen berichten, dat de ooievaars zijn terug gekeerd. De lente, die volgens de ka lender zijn intrede deed, laat zich dus ook In de natuur gevoelen. Uit de Rotterdamsche diergaarde is een jonge wolf ontsnapt. Het dier is het emplacement van het Delftsche- poortstation opgerend en is tot nu toe niet gevangen. Op last van den rijkscommissaris voor Saksen zijn alle personen, die tot de communistische of socialistische party behooren of deze steunen, uit alle rijks-, districts- ot gemeentefuncties ontzet. Dinsdag 11 April opent de A.T.O- een autodienst over den afsluitdijk tusschen Alkmaar en Leeuwarden. in Kauisbergdorf zijn 3 mannen, die een niet-verlichten handkar voortduw den, door een vrachtwagen aangereden. Twee hunner werden zoo zwaar ge wond, dat zij onderweg naar't zieken huis overleden zijn. Op het schiereiland Chalcidice (Griek.) zijn opnieuw ernstige aard schokken waargenomen. In het bijzon der werd weer geteisterd Jcrissos. De bewoners hebben hun hulzen verlaten en kampeeren onder den bfooten hemel. Kerken en Kathedralen. In den gruwzame» oorlogstijd wer den kerken en kathedralen, de kathe draal van Leuven, de kathedraal van Mechelen, de kathedraal van Reims getroffen door kogels en granaten; rook wolken sloegen omhoog; de daken stortten met de gewelven naar be neden, beelden verpletterend, schilde rijen schendend, altaren brekend, ven sterruiten vergruizelend.... En toen weerklonken protesten! Uit alle landen van Europa klonken de prolesten, omdat daar monumenten verwoest werden uit vroeger eeuwen. Monumenten der middeleeuwsche.... cultuur. O Ja! dat waren monumenten van de cultuur, van de echte beschaving, spreek gerust het woord uit, dat toen de meeste uitbrengers van protesten niet durfden of niet konden uitspreken: monumen ten van liet geweldige mii.deleeuwschc geloof! Kunstenaars en geleerden, die hun leven lang met verachting hadden ncêr- gezici. op de Katholieke Kerk, vereenig- den toen hun protest met dat van een voudige gcloovigen, die in de verwoes ting der Godshuizen nog iels meer en iels ernstigers zagen dan enkel een .misdaad legen de cultuur". Zelts Ihans nog, nu het bankroet der geheele nieuwe cultuur klaar en duide lijk door de feiten bewezen is, zelfs thans nog wordt daarop een beroep gedaan, om toch oude kerken te sparen. In naam der cultuur wordt gesmeekt. En in naam der wetenschap. En in lam der kunst.... Toen Paus Leo stond tegenover Atlilla voor de poorten van Rome, dreef hij dezen overweldiger terug in den naam Gods. En Attila verdween. Wanneer de Paus den aanvoerder der barbaren had bevolen heen te gaan in naam der beschaving of in naam der kunst, wat zou er van Rome geworden zijn?.... Lees de historie, lees de Kerkvaders, lees Johannes Chrysostomus. In die eeuwen was een kerk on schendbaar, en zelfs de misdadiger, die daarbinnen vluchtte, mocht niet worden gegrepen door de burgerlijke macht. Eutropius, een gunsteling van den Griekschen keizer Arcadius, had zich op Chrysostomus' vrijmoedigheid willen wreken door aan de Katholieke kerken het asyl-recht te ontnemen. Doch de dag kwam, waarop Eutropius in ongenade viel en zelf zijn toevlucht nemen moest tot de kerk, om niet te word»n gegrepen. En St. Chrysostomus kon het zeggen „Dit is luisterrijker dan elke Irophee. dit is eene overwinning, die glansl over wijden omtrek, dit bekeert de heide nen en beschaamt de joden, dit ont sluiert de schoonheid van het aanschijn der Kerk, dat zij haar gevangen ge nomen vijand spaart en zij alleen, ter wijl allen hem verlaten en schuwen, als eene teedere moeder hem schuil plaats biedt onder haren mantel, aldus den toorn des keizers, de woede des volks en den feilen haat weerstaande. Ziedaar de glorie van het altaar!".... En niet de cultuur, maar het geloof iverwonde menigte, aanvankelijk woest en verbolgen, schreide van mede lijden voor den vervolger cn spaarde hem, die in de dagen zijner weelde de kracht des gelools had miskend. En de laatste bladzijde der historie die voor ons open ligt, draagt het versche schrift, dat monumenten van geloof slechts in naam van het geloof kunnen worden gespaard. Wel moet het uitdrukkelijk worden gezegd en herhaald, dat onze Katho lieke kathedralen méér zijn dan de monumenten der beschaving, méér dan de overblijfselen eener bewonderens waardige vaardigheid en kunsl, dat zij zijn cn blijven: huizen Gods, tem pelen voor den Eeuwige, die in ver gankelijken schijn wil wonen onder de menschen. Deze gedachte heeft die monumen ten gebouwd en versierd: hc» ideaal, om den Koning der koningen een zoo waardig mogelijke waonsleê te be reiden, heeft de middeleeuwers gemaakt tot kunstenaars zonder weerga. John Ruskin heeft het zoo schoon gezegd, dat de middeleeuwers begrepen, hoe zij nimmer de volmaaktheid be reiken zouden, en dat zij daarom in allen ootmoed dit gemis trachtten te vergoeden door het geven van vloed. „Deze ongekunstelde liefde voor de coratieve opeenhooping raakt evenwel edeler belangeneen groolsch enthou siasme, dal voelt alsof het nimmer ge noeg doen kon, om de volheid van zijn ideaal te bereikeneen onbaatzuchtige gezindheid tot opoffering, die eerder haar vruchleloo2en arbeid voor het altaar wilde nederleggen dan ledig tusschen de menigte slaan; en ten laatste een diepe sympathie voor de volheid en den rijkdom van het stoffelijk heelal, ontbloeiend aan een groote liefde voor de natuur. „De beeldhouwer, die zijn modellen in de bladeren van het bosch zocht, hij moest wel spoedig de diepe waar heid begrijpen, dat overladenheid nog geen gemis aan bevalligheid behoefde in te sluiten, evenmin als weelderig heid een gemis van rusten elke stonde, doorgebracht In de studie van het fijne en zoo verscheidene werk de- natuur, deed hem des te sterker de -.-moede gevoelen van liet beste menschenwerk. Hij zag haar volmaakte voortbrengselen ontsptuiten met een overvloed, welke de verbeelding noch begrijpen, noch berekenen kon, en zoo behoeven wij ons niet erover te verwonderen, dat hij meende niet karig te mogen wezen met het ongekunsteld we.k zijner eigen handen.... De jaren zijns levens gin gen voorbij, voordat zijne taak volbracht was; maar geslachten en geslachten volgden elkander op met onvermoeid enthousiasme, en de facade der kathe draal ging ten laatste verloren onder het weetsel van haar traceeringen als een rots onder de ruigte en den bla- derentooi der lente." Zoo zijn onze kathedralen de monu menten geworden van 's menschen eer bied voor het eeuwige en goddelijke, voor al het bovennatuurlijke, dat dit duistere leven nmschittcren blijft met wonderschoone lichtstralen Indertijd publiceerde een Franscli kunstenaar, de beeldhouwer Augnste Rodin, een boek; Cathédralesde France. „Aimons, admirons! riep Rodin uit- Bemint haar toch, bewondert haar toch. die kathedralen! Laten wij zorgen, dat men in onze omgeving haar bewon dert en bemint. Indien het werk der reuzen, die deze eerbiedwaardige ge bouwen hebben opgericht, moet ver dwijnen, haasten wij ons dan om te luisteren naar de les dier groote meesters, om te lezen in dit werk, en trachten wij Ie begrijpen, opdat wij niet tot wanhoop worden gebracht wij, of degenen die wij nog meer be minnen dan onszelf: onze kinderen wanneer dit werk feitelijk niet meer bestaan zal. Zijn goddelijke natuur zal het overleven, en zij zal voortgaan met de groote tale te spreken, welke die meesters hebben gehoord en hier voor ons zoo schitterend hebben vertolkt. Besparen wij ons de smart cn de schaamte van later, te laat, te moeten bedenken, dat ook wij op onze beurt die tale zouden vernemen, indien wij geluisterd hadden naar hen Luisteren naar de middeleeuwers, naar de besten en grootsten van het geslacht uit Europa's „duisteren" tijd! Zij hebben hunne lessen gegrift In het werk hunner handen, In de ver sierde kerkmuren, gelijk op een onzer Ncdcrlandsche kathedralen te lezen slaat: „Christus, wij hopen op uwen bijstand, want wij werkten voor uwe eer!" Werken wil, werkte de overgroote menigte van Europa dan nog ter eere van het bovennatuurlijke en onzienlijke, ter eere van den Verlosser der mensch- heid? Hoe betrekkelijk weinigen zijn er, die zich in hun levensarbeid nog leiden lieten door hoogere beginselen, door ande re gedachttn dan die van roem cn geld en cerl

De Eembode | 1933 | | pagina 1