LIJST 25 RotBorende Duplicators F. fl. TULP Alle Katholieken de Kath. Lijst 5- Eeuwfeest v. St. Liduina Autotocht naar Schiedam N.V. Middenstands-Bank Cyclostylepapier Inkt en Stencils Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per post, Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag II April 1933 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrddag vóór 8 uur -p, fe|, In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Aan wijsgeerig speculeeren doet Nederlander zelden, aan geldelijk spe culeeren des lt meer. Dom: hel eerste biedt kans op blijvend bezit, het laatste voert bijna altijd tot verlies. Ten laatsten Avon dm a le. Door Quido Gezelle. Ten laatsten avondmale, Den nacht voor Zijnen dood Nam Jezus in de zale, Ood dankend wijn en brood, tj:tNeemt, sprak Hij, drinkt en eet het: lit is Mijn vleescii en bloed; Omdat gij nooit vergetct Wat Mijne liefde doeti" Toen ging Hij heen naar 'l lijden Zijn liefde wondergroot Ging aan Zijn Vader wijden Voor ons Zijn offerdood, Dat Hem dan ook ons leven, Van alle zonden vrij Ons hart Hem gansch gegeven Een dankbaar offer zij Zevenen Veertigste Jaargang - No. 3 Met en zonder automatische papier toevoer en inktverdeeling ma KANTOORBOEKHANDEL Ltsgestr. SS to. Krommestr. TEL. 326 Samenwerking. De tegenwoordige verschijnselen van verwording der geestelijke waarden, de algemeene inzinking en vernieling vao het economisch leven en de poli tieke verwarring zouden moeten leiden tot de eindelijke overheersching van het gezond verstand en vervolgens naar een belangengroepeering. Het is geen uitzinnige daad van naas tenliefde ook den vijand een plaatsje op 't vlot te bieden als men op 't punt staat samen te verdrinken. En het zou evenmin verwonderlijk zijn te noemen, als een geteisterde menscliheid naar stig zoekt naar cn vasthield wat haar tot gemeenschap maakt en opzij schoof, wat haar verhindert óver de groepen heen zich als eenheid te voelen. 't Is verbazingwekkend hoe star ieder aan 't standpunt vasthoudt alleen voor zichzelf tc zorgen en God met de rest te laten zitten. En als deze Gods-water- over-Gods-land-laten-loopers zich or- ganiseeren in een beroeps- of stands- ganisatie, drijven zij bovendien handel en gros in hel belangen-artikel. Daar beslaat dan hun organisatie en voor het overige niets, de wereld bestaat voor deze menschen uit twee helften: zij zelf en hun belagers, de andere standen en groepen. Politiek getuigen zeer recente gevallen hiervan, econo misch beleven we nog dagelijks dit bekrompen standpunt. Een regeeringsmaatregel schijnt altijd te worden genomen om de eene groep den nekslag toe te brengen en de andere te helpen. Salarisverlaging van ambtenaren doet een regen van protesten ontstaan, steun aan den boerenstand wekt de afgunst van de arbeiders, arbeiderswetten heb ben de hevige verontwaardiging van de middenstand ten gevolge. En nu is 't natuurlijk mogelijk, dat een steun maatregel voor een bepaalde groen der bevolking direct ten nadeele van een andere kin zijn. Maar men kijkt ge woonlijk niet verder dan dit nadeel en vergeet, dat er een voordeel tegen- ove'gesteld kaï. worden, en dat liet directe nadeel kan worden ingehaald door het indirecte voordeel. 't Mangelt vaak den middenstand aan sociaal gevoel van rechtvaardigheid, aan werkelijkheidszin, die zichzelf ziet in het groote verband van een econo misch stelsel. De belangen van de onderscheiden groepen en standen grijpen in elkaar, ondergaan een voort durende wisselwerking. Er ontbreekt ook bij de middenstand een voldoend economisch inzicht om de schijnbaar eenzijdige bevoordeeling Ie zien als een indirect vruchtbare maat regel voor den middenstand. De middenstander heeft dit niet al leen: de kapitalist, de arbeider en de boer doen in kortzichtigheid voor el kaar niet onder. Het resultaat van deze gesteldheid is met den dag meer voelbaar. Men beschouwt elkaar als erfvijanden, ter wijl alleen een innige samenwerking, een samenwerking, die uitgaat boven de groepsbelangen en alleen gericht is op de welvaart van het heele volk, dit volk, de natie en de wereld kan red den uit de hopelooze verwarring waar- In zij zijn geraakt- Als het principe der christelijke naastenliefde dit niet kan bewerken, zal de economische nood de menschheid er tenslotte toe dwingen. Katholieke Staatspartij. Wie in de dagbladen jaar in jaar uit heeft gevolgd wat er in Den Haag is omgegaan, weet, dat de Katholieke Kamerfractie in dezen zorgelijken lijd met al haar krachten voor de volks belangen is opgekomen. Gezonde critiek is uitstekend. En er is altijd te critiseeren. Regeeren ge schiedt door menschen en blijft men- schenwerk! Er worden wel eens ver gissingen begaan, vooral in moeilijke lijden, waarin met zooveel dingen rekening moet worden gehouden. Daar mag iedereen gerust critiek op uitoe fenen. Maar critiek mag niet voort komen uit verkeerde opvattingen of onwetendheid. Men vrage zich af of de politieke tegenstander het in zijn macht zou l ebben gehad om de zaken beter te doen en of de critiek die men kan oefenen, de omstandighedon in aan merking genomen, zwaarwichtig ge noeg is om daarom zijn stem aan de Kath. Siaatspartij, de groote katholieke eenheid, te onthouden. Men bezie de kwesties met de noo- dige kalmte en houde de groote ka tholieke belangen in het oog. Ongerechtvaardige critiek is hel wanneer men grieven legen de regeering laat staan of men daarin gelijk heelt met het oog op de buitengewoon moeilijke omstandigheden, waarin de regeering zich geplaatst ziet verwijt aan de Kath. Kamerfractie. Het tegenwoordige ministerie steunt niet op de partijenhet is een extra parlementair kabinet. In 1929 is het onmogelijk gebleken om de voor een Kamermeerderheid noodige partijen inzake het steunen eener regeering tot overeenstemming te brengen. H. M. de Koningin liet toen een ministerie samenstellen buiten de partijen in de Kamer om. De Kath. Kamertractie heelt aan dat ministerie geen deel genomen. Het is genoegzaam bekend dat het tot stand kwam zonder dat de Kath. Kamerfractie geraadpleegd is. Dat lag trouwens wel in den aard van het geval. Zulke feiten moet men niet uit het oog verliezen. Wel is de Kath. Kamerfractie zeer dikwijls met de regeering meegegaan, b.v. in de steunmaatregelen en werk verschaffing voor de werkloozen en zij heelt de regeering steeds aangespoord geijverd. Maar ook hier moet met groote voorzichtigheid worden opge treden. Daarom eischt het Program 1933 van de Kalh. Staatsparlij dat de Staat in dezen tijd bij het geven van steun alles moet doen om te voorko men, dat hij zelf zijn vermogen om helpend en steunend op te treden on dermijnt, zoodat dit en andere groote volksbelangen in gevaar zouden komen. De Kath. Kamerfractie is nooit ge wend geweest om alles wat zij doel aan de groole klok te hangenter wille van de reclame. Ze laat dat over aan partijen die minder leven uit be ginselen en daarom agitatie noodig hebben. De Kath. Kamerfractie heeft van luidruchtige reclame nooit gebruik willen maken. De Kalh. Staatspartij kreeg in 1929 haar meer dan een miliioen stemmen zonder dat. Er zijn diepere drijfveren voor het katholiek stemmen dan succespolitiek. Nadat het rapport Weiter verschenen as, heeft de Kath. Kamerfractie de regeering tijdig gewaarschuwd tegen het stopzetten van de Zuiderzeewerken en tegen verlaging van de uitker ringen aan de werkloozen. Het eene is een zeer voorname werkverschaffing en voor het andere achtten de Kath. Ka merleden den tijd niet gekomen. Aan werkloozen immers wordt een uitkeering gegeven die hun het bloote bestaan mogelijk maakt. Dit houde men in het oog en al zou er hier of daar misbruik worden gemaakt van de uit- keeringen, men bedenke toch dat dit op de tienduizenden gevallen uilzon deringen zijn. We mogen inderdaad voor den dag komen met de maatregelen welke er door de steun der Kath. Kamerfractie cn onder haar aansporing genomen zijn. Vooral zij, die van zulke maatregelen profitceren, mogen dit bedenken. De werkloozen voor wie vele miilioenen besteed werden, mogen weten, dat ze in de Kath. Staatspaitij de beste be schermster vinden. Deze handelt met stemmen Woensdag 26 April op no. I van een echt solidariteitsgevoel. Andere partijen zijn er die zulke maatregelen afkeuren en het zou voor de werkloo- te betreuren zijn, wanneer deze in de regeering iets Ie zeggen kregen. Hetzelfde is het geval met de nood lijdende landbouwers. Een deskundige berekening toonde aan, dat door de steunmaatregelen voor den landbouw in één jaar 180 miliioen gulden aan de landbouwers ten goede kwam. Ook hier is het de bedoeling om in dezen tijd voor de landbouwers het leven mogelijk te maken zoodat er, wanneer er betere tijden komen, nog een land- bouwsland bestaat. Zij die door den nood der tijden te lijden hebben, vinden den besten steun bij de groole Kath. Staatspartij. Laten ze dat overwegen wanneer politieke tegenstanders, van wie ze nooit iets goeds verkregen of te verwachten heb ben, hierheen komen met verdacht makingen over onze eigen katholieke Kamercandidaten. Sproeten komen vroeg het voorj'aar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Naar de Stembus! Waarom op de katholieke lijst? In dien de vraag zou gesteld worden: Waarom stemt eei katholiek op de katholieke lijst, dan zouden we willen antwoorden Omdat hij door tc stemmen op de katholieke lijst op de beste wijze de katholieke belangen dient, meewerkt aan de doorvoering der katholieke beginselen in het openbare ievenjen ook, omdat hij in de R. K. Staatspartij, de beste waarborg vindt voor de be hartiging van de stoffelijke belangen, voor zoover deze in het algemeen van belang zijn en voldoen aan de christe lijke normen van rechtvaardigheid liefde. Copiëerinrichting VITESSE UW ADRES voor Kiezerslijsten cn Verkiezings-propaganda-materiaal De „resultaten" van den Oorlog. Nu de ontwapeningsconferentie door het plan Mac Donald in een nieuwe fase is gekomen en er tenminste eenige hoop bestaat, dat er eindelijk eens vruchtbaar geconfereerd zal worden, is het wel eens goed de in cijfers uitgedrukte „resultaten" van den oorlog den lezers voor te leggen. De menschonteerende slachterij, zoo als Benedictus XV den wereldoorlog noemde, duurde 4 jaar, 3 maanden en 10 dagen. Bij het einde van den krijg stonden nog meer dan 30 miliioen menschen gereed om elkaar te dooden Gedurende den oorlog waren er 60 miliioen menschen in 't geweer geroe pen, niet om te werken, maar om te vernielen en te moorden. In totaal werden er II miliioen menschen gedood, zoodat gedurende ruim 4 jaar gemiddeld per minuut 4 A 5 menschen werden vermoord; per dag 6 7 duizend. Hongersnood en ondervoeding eischten in de oorlog voerende landen 7 miliioen menschen; 20 miliioen menschen werden eens of meerdere malen gewond. De kosten van dit wereld-menschen- abattoir bedroegen 9675 milliard gul den. Aan den dood van iederen mensch werd f38912.— besteed. De vernietigde goederen hadden IBACH PIANO'S Voortreffelijk in elk opzicht mm Vraagt catalogus en condities aan bij de vertegenwoordiger Fa. R. VAN DEN BURG. ARNhEMSCHEWEQ tezamen een waarde van 1008 millard gulden. Voor dit enorme bedrag ieder huisgezin in Oostenrijk, Duilsch- land, België, Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten, Canada en Aus tralië een huls met tuin ter waarde van 7500 gulden kunnen krijgen, waar bij nog reusachtige bedragen aan lief dadige instellingen zouden kunnen worden besteed. Het Is geen opwekkend lijstje, maar als toodanig is het ntet bedoeld. Het moet ons brengen tot de verspreiding van de vredesgedachte. En daa-.toe zal het wel in staat zijn. Binnenland Koophandel en Fabrieken Gelderache Vallei. Te Amersfoort kwam de Kamer bij een onder praesidium van J. H. v. Lonkhuizen. Mededeeling geschiedde van overleg over P.G.E.M. tarieven. De voorzitter deed verslag van een audiëntie bij den Min. v. Wat. over de P.U.E.M.-p!annen, waartegen de Kamer zich verzet had. Een gerucht over ver plaatsing van de douaneloods Amersfoort naar Utrecht kon nam de Spoorwegdirectie tegengesproken worden. Inzake de instellling van Bevrach- tingscomm. sprak de Kamer zich uit voor een proef met zelfstandigheid in dezen van het eigen district. Met de besturen der plaatselijke organisaties zal geconfereerd worden over de instelling van een gewestelijk rechtskundig bureau. De rekening 1932 werd vastgesteld met een eindcijfer van f 17.338,48 een batig slot van f227,68. Indien de technische uitvoering het natuur-reservaat van de Hooge Veluwe geen bezwaar blijkt op te leveren zal de Kamer op totstandkoming daarvan bij Regeering en Parlement aandringen. Hierin wordt groot districts- belang gezien. Inzake het geschil tusschen het Utrechtsche en het Amersf. Melk- controlestation zal de Kamer bij de Crisis-Zuivel-Centrale aandringen op een bespreking tusschen partijen onder leiding der C.Z.C. Aan de Spoorwegdirectie zal ge vraagd worden, om een Diesellrein- verbinding te bewerkstelligen tusschen Amersfoort en Twente: tevens om motiveering bij eventueel afwijzende antwoorden "p vragen. Waakl tegen Bosch- en Heidebrand. De Paaschdagen, vooral de tweede Paaschdag, zijn voor velen een uitge zochte gelegenheid om naar buiten te trekken en te genieten van bosch en heide. Deze beide voorjaarsdagen, vaak begunstigd door mooi weer, leenen zich daartoe bij uitstek. De tegenwoor dig zoo talrijke verkeersmiddelen stel len welhaast een ieder in de gelegen heid onze boschrijke streken te be zoeken, ten einde daar rust en ver- poozicg te vinden. De boschbezltter echter ziet de Paaschdagen met angst en vreeze na deren, dooidat juist in die dagen het gevaar voor het ontstaan van bosch- en heidebrand zeer groot kan zijn Verleden jaar hebben in ons land op Goeden Vrijdag, den daarop vol genden Zaterdag en den eersten en tweeden Paaschdag niet minder dan 132 branden gewoed. Daardoor wer den 929 H.A. bosch en heide verwoest en is een schade aangericht van ruim f 24.000.—. Veel natuurschoon is toen verloren gegaan. Veel branden ontstaan door onvoorzichtigheid mei vuur, zoo als het achteloos wegwerpen van bran dende lucifeis, eindjes sigaar, maar bovenal van eindjes sigaret, die, nadat zij zijn weggeworpen, geheel opbran den. Vooral de stedeling is zich veelal niet er van bewust, dat het rooken in bosch en heide gedurende den brand gevaarlijken tijd groot gevaar kan op leveren. Alles is in het vroege voorjaar ir. de bosschen nog dor en droog en zells na regenrljke dagen kan een enkele droge dag met krachtigen wind het gevaar voor brand doen terugkeeren. Laat een ieder op de komende Paaschdagen uiterst voorzichtig zijn ~et vuur in bosch en heide. De aandacht zij er op gevestigd, dat VOOR DE LEZERS VAN DIT BLAD. In verband met de groote feestelijkheden tc Schiedam ter ge legenheid van het op ZONDAG 30 APRIL per luxe Touringcars. Vertrek te Amersfoort, 's morgens 8.30 uur, vanaf parkeerterrein Politiebureau. Terug na afloop van het grootschc Oraalspel. Rrijs per persoon f2.75. Tevens bijwoning van het grootsche LIDUINA-GRAALSPEL, waar voor kaarten verkrijgbaar zijn k f3.50, 3.—, 250, 2.—, I.— er staanplaatsen f0.50. Daar de belangstelling buitengewoon groot is, Is tijdige opgave gewenscht met het oog op de beschikbare kaarten. Voor deelname aan den tocht en bestelling der kaarten opgeven Reisbureau „Hollandia" Schimmelp.str. 72, Tel. 1568 en Sigaren magazijn Verweij, Kamperbinnenpoort 3. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bg den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 8'/i pet. tegenwoordig in verschillende gemeen ten verordeningen beslaan, waarbij het rooken in bosch en heide gedurende het brandgevaarlijke jaargetijde is ver boden. Helpt allen mede, bosch- en heide branden te voorkomen. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Hartvelt Kwartet. Vrijdagavond gaf hetHartvelt-kwartet in het gebouw van de Theosophische vereeniging zijn derde en laatste abon nementsconcert voor een kleine schare trouwe en bewonderende bezoekers. Deze kleine schare is gebleken Ie klein te zijn om andermaal een serie concerten te organiseeren, zc'.dat wij zeker langen tijd dit bekend geworden kwartet op onze podia zullen moeten missen. Oat dit kwartet bekend geworden is in den lande, is geen wonder. Het spel der heeren is zoowel Individueel als collectief van een dermate hooge kwa liteit, zoo fraai van loonvorming, be- heersching en stijl, dat een nog grootcre bekendheid zeker niet kan uitblijven. Wat beheersching aangaat, zou men van meening kunnen zijn, dat wat minder gereserveerdheid hier en daar zeker niet misplaatst zou zijn; zoo b.v. in het Menuette uit het brillante Kaiser-Kwartet van Jos. Haydn, waar mee het concert geopend werd. Het „poco adagio cantibile" hieruit („Qott crhaltc Franz den Kaiser") was een staaltje van meesterlijk ensemble- spel. Het strijkkwsrtet van Leos Janècck Vraagt prijsopgaaf Fa. H. ELZET7AAR L/IN6ESTIMAT 84 TEL. 828 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, geïnspireerd door Tolstai's .Kreutzer- S?n»,e', vorig jaar reeds door het Hartvelt-kwartet hier geïntroduceerd, vond wederom een zeer gave vertol king. Dit bruisende, van vitaliteit schui mende oeuvre, biedt den executanten ruimschoots gelegenheid hun talenten te beproeven cn proeven van bekwaam heid al tc leggen. Merkwaardig is de canon-vorm, waarin dit meesterwerk Is gehouden. Dc overgang In het vierde gedeelte naar het motiet uit het eerste Is In één woord geniaal. i» in vsii wuuiu Kemaai. Beethoven sloot de rH met het kwartet op. 59 No. 2, in e. Grandioost, een prachtige sluitsteen in een uitvoering die het afscheid zwaar deed vallen. Laten wij hopen, dat wij niet tc lang zullen moeten wachten. O. J.

De Eembode | 1933 | | pagina 1