F. TULP Spiekermann Langstraat 31 Duplicators Fa. h. Elzenaar i Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag- Biddag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden P«r drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 2 Juni 1933 ADVERTENTlEN 25 cent per regel. Billflke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 18 Tot het geluk behoort niet alleen otde gezondheid maar vooral ook een fbede gezindheid. platei en Evangelie. Pinksteren. b uil dc Handelingen der apostelen H. -11. uit all SL de dagen van het Pinksterfeest 'uld werden, waren al de leerlingen i-amen in dezelfde plaats En eens- *->s ontstond er uit den hemel een :id als van een opkomenden hevigen 1, en het vervulde het geheele huis, |r zij gezeten waren. En er ver- ien hun verdeelde tongen als van en op ieder van hen zette het neder. En allen werden vervuld den Heiligen Ocest, en zij begon- te spreken in verschillende talen, dat de Heilige Geest hun gaf uit tpreken. in er waren te Jeruzalem verblijf idende Joden, godsdienstige mannen alle volken, die onder den hemel Als nu dit geluid ontstaan was, de menigte samen en zij werden la hun gemoed ontsteld, omdat iedereen *in zijne eigene taal hoorde spreken, allen stonden verbaasd en verwon derden zich, zeggende: Zie, zijn niet deze allen, die spreken, Galilcèrs? Hoe boorden wij dan ieder onze taal, waarin Wij geboren zijn? Parthen en Mediërs en Elamieten en inwoners van Mesopo tamia, Judea en Kappadocië, van Ponlus en Azië, van Phrygië en Pamphylië. van Egypte en de gewesten van Libye en Cyrene, en die uit Rome gekomen zijn, Joden zoowel als Proselieten, Kre- tenzen en Arabieren, wij hoorden hen in onze talen spreken de grootc werken Gods. L EVANGELIE volgens den H. Joannes; XIV. 23—31. In dien tijd sprak Jezus tot zijne [eer- lingen: Zoo iemand Mij liefheeft, hij' zal mijn woord onderhoudenen mijn Vader zal hem liefhebben, en Wij zullen tol hem komen en ons verblijf bij hem nemen. Die Mij niet liefheeft, onder houdt mijne woorden niet. En het woord dat gij gehoord hebt, is niet het mijne, maar des Vaders, die Mij ge zonden heeft. Dit heb Ik tot u gesproken, terwijl Ik bij u verbleef. Doch de Trooster, de Heilige Geest, dien de Vader in mijnen naam zenden zal, Hij zal u alles l leercn en u alles indachtig maken, wat Ik u gezegd heb. Vrede laat Ik u, mijnen vrede geef Ik u; niet gelijk dc wereld dien geeft, geef Ik hem aan u. Dat uw hart niet verontrust worde noch vreeze! Gij hebt gehoord, dat Ik u gezegd heb: Ik ga heen, en Ik kom tol u. Indien gij Mij liefhadt, zoudt gij u zeker ver blijden, omdat Ik tof den Vader ga; want de Vader is grootcr dan Ik. En nu heb Ik het u gezegd, eer het ge schiedt, opdat gij, als het geschiedt is, gelooven rnoogt. Ik zal niet veel meer met u spreken. Want de vorst dezer wereld komt, doch hij heeft niets aan Mij. Maar, opdat de werelderkenne.dat lk den Vader lief heb en zóó doe als de Vader Mij be volen heeft. Evangelie verklaring. Pinksterei. Toen Jezus ten hemel was opgegaan, keerden de apostelen naar Jeruzalem terug en wachtten daar dc komst van den H. Geest, dien Jezus hun beloofd had. Ze waren bevreesd voor de Joden en hielden zich uit angst voor hun leven verborgen. Geruchten deden dc ronde in de stad over de opstanding en de wonderen van den profeet en nog altijd waren de Joden fel gebeten op zijne leerlingen. De apostelen wisten dit en daarom durfden zij hun meester niet openlijk belijden. Toen kwam de morgen, waarop de H. Geest over hen nederdaalde onder de gedaante van vurige tongen en op eens was al hun kleinmoedigheid en vrees geweken: wijd wierpen zij de deuren van de zaal open, waarin zij zich met de H. Moeder van Jezus hadden voorbereid, traden naar buiten en open lijk en moedig verkondigden zij de daden en de leer van hun Meester en, o wonder, de verzamelde menigte hoor de hen spreken elk in zijn eigen taal. De H. Petrus, die eenmaal zijn Mees ter verloochende ten overstaan van een gewone dienstmaagd, heeft thans alle vrees afgelegd en verwijt de Joden wat zij hebben gedaan toen zij den Messias kruisigden, k Toen werden velen overtuigd en ge troffenen ongeveer drie duizend traden dien dag toe en ontvingen het Doopsel. Schrijfmachines Inktlinten - Carbon KANTOORBOEKHANDEL UngMtr. 68 to. Krommestr. TEL S7.« Welk een treffend beeld van men- schelijke zwakheid. Wanneer deze niet door Goddelijke kracht versterkt wordt, toont ons dit verhaal van Pinksteren. Ontzettende vrees, lafhartigheid en on wetendheid bij de apostelen, die toch zooveel van den Meester hadden gezien en geleerd. Totdat dit alles op één slag door de inwerking van den H. Geest verandert. Zien wij nog niet voortdurend om ons heen hetzelfde schouwspel V Vrees voor menschelijk opzicht, voor het verlies van geld of goed, lafhartigheid waar het betreft het vrij belijden van zijn beginselen op werkplaatsen, kan toren, publieke plaatsen enz. leder mensch, die op eigen kracht steunt vergaat het als de apostelen. Wordt hij daarentegen bezield door den H. Geest, hoe geheel anders worden dan zijn uitingen. Hij beschouwt aardsch gewin en eer als iets bijkomstigs, dat alleen waarde heeft, wanneer het goed gebruikt wordt, d.w.z. ten bate van den evenmensch. Soms leidt de inwerking van den H. Ocest, in vereeniging met den Vader en den Zoon, tot heldhaf tige daden, getuige de eerste christenen, zoovele martelaren en belijders. Dit is wel de groote les van Pink steren, dat wij moeten afleggen alle vrees voor de wereld, die Christus op nieuw zou willen kruisigen als zij er dc macht toe had. en met de apostelen vrij cn fiank belijden, dat wij volge lingen willen zijn van den gekruisigde. Veni sancte Spiritus. Kom, o H. Geest, vervul de harten Uwer gcloovigen, opdat 'zij moedig weerstand bieden aan de verlokkingen van een bedorven wereld en U met den Vader en den Zoon onverschrokken belijden, zooais eenmaal de apostelen deden op den dag, dien wij heden herdenken. L.fturtfl»ctie Kalender. Week van 4-10 |uni. Zondag 4. Hoogfeest van Pinksteren. Mis Spiritus Domini. Onder het Oc taaf Credo. Maandag 5. Mis Cibavit. Dinsdag 6. Mis Accipite. Woensdag 7. Quatertemper. M. Deus dum, 2e geb. v. Kerk op Paus. Donderdag 3. Mis Spiritus, 2e geb. voor Kerk en Paus. Vrijdag 9. Quatertemper. Mis Re- pleatur, 2e gebed van den II. Primus en Felicianus. Zaterdag 10. Quatertemper. Mis Ca ritas, 2e gebed van de H. Margarita. ''i Doorzitten Stukloopen Zonnebrand //&T\{i, pUROt^ Doos 30 «n 60. Tube 80 ct. i BijApothenDroflisIct^ 1883 9 Juni 1933 Speciaal Parapluiemagazijn Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van ons Magazijn op 9 Juni, ontvangt ieder kooper boven f3.00 in de Jubilé-week vanaf 9 Juni een leuk, toepasselijk geschenk voor de kinderen Speciale Jubilé aanbieding Tompouce f3.90 ZIE DE ETALAGE ZIE DE ETALAGE Regeering» verklaring Dr. Colijn lieeft in de Stalen-Gene- taal dc volgende regeeringsvcrklaring afgelegd Het den 26sten dezer maand opge treden Kabinet heeft er prijs op ge steld zoo spoedig mogelijk voor de Kamer te verschijnen tot het doen van enkele mededeelingen met betrekking tot het te volgen regeeringsbeleid. Het is in de Kamer en U, M. deV., erkentelijk voor de geboden gelegen heid om dit reeds enkele dagen na zijn optreden te kunnen doen. De toestand hier te lande en in Ne- derlandsch-lndië biedt in menig opzicht een beeld van volkomen ontwrichting en vraagt dus om snel en krachtig in grijpen. In beide gebiedsdeelen van het Koninkrijk doet de economisch inzin king thans haar invloed in zoo beden kelijke male gevoelen op de algemeene volkswelvaart en op de daarmede ver band houdende publieke geldmiddelen, dat wachten mei verdere maatregelen tot een ineenstorting zou voeren. De Regeering is dan ook diep door drongen van den plicht alles te doen wat mogelijk is om verdere inzinking te voorkomen. Het is om die reden, dat zij zich verheugt over den door den President der Vereenigde Staten gepubliceerden oproep tot samenwer king der Regecringen op de komende economische conferentie te Londen, waarmee Hare Majesteit de Koningin in ondubbelzinnige bewoordingen in stemming heelt betuigd. De Regeering is dan ook voornemens door hare delegatie naar die conferentie in deze richting krachtig mede te werken. Intusschen mag de actie, die men zelf ter hand nemen kan, daardoor niet achterwege blijven. Eerste eisch is daarbij, dat het op nieuw verstoorde financieel evenwicht worde hersteld. Dit is reeds noodzake lijk. omdat iedere nalatigheid op dit punt het intreden van een beteren toe stand economisch en sociaal Ir zeer sterke mate zou vertragen. Voor het financiëel evenwicht is allereerst een belangrijke inperking der publieke uilgaven onafwijsbaar. Deze is niet te ontgaan, ook al zou het uiterste beproefd zijn om door belas- ;helfing het evenwicht te herstellen. iestendiging van de geldende tijde lijke heffingen of vervanging door een equivalent daarvan, zoomede invoering van nieuwe helfingen waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan het reeds ingediend ontwerp op de omzet belasting zullen echter, naast sterke bezuiniging, althans voorhands onver mijdelijk blijken. Om herstel van de welvaart voor te bereiden, zal ordening van het be drijfsleven ter aanpassing aan de ge wijzigde economische wereld-structuur van overheidswege moeten worden be vorderd. Zonder hierover reeds in bijzonder heden te treden, wenscht de regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maatregel reeds vooraf mag worden buitengesloten, dus ook niet een even- tueele wijziging in onze handels-poli tieke methoden. Voorts heeft het vraagstuk der werk loosheid de volle aandacht der regee- cing. Zij is er zich van bewust, dat een grondige verbetering in den tegen- woordigen toestand slechts denkbaar is door een krachtig herstel van het bedrijfsleven, dat ook om die reden onophoudelijk om belangstelling inspannning van den kant der overheid vraagt. Daarnaast moet evenwel niet minder aandacht worden geschonken aan ruiming van werkgelegenheid en aan de werkverschaffing. De Regeering beschouwt het als haar plicht om, met inachtneming van de financieele mogelijkheden, de cultur.ele en sociale volksbelangen te blijven behartigen. Zoowel om tegemoet te komen aan de door de crisisomstandigheden zoo zeer verzwaarde eischen met betrek king tot de volkswelvaart als Ier wille van de door diezelfde omstandigheden in het leven geroepen werkloosheid- zorg, heeft de Regeering het noodig geoordeeld, wijziging te brengen in dc verdeeling van tien departementeelen arbeid. De Minister van Economische Zaken dient in de toekomst zijn onverdeelde aandacht te kunnen schenken aan de belangen van Landbouw, Handel en Nijverheid en dus ontheven te worden van zijne bemoeiingen met Arbeid en Arbeidsverzekering. Daarnevens is het der Regeering wenschelijk voorgekomen deze be moeiingen te vereenigen met die be treffende de Werkloosheidsverzekering, Arbeidsbemiddeling, Werkverschaffing, Steunverleening en Volksgezondheid, welke alle te zaam ondergebracht be- hooren te worden in een Ministerie van Sociale Zaken. De Regeering verwacht van deze concentratie van verwante belangen eene zoodanige besparing op de uit gaven, dat zij de beperkte kosten, die de vorming van een nieuw ministerie meebrengt verre zal overtreffen. Voorts zal de Minister van Finan ciën zich zoozeer hebben te concen- treeren op het herstel van het finan cieel evenwicht, dat hij ontheven be hoort te worden van de vaak veel tijd vorderende zorg voor de regelingen der ambtelijke salarissen en wacht gelden, terwijl de Minister van Wa terstaat. die in belangrijke mate be trokken zal worden bij het vraagstuk der werkgelegenheid en die zich meer dan ooit zal hebben bezig te houden met het ook uit financieel oogpunt zoo gewichtige vervoerwezen, zal moeten worden ontlast van het bestuur van het bedrijf van de Posterijen, de Tele grafie en de Telefonie. De zorg voor de belangen die aan de Departementen van Financiën en Waterstaat zullen wortlen onttrokken zal kunnen worden overgedragen aan den Ministervan Binnenlandsche Zaken. Met deze regelingen hoopt de Re geering een administratieve indeeling te verkrijgen die bij de behoeften van het oogenblik past en voor vele vraag stukken 'n snellere oplossing waarborgt dan tot heden mogelijk was. Dat het gezag zal worden hoogge houden stelt de Regeering met nadruk op den voorgrond. Tegen extremisme, van welke zijde dit zich ook open baart, zal met beslistheid worden op getreden. Het oefenen van terreui tegenover de ordelievende bevolking en het verwekken van onrust, zullen zonder aarzeling worden tegengegaan. De plaatselijke Overheid kan daarbij op den steun der Regeering rekenen. De Kamer zal verstaan, dat het Kabi net, zoo kort na zijn optreden, zich moet bepalen tot mededeeling van de hoofdlijnen van zijn beleid en nog niet in staat is dit in onderdeelen aan te geven. De Regeering doet een ernstig be roep op de medewerking der Staten- Generaal. De hachelijke toestand van ons volk eischt eendracht van allen om het door de moeilijkheden, die zich voordoen en die nog te wachten zijn, heen te helpen. Dc Regeering ziet in de Christelijke Volksaspiraties, die gelukkig een sterk en bestendig element in ons volks leven vormen, een bron van kracht. De erkenning daarvan zal spreken uit haar beleid. Zij zal echter het toe spitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen, ter wille van de nood zakelijke eendracht, vermijden. De Staten-Generaal zullen onge twijfeld met de Regeering beseffen, dat de ongekend moeilijke vraagstukken, waarvoor wij ons gesteld zien, niet tot oplossing kunnen komen, indien men voor het nemen van onaangename en voor velen harde maatregelen zou terugschrikken. Zonder schroom zal men de tallooze problemen moeten aanvatten. Ook, ja juist in dezen zwaren tijd, acht de Regeering een gestadige samenwerkinh en voorldurend overleg met de Staten-Generaal van het groot ste gewicht. Bouwende op Gods hulp vertrouwt zij, dat het doel, dat Regeering en Volksvertegenwoordiging beiden oogen staat, zal worden bereikt. Commissaris der Koningin sprak een woord van gelukwensch tot den heer C. Kniggc, die 25 jaar lang lid der Staten was. Spr. hoopte dat de jeug dige grijsaard nog vele jaren, melde- zelfde opgewektheid als altijd, zal mogen werkzaam zijn als lid der Prov. Staten, in het algemeen belang. Nadat een commissie de geloofs brieven onderzocht bad, en geadviseerd had tot toelating, werden twee nieuwe Statenleden binnengeleid, n.m.l. J. S. Ruppert, benoemd in de vacature-Van Asch van Wijck en M. v. d. Vaart, benoemd in de vacature-Barkley Wolff. De lijst van onderwerpen kwam ver volgens aan de orde. Verschillende voorstellen van Ged. Staten werden naar de afdeelingen verwezen. Voor stellen inzake waterschapskwesties wer den in handen gesteld eener commis sie, bestaande uit de Goey, v. d. Valjs Bouman, Lidt de |eude, Mebius en ar. de Beaufort. Een voorstel inzake den aanleg van een provincialen weg werd gesteld in handen eener commissie, bestaande uit W. H. de Beaufort, Suring, jhr. Scho- res, Lustig en Wijkamp. Voorstellen inzake de provinciale krankzinnigenzorg werden gesteld in handen eener commissie bestaande uit Reijnders, Vermooten, Noordam, van Lier en van Spanje. Ingekc nen was een brief van van Rhenen met mededeeling, dat de restauratie van den Cunera-toren aldaar f 45.000 meer zal kosten dan aan vankelijk was geraamdzij vroegen een bijdrage der provincie in die me> dere kosten van 112.500. Dit schrijven werd naar Ged. Staten verwezen om prae-advies. Eveneens ging om prae- advies een schrijven der provinciale commissie tol bestrijding der gevolgen van de werkloosheid onder de jeugd, met verzoek om subsidie uit de pro vinciale kas. Tot buitengewoon lid van Ged. Sta ten werd benoemd ir. E. Middelberg. De vergadering werd daarna daagd tot Dinsdag 20 Juni. Handcyclostyles Speciaal adres voor AMERSFOORT Langestrait 84 - Telef. 628 gereden, terwijl dit dan juist veelal nog de rechter lantaarn is. Deze wijze van rijden is bij artikel 16 van het Motor en Rijwielreglement verboden en vol gens artikel 73 van het Reglement strafbaar gesteld. Het groote gevaar bestaat, dat tegenliggers het motor rijtuig, dat slechts één licht voert, voor i motorrijwiel aanzien, waardoor r ernstige ongevallen kunnen ont- Haofdfdfti.kieetuft* bedaart spoedig met een 1fUf*dtacdi's Voeder Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Binnenland Prov. Staten van Utrecht. De Prov. Staten van Utrecht kwamen in eerste gewone zitting bijeen. De President Rays. Oud-minister Ruys is mr. van Schaik opgevolgd als Voorzitter der Tweede Kamer. Hij aanvaarde het voorzitter schap met een korte rede, waarin hij dankte voor het vertrouwen in hem gesteld en de hoop uitsprak, dat de Kamer door daden zou weerleggen de argumenten, die worden aangevoerd tegen de volksvertegenwoordiging van den tateren tijd. Wegenaanleg. De eerste straatweg in den Eera- nesserpolder is gereed gekomen, van den z.g. Wakkeren dijk, langs den Meentweg tot aan den Zomerdijk. Thans heeft men ook een aanvang [emaakt met de egaliseering van den [omerdijk, welke een kruisbreedte krijgt van 7 meter. De weg Hilversnm-Baarn. Naar aanleiding van een verzoek om verbetering van het rijwielpad langs den weg Hilversum-Baarn zooveel mogelijk te willen bevorderen, ontving men bericht, dat de onteigening gereed zal worden gemaakt, waarna een af doende verbetering van den weg en het rijwielpad, die lijden onder een gebrekkige afwatering, ter hand zal worden genomen. De gevaarlijke weg. I. In artikel 5 van het Motor- en Rijwielreglement is bepaald, dal aan het vm rechts komende verkeer de voorrang moet worden vrijgelaten. De Besturen achten het van groot beiang nadrukkelijk de aandacht te vestigen op het arrest van den Hoogen Raad. van 22 Juli 1931, waarbij wordt be paald: dat de van rechts komenden bestuurder verplicht is, zijnerzijds reke ning te houden met mogelijk van links komend verkeer. De van rechts komende bestuurder heeft dus niet het absolute recht van voorrang, maar ;ient terdege rekening te houden met de eischen van veilig heid van het verkeer. II. Herhaaldelijk bereiken de Wegen commissie klachten over een zoodanige wijze van verlichting van motorrijtuigen, dat in stede van met twee, slechts met één lantaarn aan de voorzijde wordt Een foutieve uitspraak: „pepermunt is bitter en daarom Kouden wij er niet van" Deze uitspraak hoort men dikwijls Maar zij, die zoo spreken, weten niet hoe heerlijk pepermunt kan zijn, omdat ze nog nooit de origineele KING geproefd heb ben. hadden zij dit wel gedaan. dan zouden ze KING Pepermunt waardeeren én als lekkernij én om de opwekkende en verkwik- kendewerking.die ervan uitgaat. K|N<$ Pepermunt Waardeloos. Buitengewoon groot is de hoeveel heid doorgedraaide producten (produc ten, waarvoor geen kooper is) gewees. aan de groentenveilingen in Noord- Holland van 1 Oct. 1932 tot het einde van het seizoen. Met ingang van I Oc tober begon het In- en Verkoopbureau, zijn werk, dat bestond in het over nemen van de doorgedraaide producten en daarvoor aan de tuinbouwers de vastgestelde minimum-prijzen uit te betalen. Bedoeling van dit Bureau was, de overgenomen producten bij instel lingen van liefdadigheid en in zieken huizen te plaatsen. Onder de doorge draaide producten nemen witte kool roode bieten de voornaamste plaats en wel resp. ongeveer 14.500.000 K.G. en 5.200.0000 K-G. Uien waren onverkoopbaar tot een totaal gewicht van ongeveer 350.000 K.G. In totaal wogen de doorgedraaide producten 21 millioen K.G. Daarvan is ongeveer .200.000 K.G. vernietigd, ruim 18 mil. K.G. als veevoeder gebruikt en de rest besterad voor menschelijk gebruikt. H.H. Architecten en Bouwkundigen Vitesse uw adres Voor Uw bestekhen, ens. Billijk en vlug Wilhelminastraat 10 De resultaten van ons onderwijs. Verschenen is „De school in cijfers" doorS.J. Luning Park. Aan een korte aankondiging van dit merkwaardige boekje in het .Tijdschrift v. Ervarings- opvoedkunde" is het volgende ontleend Het regelmatig ieder jaar overgaan en de school in standaardlijd door- loopen is, in tegenstelling met algemeen gangbare illusies, geen regel maar uitzondering. De lagere school werd ook bij 6 leerjaren slechts door 40 pet. der leerlingen vlot doorloopen, terwijl een zesde deel de 6 klassen überhaupt niet afmaakt. Meer dan een vierde deel der leerlingen raakt 2 tot 10 jaar achter. Het is 500 maal zoo gemakkelijk op de lagere school 2 jaar achter te raken als 2 jaar voor te komen. Bij 7 leer jaren moeten we rekenen dat minstens een kwart der leerlingen voortijdig dérailleert en den cursus niet voltooit. Op H.B.S., Gymnasium en Lyceum komen in treffende overeenstemming van de 10 beginners slechts 3 zonder oponthoud aan den eindpaal, 2 na één tot zes jaar vertraging, e:. 5 vallen onderweg uit. Van de studenten studeeren gemid deld 6 van de 10 af.

De Eembode | 1933 | | pagina 1