F. 11TULP „Zij"=crême Spiekermann Langstraat 31 Transpireerende Voeten, Tegen zonnebrand Purol Duplicators Fa. H. Elzenaar Allerlei Kastoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort ^,EEM??DE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag- "Mddag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden P« drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per PO«t. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 9 Juni 1933 ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 20 uw heele hilis vol oude schilderijen, Al was uw groole zaal versierd met heele rijen V2w beelden van metaal, van was, van marmersteen, 'i maakt de deugd den edelman alleen. |>lstel en Evangelie. yblag der Allerheiligste Drieêenheid. luit den brief van den H. Apostel i aan de Romeinen; XI, 33—36. idieple der rijkdommen van Gods Tetd en wetenschap! Hoe onbegrij- k ziln zijne oordeelen en onna- frlijk zijne wegenWie toch heeft Bin des Heeren gekend, of wie Is rraadsman geweest? Of wie heeft k eerst gegeven, dat het hem zoude Jolden worden? Uit Hem immers, r Hem en in Hem is alles; tlem >i de heerlijkheid in eeuwig heid! Amen. EVANOELIE vojjjensden H.Mattheus; XXVII, 18-20. m dien tijd sprak Jezus tot zijne 1 leerlingenMij is gegeven alle macht nn hemel en op aarde. Gaat dus en leert alle volken, hen doopend in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes, hen leerend onder houden alles wat ik u bevolen heb. En ziet, Ik ben met u al de dagen tot aan de voleinding der wereld. Evangelieverklaring. Drievuldigheids- Zondag. .Gezegend zij God de Vader, en Gods •eniggeboren Zoon, alsmedede H. Geest, want Mij heetl ons zijne barmhartig heid bewezen". (Offert.) De geheele H. Drievuldigheid één God heeft zich in ontferming ove: ons neergebogen. De Vader heelt on: zijn Eengeboren Zoon gegevendi Zoon heeft gehoorzaam aan der Vader uit liefde tot ons de men- schelijke natuur aangenomen en over- groote smarten geledende H. Geest komt in den Naam van den Zoon tot ons met zijn licht voor onze trage hersenen en met zijn kracht voor onzen slappen wil ons aldus steunend in onze opvaart naar de heiligheid. Om de H. Drievuldigheid te danken welke dank bestaat in de lofprijzing en goedheid en onvergelijkelijke ver hevenheid der H. Drievuldigheid heeft de H. Kerk dit feest ingesteld. Alle misgebeden van dezen Zondag zijn 'n lofprijzing op de goedheid en barmhartigheid van de H. Drievuldig heid. 't Begint met de Introilus: Gezegend zij de H. Drievuldigheid en de onver deelde Eenheid: wij loven haar. om dat zij ons hare barmhartigheid heeft bewezen. 't Graduale luidt: Gezegend zijt Gij, Heer, die de afgronden doorziet en gezeten zijt op de Cherubijnen. Ge zegend zijt Gij, Heer, in het uitspansel des hemels en lofwaardig in eeuwigheid. Alleluia, Alleluia. Gezegend zijt Gij. Heer. God onzer vaderen en lofwaardig tn eeuwigheid, Alleluia. De Communio: Wij zegenen den God des hemels en in tegenwoordig heid van ai wat leeft loven wij Hem, omdat Hij ons zijne barmhartigheid bewezen heeft. En in het Gebed smeekt de H. Kerk in naam van ons allen: Almachtige, eeuwige God, die uwe dienaren in de belijdenis van het waar geloot de glorie der eeuwige Drievuldigheid hebt doen kennen en in de macht uwer Majesteit uwe Eenheid hebt leeren aanbidden wij smeeken, dat wij door de stand vastigheid in dit zelfde geloof steeds tegen allen tegenspoed mogen gesterkt worden. Door onzen Heer |ezus Chris tus, Uwen Zoon, die met U leeft en heerscht in de eenheid van den H. Geest, God, in alle eeuwen der eeuwen. En in de PostcommunioMoge het nuttigen van dit Sacrament ons strekken tot heil van lichaam en ziel, Heer, onze Godalsook het belijden van de eeuwige heilige Drievuldigheid en van hare on deelbare Eenheid, door onzen Heer Jezus Christus, Uwen Zoon, die met U leeft en heerscht in de eenheid van den H. Geesl God in alle eeuwen der eeuwen. In 't Evangelie staat 'n uitdrukkelijk bewijs voorde H. Drievuldigheid,Jezus] zeil de Ongeschapen Waarheid zegt ons (.en doopt hen) in den naam des Vaders en des Zoons en des! «.-Heiligen Geestes". M^Nooil zullen wij begrijpen, dat er in Eene Goddelijke Wezen, drie Per sonen zijn. Maar wel moeten wij 't Schrijfmachines Inktlinten - Carbon KANTOORBOEK HANDEL UnjMtr. SS to. Krommostr.TEL. 326 vast gelooven, omdat God zelf 't openbaart. Hij immers weet 't. kan niet bedrogen worden en kan ook niet be driegen. Laten wij 't gelooven met eerbied voor Gods' Wijsheid, met 'n heilige er, volmaakte onderwerping van onzen wilbovendien God smeekend Heer, vermeerder ons geloof. Wij hebben 't gezien met welk "n heilige eerbied onze Moeder de H. Kerk 't mysterie der H. Drievuldigheid be lijdt en de onverdeelde Eenheid in 't Goddelijk Wezen. Alle gebeden van dezen Zondag zijn vol heiligen eerbied en uitbundige» dank over de barmhar tigheid der drie Goddelijke Personen, 't Epistel van vandaag (van St. Paulus), geeft ten volle nogmaals 't gevoelen -1 de H. Kerk weer, n.l. eerbied, dank lofprijzing. Het luidt.0 diepte van rijkdom der wijsheid en kennis Gods: hoe onbegrijpelijk zijn zijne oordeelen, en onnaspeurlijk zijne wegen. Want wie heeft Hem te voren gegeven, dat het Hem zou vergolden worden? Want. uil Hem en door Hem cn in Hem is allesHem zij de heerlijkheid in eeuwig heid. Zoo zij het! Gezegend zij de H. Drievuldigheid. Liturgische Kalender. Week van 11—17 |uni. Zondag II. H. Drievuldighcids-Zon- dag. Mis Benedicta sit, 2e geb. v. d. Ie Zondag na Pinksteren, Laatste Evan gelie v. d. 1ste Zondag. Maandag 1?. H. Odulphus Belijder. Mis Os jusli. 2e geb. v. d. H. Joannes, 3e geb. v. d. H. Basilides enz. Dinsdag 13. H. Antonius v. Padua Belijder. Mis Os justi. Woensdag 14 H. Basüius de Groote Bisschop, Kerkleeraar. Mis In medio, Credo. Donderdag 15. H. Sacramentsdag. Mis Cibavit, Gedurende het Octaaf Credo en Prefatie v. Kerstmis. Vrijdag 16. Mis als Donderdag Cibavit, 2e geb. Cmcede, 3e geb. voor Kerk f Paus. Zaterdag 17. Mis als Donderdag Cibavit, 2e geb. Concede. 3e geb. v. Kerk of Paus. houdt Uw huid jeugdig en soepel. Uw teint trisch en fraai In prijzen van 20—73 cL 19S3 1883 9 juni Speciaal Parapluiemagazijn Ter gelegenheid va.i het 50-jarig bestaan van ons Magazijn op 9 Juni, ontvangt ieder kooper boven f3.00 in de Jubilé-week vanaf 9 Juni een leuk, toepasselijk geschenk voor de kinderen Speciale Jubilé aanbieding Tompouce f3.90 ZIE DE ETALAGE ZIE DE ETALAGE Verschil In gods dienstig bewustzijn. Klimaat en landaard hebben invloed op het godsdienstig leven van een volk. Als men een vreemd land bereist, dan valt dit verschijnsel aanstonds in het oog. Het is een feit, dat menschen die dezelfde godsdienstige belijdenis hebben, verschillend zijn in het besef en gevoel van dien godsdienst en zeer verschillend in de wijze waarop zij dien godsdienst aan den dag leggen. Men kan dit onderscheid niet looche- :n maar men moet er niet te veel t besluiten. De religieuze opvatting, het gods dienstig geloof, kan en zal meestal ongerept blijven bij alle verscheiden heid van bijkomstigheden. Vooral mogen we zeggen, is bij Katholieken die ver scheidenheid zichtbaar, terwijl zeker nergens elders zoo groote en zoo vaste eenheid te constateeren valt in geloofs- en zedenleer. Onze godsdienst is een bovennatuur lijke godsdiensi; dit wil zeggen: onze godsdienst steunt op bovennatuurlijke openbaring, heeft waarheden en heil middelen die bovennatuurlijk zijn. Maar al het bovennatuurlijke wordt den men schen toegevoegd, gegeven naast de natuurlijke gaven die allen eigen zijn de natuur wordt niet geloochend, niet weggenomen. De genade bijvoorbeeld van heilig making, waardoor wij kinderen Gods worden in het doopsel, verheft den rnensch, neemt hem op, leidt hem bin nen in een lioogere steer, maar ver andert den natuurlijken aanleg van dien rnensch niet. Omdat die aanleg zeer verschillend is, liet karakter, de aard zeer verschillend, daarom zal deze godsdienstige waarheid een verschil lende aandoening teweeg brengen bij de verschillende menschen, en vooral zal de openbare belijdenis dier heid door die geloovigen met groote verscheidenheid plaats hebben. Als wij dus zeggen dat er verschei denheid is van religieus bewustzijn, voor een gedeelte ten minste naar landaaid en klimaat, dan beteekent dit volstrekt niet, dat onze geloofsbegrippen in volkskarakter hun oorsprong heb ben, maar dat dezelfde geloofspunten en dezelfde begrippen een verschil lenden indruk teweeg brengen, en op verschillende manier zich naar buiten maniiestccren, naar den aard en karak ter van den persoon. Van den anderen kant zijn er ge bruiken, riten, ceremoniën, die wij in alle godsdiensten vinden, die wij als gemeenschappelijke elementen van godsdienstigheid aantreffen bij alle volken, en bij alle godsdiensten. Overal heeft men gebedsformulieren, kniebuiging, offers en gavenalle gods diensten van eenige ontwikkeling heb ben heiligdommen en tempels, offeran den en zegeningen, plechtigheden die groote gebeurtenissen van het mensche- lijk leven op bijzondere wijze heiligen of wijzen op een verband tusschen den rnensch en de godheid. Waar de menschelijke natuur dezellde is en in den grond is die overal dezelfde daar is het even natuurlijk als logisch, dat de rnensch op gelijke wijze zijne gedachten en gevoelens openbaart. Overeenkomst van gebruiken kan hier niet worden aangevoerd als bewijs van origineel verband tusschen verschillende godsdiensten. Evenmin als klimaat ol levenswijze van een volk een verklaring kunnen geven van den oorsprong van zijn godsdienst. Pantheïsme, monisme, evolutieleer ndt men veel in de Indische wereld, maar ook in Duitschland en elders. De leer der Brahmanen en Bouddhisten sche volken. Wij moeten ons niet erge ren als de arme vrouw uit het volk tegen een pilaar zich nederwerpt om te bidden eneenige vruchten eet, onder het bidden door. Zij hebben evengoed een bijzondere manier van kerkversiering als zij een eigen schilderkunst hebben bijvoorbeld. Nog veel meer is te zeggen van de eigenaardige gewoonten en het eigen aardig godsdienstig sentiment der Spanjaarden. En zóó ver behoeven wij niet eens te gaanhet is in ons eigen vaderland reeds waar te nemen. En het verschil tusschen den godsdienstigen Vlaming in België en den even gods dienstigen Fries in Noord-Nederland is zeer sprekend. De Duitsche Katholiek en de Fransche van gelijke ontwikke ling en gelijken godsdienstzin zullen in godsdienstig bewustzijn verschillen, en dat verschil zal uitwendig zichtbaar zijn voor iedereen. Het is een psychologische fout, die groote gevolgen kan hebben, een volk met zijn particuliere mentaliteit te willen stellen als model voor een ander volk; het is immers de natuur onredelijk geweld aandoen en het volkskarakter loochenen. Dezelfde godsdienstige gezindheid openbaart zich in de rijke verscheiden heid van de menscheiijke natuur. De godsdienst loochent niet den ge- zonden aard van verschillende volken of afzonderlijke personen. De godsdienst, de ware godsdienst, regelt en zegent de natuur, verheften heiligt de natuur. De ware godsdienst is de kroon der menschennatuur. Moge het menschdom dit meer en meer begrijpen. de Spree en a..n de boorden van de Ganges heeft men Pantheïsten. Dikwijls wil men niet erkennen, dat landaard en klimaat invloed hebben op het godsdienstig sentiment. Er komen toeristen van een Italiaan- sche reis en roepen schandaal over de uiterlijke godsdienstigheid in Italië. Taine zelfs heell al gesproken van sensualisme in de decoratie der kerken, het wereldsch en ijdel aanzien der gevels. De tempels in Italië zijn evengoed als de gothische Kathedralen van het Noorden „een godsdienst die spreekt", maar in een andere taal. De Italiaan houdt van kleur en schittering; de glanzende zon van het Zuiden cn de klare hemel, d'e zich welft boven het schiereiland, doen het marmer en het goud van zijn monumenten heerlijk uitkomen. De bouwmeesters in Italië hebben een aangeboren smaak, een genie, om te profiieeren van het licht. Zij hebben dat getoond bijv. in den Dom van Florence, die den binnen komenden verrast en overweldigt door den majestueuzen ernst der strenge kunst. Onder de hand der kunstenaars zijn de kerken geworden dichtstukken in mozaïekeen spel van goud en kleuren orgelt de overwinningen des geloofs, De Sint-Pieter in Rome, De Sint-Paulus buiten de muren, zijn triomfbogen, gewijd aan de gedachte nis der groote apostelen. Zoo is de vroomheid der Italianen meer geneigd naar het vlugge, blijde. Zij hebben hunne muziek, die afwijkt van andere naties; zij hebben hunne wijze van bidden enz. Zij zijn wat huiselijker in hun tempels dan de Noor vervolgingen, zwijgen nu in alle talen. Waarmee de partijdigheid van een groot deel der pers onomstootelijk is bewezen. Kerknieuw*. Aartsbisdom Utrecht. De Aartsbisschop van Utrecht heeft kapelaan Th. A. Ariëns belast met het treffen van voorbereidende maatrege len tot oprichting van een nieuwe parochie onder de bestaande parochie van den H. Ludgerus te Utrecht. Binnenland Geldachieterswet. Deze wel schrijft o.m. voor, dat het bedrijf van geldschieter slechts mag worden uitgeoefend in een dooijB. en W. toegelaten particuliere geldschiet- bank. Wij behoeven niet uiteen te zetten, dat het uiterst moeilijk zal ïijn mis bruiken en overtredingen te achterha len. In den regel bewaren de slacht offers van kwade praktijken daarover het stilzwijgen, omdat zij zich in den macht voelen van den geldschieter. Het is daarom van zeer groot belang, dat personen en instellingen, welke wel eens in aanraking komen met ingeze tenen, die van de diensten van woe keraars, leenvrouwen e.d. gebruikma ken in deze hun medewerking veriee- nen. Zij kunnen dit doen door van te hunner kennis komende overtredingen der Geldschieterswet met name het uitoefenen van het bedrijf van geld schieter zonder toegelaten te zijn ten spoedigste mede te deelen aan de politie. Handen en Oksels behandele 'men met Purolpoeder. Dit Is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 cent. Alleea bij Apolb. en Drogisten. Besturen van Vereenigingen GE HEBT GEEN TIJD voor al dat werk, laat VITESSE Uw agenda's enz. copieeren vlug en goedkoop WILHELM1NASTR. 10 School voor steno en typen Uit Spanje. President Zamora van Spanje heeft e wet geteekend, die de Paus van Rome brandmerkte als „een groote lisdaad tegen God". Deze wet berooit de Katholieke Kerk i Spanje haar alleen geen andere secten of religieuse gemeenschappen van haar wettig eigendom. Zij be rooft bovendien nog een deel der Katho lieken, n.l. hen, die in religieuse ge meenschap leven, van hun bezittingen. Zij berooft tenslotte deze burgers, hoe bekwaam zij overigens ook mogen zijn, alleen op grond van hun persoonlijken levensstaat, van liet recht om onder wijs te geven. Dit geschiedt in het land van Igna tius en Franciscus Borgia, van Calderon, Lopez, Johannes van het Kruis, Theresia, Suarez en Viltoria. Het geschiedt door een minderheid, die slechts door machi- s in hel parlement den tormeelen schijn van wettigheid wist te geven aan dezen in legisialieven vorm ge pleegde dieverij en rechtsverkrachting op groote schaal. Wij treden niet in het geweten van Zamora, die geloovig Katholiek heet. Maar waar zijn nu de verdedigers van vrijheid en recht? Waarom klinken nu niet de protesten Dezelfde bladen, die en vlam spuwen tegen de Joden- Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Dronkenschap: C. L. Baarn f25 of 10 d., W. D. Amersfoort f 10 of 4 d H. K. idem, A. v. P. idem, J. R. Ooster beek idem. Spoorwegreglement: M. A. de J. Vinkeveen f3 [of I d., S. K. Amster dam f 5 of 2 d. Loopen verboden grondJ. K. Amersfoort f3 of 1 d. VleeschkeuringswetS. L. B. Scher- penzeel f75 of 20 d. Postwet: P. v. G. Bunschoten f5 of 3 d. Drankwet: J. V. Barneveld f75 of 1 mnd. Dieren op kwellende wijze vervoe ren: G. V. Barneveld f75 ot 20 d. Te Amersfoort in voor ieder open localiteit radiomuziek maken zonder verg.G. v. S. aldaar f 3 of I d. LeerplichtwetR. B. Bunschoten f5 of 2 d. Ongevallenwet: H. J. S. Amersfoort f 10 of 4 d. Rustdagbesluitj. C. H. Soest f10 of 4 d. Arbeidswet F. P. Soesterberg 110 of 4 d., J. A. v. O. Soest 2 maal 1 d. hecht., D. de it. Soesterberg f5 of 2 d., W. A. H. Soest 2 maal f 31 d., J. S. Amersfoort 2 maal f5—2 d. Te Amersfoort op openb. weg schreeuwen en tierenJ. T. aldaar f2 of 1 d. Wederrechtelijk een sloot dempen S. T. Barneveld f I of 1 d. Te Leusden venten zonder verg.: H. L. Amersfoort 50 cent of 1 d. Crisis-Varkensbesluit: H. J. v. Sch. Stoutenburg f75 of 20 d. en verb, varkens, B. v. d. V. idem, J. v. d. W. Maarsbergen idem, Huisvr. J. C. v. d. B. idem, T. M. idem, G. B. idem, R. V. idem, K. V, Woudenberg idem, A. D. Leusden idem, E. v. d. B. Ter- schuur idemv. d. W. Maarsber gen f5 of 3 d. Wielrijden onder invloed alcohol B. Amersfoort f40 of 10 d, J. K. Barneveld f 25 of 10 d., J. C. Barne veld 115 of 6 d. Doorgang niet vrij laten T. B. Bun schoten f 15 of 6 d.. H. J. v. d. W. Leusden f 5 of 2 d.. W. M. Baarn. id. Linkerzijde van den weg rijden: A. D. H. C. Kampen f5 of 2 d. Onvoldoende remmenJ. G. S. Woerden f 15 of 5 d. Veiligheid van verkeer in gevaar I brengenW. R. Wageningen f 20 of 5 d. I Vee leiden over rijwielpad: Z. H.l d. B. f 3 of I d., J. v. d. B. Putten id. Verboden weg rijdenH.J.L.ljmui- den f 3 of I d., A. W. N. de K. Amers- Handcyclostyles Speciaal adres voor AMERSFOORT Langestraat 84 - Te lef. 528 foort idem, M. A. N. Utrecht f I of 1 d., O. H. Soest f3 of 1 d. Met niet ingeschreven auto rijden A. B. Nijkerk f5 of 2 d. Onvoldoende verlichting; L.L. Heem stede f3 of 1 d., D. Apeldoorn id. Auto onbeheerd laten met motor niet rust; A. C. H. onbekende woon plaats f2 of I d. Geen rood achterlichtA. W. J. Apel doorn f2 of 1 d. Geen spiegel: R. P. P. f5 of 2 d. Geen rij-numraerbewijs toonen: B. de B. Nijmegen f3 of 1 d., H.M.Am sterdam idem, G. J. E. R. idem, C. P. v. d. V. Hilversum idem, G. v. H. Wil ms idem, G. P. Amersfoort f 10 of 5 d., H. v. Z. Naarden f5 of 2 d., G. S. Utrecht idem. Nummer-letter niet verlichtC. D. v. d. H. Beuningen f2 of 1 d., F. G. C. W. Diemen idem, Th. C. B. Hilver sum idem. Nog te vorderen. De stand der vorderingen van Neder land op vreemde mogendheden bedroeg blijkens het jaarverslag van de Algem. Rekenkamer in totaal f 124.096.300. In den loop van 1932 heeft China f 17.726 afgelost (de geheele schuld) en f 10.148 aan rente betaald; voor België bedroegen deze getallen resp. 13.363.000 en 1.103.064. De andere staten afgezien van Duitschland deden geen betalingen, zoodat de stand op 1 januari j.l. er als volgt uitzag: Oostenrijk, reliefcrediet en levens- middelencrediet f 15.878.123; Polen, zaaihavercrediet 1417.300, kleeding- crediet f 1.481.166; Zuid-Slavië, uit gaven voor uitgewekenen f122.242; België, diverse betalingen f 1.103.064; Rusland, kosten voor doorvoer van Russische krijgsgevangenen f423.648, verzorging in krijgsgevangenkampen f96.815, in concentratiekampen, enz. verstrekte voeding f 146.343, in totaal f38.109.643. Voorls behoort nog tot de kasvoor- schotten het aan Duitschland verleend crediet B. Dit bedroeg op 1 Januari 1932 f 95.043.151. in 1932 minder op genomen f 9.056.495, stand op 1 Januari f 85.986.656. Nieuwe Kamerleden. Benoemd tot lid van de Tweede Kamer in de vacature Deckers, den heer Th. F. M. Schaepman; in de vacature Verschuur, den heer M. P. v. d. Weyde te Zevenhoven; in de vaceture van Schaik den heer van Coeverden te Buren; in de vacature Oud den heer J. Schilthuis te Rotter dam; in de vacature Colijn den heer A. A. L. Rutgers te Paramaribo. In een mijn in Opper-Selizië zijn door het instorten van een pijler drie mijnwerkers bedolven. Een hulpbrigade, die direct aan het werk toog slaagde er niet in de slachtoflers te bereiken, aangezien nieuwe instortingen dreig den. Een van de drie slachtoffers gat nog teekenen van leven. Met de beide anderen kon men geen contact krijgen. In een speeltuin te Zaandam kreeg een meisje, dat van een schommel afstapte, deze tegen haar rug aan en klangde over pijn. Bij onderzoek kon niets worden geconstateerd, doch aan gezien de pijn bleef aanhouden, is in het gemeente-ziekenhuis operatief in gegrepen, waarbij bleek dat een der nieren in drieën was gescheurd. Bij een nationaal-socialistischevlieg- demonstratie in Fürth, zijn twee vlieg tuigen tegen elkaar gebotst. De beide piloten zijn gedood. De dochter van den vice-minister van financiën van Mandsjoekwo. Tsji Tsjang, 'n meisje van 28 jaar, is door zes bandieten ontvoerd. De bandieten eischen een losprijs van 3 millioen yen. Bij de jaarlijksche grasverkoopingen in de omgeving van Heerenveen wor den door de veehouders zeer hooge prijzen besteed. Perceelen, die een vorig jaar f 1C0 tot f 125 opbrachten, werden nu verkocht voor f 300 en meer.

De Eembode | 1933 | | pagina 1