4 Wederom een groote partij Tuinstoelen fl. h. v. NIEÜWKERK N.V. Bereid uit een W I edel natuurpio- -TVTV. 1 duct met edele [\J I eiqenschappen PEPERMUNT»! Een halve eeuw. Etalage Een halve Eeuw. (Ingezonden). Nog nimmer scheen de Zon Zoo glansrijkheldcr als wel Qesierd mei onze trolsche toren. Beschermd door 'n parapluie 't Symbool dat wilt U weten. Ik zal 't met een vergelijking meten Stelt U voor 'n soldaat zonder geweer Dat is fout, niet minder en niet meer. A'foort zonder parapluie-man Dat is iets, wat ook niet kan. Vandaar dus de versierde Langestraat Het geld den parapluie homopaat. Hangt uw parapluie aan vellen Dan even Langestraat 31 op te bellen. Hij wordt gesneden en ontleed En keurig in het nieuw gekleed. Proficiat parapluie-man Een nieuwe 50 wenschen wij er an. H. J. CAMPEN. In de laatste week werd hier ter stede voor crisissteun en werkver schaffing uitgegeven de som van f3732.33. In dezelfde week van 1929 was hiervoor slechts f82.90 noodig. De Oostenrijksche Rijksregeering verleende aan den heer A. F. var Beurden, alhier, indertijd vertegen woordiger van Oostenrijk 1913—1918, het pas ingestelde eereteeken wegens verleenden bijstand aan hulpbehoeven de Oostenrijkers in die jaren, I— MR'- C. v. d. Pas. O.Carm. Apos- BER1CHTEN I tojisch prefect van Oost Java te Malang UT heeft in het Moederhuis van de Zusters 1MPBWOOBT O.C Vlo.» a» inzuliwnul AMEKSFUUKi de afKheidsplechtighedcn geleid van leen 5-tal naar zijn Missiegebied ver trekkende Eerw. Zusters dier Congre gatie. Donderdagavond gaf Mgr. een missie-avond in het St. Jorishuis aan de Weverssingel voor de K.J.C. (Ver kenners en longe Wachters). Ook waren tegenwoordig den Directeur der K.J.C. Kapelaan van Boxtel en de Eerw. Fra ters. Mgr. vertoonde een film van zijn missiegebied en werkzaamheden. De jongens waren over het gebodene uiterst voldaan en zongen een lied van hulde en welkom en na afloop een dankwoord aan Monseigneur op dc wijze ,'t Is plicht van iederen jongen" vervaardigd door frater M. Albericus. Van de Kweekerij van den heer Th. A. M. Brandsen werden de eerste perziken aan de fruit- en groentenveiling aangevoerd. Burgerlijke Stand. 2 Juni. GeborenDirk, z. van P. N. Ruijs en J. S. v. Kolfschoten. Dania Cornelia, d. van J. R. Overhorst en L. Dijs. Anna Cornelia, d. van H. J. v. d. Eshof en C. Veenendaal. Ge huwd H. Gerritsen en J. H. Ruiten berg. Overleden: Jenneke Kriig, 27 j„ ongeh. 3 Juni. GeborenArie Hendrik, z. van A. H. v. d. Kraats en T. Bouw man. Dirk, z., Maria Josefina Hen- ri5tte, d. en Roelandus, z. van lonkhart en M. J. H. Schrijver. Louise Adriana Maria, d. van H. M. A. Awick en M. E. Borschke. Over leden Adelbert Thomas, 26 j., ongeh. Antje Broertjes, 60 j., echtg. van S. Idzenga. Gerarda Annetta Wel ling, 77 j., echtg. van Th. Balk. Michiel Verzijden, 63 jechtg. van H. Meijer. Jannetje Krook, 78 j., wed. van M. Langedijk. 6 Juni. GeborenLambertje, J, ter Haar en H. Lustig. Josephus Marinus, z. van L. J. v. Liempt en G. C v. d. Goor. Marie Auguste, d. van J. Krommenhoek en M. Lemken. Jacobus Gijsbertus Johannes, z. van G. v. Dijk en A. H. Verkuil, Caro- lus Ignatius Maria, z. van Schoen maker en M. J. Roelotsen. Antonia Simone, d. van T. Groot en H. Chr. B. C. Weijers- Jacoba Maria. d. van A. H. H. RekveH en P. M. v. d. Linden. Jannetje, d. van G. v. Dijkhuizen en H. Nieuborg. Hermanus Johan nes Antonius. z. van H. A. Dijs en A. Buijs. OverledenPetronella Catha- rina Rotteveel, 63 j., wed. van A. G. Boersen. 7 Juni. GeborenGrietje, d. van G. v, Santen en C. de Groot. Hen- drikus Wilhelmus Johannes, z. van K. W. v. Doorn en J. M. v. Beek. Johannes Bernardus. z. van G. B. v. Noordenburg en H. Greefhorst, Carolus Bonifacius Ar.thonius. z. van A. M. Thijssen en M. T. v. Krtigten. GehuwdP. J. v. Kalleveen en R. v. Veen. G. de Winter en S. W. v. Oostveen. K. Mclgert en A. Bo- nestroo. M. v. Ingen en H. Arlar. i OverledenSijbrandus D. Idzcrda, 66 jr.. echtg. van F. Terpstra. - Rosina Hendrika v. Zwol. 51 jr., echtg. van J. Boshuizen. Helena j. B. v. Heems kerk. 66 jr. ongeh. 8 Juni. Geboren Abraham Jacobus, z. van H. J Reems en A. v. Wijland. OndertrouwdG. J. Termaten cn E. J v. Plateringen. A. Stakenburg en J. P. Frolich. H. F. v. d. Linden en A v. Keulen. A. J. Borgmanen H. G. v. d. Ham. E. Jonker en N. de Boer. - M. A. v. d. Hoek en M. v. Zomeren, i OverledenAl- bertus S. Wicrtz. 42 jr.. ongeh. Agnes Putman. 89 jr., wed. van A. v. Geilek jm - Evertje Brons, 13 mnd. Andrea B. Timmerman, 11 mnd. Merkwaardig in velerlei opzicht is hel leit, dat vandaag de zeer bekende Amersloortsche firma Spiekermann haar gouden feest mag vieren. Als een met goed koopmanschap geleide onderneming, wist deze gere- nomeerde speciaal-zaak vijftig jaar lang zich niet alleen le handhaven, maar bij te blijven in het moderne zaken leven en blijvend een eervolle plaats in te nemen in den kring vr Amersfoortschen winkelstand. De oude heer Spiekermann vestigde zijn zaak indertijd aan de Langestr. 53. Toen latei uitbreiding en modernisee- ring noodig bleken, werd de zaak met haar zich steeds uitbreidende cliëntèle verplaatst naar het pand Langestr. 31. waar ze nu nog gevestigd is en waar nu dc heer A. Spiekermann, die zijn vader opvolgde, de leiding heeft. De oude beer Spiekermann, die vandaag i.og ge'uige kan zijn van veler groote waardeering en vriendschap zich uitend ter gelegenheid van het gouden feest der door hem gestichte zaak, heeft in den loop der jaren veel zien veranderen in den vorm van het product waarmede hij de menschen de gelegenheid stelde Pluvius te frot- Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor aan L. J. Rasch, te verkoopen een aan den Korte Hartweg hoek Hartweg gelegen perceel, ter grootte van ongeveer 1885 M'. voor f 1.75 per MJ. Van pastoor v. Galama te 's Heeren- berg te koopen een aan de Schrikslaan gelegen bouwterrein, groot 1927 MJ., I 2800. NU Isdenieuwe Holl.maatjesharing buitengewoon lekker, enzoo goedkoop. Zorgt dat U zeker de echte Holl. maatjes haring krijgt! GLASTRA Utrechtechestraat 40 - Telefoon Door een ledenvergadering is be sloten tot opheffing der R. K. Voetbal- vereeniging „Limvio" met 16 stemmen tegen 3 en 3 blanco. Een met steenen beladen vracht auto reed hoek Arnh.weg—Beekenstein tegen een wielrijdster op. De wiel- rijdster werd op de stoep gesmakt doch mankzerde niets. Het rijwiel werd totaal vernield. In den tuin van St. Aechten wordt a.s. Zondag een tentoonstelling gehou den van al wat betrekking heeft op het kampleven, georganiseerd door de St. Franciscus Xaveriusgroep. Een 5-tal tenten staan opgesteld, drie voor de verkenners, één voor de leiders en één voor de aalmoezenier, benevens eenige tenten voor fouragc. Een altaar is aan wezig en vanzelfsprekend de onont beerlijke keuken met toebehooren. De groepsvlaggen wapperen lustig in hel middenterrein. De tentoonstelling is geopend na de Hoogmis tot 1 uur, van 3 tot 6 uur en na het lof tot 8 uur. Ingang patronaat St. Aechten en wordt gehouden om ouders en belangstel lenden te laten zien hoe een kamp ei uit ziet en hoe de jongens hun tijd doorbrengen. Deze tentoonstelling is voor een ieder gratis toegankelijk. Van de Kalh. Kweekschool voor Onderwijzeressen aan de Heerensttaat slaagden voor de acte Lager Onderwijs, de dames G. Dohle te Stadskanaal, ten Elzen te Hengevelde, R, ten Engelen Utrecht, C. van Galen te Enk- huizen, J. Gerrits te Groningen. Afgewezen een. Door de Genie werd namens het Ministerie van Defensie aanbesteed het bouwen van een steenen rijloods op het St. Jans-Kerkhof. waarvan de raming bedroeg f39.900 Er waren niet minder dan 65 inschrijvers, waarvan de laagste was Mulders Handelsmaatschappij le Soesterberg voor f33.240. Architect Pothoven te Leusden heeft aanbesteed het bouwen van een dubbel woonhuis met bakkerij aan de Schut- tershoeflaan onder Leusden. Van de 17 inschrijvers was de Laagste Van Eijden te Woudenberg voor (9667. Woensdag 14 Juni, 8 uur, wordt door de Christelijke Muriekverecniging .Hosanna", een concert gegeven in de muziektent Plantsoen. Prof. dr. F. A, Vcning Meinesz is benoemd tot eerelid van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap. Een voorbarig berichtgever wist nu al mede te deelen dat de sluiting dei bioscopen aanstaande was omdat er voorstellen worden overwogen om de publieke vermakelijkheden iets zwaar der te belasten, De filmdraaiers spreken hel tegen. Broertje en zusje Helgering, nende aan den Snesterweg, die plot- De Zomerschictoefeningen van den Vrijw. Landstorm vangen aan Zaterdag 10 Juni van 14.30 tol 16.30 uur op de Leusdcrhcidc. Na afloop van dc eerste oefeningen zal er in de cantlne prijs uitreiking plaats hebben van de wlnter- schietoefeningen. seling uit het bosch „Birkhoven" achter een stilstaanden vrachtauto om, de B. Wuytierslaan opliepen, werden door n auto gegrepen. Het meisje bekwam een sleutelbeen fractuur en een gebroken arm, terwijl het jongetje een bovcnarmbreuk en een hersenschudding opliep. Belde kinde ren zijn naar het St. Elisabethsgast- huis overgebracht. Terwijl een schilder bezig was met het afbranden van verf, is brand ont staan in de werkplaats van den be hanger en stoffeerder J. Kortes aan den Leusderweg. Het vuur vond gretig voedsel in de kapok, zoodat de brandweer die met twee stralen op de waterleiding werkte niet kon verhinderen, dat de werk plaats uitbrandde. Dc vrachtauto van de lirma H. te Nijkerk raakte in brand, Het voorste gedeelte van den wagen brandde ge heel uit, terwijl het dak eveneens vlam vatte. Het vuur kon echter spoedig gebluscht worden. Het vee, dat zich den wagen bevsnd, kon tijdig in veiligheid worden gebracht. Tegenwoordig behoeft men nie ter walvischvaart uit te gaan om de baleinen te winnen, eertijds een on misbaar onderdeel van het regenscherm dat toen een leeftijd lang de familie moest beschutten. Ook hier is de mode heerscheres geworden en tegenwoordig verandert met het costuum ook het regen-afweer- apparaat, hetwelk de dames Tom-pouce noemen. En dan de wandelstok! Hoevelen werd de fiima in den loop der jaren niet een stut en steun met haar stokken en rollings in de grootst mogelijke variatie. Een keurige étalage, smaakvol gear rangeerd ter gelegenheid van 't gouden zaken-jubilé, trekt meer dan gewoon de aandacht. Een deel van de Langestraat is vlaggentooi en getuigt mede van I respect hetwelk vijftig jaar coulant zaken doen vordert. Tal van bloemstukken en menigvul dige bewijzen van sympathie vielei de heeren Spiekermann vandaag uit alle kringen ten deel. Dat daaraan ook niet vreemd is de waardeering voor het vele goeds door den heer Spiekermann Jr. op zijn be scheiden wijze op maatschappelijk en charitatief gebied verricht, behoeft geen betoog. Veilig verkeer. Met welwillende medewerking van de directeur van het City Theater werd 'i bioscoopvoorstelling gegeven voor de genen die hebben deel genomen aan de optocht „Het verkeer voorheen en thans", welke 20 Mei j I. is gehouden. Behalve de film van dezen optocht werden nog vertoont het journal teeken film en de film Wat en Half Wat. Ongeveer 200 deelnemers woonden de voorstelling bij. I;t de pauze dankte de voorzitter van de Vereeniging voor Veilig Verkeer den directeur van het City Theater voor diens welwillende medewerking, waarna Hij in het kort liet streven en werken van dc vereeniging schetste- Zondagsdienst H.H. Doktoren en Nachtweckdienst Apotheek. H. J. Kolk, Berkenw. 15. Tel. 579 J. J. Lubsen. Snouckaertl. 12, Tel. 290; H. H. E. Morren, Langegr. II, Tel 55. ApotheekCramer, P. Buysl.93,tel.902. IJZERSTERKE LIGSTOELEN met prima looper f 1.35 OPVOUWBARE FAUTEUILS makkelijke modellen f5.25 4.85 3.60 LIGSTOELEN met kap en voetrustf6.50 Beekenst.laan 10 - Tel. 543 - Korte Beekstr. 6 18 modelkamers Complete Meubileering Uit den Ombek Barneveld De landbouwer E. v. d. B. onder Ter- schuur, leeft in onmin met de Varkens- Crisiswet. Hij heeft reeds eenige dagen in hechtenis doorgebracht, in verband met het niet merken van zijn varkens. Weer is bij hem een vaiken in beslag genomen, dat niet gemerkt was. vond het hangen op een ladder ii slaapkamer, waar de vrouw van 1 B. ziek te bed lag. Naar de Missie. Woensdagavond had in de Kapel der Zusters van O. L. Vrouw tc Amers foort, de altijd weer indrukwekkende plechtigheid plaats van 't vertrek van vijf Eerw, Zusiers naar de Missie van Oost-Java. In de loop van de namiddag arri veerden Mgr. v. d. Pas, in wiens pre fectuur de Zusters werkzaam zijn, ver gezeld van de ZeerEerw. Paters C. Verbeek en L. Henckens, waarvan dr laatste met de Zusters naar Indië gaa: Om 6 uur begon 't plechtig Lof, waaronder Mgr. v. d. Pas in eenvou dige, maar treffende taal zich tot de vertrekkende missionarissen richtte. Z.H.Eerw. besprak hoe Abraham op Gods bevel, zijn land moest verlaten, alsook zijn familie en vrienden gaan naar 't land, dat God hem zou toonen en daar aan God moest offeren 't dier baarste wat hij bezat. Dit gebod door God aan Abraham gegeven, vergeleek Mgr. met 't offer, dat de Zusters missionarissen brachten. Ook tot haar sprak God„Verlaat land, dat U dierbaar is, waar ge de schoonste jaren van Uw leven hebt doorgebracht; verlaat Uw dierbare Ouders, broeders en zusters, met wie ge door de innigste banden zijt ver bonden; verlaat ook Uw geestelijkt familie Uw dierbare Oversten en Mede zusters en ga naar Oost-Java, om daar te offeren 't dierbaarste wat ge bezit. Eigenlijk hebt ge dit laatste reeds Uw gehcele religieuse leven gedaan. Abra ham offerde, wat hem dierbaar was. maar niet zich zelf. Gij religieusen offert U zelf, Uw eigen ik en dat iederen dag. Door 't drievoudig zwaard van Uw heilige Geloften treft ge^U zelf. Is Uw offer dus niet grooter dan dat van Abraham. God beloofde aan Abraham om zijn bereidwilligheid reeds Zijn ovcrvloedigsle Zegen, zal Hij dan niet 'n bijzondere Zegen geven aan haar, die zich zelf gaan wijden aan dc eer van God en 't heil der zielen. Een zeer bijzondere Zegen is reeds neergedaald op de Missie in Oost-Java in de 6—7 jaren, dat Uw Zusiers daar werkzaam zijn. Aanvaardt dus Uw taak in naam van den Qrooten Meester, die eens tot Zijn Apostelen sprak: „Gaat en onderwijst alle volken". Mogen God en Zijn dierbare Moeder Maria U ver gezellen en U beschermen op de lange tocht naar Uw bestemming. Moge Uw heldhaftig voorbeeld velei aansporen om met U en met ons mede te werken aan wat genoemd wordt „Het Goddelijkste van alle Goddelijke werken", mede le werken aan 't heil der zielen in onze Missie van Oost-Java. Na afloop van de Kerkelijke Plech tigheid volgde een gezellig samenzijn in intieme kring, opgeluisterd door de tegenwoordigheid van bovengenoemde Geestelijkheid en den Z.Ecrw. Heer L. Sanders. Rector van hel Moederhuis. Donderdagmorgen had de wijding en uitreiking piaals der missiekruiscn door Mgr. v. d. Pas. Na Tantum Ergo en|Zegen met Allerheiligste verhelen de missionari sen de Kapel terwijl 't Magnificat ge zongen werd. Nog eenige oogenblikken en de auto voerde haar weg van 'I zoo dierbare Moederhuis. Wij wenschen de vertrekkenden 'i voorspoedige reis en voor haar verder missionarisleven 'n even groole edel moedigheid. als zij bij 't vertrek naar de Missie hebben geloond. Hoevelaken De voorzifter van het stembureau heeft in de vacature van den heer Z. van Roemburg tot lid van den Raad benoemd den heer W. Doornekamp. Soest De feestelijkheden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Vrijw. Brandweer Vereeniging zullen plaats vinden op Maandagavond 12 en Dins dag 13 dezer. Maandagavond zal een brandweer oefening plaats hebben op en nabij den Gemeentetoren. De Harmonie zal deze oefening muzikaal opluisteren. Dinsdagmiddags 2 uur wordt de ge- heele brandweer (in uniform) door het Gemeenlebestuurontvangen inde raads zaal. Daarna, om half 4 in de raadszaal receptie, uilgaande van de Vereeniging. Des avonds om 6 uur zal er een gemeenschappelijke brandweermaaltijd Binnenland melseld, luidt als volgt: In het jaar O. H. 1933, welk jaar wegens de eeuwherdenking van den dood van onzen Goddelijken Verlosser door den roemrijk regeerenden Paus Plus XI tol Heilig jaar was uilgeroepcn, terwijl Wilhelmina van Nassau in dit land regeerde in een tijd van nijpend gebrek en groote werkloosheid is door Z.H.E. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht, lof meerdere eei van God cn tof heil der zielen, lot verheffingen nut der Kerk van Utrecht, deze steen op plechtige wijze gelegd op den 8sten Juni, in tegenwoordig heid van de Hoogeerw, Heeren Kan- nunniken van het Utrechtsche kaoittel en de Zeereerw. Dekens van 't geheel Aartsbisdom, in tegenwoordigheid van de drie leden der commissie, met het algemeen toezicht op den bouw van deze kerk en van dit Seminarie belast, n.l. H. Koopmans, president van het Klein-Semlnarie, J. B. A. Batenburg. Plebaan der Kathedraal en B. F. Over maat. Pastoor te Maarn, voorts in tegen woordigheid van de Zeereerw. Heeren Provisoren van het Utrechtsche Semi narie en Je Professoren van de beide afdeelineen van dit Seminarie, alsmede van de Priesters, die aan de kerken en kapellen van deze stad verbonden waien. Architect van de kerk en van dit heele gebouw was J. M. Hardeveld aannemers waren de L'r gebroeders Struyken; opzichters waren J. M. Peters en W. Oosselink. Nadat de plechtigheden van de eerste steenlegging waren verricht Mgr. bracht eigenhandig de specie aan en deed de steen op de juiste plaats neer dalen betrad de Aartsbisschop op nieuw het priesterkoor en hield een korte rede, wmrin Mgr. onder meer zeide, dat I ij in deze voor ons allen zoo moeilijke tijden niet noodcloos een beroep zal doen op kerkcollecten noch op de kassen van kerk- ot school besturen. Alleen blijven wij, aldus Mgr.. voor deze met het oog op de toekomst, inderdaad groot cn breed opgezette onderneming met vaderlijk vertrouwen rekenen op vrijwillige giften van dc priesters, die dankbaar zijn voor hun H. priesterschap en van een volk, dat zijne priesters nog eert cn nog weet hoog te schatten als „dienaren van Christus en uitdeelers van Oods ge heimen"; en zóó hopen wij, wat wij onder Oods zegen en met de mild dadigheid van priesters en volk tot heil van het Aartsbisdom ter eere Gods hebben begonnen, te kunnen voltooien en te brengen lot een gewenscht einde zonder vermetel vertrouwen. Te Lent waren 8 ijzervlechters bezig met het vervoeren van materiaal naar een bouwkuip. Dit geschiedde met een vlot. Het vlot begon plotse ling te zinken, waardoor de arbeiders met hun tast te water geraakten. Zeven arbeiders konden op het droge gebracht worden. Een 28-jarige verdronk. Naar uit Londen gemeld wordt, onderhandelt de Russische rcgecring met Italiaansche scheepsbouwers over den bouw van vier kruisers en een groote duikboot. De kruisers zouden zevenduizend ton groot worden. De duikboot, bestemd voor den Grootcn Oceaan, zal een der grootste onder zeebooten der wrrcld worden. Een hardclaar en makelaar uit Moers, die iemand voor drie maanden 100 M. had geleend en daarvoor 20 M. rente had berekend, is als afschrik wekkend voorbeeld door 4 SS-lieden door Mocrs geleld. Daarbfi moest hij een bord dragen met het opsshrilt „Ik ben een woekeraar, ik ben een bloedzuiger". Bij te Frankfort a. d. Main gehouden motorraces raakte zekere HellmannbIJ een bocht uit dc baan en viel tusschen het publick. Een toeschouwer werd gedood cn zeven zwaar gewond. De oudste zoon van den ex-kroon prins van Duitschland is in liet huwe lijk getreden. Dit huwelijk moet tegen den zin van den cx-keizet zijn, daar het meisje niet van koninklijke bloede is. Bij Lodz (Polen) Is hel dorp üwizdaki, dat uit 65 boerenhuizen be stond, geheel een prooi der vlammen geworden. Meer dan honderd gezin- werden dakloos. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. Benoemd tot Rector te Nunspeet Pater Donatus Bakker, minderbroedci conventueel te Hoensbroek. Examen gedaan en niet geslaagd Kennis voldoende, maar le nerveus geweest. Waarom nlellijd'gMijnhardl'sZenuwiablettcn gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijr. verkrijgbaar bij Apoth. Drogisten in kokers van 75 cent. Allerlei Onze Spoorwegen. Onze Spoorwegen hebben in 1932 geen goede zaken gedaan. Er is een tekort van 15'/, millioen gulden, het welk door den Staat uit belasting gelden moet worden bijgepast. Vorig jaar was het tekort 972 duizend gulden Seminarie Apeldoorn. Mgr. Jansen, de Aartsbisschop van Utrecht heelt de plechtige ecrsle-steen- legging verricht bij den bouw van het Seminarie te Apeldoorn. 't Was de eerste maal, dat in het Aartsdiocees een eerste steenlegging pontificaliter door den Bisschop ge schiedde. Merkwaardig was ook nog, dat het nieuwe seminarie, waarvoor de steen gelegd werd, het eerste klein seminarie in het Utrechtsche diocees dat van het eerste oogenbllk van gehouden worden iu hotel Ecmland, zijn stichting af ook tot seminarie is Na afloop van dezen hrandwecrmaal- bestemd, tijd zal een feestavond plaats vinden De Hollandsche tekst van de oor- in hotel Eemland. I koude, die in den steen werd inge- Tot voorzitter van dc Anti-Rev. Partij is benoemd J. Schouten te Rot terdam. Bij de jaarlijksche processie tc Man chester op tweeden Pinksterdag wer den tengevolge van de hitte achttien honderd menschen onwel, waarvan ruim zevenhonderd in ziekenhuizen behandeld moesten worden. Twintig personen verkeeren in levensgevaar. Te Praag is een vrouw, die zich als man verkleed had, door de politie ontmaskerd als leidster van een dietenbende. De politie ontdekte haar identiteit bij toeval, toen in haar wo ning een huiszoeking naar politieke geschriften werd gehouden. De bende, die onder haar aanvoering werkte, heeft teeds gedurende drie jaar de stad on veilig gemaakt en talrijke inbraken Te Den Haag is een 31-jarige dame, doordat de vlam in een pan met vet sloeg, in brand geraakt. Hoewel de kleuren spoedig gedoofd werden, had zij toch levensgevaarlijke brandwonden opgeloopen. In de woning van den arbeider Schmidt te Bernburg a d. Saaie brak brand uil. Een I-jarig jongetje en 3-jarig meisje overleden aan rook vergiftiging. Een 10-jarig meisje moest in zorgwekkenden toestand in een ziekenhuis worden opgenomen. Ingezonden verantwoordelijkheid der Red. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U eenige plaats ruimte voor het onderstaande. Wederom zijn in deze hittcdagen onze beken óver en óver bevolkt. We zeggen niet te veel als duizenden ver koeling zoeken in het verkwikkende water. Zeer zeker is daar niets op tegen, ja zelts toe te juichen, dat de edele zwemsport hoe langer hoe meer beoefend wordt. Helaas echter, worden de plaatsen waar men die praelitsport kan beoefenen, zoo misbruikt, voor an dere doeleinden dan uitsluitend baden of zwemmen en vertrisschcn, dat een ernstig woord van prolcst niet mag uitblijven. Men durft zich aan onze heken In zwemcostuums vertoonen. die elk be grip van zedigheid tarlcn. Treurig, diep treurig, dat crzoo'n ver wording is. Is hier geen taak voor onze stedelijke overheid om in te grijpen Niet het zwemmen verbieden, maar wel het gemengd zwemmen. Wanneer er bepaalde uren voor heeren en dames zijn, dan krijgen uok zij nog gelegen heid, die nu gelukkig nog te veel zedelijkheidsgevoel hebben, om zich of hun kinderen, in deze ongure om geving te wagen. Ouders, van welke richting ook, denkt aan uw plicht, uw dierbaarste panden, lijden daAr schip breuk. Moge het spoedig tot verbod van gemengd zwemmen komen. Ja konden de eigenaars of exploitanten van de diverse zwemgelcgettheden langs onze beken, zeil tot een regeling komen, die het gemengd zwemmen onmogelijk maakt. Ook hebt in deze een dure plicht, heeren. En Ik ben overtuigd, dat dan ook in Pesie's bad, hel ge mengd zwemmen tot hooge uitzonde ring gaat behooren, b.v. alleen bij wedstrijden, voor hen die daar aan deelnemen. Ik dank U geachte Redactie. F. LETSCHERT. ï'i" vergadering van 28 Maart '933 heelt de Gemeenteraad, op voor stel van de Commissie voor Wetgeving, de algemeene politieverordening voor' dc gemeente Amersfoort opnieuw vast gesteld. Ten aanzien van „zwemmen" en „baden" bevat deze politieveror dening de volgende bepalingen Art. 7Het is verboden le zwem men of te baden binnen een alsland van 60 meter van bewoonde gebouwen, scholen of kerken ol van de openbare straat en vandaar zichtbaar, behoudens in de inrichtingen en op de plaatsen en tijden door Burgemeester en Wet houders aangewezen. Art. 8Het is verboden in het open baar le zwemmen of te baden zonder te zijn gekleed in een aan de eischen der openbare zedelijkheid voldoend badcostuum. Toepassing van ari. 8 kan Itier baat geven- Red.

De Eembode | 1933 | | pagina 2