F. TULP N.V. Middenstands-Bank Reparatie an Onderhoud Bel dan op No. 42 ^Ktatoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort HiLEEM?.0DE veMchlint eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 20 Juni 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentl6n moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 23 «4 HIJ tornt Ir enkelen keer, Ziet staande verwaand op de knielenden neer. En meent dan, dat de Engelen uit „Hoogere s/eer" Met kushandjes toonen de attentie en eer Die hij nu bewijst aan den Heer. B. van Meurs, S. l ™»i*Miauii ll i L ntUfcn, zijn li lk.iis.ln vefband iü nd ntet in Johan van pldenbarneveld. j groot Amersfoorter. U. (Nadruk verboden.) had hij zich kunnen redden door 3rd van vergiffenis aan Maurits ranje te richten, maar, fierder ii gros gekroonde hoofden te Main, dat eene woord bleef ongespro- ken. Vergiffenis beleekcnt schuld, en Kliulj verwierp Oldenbarneveld uit »He kracht van zijn wezen. Hoe hij ook lltmad zijn trouwe huisvrouw, zijn "In leven, het woord vergif- land met het woord schuld, in Oldenbarnevelds woor- ■^atboek. Een geweldig conflict, een botsing ran titanen, karakters, in het opofferen i en in hel eisclten van een kostbaar leven culmineereitd. De eigen moeder van Maurits kreeg geen gehoor bij haar toon, toen ze voor Oldenbarneveld om iWijziging van het vonnis wilde vragen. De Fransche gezant verzocht nog den eigen morgen der voltrekking om vijl uur gehoor bij de algemeene stalen om verandering in ballingschap Ie ver- toeken. Het mocht niet baten. Tusschen 8 en 9 uur werd hem, in het bijzijn van 24 rechters, drie fiskaals en een griffier, door dez^n laatsle. Pols, vonnis voorgelezen. Meer dan 20 •-Tlt.ats-mi8drijven werden bewezen ge- airldlt, waarvan de voornaamste waren het bevorderen van onrechtzinnige leeraars het instellen der scherper resolutatie -- van 4 Aug. 1617 het ontraden van opening der poor ten aan den prins te Utrecht; het doen aannemen van waardgeiders tn ander krijgsvolk; het belasteren van den prins, alsof deze stond naar de souvereiniteit het ontdekken van staatsgeheimen bet ontvangen van groote geschenken man andere mogendheden. ï^?Toen de heele .sententie des doods' was voorgelezen, toen hij dus zijn vonnis had gehoord, kwamen deze klassieke Golgolha-woorden over zijn l lippen: .Vader vergeef het hun, want ze weten niet wat ze doen". Toen begon de schrompelgang naar het schavot. Een langen, doordringen den blik vloog nog voor het laatst over de vierschaar, die het doodvonnis had geveld, en ieder der rechters zal wel tot aan zijn stervensuur den lood- zwaren druk dier veelzeggende oogen hebben gevoeld. .Mijn God, wat koml er t- mensch." Hij knielde neer, de plebejers had- den zelfs niet genoeg gevoel in zich, Mom voor den ouden man een kussen aan te dragen, op den ruwen planken vloer. Zijn ziel bevai hij aan den Schep per, van zijn leed en zijn ondergaan onrecht repte hij niet. Hij ziet nog even de saamgestroomde menigte, hij kan niet sterven, zonder althans aan het volk, dat hij altijd zoo innig liefhad nog eens voor het laatst in te scherpen .Mannen, gelooft niet dat ik een land verrader ben. ik heb oprecht cn vroom gehandeld, als een goed patriot, en zoo zal ik sterven." .Leve Oldenbarneveld. Dood zijn vijanden." .Weg met de landverraders." Een korte schermutseling van schelle kreten. De groote grijsaard onzer gc- JPjbChiedcnis trok zijn slaapmuts over de ooren, twee geweldige annen heffen zich de hoogte in, omknellen een vree- selijk slagzwaard. Ademloos ziet men toe, daar valt de slag, de oude spieren bieden weinig tegensland, eenige vin gertoppen deelen het lot van het ver standige hoofd, dat in een zandhoop Schrijfmachines Inktlinten - Carbon KANTOORBOEKHANDEL lilUWtr. ie. Krommeilr. - TEL SM da' hun Vader, door het toedoen van Maurits, op zoo'n onmenschelijke wijze was gestorven. In 1623 plegen zij met verschillende Arminianen een aanslag op Maurits. De ontdekking kost den een het leven (Reinier), hij sierft op het schavot, ter wijl de jongste (Willeme) naar het buitenland moest vluchten. Een treurig slot, van een treurig drama. in het buitenland maakte de ont hoofding algemeen een zeer slechten indruk, de koning van Frankrijk was zeer verstoord op de Staten, omdat ze zijn intervenlie zoo zeer hadden ge negeerd. Trouwens men was overtuigd, 'ter een zwaar onrecht was gepleegd de gezanten Jeaunin en Boissie, kwa men hiervoor openlijk uit Ze schreven het lot van Oldenbarneveld uitsluitend toe aan zijn onvervaard optreden tegen Maurits. Hetzelfde was de vermaardste jurist onzergcschiedenis, Hugo de Groot, van meening. In zijn .Verantwoording" bespreekt hij de missive der algemeene Stalen, rondgezonden aan de afzonder lijke gewesten, waarin, tot overmaat van onrecht, nog wordt gewezen op andere misdrijven, .niet in de sen tentic" genoemd, doch waarop rechtens geen vonnis kon worden geveld, zon der scherper onderzoek. Dat wil zeggen, met behulp der pijnbank had men van Oldenbarneveld nog heel wat ergers kunnen hooren. De Groot nu verwerpt dit. Rechters, die zich niet ontzagen op de z.g. wel bewezen feiten tegenover iemand als van Oldenbarneveld het doodvonnis uit te spreken, zouden zich zeker niet ontzien hebben, de pijnbank toe te passen, als ze van meeting waren, daardoor overtuigender bewijsmateriaal te verkrijgen. Ook is Hugo de Groot van c luiging geweest, dat de aangehaalde feiten, zelfs al waren ze voldingender bewezen, toch nog geen recht gaven de doodstrat toe te passen in dit geval. En die overtuiging zal blijven be staan, zoolang er Hollandsche geschie denisboeken worden gedrukt, die ons vethalen, hoe in den aanvang der !7e eeuw, een nationale tragedie werd af gespeeld, n.l. de onthoofding van Jan van Oldenbarneveld, .Een man van grooten bedrijve, bcsoigne, memorie t directie, ja singulier in alles". F. DE KOCK. vereeniging van A.V.O. (arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten) nog pas een bezoek aan enkele Brabanl- sche gestichten voor doofstommen, blinden en andere achterlijke onge- lukkigen, o.a. het St. Vincentius-Ge- sticht te Udenhout, waarvan de woord voerder namens de vereeniging ver klaarde, dat het een modelinrichting was, die noch in het land, noch in het buitenland haars gelijke heeft, en het blindengesticht te Grave, met een eigen methode voor rekenonderwijs, die door het hypermoderne Amerika werd overgenomen. En de eerlijke socialist Jimmink ver blind door zooveel duisternis, sprak na het laatste bezoek van den vermoeien- den dag van een .openbaring" en bracht de meest waardeerende hulde aan al die duisterlingen bij uitslek pries'ers, zusters en broeders", voor I wat dezen deden voor het mis deelde kind, .dal zij als het ware her geven aan de maatschappij". Ja er zijn heel veel duistere plekken in Brabant, en Seppe is lang niet het donkerste punt En vooral niet,het eenige! Binnenland Kerknieuws. Dagclijksche gebeden en Nienwe Catechismus. De Eerste Katechismus, bestemd vooi het eerste en tweede leerjaar, is ver schenen. Die nieuwe katechismus zal nu op de scholen worden ingevoerd bij den aanvang van het schooljaar begin September a.s. De nieuwe tekst der dagclijksche gebeden zal overal ingevoerd .moeten zijn op den len Januari 1934. In de scholen zal reeds nu begor. nen worden met liet aanleeren van dei nieuwen tekst. Het Kruisteeken. In den Naam van den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest. Amen, Het Onze Vader. Onze Vader, die in den hemel zijt: 1. Uw Naam worde geheiligd; 2. Uw Rijk kome 3. Uw Wil geschiede op aarde zoo- s in den hemel 4. Geef ons heden ons dagelijksch brood En vergeef ons onze schuld zooals ook wij aan anderen hun schuld vergeven 6. En leid ons niet in bekoring Het Wees Gegroet. Wees gegroet, Maria, vol van ge nade, de Heer is met ugij zijt de gezegende onder de vrouwen, rolt. Velen der aanwezigen doopten hun zakdoeken in he; bloed, anderen namen wat zand mee naar huis waarin het bloed was opgezogen, en weer ande ren... maakten er een luguber handel tje van, door dit zand aan de vereer ders van den lands-advocaat te ver- koopen. Wanhoop, stomme smart, diepe ver- Bihcld, onbluschbareii haat ook, In hun intrek in het huis van fcnbarnevelds Weduwe. Zijn beide j konden het maar niet vergeten, Meer waardeering. Met vreugde wordt door D. A. P.-Pers aangekondigd, A. C. 'een prachtig terrein heeft aangekocht in Seppe en triom fantelijk heet het: „In het duisterste deel van Brabant" wappert nu over een oppervlakte van negen hectaren de roode vlag". Dergelijke aankondiging heeft tenmin ste éen goede zijdeSeppe en omgeving welen nu meteen wat voor hartstoch telijke minnaars van Brabant zij ir hun midden krijgen. Ze weten wat ze zijn in de oogen van de nieuwe zoo uiterst kiesche gasten de duistere duisterlingen het donkerste gewest. 't Is bewonderenswaardig van pro- pagandagcest, en wel het toppunt van beschaving, wanneer men zijn komst op dergelijke voor de nieuwe omge ving zoo uiterst vleiende wijze aan kondigt. En 't is nog niet eens juist Seppe met zijn retraitehuis dat voor de A. J. C. wel immer een raadsel zal blijven ze mogen anders geiust eens gaan kijken 't is een louter reli gieuze instelling waarvoor de S.D.A.P. naar eigen verklaringen, op z'n aller ongunstigst gematigd onverschillig is is nog lang niet, lang niet het duisterste plekje van Brabant. Er zijn nog veel donkerder vlekken. De socialistische pers die dat mis schien ongelooflijk vindt, is in de ge lukkige omstandigheid, dat zij bij haar ontdekkingstocht naar deze holen van duisternis, het geleide en de voorlich ting kan genieten van een hoogst be trouwbaren, beslist onpartijdigen gids, die nog zoo juist versche indrukken opdeed, partijgenoot Jimmink. Deze bracht met de Nederlandsche zegend is Jesus. de Vrucht schoot, Heilige Maria, Moeder van God, bid voor ons, zondaars, nu in het uur van onzen dood. Amen. De Twaalf Artikelen van het Geloof. 1. Ik geloof in God den almachtigen Vader. Schepper van hemel en aarde. 2. En in Jesus Christus, zijn eenigen Zoon, onzen Heer, 3. Die ontvangen is van den Heili gen Geest, geboren uit de Maagd Maria, 4 Die geleden heeft onder Pontius Pilatus, is gekruisigd, gestorven en begraven, 5. Die nedergedaald is Ier helle, den derden dag verrezen uit de dooden, 6. Die opgestegen is ten hemel, zit aan de rechterhand van God den almachtigen Vader, 7. Van daar zal Hij komen oordee- len de levenden en de dooden. 8. Ik geloof in den Heiligen Geest 9. De Heilige Katholieke Kerk, de gemeenschap van de heiligen; 10. De vergeving van de zonden 11. De verrijzenis van het lichaam; 12. Het eeuwig leven. Amen. De Tien Geboden van God. Ik ben de Heer, uw God. 1. Gij zult geen afgoden vereeren, maar Mij alleen aanbidden en boven aiies beminnen, 2. Gij zult den Naam van den Heer, uw God, niet zonder eerbied gebruiken, 3. Wees gedachtig, dat gij den dag des Heeren heiligt, uw vader cn uw moeder, zuil niet dooden, zult geen onkuischheid doen. 7. Gi zult niet stelen, zult tegen uw naaste niet ;etuigen. zult geen onkuischheid be- t de He ilige Gij zult; 1. De verplichte feestdagen vieren als Zondag. 2. Op Zondagen en verplichte feest- 3. Oponthoudingsdagengeenvleesch gebruiken en op vastendagen vasten. 4. Tenminste eenmaal per jaar biech ten. 5. In den Paaschtijd de heilige Com munie ontvangen. Oefening van Geloof. Mijn Heer en mijn God, I ik geloof: dal Gij zijl één God in drie Personen, de Vader, de Zoon en de Heilige Geest dat God de Zoon voor ons is mensch geworden en aan het kruis gestorven; dat Gij het goede loont en hel kwade Strait. Ik geloof alles wat Gij hebt geopenbaard, en door de Heilige Kerk ons leert. Dat geloof ik vast, omdat Gij het hebt gezegd, die 'alles weet en altijd waarheid spreekt. Heer, ver meerder mijn geloof! Oefening van Hoop. Oneindig goede God, ik hoop, door de verdiensten van Jezus Christus, van U te verkrijgen: l de eeuwige zaligheid en alle genaden, die ik daarvoor noodig heb. Dat hoip ik met een vast ver trouwen, omdat Gij het hebt beloofd, die almachtig zijt, oneindig goed voor ons en getrouw in uw beloften. Heer, versterk mijn Hoop Oefening van Liefde. God van Liefde. ik bemin U boven alles uit geheel mijn hart. omdat Gij oneindig goed en oneindig beminnelijk zijt. Uit liefde tot U bemin ik ook alle menschen als mijzelf, j Heer, geef mij steeds meer liefde! Oefening van Berouw. Barmhartige God, I ik heb spijt over mijn zonden, omdat ik uw straffen heb verdiend, maar vooral, omdat ik U, mijn ^rootsten weldoener en het hoog ste (joed, heb beleedigd. I Ik verfoei al mijn zonden en beloof, met de hulp van uw genade, mijn leven ie beleren en niet meer te zondigen, i Heer, wees mij zondaar genadig! Eer aan den Vader. Eer aan den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest. Zooals het was in het begin en nu, en altijd I en in de eeuwen der eeuwen. Amen. De vier voornaamste Waarheden. 1. Er is één God. 2. Er zijn drie goddelijke Personen God de Vader, God de Zoon en God de Heilige Geest. 3. God de Zoon is voor ons inensh geworden en aan het kruis gestorven. 4. God loont het goed en straft het kwaad. Tot Provinciaal der Congregatie van den Allerh. Verlosser (PatersRedempto risten) is door den Hoogw. Pater Generaal der Congregatie benoemd voor Nederland, met zetel te Nijmegen, de Hoogeerw. Pater A. Saut en tot zijn raadgevers de Zeereerw. Paters W. Reiring en Prof. Mr. Dr. W. Duynstee. Tot rector van het Klooster Nebo te Nijmegen is benoemd de Zeereerw. Pater Van Nimwegen, vroeger directeur van het St. Alfonsus-Retraitenhuis te Amersfoort. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracbt no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bg den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 'Is pet. intrek genomen in een aan de schuur bevestigde onbewoonde duiventil. In het nest bevinden zich een 6-tal jonge uiltjes. Een dochtertje van C. Stalenhoef had 't ongeluk spelende in deGoijer- gracht terecht te komen. Een zusje, dat dit zag gebeuren, liep ijlings naar de ouderlijke woning en waarschuwde haar ouders, welke zich onmiddellijk naar het water begaven en juist het kindje nog aan de oppervlakte van het water zagen drijven. De vader haalde het kindje er uit en spoedde zich er mede naar hel St. Jansziekenhuis. Daar gelukte het, het kindje tot bewustzijn te brengen. Burgerlijke stand. Geboren: Johannes Antonie, z. v E. v. Oostrum en C- Dijkman. van alle soorten Schrijfmachines KANTOORBOEKHANDEL Fa. H. ELZET7AAR LAM6ESTRAAT 84 TEL. 528 Soeste rberg Soesterberg's bloei heeft aan het gemeentebestuur van Soest een schrijven gericht met protest tegen 't woonwagen kamp. De vereeniging wil zich wenden tot Gedeputeerde Staten. Uit den Omtrek Baarn Burgerlijke Stand. GeborenAnakje, d. van P. J. Coo- rens en J. van Twillert. Jan, z. van M. v. Velzen en C. v. Mastrigt. On dertrouwd H. J. Hibbel en C. Wil- lemsen. J. J. W. Post en J. Schou- - D. v. Tol en G. v. Ijken. - J. v. Breukelen en A. Meeuwissen. Getrouwd G. Praag en A. P. Verl ier. Overleden Wijnanda Catharina van den Toorn, 85 j., wed. van J. C. Kuijer. Daniel Bruidegom, 77 j., wedn. van S. de Jong. Maria Mag- dalena Wolff, 52 j„ wed. van F. Lomans. Geertrui van Woudenberg, f~ echig. van W. v. d. Laan. 8. Gi valsch 9. Gi geeren. 10. Gij zult niet onrechtvaardig be- geeren, wat uw naaste toebehoort. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort Barneveld Op de kippenmarkt kwam een auto aan, bevracht met pluimvee. Tenge volge van de slechte ventilatie waren ruim 200 jonge hanen gestikt. Soestdulnen Wat voor Amersfoort hevig werd bestreden en door Ged. Staten is afge wezen kwam hier tot stand door het gemeentebestuur van Soest. Verscholen achter dicht geboomte op den weg van Soest naar Soesterberghet nieuwe natuurbad Soestduinen. Van een groote oppervlakte hei is een natuurbad gemaakt, zooals er moeilijk een tweede in ons land te vinden zal zijn. Het golvende terrein is zooveel mo gelijk intact gelaten. De oprijlaan en de parkeerterreinen zijn met sierboomen en sierheesteis beplant, evenals het terrein vóór het theehuis. In de geheele omgeving van het eigenlijke bad is alle kunstmatig heid zooveel mogelijk vermeden. Op het als duinterrein gehouden strand en zijn omgeving vindt men o.a. de jenever bes, het duinroosje, de duindoorn, de gaspeldoorn en verschillende soorten dennen. Bij den ingang vindt men de parkeerterreinen voor auto's en rijwie len. Het hooggebouwde theehuis met een zaal ter grootte van 27 X 6 M. en een overdekt terras van dezelfde afmetingen, sluit de oprijlaan af. Vóór 't theehuis voert links een pad naar de dames-baden en rechts naar de heeren-baden. Het water wordt vóórverwarmd ont vangen van de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij, die het water gratis aan de gemeente levert, heeft een kwantum gegarandeerd van 1000 M3 per etmaal. In een klein pompstation kunnen 5000 L. per uur worden verwerkt douches en toiletten. Er zijn ruime wisselcabines, 96 de dames en een gelijk aantal voor de heeren, met zeer hygiénische toi letten. Voor men in het bad gaat, dient douche te worden genomen, doch daarna inoet men over hel strand het bassin. Ten einde nu te voorkomen dat er zand in het water komt, heeft men geheel rondom het bassin z.g. waterperron gemaakt van gewapend beton, waarin zich steeds stroomend water bevindt. Er is een kinderbassin ter oppervlakte van 3000 vierk. M. met een diepte van 30 tot 60 cM. Voorts het half diepe bassin ter grootte van 6000 vierk. M. en ter diepte van 60 tot 1.50 M. en ten sloth het diepe, voor ge oefende zwemmers, dat 3 tot 3.75 M. diep is. Het geheele bassin is 11.000 vierk. M. groot. basin storten. Op het strand voor de zonnebaden, dat een breedte heeft van 80 M. on geveer, bevindt zich het huisje van den badmeester. Het afgevoerde water vloeit weg in de hei op een afstand van 500 M. ver wijderd van de UtrechtscheWaterleiding. De inrichting is iederen werkdag geopend van 6 uur 's morgens tot een half uur voor zonsondergang en 's Zon dags van 's ochtends 6 tot 9 uur en van 's middags half 1 tot een half uur voor zonsondergang. Er zijn dagen voor gemengde baden, afzonderlijke baden voor dames en heeren, schoolbaden en kostelooze baden. Tot assistent-badmeesters zijn be noemd de heeren Schellens en Tim ermans, beiden uit Utrecht. Belast met het toezicht op het terrein T. Muis; loketbediende E.B.Wijn bergen en J. G. Mantjes. Voor de dames-garderobe is benoemd wed. Scholten-ten Ham en mej. L. Hart man en voor de heerengarderobe A. Freriks en L. J. Winter. Eemnes Bij landbouwer van den Hoven aan den Meentweg heeft een uilenpaar zijn Wordt het water te warm, dan kan er per etmaal 240 tot 300 kub. M. direct van de Waterleiding Maatschappl in het bassin worden gebracht en door een ondergrondsche buis. De wind zorgt voor golfslag er is dus geen kunstmatige golfslag noodig. Het bassin wordt afgesloten door de parochiekerk onder de H. twee watervallen, die het water in het Zondag II Juni daarvoor f550 in. BERICHTEN UIT AMERSFOORT. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort Dinsdag 27 Juni, ven uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming tijdelijk Wethouder. 3. Benoeming Raadscommissie van Eykeienburg. 4. Herziening Verordening regeling openbaar lager Onderwijs. 5. Overdracht in eigendom van ge deelten van het schoolgebouw aan de Breestraat en den Westsingel ten be hoeve van de R. K. U.L.O.-school. 6. Aanvulling contract electriciteit Gymnasium. Afwijzend advies van Burge meester en Weihouders adres van Nationale Commissie legen het alco holisme betreffende maatregelen Drank wet. Wijziging plan aanleg riolee- ringen. 9. Bouwen arbeiderswoningen Zog- straatkwartier. 10. Voorschotten woningbouw St. Ansfridus. 11. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met Regenten van het St. Elisabeths Gast- en Ziekenhuis met betrekking tot den bouw en exploi tatie van een barak voor lijders aan besmettelijke ziekten. 12. Reglement Burger Weeshuis. Dat de parochianen van O. L. Vrouw veel waardeering hebben voor het jeugdwerk en daarvan op z'n tijd klinkende bewijzen weten te geven bleek dezer dagen opnieuw. De Wel- eerw. Heer Kapelaan van Leeuwen, directeur van de K. J. M. zamelde in J Mis

De Eembode | 1933 | | pagina 1