lederen dag IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. Utrechtschestraat 40 - Telefoon 92 Meermalen bekroond Allerlei M TUINSTOELEN A. H. v. NIEOWKERK N.V. ontvangen wij alle aoorlen verache vlach van ons HOOFDKANTOOR IJMUIDEN. U is daarom verzekerd van PRIMA KWALITEIT eii BILLIJKE PRIJZEN a e jauw Schelvisch - Tarbot - Tong - Heilbot - Vischcarbonade enz. Heerlijke Gebakken Visch - Garnalen croquetten Visclikoekjes - Dellcalesjes - Vorsche garnalen - Verschc- en gerookte paling - leuwe haring - Gemarineerde haring - Rolmops - Stokvisch - Zoute visch - Gerookte- en versche zalm - Oerookte- en gestoomde makreel - Oerooktc bokking enz. enz. Zalm - Sardines Al e soor en Vischconserven - Zalm - Sardines De Ned. Spaarbankbond zal hier zijn jaarvergadering houden op Vrijdag a.s. in Amicitia. Donderdag zullen de deelnemers door het gemeentebestuur ten stadhuize wor den ontvangen. Zaterdag o.m. een bezoek aan Soester- berg, waar de deelnemers een pieizier- vlucht kunnen maken. Men deelt mede dat de N V. Polak's Frütal Works f20.000 heeft gestort het Pensioenfonds. Katholieke Drankweer. Kruisverbond en Mariavereeniging in het Aartsbisdom organiseeren op a.s. Zondag 25 Juni een grooten propa- gandadag. Als plaats van samenkomst is Amers foort gekozen, vanwaar de tocht per luxe touringcars gaat over de Hooge Vuursche naar Laren, in deze plaats wordt met muziek getrokken langs de nog versierde straten naar deSt.Jans- kerk, waar een kort Lof wordt opge dragen. Van Laren gaat men vervol gens over de Diemenbrug, langs de Vecht naar Maarsen. waar de dag Vfordt besloten met een herdenkingsrede op 't graf van Mgr. Ariëns. Van Maarsen trekt men via Utrecht weder naar 2ijn woonplaats terug. De plaatselijke afdeelingen zullen gezamelijk aan deze tocht deelnemen. Voor belangstellenden bestaat ge legenheid zich hierbij aan te sluiten. De kosten van deze rondrit door een der mooiste gedeelten van 't Gooi en de Vechtstreek bedragen f 1.50. Opgave kan geschieden aan onder staande adressen, alwaar tevens na dere inlichtingen zijn te bekomen: Kruiskamp 54; v. Bemmelstraat 84; Withoosstraat 1. Zondag a.s. worden te Utrecht de Jaarlij ksche Bondswedstrijden van den Aarts-Diocesanen Gymnas'iekbond ge houden. Aan dezen dag is verbonden een défilé voor Z. H. Èxc. den Aarts- Bisscbop. Ook onze R. K. Gymnastiekver. St. Hubertus doet aan deze wedstrijden mee, daarvoor vertrekken de deelne mers Zondagmorgen met den trein van 7.20 uur, terwijl de jeugdafdeelingen, die ook aan het défilé meedoen om 10 over hall 2 aan het station worden verwacht. De kinderen komen met den trein van 8 minuten over 6 terug. Degenen, die zich nog niet hebben opgegeven worden verzocht dit voor Donderdag te doen bij de bekende adressen- Laten er veel meegaan, er is een medaille beschikbaar <oor de vereeniging van buiten Utrecht, die met het grootste aantal leden aan het défilé deelneemt. Wij wenschen onze Katholieke Gym nastiek Vereeniging, die de laatste tijd weer begint op te bloeien een goed succes. Stedelijk Gymnasium. Na voortgezet examen slaagde voor het Diploma A: H. Germans en H. de Vries, en diploma B: J. Verheij, allen te Amersfoort. Het Hoogw. Episcopaat heeft als opvolger van Jhr. mr. Bosch van Oud- Amelisweerd benoemd tot bestuurslid der St. Radboudstichting, onze oud- stadgenoot, de heer mr. H. W. J. M. de Jong te Scheveningen. administra teur aan het R. K. Centraal bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Aan de Kath. Kweekschool voor onderwijzeressen St. Agnes werd de acte voor nuttige handwerken behaald door de dames: L. Olihof Apeldoorn, C. Rolevink Amersfoort, G. Snelder Utrecht, M. Swarte Groningen, G. Weu- stink Amersfoort, A. Zwart den Haag. De eerstvolgende verkooping van spoorhout vindt plaats op het terrein der wagenwerkplaatsen, op Vrijdag 7 Juli a.s. Benoemd tot gecommitteerden bij het eindexamen der Handelsavond school J. F. de With, directeur Geld. Credietvereen.mej. C. A. v. Hamers- veld, oud-lid Commissie van Toezicht op hel Handelsonderwijs K. W. Meijer, procuratiehouder N.V, Salomons Bouw- handel en Industrie; Dr. Joh. H. Scheu- rer, secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken. In hel jaarverslag der Gezondheids commissie wordt de toestand der volks gezondheid gunsliggenoemd. Roodvonk en Dipbteri:is komen hier geringer voor dan elders. Gevallen van de ziekte van Weil zijn niet geconstateerd. In totaal zijn in 1932 voorgekomen 45 gevallen van roodvonk, 22 van diphterie, I van paratyph.is, I van meningitis en drie van lebris lyphoïdea. Burgerlijke Stand. Geboren Adrianus Pieter, z. v. W. Houtzaager en D. Piket Hillegnnda Johanna, d. v. P. M Breel en II. J. Huijboom Jan Evert, z. v. R. v. Drie en W Voskuil, Gehuwd Lange en J. II. de Roos. In het Handelsregister zijn ingeschreven Fa. v. d. Beek en Glas. tabr. van bakkerij grondstoffen, W. v. Mechelen- sfraat 15. Venn. H. v.d. Beek en A. Glas. Van Dijk Radio, natuurkundig labo ratorium, St. v. d. Hagenlaan 16. Eig. J. M. F. A. v. Dijk. N.V. Bouw en Expl. Mij. „Saxa", V. v. Goghstraat 3. Dir. C. Niepoort. Comm. H, Ribberink. Garage „Leytax", taxibedrijf. Leus- derweg 242. Eig. W. Leyenhorst. Taheirol Verkoopcentrale. F.v. Blan- kenheimstr. 8. Eig. G. v. d. Burg. N.V. Gouwe Bouw, bouwbedrijf, Ver- meerslraal 117. Dir. H. A. N. Busser, Comm. J. J. Wormgoor. in het St. Alphonsus Retraitenhuis had Zondag de stuiting plaats van een leiders-cursus van de Jonge Werkman in tegenwoordigheid van Mgr. J. H. G. Jansen, Directeur v. d. Berg, verschil lende afdeelingsdirectetiren en afge vaardigden van de R. K. Werklieden- vereeniging. Mgr. Jansen sprak de jongens harte lijk toe. Ik ben blij, zoo zeide Mgr., een uitnoodiging gekregen te hebben om hier te komen en heb met zeer veel vreugde aan 't verzoek voldaan. Dat een zoo groot aantal zijn opge komen om deze cursus mede te maken is een vreugde voor mijn vaderhart. Twee jaren is het geleden dat ik te midden van jullie was en veel is in die jaren tot stand gekomen. Uw Di recteur heeft mij steeds op de hoogte gehouden en deelde mij mede dat de beweging goed gaat en hoop geeft voor de toekomst. Wanneer ik u hier voor mij zie in die jonge kracht, dan komt op het verlangen dat die kracht zich moge ontplooien tot volle manne lijke kracht en uw taak als Katholieken zult ter hand nemen in de R. K. Werk- liedenvereeniging. Dat ge uw taak als leekenaposlelen zult verv ullen in samen werking met de geestelijkheid. Gij moet daarvoor zijn mannen van karakter en dit zult ge worden door de bovenna tuurlijke middelen ter hand te nemen en als eet,te Roomsch Katholieken te leven. Het was mij een .reugde deze clubbijeenkomst medegemaakt te heb ben en ik vermaan u dit ideale club- ir te gebruiken >ls voorbeeld voor zeiven. Om uw karakter te vormen et bovennatuurlijke deugd is voor u allen noodzakelijk de H. Eucharistie en godsvrucht tot de H. Maagd veelvuldige H. Communie moet niet laten opdringen, doch u zeiven bijbrengen dat ge het noodig hebt. Dan zult ge daardoor offers weten te brengen en komen tot bovennatuurlijk leven, daarom door Maria tot |ezus in de Eucharistie en dan zult ge kunnen zijn leekenaposlelen uit één stuk. Er is r.oodig een keurbende. De Direc teuren moeten nauwlettend toezien of de leiders goed zijn, zond,..- goede leiders is geen resultaat te bereiken. Mgr. zegde vervolgens toe de jeugd beweging dagelijks onder de H. Mis en bij zijn gebeden te zullen gedenken en gai vervolgens zijn Bisschoppelijken Zegen. Directeur v. d. Berg zegde Mgr. toe trouw de leiding te zullen volgen. Wij zullen al onze krachten inspannen Uw idealen te verwezenlijken. Mei eer plechtig Lof in de Kapel van het Re traitenhuis, bijgewoond door den Aars bisschop werd deze cursus gesloten. Nieuwe Telefoonnummers. 1632 Alferink, Alb. Cuypstraat 46 1791 Dr. Andier. .Zon en Schild' 1779 Binsbergen, Verhoevenstr. 81 1785 Fliek. Leusderweg 258 1792 Idsinga, Tandarts, Utr.weg 112 1787 Jonker, .Heidelust", Utr.weg 319 1788 Leytax. Garage, Leusderweg 142 v. d. Plas, Directiekeel St. Hen- ricuskerk 1783 Spaarbank, Breestraat 82 1800 Scheerder. Verhoevenstraat 58 1780 Schildersbedrijf .De Combinatie" Woeslijgerweg 31 1790 Siebeling, St. Anfridusstraal 21 1786 Timmermans, Arnh.weg 34 1784 Tulp, Arnh.weg 21 1774 Wed. Waghto-van Wijngaarden, Ternatestraat 38. De optocht der verschillende gym nastiekverenigingen wordt gehouden op Vrijdag 30 Juni a.s. Route: Wuy- tierslaan, Stationsstraat. Vlassakkerweg, Bergstraat, Julianaplein, Arnhemsche- weg, Arnhemschestraat, Varkensmarkt, Westsingel, Havik, Hof, Langestraat. Varkensmarkt, Utrechtschestraat, Snou- chaertlaan, Stationsplein, B. Wuytiers- laan en Heinsiuslaan. Opstelling 7 uur bij de H. B. S. Een tweede wandeltocht voor leer lingen der lagere scholen wordt ge houden Zaterdag 1 Juli, half drie van af het Julianaplein. Uit den Omtrek Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren Jannetje, d. W. Adams. Nijkerk Op de markt300-000 kipeieren f 1.90 - f 2.50eenneneieren f 1.30- f 1.40; 69 biggen f710; 74 runderen: kaltkoeien f 150-f190, kalfvaarzeii f 70— f 124, vet vee le kw. f 0.21 f 0.24, 2e kw. f 0.15f 0.21, vette koeien f 125 f 185. mestkalverenf 10- f 16, slachtkalveren 12—f4, lammeren f 4f 5. Soest Burgerlijke stand. Geboren Bernardina Maria, d. van J. Huigen en E. M. J. Staring. Jan- nigje, d. van J. Meijer en J. N. de Haan. Maaike, d. van A. A. v. d. Zouwen cn H. de Ruiter. Teunis. van T. v. Leuveren en A. C. Blij- leven. - Jacob, z. van Altena en C. Lam. Renée, d. var J. A. D. Baggerman van Houweninge en A G. Everts. Everarda Wilhelmina, d. van d. Dijssel en M. J. Vlug. Ge huwd J. Timmer en J. W. Verweij. OverledenCornelia Dekker. 37 jr.. ongeh. Sybrandus D. idzerda, 66 jr.. geh. met F. Terpstra. Zondag-middag werd in het Stadion Sacramentsspel „Anno Sancto" uitgevoerd, ter herdenking door de Amsterdamsche Katholieken van het Heilige Jaar. Verschillende geestelijke autoriteiten w.o. Mgr. Aengenent. Bisschop van Haarlem en Dr. G. C. v. Noort, Deken van Amsterdam, gaven van hun belang stelling blijk. Gedurende het geheele spel volgden de duizenden toeschou wers met gespannen aandacht de ver schillende tatereelen. Zij gaven door luid en langdurig applaus meerdere malen van hun enthousiasme blijk. Daar het weer vrij goed was. maakte het geheel een grootschen indruk. Tot slot werd een plechtig lof gecelebreerd door Mgr. Aengenent. waarna e défilé volgde langs de eere-tribune Hulde aan een blinden-leider. In 't R. K. Blindeninstituut St. Hen- ricus te Grave is een monument ont huld ter nagedachtenis van den binnen- en buitenland vermaarden blin- denvriend en leeraar frater Adrianus Kemps, den uitvinder van 't Braille schrift in zijn tegenwoordigen vorm. Frater Adrianus heeft zijn geheele leven hij stierf 1930 op 75-jariRen leef tijd gewijd aan 't welzijn der blin den en zijn groote vindingrijke geest heeft onschatbare weldaden bewezen in de blinden in de geheele wereld. De gelden voor 't monument een beeltenis van den frater zijn door de blinden spontaan bijeengebracht; :nl is geplaatst in den hoofd ingang van 't geslicht. Te Zwaagdijk was een veehouder met 2 paarden bezig gras te maaien. Een der viervoeters scheen niet veel zin te hebben en slaakte zoo nu en dan het werk. Dc boer maakte zich daarover zóó boos, dal hij liet dier een touw aan de tong bond en het daaraan voorttrok. Het gevolg was. dat hel paard dit lichaamsdeel uit den bek gerukt werd. Het arme dier moest worden afgemaakt. Op 70 K.M. voor Mandsjoeli is een aanslag op den Siberischcn express- trein gepleegd. Vijf wagons liepen uit de rails en werden omver geworpen; desondanks gelukte het den machinist met de overige wagons veilig en wel Mandsjoeli Ie bereiken. In de provincie Moekdzn heetteen verwoed gevecht plaats gehad tusschen Japansche troepen en Chineesche ban dieten. waarbij een beruchte bandieten- leide- «i:e :-2ertijd mevrouw Pawley en C. -v-.i i ontvoerde, werd gedood. f 1.35, f 1.80 met voettust 14.00 U moet werkelijk eens komen zien naar onze Mooie, moderne strepen, prima, glad afgewerkt niet armlegger f2.00, f2.50, f3.35 Beekensl.laan 10 - Tel. 543 - Korte Beekstr. 6 18 modelkamers Complete Meubileering Op den Hoogeweg is door hel springen van een achterband een ern stig motorongeluk gebeurd. De heer J. uit Almelo had zijn nicht als duo- passagierslertoen de achterband sprong. De nicht kwam daarbij ernstig te vallen en kreeg een hersenschudding. Zij is naar huis vervoerd. Dc heer J. zelf had eenige onbeteekenende wondjes en de schade van een gehavend motorrijwiel. Op den Ulrechtscheweg nabij de Snouckaertlaan stond een auto stil. Een autobus, ging zonde voorzorg achteruit, waardoor hij tegen de luxe auto botste, welke zwaar beschadigd werd. Op den Soesterweg was een motor rijder in de veronderstelling dat een voorganger linksaf wilde. De motor rijder remde krachtig, met het gevolg, dat zijn vrouw op de duo zoo'n schok G. J. kreeg, dat zij een scheurwonde aan een der armen bekwam. Inde opslagplaatsen van het douane station te Chiasso is een ontzaglijke brand uitgebroken. Ondanks het krach tige optreden van de brandweer en de militie, wtlke uit den geheelen omtrek was ontboden, kon niets worden gered. De schade wordt geraamd op I mill. Zwilsersche franken. Op een vliegfeest nabij Nancy is een vliegtuig, dat acrobatische toeren verrichtte, in botsing gekomen met het dak van een hangar. Er volgde een explosie van het benzine-reservoir, waarna de machine brandend temidden van de menigte neerstortte. De piloot kwam in de vlammen om, terwijl 25 personen brandwonden opliepen. Te Amsterdam kregen 2 mannen ruzie. De een Irok een revolver en bracht zijn tegenstander zeer ernstige verwondingen toe. Dc dader wist te ontvluchten. Spoedig kan de indiening van een wetsontwerp betreffende wering van buitenlandsche werkkrachten in ons land worden tegemoet gezien. De voor bereiding van het wetsontwerp heeft geruimen tijd in beslag genomen. Pr-.=«s i-L-ij heelt de nieuwe brug »«.- de Linge tusschen GeL ir.xse- e- Bl:ïr geopend en een be- z.ek ge..-ici: au-, he: weeshuis en de Ned. Her* Kers in deze laatste ge meente *»azr zij de graftombe van Prir.es Mar a van Oranje, gravin van Nassau bezocht. Een Engelsch vliegtuig is op het vliegveld Franborough neergestort, waarna de motor is ontploft. De beide inzittenden werden gedood. Het bran dende vliegtuig zette een hangar in •lammen, waarin 20 arbeiders vertoef den en een aantal pantserwagens ondergebracht. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat twee tanks werden ernield. Een student uit Utrecht reed met zijn auto in volle vaart door de spoor- boomen aan de Burg. Reigerstraat al daar. De wagen kwam tot stilstand, toen de overweg was overgestoken de boomen aan den anderen kant sterk bleken om hem tegen te hou - bestuurder, die onmiddellijk het gevaar begreep, wist zich door ijlings zijn auto te verlaten, van eer wissen dood te redden. Enkele oogen- blikken later werd de auto door den trein gegrepen en totaal vernield. De bewoners van een perceel in de Berlijnsche voorstad Haselhorst werden opgeschrikt door een hevige gasont ploffing. waardoor alle vensterruiten alle etages werden vernield. Een 24-jarige huisvrouw liep ernstige brand enden op. - In Verviers is een aanrijding vc gekomen tusschen een tramwagen een vrachtauto. De tramwagen viel om. Van de veertig inzittenden werden er •ijf op slag gedood en dertig gewond. De toestand van acht gewonden is zorgwekkend. In de Doopsgezinde kerk te Meeden tijdens het gebed de predikant met preekstoel en al naar beneden geval len. Hij kwam midden tusschen de schare kerkgangers terecht Waarschiji lijk is de preekstoel niet voldoende hecht aan den muur bevestigd geweest. De predikant bezeerde zich aan hoofd en pois. - Men beleeft in Idaard (Fr.) het gewone feit. dat de vrouw, die twee keer per dag de klok moet luiden bovendien iederen dag hel uurwerk moet opwinden, het bijltje er bij heeft neergelegd. De kerkvoogden besloten tot loonsverlaging en het loon vrouw, dat de geweldige som van f30 per jaar bedraagt, zou ook met 20 pet. verlaagd worden. Ze is hierover zeer verontwaardigd cn staakt thans haar verk. Correspondentie. Naam en adres van den schrijver van eenig ingekomen stuk dient altijd aan de Redactie te worden bekend ge maakt. Redactie. Onze Landbouw. Weliswaar is de landbouw alleen cl in staat, we merkten dit reeds op, het maatschappelijk gebouw op te trekken, zooals dit nu is ontstaan, maar eene volkshuishouding zou bij uilslui tend landbouw toch mogelijk zijn, al was dan ook op bescheidener, zelfs veel bescheidener wijze dan thans. En juist dat dc landbouw niet die ge makken cn geneugten kan bieden is mogelijk wel de oorzaak dat hij, bij hel veel voor het leven eischende menschdom, zoo weinig in tel is. Toch is een verwijt in dezen wel zeer mis plaatst, want buiten hem is geen kele tak van nijverheid géén intellect in staal, uit eigen kracht zelfs 't pri- üiefsle bestaan te verschaffen. Bij een absoluut vrij ruilverkeer zou het mogelijk kunnen zijn, dat een land zonder landbouw kon beslaan, door dat industrie en handel zooveel in komsten brachten, dat men de op brengst van eigen bodem kon missen. In de praclijk zal dit echter wel nooit voorkomen, want als in een land zoo veel winst gemaakt werd, zou men spoedig concurrentie in andere landen ondervinden. Dat ondervonden we nu reeds. De industrie van Europa, hoe gewichtig ook. gaf toch lang niet vol doende winst om de inkomsten uit den landbouw te kunnen derven en toch was die winst in 'toog van velen al te groot, zoodat men in de andere wereiddeelen Europa gaat becon- Doch at zou een land het op eco nomisch gebied zonder landbouw kunnen, toch zou dit zeer gevaarlijk zijn en daarom onverantwoordelijk. Denk maar eens aan eventueelen oorlog of andere beroeringen, zij 't dan niet in eigen land. Ook om deze reden is de landbouw ook voor Nederland steeds van bijzondere urgentie, zoolang geeneeuwigdurende vrede verzekerd r Of het juist is willen we thans in midden laten, feit is echter dat voo heen landbouw en industrie, zoo oi geveer naast elkaar teelden. On, industrie ging bij andere landen (Ame rika. Rusland enz.) in den kost en dc Nederlandsche landbouw had buiten landsche kostgangers (Duilschland. Engeland. Frankrijk enz). Thans, nu de Nederlandsche landbouw, door aller hande uitvoerbelemmeringcn zijn bui tenlandsche kostgangers verliest, wil len velen der overige landgenooten toch nog bij 't buitenland in den kost blijven gaan, omdat deze hen. door omstand.gheden, goedkoopcr bediei kunnen. Dit is echter slechts een schijnvoor- deel, misschien een oogenblikkc-lijk individueel voordeel, maar een natio naal nadeel. Kinderen b.v. die bij hun ouders in den kost gaan (ook een wantoestand, maar misstanden moet men met mis standen vergelijken!) kunnen dat toch nog beter doen, ook al moeten ze daar meer betalen als die ouders anders niet zouden kunnen leven, dan bij vreemden voor minder geld. Anders zouden ze mis schien later, als de ouders behoeftig en arm waren, nog meer aan hen moeten ten koste leg gen, ten minste als ze niet geheel cn al hun plicht verzaakten. En al was 't eten in de ouderlijke woning duurder, 't meerdere bleef toch familiebezit en anders werd het vreemden-bezit. Zoo gaat 't ook in ons Nederlandsch volkshuishouden, als we alle produc ten uit 't buitenland blijven betrekken, die hier ook konden worden voortge bracht. Enkele volksgroepen betalen weliswaar minder kostgeld, doch wat betaald wordt verhuist ook geheel naar het buitenlandde boeren hebben geen kostgangers meer. omdat tenland, uil beter inzicht, liever :igen land in den kost gaaf, zoodat deze verarmen en dc geheele maat schappij verarmt onnoodig met het bedrag, dat voor den buitenlandschen kost wordt besteed, wat in 't binnen land had kunnen worden voortge bracht. Zoolang total het kostgeld is verteerd. Dan zal rren ontwaren, dal goedkoopere buitenland toch nog duurder is geweest. Dit is de economische schaduwzijde Men kan nu wel zeggendan moet onze landbouw maar tegen den bui tenlandschen concurreeren, maar inet evenveel of liever, met even weinig rrrHt zou men kunnen eischen, dal de Nederlandsche arbeiders met verlies gewerkt en een steunwetje hier en een garantieprijsje daar kan dat niet verhinderen. Daarvoor is noo dig een systematische regeling van onzen landbouw en al wat daarmee annex is. En dat is veel.. Maar hoe onberekenbaar ziqb de toestanden ook ontwikkelen, de natio nale en internationale horizon laat thans toch wel met eenige duidelijkheid on derscheiden, welke wegen men dient al te bakenen. Want dat het tot albakenen zal moe ten komen, zoowel voor productie als afzet, staat wel vast. Hooge eischen werden en worden thans nog gesteld aan liet levenspeil. 01 wc nu mogen zeggen, dat de wel vaart verdwenen is als we dat levens peil moeten verlagen, wil ik thans in 't midden laten. Dit is zeker, dal zon der of met minder welvaari dit levens niveau nici mogelijk is. Ook de land bouw alleen zou niet bij machie zijn aan deze levenseischcu te voldoen. Maar ofschoon die welvaart verkregen is door handel en industrie, toch is deze terug te brengen op deujcrpro- ducten. Dc waarde van bezit cn van inko men. zoowel van particulieren als van volken wordt uitgedrukt in geldswaarde en dit is ook begrijpelijk. Wan! geld is nu eenmaal 't aangewezen ruilmid del waartegen men alle producten kan ruilen (koopen). Toch maakt niet liet geld liet volks bezit en inkomen uit. hoevelen ook, door de verafgoding cn de brult macht van geldbezit, met dit waan-denkbeeld rondloopcn. Het geld zou niet de min ste waarde hebben als men 't niet voor goederen kon ruilen. Op zich zeil kan 't op geen enkele wijic dienstbaar worden gemaakt ten bale van de mcnschhcid. (Hiermee bedoel ik na tuurlijk het begrip geld en niet de- producten goud. zilver, koper enz., waarvan het geld gemaakt wordt, want deze kunnen wel gebezigd worden ten bate der menschen). Neen, alleen het vermogen om pro- ducteu voort Ic brengen en de pro ducten zelt. bepalen het volksbezit cn volksinkomen, Wanneer nu, om de lijn ruim tc trekken b.v. Europa zilt alle grond stoffen kon voortbrengen om de pro ducten te vervaardigen, welke tiet lot heden gevoerde levenspeil eischt cn bovendien nog het nnodige kwantum om de buitenlandsche schulden tc vol doen, dan kón dal levenspeil gehand haafd blijven. Doch dit schijnt niet zoo te zijn. ol het productievermogen wordt niet op dc juiste wijze dienstbaar ge maakt. Want Europa, dat voorheen het „warenhuis" was voor ten groot deel thans in zak cn ascli nu die klandizie gaat verminderen ophouden. Was evenwel de handel en industrie et alleen 't middel maar ook de oor sprong van. in dit geval, de Europcc- sche welvaart, dan kon deze ook thans nog evengoed beslaan. Het eigenlijke fundament van de. door middel van ndustric en handel, verkregen wcl- .aart, lag dus ergens anders. Het lag daar waar men onze producten zóó wilde betalen als voor die welvaart odig was En dit kon alleen door f»'"-' artikelen, een gedeelten van oerprodiicteu, van 't betreffende land of werelddeel, af te staan, want uilteindelijk kan slechts met deze be taald worden, daar zij enkel bijdragen de Indische cn Japansche loonen ge-1 lot vermeerdering van 'I volksvermogcn! noegen namen. Nu gebeurde liet een of 'I ander! Zoo menigmaal hoort men van groote cultureele waarden. Maar de grootste cultureele waarde is toch wel gelegen in de bestaansmogelijkheid. Wonder derhalve, d.'t men het laatste laat on dergraven, zélls ten bate van het eerste. maar misschienten koste van beiden. Het is dus niet alleen een economisch wanbegrip den landbouw te verwaar- loozen en niet zooveel mogelijk men schen een bestaan daar uit te verze keren, de sociale gevolgen zijn voor de boeren niet minder ernstig cn treu rig. Want er bestaat verband tusschen den landbouw en den boer en eene verwaarloozing van den eerste is een verwaarloozing van den laatste. Die plichten heeft, maar ook rechten dc maatschappij I Het is daarom n economisch cn sociaal belang den boerenstand 't beslaan mogelijk Ie maken. Doch daar wordt nog steeds iropa expnr- De landen waarheen teerde, waren zoo rijk aan natuurlijke voortbrengselen, dat ze èn voor onze welvaart zorgden én nog voldoende voor eigen bevolking overhielden, of wel ze stonden voor onze producten een zoo groot deel van hunne voort brengselen at, dat zij zich zelf met een veel lager levenspeil moesten tevreden stellen. We gelooven wel dc waarheid geen geweld aan le doen, als we ver onderstellen. dat dal dit laatste het geval was, want als we hooren van hongersnood, van 't onbegrijpelijk pri mitieve leven van 't paria's bestaan in Oosten en 't Westen, dan geloof ik, >i u,o cnnc|lisje mogen rukken. Wordt vervolgd. dat we deze M(jnl arch's Luxeer tabletten Doos GO ct. Bij Apoth.cn Drogisten

De Eembode | 1933 | | pagina 2