Allerlei Gemeenteraad. In de Dinsdag gehouden raadsver gadering waren afwezig Dr. van Nieu- wenhuizen en Dr. Eggink. Om advies werd gesteld in handen van B. en W. een verzoek om gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding der Kalh. Meisjes U.L.O.School aan de Muurhuizen. Evenzoo geschiedde met een adres om subsidie voor de zweminrichting Pesie. De Voorzitter deelde mede den gunstigen uitslag der onteigenings procedure tegen een grondeigenaar aan den Woestijgerweg. De veel- eischende kreeg minder dan de ge meente als billijk had aangeboden en zal bovendien de niet onaanzienlijke gerechtskosten te dragen hebben. De elangen der gemeente werden bij het Sevoetde rechtsgeding behartigd door en heet Mr. A. Kooien. De heer Hehenfcamp vestigde de aandacht op hen, die, bescheiden, geen eischen hadden gesteld. Bij herstemming over het voorstel- Ruitenberg c.s. betreffende wijziging van de verordening houdende eischen voor verlofslokaliteiten, werd dit stel thans aangenomen. Voor de restauratiewerken der Kam perbinnenpoort Zuidsingelzijde was meer geld besteed dan de Raad had toegestaan Er werd daarom een aanvullings- crediet gevraagd. Hiertegen werd stelling genomen door de heeren Van Lonkhuizen en Van Gent, terwijl de heer Zwart gaarne specificatie der overschrijding zah gelegd. Wethouder Noordewier maakte dui delijk dat overschrijding van het crediet ten deele was te wijten aan de ver andering van de oorspronkelijke be stemming van het grootste pand. Voor den bouw van het hoekperceel aan de zijde Sanders zal nog nader een bedrag worden aangevraagd. Wat het pand Sanders betreft, werd medegedeeld dat de onderhandelingen waren gestaakt. Het gevraagde crediet werd toege staan. Bij het voorstel tot goedkeuring der begrooting van liet Burger Weeshuis, wees de heer Huslage op den post Onderhoud die naar zijn meening on toereikend is om het oude pand in goede conditie te herstellen. Ook miste hij een post voor onderwijs. Mr. Stadig verzet zich tegen te gaande bemoeiing van de gemeente met de interne aangelegenheden van het Weeshuis. De heer Spiekermann merkte op dat het bestuur n.et tot taak heeft het grootste deel der inkomsten te beste den voor restauratie van een gebou wen-complex hetwelk als monument is geclassificeerd. Zijn taak isopvoe ding van weezen en nu. na reglements wijziging, eventueel van half-weezen Tegen den heer Van Doorn die van de gemeente panden aan de Helle straat kocht en zijn verplichtingen nie' nakomt, zal geprocedeerd worden. De heer Van Gent, die blijkbaar nog niet vragensmocde is. informeerde naar enkele onderdeelen en kreeg toe zegging dat bij voortgezet geding de Raad zal worden gehoord. Vervolgens stelde de heer Van Gent weer een aantal vragen bij het voor stel om B. en W te machtigen pach ters. die achterstand hebben bij de betaling van vervallen pacht te ver volgen. De heer Butselaar wil de menschen niet bemoeilijken. Wethouder Thien maakt den heer Van Gent erop attent, dat een gewone huurovereenkomst niet gelijk is aan een erfpachtsconract. De gemeente heelt zich een milde verpachtster ge toond. wat is toe te juichen. We heb ben zoolang geduld gehad en uitstel gegeven omdat deze menschen hierin Amersfoort pioniersarbeid hebben ver richt. Wat we hier aan tuinbouw in de gemeente hebben, is aan die men schen te danken, vandaar onze consi deratie. Maar nu is de tijd gekomen om andere maatregelen te nemen. Alle consideratie met de pachters sluit niet uit dat de gemeente haar rechten moet handhaven. Van een be sluit als we nu gaan nemen, gaat wel eens preventieve werking uit. Zakelijk advies is meermalen gegeven door de Afd. Eigendommen. Overigens werden alle deze pacht zaken in den breede in de Financieele Commissie besproken. Een voorstel tot wijziging van ten besluit tot verkoop van grond aan den bouwondernemer Blom werd aange houden. De heeren Van Oent en Mr. Stadig opperden bezwaren tegen het afwijken van een genomen besluit zonder den Raad er in te kennen en de heer de Mots vraagt waar de schuld zit. Is geen goede samenwerking tusschen beide diensten. Wethouder Thicn deelt mede dat er minder woningen zijn gebouwd op den grond dan in het verkoop-besluit van den Raad is vermeld. Er is dus een beter type gebouwd en het bedrag aan grond voor elk huisperceel is daardoor hooger. Toegegeven moet worden dat vooraf 's Raads toestem ming had moeten worden gevraagd. B. en W. stellen er echter prijs op den Raad zooveel en zoo ruim mogelijk in te lichten en zullen daarom het verloop dezer aangelegenheid in een nota verwerken. Aan den heer Van Gent deelde Wethouder Thien mede dat diverse aanvragen van grondver- koop werden aangehouden om eerst den Raad gelegenheid te geven zich uil te spreken over de methode var exploitatie in de naaste toekomst. Het voorstel tot ruiling van gronc achter de Arnhemsche Poortwal waar door ter plaatse een betere toestand kan worden verkregen, werd aange- Ten behoeve van het leugdwerk in de parochie van St. Ansfridus werd door de gemeente een terrein in huur afgestaan gelegen aan de Bokkeduinen. Aan Mevrouw Eijman-Schimmel werd eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de Waalstraat. De gemeentel ad besloot tot ver koop van bouwterrein aan de Rubens straat groot 955 Ml. voor f7100 aan den bouwondernemer Overeem. Aan den bovwondernemer Van W land werd 1035 M:. verkocht eveneens gelegen aan de Rubensstraat f7200. De Rubensslraat is aangelegd op de voormalige Gasthuisgronden bij de Vermeerstraat. Dat het Taxiebedrijf van den heer Nic. Bovee in een behoefte voorziet bewijst dat men de wagens geregeld op den weg ziet en dat het aantal van vijf nu al wordt opgevoerd tot tien, Men behoeft dus 1093 maar op te bellen en ten alle tijde staat een wagen gereed. Door een verbouwing is het taxiebedrijf geheel afgescheiden reparatie-afdeeling. Burgerlijke Stand. 25 Juli. Geboren: Nicolaas. z. \an C. Hooft en Tommei. Hendrik Marinus, z. van II. M. Peschier en T. Vijfhuizen. - Albertina Embertha, d. van C. J. v. Slootjn er. M. A. v. Driel Aagje Maria, d. van II. v. Kreu- r.ingen en P. den Hertog. Overleden: Jacob L'ding, 88 j., wedn. van J La- gerweij. Bartholomeus Tichelman. 57 j., wedn. van W. F. II II. Hulsman. 26 Juli. Geboren Abraham Matheus AdJiaan, z. van J. v. Gent er. C J. v. Sint Truijen. Hans, z. -.an W. C. Linschoten er. H. M. A. Basie. Ge huwd F. C- Voskuilen en W. Veld huizen. Eijkelkamp Hamersveld H Peterse en A. Wiesel. A, Jansen en M. v. d. Vuurst. H. de Gans en A. W. v. d Horst. M. Kreuger en G. E. Peen. Over leden Dirk van Moorselaar, 54 j., echtg. van N. v. d. Kooij. 27 Juli. OndertrouwdW. J. E Raaij en A. M. Stekclenburg. H. N. v. Schaik en E. O. de Heus. A. J. A. v. Ooijen en L. G. v. d. Ven. A. Snijders en J. v. d. Belt. F. A. Kortes en H. Lagerweij. W. Kuik en E. G. Liihrs. J. v. Kuik en M. G. Brouwer. II. Wassink en C. M. v. Binnendijk. GehuwdH. J. W. v. Druten en A. Koops. J. H. Rou- wendal en A. C. Freede. J. A. B. Pagêe en G. K. G. Vierdag. Over Barneveld Het 85ste Nederl. Landhuishoudkun- dig Congres zal dit jaar gehouden worden te Barneveld op 27 en 28 Sept., dan herdenkt de afdeeling Barneveld van de O. O. Mij. van Landbouw haar 40-jarig bestaan. Te gelijk kunnen de bezoekers van het congres kennis maken met de groote eiermarkt. ledenJan Cornelis var der Linden, 62 j.. ongeh. oncierge van het nieuwe gym nasium aan de Barchman Wuytierslaan is benoemd F. Ch. Schoenman, thans concierge aan de Rijkskweekschool alhier. Geslaagd te Utrecht voor het diplo ma Boekh. Mere, onze stadgenoot de heer K. Vierbergen en de heer J. Veld huizen van Maarn Voor het diploma Boekh. van de Ver. van Leeraren in het Boekh.-examens de heer J. Veldhuizen. Beide werden opgeleid door den heer K. A. Groenhuijsen, leeraar Boekh. M. O. alhier. Verjaardag H.M. Koningin-Moeder. A.s. Dinsdag 2 Aug. hoopt Koningin Emma, de alom beminde Moeder onzer geëerbiedigde Koningin haren 75en verjaardag te vieren. Uitbundige fees telijkheden zullen, althans te Amers foort, niet plaats hebben, doch het Bestuur der Oranjevereeniging ver zoekt de ingezetenen met grooten aan hang om thans door het uitsteken van laggen uiting te geven aan hunne reugde en dankbaarheid ten opzichte an Koningin Emma. Des avonds te 8 uur zal een rond gang met muziek plaats hebben door een ged :elte der stad en het Soester- kwartier, waarvoor hare welwillende medewerking verleenen de R. K. Mu ziekvereniging .Wilskracht", Direc teur de heer J. Wakelkamp, en het Chr. Fanfarecorps „Hosanna", Direc teur de heer G. C. Key. Deze rond gang begint te kwart voor 8 en gaai van Schimmelpenninckkade langs de Schimmelp.straat. Hooglandschcweg, Kruiskamp. Methorststraat, Coninck- Slraat, Pothstraat, Oliesteeg, Kamp- straal. Langestraat.Varkensmarkt. West singel. Kleine Spui. Kleine Koppel. Eemstraat. Oude Soesterweg. Violen straat, Soesterweg. naar de Nijverheid straat en het terrein aldaar bij de Groenteveiling. Op dit terrein wordt door het Film spel ..De Faam" een openluchtbios coopvoorstelling gegeven, waarbij het muziekgezelschap „Hosanna" nog en kele nummers ten gehoore zal brengen. Zondag zal worden herdacht het 50-jarig bestaan san het kerkgebouw der Remonstrantsche Gemeente Heerenstraat. Op de alg. begraafplaats Rusthof werd ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen mevr. dr. Hoejen- bos-Vervloet. referendares der provin ciale crilfie te Utrecht, wonende alhier. De Commissaris van de Koningin in de Provincie Utrecht en Ged Staten ren op Rusthof aanwezig. Ongeveer twee bunder heide werd •r brand v ernield nabij den Doorn- schen grindweg. Te Utrecht slaagden voor M.U.L.O.- diploma A: Anke Flameling. Tineke 11 gewind. Willy Pleging. Ine de Visser, Meta de Vries en Betty Schwerzel, leerlingen der gemeentelijke Meisjes school voor U.L.O.. Plantsoen. Alle leerlingen dier school slaagden. Zondagsdienst H.H. Doktoren cn Nachtweckdienst Apotheek. G. H J Blees. Utr.weg 122. Tel. 1733. J. Lubsen, Snouckaertl. 12. Tel. 290. H.H.E. Morren, Langegracht 1 l.Tel 5" Apotheek: Jos. Haan. Julianaplein 3, Uit den Omtrek Wij bieden U thans in Clubfauteuils een buitengewone prijzen Mogen wij een bezoek van U tegemoet zien? A. H. VAN NIEUWKERK, MEUBELFABRIEK N V. Bi Beekcnst.laan I» - Tel. 543 - Korte Beekstr. 6 18 modelkamers Complete Meubileering Hoogland Het Bestuur van het Waterschap .De Malesluis" zal op Donderdag 10 Augustus a.s. de schouw voeren over de Malewetering, beginnende aan de Zielhorsterbrug tot aan de Malesluis. Hoevelaken In den gemeenteraad kwam in handeling een verzoek van het bestuur van het Fanfarecorps .Te Hoevelaken" om een muziektent te doen bouwen door de gemeente (geraamde kosten (650). Met algemeene stemmen werd echter conform het advies van B. en W. afwijzend beschikt. Blijkens kasopname van 30 Juni was op dien datum in kas f 7633.32 7i- Besloten werd tot toela ting van den heer W. Doornekamp als lid van den Raad. De rekening over 1932 wijst een batig saldo aan groot 12450.72. Aan het begin van de ver gadering complimenteerde de voorzitter den secretaris met het herstel van zijn ziekte. oefenen op het terrein tegenover het vliegveld der militaire Luchtvaartaf- deeling aan de Banningstraat, onder leiding van den instructeur Van Goor den Oosterlingh, te Soest. Er is veel belangstelling van de zijde van het publiek voor de oefeningen op het zweefvliegterrein. 1.50. /A\s Kii 'pepermunt niet bestond I moest men het J f Leusden - Burgerlijke stand. GeborenDirk, z. van J. de Kit en A. Donkelaar. Ondertrouwd: F. J. den Hertog en J. Post. Nljkerk Dinsdagmiddag ontstond brand in het boerderijtje van Mosterd in 't Hol- kerveen. De oude man. die alleen huis was, wilde een vuurtje maken en besprenkelde daartoe wat dennen hout met petroleum. Toen hij dit stak, sloegen de vlammen hoog op. Het spek. dat in den schoorsteen hing. vatte vlam en in een oogwenk stond het huis in lichte laaie. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon niets meer gered worden. Verze kering dekt de schade. Stoutcnburg Burgerlijke stand. Geboren Willemijntje, d. v. d. Brink en M. Plaizier. Soest Burgerlijke stand. GeborenApollnnia. d. van D. de Haan en L. L. Los. Aletta Wilhel- mina. d. van F. J Haars en J. M. Bak ker. Aartje Arnulda. d. van A. J. Spelt en E. vervat. Hanny Petrus, z. van W. Je Beer en M. Voskuilen. Cornelia Maria Margaretha, d. van N. II. Th. Waltman en C M. Harm- sen. Bastiana Elisabeth, d. van II B. tlartogsveld cn A. v. Klooster. Wilhelmus Adrianus. z. van W. v. d Heuvel en M. C. A. de Haas. Jaco- hus. z. van A. Woudenberg en H. L. de Roov. I OndertrouwdA. Rum mers en A. de Bret. A. P. J. Kruijff en A. Oostenbrugge. H. Rakets C. W. M. v. Limburg Brouwer. G. de Klerk cn M. J. A. Meiman. Gehuwd G. Veldhuizen en J. v. d. Kuit. i Overleden: Sophia Hoksbcrgen. 49 jr. echtg. van G. Voorburg. Carel Roest 69 jr.. echtg. van A P Hemrningson. Jacob Krol. 57 jr.. echtg. van II. M. v. d. Lippe. - Petrus A. Grippeling, 75 jr.. geh. met M. H. de Winter. Louis E. Oldigs. 72 jr., echtg. t G. E. Schneider Soesterbcrg Een militair vliegenier die te lang vloog, maakte ongelukken waarbij zijn vliegtuig werd vernield. De man werd gearresteerd. De jonge leden der „Zweefclub Soesterberg" zijn eiken avond aa ~1 lAn6CTMAnBB!00W^T gedood. De wagen is geheel vernield. Het uitzicht was door den dichten mist belemmerd. Kerknieuws. Broederschap Processie van Amersfoort en Omstreken naar Kevelaer. De Bedevaart 1933 vertrekt per extra trein op 22 Augustus, van Amersfoort 7.21, Leusden 7.31, Veenendaal 7. en Rhenen 8.00 uur. Zij keert terug op 24 Augustus te Rhenen 6.08. Veenendaal 6.17, Leus den 6.35 en Amersfoort 6.43 uur. Bruidjes moeten zich zoo spoedig mogelijk opgeven en genieten groote reductie op de retourprijzen. De H. Mis voor "t welslagen der Bedevaar), met algemeene H. Commu- zal gehouden worden op Maandag 21 Augustus, in alle aangesloten Pa rochiekerken. De plechtige II. Mis voor de over ledenen der Broederschap zal zijn op Vrijdag 25 Aug.. 's morgens 9 uur in de Broederschapskerk te Amersfoort. De plechtige H. Mis van Dankbaar heid heeft plaats op Dinsdag 12 Sep tember. s morgens om 10 uur, in de Broederschapskerk te Amersfoort. Binnenland Het leven wordt goedkooper. Aan het driemaandelijksch overzicht van liet gem. bureau van Statistiek te Amsterdam is het volgende ontleend De indexcijfers der kosten van hel levensonderhoud, berekend op de basis van het peil der prijzen gedurende de periode l923-'24 is 11*» en volgens de levenswijze in ditzelfde tijdperk, waren over Juni 1933: voor arbeidersgezinnen 77.8 (tegen 78.1 in Maart j.l. en 79.8 in Juni '32) en voor gezinnen van meergegoeden 77.9 (tegen 78.6 in Maart j.l. en 81.5 in Juni 1932). Óp de basis van het peil der prijzen vóór den oorlog. 100, waren zij voor arbeidersgezinnen 137.4 (tegen 137.9 in Maart j.l. en 140 9 in Juni 32) en voor gezinnen van meergegoeden 137.5 (tegen 138.7 in Maart j.l en 143.8 in Juni 1932). Van Maart tot Juni 1933 heeft zich derhalve een daling voorgedaan van 0.4 bij de arbeidersgezinnen en vail 0.9 pet. bij de gezinnen van meerge goeden. Op den onbcwaakten overweg bij Westerbroek is de melkwagen der ge- broeders Steen door den trein gegrepen. Een der broeders was op slag dood De andere is zwaar gewond naar Groningen overgebracht, waar hij overleden. Het paard werd eveneer TE HOUDEN RETRAITEN in het Sc. Alfonsushui» Ce Amersfoort. .11 Juli 3 Aug. K. J. V.-Leidster» en Leden, verg 1750. 3 6 Aug. Heeren Handelsreiziger», verg. 18. C 9 Aug Dames Onderwtyzert-sscn, verg 18 9--12 Aug. Gehuwde vrouwen, vergoeding 16.50 12- 15 Aug. Jongens (Patronaten en anderen), verg. t6'J> 11» 19 Aug. Ongeh. Dames middenstand, verg. fit' 19 22 Aug. Heeren Vlncenliancn, verg. 110. 23-20 Aug. Meisjes, verg. 16.50. 26—29 Aug. Jonge Werkman, verg. 16.50. 29 Aug.- 1 Si.pl. K J. V.. verg. «650. 5 8 Sept. Kweekschool Arnhem (meisjes) verg. 16.50 9 12 Sep! H.B.S. Arnhem (jongens) verg. 16.50. 12- 15 Sepl. Meisjes Martaverceniging en anderen) verg 16.50. 19 22 Sept. Jongens. Utrecht, verg. 16.50. 23 26 Seri. Dienstplichtigen, verg. 1650. 26 29 Sepl Jongens, Utrecht. verg. 1650. 30 Sept.-3 Oct. K.J.C. (dc Vecht) verg. 1650. 4—7 Oct. Normaal Utrecht (meisjes) verg. 16.50 7 10 Ocl. K. J. C. 'I Gooi. verg. 16 50. 10-13 Oct. Gehuwde vrouwen, verg. 16 50. 19 22 Oct. Heeren onderwijzers (Gelderland) verg Is 23 -26 Oct. SI. Raphael, verg. «6.50. I 4 Nov H.B.S. Hilversum (jongens) verg. 4 7 Nov. Meisjes, verg. «650. 11-14 Nov. Jonge Werkman, verg. 16.50. 14 17 Nov. Gehuwde dames middenstand, verg. I 18 21 Nov. Ongehuwde dames, verg, 18. 25 - 28 Nov. K.J. V., verg. «6.50. 28 Nov.- 1 Oec. Landbouwers, verg. «650. 9 12 Dec. Heeren middensland, verg. 110. 12- 15 Dee. Marncn en jongelingen, verg 16 50. 16—19 Dec. St. Raphael, Utrechi, verg. (6.50. 20 23 Dec. Jongens, Utrecht. Apeldoorn, enz. verg. 1650, 23—26 Dcc. Mannen en jongelingen (Kerstrelrailc) verg. 16.50. 27-30 Dec. Meisjes, Utrechl, Apeldoorn, enz. verg. (6 50. 30 Dcc. 2 Jan. Mannen en jongelingen, verg. 1650. Beleefd verzoek zich aan Ie melden bij de Direclie van bel Relrailcnhuis. Telefoon. Amcrsloorl 303. Postcheque en giro no. 92245. MOURIS DE SNIJER Een cafereel uit 'c Noord-Brabantsche dorpsleven, uil „de tachtiger jaren.' Hel is Urn iur in den voormiddag; nogmaals weerklinkt de tromslagde grootste helft an de mannelijke be volking is reeds ter plaatse op het marktplein vereenigd. Ook de hoofd man net rijn staf, dekens, officianten en vaandeldrager, staat voor het raad huis gc-chaard een tccken van eerst genoemde en de optocht formeert zich De waardigheidsbekleders, voorzien van hoogt* hoeden met wapperende pluimen, gaan natuurlijk vooraan, ter wijl de kandidaten naar het koning schap. met hunne lange, ouderwetsche geweren op den schouder, volgen. Schier de geheclc bevolking van Hcide- kamp begeleidt den opti-chtweldra heelt deze den b mtgckleurden schuis- boom bereikt. Zie. de rar.ke ijzeren slang draagt reeds den sierlijk beschilderden, hou ten vogel, en alle schutters zien hem met begecrige blikken aan en omklem men vaster hunne vuurwapenen die den vogel daar hoog in de lucht zullen neerschieten en den gelukkige voor vijf jaar lol de waardigheid zullen verhellen van koning van hel aloude gilde van Ste.-Catrijne. Wederom roffelen de trom mels, hel rood zijden vaandel mei het beeld van de schutsheilige van hel gilde wordt door eene stevige en be hendige hand heen cn weer gezwaaid, de hoofdman Ireedl vooruit, hij neemt een der schutters hel geweer uil de handcnschiel het in de lucht al; dit is het leeken dal de wedstrijd een aan vang kan nemen de waardigheidsbe kleders vormen zich in een kring nabij den schutsboom. want uit hooide hun ner waardigheid kunnen zij niet mede dingen reeds vroeger is door hel schot de heurt van schieten aangewezen. De eerste gildebroeder treedt thans vooruil. Met gespannen aandacht ziet het ge- heele dorp naar den vogel opde kogel snort door de lucht, een doffe klank doet zich hoorende kogel heeft de ijzeren stang geraakt. Voorwaar, dat is geen slecht begin en een luid hoera voor den schutter weergalmt. Een tweede] votgl en een derde en meer anderen; nu en dan treft een juist schot en een gedeelte van den staart <>l den vleugel komt zwaaiend naar beneden vallen de vogel is van zeer hard hou gemaakt cn zil stevig om dc ijzeren spiljuiste scholen worden cr gedaan, maar geene gelukkige. Bij elk welge mikt schol wordt echler de schutter- gildebrocdcr beloond door hel goed keurend roffelen der trommels, en de daverende toejuichingen der opgetogen menigte. Terwijl de schutters hun uiterste best doen, den koningsvogel te doen ncdertuimelen, wenden wij nogmaals het oog naar de groep der „hnofdlui", dit daar staan, trotseli in het gevoel hunner eigenwaarde. Wij hebben meer bepaald hel oog op den eerste, den voornaamste van het geheele gilde, op den hoofdman. Bij de drukte van den optocht hebben wij minder acht op hem kunnen slaan, cn locli is het eui bekende van ons, cn wel niemand anders dan Mouris de Snijer, lid van den Htidekampcr gemeenteraad cn wethouder van het dorp. Mouris de Snijer was niet weinig Irotscli op dal eervolle en gewichtige hoofdmanschap. Vraagt gij hoe hij er aan gekomen was? Eenvoudig door zijn geld. Wanneer namelijk door den dood ol het bedanken van een hoofdman (zij worden voor hun leven benoemd) een nieuwe moet gekozen worden, ge schiedt dit op de volgende wijze. Al de leden van het gilde vereenigen zich, en ieder der kandidaten naar het hoofdmanschap levert aan de dekens een briefje in, behelzende het bedrag waarvoor hij dc hooge waardigheid wil koopen. Het geld komt ten voordeele der kas. Dc hoogste inschrijver, mits er op zijn gedrag niets te zeggen valt, is tegen de storting der ingeschreven som hoofdman en neemt onmiddellijk de leiding der broederschap op zich. Zoo kwam het, dat, nu drie jaren ge leden, toen de oude hoofdman gestor ven was, Mouris dc Snijer, eerzuchtig als hij was en begccrig om die ge wichtige betrekking te bckleeaen voor zulk eene hooge som had ingeschreven, dat hij zijne mededingers ver achter zich liet en dientengevolge tot hoofd- van het gilde van Ste-Catriji geproclameerd werd. Het moet gezegd worden, dat de leden van het gilde zich niet over hunnen nieuwen hoofdman Ie beklagen hadden. Behalve de vier gewone „leef dagen" per jaar, wanneer de leden op kosten van het gilde hunne zooveel of zooveel halve tonnen bier kwamen al- drinken, waarvan de kosten bestreden worden uit de inkomsten van het gilde, voortkomende uit de opbrengst van den verkoop van hooi en koren op de eigendommen der verceniging, deed dc royale hoofdman tusschenbeide nog wel eens de broeders bijeenkomen en liet hij hen prijsschieten en trakteerde hen op zijn eigen handje. Het was nu de eerste maal dat Mouris de Snijer als hoofdman fun geerde hij het koningschieten, daar dit. zooals wij reeds aangemerkt hebben, slechts om de vijl jaren plaats had. Men begrijpt, dat hij vooral op dezen dag niet weinig trotseli op zijne ver hevene waardigheid was en inel hel gewichtigste gezicht van de wereld de plechtigheid presideerde. Het schieten ging intusschen zijn gangreeds was de beurt van schieten al de leden rond geweest en nog altijd stond de koningsvogel op de spil. wel gekortwiekt en zells staart- en kop- loos, maar de romp tartte nog immer de overigens welgemikte schoten. Daar treedt een jonggezel, een stevige boe renjongen, met breede schouders en stevige handen ten tweede male voor uit hij mikt, het schot gaat af en een luid hoera klinkt langs de velden. Maar wat is dat De vogel komt niet neder, zooals men aanvankelijk ge dacht had, wel vloog hij met kracht langs de spil omhoog, wel draaide hij drie-, viermaal rond. maar vallen doet hij nieter is dus nog niets beslist. Het doet er echter niet toe. het was een uitmuntend schol en luideklinktweder„Hoera voor Helmus Koppers".

De Eembode | 1933 | | pagina 2