Allerlei MERCURIUS HAVERMOUT Deken Fock'a Jubilcnm werd volgens wenseh van den Jubilaris alleen kerkelijk gevierd. Maar dat ge schiedde dan ook met luister. De parochiekerk was rijk versierd cn geheel bezet met geloovigen toen de Hoogeerw. Jubilaris op den morgen van Maria Hemelvaart plechtig werd binnen geleld door de Eerw. geestelijk heid en een stoet koorknapen en bruidjes onder het zingen van het „Veni Creator". Bij het H. Misoffer werd de Hoog Eerw. Jubilaris geassisteerd door Pas toor Vos uit Maltby (Eng.) en de Eerw. Kapelaans der parochie. Het zangkoor voerde verdienstvol uit de 4-stemmige mis van Stable .Salve Regina" en na de H. Mis een schoone priester-cantate. De Hoogeerw. lubilaris sprak na het H. Evangelie de verzamelde ge loovigen gevoelvol toe. Hij herinnerde eraan dat op dezen dag gevierd wordt het titelfeest der parochie, en dat het voor vele priesters een dag van jubel is. bij de herden king van het feit hunner H. Priester wijding. Voor mij, aldus de Jubilaris, is het een bijzondere vreugdedag, omdat het 50 jaren is geleder, dat God mij koos als zijn priester. Het H. Priesterschap is een glorievolle uitverkiezing, doch brengt met zich zware zorgen en groote verantwoordelijkheid, immers de pries ter moet zijn als een andere Christus, is verplicht Christus na te volgen. Hij moet de verdoolden helpen den weg des Eeuwigen levens te herwinnen. De jubilaris weet dat de parochianen veel voor hem hebben gebeden en is daar dankbaar voor. Blijft uw gebed geven. Een volk dat zijn Priesters eert en hen gedenkt in de gebeden is een goed volk, dat eens daarvoor een He- melsch loon zal verwerven. De gelegenheid, in den middag ge boden. om den jubilaris te feliciteeren werd door tal van geestelijken en leeken benut om te getuigen van de sym pathie en de achting welke Deken Fock zich in wijden kring in en buiten de parochie verwierf. Tal van corpo raties en vereenigingen zonden hun afgevaardigden. In den avond werd de wèl-geslaagde feestdag besloten met een plechtig Lof in de parochiekerk, waarbij de Lofzang Te Deum werd aangeheven. Den 23 Aug. hoopt de Eerw. Sr. M. Salesiana den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar geprofest is als religieuse van O. L. Vrouw alhier. Ge durende dien tijd heeft zij zich aan het onderwijs gewijd. Eventueel is er gelegenheid tot feli citatie des middags aan de school M. O. Muurhuizen. In het St. Elizabeths-ziekenhuis werd een 4-tal slachtoffers binnenge bracht van een auto-ongeval onder Terschuur. Een auto is daar ter plaatse in snelle vaart tegen een boom opgereden. Van de vier inzittenden werd ernstig gewond. Pater Peters var Sociëteit der Witte Paters te Boxtel en afkomstig uit Deventer. Pater Peters is aan de bekomen ver wondingen in het ziekenhuis overleden. De overledene was kort geleden priester gewijd. De bestuurster van de auto en een zuster van den pater zijn eveneens in het ziekenhuis opgenomen, beiden met een gebroken arm en snijwonden. Een tweede zuster van den over ledene kon huiswaarts keeren. Het stoffelijk overschot werd het klooster der Witte Paters te Boxtel overgebracht. Onder groote belangstelling werd hier den elfden jaardag der Neder- landsche Bijenhouders gehouden onder leiding van dr. Ebbinga Wubbe, uil Lent. Onder veel belangstelling werd het stoffelijk overschot van wijlen R. Groenveld, chef-commies ter secretarie, ter aarde besteld. Het woord werd ge voerd door den loco-burgemeester, Veis Heyn, den gemeente-secretaris, den hoofdcommies Haars. Verder spra ken nog de heer A. Over als voorzit ter der afdeeling van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren, de heer C. Ruitenberg als voorzitter der Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhouder.de dranken. Dr. Miedema namens den Ned. Protestantenbond en de heer Eysink voor de Doopsgezinde Ge meente. Ds. Bart Ruitenberg bad het Onze Vader, waarna de oudste zoon van den overledene bedankte voor de belangstelling. Indienststclling openbare spreekcellen Met ingang van 16 Augustus a.s. kan voor het voeren van locale, inter local en internationale gesprekken, (;ebruik worden gemaakt van de tele- oontocstcllen in de openbare spreek cellen aanwezig op het parkeerterrein tegenover het Politiebureau en op het Vondelplein. Nadat met de telefoniste verbinding is verkregen behoort voor een locaal gesprek één dubbeltje en voor een nterlocaal of een internationaal ge- f4éfUiiö7 sprek een aantal dubbeltjes, overeen komende met den prijs van het te voeren gesprek naar boven afgerond tot een veelvoud van 10 cent. in de incasseerinrichtingte worden geworpen. De spreekcellen zijn dag en nacht geopend. Burgerlijke Stond. 12 Aug. Geboren Elizabeth Qer- dina, d. van J. v. Deutekom en B. Meerwijk. Gerardus Johames Marie, z. van J. R. Oies en Ph. M. v. d. Steenstraeten. Petrus Antonius Theo doras, z. van Th. Broekman en M. J. v. Hceswijk. OverledenRink Groen veld, 54 j., echtg. van T. Kramer. 14 Aug. GeborenGerrit Wilhelm, van A. J. te Boekhorst en G. W. Jansen. Johan Gerrit, z. van J. Scholten en B. A. P. Leguit. Jan, i. van P. v. Binnendijk en J. d. Leeuw. OverledenJacoba Petronella Wil- helmina Pool, 36 j„ echtg. van A. J Ruijters. Jenne Boersma. 14 j. Jan van Dam, 24 j., ongvh. 15 Aug. OeborenAnna Jannu Maria, d. van H. W. Alfrink en O J. Heere. André Christiaan, z. van J. A. Leen- ders en R. M. Fontijn. Sophia, d. van J. v. d. Hoef en S. L. M. Heijlen. Gehuwd v. Kuik en M. G. Brou wer. W. j. E. v. Raaij en A. M. Stekelenburg. Overleden: Christina Maria Fox. 68 j., wed. van R. Bolder- dijk. Johannes Gerardus Peters, 25 j„ ongeh. 16 Aug. Gehuwd: H. Marcus enE. 't Land. - W. Kuik en E. G. Lührs. J. v. Vulpen en M. Kraanen. H. Bouman en C. E. Lablans. Overleden: Maria Alida van Bockhooven, 77 j., wed. van A. Schreuder. Bertha Aalten, 50 j., echtg. van B. Hilkers. 17 Aug. Geboren|an, z. van C. J. Ginkel en H. v. Ee. Ondertrouwd: J. Lablans en 1. M. Hooft. J. Jan sen en C. v. Beekhoven. Chr. J. Schuuring en Chr. W. Kok. D. A. J. W. de Haan en M. Chr. Bettcher. Ph. Rintel en N. M. v. Zuiden. GehuwdG. de Kruijff en J. A. Over- eem. W. v. 't Wel en H. J. v. Nieff. OverledenLena de Jonge. 37 j., echtg. van P. J. Verhagen. Floralia Verecniging. Mocht de Floralia-vereeniging vorige jaren haar tentoonstelling in de Markt hal houden, thans is dit niet het geval. Financieele omstandigheden noopten het Bestuur naar een terrein uit te zien, waarvan de onkosten evenredig zouden - n aan de draagkracht onzer kas. Het Bestuur van het St. Elizabeth's Gasthuis was zoo welwillend een terrein met woning, gelegen aan Plantsoen Oost No. (bij Monnikenbam) voor dit doel af te staan. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de tentoonstelling een sober karakter te laten dragen. Doch doordat vele bloemenvrienden zich voor de zaak interesseerden is de tentoonstelling grootscher geworden dan ooit te voren. Nog zij medegedeeld.dat inzendingen inkwamen van de „Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde", van de .Cactusvrienden", van „Veilig Verkeer" en van de Openbare U.L.O.-School. Ruim 600 kinderen wenschen, dat hun planten bewonderd zullen worden. De verschillende medewerkende ver eenigingen hebben hun beste beentje voorgezet. Het Bestuur rekent het zich een eei wanneer geheel Amersfoort optrekt naa Monnikendam, om al dat schoons te zien en te hooren. Zaterdag 19 Augustus tusschenSen 11 uur inlevering der planten door alle deelnemers en deelneemsters de Flo ralia-vereeniging op het Tentoonstel lingsterrein, Plantsoen Oost no. I (bij Monnikendam). Maandag 21 Augustus. Van 4 uur tot half 5 Carillonbespeling. Alle deelnemers(sters) der Floralia- vereeniging „Amersfoort" verzamelen om 4 uur bij de Muziektent Plantsoen. Half 5 opening der tentoon stelling door den Voorzitter, daarna rondgang der tentoonstelling. 8 uur Zanguitvoering op het ten toonstellingsterrein. aangeboden door „De stem des Volks", Directeur H. v. Rheenen. Muziekuitvoering door het Muziek- ensemble „The Red Boys". Dinsdag 22 Augustus na afloop der Kinderzang Zang-uitvoering door de R. K. Gemengde Zangvereeniging „St. Caecilia", Directeur A. J. Helmich. Muziek-uitvoering door het R. K. strijkorkest „St. Caecilia", Directeur L. G. Wielaert. Woensdag 23 Augustus 8 uur zang uitvoering door de Christelijke Ge mengde Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", Directeur O. Rooke. Muziekuitvoering door de Amers- foortsche Mandolineclub Directeur B. Versterre. Donderdag 24 Augustus. Alle deel- nemers(sters; moeten des morgens tusschen 8 en II uur hun planten terughalen. 1 uur verzamelen Koninginnelaan bij 't Stationsplein alwaar wordt afgemar cheerd onder begeleiding van 'f Muziek korps van het R.O.G. Prijsuitreiking in den Theetuin „De Stichtsche Heuvel", welwillend aange boden door de Directie, Muziek van het Theetuin-orkest. Medewerking ver leent de Gymnastiekvereen. Excelsior. Verecniging „Volksgezondheid". Evenals vorige jaren zal er vanwege de Vereeniging Volksgezondheid een Bloempjesdag gehouden worden op Zondag 20 Augustus a.s. Het Comité vertrouwt, dat.nlIe Katholieken een bloempje koopen zul len, en zich alzoo een offertje willen getroosten in het belang van het zwakke kind. Per Rijwiel naar Kevelaer. In St. Aechten kwam de Rijwielclub „Amersfoort en Omstreken" naar Ke velaer bijeen. In hel openingswoord deelde de Voorzifter mede dat onder handelingen zijn gevoerd met de Broe derschap „Amersfoort en Omstreken" naar Kevelaer met als resultaat dat de Rijwielclub zich heeft aangesloten bij de Broederschap. De Rijwielclub heeft nu een geestelijke leider gekregen den persoon van Kaplaan Veltman. De leden van de Rijwielclub zijn i lid van de Broederschap en deelen de geestelijke gunsten daaraan ver bonden. Spr. zette uiteen dat de Rij wielclub aanvullend werkt voor de groote Broederschap, daar de Rijwiel club speciaal is opgericht voor men- schen die geen drie dagen in de week weg kunnen. Aan de rijwielbedevaart kunnen nu alleen mannen deelnemen. Zaterdag 26 Augustus, half 5 de H. Mis tot welslagen van de bedevaart in de parochiekerk St- Franciscus Xave- rius. Vertrek uiterlijk half 6. In Nijmegen wordt een bezoek ge bracht aan de St. Canisiuskerk. In Cranenburg wordt eveneens een be zoek gebracht aan de kerk. Om 5 uur zijn allen bijeen in de kaarsenkapel, waar een begroetings woord zal worden gesproken door Kapelaan Veltman, waarna gezamenlijk een Rozenhoedje wordt gebeden en een Marialied zal worden gezongen. 6 uur Kruisweg-oefening. 7 uur Lof in de Clarissenkapel. Van half 9 tot half 10 meetrekken met een der Fakkelprocessies. Na half 10 blijven de bedevaart gangers gezellig bijeen in het Hotel. Zondag 27 Augustus. 7 uur de H. Mis met algemeene H. Communie de kapel van het Clarissenklooster. Na het ontbijt wordt de Hoogmis bijgewoond en tot slot 12 uur als af scheid van Kevelaer predikatie van den geestelijken leider Aan he; einde der bijeenkomst bracht Kapelaan Veltman dank aan de groote Broederschap voor de welwillende medewerking. Besloten werd de reis heen en terug geheel per rijwiel af te leggen. Ook de Voorzitter bracht dank aan den Deken en het Bestuur der Broe derschap voor de medewerking en sprak zijn vreugde er over uit dat de Rijwielclub thans is wat zij wezen n»et. Amersfoort's Mannenkoor zal? samenwerking met de Amersfoortsche Muziekvereniging een concert geven het Plantsoen op Woensdag 6 Sept. De Heer H. Noorman heeft ontslag gevraagd als lid van het Burgerlijk Armbestuur voor de gemeente Amers foort. De heer Noorman had zitting sinds 1916 en bekleedde in het college het ambt van penningmeester. Op Si. Louis vierde Rector Teeuwen zijn zilveren priesterfeest. Een plechtige H. Mis werd opge dragen door den lubilaris, geassisteerd door pastoor Sandkuyl der St. Ansfri- dus-parochie en kapelaan Groothuis. Het zangkoor der Eerw. Broeders voerde de 4-steminige Mis van Grubber uit. In de receptieuren kwamen vele oud leerlingen en ouders rector Teeuwen gelukwenschen. Namens de Broeders van Sint-Louis werd den Jubilaris een staande gang klok geschonken, terwijl het personeel een rookstel aanbood. Een plechtig Lof besloot den feestdag. Zondagsdienst H.H. Doktoren en Nacbtweekdienst Apotheek. A. C. Nicolai, Lange Bergstraat 41, tel. 633; C. Honig, van Perseynstraat 27, tel. 600; J. J. Lubsen, Snouckaert- laan 12, tel. 290. ApotheekItmann, Langeslr. 9, tel. 164 komen. Hier heeft men geprobeerd het taber nakel te forceercn. De offerblokken werden nagenoeg geledigd, vele geld stukken lagen op den grond verspreid. Uit alles valt af te lelden dat mei hier „vaklui" op bezoek had. Vingerafdrukken werden niet waar genomen. Een papagaai die dreigde te storen, werd bulten de deur gezet. Eemnes Burgerlijke Stand. Overleden: Evert Engelen 84 jr., echtgenoot van A. van den Hoven. Uit den Omtrek Hoogland Ter bestrijding van de iepenziekte, wordt een ieder, die iepenboomen heeft dringend uitgenoodigd daarvan uiterlijk vóór 1 September aanstaande ten ge meentehuize mondeling of schriftelijk kennis te geven. Burgerlijke stand. GeborenGijsbertus Cornelis, z. v. W. Hartman en If. van den Tweel. GetrouwdA. W. Remkers en G. J. Huyskes. Overleden:SleventjePijpers 9 mnd. In den nacht werd ingebroken in de pastorie en kerk der St. Martinus- parochie te Hoogland. De daders zijn door de serre binnen gekomen cn hebben verschillende ver trekken doorzocht. Door in een der vertrekken de sleu tels van kerk e» pastorie te bemach tigen kon men gemakkelijk in de kerk Soestdulnen Burgemeester en Wethouders van Soest hebben de medewerking van de Ned. Spoorwegen gekregen, dat dag retours met entrée voor het natuurbad verkoopbaar gesteld worden aan liet station. Die regeling is voor alle dagen geldig. Soest Gedep. Staten vroegen van de ge meente Soest 3 pel. in de kosten om vervuiling van de Lunlcrschc beek. die in de Eem uitmondt, tegen te gaan en wel voor de eerste 5 jaren 192.40 per jaar en na dit tijdvak een bedrag van hoogstens f24 per jaar. De heer De Bruin (A.R.) meent, dat wij geen belang hebben bij de Eem nu we een natuurbad hebben. In de Eem wordt niet meer gebaad. Nadat verschillende heeren hun ziens wijze daarover hebben te kennen ge geven, wordt het voorstel van B. en W. met 8 tegen 7 stemmen verworpen. President Dr. J. de Jong 25 |aar Priester. Hij. die de levieten van hel Aarls- i met wijze voorzichtigheid, pries- i clirislclijken een- Het vierjarig zoontje van de familie Langhout te Alphen a. d. Rijn is van een hoogte van 6 meter uit het raam gevallen, dat niet goed gesloten bleek te zijn. Het kind werd in bewuste- loozen toestand opgenomen. De houten driemaster „Gualdal- horce", het la-itste Spaansche zeilschip, is met alle opvarenden, ten getale van dertien, onder de kust van Cuba ver gaan. Te Rosario is een verwoed gevecht geleverd tusschen een groote politie macht en een bende bandieten, toen de politie een inval deed in het hoofd kwartier der bende. Er werden twee politiemannen en vier bandieten ge dood. In een kindervacantiekolonie bi Gouville sur Mer, waar ongeveer 170( Kinderen verzameld waren, voor een groot deel uit Parijs afkomstig, sloeg bij een plotseling opkomend onweder de bliksem in een weide, waarop 150 kinderen bezig waren gymnastiekoefe ningen Ie verrichten. Een knaapje en een onderwijzer werden gedood, zeven tien kinderen werden gewond. De Schoen- en Leerindustrie Bata te Amsterdam is voornemens te Best (N.Br.) een groote schoenfabriek te stichten. De directie richtte tot het gemeentebestuur het verzoek aan haar te willen verkoopen 160 H.A. heide grond en weiland. In een gehouden vergadering heeft de gemeenteraad be sloten aan Bata den grond te ver koopen voor een bedrag van f 62.250. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apolh. en Drogisten Kerknieuws. Het Bisschopsfeest. Het veertig-jarig priesterfeest van onzen Aarlsbisschop werd Ie Utrecht plechtig gevierd. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat Utrecht de teekenen droeg van deze groote gebeurtenis. Van verschillende huizen wapperde het rood-wit-blauw, waarbij de geel-witte wimpels duide lijk aantoonden, dat het hier een Ka tholieke gebeurtenis betrof. In de Kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat droeg Mgr. Jansen een pontificale H. Mis op. Deze Pontificale Hoogmis was een schoone plechtigheid. Op het groote priesterkoor varen de plechtige gewa den der priesters tusschen het groen en wit der planten en bloemen alleen reeds een feest voor het oog. Het zang koor begeleid door het zware kerkorgel deed de gewijde gezangen door de machtige ruimte der gewelven jubelet en duizendvoudig weerklinken in di harten der aanwezigen, alles ter eert van en tot dankzegging aan den goeden Hemelvader, door Wiens genade en kracht het vergund werd te vieren goeden herder. Er had later een druk bez <chte re ceptie plaats waar kerkelijke en wereld lijke autoriteiten hun' gelukwenschen kwamen bieden, gevolgd door een paar massa hulde-betoogingen van oud jong Katholiek Utrecht. terlijkej vroomheid voud voorgaat op den weg'naar het heiligdom, president dr. J. de Jong, herdacht op den hoogen Lieve Vrouwe dag, hoe hij zelf vóór 25 jaren was gekomen aan het einde van de scala sanctavan het seminarieleven, en hoe hem door de oplegging der handen van het Priesterschap het Sancta Sanc- torium werd geopend, dat alleen biddend en knielend kan worden bereikt. Zijn hoogste ideaal had hij door Oods goedheid verworven, als priester van Jezus Christus zou hij verder leven er met zijn medebroeders den arbeid dee len, de zorgen en de vertroostingen ook, die de Heer der Kerk schenkt aan degenen, die Hij in Zijn arbeidsveld roept. Toch werd zijn levensweg een ge heel bijzondere. Na zijn wijding zond Mgr. van de Wetering den talentvollen jongen pries ter naar Romehad hij zich gedurende geheel zijn studietijd schitterend onder scheiden, niet anders was het in de eeuwige stad, vanwaar hij gesierd met het doctoraat in de philosophic en de theologie wederkeerde. Volgde zijn benoeming tot kapelaan in de kerk van den H. Franciscus Xa- verius aan het Zand te Amersfoort. Eenige maanden slechts heeft hij daar gewerkt, maar lang genoeg, om nu, na twintig jaren, nog voort te leven in de sympathieke herinnering der parochi anen, lang genoeg ook, om voor heel diens verder leven een ware vriend te worden van zijn nu gezaligden pastoor Hoorneman, lang genoeg ook, om de hartelijke waardeering van zijn Deken blijvend te verwerven. Op den dag zelf, waarop president de Jong in het zilver jubileert, schittert in het goud van een 50-jarig vrucht baarpriesterleven de Deken van Amers foort, kanunnik L. Fock. Wat schoone vriendschap heeft deze twee immer verbonden sedert den dag, waarop dr. de Jong als kapelaan naar Amersfoort kwameen vriendschap, die berust op dankbaarheid voor de wijze leiding van den levenservaren deken en op het respect, dal de jonge kapelaan, op het voorbeeld van den eerbiedwaardigen pastoor Scholten van Ameland, dengene toedroeg, die dekenaat aan het gezag van den bis schop deel heeft. Een tweetal jaren was hij als con rector in hel Moederhuis der zusters L. Vrouw te Amersfoort een trouwe hulp voor den grijzen rector Berendsen en een wijze raadsman voor de zusters. Een vriend der Congregatie dat is hij gebleven. In 1914 werd dr. de Jong geroepen, om de leerstoel der kerkgeschiedenis het Seminarie Rijsenburg te bezetten. Paus Benedictus XIV had tol de bis schoppen gezegd „niets moet u zóó ter harte gaan, als met alle inspanning, met alle zorg en toeleg Seminaries op te richten, indien zij nog niet bestaan en indien zij be staan, ze zoo noodig, uit Ie breiden en de beste bestuurders en leermeesters aan te stellen". Dr. de Jong was er getuige van ge weest in de jaren van zijn professoraat, hoe de aarlsbisschop van Utrecht naar deze aanwijzing van Benedictus XIV had gehandeldonder zijn oogen was het seminarie vernieuwd en met de helft vergroot. Na het aftreden van mgr. Schaepman 1931 gold het, den besten bestuur der aan Ie stelleneen rector seminarii, die er allereerst voor zou zorgen, dat de leerlingen met den waren kerkelij- ken geest worden „doordrenkt", zoo als de codex zegt, den man, die door zijn voorbeeld een levend onderricht zou zijn, naar St. Carolus Borromeus' woord. .Toon o Heer, wien Oij hebt uitge kozen om de plaats van dit ambt te aanvaarden" zoo baden de apostelen te leruzalem, zoo zullen met den aarts bisschop de priesters van het diocees, zoo zal dr. de Jong hebben gebeden, niet vermoedend, dat deze zware last op zijn schouders zou worden gelegd. Een troost zal hem echter geweest zijn de algemeene vreugde, waarmede de clerus het besluit van den Aarts bisschop heeft begroet. De president moet zich geheel aan zijn zorgen voor het seminarie, voor de studenten wijdenbezigheden, die hem daaarvan zouden aftrekken, moet hij ontvluchten, zegt de heilige patroon van het Seminarie Carolus Borromeus, a zelfs zijn studiën moet hij zoo ma- Igen, dat hij altijd paraat is om in alle behoeften van het seminarie te voor zien. Door zijn benoeming tol president heeft dr. de Jong ook in dit opzicht "n offer moeten brengen. Heel zijn leven was een|hartstoch- telijke liefde voor de studie. Dr. de Jong kennend, kan ik mij gemakkelijk de oude monniken voorstellen, samen gegroeid met hun folianten. Wljsgeerig speculeeren behoort tot zijn natuur, vroom zich verdiepen in Gods geopenbaarde waarheden is hem een zieleweelde, nasporen, altijd maar weer navorschen, wat de menschelijke Ecest aan waarheid, op het gebied der crkhlstorle vooral, kan achterhalen, dat is hem een hartstocht. Boekenkasten, neen bibliotheken, met wetenschappelijke werken en tijdschrif ten heeft deze Vossius uitgelezen en zijn lezen was immer studeeren, hij leest met scherp oog en onderscheiden den geest en de „noordstar" van het Geloof leidt hem daarbij. Wat hij las, hei bleef alles, hoeveel jaren er ook over heen mochten gaan, in zijn me morie trouw bewaard. Zijn zoo geprezen Handboekder kerk geschiedenis is de vrucht van dezen wetenschappelijken aanleg, van deze hartstochtelijke liefde voor de waarheid, van deze studielust, die alleen door den plicht gebreideld wordt. Want bo ven zijn edelen wetensdorst gaat de plicht dien hij als bestuurder van het seminarie te vervullen heeft; profes soren en studenten weten hoe consciën tieus in deze zijn opvatting is. Dr. de Jong is een liefhebber van wandelen, hij bemint het Hollandscht landschap, de ruime vergezichten het meest nog de ontstuimige zeedie wan delingen worden een rustig peinzen over de gebeurtenissen der historie cn van den tegenwoordigen tijd in wcdcr- zijdsche belichting. Wat is voor dezen nadenkenden en altijd vergelijkenden historicus veel helder geworden, dat ons verborgen bleefwat optimistische gedachten ont leent hij aan de historie, waar wij al te pessimistisch zouden worden, maat ook, wat waarschuwingen vindt hij In de historie voor degenen, die de zon nog meenen te zien, als heel het zwerk reeds zwart is. Behalve door zijn voortreffelijk hand boek der Kerkgeschiedenis, dat in Vlaanderen zoowel als in Nederland in seminaries en kloosterscholen is inge voerd, heeft dr. de Jong door menig andere publicatie, b.v. ovcrRovcnius en tal van tijdschriftartikelen de wetenschap gediend. Hij voert mede dc hoofdredactie van de Nederlandschc Katholieke Stemmen, is redacteur van het Historisch Tijd schrift, bestuurslid van het Archief van het Aartsbisdom Utrecht, lid van de Vereeniging tol het bevorderen van de wetenschap onder de katholieken in Nederland, lid van het Provinciaal Utrcchtsch Genootschap voor kunsten en wetenschappen Maar laat ik eindigendeze professor der kerkhistorie, deze kanunnik van het metropolitaan kapittel, deze presi dent van het aartsbisschoppelijk semi narie Rijsenburg. kent eigenlijk maar één (uitverkiezing, waarvoor hij in jubelstemming GodeJ dank bfengt, de uitverkiezing tot het heilig priester schap. C. HARTMAN. Pastoor Hamers. Onder buitengewoon groote belang stelling vierde onze oud-stadgenoot. Pastoor Hamers, te Geesteren zijn zil veren priesterfeest. Nadat de jubilaris Maandagavond door een 60-tal ruiters Ie paard en een aantal bruidjes van de grens der parochie wasafgehaald en door kapelan n Kok was toegesproken, werd Dinsdag morgen de plechtige H. Mis opgedra gen door den jubilaris, geassisteerd door Pastoor Mulder van Langcveen en Pastoor van Rijn van Vriezenveen. In het priesterkoor hadden verschil lende eerwaarde heeren geestelijken plaats genomen. De feestpredikatie werd gehouden door Pastoor Mulder. Dc H. Mis werd door alle parochi anen bijgewoond. Het kerkgebouw was smaakvol ver sierd. Het was een grootsch parochicfecst, waaraan de geheele landelijke bevol king deelnam en hetwelk getuigde van groote waardeering voor den arbeid en de zorgen van den jubileerenden Herder. Processie naar Kevelaer Amersfoort en Omstreken. Zij, die nog wenschen deel te nemen aan de Processie naar Kevelaer op 22, 23 en 24 Augustus, kunnen zich nog opgeven tot Zondagmiddag 12 uur bij hei Bestuur. Bruidjes bij Mej. van 'tWel, Bee- kensteinsclielaan en Mej. Peters, Havik. CENT PER PONDSPAK NEDERIANDSCH FABRIKAAT

De Eembode | 1933 | | pagina 2