De €embode F. fl. TULP Allerlei Fa. h. Elzenaar Kantoor en Drnkkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 6 Oct. 1933 ADVERTENTlEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nflverheid bij geregeld adverteerèn Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 54 Zoek in ieder mensch wat liij voor treffelijks lieeft en gij vergeet zijn fouten. Epistel en Evangelie. ISe Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. Apostel Pailus aan de Korinthiërs, 1,4-8. BroedersAltoos dank ik uwentwege mijnen God, voor de genade Uods, die u gegeven is in Christus Jezusdal gij in tlein rijk geworden zijt in alles, in alle leer en in alle kennis, gelijk ook de getuigenis aangaande Christus u bevestigd iszoodat u in geene ge nadegave iets ontbreekt, terwijl gij de openbaring verwacht van onzen Heer Jezus Christus, die u ook standvastig maken zal ten einde toe, om zonder misdaad te zijn op den dag der komst onzes Heeren Jesus Christus. EVANGELIE volgens den II. Mattheus IX, 1—8. In dien tijd ging Jesus in liet schip en voer over en kwam in zijne stad, En zie, zij brachten tot Hem eenen lamme, die op een bed lag. En Jesus, hun geloof ziende, sprak tot den lamme: Vertrouw, zoon I uwe zonden worden ti vergeven. En zie, eenigen van de schriftgeleerden zeiden bij zich zeiven Deze lastert Ood. Daar nu jesus hunne gedachten zag, sprak HijWaarom denkt gij kwaad in uwe harten V Wal is gemakkelijker te zeggenuwe zonden worden ti vergeven, of te zeggensta op en wandel Doch apdat gij moogt weten, dal de Zoon des menschen macht heeft om op aarde zonden (e vergeven, sla op, sprak Hij toen tol den lamme, neem uw bed op en ga naar uw huis! En deze stond op en ging naar zijn huis. De scharen nu, die hel zagen, werden bevreesd en verheerlijkten God. die ccne zoodanige macht aan de menschen gegeven had. kan God die macht niet mcdedeelen aan menschen om in Zijne naam ver geving te schenken Staat er ook niet in de H. Schriftuur dat God alleen wonderen doet En evenwel leest men dat Mozes en andere dienaren Gods vele wonderen gedaan hebben, niet door eigen macht maar door de macht die zij van God ontvangen hadden. Aldus ook de Priester, die bij de II. Absolutie niet spreekt in eigen naam maar in den naam en krachtens de volmacht van Jezus Christus. Hoe dui delijk spreekt de 11. Schrift van die verleende volmacht„Gelijk de Vader Mij gezonden heelt zoo zend ik U. Ontvangt den H. Geest, wier zonden gij vergeven zuil hebben die zijn hun ergeven." Laat ons dan gelijk die scharen God danken dat Hij zijn eigen goddelijke macht om zonden te vergeven ge schonken heeft aan menschen. Naderen we dikwerf met een boetvaardig hart tot het Sacrament der Biecht, de red plank na de schipbreuk, om uit den mond des Priesters Ie vernemen .ver trouw mijn zoon. mijtte dochter, uw inden zijn ti vergeven." Evungelleverkl£.ring. 18c Zondag na Pinksteren. Als de Zaligmaker in het landschap der Gcrasciicn twee menschen, die van de booze geesten bezeten waren, er van verlost had, voer Hij over liet meer van ücnezaretli en kwam ir, zijne stad. genaamd Capharnaum. Deze stad werd zijne stad genoemd wijl Jesus zich gedurende de ja.en van zijn open baar leven aldaar dikwijls ophield, waarschijnlijk ten huize van Simon Petrus. Bij zijn aankomst stroomde'in zoo groote menigte volks tot Hem in het huis waar Hij was binnen getreden, dat dit overvol was en de menschen niet kon bevatten. En zie zij brachten Hem eenen lamme, die op een bed lag; en deze, gelijk Je H. Lucas er bij verhaalt, geen gelegenheid vin dende hoe zij hem, oin de menigte des volks, zouden binnen brengen, droegen hem op het plat dak en lieten hem met liet bed naar beneden zakken vóór Jezus voeten. En Jezus hun geloof ziende en het groote vertrouwen dat zij in Hem stelden, zeide tot den lammeBetrouw zoon, uwe zonden zijn u vergeven. Waarom vertroostte Jezus den lamme eerst met de vergeving zijner zonden, voordat Hij hem naar het lichaam ge nas Om daardoor te kennen te geven, egt de II. Augustinus, dat zijn kwaal door zijn voorgaande zonden ontstaan was. Als een verstandig geneesheer zocht Jezus eerst de oorzaak zijner ziekte weg te nemen. Hierin vinden we een scltoone les voor ons. Wij ook zijn dikwerf zelf de schuld en ooizaak van vete ziekten en kwalen, die wij zelf te lijden hebben. Ontstaan niet vele onzer kwalen onmatigheid in eten en drinken, onkuischheid of uit hevige driften opvliegendheid en andere onbeteugelde hartstochten? Laat ons om daarvan genezen tc worden trachten tot Jezus te komen en llern smeeken dat wij door Zijne genadige hulp eerst de oor zaak mogen wegnemen door het ver beteren van onze zondige driften of ongeregeldheden. Laat ons tot herstel onzer lichamelijke ziekte eerst zorgen voor de genezing onzer ziel. Toen de Schriftgeleerden uit den mond van den Zaligmaker gehoord haddenUwe zonden worden u ver geven, dachten sommigen vermits zij Hem niet als God erkendenHij lastert God, Hij die alleen mensch is, wi' J zonden vergeven, wie kan zonden geven dan God alleen? Dezelfde opwerping wordt dikwerf gemaakt tegen het H. Sacrament der BiechtWie kan de zonden vergeven dan God alleen. Wij geven toe dat God alleen de zonden vergeelt uit eigen macht. Maar Telefoonblokken (Speciaal apparaat om naast het toestel te bevestigen.) Nietmachines Cyclostyles KANTOORBOEK HANDEL Lingestr. 65 t.o. Krommestr. - TEL 326 Llturgl»che Kalender. Week van 8—14 October' Zondag 8. 18e Zondag na Pinksteren. Mis: Da pacem. 2e geb. v. d. H, Brfgftla. Maandag 9. II.H. Dionysius en Ge zellen, Martelaars. MisSapientiam. 2c geb. A cunctis, 3e geb. naar keuze. Dinsdag 10. H. Franciscus de Borgia, Belijder. MisOs justi. 2e geb. A cunctis. 2e geb. naar keuze. Woensdag 11Maria's Moederschap. Mis: Ecce virgo concipiet, nieuwe mis. Credo, Prefatie v, d. H. Maagd. Donderdag 12. Mis v. d. vorigen Zon dag: Da pacem. 2c geb. A cunctis, 3e geb. naar keuze. Vrijdag 13. H. Eduardus, Koning Be lijder. Mis: Os justi. 2e geb. A cunctis, 3e geb. naar keuze. Zaterdag 14. 11. Callixtus, Paus Mar telaar. MisSaccrdotes Dei. Teigen Armoe. liet grootste gebod van Christus is God den Heer lief te hebben met heel ons hart en hel tweede gebod, maat aan het eerste gelijk: Gij zult uw naas ten beminnen als U zelf. Gij zult uw naasten beminnen als U zelf! Is er wel één gebod in onzen dat dringender om toepassing vraagt dan dit? Is er een kreet op de wereld, welke doordringender, pijnlijker en hartverscheurender in onze ooren klinkt dan de roep om naastenliefde? Nog is de natuur vol van een lijke mildheid en tcederlteid. Maar wij weten onverbiddelijk, dat de zomer voorbij is en de koude barre wi met rassche schreden nadert. Maar met even groote zekerheid ten we ook, dat de nood, het lijden, de ontbering welke den komenden winter brengen zal, grooter zal zijn, dan bij een van zijn voorgangers. Het aantal werkloozen moge dan misschien niet grooter zijn, zeker is het, dat dc algemeene verarming, nu wij den derden crisiswinter reeds in gaan, dieper geworteld is en verder bij honderd duizenden crisisslachtoffers is doorgevreten. De garderobe is thans wel radicaal afgesleten. Het warme ondergoed is zoo poreusjen dun geworden, dat liet nauwelijks meer bescherming biedt. De dekens, waaronder de koude nach ten moeten worden doorgebracht, zijn langzamerhand gedenatureerd tot wat oude vodden, die eigenlijk geen dienst meer kunnen doen. De lange duur van de crisis heeft het laatste restje welstand nog weg gevreten en straks blaast de koude gure wind met een onverbiddelijke hardheid door de reten van de kale, arme woning. En het beeld, dal wij hier schilderen, treft men niet alleen aan in de stegen en sloppen der armen, neen ook daar waar oogcnschijnlijk log welstand schijnt te heerschen, heeft de lange duur van de crisis, de volslagen ar moede binnen gehaald en zal deze haar slachtoffers weerloos overleveren aan den wreeden winter-tyran. In deze omstandigheden klonk van den preekstoel het woord van Chris tus ons in de ooren: Gij zult uw naas ten beminnen als U zelf. Stellen wij ons eens voor, dat wij In de positie verkeerden van die armen, die ongelukkige crisisslachtoffers. Dat had toch mogelijk kunnen zijn, Want op niets mogen wij ons in deze omdat dit vreeselijke lol ons niet getroffen heeft, dan alleen op de bijzondere genade van O. L. Heer. En juist deze legt ons groote ver plichtingen op voor de naleving van het grootste gebod, door Christus ons gegeven. In Duitschland heeft de Kcgeeririg dezer dagen een proclamatie tot het Seheele volk gericht ten einde hel luitsche volk tegen honger en koude beschermen. Een nobele gedachte ongetwijfeld. Maar boven de barmhartigheid om wille eener staatsidee, zal bij ons ka tholieken moeten staan dc daad in Christus. Christus die de goedheid, de barm hartigheid, de liefde zelf is. Wij hebben in den arme onzen broe der te zien, waarin Christus woont. En zouden wij dan onze plicht verzuimen Neen natuurlijk. Als wij daarstraks zitten rond de warme haard en ons te goed doen aan de goede dingen dezer aarde, laten wij dan bedenken, dat er in onze on middellijke nabijheid duizenden zijn, die geen kleeding en geen brood heb ben. Dat daar misschien enkele meters in ons af, kleine onschuldige kindc- n hullen van honger en kou. Laten wc ons toch bewust zijr van die groote heerlijke waarheid, dat ge in beter is dan te ontvangen. Laten wij allen, die nog materieel bevoorrecht zijn, het niet zoover laten komen, dat men voor ons moet aan halen dc woorden van Jacobus: „Welaan dan rijken, weent en wee klaagt over de onheilen, die over U zullen losbreken. Gij hebt schatten van loom opgehoopt, gij hebt overdadig geleefd en U vet gemest tot den dag der slachting." Buiten groeit de grauwe ellende van veel armoede. Doen wij onze plicht stil en goed, nog voor het avond wordt. Jeugd en Staat. Waar de jeugd voor vecht: a. voor een politiek ten dienste van het geheele volk! b. voor een politiek van groote, on baatzuchtige. met het volk verbonden mannen voor een politiek van openbaar heid, zonder slinksche omwegen en met persoonlijke verantwoordelijkheid d. voor een politiek der gemeen schap en van sociale rechtvaardigheid! e. voor een politiek van wilskracht vastberadenheiden persoonlijke offers! f. voor een politiek van gezonde traditie en verstandige moderne be ginselen! g. voor een politiek van vaste be ginselen, van een vaste wereldbe schouwing. Wat de jeugd inzet: a. een onwankelbaar geloof aan de toekomst! b. een helder verstand! c. een hart voor de gemeenschap! c* een gezond, gestaald lichaam! e. een vurige vaderlandsliefde! f. een heilig, vastbesloten wil naar sociale rechtvaardigheid! g. een geestesgesteldheid, die weet te ontberen en persoonlijke offers kan brengen. Waf de jeugd wil opbouwen: a. een staat van klassengemeen- schap b. een staat van samenwerking! c. een staat van wederkeerige hoog achting d. een staat op democratischen grondslag! e. een staat van orde en harmoni sche indeeling! f. een staat van sociale vereffening en harmonie! den corporatieven staat. Mindert de malaise De wereld-kopstukken rneenen tee kenen te zien, dat de crisis in geringe aan het afnemen is. De lezer neme in dit verband kennis van het volgende De tweede commissie van den Vol kenbond beraadslaagde over het door den Estlandschen vertegenwoordiger Schmitt uitgebrachte rapport aan de Volkenbondsassemblee, waarin gecon stateerd wordt, dat de economische stand in verschillende landen sedert eenige maanden verbetering vertoont en dat de werkloosheid dalende is. Verheugende symptonen van verbete ring zijn ook in de Vereenigde Stater te bespeuren. De statistische gegevens uit de ver schillende landen toonen aan, dat in de maanden Augustus en September de reeds in het eerste halfjaar inge treden verbetering voortduurt. Vergeleken met 1932 wordt een ver mindering der werkloosheid vastge steld in Australië, België. Canada, De nemarken, Duitschland, Frankrijk, En geland, Ierland, Italië, Portugal en Roemenië. De werkloosheid in Oostenrijk, Bul garije, Tsjecho-Slowakije en Zuid-Sla- vië is vergeleken met het vorig jaar toegenomen. De cijfers voor Nederland, Zwitser land en Zweden geven weinig veran dering te zien. Dat inderdaad in de wereldeconomie eenige verbetering is ingetreden, blijkt voorts nog uit de mededeclingen van den directeur der financieele afdeeling van den Volkenbond, die, naar Wolff meldt, in de econoi der Volkenbondsvergadering rappor teerde, dat de toename van de indn- strieele productie vergeleken met het vorige jaar in de Vereenigde Staten zeventig, in Frankrijk twee-en-twintig, in Duitschland achttien, in Canada elf en in Japan acht procent bedraagt. Voor de eerste maal sedert het be gin van de crisis valt ook een toename van den wereldhandel waar te nemen en wel, vergeleken met liet voorjaar van tien procent. Als de winter komt I dan komen ook weer de vergaderingen ei feestjes en daarvoor zijn agenda's, program ma's ot circulaires noodig. VITESSE vervaardigt 7,e vlug en billijk 1 Vraagt speciale condilies voor Uw regelmatige vergaderingen I KON. WIUHELM1NASTR. 10 Misschien zal menigeen over deze punten glimlachen en zeggen: jeug dige overdrijving holle woorden fantasiën! Men moet echter de groote waar den, die in zulk een mentaliteit ge legen zijn, niet over het hoofd zien, Zij is honderdmaal meer waard dan de nuchtere zakenzin, die al te lang academische jeugd bezielde. Boeren erfpacht. Duitschland krijgt een geheel nieuw Germaansch recht ter vervanging van het Romelnsch recht. Daarin zal ook hel boeren-erfrecht geregeld worden. Grond zal voortaan geen koopwaar meer zijn. Waarschijnlijk zullen boer derijen in den vervolge ook niet meer hypothecair belast kunnen worden. De grond zal in hoeven gesplitst worden, welke elk groot genoeg zijn om een gezin in leven te houden. Dit gezin, of zeggen wij dit geslacht, zal dan on verbreekbaar aan den bodem verbon den worden, waarop het geboren werd en zulks met dien verstande, dat bij dood van den boer een zijner zoons de geheele, onvcrdeelbare boerderij erft, nadat hij zijn broers en zusters op een of andere wijze schadeloosge steld heeft. Deze regeling bestond reeds hier en daar. In Pruisen werd zij voor enkele maanden wettelijk ingevoerd. Waar schijnlijk zal dit nieuwe hofstederecht spoedig als geldig over het gansche Rijk geproclameerd worden, Grond geen koopwaar meer, geen beleggings-object meer, Dat lijkt ons een goede gedachte, die heel wat van liet huidige laruibouw-onhcil uit de wereld kan helpen. De Minister van Onderwijs, mr. H. P. Marchant, heeft bij de opening van de Ambachtschool tc Jubbega in een scherpe redevoering zijn meening ge zegd over de actie, die er tegen de bezuiniging op O. L. onderwijs wordt gevoerd. Hij verklaarde o.m., dat het openbare onderwijs in zijn geheel na de invoering van de bezuiniging er beter op zal worden. Op den straatweg Saarburg-Kirf reed een auto met vier personen bij het inhalen en passeeren van een an dere auto tegen een boom aan den linker kant van den weg. Twee inzit tenden, een jongeman van 25 jaar en een meisje var. 22 jaar, werden op slag gedood. De beide andere inzittenden werden gewond. Op den Bondskanselier van Oosten rijk, dr, Dollfuss, is een aanslag ge pleegd, waarbij hij door een schot in de borst en den arm licht werd ge wond. De aanslag had plaats bij het parlementsgebouw. De dader is een oud-soldaat van het Bondsleger, die wegens zijn lidmaatschap van de Natio- naal-Socialistische partij uit den mili- dienst werd ontslagen. In Ierland is men erin geslaagd een nieuw procédé te vinden voor het pro- duceeren van een soort alcohol uit aardappelen die uiterst geschikt is voor verschillende industrieele doeleinden en zoowel de benzine kan vervangen in den gewonen benzinemotor als kan worden gebruikt bij de vervaardiging van verfstoffen en voor verwarmings- en verlichtingsdoeleinden. Te Amsterdam viel een fietser, toen hij voor een auto wilde uitwijken, van zijn fiets en kwam juist onder een wals terecht. De zware wals ging hem over hoofd en schouder. Het slachtoffer was op slag dood- Amerika zijn volgens de stati stieken 24 millioen auto's in gebruik. Voor Europa staat Frankrijk aan de spits met 1.800.000 auto's, dan volgt Engeland met 1.300.000. Canada met 1.000.000, Duitschland 666.000, Spanje 160.000. In Duitschland is het z.g.n. Oogst feest gevierd. De centra van het feest waren Bueckeberg en Lippe. Ruim 500.000 boeren waren verzameld. Hitier en Goebbels hielden toespraken. Maandag heeft President Von Hin denburg zijn 86en verjaardag herdacht, Op den Geldropschen weg te Eind hoven zijn een man en een vrouw door een auto aangereden. De man werd op slag gedood, terwijl de vrouw ver wondingen bekwam. Te Krabbendam is een auto op een motortrein ingereden. Een der inzit tenden, de heer H. J. B. Naaide, werd zeer ernstig gewond, terwijl de andere een gebreken been en een hoofdwonde bekwam De zeedijk van den Nieuw-Noord- Beveland-polder, gelegen ten Noorden van N.-Beveland, is over een lengte van ongeveer 50 Meter tot over de kruin weggezakt. Gevreesd wordt, dat het nog staande gedeelte het water niet zal kunnen tegenhoudan, waardoor dan de z.g.n. Bohemen zal inloopen, Te Ponte Decima bij Cento werd een auto, waarin acht personen gezeten waren, bij een overweg door een trein gegrepen. Vijf inzittenden werden ge dood en de overige drie levensgevaar lijk gewond. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Dat er sinds het inwerkingtreden van de Aardappel-Centrale veel voor gedaan wordt om aan de door de re geering opgelegde heffing te ontkomen en goedkoope aardappels in den kelder te krijgen, blijkt wel uit het feit, dat in twee uren tijds op een straatweg bij Zwolle 800 fietsers passeerden, die allen een hoeveelheid aardappels van iets minder dan 10 K.G. met zich mee voerden. St. Nicolaas op School. Ëénige welwillende dames hebben zich wederom bereid verklaard, giften in te zamelen voor het houden van een St. Nicolaasfeestje aan onze jongens en meisjes scholiers. De tijden zijn er wel niet naar om feest te vieren, maar laten wij den kinderen den druk der tijden zoo min mogelijk doen gevoelen en het spreekwoord gedenken: „een kinder hand is gauw gevuld en een kinder hart gauw verblijd". Zend daarom de dames niet weg met een of ander gezegde, maar zonder iets af voor de kinderen; is het niet veel dan zij het weinig. De Besturen der R. K, Jongens en Meisjesscholen van Amersfoort. De brug over de plantsoengracht tegenover de Van Asch van Wijck- straat Is hersteld en verbreed. Toch zal het parool: „afstappen" voor wiel rijders blijven gehandhaafd. Continental Schrijfmachine Compleet met Koffer en garantie f 125.- KANTOORBOF.KHANDEL Lindestraat 84 Telef. 528 Winterprogram Berg-parochie. De 2e avond van bovenslaand pre- grant, dat 24 Sept. j.l. met de opvoering van „de Rozenkrans" zoo keurig werd geopend, is bepaald op Zondag 8 Oct. a.s. Naast een gevarieerd voorprogram zal in 't Vereenigingsgcbouw op den Berg als Hoofdnummer gegeven worden de boeiende Hm „Graziëlla" naar het bekende boek van den grooten Franschen Staatsman-dichter Alphons de Lamer- tine. Om half 3 denzelfden dag een keurig verzorgd kinderprogram. Voor beide uitvoeringen zijn nog kaarten verkrijgkaar bij den heer Letschert, Kapelweg 25. Voor de Rechtbank te Utrecht stond 19-tal fascisten terecht wegens het wegmaken en vernielen van een vlag. Veertien verdachten waren aanwezig terwijl de leider, een theologisch stu dent het woord voerde. De verdachten op een fascistische jongerendag geweest en keerden naar Arnhem terug langr de Leusderheide toen zij in een boom een vlag zagen wapperen, welke zoodanig was geconstrueerd, dat de jongelui er het symbool van de „Da geraad" in meenden te onderkennen. Over wat daarop volgde, besfond verschil van meening. De knapen ver leiden dat zij de vlag zagen wapperen en omdat deze voor een deel van het Nederlandsche volk een beleediging was, besloten zij den eigenaar, die in de schaduw van de vlcg een tent had opgeslagen en betrokken, te vragen dit aanstoot gevende symbool weg te bergen. De man was toen in den boom geklommen, had de vlag kapot ge scheurd en den jongelui voor de voe ten geworpen, aldus doende een be weging makende van „hier, neem dan maar mee". Dit woordelooze verzoek had men bereidwillig opgevolgd, maar niemand wist, wie de vlag had mede genomen en waar zij later gebleven was. Het verhaal van den kroongetuige, die met vrouw, dochter en schoonzoqji, mitsgader enkele kinderen op dc Leus derheide gekampeerd had, week van bovenstaand relaas af. De vlag was om te beginnen ner gens een symbool van en diende alleen om de kampeerders, die wat ver van hun tent waren afgedwaald, den weg terug te wijzen. Verder deelde hij mede, eerst be zoek van twee geunilormde ledevan den fascistischen bond te hebben ge had, met wie hij overeen was gekomen, dat hij de vlag zou opbergen. Tot deze concessie was hij evenwel eerst be reid, toen een van het tweetal door middel van een fluitsignaal en dertig nog op den weg staande fascisten had geroepen. Toen deze afdeeling arriveerde, namen de jongelieden geen genoegen meer met de gemaakte overeenkomst en uitten dit door te roepen„Aan ons dc vlag!" Getuige had toen een scheur in dc vlag gemaakt en deze naar beneden geworpen, zoodat zij voor de voeten der met stokken ge wapende jongelieden neerdwarrelde. De schoonzoon had in tegenstelling met het verhaal zijns schoonvaders geconstateerd dat de vlag door de knapen van de boom was gerukt. Als getuige a décharge deelde mr. Frima uit Amersfoort mede, dat hij niets van bedreiging, of welke ruwe behandeling hoe dan ook, had gecon stateerd, alhoewel hij van den weg min of meer nauwlettend had staan toezien. De officier van Justitie eischte voor ieder der negentien verdachten een geldboete van f 10. Benoemd tot geneeskundig adviseur van de Levensverzekeringsmaatschappij „Ons Belang" de Arts O. J. Blees, alhier.

De Eembode | 1933 | | pagina 1