Zi DEDOM Onze ULSTERS Wij leveren het beste voor den prijs, dien U wilt besteden. Allerlei Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 13 Oct. 1933 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren" Advertenti5n moeten Dinsdag J~ in den morgen zijn bezorgd. Zeven en Veertigste Jaargang - No. 56 TWEEDE BLAD. BERICHTEN «JIT AMEHSPOOit I Stichting O. L. Vrouw De plechtige consectatie van de kapel van de stichting O. L. Vrouw ter Eeni geschiedde Dinsdagmorgen door Z. tl. Exc. Mgr. J. H. G. lansen, Aartsbisschop van Utrecht. Feestelijk klonken de toren klokken van de kapel en wapperde de vlag met Pauselijke wimpel toen de Aartsbisschop arriveerde. Leerlingen en Eerw. Zusters stonden op het voor plein opgesteld en knielden neder om den Bisschoppelijkcn Zegen te ont vangen. Precies hall 9 namen de plech tigheden een aanvang. De Aartsbisschop werd geassisteerd door de Z.E. Heeren Pastoors Vos van Soest en Broere, Hoog landerveen troondiakens, Rector Hugen van 't St. jozefklooster Ad Crucem met de Kapelaans van Boxtel en van Leeuwen als Aeslytlia, Kap. van Straelen, Ad Baculum, Kap. Vernooy, Ad Librum, Kap. Gro jthuis, Ad Mitram, Kap. Oost veen Turitera'ius, Rector Tempelman en Kap. van Rijn, Cantorcs, terwijl Rector Sanders en Rector Teeuwen fungeerden als dragers van de Reli kwieën. Ceremoniarius was Dr. üeer- dink, Secretaris van het Aartsbisdom. Na de inbezitneming van hel kerk gebouw door den Aartsbisschop en de zuivering en heiliging der kerk, ge schiedde de plechtige overbrenging van de Relikwieën van dc H. Martelaren Protus en Victoria, waarbij dc Eerw. Zusters volgden met brandende kaar sen en de 130 leerlingen der onder wijsinrichtingen met palmtakken inde hand. Daarna volgde de zalving van liet Aliaar. Na de consecratie werd het H. Misoffer opgedragen door den Pastoor Sandkuyl, diaken Rector Sanders en sub-diaken Pastour Koel man. Het H. Misotter werd begewoond door het voltallig Gemeentebestuur, den Rijks insp. van Lycea, den heer J. van Andel, den Insp. van het L. O.. den heer L. W. van Lu,..i. den lieer Blljden- stein, Dir. Rijkskweekschool, Hecrcii- straal, Óen Inspecteur der Onderwijzers opleiding, de.i heer j, J. 't Hart, Deken L.A.F.X. Fock, talrijke heeren pastoors, terwijl we later opmerkten den Hoog- eerw. Vicaris Mgr. Huurdeman en Ur. Verhoeven, van het Centraal Bureau Katholiek Onderwijs, den Haag. Na het II. Evangelie hield Rector Tempelman een predicatie, waarin hij de betcekenis van dc kloosterkein schetste als plaats van offer en gebed en dankzegging. Te hall twee had de plechtige ope ning plaats van liet Lyceum. De ge- noodigden Irdden plaats genomen op het podium in dc ontspanningszaal, de Eerw. Zusters en leerlingen van Kweek school en Lyceum in de zaal. De Z.Eerw. Heer Tempelman, Rector van de stichting O. L. Vrouw ter Eem noemde het een liooge eer en onver- geetlijk voorrecht allen namens de Eerw. Zusters van harte welkom te mogen heeten. Z.Eerw. bracht in liet bijzonder dank aan den Aartsbisschop voor liet verrichten van de plechtige consecratie en voor den ontvangen raad bij de stich ting van 't Lyceum. Dezen dank hebben de Eerw. Zusters willen vereeuwigen door het wapen te plaatsen in liet gebouw. Den heer J. van Andel, Rijks Inspecteur van de Lycea en vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs dankte Z.Eerw. voor zijne gewaardeerde raad en voor lichting. Het bestuur der gemeente werd dank gebracht voor de welwillendheid waarmede zij deze Stichting hebben wilien begunstigen. Moge de aange name relatie welke sinds 1822 heeft bestaan tusschen Gemeentebestuur Congregatie voortduren. Dank voor ont vangen voorlichting en steun bracht Z.Eerw. vervolgens nog aan de Rijks- en Bisschoppelijke Inspecteurs van liet Onderwijs, aan den Rijks Inspecteur van de Kweekscholen, den Heer v. 't Hart. aan den inspecteur van het L. O. den lieer L. W. van Loon. Een der leerlingen vertolkte in een mooie toespraak de vreugde en blijd schap der leerlingen, vooral dat dc Aartsbisschop in hun midden was. De Rijks-lnspeclcur der' Lycea, dc Heer v, Andel deelde mede dat dc Minister van Onderwijs op het laatste oogenblik verhinderd was aanwezig te zijn. Z.Exc. heeft mij opgedragen U geluk Ie wenschcn. De Minister ver heugt zicli over de totstandkoming dezer inrichting van onderwijs, temeer daar deze totstandkoming geschiedde zonder Rijkssubsidie. Als inspecteur 1933 zijn een succes! Bezichtigt onze collecties alvorens r te koopen 1 UTRECHT AMERSFOORT- ZEIST. VARKENSMARKT Aangezien eerst nog veel herstel lingen aan de St. Joriskerk moeten plaats hebben, heeft de Kerkeraad be sloten de eerste jaren geen voorstel tot verwarming te doen. Roode Kruis-collecte. Morgen. Zaterdag, wordt de jaar- lijksche Roode Kruis-collecte gehouden en zullen meerdere dames en heeren zich aan de huizen der ingezetenen vervoegen, om geldelijke bijdragen in ontvangst te nemen, terwijl de wo ningen der Israëlieten voor een gelijk doel in den voormiddag van 16 Oct. a.s. bezocht worden. Het behoeft geen betoog, dat de nstandhouding van den Eerste Hulp dienst, Zuursto.'dienst en Bloedtrans fusiedienst, zoomede het geven van cursussen in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, belangrijke finan- tieele otters eischen en waar de kas der te dezer stede gevestigde Roode Kruis-afdeeling om versterking van middelen vraagt, maak ik van deze gelegenheid gebruik om de hiervoor gemelde inzamelingen met warmte bij onze stadgenooten aan te bevelen. M. A. E. SEEUWEN, Bestuurslid van de afd. Amersfoort van het Nederl. Roode Kruis. Amersfoort, 13 Oct. 1933. R. K. Gem. Zangver. St. Caecilia. Na afloop van de vacantie zullen de najaar- en winter-repetities wederom aanvangen op Dinsdag 17 October te 8.30 uur in St. Aechten aan 't Zand. Deze eerste repetie-avond zal echter meer een vroolijke avond worden met feestelijk karakter, waarop ook niet- leden van harte welkom zijn. Missiefilm Ria Rago. De Missie spreek- en klankfilm „Ria Rago" zal te Amersfoort in St. Aechten worden vertoond op Donderdag 26 October te 4.30 uur voor de meisjes en te 8.15 uur voor de leden R. K. Vrouwenbond. Vrijdag 27 October 4.30 uur voor de jongens, 8.15 voor volwassenen. Entree kinderen f 0.10, volwassenen le rang 50 ct., 2e rang 25 ct. Een a^ond van genoegen, ontwik keling en missieliefde. Noteert ze dus vrij te houden. JMERCURIUS HAVERMOUT I 25 cfil per pondspak jjNEDERlANDSCH FABRIKAAT der Lycea verheugde Spr. er zich over dat niet alleen streng wetenschappelijke eischen voorop zullen staan, doch ook de meer vrouwelijke karaktereigen schappen ontwikkeld zullen worden. De Burgemeester, Mr. J. C Graaf van Randwijck, wenscht allereerst den Aartsbisschop van Utrecht geluk met het schoone gebouw in zijn Aartsbis dom. Moeder Overste en Zusters, aldus Spr. geluk en de hoop dat de goede roep van Uwe Congregatie zal blijven voortbestaan. Zich tot de leerlingen richtend sprak de Spr. als burgervader, hen wijzend op hun ontzaglijk recht en op den plicht daartegei te stellen uw ijver om de Stichting tot groote bloei te brengen. De heer L. W. van Loon sprak een woord van gelukwensch en had dit in dichtvorm samen gebracht. Architect Koldeweij bracht namens Moeder Overste en Zusters dank aan Rector Sanders voor het vele werk door hem verricht voor den bouw inrichting dezer Stichting. De Aartsbisschop wenschte Overste en Zusters geluk met dezen dag van bekroning. Onder Uwe leiding is dan tot stand gekomen een inrichting voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs voor Meisjes Aartsbisdom. Wanneer mij dank is ge bracht voor den raad die ik heb moge geven, dan zeg ik U dank dat ge dien raad hebt willen opvolgen en ge dit Lyceum hebt opgericht. Het is mij ook een bijzonder genoegen, evenals den hoogen vertegenwoordiger van den Minister, dal ge bij de kinderen naast wetenschap vrouwelijke deugden wi't aankweeken. ik ben dankbaar voor Uw arbeid, ik heb vanmorgen ook het H. Misoffer opgedragen voor Gods rijksten zegen voor deze inrichtiug van Onderwijs. Moge O. L. Vrouw de Bescheimster zijn van deze meisjes en moge zij worden opgeleid tot diep godsdienstige vrouwen in de maat schappij. Moge U jaarlijks successen kunnen boeken. Ik heb ook tot God Lager en M.U.L.O.-onderwijs. Moge Uw gevestigden naam in glorie blijven voortbestaan op de Zuidsingel. Ook heb ik Gods zegen afgesmeekt over geheel Uwe Congregatie en Uw werk in mijn Aartsbisdom. Al zijt ge dan geen Bisschoppelijke Zusters, ge komt toch bij me om raad en ik beschouw U als mijn kinderen en mezelf als Uwe geestelijke Vader. Wij verheugen ons over deze krachtige uiting van Katholiek durven om in deze kommer volle tijden een dergelijke inrichting lot stand te brengen zonder Rijks- o andere steun. Uw gespaarde pennin- jgen zijn zoo bijzonder goed besleed gebeden voor de Kweekschool. Moge deze tot nog grooteren bloei gebracht worden, ik heb ook gebeden voordat Moederhuis, dat achterbleef op dc Zuidsingel, voor de opleiding van novicen en postulanten en voor iiet juist in dezen tijd een dergelijke inrichting van Onderwijs tot stand le brengen. Moeder, God zegene U en Uwe Congregatie en de kinderen aan U toevertrouwd in lengte van jaren. Vervolgens zongen de leerlingen een >or deze gelegenheid vervaardigd lied. Met de Bisschoppelijken Zegen werd deze plechtigheid besloten. R. K. Kicsvcrceniging Recht en Orde. Dc heer H. J. C. Venings heeft wegens over-drukke werkzaamheden bedankt voor het voorzitterschap van de R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde. Het voorzitterschap wordt nu tijdelijk waargenomen door den heer Mr. A. E. Th. Kooien, terwijl mej. E. v. Hamers- veld voorloopig met de functie van secretaris ter vergadering is belast. Te halt één in den nacht opende voorzitter J. v. d. Wakker de vergadering van de afd. employés in Hotel-. Café- en Rcstauranlbedrijl met een woord welkom en verheugde zich in de groote opkomst. In verband met de vacantie- druktc is enkele maanden niet verga derd. Van dc R. K. Werkliedcnvercenigiiig St. Jozef was een schrijven ingekomen om op de begrooting een jaarlijksclte post te willen plaatsen voor het bouw fonds. Besloten werd voor dit jaar f5 beschikbaar le stellen, hopelijk volgend jaar meer. Met een toepasselijk woord instal leerde de voorzitter 4 nieuwe leden. Hierna hield de lieer Bijsterveld een opwekkende rede. Door het bestuur der afd. is bereikt dat vanaf 26 October een lid van St. Antonius met feesten bedienen zal in het St. jozefsgebouw. Nog werd een propagandawoord gesproken door den heer Mijlings, voorzitter van de atd. Amsterdam. De penningmeester drong aan op medewerking van allen in het vaandelfonds. Op de volgende leden vergadering zal het bestuur met twee leden worden uitgebreid. Mededeeling werd gedaan over het Kinderkerstfeest in St. Jozef. Kinderen van 6—12 jaar kunnen worden opgegeven. Voor het a.s Jaarfeest zal volgende vergadering een feestcommissie worden benoemd. Bevolking. Uit de „Statistiek van Nederland'' Volkstelling 31 December 1930 bewerkt door het Centr. Bureau voor de Statis tiek blijkt, dat de bevolking der Gem. Amersfoort per 31 December 1930 was ingedeeld naar het geslacht en de kerke lijke gezindte als volgt: Nederduitsch Hervormd 6706 Waalsch Hervormd 25 Remonstrant 180 Christelijk Gereformeerd 144 Doopsgezind 116 Evangelisch Luthersch 208 Hersteld Evang. Luthersch 10 Beh. tot de Geref. Kerken 1265 1406 Roomsch Katholiek 6111 6477 Oud Bissch. Cleresie (Oud Roomsch) 133 Nederlandsch Israëliet 185 Portugeesch Israëliet 4 2 Tot een andere kerkge- zindtc belt. 455 491 Tot geen kerkgezindtc beh 3342 3041 Kerkelijke gezindte onbek. 1 Totaal 18886 19663 Door het Hoogheemraadschap De Eem werd aanbesteed het verbeteren gedeelte der Moorsterbeek 550 M. Inschrijvers: v. d. Beek en Rommers, Amersfoort f 1025; B. v. d. Heuvel, Nlj- kerk f 465Wallrrt en v. Putlen, Amers foort f 450; J. Ossendrijver, Stoutenburg f 385; G.Leeuwerent, Woudenberg f258; F. Meerveld,Woudenberg f222; M.Velt- huizen, Woudenberg f 116. Gegund aan den laagsten inschrijver. Door het uitsnijden hebben dieven zich toegang weten le verschaffen tot de sigarenfabriek Of ferman te Tegeien. Er werden onge veer 3000 sigaren vermist. Het schijnt dat de dieven hun speurtocht nog ver der uitgestrekt hebben, want in de fabriek was alles overhoop gehaald, de vloer was als het ware bezaaid met sigaren. De rijksambtenaren te Well (L.) hebben ongeveer 500 K.G. gesmok kelde Duitsche margarine in beslag ge nomen. Vier der dragers wisten te ontkomen met achterlating hunner fiet sen, terwijl tegen één persoon uit Well proces-verbaal werd opgemaakt. De vijl rijwielen, waarop de smokkelaars reden, werden, evenals de partij boter, in beslag genomen. Waarschijnlijk tusschen de 3 en 5 millioen Russische boeren zijn in de laatste 2 jaren gestorven tengevolge van ziekten, die voortvloeien uit te weinig en slechte voeding. Amerikaan- sche journalisten, die jarenlang in Rus land woonden, komen tot deze aan tallen. Zij meenen dat deze menschen niet gestorven zouden zijn als de re geering nie' gelast had de boeren in collectieve bedrijven te brengen. Maandagavond heeft zich een zeld zaam hemelverschijnsel voorgedaan, dat allerwege belangstelling heeft ge trokken. Van at 7 uur werden overal in het land, waar de hemel niet door wolken bedekt was, vallende sterren waargenomen in een zoo grool aantal, als bij mensctienheugenis niet is voor gekomen. Ook uit Duitschland is op verscheidene sterrewachten de sterren regen geobserveerd, Er wordt bij ver meld, dat de sterrenregens van 1833 en 1866 geëvenaard of misschien wel overtroffen zijn. Nabij Prapat heett een ernstige bot sing plaats gevonden tusschen een vrachtwagen en een personenauto. De vrachtauto stortte in een ravijn de personenauto werd zwaar beschadigd. Vijf personen zijn overleden, enkele werden zwaar gewond, In een der Londensche ziekenhui zen zijn een aantal personen, voor het meerendeel kinderen, opgenomen onder vergiftigingsverschijnselen. Twee jon gens zijn reeds overleden, de toestand van enkele anderen is ernstig. Men vermoedt hier met voedselvergiftiging te doen te hebben. Te Maastricht zijn de echtlieden Damas. wonende aan de Wolfstraat, beiden 71 jaar oud, met hun dochter en schoonzoon, die bij hen op bezoek waren, na het eten van bloedworst en kaantjes ongesteld geworden. De man is kort daarop overleden. De beide gasten zijn zwaar ziek. Nabij Eisenstadt heeft 'n jager een verwoed gevecht geleveid tegen een reusachtige gier. De vogel wilde zich op het vierjarig kind van den jager storten, dat met den moed der wan hoop door den vader werd verdedigd. De jager trof den vogel met een schamp schot, waarna het dier zich dol van pijn tegen den jager keerde. Een tweede schot velde de gier neer. Hij had een vlucht van niet minder dan twee meter zestig. Toen de Oostenrijksche gezant, na ruiti het uitbreken van den wereldoorlog bij Paus Pius X op audiëntie kwam en hij den Pauselijken Zegen vroeg voor den Keizer en het Oostenrijksche leger, antwoordde de H. Vader: „Zeg aan den Keizer, dat lk noch den oorlog kan zegenen, noch hem die hem ge wild heeft. Ik zegen den vrede." Toen de gezant er op aandrong om ten minste den Keizer Zijn zegen te schenken, zei de Paus„Ik kan slechts bidden dat; God hem vergeven moge". De Zwitsetsche Nationale Raad heeft een crediet genoteerd van twin, tig millioen francs, welke ter beschik, king zijn gesteld van den Bondsraad" Vijttieii millioen hiervan zullen worden' besteed voor de uitbreiding der reserve van het militaire materiaal. De Bonds raad zal het parlement nog een voor tel voorleggen voor het aanschaffen van militair materiaal, tot een bedrag van 85 millioen, zoodat in lotaa' ma teriaal zou kunnen worden aangeschaft voor honderd millioen francs. Stelen? Wat? Stelen? Zou een koning slelcn Hoe noemt gij zoo iets in uw' mond Ontrooft hij landen aan zijn buren, Dan heeft hij daardoor niet gestolen. Maar slechts zijn grenzen afgerond. R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" te Amersfoort Algemeene Ledenvergadering op DONDERDAG 19 OCTOBER a.s. des avonds om precies kwart over acht uur in het gebouw Sint Aechten aan het Zand. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Aanwijzing van afgevaardigden naar de Bondsvergadering, die op Zaterdag 28 October a.s. te Utrecht zal worden gehouden. 4. Gelegenheid tot het doen van voorstellen voor de a.s. Partij raadsvergadering. 5. Aanwijzing van 5 candidaten voor het lidmaatschap van den Partijraad en van 5 plaatsvervangers. 6. Rondvraag. 7. Sluiting, Amersfoort, 12 October 1933 Utrechtsche weg 17. KOOLEN, Secretaris.

De Eembode | 1933 | | pagina 1