Meer dan 200 Karpetten voorr. AGIO Allerlei Bel dan op No. 42 BERICHTEN UIT AMERSFOORT LichtInwendig (Ingezonden.) Wij worden in Zuidelijker landen directer en dwingend'r opge.cepen onze blinde evennaasten te helpen; zij houden ons staande op onzen weg. vóór het kerkportaal, zij toonen ons hun blinde oogen, zij roepen om hulp. Zoo was het ook immers ééns in Palestina: „...En toen Hij dicht bij Jericho kwam, zat zeker blinde bij den weg te bedelen." Blinden roepen hard, want zij zien niet, of ze gehoord wor den. En de menschen die voorbij gaan en het geschreeuw hinderlijk vinden, bijten hen toe te zwijgen. Menschen die voorbij gaan... Bij ons in het Noorden is alles goed geregeld. De menschen langs den weg behoeven geen last te hebben van blinde bedelaars, zij hebben al last genoeg van chauffeurs. Een perfecte bi inden-zorg houdt voor ons den weg veilig en we zouden b.v. in Grave moeten wonen, om dagelijks herinnerd te worden aan het feit, dat er blinden bestaan in onzen tijd. En zoo gaan we tóch weer voorbij, als die menschen in de buurt van Jericho, al schelden we dan niet, om dat we niet lastig worden gevallen. Niettemin blijven de blinden roepen, roepen om licht. En blinden roepen hard, want ze zien niet, of ze gehoord worden. Zij zijn verzorgd, goed ver zorgd, maar zij blijven roepen om licht, het lichtinwendig. Het is het boek, de lectuur die hun dat licht kan brengen. Dus de blinden roepen om boeken, die zij lezen kun nen, waarin licht voor hun ziel, licht voor hun hart, licht voor hun verstand. De blinden willen boeken bezitten en lezen als wij en wat dat beteekent? Dat beteekent dat wij, die wél kun nen lezen en wél boeken bezitten, ook hun die boeken moeten bezorgen, gebracht in het blindenschrift... En dat kan iedereen! Ziehier wat er voor noodig is: een weinig materiaal, wat oefening, wat goede wil en veel, véél liefde voor hen, die we zelden meer langs den weg vinden en die toch onze hulp inroepen... luid en dringend! Stelt u in verbinding met de plaat selijke propagandiste voor het Braille- werk Mevr. J. v. Wayenburg- v. Sonsbeeck, Hendrik v. Viandenstraat 35. Een stichtende plechtigheid. Woensdagmorgen had de plechtige Uitvaarten teraardebestelling plaats van Hans Ribberink, een der welpen van de R. K. Verkenners-beweging, Par. St. Franc. Xav., die op 11-jarigen leeftijd overleed. Te 8 uur had de Uitvaartdienst plaats in de parochiekerk. De gezangen wer den keurig uitgevoerd door de Jonge Wachters, onder leiding van Frater M. Angelus. Het H. Misoffer werd bij gewoond door het Groepscomité, Ver kenners, Leiders, Leidsters en Welpen en door de leerlingen van de Fraters- school. Onder de H. Mis naderden allen ter H. Tafel voor hun overleden vriendje. Te II uur had de begrafenis plaats. In de droeve stoel volgden de ver kenners met vlag, de welpen en twee klassen van de Fratersschool. Op het kerkhof waren aanwezig het Groeps comité en leidsters en leiders van de andere parochiekerken. Bij aankomst op het Kerkhof stelden de verkenners, welpen en klasgenooten zich op aan weerszijden van het wan delpad. Door deze ha?g van vrienden droegen een 8-tal verkenners de lijk baar grafwaarts. De plechtigheden werden verricht door den Aalmoezenier Kapelaan van Boxtel. Na het gebed werd gezongen het navolgende afscheidslied O, Jezus boven alles zoet, Bij U is 't schoon, bij U is 't goed, Bij U is vreugd in overvloed O, |ezu» boven alles zoet. Wij danken U in eeuwigheid. Voor al wat Oij hem toebereidt, Hij zingt nu eeuwig Jezus lof Met gansch het heerlijk hemelhof. O, Jezus, laat Uw vriendje klein, Een Engel in onz' droefheid zijn. Maak dat van ons het kwaad verdwijn Dat wij eens eeuwig bij hem zijn. Amen. Vele belangstellenden volgden deze droeve, doch stichtende plechtigheid. Naar Amersf. Dagblad verneemt, worden de heeren T. J. F. Zev en H. Schuurman, beiden toegevoegd'inspec- teur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, alhier met ingang van I December 1933 aangewezen als hoofd der inspectie respectievelijk te Helmond en te Zierikzee. Op "t Zand sprong een jongmensch, zittend achter op een rijwiel, er plot seling af en stak den rijweg over. Een juist passeerend wielrijder trachtte doo; links uit te wijken een aanrijding !e voorkomen, doch 'l lukte niet. De wiel rijder sloeg om en viel door de ruit van v.h. Lorijn's Kerkelijke Kunsthandel aan 't Zand 2. Enkele in de etalage liggende artikelen werden beschadigd. Dinsdagavond had de eerste bijeen komst plaats van de R. K. Gemengde Zangver. St. Caecilia in St. Aechten. Deze avc-nd was bestemd om nieuw leven te brengen in St. Caecilia, aldus de voorzitter in zijn openingswoord. De heer Helmich is sinds de oprichting nu ongeveer 15 jaar geleden, de vol ijverige Directeur en heeft lief en leed der vereeniging medegemaakt. De vereeniging telde bij aanvang 43 leden en klom zelfs op tot 97 leden. In Culemborg werd het eerste concours medegemaakt met 68 leden, een 1ste prijs werd behaald. De vereeniging heeft een tijd gekend van grooten bloei doch ook van in zinking. Momenteel telt de vereeniging slechts 20 leden. Het woord van dezen leider op leef tijd, echter nog jong van hart en vooral als het zang betreft, is met bekroond geworden, daar 10 dames en 4 heeren zich spontaan als lid kwamen aanmelden. Wilskracht. Zondag a.s. wordt een aanvang ge maakt met de feestelijkheden ter ge legenheid van het 12'/2-jarig bestaan van de R. K. Muziekver. „Wilskracht." De dag wordt aangevangen meteen H. Mis, te 7 uur in de parochiekerk O. L. Vrouw Hemelvaart, waaronder generale H. Communie der leden. 's Middags 3 uur serenade en rond gang door 140 muzikanten, be staande uit de leden van de R. K. Muziekvereeniging „Wilskracht", R. K. Fanfarekorps St. Jozef te Soesterbzrg, R. K. Muziekvereeniging „St. Cecilia" te Bunnik en de R. K. Muziekvereeni ging „St. Cecilia" te Hoogland. De route is als volgt: Afmarsch 3 ir Koninginnelaan, Stationsplein, Sta tionsstraat, Vlasakkerweg, Utrechtsche weg, Utrechtschestraat, Varkensmarkl, Langestraat, Zuidsingel, St. Andries- straat, vervolgens Zuidsingel, Kamp straat, Coninckstraat, v. Assenraadstr., Kruiskamp, Bloemendaalschestr., Zand, Nieuweweg, Krommestraat, Langestraat, Varkensmarkt, Arnh.straat, Arnh.weg, Julianaplein, Leusderweg, Utrechtsche straat, Varkensmarkt, Lieve Vrouwestr., Langegracht. Pl m. 5.30 uur Lof in de Kerk O. L. Vrouw Hemelvaart. Kantongerecht. Door de arrondissementsrechtbank te Utrecht is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Amersfoort, de navolgende alphabetische lijst van aan beveling opgemaakt: mr. F. G. G. Boerrigter, kanton rechter te Emmen mr. W. baron Röell, advocaat en procureur en kantonrechter-plaatsver- vanger te Amersfoort; mr. L. D. Zijlstra, ambtenaar van het openbaar ministerie bij kantonge rechten, ter standplaats Utrecht, De Utrechtsche Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen de negen tien verdachten, die zich veertien dagen geleden te verantwoorden hadden ge had wegens het wegmaken en ver nietigen van een vlag. Het betrof hier. een schermutseling op de Leusderheide De officier eischte tegen ieder der ver dachten f 10 boete subsidair 5 dagen hechtenis. De rechtbank achtte het be wijs niet geleverd en sprak de ver dachten vrij. Op 24, 25 en 26 Nov. houdt de Kleinveefokkers-vereeniging haar na tionale tentoonstelling van pluimvee, konijnen, duiven, enz., in de Markthal. Bij de laatstgehouden tentoonstelling warei meer dan 1000 inzendingen, Er zijn vele prijzen beschikbaar gesteld. Kath. Openbare Leeszaal. In de Kath. Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Nieuwstraat zijn nieuw ter lezing: Baden Powell Zwervend op den weg naar levensgeluk; een biek Bal Vaste planten. K. Capek Over Holland. Antonie Donker Kruistochten. B. J. Douwes De kleuterjaren; het kind van 3 tot en met 6 jaar. G. H. A. Feber De criminaliteit der katholieken in Nederland. J. Hoogwout en W. Cornel Het batikken. D. Kiekens Mach. houtbewerking. A. Maurois Le cercle de familie. Mededeelingen van de Nederland- sche Mycoiogische Vereeniging. De middenstandswoning als étage huis en flat; nr. 4 moderne bouwkunst in Nederland. J. H. Niekel Rationeele maatschappij en staatsleer. 45 nieuwe modellen wollen baby- kleeding, poppenkleertjes en dieren van wol. Hans Dueling Zes jongens tippelen naar Voor-lndië. H. Scholte Nederlandsche filmkunst. Smit Requiem in memoriam matris. J. J. Stark Wat een kantoorbediende moet weten. J. Verschueren Nederlandsch biblio grafisch woordenboek. J. W. F. Werumeus Buning Dood en leven. B. Wigman Bruine verten en blinkend zand. Wouters en J. Moormann Het Straatlied. JMERCURIUS HAVERMOUT I 25 cent per pondspak jjNEDERLANDSCH FABRIKAAT Aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Amersfoort zijn benoemd tot leeraar dr. D. van der Haar, thans tijdelijk als zoodanig werkzaamtijdelijk tot leeraar dr. B. D. E. Kraft, A. v. J. Vring en W. J. van Lee. Zaterdag 21 October zal het 25 jaar geleden zi.in, dat de heer Jan van Doornik, magazijnmeester van de N.V. H, A. de Vries, ijzerhandel, Kamp, Amersfoort, bij die firma in dienst trad. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesvereeniging kwam Don derdagavond in algemeene vergadering bijeen in St. Aechten, onder leiding van den w.n. VoorzitterMr.A. E. Th. Kooien. In zijn openingswoord bracht de voor zitter naar voren dat deze tijd van crisis met zich brengt meer belang stelling voor de politiek. Men vraagt zich af of de regeer ing wel op de goede weg is. In dit verband wijst Spr. op» het Fascisme waarin velen redding zien. Uit wanhoopstoestanden in het buitenland is het Fascisme geboren, doch gelukkig heerschen in ons land dergelijke toestanden niet. Wel is de tijd daar om ons te bezinnen of de goede richting zijn. Vervolgens deelde Spr. mede dat een schrijven is ingekomen van den heer Venings, meldende dat hij bedankt als voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging. Verschillende omstandigheden en voor al drukke werkzaamheden noopten den heer Venings tot dit besluit. Den heer Venings werd dank gebracht voor zijn krachtige leiding en de offers die hij heeft willen brengen. De aanwezigen werd op het hart ge drukt zich te beraden over de voor zitterskeuze opdat met de Jaarvergade ring in Januari a.s. een goede keus zal worden gedaan. Vooral voor een kies vereeniging is„ de funtie van voor zitter van groot belang. Tot afgevaardigden naar de Bonds vergadering op Zaterdag 28 October te Utrecht werden aangewezen zeven bestuursleden en de leden G. Noord- man, J. Schwitzner, S. Kraan, F. Let- schert en J. ten Hoeve. Voorstellen voor de a.s. Partijraads- vergad ring. Het rapport Pachtwezen zal ter bespreking komen in de Partij raad. De Rijkskieskring Utrecht dringt aan om meer praktische regelingen voor te stellen. Aangenomen werd het bestuursvoor stel voor afschaffing van de omschreven zetels. Door het bestuur werd overgenomen het voorstel van den heer J. Schwitz ner „De partijraad bespreekt het geld vraagstuk in verband met de huidige inflatie". Voor het lidmaatschap van den Par tijraad werden aangewezenMr. H. W. de Vink, C. v. 't Huilenaar, Mej. A. Hutten, A. H. Smulders en A. J. de Goey. voor plaatsvervangers Mr. A. E. Th. Kooien, J. W. [Stokman, W. Lucassen, J. v. d. Linden en W. v. d. Hengel. Bij de rondvraag bracht de heer Roevers naar voren de wenschelijkheid in de Partijraad ter sprake te brengen of de Economische politiek van Minister Colijn nog langer door de Kath. Staats partij kan worden gesteund. De urgen tie van een Rijkskinderloeslagfondsen verbod van arbeid van gehuwde vrou wen in overheidsdienst werden aan getoond. Wordt het geen tijd, aldus Spr. dat de Kath. Staatspartij desnoods dwars ingaat tegen de Colijnsche po litiek. De heer Schwitzner bracht nog naar voren zijn vragen over de Circulatie bank en becritiseerde de steunmaatre gelen voor de landbouwers, die er niets mee in hun zak kregen. Bevolking. De bevolking der gemeente ver meerderde in het tijdvak 1 Jan tot 1 Oct. met 1174 inwoners, t.w. door geboorte 360 eti door vestiging met 814- Op 1 October telde onze gemeente 42.468 inwoners. Over Septembergeboren 53, over leden 24 inwoners. Gevestigd 476 en vertrokxen 339 personen. Vermeerde ring in totaal166. Burgerlijke Stand. 17 Oct. Geboren: Anna Maria, d. v. B. H. Wlllems en A. M. DanWof. 18 Oct. Geboren: Wilhelmina Jo hanna, d. v. J. v. Pluuren en W. J. Tuithof Hendrik, z. v. M. Kroes en 1. H. V/itzand. Gehuwd: H. H. A. Jörg en S. M. Haarsma B. Mouw en G. Hazeleger. 19 Oct. GeborenJan Cornelis Gijs- bertus, z. v. C. J. Berg en B. Mon- tauban. Ondertrouwd: M, v. Nus en J. A. M. v. Bronswijk G. Boersen er' C. J. T. van Maaren C. A. v. Zwol en S. F. v. de Vooren L. v. Dommelen en C. J. Jogchem A. N. C. F. Keijzer en M. J. P. Blink. Ge huwd: J. J. v. der Graaf en C. S. Bremer. I Overleden: Gijsbertus Masten broek, 57 jr., echtg. v. A. Mulder Teunis Vahstal, 81 jr., wed. v. W. Voortman Maria J. Welling, 78 jr., ongehuwd. Zondagsdienst H.H. Doktoren en Nachtweekdienst Apotheek. J. J. Lubsen, Snouckaertlaan 12, tel. 290; M. Kamerling, Utrechtscheweg35, tel, 142; J Plomp, Regentesselaan| 15. tel. 1359. ApotheekJos Haan, Julianaplein 3, Tel. 1150. Aanrijding met doodelijken afloop. Op den hoek St. Andriesstraat—Zuid singel had een ernstige aanrijding plaats tusschen een wielrijdsler en een vracht auto van de fa. Oosterholt Groninj De wielrijdster, de 21-jarige mej. J.G nam de bocht St. Andriesstraat—Zuid singel richting Varkensmarkt links en kwam in aanraking met de juist pas- seerende vrachtauto. Het slachtoffer viel juist voor de achterwielen en werd op slag gedood. De vrachtauto werd in beslag genomen. De politie stelt een onderzoek in. Volgens ooggetuige reed de vrachtauto met vrij groote snelheid. Bij zoo'n sorteering slaagt U zeker A. H. VAN NIEUWKENK N.V. - TEL. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING - 18 MODELKAMERS BEEKENSTEINSCHELAAN IQ - OPGERICHT 1909 In de binnenstad alleen verkrijgbaar: trenmag. G. J. A. Verweij Kamperbinnenpoort 3 Bekendmaking, Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zij voornemens zijn den Raad een voorstel te doen tot het ont trekken aan den publieken dienst van 'n gedeelte van den Buurtweg, loopende van den Leusderweg af tot op onge veer vijf meter ten Oosten van hei Monnikenpad. Op den 24 October des namiddags ten drie ure zal in hel gemeentehuis den Westsingel door hun College zitting worden gehouden tot het aan- hooren van bezwaren tegen dit voor stel. Schriftelijke bezwaren te richten aan den Gemeenteraad vóór genoemden datum aan het adres van den Burge meester. De Bloedbijl. Door de verkenners en welpen der St. Franciscus-groep zal op Zondag 5 en Woensdag 8 November worden op gevoerd het Melodrama in 3 bedrijven „De Bloedbijl" in het gebouw St. Aech ten aan 't Zand. Opening der zaal 7 uur. Aanvang half 8. Entree 40 cent. Gemeenteraad. Agenda voor de openbare vergade ring van den Raad der gemeente Amers foort op Maandag 30 Oct. des middags om 2 uur, voort te zetten des avonds om 7 uur en op Dinsdag 31 Oct. des middags om 2 uur en des avonds om 7 uur. 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. 2. Behandeling van de gemcente- begrooting. DE VOETBAL ROLT.,,! Onze Maandpropaganda. De Vereeniging „Amersfoort" mag zich verheugen in een gestadig ont vangen van Donateurs. Tientallen en tientallen hebben zich reeds opgegeven, en het is daarom voor ons een bewijs temeer, hoe geheel Amersfoort met zijn jonge Vereeniging medeleeft. Onze feestavond op 12 No ember a.s. in „St. Aechten" heeft reeds vastere vormen gekregen. Het zal een „knal" avond worden, Een geheel orkest heeft zich spon taan beschikbaar gesteld, om de avond met populaire muziek op te vroolijken, de tooneelvereeniging „De Jonge Werk man" parochie St. Henrfcus, en de tooneelvereeniging „Euripides" onder regie van den heer Welling zullen dt avond met tooncel vullen, en aan het einde de clou van den avond Tombola". Het zal een avond worden onzer Vereeniging waardig. Wij zijn tevens reeds druk bezig om 's middags een veteranen wedstrijd le doen spelen, en wat zullen de toeschouwers lachen bij 't zien van een dergelijke wedstrijd. Katholieken van Amersfoort, om dat alles te doen slagen, hebben wij veel geld noodig. Helpt ons door uw donatie, Lals steunend lid. Uw geld wordt gezet in een vrije toegang lot alle Hamersveld Wij vestigen de aandacht onzer lezers er op dat bij de Coop. Han delsvereniging Leusden een boek houder wordl gevraagd. Diploma Landbouw-wintercursus en zaakvoerder strekt tot aanbeveling. Opgave en verlangd salaris voor 28 October a.s. aan de Coop. Landbouw- Leusden en omgeving, post Ha mersveld. Hoogland Zondag en Maandag 29 en 30 Oct. i.s. geeft de R. K. Muziekvereeniging ,St. Caecilia" uitvoeringen, onder lei ding van den heer J. Wakelkamp in het gebouw Concordia, legen entree, aanvang 6 uur. Als afwisseling treedt :n cabaret-gezelschap op. Het geheel beloofd een succes le worden, daar is geen twijlel zien de uilvoeringen welke deze ver eeniging verleden winter ten beste heelt gegeven. Tot bijwoning eener vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap „De Drie Sluizen" te Hoogland, op Vrijdag 3 November, des namiddags ten 6 ure ten huize van G. Schimmel, café-houder, werd opge roepen. Behandeld wordt: Vaststelling begrooting 1934. Benoeming commissie onderzoek rekening 1933. De najaarsschouw over de welt ringen, slooien enz. in het Waterschap „De Drie Sluizen" zal door het Be stuur van bedoeld waterschap worden gehouden op Donderdag 26 Oct. 1933. thuiswedstrijden van onze Vereeniging. Een betere rente kan uw geld niet op brengen. U kunt ons verder ook helpen door geregeld ons terrein te bezoeken. Onze aankondigingen vindt u geregeld in „de Eembode". Of koopt u straks onze toegangs kaart voor de feestavond. Of geeft u iets voor onze tombola. Enfin, er zijn zooveel mogelijkheden, dat u ons kunt helpen. 't Adres van den pennigmeester is: H. Gantevoort Sr., Verhoevenstr. 54. De wedstrijden van Zondag 22 Oc tober a.s. Amersfoort: Amersfoort I—Semper A«anti I. Aanvang 2 uur. Hilversum: E SLM. lil—Amersfoort II Aanvang 12 uur. Bilthoven: Bilthoven II—Amersfoort III. Aanvang 2 uur. Ons lerrein is gelegen A. B. v. L. O. Leusderweg. Ik hoop, dat Zondag alle Katholieken eens een kijkje komen neme i bij ons eerste elftal. Hef is de moeite waard, en u steunt onze Ver eeniging. Van H., secretaris. Uit den Omtrek I (Butten verantwoordelijkheid der Red die) Leusden Burgerlijke stand. Geboren Evcrardus Antonius, J. v. d. Heiden en E. G. Kaats. J On dertrouwd J. v. Burgsteden en H. Smit. B. van Ginkel en K. v. Vos kuilen. Gehuwd: G. Pater en M. Munt. W. Schoonderbeek en II Smit. Overleden Harmanus v. Voort- huizen, 84 jr., wedn. van N. Hopman, Soest In de Birktslraat had een aanrijding plaats tusschen twee vrachtauto's. Van een Tielschen wagen brak een vloog een wiel af. De R. K. Kiesvereeniging verga derde in het St. Jozefgebouw. Voor zitter Huurdeman legde er den nadruk op dat de Kiesvereeniging de plaats is. waar het voor alle standen mogelijk is invloed op de regecring uit te oefenen. Daarna had voorlezing en bespreking van den Bondsbrief plaats. De afgevaardigden voor den Partijraad werden op voorstel van het Bestuur gehandhaafd. De heer Hofslot verklaarde zich legen alle kwaliteitszetels. De voorzitter en mej. Orth verdedigden het bestaande stelsel. De kwestie-Mineur zal bij het Bondsbestuur aanhangig gemaakt v den en wel of hij lid kan blijven de R. K. Kiesvereeniging. De heer Sips zeidc, dat het verzet tegen de kwali teitszetels in het iand algemeen is. Hij wenscht een uitspraak van alle kiezers over het instiluut kwaliteits zetels. Voorstellen van het bestuurOn- middelijke en afdoende bestrijding var het communisme en wering van de aanhangers uit alle staatsbetrekkingen, werden aangenomen. Ten slotte kwam aan de orde de grootste voorzorg bij de crisismaatre gelen ten opzichte van de groote ge zinnen. Correspondentie. Eenige ingezonden stukken worden i het volgende nummer opgenomen. REDACTIE. De lieer Krans te Maastricht, die een tochtje maakte te lttcren, is door het schichtig worden van zijn paard er afgeworpen. Hij bleef in den stijg beugel hangen en werd meegesleurd. Naar het ziekenhuis overgebracht, is hij daar den volgenden dag overleden. Volgens een bericht uit Sjanghai zijn 50C3 Japansche soldaten bij het over trekken van een rivier verdronken. Zij wilden tijdens een gevecht met vijan delijke Chineesche troepen met eigen gebouwde booten de rivier oversteken. De booten werden evenwel door den stroom medegesleurd en vernield. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam heeft per diensltelegram het personeel medegedeeld, dat bij het spelen van het Volkslied de houding aangenomen en het saluut gebracht moet worden, ienzij bijzondere omstandig heden dit onmogelijk maken. Vroeger en Nu. Het was in de tachtiger jaren. In de jaren, dat de Liberale maat schappijleer met haar stelling eerst de productie en dan de mcnsch, hare hoog ste triomphen vierde. Toen men meer oog had voor de gestadige uitbreidingderfabrieken.maar geen cent besteedde voor de verbetering der volkshuisvesting. Toen de schoorsteenen steeds liooger werden opgetrokken, maar voor de ver- helling van den arbeider niels werd :daan. Toen het grootkapitaal steeds meer te zeggen kreeg, maar van volksinvloed geen sprake was. Toen hel karig arbeidsloon de sjuit- post vormde op de winst- en verlies rekeningen en balansen der groote be drijven. Toen men alschreef op machines, maar geen cent over had voor de toe komst van den ouden, afgetobden ar beider. De tachtiger jaren, dat was de tijd der onmenschelijke, slechte woningen van den langen arbeidstijd van de lage toonen. de tijd van de onmon digheid van de arbeidende stand. In dien tijd kwam een jong vurig priester van Rome. 26 jaar oud, met den pas behaalden doctorstitel in z n zak. werd kapelaan le Enschedé, be gon zijn prachtig werk van godsdien stig-, zedelijke en stoffelijke verheffing van den arbeiders. Die man was Dr. Alph. Ariéns. Spoedig ontvouwde hij zijn program. Eersl de volksorganisalie dan de volks ontwikkeling en zoo zou ongetwijfeld de volkswelvaart worden bereikt, En hij bracht dc arbeiders vanuit de donkere sloppen en stegen, vanuit de gribussen onzer steden en labneks-. plaatsen naar dc lichtende toppen van den berg, waarboven een zelfstandige onafhankelijke, welvarende arbeiders stand kon leven. Bergopwaarts, Ircde voor trede, is dc arbeider dien weg gegaan. Diepe kloven werden overbrugd.de klove der onmatigheid dour de brug der drank bestrijding, de klove van gebrek aan zelf-hulp door de brug der coöperatie en verzekering; de klove van onrecht en miskenning in het bedrijfsleven door de machtige brug der vakorganisatie. Nog zijn de lichlvi de loppen niet bereikt. Thans slaan wij voor een diepe klove van de economische en geestelijke crisis onzer dagen. De dreigende en donkere wolk van een milliocncn tellend werk lozenleger staat thans voor ons, Met tragen Ired gaan dagelijks tienduizen den naar dc stempellokalen. Met honge rige magen, met de haat In 't hart, mei gebalde vuisten in 'i onweer van dc*ett tijd. Velen gcloovcn niet meerzien durtr de donkerte van hun ellendigen toestand den hemel niet meer. Velen slaan met den rug naar den Christus. Zien door hun eigen verwarring en door dc op- hitscrij en terreur van communisten en nco-communislen liet doel onzer Kath. arbeidersbeweging niet meer. En toch Leert ons de geschiedenis niet, dat het Christendom alleen redding kan brengen'/ Wie bracht redding aan de slaven van liet aloude Rome V Wie deed in de Middeleeuwen zulk een heerlijke welvaart opbloeien? Wie bracht ons lol ontwaking, tot organisatie, tot welvaart, tol erkenning? Waren het niet de Kerk, de Paus, Petrus Leo, Pius, de priesters Ook nu dus vasthouden aan de kerk, aan het geloof, aan de beginselen. Ook nu laai en onverschrokken vasthouden aan onze Kath. arbeidersbeweging. Ook nu de moeilijkheden samen dra gen. afwenden, het hoofd bieden. Man en vrouwen, sluit u nauwer aan- schouder aan schouder, dan staan sterker, dan kunnen we beter slagen weerstaan. Dan zullen wij ge makkelijker dc brug kunnen slaan óver de diepe klove van de huidige crisis.' De brug, die ons vast en zeker zal brengen naar den overkant van een ooier, zonniger, blijder toekomst. Wie het verleden kent en weet, welke moeilijkheden moesten overwonnen worden, die vreest de toekomst niet, maar gaat met Gods hulp vcrtrouwvnl aan den arbeid, Geven wij ons met liefde, met offervaardigheid met toe wijding aan onze taak van apostolaat in en voor onze mooie Kalh. beweging en wij zullen ongetwijfeld glansrijk dezen lijd doorslaan. w. v. B Hebt U een Taxi of aulo noodig Amersfoort,

De Eembode | 1933 | | pagina 2