t itn IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. Utrechtschestraat 40 - Telefoon 92 Meermalen bekroond AGIO ontv&nfen wij alle soorten verache vlsch van ons HOOFDKANTOOR IJMUIDEN. U is daarom verzekerd Sehelvisch - Tarbot - Tong - Heilbot - Vischcarbonade enz. Heerlijke Oebakken Visch - Garnalen eroquetten - Vischkoekjes - Delicatesjes - Versche garnalen haring - Gemarineerde haring - Rolmops - Stokvisch - Zoute visch - Gerookte- en versche zalinl- Gerookte- en gestoomde makreel - Gerookte bokking enz. enz. PRIMA KWALITEIT t„ BILLIJKE PRIJZEN «fep». Versche- en gerookte paling - Nieuwe Zalm - Sardines - Alle soorten Vischconserven - Zalm De Gemeente-financien. Evenals andere gemeenten moet ook Amersfoort zich laten welgevallen een korting op de wettelijk vastgestelde uitkeering uit het Gemeente'onds. In zeer vele gemeenten is deze kor ting zoo hoog. dat het heel wat moeite kost voldoende dekking te vinden om een sluitende begrooting te krijgen. In Amersfoort was reeds een slui tende gemeentebegrooting zonder be- lastingvcrhooging bij den Gemeenteraad ingediend toen het kortingsplan der regcering bekend werd. Als vrucht van het hier gevoerde financieel beleid komt men er in Amers foort met een korting van 8 pet. at. Elders worden kortingen tot 20 en 28 pet. toegepast Het bedrag dezer korting kan den gevonden door vermindering van den post onvoorzien, door meer inkom sten tengevolge van bevolkingsvermeer dering. en enkele andere nader moge lijk gebleken verm:nderingen van uit gaven. Door we :<verruiming willen B. en W. nu de gevolgen der werkloosheid minder doen drukken. Zij stellen voor ongeveer een half millioen beschikbaar te houden voor groote werken. Rente en aflossing kunnen worden gedekt. Als werk-objecten worden genoemd wegenverbetering en wegen-ombouw voor f300,000: brugbouw Asch van Wyckstraat 120.000verbetering van oorlogswoningen f 100.000; aanleg van 200 Meter Eemkademuurverbetering sportterrein Birkhoven f30.000, In 1934 wil men voor f300.000 werken: in 1935 de rest. Schouw. Burgemeester en Wethouders deelen mede. dat de najaars-schouw over we gen. slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Dinsdag 31 Oct aanstaande en volgende dagen, R.K. Muxiekvereeniging Wilskracht. Inzet van de viering van het I2'ir,jarig bestaan. Zondag werden de feestelijkheden aangevangen ter gelegenheid van liet 12' j-jarig jubileum van de R.K. Mu ziekvereniging .Wilskracht". Op Roomsche wijze werd de dag aangevangen met een H. Mis om 7 uur in de parochiekerk O. L. Vrouw He melvaart. Onder deze H. Mis naderden allen ter H. Tafel. In St. Jozef stond het ontbijt gereed en dat de stemmin; buitengewoon was is te begrijpen. Te 3 uur werd atgemarcheerd vat de Koninginnelaan, de R. K. Muziek verenigingen Wilskracht. St. Caecilia Bunnik, St. Jozef Soesterberg en St. Caecilia, Hoogland. Van deze vier verenigingen heer J. Wakelkamp de volijverige di recteur, zoodat aan zijn woning in de St. Andriesstraat allereerst een serenade werd gebracht. Daarna nam directeur Wakelkamp de leiding over en werd dc muzikale rondgang voortgezet. Voor de pastoritn van O. L, Vrouw Hemel vaart en St. Franciscus Xaverius werd .Aan U. o Koning der eeuwen" ge speeld. Na de muzikale rondgang werd een plechtig Lof bijgewoond in de parochie kerk O. L Vrouw Hemelvaart. Na het Lof bracht de organist de heerGuikers, extra orgelspel ten gehoore. Hierna kwam men gezamenlijk bijeen in het st. Jozefgebouw ter versterking van den inwendigen mensch. Daarna sprak de voorzitter van Wils kracht, de heer J. v. d. Linden, zijn vreugde uit over hel schitterend slagen van dezen eersten dag. Ook de muzi kale rondgang is goed geslaagd, vooral ook door de medewerkende muziek korpsen. Van den heer Scheffer. eere voorzitter van Si. Jozef te Soesterberg was een fe'icitatie-telegram ingekomen. We hebben, aldus de voorzitter, in de aigeloopcn 12',, jaar. veel vreugde beleefd, doch ook droefheid en zelfs ergernis ondervonden. Er wordt gezegd, de jongelui van tegenwoordig interes seeren zich nergens meer voor. doch dc leden van Wilskracht maken daarop een uitzondering. Zeker 80 pet. van dc leden staan altijd klaar als het be stuur iets vraagt. Het spijt ons dat enkele de Wilskrachtband hebben broken, waardoor ook hun geestelijk leven op lager niveau werd terugge bracht. Wilskracht toch gaf r.iet alleen muzieklessen, doch de leden kregen ook levenslessen. We hebben In de 12', jaar buiten Hvcrige leden noodJg gehad, menschcn die ons met de daad steunden. We hebben die steun gekre gen, en zij die steun gaven kunnen met vreugde zien dal resultaten zijn bereikt. En dan moet zeker genoemd worden het Besiuut van de R.K. Wcrk- liedetivcrecniging. Laat dus zien, vrien den, dat gc leden van St, Jozef zijt, door lid tc worden van b.v. dc Eucha- zelfs die, wanneer Wilskracht op con cours ging, altijd zijn medegeweest, en wel de ouders van den Directeur en van den Voorzitter. Aan beide ouders werd als aandenken een diploma uit gereikt. Spr. herdacht vervolgens het vele werk verricht door den Directeur, de heer J. Wakelkamp, die van de ver eeniging heeft gemaakt wat zij thans I is. Als blijvend geschenk werd den directeur een gouden horloge met in scriptie aangeboden, met de wensch dat de directeur het vele jaren zal mo gen dragen. De gelden voor dit prach tige aandenken hebben de leden bijeen- gespaard. waardoor het geschenk nog hooger waarde zal hebben voor direc teur Wakelkamp. Een der leden, de heer Wakelkamp, wenschte vervolgens den voorzitter van harte geluk met dit jubileum. Hij schet ste Wilskracht als een schip in volle zee, met als stuurman voorzitter Linden. De leiding van den voorzitter is altoos geweest met vaste hand. ter wijl hij tact bezat om een goede har monie te doen heerschen. Als bewijs van waardeering boodt spr. namens de leden een mooie Weslminsterklok «an. Woorden van gelukwenscli werden nog gesproken door den voorzitter van .St. Caecilia" Bunnik, de secretaris van „St. Caecilia" Hoogland, de voor zitter van ,St. Jozef" Soesterberg en de heer W. v. Koelen, voorzitter var de R. K. Werkliedenvereniging. Van St. Caecilia Bunnik en Hoog land. kregen voorzitter v. d. Linden en directeur Wakelkamp een prachtige bloemenmand. Directeur en voorzitter dankte ver volgens voor de ontvangen hulde en geschenken, hun vreugde uitsprekend dat alles voortkomt uit het hart. Voor zitter v. d. Linden drong aan op liet steeds volgen van de leiding, ook moeilijke omstandigheden. Met een .Aan U. o Koning derl eeuwen", werd deze bijeenkomst ge-I sloten. 'tWas een mooie dag voor Wilskracht en het ijverige bestuur. Woensdagavond om 8 uur is er receptie in het St. lozefgebouw. Utrechtsch Kamerorkest. Donderdagavond waren wij in de gelegenheid kennis te maken met het Utrechtsch Kamerorkest o.l.v. Kees Hartvelt. Wij mogen constateeren, dat deze kennismaking niet is tegengevallen en ongetwijfeld beloften voor de toe komst inhoudt. De fijne geest van musiceeren, ons zoo bekend van he Hartvelt-kwartet, zal zich bij voortge zette ernstige studie zeker o-,k mede- deelen aan de leden van dit kamer orkest, die nu nog een weinig onwennig schroomvallig zich voordeden, al thans in de uitvoering van het ..Octet" van Schubert, dat vóór de pauze ging. Dit kan nog veel aan fijnzinnigheid en innerlijke bewogenheid winnen. Waarschijnlijk tengevolge van eer betere voorbereiding kwamen de „Pa storale d'Ete" van A. Honcgger en dt „Creation du monde" van D. Mllhaud tot een veel betere uitvoering. Kees Hartvelt leidde beide nummers in met het laten hooren van ecnige motiefjes om. zooals hij ondeugend opmerkte, de angst bij zijn gehoor een weinig weg te nemen. Honegger's schildering van de natuur in de Zwitsersche bergen genoot slechts matige belangstelling. Het is dan ook geen werk van aangrijpende schoonheid, veeleer geeft het een matten indruk. „La creation du monde" vond, voor al in de duizelingwekkende rag-time, een buitengewoon pregnante vertolking. Evenwel is Milhaud met dit voor de „Groupe de Six" karakteristieke werk o.i met de „Schepping" niet verder gekomen dan de schildering van den chaos, die aan de Schepping voorafging. Een concert, waar tegenstellingen elkaar ontmoetten, dat veel eisclite van uitvoerenden en publiek, dat ondanks alles echter zeer geslaagd genoemd mag. worden. G. J. Aanvullingsagenda Gemeenteraad. 3. Benoeming onderwijzeres open bare U.L.O, school voor meisjes. 4. Benoeming lid Bestuurder Nuts- spaarbank, 5. Vaststelling om formeele redenen n een ontslagbesluit ten behoeve van den Pensioenraad. 6. Vijljaarlljksche herziening van de strafverordeningen. 7. Opnieuw vaststelling van dc ver- •rdening sluiting van kapperswinkels. 8. Voorstel tot wijziging Algemeene Politieverordening. 9. Vaststelling heffing van gelden ior bezoeken O. L. Vrouwe toren. 10. Voorstel om de percentages en basis der berekening voor de reserve fondsen der bedrijven in verband met cvcntueelc stortingen in het fonds voo bijzondere doeleinden voor het vol gende 5-jarige tijdvak ongewijzigd te laten. 11. Rekening 1932BurgerWecshi 14. Wijziging Raadsbesluit inzake I aankoop van een strookje grond aan de Woeslijgerweg vanGebr. Heilygers. j 15. Aankoop van bouwterrein aan den Soesterweg van de Albino Mij. 16. Verhuring aan de P.U.E.M. van grond aan den Bisschopsweg. 17. Verhuring aan H. Bokking van boschgrond aan de B. Wuytierslaan. 18. Verhuring aan het Rijk van eenige lokalen in liet'voormalige gymnasium aan het Plantsoen West. 19. Verkoop aan Hertzingeren Schim mel van bouwterrein aan de Rubens straat hoek Joh. Bosboomstraat groot pl.m. 545 M'. voor f4600. 20. Verkoop bouwterrein aan de Ru bensstraat groot pl.m. 535 M1. voor f4400 aan A. Eelsingh. 21. Verkoop vau bouv. terrein Rubensstraat resp. groot pl.m. 545 M'. en pl.m. 510 M2. voor resp. f4600 en f4300 aan Joh. H. Blom. 22. Verkoop van bouwterrein aan de Beetslaan gruot pl.m. 835 M2. voor] f4600 aan Hcrtzinger en Schimmel. 23. Verkoop van bouwterrein aan den Ulrechtscheweg groot pl.m. 555 Ml. voor f3500 aan H. Lensing. 24. Verkoop van bouwterrein aan de Groen van Prinslcrerlaan groot pl.m. 722 Ms. voor f3800 aan W. va: seien q.q. 25. Verkoop aan P. K. van Eykelen- burg van grond groot pl.m. 1100 MJ. aan den Leusderweg voor f i 100. 26. Aanvullingskohieren schoolgeld Handelsdagschool en Gymnasium 27. Reclames schoolgeld. 28. Reclames straat- en rioolbelasting. eind. Vooral het derde en vierde be drijf werd prachtig spel gegeven. Het stuk is zwaar voor een dillettantenclub, doch Euripides heeft getoond heel wat te kunnen presteeren. Zondag heeft I een tweede opvoering plaats. We kun nen aanraden dezen avond vrij te hou den en wenschen „Euripides" wederom een voile zaal toe. ristische Kring. 12. Onttrekking aan den publieken Het meeleven met Wilskracht is bui- dienst gedeelte van den Buurtweg, lengewoon groot geweest, {er zijn er 13. Overname stoepen Lavcndelstraat. In de binnenstad alleen verkrijgbaar: Sigarenmag. G J. A. Vsrweij Kamperbinnenpoort 3 In Amicitia werd hel 20-jarig be staan der afd. Amersfoort van de Ned. Vereeniging van Spoorwegpersoneel feestelijk herdacht. Alhier werd een druk bezochte le denvergadering gehouden van de Oi derwijsafdeeling voor huishoudonder- wijs van den Bond van leerkrachtetd bij hetNijverheidsonderwijsvoormeisjes In zeer geanimeerde discussies wer-' den de resultaten van het huishoud- onderwijs besproken naar aanleiding van de in den loop van het voorjaar gehouden enquête onder oud-leerlingen van huishoudscholen. Ernstig werd er gezocht naar middelen om dit onder wijs. meer nog dan tot dusver moge lijk werd geoordeeld, aan te passen aan de eisclien, die de praktijk van het teven stelt aan hen, die een opleiding aan een huishoudschool genoten heb ben. Kath. Jonge Middenstand. Vrijdagavond had de eerste bijeen komst plaats van aspiranten der op te richten afdeeling Amersfoort der K. M. V., zijnde de Katholieke Jonge Middensvereeniging, onder leiding der Eerw. moderator Kapelaan Th, van Leeuwen. De Eerw. moderator hield een enthousiaste toespraak totdeaspiran' leden, Een voorloopig bestuur werd geko- n, bestaande uit de heeren A. C. Bunnik, voorzitter en J. A. M. Verwer, secretaris-penningmeester. De aspirantleden volgen gedurende instens 3 maanden oriëntatiecursus, die gegeven wordt door de Eerw. moderator, en kunnen na afloop daar van den wensch te kennen geven als lid toe te willen treden tot de K J.M.V. Hulp in Nood. Van de verloting ten bate van „Hulp in Nood" in St. Jozef zijn nog niet prijzen afgehaald. Er zijn nog prijzen gevallen op de volgende mers 672 791 41 688 284 189 6681 275 785 959 702 698 667 410 179 138 799 689 234 127 1841 666 779 223 1000 903 299 787 196 708 Deze prijzen kunnen in „Si. |ozef" worden afgehaald. De Eikeboom. Zondagavond voerde de R. K. Too- neelvereeniging „Euripides" liet drama in vier bedrijven „De Eikebooi van Gerard Nielen. De groote zaal van St. Aechten was geheel gevuld. De Eikeboom is een drama van het land en speelt geheel op de hofstede van dien naam. De eigenaar is een hebzuchtige boer dlc tracht zooveel mogelijk uit zijn arbei ders te halen. Als er een staking uit breekt zijn alle pogingen een verzoe ning tot stand tc brengen vruchteloos. Heel wat moet er gebeuren eer de trotsche boer zich gewonnen geeft. Het stuk is boeiend van het begin tot. Triduum in de St. Ansfriduskerk. In de St. Ansfridusparochie zal een triduum worden gehouden ter eere van O. L. Vrouw van Altijddurende Bij stand en Conferenties voor gehuwden over het Christelijk Huwelijk. De oefeningen worden gegeven door een Pater Redemptorist op de navol gende dagen Woensdagavond 25 October half 8 Conferentie voor gehuwde mannen. Donderdagavond 26 October half 8 Conferentie voor gehuwde vrouwen. Vrijdagavond 27 October l... plechtige opening van het Triduum ter eere van L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand, voor alle parochianen. Zaterdag 28 October van 4 tot half 9 gelegenheid om fe biechten, om Lof met predikatie. Zondag 29 October de H.H. Missen om half 7. 8 uur en 10 uur Hoogmis. Onder de H. Mis van 8 uur Generale H. Communie met toespraak. 'sMiddags om 5 uur plechtig Slui- tirgslof met predikatie en opdracht van de nieuwe leden der Broederschap. Alle parochianen worden dringend verzocht de verschillende oefeningen trouw te komen bijwonen. R. K. Handelsreizigersvcrecniging. Vrijdag a.s. spreekt de heer Paul de Waart voor de Afdeeling Amersfoort' der Vereeniging van R. K. Handels-1 reizigers „St. Cliristoffel" over „de les! van het Buitenland" te 8 uur in Lunch room „Princess". Alle Katholieke Han delsreizigers, ook de ongeorganiseerden, worden dringend verzocht aanwezig te zijn. Ook de echtgenooten hebben vrije toegang A.s. Vrijdagavond om 8.15 wordt in het Patronaat St. Aechten de n Ria Rago spreek- en klatikfilm toond door den Zeereerw, Pater Kuiper S.V.D. Door deze film te gaan hooren en zien steunt men het zoo missiewerk. Burgerlijke Stand. GeborenHendrika, d. v. H. Lochl en G. Huisman Arie Jan, z, v. J. Arlar en C. IJzendoorn Rudolf An- tonie Maria, z. v. A. W. Boog H. Teeuwissen. Overleden: Maria de Graaff, oud 22 jaar, ongehuwd. R. K. Voetbal. Amersfoort I—Semper Avanti 5—1. In een pittig gespeelden wedstrijd wist het eerste elftal een 5-1 over winning te behalen op Semper Avanti ■an Utrecht. Nauwelijks was de bal tan 't rollen of de Amersf. doelman iet een bal passeeren, die eigenlijk per ongeluk aan de gasten de leiding be zorgde (0—1). Amersfoort Let het er niet bij zitten en aanval op aanval volgde. Uit een geweldige schermutse ling voor het Utrechtsche doel wist Hassing de stand gelijk te maken 1 1. Arts bezorgde met een prachtschot Amcrsfooit de leiding 2—1. Rust kwam met dezen stand. Na rust ging Utrecht even tot den aanval over doch kon het niet tot doel punten brengen. P. Arts wist nog eenmaal en B. van Keken tweemaal de Utrechtsche keeper te verschalken, zoodat einde kwam met een verdiende 5 1 overwinning. Een opmerking moeten we maken n.l. „natrappen" moet achterwege blij-J -1 in een Roomsche Club. t Tweede elftal liet de punten in Hilversum. E.M.M. Ill won met 6 -2 Derde elftal speelde tegen Bilt- hoven II en verloor met 4—3. Zaterdagmiddag had de heropening plaats van Lorijn's Kerkelijke Kunst handel aan 't Zand 2. In het gemoderniseerde pand heeft de nieuwe eigenaar een zeer mooie collectie religieuse artikelen, terwijl alle mogelijke schoolbenoodigheden verkoop aanwezig zijn. Uit den Omtrek Bunschoten Het mond- en klauwzeer heerscht bijzonder lievig. Veel koeie- zijn door die ziekte aangetast. Hoevelaken Alhier is opgericht een onderafdee- ling, behoorende bij het Ziekenfonds, afdeeling Amersfoort en Omstreken, der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Geneeskunde. Aan vankelijk gaven zich 22 leden op. De contributie bedraagt per gezin 60 cent per week; voor alleenstaande personen en inwonende kinderen bov 16 jaar. 30 cent per week. Hoogland Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. Kamphorst en A. J. Spelt. Getrouwd: A. v. Loenen H. Hoogland. Op dc vergadering der afdeeling Amersfoort van het Algemeen Neder- landsch verbond is het Bestuur, da door overlijden en door vertrek on voltallig was, opnieuw samengesteld uit de heerenVoorzitter A. F. van Beurden, oud-hypotheekbewaarder; J. Visser, Kapitein, Secretaris; P. C. L. Blom, ritmeester en E. H. Jans, agent i passage, leden. In dit najaar zal een voordrachtavond georganiseerd worden voor Pdcn der afdeeling beslaande uit voordrachten iprekende film opgeluisterd door muziek. Nijkerk Op de markt: 100.000 eieren f5.501 6jonge henneneieren 13—4.10 eendeneieren f3.25—3.50 269 runde ren: kalfkoeien f 145—185; kalfvaar- zen féO—130; vet vee le kw. f0.22 —0.27; 2e kw. f0.17-0.22; vette koeien f 150—190 32 nuchtere kal veren: niestkalvereii f8-16; slacht- kalveren f3—6. Op de veemarkt was veel belang stelling bij den aankoop van zooge naamd overtollig crisis-vee. Er werden in 't geheel 104 koeien overgenomen. Bij het aanbrengen van vee moest men zich van bonnen gaan voorzien, waarop een volgnummer was geplaatst. Bij de taxatie moest men de bon aan den administrateur overhandigen, die daarop de classificatie vermeldde er de koe een loodje in de staart be vestigde met een nummer. Daarna v den de beesten gewogen en door ambtenaar de biljetten gecontroleerd en het gewicht ingevuld. Vervolgens moesten de koeien weer in dezelfde volgorde terugkomen op de plaats ze vandaan kwamen en werd opnieuw controle uitgeoefend op de bonnen, die! men tenslotte bij een commissi*" inruilen voor betalingsbonnen. Men ziet dus dat de controle heel wat plaats inneemt. Van de onwetendheid van de boeren, door de wein.gc bekendheid, die gegeven was aan het, dat de Centrale heden op de markt koeien zou nemen wisten sommige handelaren te profitecren. Het gebeurde dat veehandelaren op de vrije markt van boeren koeien koch ten voor een zacht prijsje om die dan direct naar de waag te leiden, waar de dieren overgedaan werden aan de Cen trale voor een belangrijk lioogeren prijs. De boeren waren over 'l algemeen wel tevreden. Daar liet wel eens voorgekomen is, dat de boeren op de vrije markt meer voor hun vee konden krijgen dan door de Rundveecentrale werd uitbetaald, is het misschien wenschelijk, dat zij vooraf hun vee laten wegen, waardoor] zij niet voor de verrassing komen te staan, dat hun koeien minder wegen dan zij gedacht hadden. Het vee, dat gebruikswaardig wordt geoordeeld, gaat naar de vleescliwaren- fabrieken, het andere wordt in den destructor verwerkt. Stouter» burg De landbouwerswoning „tiet Huisje" aan den Emclaarscheweg B 102 onder Achterveld, gein. Stoutcnburg, besla?n-i de uit woonhuis met achterhuis waarin' •ccstalling, met schuur, twee-roeden berg, tuin met circa 60 jonge vruchl- boomen en weiland, groot 58 Aren is te koop of te huur. Binnenland Stormers. In een te Rotterdam gehouden ver gadering van dc R. K. Kiesvereeniging ----- den voorzitter der R. K. Staats- mr. C. Goseling, die daar het] woord had gevoerd door een der aan wezigen de vraag gesteld of z.g. Stor mers lid kunnen zijn der R. K. Staats partij. Met een verwijzing naar het dezer dagen uitgegeven manifest der Partij heeft de lieer Goseling deze vraag, met een volmondig neen beantwoord en daarbij opgemerkt, dat we in de partij geen onderonsjes kunnen dulden, die tenslotte tegen haar samenspannen. Parodie. De sociaal-democraat G. van Veen, die evenals mr. Jan Duijs zijn partij- périod'é genooten onverholen dc waarheid durft zeggen (en daarom, evenals laatstge noemde met uitstooting bedreigd wordt) j schreef dezer dagen met fijne ironie: in „Hef Kind": Mijn partij beraadt zich momenteel op een hernieuwing van haar taclick. Moge zij de kracht vinden lietdrin leven in haar uitingen tot redelijk peil terug te dringen en o.a. ook de een heid met ons volk terug te vinden. Bij wijze van overgang ware liet goed, dat dc S.D.A.P. haar oude en jonge leden liet volgende lied leerde zingen Een kind van Marx den Ouwen Was ick van Duitsclten bloei. Het Vader' nd benauwen '9b Dat kon ick scitsacm goet. Een prince der emotie Was ick vrij onverveert, De phrase en de motie Hadden mij schier verteert. Uit massa's drift te leven Heb ick te lang getracht Daarom ben 'k ginds verdreven, Om Landt om Luyd' gebracht. Maar ick zal mij bekccren Tot een goet instrument, Dat ik mag wederkeeren In mijnen regiment. Ingezonden (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. Hiermede verzoek ik U liet aan U gezonden schrijven, dienende als ant woord op het ingezonden stuk var. Rector Sanders, in uw blad van Dins dag 17 October j.l. niet te plaatsen, aangezien ik bij nadere overweging, uit eerbied van den geestelijken stand en waardeering ten opzichte van de O. Vrouwcstichting. waarvan ik bijna 45 jaren zoovele bewijzen van vertrou wen heb mogen ondervinden, mij boven een dergelijk stuk verheven acht. Met dank voor de plaatsing. Uw dienstw. HERM. KR )ES. Amersfoort. 22 Oct. '33. Mijnheer de Red. Verzoeke beleefd voor '1 onderstaande een plaatsje in de Eembodc. waarvoor bij voorbaat mijn dank. Tot mijn niet geringe verbazing las ik in hel verslag over de vergadering der R. K. Kicsver. „Recht en Orde", dat door liet bestuur werd overgeno men, liet door mij gedane voorstel „De Partijraad bespreekt het geldvraag- stuk in verband met de huidige inflatie." Een dergelijk voorstel zou niet min der dan dwaas zijn. Ik acht mij daarom verplicht deze onjuistheid even recht te zetten, niet alleen om de bespotting (spot van wie ondeskundig geacht mogen worden deert mij niet) le ont gaan, van wie slechts ecnigszins op de hoogte moge zijn op dit gebied, maar veeleer nog omdat de nieesten het verschil tussclicn inflatie (te veel geld in omloop) en deflatie (te weinig ruilmiddel in circulatie) en tevens de gevolgen daarvan niet kunnen begrijpen, dank zij het verwarrend geschrijf in de pers. welke in 'i algemeen de kwestie slechts beschouwt uit 't oog punt van de enkelen die tot bezigheid hebben, goud te ruilen tegen guldens er. omgekeerd (de geldhandel) en niet gezien vanuit de gezichtshoek, waaruit het gezien moet worden, n.l, van de overgroote meerderheid des volks, van hen die slechts geld ruilen tegen andere waarden, b.v, als arbeid of /irodmtcn oL omgekeerd, Daarom schreef ook dc Eerw. Pater Concordats in het weekblad „Christus Koning" (18 Mei '32) een artikel over vergissing der wereldwaarin het volgende voorkwam:Het geld, ruilmiddel in dienst der men- schelijke voeding cn kleeding. Hè. hoe achterlijk, hoe primitief! Wat heeft aardappelen, kool, rijst, niais, thee, koffie, rubber, katoen, vlas, ijzer, wanneer daarmee „de gouden standaard" niet is gebaat? .Neen.Jhet geld, liet bankpapier, daar gaat het om en iemand, die het geld wenschen terug le dringen op de plaats van „ruilmiddel" is een barbaar. Dan maar liever de koffie iu zee of in den oven en de groenten in de sloot." Daarom staat ook in hel Program :r R. K. Staatspartij. Hoofdstuk lil, Art. 7 „zoodanige invloed van den Staat op liet beleid der Centrale Cir culatiebank, dat dit blijvend gericht 711 op 't algemeen welzijn" enz., waarin gedachte ligt uitgedrukt dat de r. circulatiebank niet in 't algemeen belang werkt. Anders zou dit punt och niet op ons program voorkomen? Vandaar ook mijn voortdurend aan dringen in deze kwestie, men moge ;t vervelend vinden of niet. Vandaar ook mijn voorstelDe Partijraad bespreke Int gcldvraagstuk ui verhand met de liuidim- de fint h. met dc huidige deflatie- Hoogachtend, J. HL M. SCIIWIT/.NER.

De Eembode | 1933 | | pagina 2