F. f\. TULP Bij' Ruwe Handen Purol R. K. Spaarbank - Amersfoort Reparatie en Onderhoud Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort mLEEM£0DFLverschi)n' elken Dinsd3g- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbuiten Amersfoort f J.IO. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 31 Oct. 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentién moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 61 Driemaal „veel" en driemaal weinig zijn voor eiken mensch nadeelig en wel veel praten en weinig weten, veel verteren en weinig hebben, veel van zichzelf denken en weinig beieckenen. Epistel en Evangelie. Feestdag van Alle Heiligen. I November. Les uit het boek der Openbaring van den H. Apostel Joannes VII, 2—12. In die dagen, zie, zag ik, Joannes, een anderen engel, die opsteeg van den opgang der zon en hel teeken had van den levenden Ood; en hij riep met luide stem tot de vier engelen, wien het gegeven was de aarde en de zee te beschadigen, zeggende: Beschadigt noch de aarde noch de zee noch de boomen, eer wij de dienaren van onzen Ood geteekend hebben op hunne voor- hooiden. En ik hoorde het getal der geteekendenhonderd vier en veertig duizend geteekenden uit allen stam der zonen Israel's. Uit den stam Juda twaalf duizend geteekenden, uit den stam Ruben twaall duizend geteekenden, uit .den stam Gad twaalf duizend getee kenden, uit den stam Ascr twaalf dui zend geteekenden, uit den stam Nephtali twaalt duizend geteekenden, uit den stam Manasse twaalf duizend geteeken den, uit den stam Simeon twaalt dui zend geteekenden, uit den stam Levi twaalt duizend geteekenden, uit den stam Issachar twaalf duizend geteeken den. uit den stam Zabulon twaalf dui zend geteekenden, uit den stam Jozel twaalf duizend geteekenden, uit den stam Benjamin twaalf duizend getee kenden. Hierna zag ik eene groote menigte, welke niemand tellen kon, uit alle geslachten en stammen en vol ken en talen; zij stonden voor den troon en voor het aanschijn des Lams. gekleed in witte klcederen en met palm takken in hunne handen, en zij riepen met luide stem zeggendeHeil aan onzen Qod, die op den troon zit, en aan liet Lam! En alle de engelen ston den rondom den troon en de Oudsten cn de vier levende Wezensen zij vie len voor den troon op hunne aange zichten neder en aanbaden God. zeg gende AmenDe lof en de heerlijkheid en de wijsheid en de dankzegging, de eer en de kracht en de sterkte, zij onzen God in de ecuwen der eeuwen! EVANGELIE volgens den H. Mattheiis; V, 1 12. In dien tijd klom Jezus, dc scharen ziende, op den berg, en toen Hij Zich had nedergezet, naderden zijne leer lingen lot Hem. En zijnen mond openend leerde Hij hen en sprak; Zalig de ar men van geestwant hunner is het rijk der hemelen. Zalig de zachtmoedigen want zij zullen de aarde bezitten. Zalig zij die treuren I want zij zullen vertroost worden. Zalig zij die hongerenen dorsten naar de gerechtigheid! want zij zullen verzadigd worden Zalig de barmhar tige»! want zij zullen barmhartigheid verwerven. Zaligde zuiveren vaa harte! want zij zullen God zien. Zalig de vreedzamenwant zij zullen kinderen Gods genoemd worden. Zalig zij die vervolging lijden om dc gerechtigheid! want hunner is het Rijk der hemelen. Zalig zijt gij, wanneer, om mijnentwil, men u vloeken en u vervolgen en, leugenachtig, alle kwaad tegen u spre ken zal; verheugt u cn juicht! want uw loon is overvloedig in den hemel. Allerheiligen. Het Allerheiligenfeest is een (eest der zalige, der verheerlijkte mensch- heid; liet is het (eest der glorie van hel mcnschelijk geslacht. Deze feest dag voert ons het dichtst bij de hemel, omdat hij ons den hemel voorstelt met duizenden menschen gevuld, menschen uit alle eeuwen, uit alle werelddeelen, uit alle standen, uit eiken leeftijd, die zich in de meest verschillende om standigheden, hier op de eeuwigheid hebben vooi bereid. Het feest aller heiligen spreidt de glansrijkste voorbeelden ten toon; op dat leest openen zicli zoovele monden, om ons aan te moedigen, op te beuren, om ons de krachtigste troost en be looning te geven. Aan de stem der bekroonde grijs aards paart zich de stem der omkranste jeugd; bij het geroep der maagden voegt zich het geluid der jubelende martelaren, om ons het bewandelen van het doornig levenspad aan te raden, en ons bij het dragen van 'sHceren juk te ondersteunen. Gij allen, christenen, zoo roepen zij ons toe: Gij allen zijt ook bestemd om met ons te leven en te heerschen, te jubelen en eeuwig te zegepralen in Matador Bouwdoozen KANTOORBOEK HANDEL Linjejtr, 66 to. Krommestr. TEL. 326 het rijk der onsterfelijke glorie! Gij ook zijt kinderen van denzelfden edel- moedigen God, dien wij in eeuwigheid beminnen en bezitten. Wat wij gedaan hebben, kunt ook gij. Wcest onzi volgers. En wat hebben zij gedaan om rijk te veroveren, dat volgens Jezus' woord geweld lijdt cn alleen door Door een weinig toe te geven had den zij niet alleen hun leven kunnen koopen, maar zich ook van een leven in cerc en aanzien voor de wereld, van een leven vol genoegens cn genot kunnen verzekeren. Doch zij verkozen zulks niet; neen, liever sterven, dan iels te doen het geen met Gods wil, met 's Heeren wet in strijd was; dit was hun onwrikbaar besluit. Rijk als velen waren, gaven zij al het hunne den armen, om zooveel in hun vermogen stond, dc begeerlijkheid der uogen Ie doen sterven. Met den luister van een vorstelijk geslacht omringd, vertrapten zij dc gouden kroon die eens hunne schedel zou drukken, om zich aan unbepaaldc gehoorzaamheid ter helde van deri ge hoorzamen Jezus tc wijden.' In weelde opgevoed, gewend aan de genoegens welke een leven in over vloed gewoonlijk oplevert; met glan zende lichaamssclioonhcid begaafd, in de frisschc jeugd cene bloeiende ge zondheid genietend, verzaakten zij aan al de slrceiendc vooruitzichten waarop zij konden rekenen, ontvluchtten de betooverende verleidingen, waarmede mringd waren, om het vleesch te kastijden cn de maagdelijke lelie, het werp van al hunne wenschen. door versterving te erlangen. Christen, hij zulke voorbeelden, zie eens neder op uwe traagheid, uwe on verschilligheid. uwe zinnelijkheid en nalatigheid. Hoe is uw leven voorbij gegaan? Hoe hebt gij uwen Heer en God gediend Hoe hebt gij de deugd beoefend of d-: zonde gevluent in één woord wat hebt gij reeds voor den hemel, voor uwe ziel gedaan Wellicht veel voor de hel. en weinig of niets voor den hemel! Wellicht veel hard gewerkt voor het lijdelijke en niets voor het eeuwige, onverganke lijke! Volgt het vooi beeld uwer zegepra lende broedersWeest onze navolgers, zeggen zij. gelijk wij die van Christus waren Doet het goede terwijl het nog tijd want eens breekt de nacht aan, waarin niemand kan werken. Weest bereid; want gij weet noch den dag, noch het uur. maar met een ontstellend oorlogs potentieel met een tot alle offers be reid zijnd, nieuw oplevend nationaal sentimentmet de practische zeker heid ook, dat in het oogenblik der groote beslissing in het kamp der nu schijnbaar zoo aaneengesloten tegen partij zich aarzelingen zullen voordoen, welke de eenheid van optreden meei dan in gevaar zullen bregen. En dan beperken wij ons hier nog geheel tot Europa en zwijgen wij over de verrassingen, welke het Verre Oos ten in zijn diepste geheimenissen om- Sluit, en welke, bij een uitbarsting, de fronten in Europa langs geheel andere lijnen kunnen doen loopen, dan de zuiver interne aangelegenheden van ons werelddeel bij een Europeesch con flict zouden doen verwachten. Als evenwel uil deze schets van dc internationale polilick iets met on weerstaanbare duidelijkheid naar voren springt, dan is het wel dat dc evo lutie der na-oorlogsclie jaren dc wereld met steeds dringender kracht voor het alternatie! stelt: of wel gemeenschap pelijke samenweiking in dezen of in een volmaakteren volkenbond, ot wel 't individueele geweld der afzonder lijke staten, opgevoerd tot een hoogte punt, waarop de in dc verarmde we reld ondragelijke lasten van het mili tairisme de naties voor de keuze stellen 'I financieel en economisch ineen te torten, óf alles op alles te wagen op een oogenblik, dat de kansen gunstig schijnen te staan. Dat is zoo ongeveer ook de ontwik keling van dc wereldcatastrofe van 1914 gewesteen herhaling beleven we ein het Verre Oosten en ook Europa dreigt dien weg weer op te gaan, als het zich niet tijdig op de gevolgen van een her nieuwden wedloop in de bewapening Europa in gevaar. Het is niet de eerste keer. dat ge wezen word! op den algemeen ver warden en gevaarlijken locstand in Europa. Vooral na de laatste gerucht makende daad van Duitschland, staat werelddeel aan groote gevaren bloot. Zien wij dc overwinnaars uit den ereldoorlog, dan bespeuren wij een militaire macht, te land, te water en in de lucht, welke die van 1914 vooral ten gevolge van de triomfen der tech niek met een nauwelijks te berekenen veelvoud aan vernietigingskracht over treft. En steeds schrijdt nog het proces voort. Frankrijk heeft zijn betonnen en stalen barrière van de Zwilsersclie tot de Nederlandsche grens; België stelt geweldige credieten in het vooruitzicht om zijn Noordelijke grens volgens een zelfde systeem in |e richtenZwitser land schijnt soortgelijke plannen te overwegenTsjecho-Slowakije ontwik kelt een verrassende activiteit om dt kleine entente zoowel in de richting van Polen als van Centraal-Europa te verstevigen; Frankrijk zoekt steeds nauwer contact met Rusland; Italië aarzelt met zijn geweldige luchtbewa- pening, aan wie het zijn sympathieën zal gevenin Engeland wordt een steeds feller campagne voor een sterker vloot ,en een grootcr luchtmacht gevoerd. Daartegenover staat Duitschland, m menteel in de verste verte niet tegen een dergelijke overmacht opgewassen, Binnenjand De katholieken en de film. Dezer dagen hield de heer jan Derks Baarn een rede over het tilmvraag- stuk De meening, aldus begon spreker, dat de film slecht is en daarom te ver- wenschen is, heeft afgedaan. Er is positief werk te verrichten op 't gebied van de film. En wij katho lieken moeten dat ook doen. Ook de Communisten wisten dat. Maar zij hebben de film als propaganda middel misbruikt. Spreker schetste vervolgens in duidelijke woorden hoe 't publiek 'n film ziet. Wel kent men de namen van film sterren en 't succes van de film is alleen verzekerd naarmate de film sterren goed spelen. Spreker vertelde in 't kort de film ,'t Testament van Dokter Mabuse.' Daarin zijn wij de toeschouwers van allerlei misdaden, moorden enz. We orden meegevoerd door de verschil lende scènes en we gelooven er aan. We vergeten echter dat 't materiaal waaruit de film vervaardigd is, cellu loid is. Het zijn slechts verschillende ipnamcn, die aaneengelascht zijn. We moeten de film gaan zien als erstandig mensch, De feiten worden gesuggereerd, althans kunnen gesug gereerd worden. De film slaat voor niets, 't onmogelijke is mogelijk - 't is 'n reeks van beelden, die door den filmkunstenaar zijn samengevoegd 'n verband, zooals hij datwenscht. Vooral in dezen tijd, nu 't econo misch leven ontwricht is, nu er zoo- velen van 't H. Geloof afvallen, of hun lauwheid op dat gebied toonen, kun nen wij door middel van de film de maatschappij voor Christus terug winnen. De film, 'n machtig propaganda middel, maar ook 'n apostolaat, moet zijn 't visueele uitdrukkingspunt van de toekomst. De film kan de oude waarheden, die op de in moderne stijl menschen brengen. Spreker zette vervolgens uil doel, dat de pas opgerichte vereeniging „Katholiek Filmfront" nastreeft. Haar doel is: de katholieke levens beschouwing tot uiting te brengen door de film. Ze tracht dat doel te bereiken door; 'n tijdschrift „Filmfront" (f 2.40 p. jaar), prijsvragen, opdracht geven aan be voegde personen tot 't vervaardigen van films, uitgaande van 't standpunt 't beste wapen tegen slechte films, is 'n goede film. Verder tracht ze te bevorderen, 't vertoonen van films, die voor haar doel noodig zijn. Op verschillende plaatsen zijn reeds atdeelingen opgericht. Vijftien personen kunnen dat, mits ze toestemming krijgen van het Hoofdbestuur. Aan de vereeniging is 'n „Advies bureau" verbonden, dat inlichtingen verstrekt over film-programma's, film boeken projectie enz. Ze keurt de slechte films ten strengste af, maar zegt duidelijk waarom. Aan 't slot van deze zeer interes sante lezing wekte spr. de aanwezigen op. om lid te worden van „Katholiek Filmlront". 't Lidmaatschap bedraagt slechts 50 cent per jaar; 't donateurschap f2.50 per jaar of f 25 in eens. Het gironummer is 220038, secre tariaat Weerdsingel O.Z. 37bis Utrecht. Kamer van Koophandel Woensdag 15 Nov. tusschen 9 en 10 uur kunnen aar. het Bur. Kamer v. Koophandel Arnhemscheweg 23, Amers foort, worden ingeleverd candidaten- lijsten voor de verkiezing voor de Kamer van Koophandel wegens perio dieke aftreding van 5 leden Grootbed en 5 leden Kleinbedr. en I vacature, (de With) Orootbedr. Lijsten, inlichtingen, kiezerslijsten te bekomen aan voornoemd bureau. R. K. Rijkskieskring Utrecht. Te Utrecht hield de Bond van Kie zers in den Rijkskieskring Utrecht zijn aigemeene vergadering. Voorzitter v. Spanje herinnerde aan de laatste verkiezingen, waarbij het aantal stemmen op de katholieke lijst in dezen kieskring in verhouding tot de vermeerdering van het aantal kie zers, behoorlijk is gestegen. Bij een korte bespreking der kern vorming. zeide de voorzitter, dat de leiders dezer kernen zullen worden uitgenoodigd tot een leidersbijeenkomst op 18 November. Het voordeelig saldo bedroeg blij kens het financieel verslag 1940. Tot algevaardigden voor den Partij raad van de R. K. Staatspartij werden gekozen A. J. de Goeij. C. van 't Huile- naar, mej. A. Hutten en A. H. Smul ders en mr. de Vink. Een tweetal voorstellen van de kies- ereenigingen Amersfoort en Harmeien, strekkende tot afschaffing van de om schreven zetels en het doen vervallen van den omschreven zetel voor Utrecht, werd ingetrokken. Ook werd ingetrokken een voorstel Vreeswijk, waarin den Partijraad werd verzocht verdere pogingen te doen tot voorkoming van cumulatie van inkom en en arbeid door gehuwde vrouwen. Na een korte discussie nam het be stuur een voorstel le De Bilt over luidende a. Bij het Partijbestuur worde er met nadruk op aangedrongen, zoodanige wettelijke maatregelen voor te stellen, dat leden der volksvertegenwoordiging, die de uitgesproken bedoeling hebben het gezag in Nederland omver te wer pen, uit die colleges worden geweerd, resp. verwijderd. b. Bij het Partijbestuur worde er op aangedrongen, dat ook andere depar tementen dan aan dat van Defensie alle personen, die lid zijn van com munistische of zuiver marxistische organisaties, voor dat lidmaatschap moeten bedanken, ofwel uit den over heidsdienst worden verwijderd. c. Bij het Partijbestuur worde er tenslotte op aangedrongen, dat alle andere maatregelen worden genomen ter handhaving van het gezag. Bij de bespreking over dit voorstel werd met nadruk gewezen op de ver giftiging van de jeugd door de com munisten, waartegen zoo scherp mo gelijk stelling moet worden genomen. hjaar aanleiding van een voorstel Amersfoort en Vinkeveen werd beslo ten, dat men den partijraad zou voor stellen het geldvraagstuk in studie te neme n. Alle veidere voorstellen werden getrokken of verworpen, nadat nog was aangenomen een voorstel, dat de partijraad uit zou spreken, dat de kosten van het levensonderhoud voor de groote gezinnen dermate zijn ge stegen, dat onverwijld maatregelen moeten worden getroffen ter verlichting van de lasten dier gezinnen. Slagers in actie, in den oorlogstijd, aldus spot Quae- ritur in de „Morgen" werd de Neder landsche volkspoëzie verrijkt met het schoone vaers: O, o, o, Posthuma' Ga maar naar Amerika „Men kon daaruit veilig concludee- onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boeredbond Goedgekeurd bQ Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONuAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 34/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. KassierAmsterdamsche Bank. Onze RECLAMEBRIEVEN heben succes! De klanten komen niet uil zicb zeil Ze willen, dat U hen roept I Geen beter middel dan persoonlijke reclame. Zoo kunt Ge het beste uw artikelenpropa( eeren WIJ HELPEN U TYPE- EN C0PIEER1NRICHTING VITESSE KON. W1LHELMINASTR. 10 Op Allerheiligen gesloten. dat opgemelde persoon, ten name Posthuma, niet de onverdeelde vriend- schapsgunst van zijn medeburgers ge noot. Hij had dan ook het ongeluk minister te zijn in een tijd, toen het moeilijk was, om alle Nederlanders iederendag voldoende eten te bezorgen, teneinde hun maag te vullen. „Nu is een zekere heer Zwanenberg de kwaje pier. En wederom knort de maag het lied der verontwaardiging mee. Het zal den poëtischen zin van het Nederlandsche volk niet gemak kelijk vallen, om een vernuftig rijm, te vinden op dezen naam. Zwanenberg het gaat te erg, dat lijkt wel ergens op, maar het is toch niet onberispelijk. In afwachting van het geboren worden der nieuwe volkswijze zijn er echter reeds andere methodes gevonden, om aan de verontwaardiging gestalte te geven. He* is een maatschappelijke groep, die toch nog altijd een flinken trap hooger staat dan het vulgaire arbcidersplebs, die ons heeft geleerd, hoe men becritiseerbare Overheids- daderr hoort aan te pakken. Natuurlijk begint men met 't beleggen van een protestvergadering. En even natuurlijk is het, dat in dezen tijd de propagan disten voor „het sterke Gezag" er bij toegelaten worden, om met pamfletten duidelijk te maken, dat aan bepaalde uitvoerders van Overheidsbesluiten de handboeien moeten worden aangedaan, Voorts ziet men met welgevallen auto's aankomen, die een soort van galg op de kap hebben staan, waaraan een zwaantje bengelt. Fijngevoeld zoo iets Keurig van argumentatie „Dan begint men de vergadering met een spreker te laten vertellen, dat de heer Zwanenberg duurder adver tent ies plaatst in de pers dan de groep van volksgenooten, hier vergaderd, zoodat die pers dan ook den heer Zwanenberg de hand boven het hoofd houdt. De pers schrijft dat natuurlijk derdanig op evenals de telegraafkan toren rustig in ontvangst nemen en bezorgen een telegram, waarin aan de nog overgebleven rechtvaardige rege er- ders de rest is onrechtvaardig gevraagd wordt, dat de meergenoe mde Zwanenberg en kornuiten in een con centratiekamp zullen worden geplaatst. „Na zoo een paar uur lang een ver gadering te hebben laten uitkoken, neemt men een resolutie aan, waarin groote verbazing wordt uitgesproken over het feit, dat Overheidspersonen niets meer te maken wilden hebben met degenen, die thans deze verga dering hebben belegd, n.l. een Com missie van Overleg zegge en schrijve o -erleg „Het is een machtig tijdperk, waari we leven." Het Cadeaustelsel. De Middenstandsraad heeft den minister van Economische Zaken de invoering van een wettelijke regeling van het cadeaustelsel aanbevolen. De minister, die zich in de Tweede Kamer destijds in zeer ongunstigen zin heelt uitgelaten over het cadeaustelsel, heeft sympathie voor een wettelijke regeling van dit verkoopsysteem, doch wacht thans nog het advies van den Nijver- heidsraad at. Er werd nog eens de aandacht ge vestigd op de enorme bedragen, die door de financieel minst sterken nog onnoodig worden uitgegeven door ver leiding tot het koopen van artikelen met cadeaux, waarbij de cadeaux, waaraan |weinig of geen behoefte be staat, mee moet worden betaald. van alle soorten Schrijfmachines KANTOORBOEKHANDEL Fa. H. ELZETlrtflR LAN6ESTMAT 84 TEL. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Geloof en Wetenschap Lezing over opgravingen in Palestina. De eerste bijeenkomst, die „Gelooi en Wetenschap" zal houden op a.s. Woensdagavond belooft interessant te worden. Prof. dr. J. Simons S.J., pro fessor aan het Pauselijk Bijbelinstituut te Rome en belast met de opgravingen aan de Doode Zee, zal er spreken over zijn werk. Bij wijze van inleiding op zijn lezing met projecties volgen hier eenige beschouwingen Er zijn wellicht weinig onderwerpen, aarin „Geloof en Wetenschap zoo eng aan elkaar verbonden zijn, als waar het gaat over opgravingen in Palestina. Het gaat hier uiteraard om bijbelsche vraagstukken en om de verrijking van onze bijbelsche kennis en daarmee staan we op den bodem van Jhet „Geloof". Tegelijk echter wordt door de opgravingen belicht, met welke mederne en strikt wetenschappelijke methodes dit diepere begrijpen van de H. Schrift wordt nagestreefd. De opgravingen van het Pauselijk Bijbelinstituut in het Jordaandal wek ken in zuiver profaan en archeologisch opzicht de belangstelling der geleerde wereld. De ruïne ten Noorden van de Doode Zee is de oudste stadsruïne, die tot nu toe ooit in Palestina gevonden is. De nederzetting bloeide in het derde duizendtal jaren voor Chr. De aard en de hoogte van haar cultuur is een ongehoorde nieuwigheid op het gebied der palestijnsche oudheidkunde. Tevens is met deze ruïne verbonden een bijbelsch vraagstuk van groot ge wicht: terecht of ten onrechte wordt door sommige geleerden de ruïne in het Jordaandal gehouden voorde over blijfselen van de dubbelstad Sodema en Gomorrha die in Abraham's tijd door het vuur uit den hemel werd verwoest. De spreker zal trachten zijn hoorders een kijk te geven op ditac- tueele vraagstuk en op de geschied kundige problemen, die daarmee samen hangen. Wie van de „Bijbelsche Geschiedenis" wellicht niet veel meer weet, dan wat uit de oude schoolboeken hem is bij gebleven, kan uit de behandeling van dit onderwerp leeren, dat de bestu deering van de H. Schrift in de laatste decennia wegen bewandelt, die eertijds onbekend waren en horizonten opent, waarvan de leek in het vak niet ver mag te droomen. Dat we te doen hebben met een weinig bekende, maar toch belangrijke Vaticaansche onderneming, mag een reden te meer zijn om op belangstelling er voor te rekenen. Het bestuur van G. en W. wijst er nogmaals op, dat de aansluiting bij de vereeniging steeds voor belangstellen den openstaat.

De Eembode | 1933 | | pagina 1