F. fl. TULP Fa. h. Elzenaar Allerlei Kantoor ti Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave v i de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De G>mbode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 3 Nov. 1933 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vdór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 62 Weet gij hoeveel één enkele gedachte zijn kan? Eén enkele gedachte kan de vreugde vermoorden. Zij kan het leven verteren. Eén enkele gedachte kan zonnige werelden van blijdschap doen opbloeien. Maar óók een enkele gedachte is in staat om den denkende een vroeg- tijdig graf te graven. Epistel eii Evangelie. 22e Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. Apostel Paulus aan de Philippensen; 1,6—11. Broeders! Wij vertrouwen Heer |ezus, dat Hij, die een goed werk in u begonnen heeft, het voleindigen zal tot op den dag van Christus Jezus; gelijk liet billijk is, dat ik dit gevoelen heb ten aanzien van u allen, omdat ik u in mijn hart draag, en gij allen, zoo wel in mijne gevangenschap als in d< verdediging en bevestiging des Evan gelies deelgenooten zijt van mijne vreugde. Ood toch is mijne getuige, hoezeer ik tt allen liefheb met de teedere liefde van Jezus Christus. En dit bid ik. dat uwe lielde meer en meer overvloedig moge worden in kennis en in alle oor deel, om te toetsen wat liet beste is. opdat gij rein en zonder smet moogt zijn tegen den dag van Christus, vol zijnde van vrucht dergerechtigheiddoor Jezus Christus tot eer en lot van God. EVANGELIE volgens den H. Matlheus: XXII, 15-21. In dien tijd gingen de Pharizeën heen en beraadslaagden, ten einde [ezus in zijne woorden te vangen, En zij zonden hunne leerlingen met de Herodianen lot Hem, zeggende Meester! wij weten dat Gij de waarheid spreekt e weg Gods naar waarheid leert mand ontziet, daar Gij op den persoon der niensciicii niet let. Zeg ons derhalve wat U dunkt: is hel geoorloofd den keizer cijns te betalen of niet? Jezus nu hunne boosheid kennend, zelde Wat stelt gij Mij op de proef, huiche laars? Toont Mij den cijns penning! Cn zij toonden lleni eenen tienling. En Jezus zeide tot lienVan wien is dit het beeld en het opschrift?Zij zei den Hem Van den keizer. Toen sprak Hij tot henGeeft dan den keizer wat des Keizers, en Godc wat Godes is. Evan ge lie verklaring. 22e Zondag na Pinksteren. Er bestond destijds een geschil of de Joden al dan niet gehouden waren aan den Keizer schatting te betalen. De Farizeërs hielden liet er voor dat de Joden, als liet volk Gods aan den hei- denschen Keizer gcene schatting ver schuldigd warende Herodianen, die Herodes, een gunsteling des Keizers, waren toegedaan, beweerden dat ieder den Keizer schatting moest betalen. Dit twistpunt nu kwam den FarizeCers als een geschikt middel voor om Jezus in zijn woorden te vangen door Hem een beslissend antwoord over dit be langrijke puilt te vragen. Ze stelden hun aanslag zeer listig te werk. Ze gingen niet zeiven maar zonden hun leerlingen om alle schijn van list weg te nemenze zonden met hen gelijk tijdig de Herodianen, de voorstanders der schatting. Om des te stelliger een openhartige uitspraak uit Jezus' mond te verkrijgen, lieten ze de leerlingen eerst zeggen„Meester wij weten dat Gij oprecht zijt cn den weg Gods naar waarheid leert en dat Gij U aan nie mand stoort". Ja, dat hadden de Pha- rizeën reeds zoo dikwijls ondervonden als jezus ten aanlioore van het gansche volk hun onoprechtheid,schijn heiligheid en huichelarij aan de kaak gesteld had. Maar die oprechtheid des Heeren was voor hen juist de steen des aanstoots geworden juist die op rechtheid des Heeren had hen tot Zijn bitterste vijanden gemaakt. En nu lieten ze het wederom voorkomen alsof ze zich verheugden over die schoone deugd! Die huichelaars. „Zeg ons dan wat dunkt U? Is liet geoorloofd den keizer schatting te be talen of niet." Indien Hij verklaart, zoo dachten ze, dat we schatting moeten betalen, dan zal Hij het volk tegen zich krijgenindien Hij verklaart dat we daartoe niet gehouden zijn, dan zullen de Herodianen Hem beschuldi gen als een oproermaker tegen de wetten des keizers. Doch Jezus toonde hun weder voor de zooveelste keer dat Hij hun meer dere was en hun toeleg doorschouwde. „Wat beproeft ge Mij, huichelaars." „Toont Mij den cijnspenning." Op dien cijnspenning stond de afbeelding des keizers en zijn naam, ten teeken dus Losbladige Notitieboekjes Matador Boowdoozen KANTOORBOEKHANDEL Langeslr, 65 to. Krommoitr.TEL 326 dat de keizer op dat oogenblik inder daad gezag over hen voerde. De cijns- penning zelve met de beeltenis des keizers was het bewijs dat ze onder worpen waren aan den keizer. „Welnu, zegt Jezus hun, geeft dan ook aan den keizer wat den keizer toekomt. „En Hij voegde er bij „en aan God, wal God toekomt". Leeren we hieruit vooreerst om op ïze hoede te zijn voor de strikvragen der Pharizeön, die heden ten dage nog hun navolgers hebben, en alles be proeven om in gezelschappen of door verderfelijke boeken en dagbladen de vromen er. eenvoudigen te misleiden en tot twijfel te brengen. Weest daar voor op uwe hoede Vervolgens geven we den keizer wa des keizers, en God wat Godes is. Gehoorzaamheid, eerbied en trouw aan het wereldlijk gezag, maar in overeen stemming met het woord des H. Geestcs dat wij God meer moeten gehoorza men dan de menschen. Liturgische Kalender. Week van 5-11 Nov. Zondag 5. 22ste Zondag na Pinksteren. Mis: Si iniquitates. 2e geb. v. h. Octaaf. Maandag 6. Mis v. Allerheiligen:Gau- deamus, 2e geb. v. d, H. Geest, 3e geb. v. Kerk of Paus. Dinsdag 7. H. Willibrordus Bisschop. Mis: Statuit. Woensdag2 Octaatdag v. Allerheiligen: Gaudeamus. 2e geb. v. d. II. Willi brordus, 3e geb. v. d. II.H. Vier Gekroonden. Donderdag 9. Kerkwijding v. d. Basi liek v, d. Alierheiiigsten Verlosser. Mis: Terribilis. 2e geb. v. d. H. Theodorus (alleen in stille H. Mis). Vrijdag 10. H. Andreas Avellinus, Be lijder. Mis: Os justi. 2e geb. v. d. H. Willibrordus, 3e geb. v. d. H.H. Tryphon enz. Zaterdag 11. H. Marlinus, Bisschop. Mis Statuit. 2e geb. v. d. 11. Willi brordus, 3e geb. v. d. iH. Menna. Het Rootle Kruis en de Vredesactie der Jongeren. De vredesactie der jongeren meent het goed. „Weg met den oorlog gezegend zij de vrede." Ja, moge dit ooit het devies worden van allen, mogen allen ook in hun particulier leven zoo zijn in handel en wandel dat de waarheid van deze woor den de geheele menschheid zal louteren. leder die dit leest vergeve op dit moment allen die hem in zijn oogen ooit onrechtvaardig leed deden meer nog hij zal, wie zich zijn vijand noemt, zijn vriendschap schenken hij zal de moord haten maar den moordenaar beminnen dit kan dit moet dit is niet meer dan christen zijn. Gij jongeren als gij een juist begrip hebt van vredesactie dan hebt gij dit alles thans gedaan, ieder voor zich, nu moet gij hetzelfde propageeren in de harten der menschen oui U, bij U, in de huis gezinnen, in de scholen, in de verga deringen. Zoo tast gij liet kwaad in den vollen zin des Wuords in het hart, dat kost offers, dat kost zich soms voor de massa belachelijk maken, dan kan waren heldenmoed eisclicn. Maar wat doet gij gij zijt als de jongeling die direct directeur wil wor den van de fabriek en meent dat zulks mogelijk is zonder alle pliasen door- loopen te hebben van krullejongen tot meesterknecht. Gij wilt den brand blus- schen door de brandweer af te schaffen gij wilt den oorlog voorkomen door het Roode Kruis te ontbinden. Buiten de vrede die zetelt in het liefdevolle, die zich verloochende, men- schenhart, is er geen mogelijkheid dit geestelijke goed te propageeren, terwijl bovendien de verraderlijke psychologie der massa een factor blijft, die wij niet steeds kunnen behcerschen. Nochthans de weg naar den vrede gaat door de harten der menschen voor mij persoonlijk meen ik dat deze weg de eenige weg is liet zal een lange weg blijken, een steile weg, een kromme en doornige weg, waarvan liet eindpunt te schoon is voor deze aarde... Groote gedachten werken langzaam uit; deze Christus-gedachte worstelt reeds 2000 jaren met de menschheid en wij zijn harder, wreeder en gevoel- loozer dan ooit. Het is ons helaas niet gelukt om onze vredesgedachte zoo te laten door dringen dat de oorlog met een schijn van zekerheid tot het verleden behoort. Onze actie is niet krachtig genoeg geweestlaten wij ze hernieuwen met een warm begeesterd hart met een koele en zekere blik die de realiteit niet miskent. Laten wij de kern pakken en niet de therapie verwerpen, zoolang de ziekte nog bestaat. Voor de menschelijke natuur is de ziekte en de dood een onding wij bestrijden ze. Wij willen ze overwinnen maar wie zal nu, om de ziekte uit te roeien, geneesmiddelen verwerpen of den esculaap verbannen. Dit doet in zekeren zin de jongeren vredes actie met het Roode Kruis. De oorlog is nog niet gebannen, nu bannen zij maar vast de geneesmiddelen voor de gevolgen. Iedere optrekkende leger- formalie, de vernieligingsmiddelen voor op, de zalvende hand (het R. Kr.) daar achter, is door zijn voorbeeld een open bare demonstratie van onze gemeen schappelijke dwaasheid. Maar nog grooter dwaasheid is het, om, terwijl de legerformatie's nog daad werkelijk beslaan, het R. Kr. te ont binden. Maar zult gij zeggen, wij hebben toch duizenden eerste helpers buiten het Roode Kruis inderdaad, maar wal zullen deze buiten het R. Kr. ge- orgauiseerden vermogen? U wilt ze organiseeren als het gevaar daar is eerder niet -- wie vermoedt wat >.en oorlog is, weet dat elke organi satie op het laatste oogenblik te kort schiet. Daarvoor is noodig overleg en ver band met de militaire autoriteiten, op dat op de juiste plaats en op den juisten tijd de hulpbrigades daar zijn, waar zij hooren. Meent U dat als de gruwel van den oorlog een land grijpt, dat elkeen kan handelen naar eigen zicht. In die verschrikkelijke tijden is er noodzakelijk een centrale organisato rische macht niet de minister, niet de burgemeester, niet de kamers, maar de generale staf die alles beheersclit. Dan zullen alle verdeelde eerste hel pers eerst moeten worden samengc- gaard en ter elfder ure zal een R. Kr brigade worden georganiseerd die ti laat komt en te kort schiet, daar zij alle noodzakelijk verband mist. Dacht U dat in vroegere oorlogen niet werd geholpen er werd ongeorganiseerd geholpen, er werd daarom slecht ge holpen en tienduizenden zijn op de ellendigste wijze noodeloos omgekomen. De oorlog moet bestreden worden op de meest krachtdadige wijze, maar daar om verlieze men zijn gezond verstand Onze RECLAMEBRIEVEN heben succes De klanten komen niet utt zich zelf; Ze willen, dat U hen roept! Geen beter middel dan persoonlijke reclame, Zoo kuntGehetbesteuwartikelen propageeren WIJ HELPEN UI TYPE- EN COPIEERINRICHTING VITESSE KON. WILHELM1NASTR. tO niet! Het geheel is uitstekend te verge lijken met de bestrijding van een ziekte. Het ideaal is de ziekte te voorkomen (prophylaxe) gelukt dit niet, dan komen de geneesmiddelen (therapie). Het blijkt zoo overmatig duidelijk dal het even onlogisch is om het R. Kr. te ontbinden als om de apotheken en doktoren op te doeken, zoolang de prophylaxe niet volkomen geslaagd is. De juiste weg voor de Jongeren Vredes Actie is dus den stier bij de horens te pakken en liet menschelijke hart tc verbeteren in het gezin, in dorp cn stad in land en wereld. Ook de misdaad krijgt men niet de wereld uit door de gevangenis te sluiten. Het R. Kr. wordt beschuldigd in oorlogstijd te staan onder den gene- ralen staf, inderdaad volkomen waar, elke organisatie staat n.l in oorlogs tijd onder den generalen staf, ook de spoorwegen, de autobus-ondernemin gen en de ziekenhuizen, etc. Dit kan dus geen beschuldiging blijven. (Punt) Ingevolge art. 10 van de Conventie van Genève van 27 Juli 1929 wordt het personeel der behoorlijk door hare re geering erkende en toegelaten vrijwil lige vereenigingen tot hulpbetoon, in geval van oorlog gelijkgesteld met het personeel van den Militairen Genees kundigen Dienst uitsluitend belast met het weghalen, het vervoer en de be handeling van gewonden en zieken, alsmede met het beheer der geneeskun dige formaties en inrichtingen, ouder voorbehoud, dat het personeel dezer vereenigingen onderworpen zal zijn aan de militaire wetten en reglementen. Deze gelijkstelling maakt, dat het onder alle omstandigheden zal worden gespaard en beschermd. Indien het den vijand in handen valt, zal het niet als krijgsgevangene worden behandeld. (Art. 9 van de Conventie). Uit deze bepalingen volg, de nood zakelijkheid om het personeel van de mobiele Roode Kruiscolonnes, dat, in lijd van oorlog, in aanraking met den vijand zou kunnen komen, in militair verband te organiseeren. In de oorlog bleek het dat de ge neeskundige dienst dfr soldaten in den kortst mogelijken tijd wederom klaar maakte voor het front. Dit is schande lijk, maar de zin moet anders worden gelezen, n.l.: De geneeskundige dienst maakte de soldalen in den kortst mogelijken tijd weer gezond. (Punt). Door den gruwel van den oor log moesten zij weer naar het front.' Dit is dus de oorlog, en niet het R. Kr, Het is toch volkomen duidelijk, dat de praktijk hier tot groote conflicten moet voeren. Zoo zal het begrijpelijk zijn, dat er een zekere pressie zal worden uitge oefend op de ontslagen uit een ambu lance. Hoevelen zullen niet de zaligheid en het geluk voelen om verlost te zijn uit de hel van het front en zich weer te vinden in de liefdevolle verzorging van een ambulance station, Maar zal niet elk die nadenkt moe ten toegeven dat zoolang zijn makkers nog strijden hij weer verplicht is zich aan hunne zijde te stellen zoo spoe dig hij kan? Is het niet begrijpelijk dat én patiënt én zuster alles in het werk zullen stel- het verblijf te rekken en da ook de medicus geneigd zal zijn, mild tc zijn. De oorlog is vreeselijk, er zijn sol daten die hun wonden zelf infecteeren om langer te blijven, dit is een psy chotische reactie, cvenal de gewonde, die zichzelf doodt. Maar is het niet de plicht van hen, die hierboven slaan, om dit te voorkomen. Dit is de oorlog niet liet R. Kr. Is het ook niet hun pijnlijke plicht om een lazeret te zuiveren als anderen verzwakt door liet directe contact met zooveel ellende niet den moed vinden n zich zelve te overwinnen. Herstelde gewonden zullen ontslagen moeten worden, zelden zullen zij dit uit zichzelve aanvragen. Niet-herstelden zal niemand naar het front sturen, alleen reeds uit overweging van menschelijk- heid en mocht de menschelijkheid te kort schieten, dan zal het berekenende verstand zulks tegenhouden. Zwakken, zieken en gewonden zijn ior een strijdend leger een belemme ring voor zijn weerbaarheid en dus on- gewenscht aan het front. Dat op een slagveld alleen die gewonden worden uitgezocht die kans op herstel geven is doodgewoon dat doen wij bij een spoorwegongeluk ook zelfs bij een auto-ongeluk kan zulks voorkomen. Er is geen zwaarder werk dan om met brancards gewonden te vervoeren over langere afstand door een omwoeld terrein. Stel U voor dat een ploeg van 10 menschen 3 uur bezig is en twintig gewonden binnen brengt, die direct na aankomst sterven, dan is hun werk nut teloos, zelfs onverantwoordelijk, want ondertusschen sleiven anderen die wel licht te redden waren geweest. Maar dit alles is dus de oorlog en niet het R. Kr. I Er is van alles gebeurd in de oor logen, vermoedelijk nog veel gruwe lijker cn gemeenere dingen dan wij ooit zullen vermogen te ontdekken, maar het gaat niet aan het is on verantwoordelijk en meer dan on gepast om dit alles klakkeloos tegen het R. Kr. uit tc spelen. Een vereeniging die zelfs in oorlogs tijd tot devies voert vriend en Vijand, gelijk en zonder aanzien van land of persoon, tc helpen, is geen oorlogsin stituut. De Actie der Jongeren buige het hoofd - kloppe op de borst en denke voor taan beter na. liet Roode Kruis vergeeft U van harte en gaat door met zijn vredeswerk. Baarn. Dr. A. A. van der Kroon. Binnenland Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Dronkenschap: F. A. Leeuwarden f 10 of 4 d„ L. Sch. Zwolle idem, A. H. C. Bundc idem, W. Sch. Zwolle f15 of 6 d. Loopen op verboden grond: M. K. Soest f5 of 2 d„ P, Ch. B.Rotterdam 13 of 1 d., M. H. Amersfoort idem, Th. W. J. L. Hilversum idem, L. J. W, A. Amersfoort idem, D. de H. Amster dam f2 of 1 d. ljkwet: H. K. Amersfoort f 1 of 1 d., J. W. V. Barneveld idem, L. Z. Amers foort idem, W. C. H. Leusden f3 of 1 d., W. J. K. Amersfoort 2 maal 50 cent of 1 d., B. v. W. Soest idem, R. M. van 't H. Amersfoort idem, B. Sch. Barneveld 3 maal 50 cent of I d,, allen met verbeurdverklaring. Leerplichtwet: J. T. Amersfoort f5 of 2 d„ A. v. d. G. Spakenburg id., W. H. Bunschoten idem, W. v. L. Ede f3 of 1 d„ J. v. d. G. Spakenburg id„ E. v. d. B, Woudenberg idem. Rijwiel te Amersfoort onbeheerd la ten C. A. A., B. B. tc Amersfoort, J. O. W. C. A. Soest, G. v. B. Baarn, B. v. W. Lage Vuursche allen f 1 of 1 d. Verder f3 of ld. voor A. H., Th, v. d. B„ cn F. v. S. te Amersfoort, v. K. Hoevelaken, H. P. v. d. T. Soest, K. Nijkerk. Te Amersfoort de openb. weg als werkplaats bezigen: J. C. T. aldaar f2 of 1 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen: H. G. j. v. d. K. Zuilen f 15 of 6 d„ G. F. J. Markelo f2 of 1 d., N. P. R. Amsterdam (na verzet) f5 of 2 d„ A. W. de B. Soest f40 of 10 d. en ontzegging rijbevoegdheid voor zes maand. Niet behoorlijk uitwijkenO. S. Ap pel (Nijkerk) f 15 of 6 d. Den doorgang niet vrij latenC. P. M. den Haag f5 of 2 d. Geen rood achterlicht: T. de K. Leus den f 1 of 1 d. Onvoldoende autolicht: J.V.Amers foort f5 of 2 d. Wielrijden onder invloed van alco hol: J. A. van B. Baarn f25 of 10 d. Wielrijden op verboden weg: A. E. Soest f3^of 1 d. Continental Schrijfmachine Compleet met kotter en garantie f 125,- KANTOORBOEKHANDEL Langestraat 84 Telef- 528 IVIlkerk Geboren Willem, z. v. G. Worst cn H. Schotsman Hendrik, z. v. H. Brons en E. Mulder Mcndrlkus, z. i. G. Hijwegen en A. v. Norden, Ondertr.G. v. d. Heuvel cn G. Veld huizen. GehuwdL. v. Dusschoten en A. v. Zoeren. OverledenLamber- tus Roest, 81 jaar, geh. m. E. Rljnder^ Evert Jansen, 6 mnd. Adrlanus Kooien, 81 jaar, weduwnaar /an C. Monsieurs. Soest De gemeente-steunregeling met Rijks subsidie is in werking getreden. Ge legenheid tot stempelen werd gegeven in'de loods van Openbare Werken. Voor degenen, die tot heden nog geen gebruik hebben gemaakt van de steun regeling, zijn op het Raadhuis, formu lieren ter invulling verkrijgbaar. Woensdag herdenkt Jac. van Her waarden den dag, dat hij 25 jaar ge leden werd aangesteld als vertegen woordiger te Soest van de Utrecht- sche Waterleiding. Als 'n eerste staaltje n Volkszang in de kerk, hebben de leerlingen van de Zusterschool en van de St. Boni- faciusschool, Zaterdagmorgen op de verjaardag van pastoor Voss, onder de H. Mis, de missa de Angelis gezongen. Onder leiding van den heer v. d. Elmpt, was de uitvoering 'n groot succes. Terschuur Op den rijksstraatweg is J. W. ten .Harn met zijn auto tegen een met .paard bespannen wagen aangereden, tengevolge waarvan het paard met een gedeelte van den wagen achter zich, oo hol sloeg. De voerman werd uit den wagen geslingerd en bekwam eenige hoofdwonden. Het gewonde I paard moest in een veewagen naar den stal vervoerd worden. Uit den Omtrek Actiteveld In het pakhuis van de Boerenleen bank en Handelsvereeniging werd ge vonden een gouden ring, gemerkt 23-11-'29. Terug te bekomen bij Nic. Druten. Barneveld Burgerlijke Stand. GeborenSimon lohannes, z. v. Boersen en A. A, v. Wieringen Wijn tje, d. v. H. v. Deelen en M, Schim mel Maasje, d. v. G. Bakker en M. H. Snltselaar Hendrikus, z. v. H. Bettink en G. v. d. Beek Jacobus, z. v. J. Westcneng en E. v. Bemmel Alijda, d. v. A. Blankespoor en E. M. v. d. Brink Maria Johanna, d. v. D. J. v. d. Brink en H. Bettink Cornelia Jenny, d. v. H. J. lager en Fr. Boll Cornelia, d. v, G. J. Dave- laar en A. Bol. Ondertr.: P. Jansen en T. v. d. Heuvel H. v. d, Hoek en H. Vos, GehuwdJ. J. C. A. Kar- res en A. C. W. Wicteler J. v. d. Brink en J. v. d. Beek E. v. Es- veld en A. v. Drie -» R. Stitselaar en A. van Drie J. Evers en R. Roskam B. Kleljcr en E Nljhof J. van de Berg en L. C. Nieuwland H. v. d. Kleut en E. v. d. Brink. Overleden Hendrikje Schuld, 33 j., gehuwd met R. Staal. Hoogland Er worden pogingen in 't werk ge steld om evenals reeds in Amersfoort is geschied, iu ons dorp een bijen- houdersverceniging te stichten. Hamer» vel cl De jaarliiksche schaalcotlecte voor de R. K. Universiteit heelt f 140, opgebracht. Zondag 5 November zal Rector Terwlscha van Scheltinga onder beide H. Missen een predikatie houden over de R. K. ziekenverzorging, 's Avonds zal in 't „Ros Bayert" een vergadering belegd worden om tot oprichting tc komen van een afdccllng van het Wit Gele Kruis. Een vliegtuig van een automobiel- ondernemer te Bordeaux is door on bekende oorzaak van een hoogte van eenige honderden meters omlaag ge stort. De vier inzittenden, de eigenaar van het vliegtuig, zijn 30-jarige vrouw, zijn 7-jarig dochtertje en een luitenant werden op slag gedood. Een jager had te Stiphout op jacht het ongeluk zijn drijver In het linker oog te schieten. Hij zal het oog moe ten missen. Terwijl de 18-jarige L. W. bij het grensdorp Barlo liep, werd hij door Duitsche kommiezen aangeroepen om stil te staan. De jongen heeft dit blijk baar niet gehoord. De kommiezen schoten op hem, waarbij hij een kogel in het hoofd kreeg. Te Londen hebben onbekend ge bleven personen op klaarlichten dag een hoeveelheid goud, ter waarde van bijna anderhalve ton gulden, buit ge- maakt. Het goud werd per paard cn wagen overgebrach. Toen de koetsier zich eenige minuten had verwijderd, reed een auto voor, waaruit vier man nen stapten. Zij namen het paard bij den teugel en reden den wagen naar een afgelegen straat. De roovers namen de kisten met goud uit den wagen, laadden deze over in hun auto cn verdwenen. Uit Keulen wordt gemeld, dat het geboortecijfer in Duitschland een dalen de lijn vertoont. Volgens een hier ge publiceerd rapport zijn dit jaar tot dusver in Duitschland percentsgewijze minder kinderen geboren dan in eenig ander land van Europa. In Berlijn was het aantal gesloten huwelijken grooter dan het aantal geboren kinderen. In 1930 was het aantal geboorten032.000, in 1931 daalde het tot 1.032.000 en in 1932 tot 978.000. De heer L. te Tegclen heeft een dezer dagen voor dc vijfde maal aan gifte gedaan van dc geboorte van een tweeling. Alle leden van deze kroost rijke familie verkccren in blakenden welstand.

De Eembode | 1933 | | pagina 1