Allerlei Bij de inrichting .Zon en Schild" zal nog worden bijgebouwd een kapel met dienstvertrekken, een economie gebouw en magazijnen. Een en ander onder architectuur van den bouwkun dige Van Hoogevest. Van gemeentewege is aanbesteed het tiolee-en achter den Arnh. Poort- wal. Laagste inschrijverHuberts, Nij megen f1633. Hoogste: De Toeover, Breukelen, f2560. Omdat het resultaat met de onlangs geplaatste publieke telefooncellen be vredigend is. zullen op nader te be palen plaatsen, nog vier cellen worden in gebruik gesteld. Op het Stationsplein is een vracht auto, rijdende van Barneveld naar Woerden, beladen met kisten pluim vee omgeslagen, doordat de bestuurder plotseling en scherp moest uitwijken voor een wielrijdster, die weifelde bij het oversteken van den vluchtheuvel naar het tramstation. Twee der inzit tenden werden uit de cabine geslingerd en kregen wonden aan het hoofd, ter wijl een zekere W. van Doorn uit Woerden, die op de kisten zat, een zware hersenschudding opliep, waar van hij aan de gevolgen is overleden. Burgerlijke Stand. 1 Dec. GeborenGerrit, z. van A. Epskamp en H. v. d. Kraats. Jan. z. van R. v. Ee en F. v. Wessel. 2 Dec. Geboren: Rudolph, z. van A. Hoksbergen en R. Kurver. 4 Dec. Geboren: Erik, z. va Bierman en F. v. d. Meulen. Daniel Coenraad, z. van D. C. Steenbeek en H. v. Weerhorst. Fenna Alberdina Gerarda, d. van W. A. C- v. d. Riet en H. E. v. Eeden. Cornelis Jacob, z. van H. N. Boersma en L. J. de Jong. i Overleden: Bartel van Donge, 69j., wedn. van J. Hart. Lijkle Lolkes van der Veer, 72 j.. wed. van W. Dijkhuizen. De hooldconducteur J. W. H. uit Zwolle werd in den trein tusschen Harderwijk en Ermelo plotseling onwel en overleed enkele oogenblikken later. Bij aankomst op het station Amersfoort werd het lijk door de politie opge haald en naar het lijkenhuisje van de a!g. begraafplaats aan den Soesterweg overgebracht. Het slachtoffer was ge huwd en 49 jaar oud. Zaterdagavond kwamen jongelui uit Hilversum hun politieke overtui ging demonstreeren met het colportee- ren van .Volk en Vaderland". Zulks was oorzaak van veel ongewenschte beroering in de winkelstraten. In het Patronaat St. Ansfridus vierde de R. K. Vereeniging van Handels reizigers „St. Christotfel," het St. Nico- laasfeest voor de kinderen der leden. Zwarte Piet kon leelijk kijken zooveel als hij wilde, de kinderen stelden ver trouwen in het vriendelijke gezicht van den goeden Sint, die mooie geschen ken uitdeelde, vergezeld van lofprij zingen en vermaningen, al naar ge lang zulks paste. De ouders genoten mede met de vreugde hunner kinderen, zoodat de feestcommissie dan ook een welverdiend woord van dank kreeg. Uit den Omtrek Barneveld De heer Fikse, die naar Utrecht was gevoerd naar aanleiding van den brand in zijne boerderij, is op vrije voeten gesteld en Zaterdag met groot vertoon van het station afgehaald. In het Con certgebouw werd hij gehuldigd. In den gemeenteraad kwam in be handeling een verzoek om vergoeding in kosten schoolbezoek. Mej. v. d. Mast en de heer Alfrink vragen vergoeding in de kosten van het schoolbezoek hunner kinderen te Amersfoort, B. en W. stellen voor tot Augustus 1935 elk f25 te verleenen. De lieer Kuis vraagt of met de ouders overleg gepleegd is, om hen te be wegen de kinderen hier naar de U.L O.- school te zenden. Vroeger zijn hier ook wel Katholieke kinder"-) naar de Openb. U.L.O.-school gegaan. De Voorz. zegt, dat men de menschen ij moet laten om de kinderen naar de school te zenden, die zij willen en hier is geen Kath. U.L.O.-school. De heer Kuis: Maar men zou de Hoogland De gemeente-geneesheer Dr. Sutorius zal op 7 Dec. aan zijn huis inentingen verrichten van 10—11 uur en op 9 Dec. van 11—12 uur in het St. Josephgesticht te Hooglanderveen. In deze gemeente is een bijenver- eeniging opgericht. Voorzitter is M. v d. Leeuw. IVijiteerlc Op de markt: 45.000 eieren f5.50 —6 50; jonge henneneieren f3.50— 4 50: eendeneieren f4—4.60; 6 schram men f 1215; 16 biggen f7—10; 110 runderen: kalfkoeien f10 -180; kalf- vaarzen f70—110; vet vee le kw. f0.20 0 25; 2e kw.f0.15-0.20; vette koeien 1160—185; 20nuchtere kalveren: mest- kalveren ff—14;slachtkalveren f3-6. - De Crisis-Rundvee-Centrale heeft op de veemarkt 207 runderen overge nomen. Zooals mm weet zijn de boeren te vreden over den prijs, welke hun vooi hun koeien uitbetaald wordt, terwijl ook de Commissie haar groote tevredenheid le kennen gaf over de kwaliteit van het geleverde vee. Toen het 6-jarig zoontje van B. voor zijn moeder een doosje lucifers van boven moest halen, stak hij er boven een aan en wierp deze, naai zijn meening, op straat. Even latei kwam het dienstmeisje waarschuwen, dat boven alles vol rook stond. B. haastte 2ich naar boven, waar bleek, dat de vitrage, de gordijnen en het behang in brand stonden. Ook waren reeds enkele ruiten gesprongen. B. wist het vuur te blusschen. school alhier te zenden, want anders vrees ik dat er meer aanvragen zullen komen. De heer Fossen: We moeten de menschen hierin volkomen vrij laten. De Voorz.Ik zou niet willen trach- ..n ze over te halen. Dat moeten de menschen met hun geweten uitmaken. De heer Kuis; Maar men zou te toch kunnen zeggen, dat andere Katho lieke kinderen hier wel de openbare U.L.O.-school bezocht hebben. Stemmen; dat weten ze wel. De heer Kamphorst verklaart de gedachte van den heer Kuis wel goed te vinden. Z. h. st. wordt echter besloten con form het voorstel van B. en W. Soest Aan den Ossendamweg (onbewaakte overweg) is een trein in botsing ge komen met een viachtauto van Hoekstra die een dienst onderhoudt tusschen Deventer en Amsterdam. De vracht auto werd op zij geschoven. Eén der inzittenden werd door glasscherven bloedend verwond, terwijl de ander ongedeerd bleef. Binnenland Opheffing van halten. Overwogen wordt op de volgende kleine stations en halten geen reizi gerstreinen meer te doen stoppen Appel. Groenekan West, Houten, Ka- naalweg en Kootwijk. Opheffing van de eerste klas. Algeheele afschatfing der eerste klasse acht de directie der Ned. Spoorwegen niet gewenscht. Vooral ten behoeve van het verkeer over grootere afstan den zal zij ook op den duur waar schijnlijk betnuden moeten blijven. Voor het overige is het streven in het algemeen op beperking van het aantal rijtuigklassen gericht. Zoo zullen de in aanbouw zijnde Diesel-treinen slechts twee rijtuig-klassen hebben. Het door electrificatie of door ver vanging van stoom door diesel tractie vrij gekomen materieel der hoofdlijnen zal op de secundaire lijnen aanwen ding kunnen vinden Onbewaakte overwegen. In 1933 hebben zich tot 12 Novem ber op de onbewaakte overwegen 68 ongevallen voorgedaan, waarbij 38 per sonen hel leven hebben verloren. Hoe wel het aantal ongevallen nietgrooter is dan in vorige jaren, zijn dit jaar de noodlottige gevolgen van ernstiger aard geweest dan te voren. Groot is het aantal gevallen, waarbij meer één persoon werd gedood. In nagenoeg alle gevallen is onvoorzichtigheid ot roekeloosheid van de bestuurders van motorrijtuigen de oorzaak geweest. Hoe groot die roekeloosheid is. moge blijken uit het feit, dat in het tijdvak October 1932-October 1933 het aantal ongevallen op bewaakte overwegen, veroorzaakt door bestuurders van motorvoertuigen en veelal gepaard gaande met vernieling van neergelaten afsluitboomen, niet minder dan 376 bedroeg. Men vergelijke dit cijfer het boven voor onbewaakte overwegen vermelde. Te Reka heeft men kwiklagen ont dekt. Onderzoekingen hebben aange toond dat zich in den bodem nog andere mineralen bevinden als lood, koper, zink, zilver en een weinig goud. De kwiklagen zijn echter zeer over vloedig. Van buiienlandsche zijde zijn den eigenaar van den grond exploitatie aanbiedingen gedaan. Het huisvuil wordt in de woningen der Amsterdammers verzameld in aller lei voorwerpen, die voor een groot deel voor dat doel ongeschikt zijn, stof laten opwaaien en de werklieden van den reinigingsdienst kwetsuren veroorzaken. B. en W. achten het dan ook gewenscht, tot invoering van het nieuw ophaalstelsel over te gaan Daartoe zullen 200.000 emmers be schikbaar worden gesteld, waarmede een u'tgave van f350.000 gemoeid is, te verdeelen over drie jaren. De te verwachten besparingen bedragen het jaar 1937 af 185.000 per jaar. De storm op de Zwarte Zee heef groote verwoestingen aangericht, vooral in de buurt van de stad Samsoen. Niet minder dan 60 schepen zijn vergaan en overal spoelen wrakstukken en strandinrichtingen aan. Er zijn veel dooden en vermisten. De schade loopt in de millioenen. Ook elders zijn tal rijke menschenlevens te betreuren. De zware storm in de Tyrrheensche i de Adriatische Zee heeft aan de kusten van Calabrië en Sicilië groote schade aangericht. De rails van de spoorwegen werden over een grooten afstand weggesleurd en onder water gezet. De visschers- schepen hebben zeer veel van der storm te lijden gehad. Nabij Messina zijn aan het strand gelegen l.uizen door de golven over stroomd en het geheele huisraad is vernield. Een zeilschip is vergaan, waarbij, naar verluidt vele menschen het leven verloren hebben. Een koopman, die op het Poolsche platteland met een wagen handel dreef, werd aangevallen door een bende wol ven, die de beide paarden verscheur den. De koopman loste schoten uit zijn karabijn, doch was, toen hij zijn voorraad verschoten had, op het punt aan de beesten ten offer te vallen, toen hij ontzet werd door soldaten, dïe op het hooren van de schoten te hulp snelden. is ingediend tegen Noere Tecla, een 40-jarigen Syriër van Fransche natio naliteit, die bekend heeft voor waarde van meer dan 300.000 gld. diamanten en andere edelsteenen de afgeloopen vier jaren te hebben gesmokkeld, Te Antofagasta (Chili) heeft een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij niet minder dan 7 personen den dood vonden. Bij het afrijden van een heuvel weigerden de remmen van den wagen en deze stortte in een aan den voet van den heuvel liggend dorp. De 7 inzittenden werden op slag gedood. In het Tsjechoslovaaksche dorpje Klinova heeft een dezer dagen het echtpaar Dlmitri-Jevitsj zijn 100-jarig huwelijksfeest gevierd. De echtelieden lelden beiden 118 jaar en genieten een goede gezondheid. Stojan en Yolka Dimitri-Jevitsj verrichten nog dagelijks kleine huishoudelijke bezigheden. Naar verluidt, bereidt de Regeering een wet tot beteugeling van het euvel der uitverkoopen voor. Ook tegen het cadeaustelsel schijnt de Regeering wet telijk te willen optreden. Te Amsterdam ontstond brand in een villa aan de Weteringschans. Bij een nauwkeurig onderzoek bleek, dat er voor pl.m. f75.000 aan juweelenen 5 vosbonten vermist worden. Het motor-mailschip „Indrapoera' van de Rotterdamsche Lloyd is door een feilen brand gedeeltelijk vernield: het vaartuig brandde als een fakkel; verloren is hel echter niet, daar het gelukte hel vuur tot het middengedeelte ie beperken. De schade bedraagt on geveer 200.000 gulden Te Compiègne (Fr.) kwam een auto terecht temidden van 30 soldaten. 2 soldaten werden gedood, 8 gewond. In een gevecht tusschen boeren en de politie nabij Yurecuaro in Mexico, werden elf personen gedood en velen gewond. De aanleiding lot het gevecht ren politieke meeningsverschillen. In de gevangenis van Keulen een 32-jarige man onthoofd. Hij had hel vorige jaar zijn vrouw en zoon ■ermoord. Te Hasselt is een vervolging inge steld tegen een paar ouders, die er van verdacht worden hun kindje van 6 maanden, door opzeiiclijke onthou ding van 't noodzakelijke voedsel, te hebben laten overlijden. Bij een brand in de celluloidfabriek in Spiers zijn drie arbeiders in de vlammen omgekomen. Twee anderen worden nog Uit Resica (Hong.) wordt gemeld, dal in een mijn op 5 K.M. afstand van deze stad een mijngang is ingestort, waardoor 12 arbeiders werden bedol ven. Vijf hunner werden gedood, de overigen werden ernstig gewond. De Sowjet regeering heeft besloten een bedrag van 9 millioen roebel be schikbaar te stellen voor den bouw van luchtschepen. Bij de uitbarsting van den vulkaan Izalco in San Salvador zijn verschei dene menschen om hel leven gekomen. Een aantal boeren werd onder den gloeienden lavastroom, die uil den kra ter vloeide, bedolven. Eenigc boeren hofsleden en koffieplantages zijn reeds door den stroom van lava verzwolgen. De Tweede Kamer heeft de artike len van de afdeeling Landbouw zonder debal en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Minister Verschuur deelde mede, dal nieuwe tarieven zullen wor den ingevoerd voor de bij de Crisis- varkenscentrale aangesloten export slachterijen. Het 7-jarig zoontje van den hoofd onderwijzer De Graaf te Kota Radjah, dal langs den weg was gezeten, is door een Aljeher met een mes in den buik gesloken. De aanvaller is gear resteerd. Door de plotseling ingevallen felle st zijn vele duizenden nog|le velde staande bloemkoolen in West-Fries land bevroren. Toen de heer en mevrouw Schrij ver te Velp Zondagavond om elf uur thuis kwamen, ontdekten zij drie man- de keuken, die snel de vlucht Men had kunnen constateeren i hunner een leren jas droeg. De politie werd onmiddellijk gealar meerd en slaagde er in te Velp den met de leeren jas te overmeeste- Hij had een revolver met zes scherpe patronen in zijn zak en boven dien nog twaalf losse patronen. Na een streng verhoor bekende hij, met de beide anderen, H'e evenals hij uit Arnhem afkomstig waren, inbraken te hebben gepleegd, niet slechts bij ge noemde familie, maar ook schuldig le zijn aan een 30 k 40-tal diefstallen met inbraak in het afgeloopen jaar in Velp, Arnhem en Oosterbeek. Ook in Engeland bracht een ijzige oostenwind strenge vorst en sneeuw val. In Zuid-Wales ligt de sneeuw op sommige plaatsen een meter hoog, waardoor het verkeer ernstig wordt belemmerd. In de haven van Constanza ont stond muiterij onder de bemanning van het Poolsche stoomschip „Polonia", omdat de gezagvoerder weigerde een stoker, die aan boord ziek was ge worden, naar het ziekenhuis te laten brengen. Veertig leden der bemanning verlieten het schip, doch zij werden door de Roemcensche politie gearres teerd en aangezien zij verzet pleegden, per trein naar Polen gezonden. Peare, de Australische minister van Oorlog, heeft in het parlement mede gedeeld, dat de Australische weermacht zoodanig zal worden uitgebreid, dal zij berekend zal zijn op de verdediging van Australië zonder de hulp van En- gelsche strijdkrachten. Te dien einde is o.m. voorzien in de vervaardiging van slrijdwagens volgens hel model der nieuwste Engelsche tanks. Dezer dagen is te Haarlem een hu welijk voltrokken onder ongewone om standigheden. Een Duitsche dienstbode was opgesloten in het Huis van Be waring, verdacht van doodslag op haar pasgeboren kind. Haar verloofde wenschte, hoe de uitspraak van de Rechtbank ook zou luiden, met haar te trouwen. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand voltrok het huwelijk in tegenwoordigheid van 6 getuigen. Te Siamboul brak een groote brand uit. Het Paleis van Justitie brandde geheel af. De beroemde Aya Sophia, eens kathedraal en thans Moskee, die op nog geen 25 M. alstand van het Paleis van Justitie staat, liep groot gevaar eveneens door hel vuur te worden aangetast. De aangerichte schade is van zeer grooten omvang. Vele archieven, waarvan sommige eeu wen oud zijn, zijn door het vuur ver nield. Bij een huiszoeking in een woning in een der voorsleden van Buenos Aires, waarheen eenige bandieten de wijk hadden genomen, openden dezen het vuur op de agenten, die het beant woordden. Een bandiet en een agent werden gedood, negen personen den gewond. Toen de heer Harmsen, wonende aan de Maetsuyckerstraat te Den Haag thuis kwam, vond hij zijn 73-jarige echlgenoote zeer overstuur met ver schillende verwondingen op den divan zitten. Terwijl zij alleen thuis was, had iemand zich toegang tot de woning verschaft en haar de wonden toege bracht. Diefstal ia ae beweegreden ge weest er worden althans eenige voi werpen vermist. Vermoedelijk heeft de gang der woning een worsteling plaats gevonden tusschen mevrouw Harmsen en den dader. In de gang bevonden zich namelijk groote plassen bloeder kleefde bloed aan de muren en het kleed achter den kapstok was gescheurd. De dame is inmiddels overleden. Met ingang van heden moet voor afgeleverde partijen consumptieaard appelen aan verbouwers een bewaar- loon worden vergoed van 10 cent ner 100 kg. voor kleiaardappelen en 5 ct. per 100 kg. voor zandaardappclen. Consumptieaardappelen mogen dan dus door verbouwers niet worden verkocht en afgeleverd beneden de voor de ver schillende groepen gestelde minimum richtprijzen plus dit bewaarloon. Toen een electricien te Wormer bezig was met het verrichten van reparatiewerkzaamheden aan een kraan in de papierfabriek van de firma Van Gelder, kwam hij in aanraking met den eleclrischen stroom. Hij viel van een hoogte van 6 meier en kwam met het hoofd op den grond terecht. De man overleed spoedig. Amersfoort'» ontwlkkelln88tf®n^ door a. F. Van Beurden. X. Het HBvik, de Singels. Wij gau nu langs een dee zooals men er in de stille Stichtsche stedekens e he( Hav,|{) het oude vestingjes nog zoo vele vindt. Zij ademen rust en^ Havikje der heeren v Kerknieuws Aartsbisdom Utrecht. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van UtJecht heeft benoemd lot Pastoor le Loenersloot den Zeereerw. Heer J. Lam me rts en lot Pastoor le Pullen den Zeereerw. Heer J. F. M. Verheuvel, thans Kapelaan te Goor. c viiiu1. 1.1] nn-'"-" i Amersfoort behoort lot dat soort. Het Havik is bijzonder schilderachtig, overschaduwd door linden met een paar brugjes en omringd door fraaie huizen. Door de Lavendelstraat gaan wij naar het Havik. Wij vinden hier op no. 779 „het verdwaalde Schaap" een groot huis van den tabaksverkooper Mathijs Kamer kort bij de brug naar de Bloemendaalsche poort (later Heuvelins. Lagerwelj JK en Boon) hoe men aan dien naam komt. is een raadseltje. Nog staan er „het Glazen Kerkje", „de oude Grutmolen" en „de Kloek" (zie jaarverslag Flehile '^Later^we nu^eens even iets verder gaan zien langs de Eem. Onder de Poort door van de Groote Koppel lagen langs de Eem no. 1032 hel derde huijs het „Schippersveerhuijs", behoorende aan Johannes Maas, timmerman (later Hendrik Bloedberg, erven Maas, Pee! van 't Zwarieland)ook geelt men op een „Amsterdamsch veerhuis"natuurlijk zijn hier de veerhuizen goed ver tegenwoordigd. Acht huizen verder, no. 1039 rechts dus van de tem, „het Witte Lelietjen" van Jansze Veen (later Maike Veen); dan daarnaast no. 1040 „het Messieschip", genoemd naar de aanlegplaats van liet mestvervocrend schip, loebehoorend aan Roeloff ten Ham (later Herman van Maren)een heel raar pleidooi voor de exploitatie der herberg; en no. 1041 „de Bleek' van Jan Heuvcling, vellschipper (later Jan Staal). In Amersfoort heeft men veel bleeke- rijen vooral aan den kant van Monnikendam. Er werd veel linnen vervaardigd. (In Flehile is een steen geborgen van „hel Spijker", dus van een bergplaats, A, met een woonhuis de Steen stelt voor een oesterschelp mei een spijker door boord); van de Kleine Koppel herkomende van no. 1042 Juffrouw Ida van Lilaer (later Justus Hooft van Huijsdutjnen. dan Bart en Gcrril Poort); daar lagen ook nog no. 1651 het „Visjen'', eene herberg mei woning van Johannes Maas (zie 1032), „de Zon", „oe Hand" en „hel Vierkantje" (verslag Flehite 1929) builen de Kleine Koppel „Jerusalem". Op de Singels. Hier en daar vindt men geteekende huizen, b.v. lusschcn kleine St. Jan straat en St. Andriesstraat op den Zuidsingel no. 280 Huis de Pelicaan I" van Jan de Wijs (later |an van Thienen) no. 281 daarnaast „hei Vergulde Hooit" van Hendrik Spoormakers, linnenwever en op den Zuidsingej „het Arsenaal." Op den Westsingel, aan Davidshof „'t Klaverblad". 1631 ,,'t Glashuijs" van Wouter van Lokhorst (iater Abraham CohcrtJ. 1632 „den Doelen" van de Stad Amersfoort, thans nog gemeentekantoren- gebouw, school en Gasthuis, De „Doelen", oorspronkelijk een schutters- sociteit, waar men met den hand en kruisboog school, werd een socieleit met grooten tuin. 1634 „de Turflon" of „Kroontje" hoek Spuij tegenover Museum. In de Zogstraat no. 535 „de Vijgeboom" tegenover de Oliestecg, van Brinkensteijn (later Jan van Londen). In de Coninckstraat no. 511 „de Tabaksplant" aan de Pomp (naast 25 op dan Hoek, Hendrik Craanen, coopman in granen (later Engeltje van Ommeren). No. 536 „de Poth", Stichting. No. 67 12-14 „het Pesthuijs bij den Poth". Dit huis is indertijd gebouwd om de zwarte dood of pest te weren. Veel raad wist men niet tegen deze snelwerkende ziekle. Dan de „Zwaanhalssteeg", waarvan de naam denkelijk is afgeleid van een uithangbord. In de Krankeledenslraat, hoek O.L.Vr. Kerkhof „de Kapel" no 1224-25 van Sibertus van Straalsond.

De Eembode | 1933 | | pagina 2