Kerstartikelen Kerstcadeaux N.V. Middenstands-Bank Kantoorboeken Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrljdag- middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan Uitgave n de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 19 Dec. 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advetleeren Advertentlïn moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 75 De stormen des levens hebben evenzeer noodig als de zonneschijn. Er zijn meer menscheir omgekomen door voorspoed dan door tegenspoed. Pierre Joseph Proudhon. in het jaar 1840 verscheen er een geruchtmakend boek met den veel- zeggenden titelQu' est ce que la propriété (Wat is eigendom Wekte de vraag op zich reeds bevreemding, het antwoord scheen een uitdaging aan hhet gezond verstand, aan dc rechtvaar digheid. aan de meest elementaire grondslag waarop de eeuwen door het menschclijk geslacht had voortge bouwd en gesteund, om in de stoffe lijke behoeften te voorzien. Wrang, bitter, vernietigend immers klonk het antwoord: Eigendom is diefstal. Is eigendom dan werkelijk diefstal? Neen, zeggen millioenen en millioenen, eigendom is de rechtmatige vrucht van arbeid, van spaarzaamheid, van intelli gentie, van gelukkige omstandigheden, maar niet van diefstal. Komen sommi gen al op een minder geoorloofde wijze r.an hun bezittingen dit is te be treuren en de wetgever moet daartegen o inet alle strengheid waken, maar dat zijn de uitzondeiingen. Eigendom is de eenig mogelijke grondslag waarop de mensclielijke verhoudingen kunnen steunen, eigendom is dc onmisbare levensvoorwaarde voor het menschc lijk geslacht. Is eigendom diefstal?Ja, schreeuwen millioenen, ja, eigendom is de vrucht van georganiseerde uitbuiting der eco- nomisch-zwakkere klassen door de bezitters, die altijd .ijker en rijker worden, omdat ze den arbeider het rechtmatige loon onthielden, omdat ze het zoo verkregen kapitaal tot nieuwe winslwerving op even schandelijke wijze productief maakten. Ja, eigendom I is diefstal, omdat natuurlijkerwijze aai de wieg der menschheid hel commu- I naai bezit heeft gestaan. Eigendom is I diefstal, omdat de wetgeving, het leger, de vloot, de politie, de godsdienst zelfs, dienstbaar zijn gemaakt aan de I' vergrooting van het bezit der bezitters. Het neen en het ja staan nog altijd tegenover elkaar, hebben de menschen in twee kampen gescheiden, hebben haat en vertrouwen en verbittering en Strijd op leven en dood gebracht. Ruk den eigendom de oogen uit, onthoofd hem, hak hem in stukken, maak hein levenloos, ontneem hem alle bekoring, alle voorrecht, de mensch zal weer worden als in het paradijs, de toestand zal weer worden als in de reine dagen van het ongestoorde geluk der schuldeloosheid. De gemeenschap der goederen „communio bonorum" wordt in onze dagen door millioenen nagestreefd. De bereiking van dit doel zal, zoo geloo- ven de volgelingen, het aanzien der aarde vernieuwen Geen misdaad, geen ontucht, geen hebzucht of nijd, zal den mensch nog langer onleeren. Hetkwaad. ook in de afzichtelijkste vormen, zal van de giftklieren worden beroofd, de slagtanden getrokken. De mensch on- f!t dergaat een metamorphose. Hij verrijst als een phoenix uit de asch der ver gane geslachten, om met tieren vleu gelslag te stijgen in de schittering van het eeuwige licht. De profetie var saias gaat in vervulling. In het duizend- arige rijk van vrede en geluk „waar de gerechtigheid tot gordel der lendenen zal dienen waar de wolf met het lam vredelievend omgaatwaar de luipaard zich naast het geitje zal neervleienwaar de leeuw het jonge kalf met rust laat", is geen sociaal onrecht meer mogelijk, want „een kind zal hem alle drijven". In die toekomststaat „loopen de beer en de koe in dezelfde wei, hun jongen groeien tezaam op" en het gevaar i: opgeheven, zoo zelfs: „dat het zoog- kind zich zal verinaken bij het hol van den adder, de hand zal steken in den muil eener basilisk". De groote ver broedering der volken zal aanbreken, de internationale ontwapening worden doorgevoerd.de vrede onverwoestbaar blijken, want „de volken zullen hun zwaarden slaan tot spaden, hun sporen lol sikkels, het cene volk zal tegen het andere geen zwaard opheffen, het oor logvoeren zal niet meer worden aan geleerd." En dat alles zal voortvloeien uit de opheffing van het particulier bezit? De vernietiging van den eigendom staat gelijk met de terugkomst op aarde var %,den paradijstoestand? Inderdaad, mil- - lioenen gelooven het, streven er naar als een bereikbare werkelijkheid, en maken hel tot een begeesterend levens doel, tot uitgangspunt van ieder par ticulier en gemeenschappelijk streven. Kantoorboekhandel F. A. TULP Langestraat 65 A Tel. 326 Wie zijn dan die idealisten? Het zijn de communisten, het zijn de aanhan gers van Pierre Joseph Proudhon, de schrijver van het absurde boek, de steller van de fatale vraag, de gever an het moordend: antwoord. Geboren in 1809 uit arme ouders te Besancon is Proudhon geworden de eigenlijke vader der anarchie. Dooreen beurs kon hij studeeren en nu wordt hij achtereenvolgens beambte bij een scheepvaarlondcrncming, uitgever van revulutior.naire periodieken, volksver tegenwoordiger. schiijver van wereld- beruchte boeken, directeur van een volksbank, gevangene wegens aanran ding van het gezag, redacteur van dag bladen, barreling voor zijn overtuiging, om eindelijk na een leven van de meest emotioneele wederwaardigheden, den I9en januari 1865 in een voorstad van Parijs te sterven. Hij zit vol verbluf fende paradoxen: de orde bestaat in de anarchie. Alle menschen zijn gelijk en wij, derhalve volgens hun natuur en bestemming autonoom. Wie de hand op mij legt om mij te regeeren is een usurpater en een tyran, ik verklaar hem tot mijn vijand. De uitbuiting der menschen door menschen is diefstal. Welnu, de regeering van den mensch door den mensch is slavernij. En iedere godsdienst, die met het dogma vn het Pauselijk gezag eindigt, is niets anders dan aanbidding van den mensch door den mensch, is afgodendienst. Derhalve weg met alie regeering, met alle absolutisme. Zelfs geen demo cratie. geen volksregeering. Het is steeds de mensch, die den mensch gebiedt, een fictie, die der vrijheid geweld aan doet. Geen panijen meer, geen gezag meer, absolute vrijheid van de men schen en burgers. Zoo raast in waanzinnige overspan ning deze geniale psychopaeth door. Met grenzelooze consequentie breekt hij het heele organisme der bestaande maatschappij af. tot zelfs de funda menten wroet hij om, de godsdienst, het geloof zelfs is hem slechts een gruweltuig der verdrukking. Hoe komt hij nu tot de uitspraak, dat eigendom diefstal is? Pater Pesch zegt daaroverProudhon gaat uit van dc stelling, dat slechts een ruiling, waarbij gelijke waarden jeruild worden, vrij en rechtvaardig is. jlechts door toe te geven aan geweld, of door bedrog misleid, kan de con tractant toestemmen in het aanvaarden van een geringere waarde als tegen prestatie voor zijn ruilobject. Nu is het echter klaarblijkelijk, dat, bij de heden- daagsche loonverhoudingen, de arbei ders in hun loon niet de volle waarde ontvangen voor hun geleverden arbeid. Werd de rechtvaardigheid betracht, dan zou, wanneer bijv. 20 arbeiders tezaam met een kap.talist produceeren en ieder der 21 deelnemers op gelijke wijze bijdroeg aan de vervaardiging van de pioduclen, ook ieder van hen, na af trek van het in de productie gestoken kapitaal, een gelijk [aandeel van de producten, respectievelijk van de winst moeten ontvangen. In plaats daarvan echter ontvangt de arbeider loon, waar van de minderwaardigheid daardoor bewezen is, dat de arbeiders met hun loonen dc eigen producten niet kunnen terugkoopen. De kapitalist ontvangt dus meer bij de ruiling met den arbeider, dan hij dezen aan loon geeltdat wil ecuter volgens Proudhon's leer zeggen de lounovereenkomst is noch vrij noch rechtvaardig. De kapitalist maakt van de gunstige positie, waarin hel eigen dom der productiemiddelen hem heeft geplaatst, gebruik om de rechtvaardige tegen-prestatie aan den arbeider te erkleinen. Hij eigent zich een deel oe van de arbeidsopbrengst der arbei ders, zonder een tegenprestatie ervoor te geven, hij oogst, hoewel hij niet zaait, verteert ofschoon hij niet voort brengt, geniet ofschoon hij niet arbeidt. Zoo b edt zijn eigendom van de pro ductiemiddelen hem een aanleiding tot diefstal en de eigenaar kan in dezen zin ook inderdaad een dief genoemd vorden: La propriété c'est Ie vol. Eigendom is diefstal. Proudhon laat zich ook hier weer door den schijn der dingen verblinden, zooals later de befaamde meerwaarde- theorie van Marx geen sieek hield tegenover nuchtere kritiek, zoo ook gaat Froudhon's stelling, zeer nauw verwant aan Marx leer, mank aan op pervlakkigheid. De bepaling der loonen loopt inderdaad langs heel andere ka nalen. Trouwens, niet alleen in dit opzicht heeft Proudhon verkeerde din gen gezegd. Zijn zoo verderfelijke anar- chische boeken heeft hij later zelf her roepen, nadat ze helaas hun funesten invloed reeds hadden geoefend en nog lang zouden blijven oefenen. Hij die dc regeeringen tot den grond wilde afbreken, erkende later, dat zonder een regeering de maatschappij dieper daalt dan tot een toestand van verwildering. Op later leeftijd zag de eens zoo stormachtige Proudhon in de regcerin- gen hel schild, dat het recht beschermt, de degen, die het wreekt, de weeg schaal, die het vaststelt en het oog, dat het bewaakt". Zoo is Proudhon aan den eenen kant de verderfzaaienden profeet, der anarchie geweest, aan den anderen kant echter een sprekend voorbeeld van de zelfcritiek die niet aarzelt te weerspreken wat eens voor waar wetd gehouden. F. DE KOCK. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Gemeenteraad. Bij circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken, betreffende: „rijksbijdrage in gemeentelijke ikosten van werklozenzorg", heeft de Regee ring ter kennis van de gemeentebe sturen gebracht, dat de Rijksbijdrage voor het jaar 1934 in totaal op een belangrijk lager niveau zal moeten worden gebracht. Naar aanleiding hiervan is het nood zakelijk de vastgestelde begrooting voor 1934 te herben, teneinde deze ernstige vermindering in ontvangst op te vangen, waardoor nog f 17.835.66 moet worden gedekt. Er zal dekking moeten worden ge zocht voor rond f 121.000. Begrijpelijk is, dat zulks niet mo gelijk is zonder tol belastingverhooging en een verder gaande loons- en salaris- vermindeting te komen, doch allereerst meenden B. en W. de geheele begroo ting aan een revisie te moeten onder werpen. In verband met nadere gegevens kunnen de volgende ontvangst-ramin gen verhoogd worden: Secretarie-leges en rechten van den burgerlijken stand met f800.—. Straat- en rioolbelasting met f5000.— Hoofdsom der personeele belasting met f 1000.—. Opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting met f2500.— terwijl de volgende uitgaaf-ramingen kunnen verlaagd Jaarwedd n secretarie f 4000. Schrijf- en bureaubehoeften 1200. Druk- en bindwerk 1900. Verlichting en verwarming f 200. Abonnementen en aank. boeken f 70. Receptiekosten 1100. Vervallen der kosten voor licha melijke oefening poliile f 100. Gemeentereiniging 12300. Wering van schoolverzuim f40. Verzekerin", werkverschaffing f3500. Qemeente-deurwaardcr wegens reor ganisatie f 1000 ol totaal f21710. Vervolgens stellen B. en W. voor: De bijdrage in de administratiekos ten door het Grondbedrijf aan den ge wonen dienst ie verhoogen met f 2500. Verhooging der schoolgelden voor het gymnasium en het handelsonder wijs, in verband met de hoogere schoolgeldregeling voor de Rijks Hoo- gere Burgerschool I 2000. Vergoeding voor het bijwonen der Raadsvergaderingen en Commissiever gaderingen, alsmede der afdeelings- vergaderingen te verlagen, waardooi een besparing wordt verkregen van f 850. Beperking der verlichting door vroe ger dooven van avondlaniaarns f 3000 Subsidie wijkverpleging en zuige lingenzorg verlagen met 10 pet. f I In te trekken het besluit tot stichting in het tweede Badhuis 14293. Kosten doorbraak binnenstad in plaats van in 1 jaar in 3 jaar af te lossen f2000. Bijdrage aan den kapitaaldienst ver minderen met I 1200. Op Ie heffen het openbaar voorbe- -eidend lager onderwijs f 1000. Subsidie kinder-werktuinen vermin deren met 1500. Subsidie landbouw-wintercursus in te trekken f50. Subsidie tuinbouwcursus in te trek ken f 150. Subsidie voor musea en openbare bibliotheken te verlagen met 10°/0 f950. Subsidie Vreemdelingenverkeer te verlagen met f 1000. Na deze bewerking der begrooting bleef nog een nadeelig verschil bestaan van rond 180.000. Daarvoor wil men de jaarlijks op de reserves der bedrijven te maken rente ten goede doen komen aan den gewonen dienst der gemeentehuishou ding. In ronde cijfers berekend zal de rentcbijschrijving in totaal f 17.000 opleveren. Vervolgens belastingverhooging en verder gaande loons- en salariskorting, dan met ingang van 1 Januari 193^ reeds wordt toegepast. Daarbij achten B en W. zich verplicht, er op te wijzen, dat de begrooting voor 1935 nog ongunstiger beeld zal vertoonen dan 1934. Volgens een voorloopig opgemaakte berekening zal het dienstjaar 1933 ver moedelijk een nadeelig saldo vertoo nen van rond f 130.000, tengevolge van minder ontvangsten en meerdere uitgaven voor crisissteun en terugbe taling van een bedrag van f47.620.49 wegens in vroegere jaren te veel ont vangen inkomstenbelasting. Aangezien de begroeting voor 1934 een nadeelig slot van vroegere diensten ven rond f20.000 heeft te dragen, zal de be- grooling voor 1935 uit dien hoofde dus rond f 110.000 meer te dekken hebben of, tezamen met de extra last van f20000 wegens korting op de fondsuitkeering, een totaal meerdere last van 1130,000. Het is noodzakelijk dit belangrijk nadeel der begrooting 1935 reeds ge deeltelijk nu op te vangen. Daarom wil men een deel van hel nadeelig slot 1933 in 1934 dekken. Teneinde dc moeilijkheden voor 1935 dus tot geringere proportie terug te brengen, stellen zij voor een bedrag van 127.000 van het vermoedelijk nadeelig slot 1933 over te brengen naar 1934. Het hier voor genoemd, door belastingverhoo ging en salariskorting op te vangen voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incaaaeeringen Spaar-dep jsito's rente 8pet. ongedekt verschil wordt dan verhoogd. Daarentegen wordt de meerdere last van 1935 boven 1934 verminderd. Plaatsing in de tweede klasse fonds belasting geeft een meerdere opbrengst van f45.000 over een vol jaar. Aan gezien de toepassing kan geschieden over het bclastingja.-r 1934 '35, komt uit deze verhooging voor 1934130.000, terwijl 1935 uit dit middel een dekking kan vinden van f45.000 Korting op loonen en salarissen, achten B. en W bezwaarlijk uitvoer baar ingaande 1 Januari 1934, in ver band met de onlangs aanvaarde korting. Toch meenen B. en W. dat de alge- meene maatschappelijke toestanden een verder gaande verlaging gebiedend noodzakelijk maken, zoodat zij, tege lijkertijd voldoende aan de uilnoodi- ging om een onderzoek naar de nor men in te stellen, een salarisherziening voorbereiden, waarbij de korting, met ingang van t Januari 1934 op 3 bepaald, wordt opgevoerd tot een korting van gemiddeld 10 Hier mede zou ten bate van de gemeente huishouding komen een mindere last van rond (40.000 per jaar. B. en W, stellen voor, zoodra het onderzoek is afgeloopen, de nieuwe regeling aan het Georganiseerd Overleg aan te bicden en het daarheen te lelden, dat de ver hoogde korting ingaat opjl April 1934, waardoor de gemeentebegrooting 1934 met rond f 30.000 kan worden ontlast. Verhooging der opcenten Personeele belasting tot een bedrag van f30.000. Parochie S». Henricus. Op den tweeden Kerstdag des avonds uur wordt door het Meisjeskoor van het Patronaat der St. Henricus-parochie een zanguitvoering gegtven onder lei ding van den Weleerw. heer Kapelaan Bachg, met medewerking van eenige zangers en het zangkoor der St. Hen- ricuskerk. Kaarten 25 ct. bij bestuur en leden; plaatsbespreken 26 Dec. na de Hoog mis. Kinderen zonder geleide hebben geen toegang. In de Vrijdag te houden raadsver gadering komt nog aan de orde Voorstel van Burgemeester en Wet houders om machtiging te verleenen af te wijken van art. 6 onder a en b. van het Werkliedenreglement voor de aanstelling van J. Verhoef tot terrein- werker bij de Gemeentebedrijven. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om de overeenkomsten met de ziekenhuizen betreffende verpleging van voor rekening van de gemeente opgenomen patiënten voor één jaar te verlengen. Voorstel tot vaststelling van dc kost prijsberekening van het Grondbedrijf. Voorstel tot het aangaan van geldleening. Voorstel tot aanvulling van dc lijst van straatnamen. Voorstel verordeningen vergunnings recht. Afwijzend advies op het adres van de Sigarenwinkeliersvereeniging, waar bij wordt verzocht toe te staan hun winkels geopend te houden op de Zon dagen 24 en 31 December a.s. Overname van strooken grond aan de Zogstraat. Vergunning Ie verleenen tot het aan brengen van reclames aan lantaarnpalen. Verhuring aan Z. v. d. Bijl van grond met beerput aan den Lageweg, Verhuring aan de P.U.E.M. van grond aan den Lageweg voor den bouw een transformator. Verhuring van grond aan de St. An- drlesstraat aan de P.U.E.M. voor den bouw van een transformator. Verhuring van weiland onder Hoog land aan K. van de Geest. Verhuring van weiland onder Hoog land aan E. van Willigenburg. Wijziging van verschillende Raads besluiten strekkende tot verkoop var bouwterreinen in het Soesterkwartier. In alle gewenschte Llnlaluren Kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Langestraat 84 Talaf 628 Taxi of auto noodig Amersfoort. Hebt U een Parochie St. Aasfridaa. Het Kerstboomfeest wordt gehouden op Woensdag 27 Dec., 2 uur,voorde Meisjes en op Donderdag 28 Dec., 2 uur, voor de jongens in de Patro naatszaal aan de Tollenslaan. Het Programma luidtI Opening door den ZeerEerw. Pastoor, 2 Kerst lied: „de Herdertjes", 3 Film, 4Trac- tatie, 5 Kerstlied: „Stille Nacht", 6 Film, 7 Tractatle, 8 Kerstlied: „Herders hoe ontwaakt gij niet", 9 Film, 10 Tractatie, 11 Film. Gemeentezaken. Om dekking te vinden voor dc sterk gedaalde inkomsten tengevolge van het beduidend verminderen der Rijks-bij dragen voor werkloozensleun, moet er ook in onze gemeente sterk worden bezuinigd op korten termijn. Daarom stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor te besluiten tot het toepassen van gemiddeld 10 percent korting op alle gemeentelijke subsidies en tot opheffing van het gemeentelijk openbaar voorbereidend lager onder wijs. Verder: a. de begrooting 1934 te wijzigen, en de daarmede verband houdende besluiten vast Ie stellen; b. over de jaren 1933,1934 en 1935, de bedragen der rentebijschrijving bij de reservefondsen der Gasfabriek en het Openbaar Slachthuis en bij het Fonds voor bijzondere doeleinden ten Soede te brengen var. de gemeentc- egrootingenover de genoemde jaren: in de begrooting 1934 op te nemen i gedeelte van het vermoedelijk na deelig slot der rekening 1933 tot een bedrag van (27.000.-; d. met ingang van het belastingjaar 1934—35 de gemeente ten aanzien der gemcentefondsbelasting te plaatsen in de tweede klasse; e. in afwachting eencr salarisher ziening, tot het verkrijgen van het noodige evenwicht voorloopig een ont- vangstpost, groot (30.000.—, op de begrooting 1934 tc plaatsen met de omschrijving: te verwachten voordeelig verschil tengevolge eencr in voorbe reiding zijnde salarisherziening; t. met ingang van 1 |anuari 1934 dc verordening tot heffing van opcen ten op de Personeele belasting te wij zigen. K. R. O.-Vereeniging. De Jaarvergadering van de K.R.O. Vereeniging, aid. Amersfoort zal wor den gehouden op Donderdag 21 Dec. 's avonds 8 uur n de benedenzaal van de R. K. Werkliedenvereeniging „St. Jozel". De agenda vermeld Opening door den wn. Voorzitter Notulen vorige Algemeene vergadering- Verslag Secretaris en Penningmeester. Benoeming van een Kascommisslc. Be handeling ingekomen stukken. Bestuurs verkiezing (Voorz. en Secretaris hebben bedankt). Kort propaganda-woord van den Geestel. Adviseur Past. HooIJman. Rondvraag en sluiting.

De Eembode | 1933 | | pagina 1