P De Gembode F. A.Tulp Kantoorboeken Ordners Kaartenkastjes Kaartsystemen Kantoorboekhandel Allerlei Kantoorboeken Fa. li. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort B - 'j DE EE'.'BODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 5 Jan. 1934 ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiPn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 80 De toon van de volmaakte persoon lijkheid is niet een maar van vrede. Epistel en Evangelie. Zondag onder het Octaaf van Driekoningen. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; XII, I Broeders! Ik smeek ti bij de barm- harlighcid Gods, dat gij uwe lichamen opdraagt tot eene levende, heilige. Gode welbehagelijke offerande: uw geeste lijke eeredienst; en weest niet dezer wereld gelijkvormig, maar hervormt naar de vernieuwing uws gemoeds, om te erkennen, wat de goede en welbe hagelijke en volmaakte wil Gods zij. Went ik zeg door de genade, welke mij gegeven is, aan allen onder uniet hooger van zich te denken dan het behoorlijk is te denken, maar met be scheidenheid te denken, en zóó als God aan een ieder eene mate van geloof heeft toegedeeld. Want gelijk wij i-> één lichaam vele ledematen hebben, doch al de ledematen niet dezelfde verrichting hebben, zoo zijn wij, velen, één lichaam in Christus en, ieder af zonderlijk, elkanders ledematen, in Christus Jezus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. LucasII, 42—52. Toen |ezus twaalf jaar geworden was, en zij, volgens de gewoonte van het feest opgingen naar Jeruzalem en, nadat de dagen voleind waren, terug keerden, bleef het Kind Jezus te Jeru zalem achter; en zijne ouders wisten het niet. In de meening nu dat Hij bij het reisgezelschap was, trokken zij ééne dagreize voort en zochten Hem onder de bloedverwanten en de bekenden en, Hem niet vindend, keerden zij naar Jeruzalem terug om Hem te zoeken. En het geschiedde, dat zij na drie dagen Hem in den tempel vonden, zittend te midden der leeraars, hen hoorend en hen vragenden allen, die Hem hoor den, waren verbaasd over zijne wijsheid hcid en zijne antwoorden. Zij nu ston den verwonderd, toen zij Hem zagen. En zijne Moeder zeide tot Hem Zoon! waarom hebt Gij ons zóó gedaan Zie, uw vader en ik zochten u met smart. En Hij sprak tot henWaarom zocht gij Mij V.'ist gij niet, dat Ik zijn moet in hetgeen mijns Vaders is? Eu zij begrepen het woord niet, dat Hij tot hen sprak. Hij nu ging met hen a' en kwam te Nazareth, en Hij was hun onderdanig. En zijne Moeder bewaarde al deze woorden in haar hart. En Jezus nam toe in wijsheid en jaren en in genade bij God en de menschen. den jongen Jezus, die zoo ootmoedig aan Maria en Jozef gehoorzaamde, u ter harte gaan, opdat gij nooit aan den plicht van gehoorzaamheid jegens uwe ouders moogt ontbreken. Evangelie verklaring. Zondag onder het Octaaf van Driekoningen. Wie verwondert zich niet ten hoogste, dat Jezus, de Zoon van den levenden God, de Heer van Hemel en aarde, zich niet alleen onderwierp aan de be velen van Maria, zijne Moed r, maar ook gehoorzaamde aan Jozef, zijnen Voedstervader Welk een schouwspel menschen gebieden en een God-menscli is hun gehoorzaamMaria en Jozef bevelen en Jezus is hun onderdanig' Leert, kinderen! uit dit voorbeeldvai den Zaligmaker, hoe bereidwillig gij uwen ouders gehoorzamen moet in alle dingen, waartoe u hun bevel, als het niet zondig is, aanhoudt. Gij moet, met eenen bcreidwiliigen ijver, al datgene getrouw en stiptelijk opvolgen, wat de wil uwer ouders van u vordert. Gij moet niets nalaten, wat tegen het uit dritkkelijke bevel uwer ouders slrijdi) is. Hiertoe verbindt u niet alleen di 'natuurlijke en goddelijke wet, maar di goede God belooft u ook tijdelijk, ei hierna eeuwig, een gelukkig en zalig leven, als gij uwen ouders gehoorzaam heid, liefde en eer bewijst. Dit wordt u uitdrukkelijk indachtig gemaakt in het vierde gebod gij zult uwen vader en uwe moeder eeren, opdat gij lang moogt leven op aarde. Hoe menigvuldig zijn dus niet de zonden der kinderen, waaraan zij zich alleen tegen de gehoorzaamheid jegens hunne ouders kunnen schuldig maken? Zij zondigen iederen keer als zij in het geheel niet doen, wat de ouders hun gebieden; ook worden zij nog aan zonden schuldig, al doen zij ook, wal hun geboden wordt, wanneer zij het tevens niet gewillig, niet bereidvaardig, niet getrouw of niet ootmoedig vol brengen. En hoe menigmaal is dit niet het geval bij die kinderen, die L.angestraat 65 t.o. Krommestr. Telefoon 326 Waarom duur drukwerk voor Uw convocatie's die maar even gebruikt worden? Oroote besparing voor Uw kas als wij ze voor U gereed maken. TYPE- EN COPIEERINRICHTING VITESSE KON. WILHELM1NASTR. 10 Niet stilhouden als de veiligheid dit vordert: J. B. Nijkerk f50 of 2 d. Nummer-letter niet verlicht: G.J.K. woonpl. onbekend f 2 of I d.P. L. Amersfoort f3 of 1 d.H. j. L. Ren- kum idem. Onvoldoende autoverlichting: E. E. iissi-m 15 of 2 d. Geer rijbewijsD. de H. Amersfoort f5 of 2 d.; W. H. Bussum f3 of 1 d. plus idem voor niet aangeven richting. \A ielrijden zonder belH. v. d. Z. Utrecht f2 of 1 d. In dronkenschap een auto besturen G. H. Bunschoten een maand hechtenis een half jaar ontzegging van rijbe voegdheid. "S Liturgische Kalender. Week van 7 13 Januari. N.B. lederen dag Credo, alsmede Prefatie en Communicantes van Drie koningen. Zondag 7. H. Familie J. M. J. (Tijd eigen achter Driekoningen) Mis Exultet, 2e geb v. d. Ie Zond. na Driekon., 3e gebed van Driekoningen. Maandag 8. Mis v. Driekon-, 2e geb. d. Ie Zond., 3e geb. Deus qui salutis. Dinsdag 9. Mis v. Driekon., 2e geb. Deus qui salutis, 3e voor Kerk of Paus. Woensdag 10. Alles als gisteren. Donderdag 11. Mis v. Driekon., 2e geb. H. Hyginus. 3e geb. Deus qui salutis. Vrijdag 12. Alles als Dinsdag. Zaterdag 13. Octaafdag. Mis van Driekoningen. r Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. Benoemd tot Pastoor te Benschop Dr. H. B. Vroom, sinds 1916 professor aan liet Seminarie te Culemborg. St. Alfonsus-Retraitenhuis te Amersfoort. In 1933 hielden 3561 personen in het St. Alfonsushuis eer.e retraite. Er werden gedurende 1933 voor man nen 46, voor vrouwen 31, totaal 77 retraiten gegeven, waaraan deelnamen 2133 mannen, 1428 vrouwen. Welk aandeel iedere parochie in onze omgeving daarin gehad heeft, wijst de volgende lijst aan Achtcveld 16, Amersfoort totaal 213, I.: O.L.Vr. 68, H. Ansfr. 35, H. Franc. H. lienr. 30, Apeldoorn 26, Baarn 47, de Bildt 6, Bilthoven 7, Blaricum 10, Bunnik 65, Bussum 118, Cothen 13, Ede II, Ecinnes 8, 't Goy 12, Ha- mersveld 15, Hilversum 164, Hoogland 24, Hooglanderveen 4, Laren 69, Maarn l.Renktim 14, Rijsenburg 3, Soest 14, Soesierberg 7, Utrecht 625, Wage- ningen 51, Wijk bij Duurst. 7, Zeist 44. Binnenland Weinig lichtpunten v r 1934, Minister-President Colijn heeft ir een onderhoud gesproken over de voor uitzichten voor 1934. Daarbij zei de premier o.m.: Er zijn heel weinig lichtpunten naar mijn oordeel die recht geven om te vertrouwen, dat er in het jaar 1934 merkbare verbetering in den eco- nomischen loesland zal intreden. De oorzaken daarvan liggen voor de hand, omdat er nog zoo weinig uitzicht is, j dat het goederen-verkeer zich op vrije- I reu voet zal gaan ontwikkelen. Eerder eigenzinnig zijn, die bijna alles betcr|m..ct men vreezen, dat de autarkische willen welen,die zoo licht hunne ouders j strevingen in verschillende landen hun tegenspreken eu dwarsboomenO kin- eindpunt nog niet hebben bereikt. Wat derenlaat dit schoone voorbeeld van Nederland in hel bijzonder betreft, mag worden gehoopt, dat de toestand niet slechter worden zal, omdat we lang zamerhand in ons productie-systeem meer aanpassing hebben gekregen bij de mogelijkheden van afzet en de verwarring in het productie-proces daardoor allicht iets minder groot zal zijn dan ze gewest is. Ongeveer precies eender denkt de voorzitter van de Kamer van Koop handel te Amsterdam er over. Deze is van oordeel, dat de heftige wereldcri sis haar diepste punt heelt bereikt, hetgeen echter nog lang niet wil zeg- ;en, dat de conjunctuur zich weer de- nitief in opwaartsche richting zou be wegen. En over ons eigen land zegt hij Er wordt bij nadere beschouwing van de omstandigheden in ons land dan ook weinig aangetroffen, dat op een wederopgaande lijn wijst. Wel vormt het optreden van een Regeering, waar- de nationale krachten convergeeren die in de achter ons liggende maan den reeds heeft doen blijken van den vasten wil om op krachtige en beleid volle wijze het bewind uit te oefenen, een hoopvollen factor voor de naaste toekomst. Mussert c.s. Volgens het Handelsblad berust het pas uitgevaardigde verbod .an lid maatschap der N. S. B. voor ambte naren, op een niet publieke, schrifte lijke, uitlating, die volgens het geheim rapport, dat over deze zaak schijnt te bestaan, er op zou wijzen, dat de be weging van Mussert niet op het stand punt staat dat in elk geval steeds aan het wettig overheidsgezag gehoorzaam heid verschuldigd is. De Provinciale Slaten van Utrecht namen reeds een besluit om automa tisch over te nemen de Rijkslijst van voor rijkspersoneel verboden vereeni- gingen voor het provinciaal personeel. Als de goedkeuring der Kroon op dit besluit is afgekomen, gaat ir. Mus sert heen als hoofdingenieur en wordt hij dus „vrijgestelde" zijner beweging. Een keuze zal o.a. ook moeten wor den gedaan door den heer C. v. Geel kerken, commies Ier Provinciale Grilfie, die secretaris-penningmeester der N. S. B. is. Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Radioreglement (houden van zend apparaat zonder vergunning) G. A. v. M. den Helder, vrijspraak. DronkenschapJ. G. V. Baarn f 10 4 d.; J. N. Utrecht l8of4d.;D. D. Veendam f 10 of 5 d.P. P. zwer vend f 15 of 6 d.T. de H. idem. ljkwet: H. V. Soest f2 of 1 d. Te Amersfoort een rijwiel onbeheerd laten: J. A. v. d. H. Amersfoort f3of ld.; J. W. idem; C. K. Hamersveld idemA. W. Voorthuizen idem, Wielrijden zonder lichtW. v. d. B. Barneveld f 3 of 1 d.Th. J. S. Amers foort idem; Th. J. H. van R. idem; J. D. idemJ. L. Soest idemA. K. Stoutenburg idem. In Baarn te snel rijdenM. A. j. Amsterdam f 5 of 2 d. Niet behoorlijk uitwijkenA. H. v. A. Soest f25 of 10 d. Met auto de veiligheid van verkeer in gevaar brengen D. L. G. Maastricht f 10 of 4 d. De 32-jarige seingever J. D. in de ondergrondsche werken van de staats mijn Emma te Heerlen-Treebeek, is bij het optrekken van de lift bekneld ge raakt tusschen de lift en de schacht- balken. Kort daarop is hij overleden. Uit den Omtrek Achteveld Leden van de R. K. Jonge-Boeren- Bond zullen op Zondag 7 en Maandag 8 Januari, in de zaal van de Boeren leenbank een Tooneeluitvoering geven. De zaal zal beide avonden wel geheel gevuld zijn, omdat in de laatste jaren geen uitvoering meer werd gegeven. Eemnes Burgerlijke stand. Geboren: Aieida Maria, d. van E. Kuijer en G. A. Stalenhoef. Overle den: Mijntje Hoogenboom, 67 j. Te Ierseke is ingebroken bij Lin- denberg, oester- en mosselhandelaar. De familie was op bezoek bij familie. De inbrekers hebben de brandkast opengebroken en het daarin aanwezige papieren- en goudgeld ter waarde van pi m. f 12.000 ontvreemd. Alle kouderecords zijn in verschil lende steden van Canada geslagen, o.a. te Ottawa, waar een temperatuur var 37 gr. Fahrenheit onder nul werd ge registreerd, de laagste temperatuur sedert 44 jaar. Er zijn 15 personen tengevolge van de koude overleden. Een ontzettende bliksemstraal, waar- a de vonken in vele richtingen sprongen, veroorzaakte nabij Johannes burg den dood van vier inboorlingen, maakte vier anderen bewusteloos en doodde vijf dieren. Een van de be- wustelooze inboorlingen zal niet meer te redden zijn. De bliksem heeft alle slachtoffers de haren afgebrand. Een gezelschap artsen zal naar 't Poolgebied trekken, om een plaats uit te zoeken voor een gezondheidsoord boven den poolcirkel, waar de ultra violette stralen van de zon, naar men meent, krachtiger zijn. Sinds lang is n.l. bekend, dat Poolonderzoekers slechts zelden te lijden hebben van verkoudheid, winterhanden, bronchitis en andere kwalen, welke in de lager gelegen landen des winters geregeld voorkomen. Een arts, die op Spitsber gen overwinterd heeft, verklaart dat beenbreuken en dergelijke verwondin gen, die in warmer streken amputatie noodig hebben, in het Poolgebied op bevredigende wijze genezen. Bij Miinchen is tijdens dikken mist i met twee paarden bespannen slee door een personentrein aangereden. Een heereboer en een 8-jarig knaapje werden gedood, terwijl een ander knaapje ernstig gewond is. De beide paarden zijn eveneens omgekomen. De regeering te Turkije heeft be sloten een belasting op brood Ie hef fen, welke gedeeltelijk zal worden ge bruikt om de begrooting in evenwicht te brengen. De belasting is bijzonder onpopulair bij de bevolking, daar Tur ken veel brood eten, en dit voedings middel thans ongeveer 15 pet. duur der zal worden. De heer N. v. d. Burg te Vlaar- dingen heeft zijn lOOsten verjaardag Hoevelaken De bevolking bedroeg op l Januari 1934 698 mannen en 676 vrouwen, tezamen 1374 inwoners. Het vorig jaar waren deze c'jfers 678 mannen en 665 vrouwen, tezamen 1343. Er werden geboren 41 kinderen. Er vestigden zich 34 mannen en 50 vrouwen, tezamen 84 personen. Naar elders vertrokken 37 mannen en 45 vrouwen, tezamen 82 personen. Overleden 5 mannen en 7 vrouwen, tezamen 12. Er werden 12 huwelijken gesloten, In het afgeloopen jaar is de bevolking der Gemeente dus met 31 personen toegenomen. Hooglanderveen Op Zondag 7 Januari geeft deToo- neelvereeniging „Ons Genoegen" een zeer prettige feestavond op 't Houten Veen. Tegen een lagen entreéprijs kan een ieder er van genieten. Er wordt gezorgd voor vroolijke nummers, waar onder ook eenige succesvolle tooneel- stukjes. Soestdijk De gewone jaarlijksche houtverkoo- ping van Soestdijk, Particulier Paleis en Domein van H. M. de Koningin- Moeder, zal plaats hebben op Woens dag 10 Januari, des voorm. 10 uur, in de stallen van het Paleis. gevierd. Bij reparatie-werkzaamheden aan een gasleid.ug is te Isianboel een ernstig ongeluk gebeurd. Gas stroomde een huis binnen. 19 personen liepen hierdoor een ernstige gasvergiftigingop. Beroepsinbrekers hebben een bezoek gebracht aan een juwelierswinkel te Saarbrücken. Zij roofden voor rond 80.000 francs aan sieraden en onge veer 1000 francs aan geld. Behalve de Ver. Staten lijdt ook Canada onder een felle koude. Ver scheidene personen zijn tengevolge van de koude gestorven. Een dikke sneeuwlaag belemmert het treinverkeer. A In alle gewenschte =- Llniaturen Kantoorboek- en Schrijfmichinehandel Langestraat 84 Telef- 528 Zeist De Burgemeester dezer gemeente mr. C. J. Baron van Tuyl van Seroos- kerke, heeft ontslag genomen als bur gemeester. 15 jaar lang was hij in bediening. Zeist klom in dien tijd van 17000 tot ruim 27000 zielen. BERICHTEN UIT AMERSFOORT In memoriam Wethouder Veis Heijn. Toen ons heden het bericht van het overlijden van onzen Wethouder ter oore kwam, konden wij het nauwelijks gelooven. Wij zouden hem, die dagelijks con tact met ons had en altijd vol belang stelling was voor de onder hem ge stelde diensten en voor ons werk, nooit meer de hand drukken. Wij hebben gedurende ons directeur schap geen anderen wethouder gehad en wij hadden wel gewild, dat er nooit verandering in zou zijn gekomen. Door hei nauwe contact, dat hij mei ons had, was hij oin zoo te zeggen dagelijks van alles wat er in de be drijven omging op de hoogte en zijn groote belangstelling maakte het tot een aangename taak hem zoo volledig mogelijk in te lichten. Bij de besprekingen, die wij me he-i mochten hebben, over de dage- lijksche gang der bedrijven, over het personeel, over wijzigingen verbete ringen en uitbreidingen, kwam zijn zakelijke aanleg, zijn heldere blik, zijn juist oordeel, zijn absolute eerlijkheid en zijn nobel karakter steeds tot uiting en daardoor was het voor ons een genot, al deze aangelegenheden met hem te mogen bespreken. Zijn zeer gewaardeerde raad en hel der oordeel zullen we voortaan moeten ontberen. Wij behouden gelukkig de herinnering aan een nobel mensch, die op beminnelijke wijze met ons omging en wien de belangen van personeel en diensten zeer ter harte ging. Wij zullen die herinnering dankbaar bewaren, wij zullen den heer Veis Heijn zeer missen. Beenhakker en Van Rhijn, Amersfoort, 3 Jan. 1934. Nutsspaarbank. Bij de Nutsspaarbank werd in 1933 aan spaargelden ontv. f 7.560.292.17 (vorig jaar f7.706.518.28) en terugbe taald f 7.281.909.36 (v. jr. f7.531.005.— zoodat meer werd ingelegd dan terug betaald f278.382.81. Het spaarderskapitaal bij den aan vang van 1933 groot f5.535.357.04 klom tot f5.984.006.83. Het aantal ingeschreven inleggers steeg van 15.495 op i Januari tot 16.565 op 31 December 1933. R. K. V. V. „Amersfoort". Zondag wederom een drukke dag met alle 4 de elftallen. Het eerste trekt uit naar Montfoort n daar tegen het op eigen terrein zeer sterke M.S.V. I de strijd aan ie binden. Ais niet beter gespeeld wordt dan j.l. Zondag, vooral wat meer om de vleu gels, zal het een harde dobber worden. Het 2e elftal ontvangt aan de Leus- derweg L.V.V. II uit Laren, een der sterke ploegen uit die afdeeling. Eer. zware strijd waarvan niet veel te zeggen valt. Het kwaadst van allen krijgt het 3e elftal het 's middags om 12 uur aan den Leusderweg, waar ze ontvangt Bilthoven li. Dit elftal staat aan de kop gevolgd door Amersfoort III. Mocht het 3e erin slagen deze wedstrijd te winnen, dan is er een mooie kans op het kam pioenschap, doch verliezen ze deze wedstrijd dan is Bilthoven te veel voor. Het Bilthoven team zijn in lengte stuk voor stuk een Meter grooter, doch laat Amersfoort het met vlugheid en open spel trachten te winnen. Het 4e elftal moet naar O. K. V. II ook in dezelfde afdeeling als het 3e elftal, doch van deze strijd is niet veel te bepalen, daar beide tegenstanders elkaar nog niet eerder ontmoet hebben. De Indoor-training gaat vanavond niet door! Burgerlijke Stand. 30 Dec, 1933. Geboren: Gijsbertus Johannes Henricus, z. v. J. H. Pasche- dag en G. Bolkesteijn Johanna An toinette, d. v. R. J. Craanen en A. v. d. Brink. OverledenGijsbertus de Zoeten, oud 27 jaar, echtgen. van G. Haast Hendrik Hermanus Elbertus Morren, oud 67 jaar, echtg. v. J. M. C. Wagenvoort Theodorus Hendri- kus Heessen, oud 62 jaar, weduwn. v. L. van Gellekom. 2 Jan. 1934. Geboren Theodorus Christianus, z. v. v. Eijkelenburg en M. T. H. van Well Johanna, d. v. G. Batavier en A. R. van der Geld Jacob, z. v. J. J. Toonen en A. Lijns- velt Willem, z. v. C. v. Veenendaai en N. Versteegh Aartje, d. v. F. v. Doornik en L. van Zoeren Petro- nelia Cygina, d. v. B. H. Kok en M. Volmer Pieter Jan, z. v. P. Vermie en C. W. jansen Carolina, d. v. J. Galenkamp en G.Jansen. Overleden Lena Huijg^n, oud 61 j., ongeh. Adrianus Antonius van Bekkum, oud 54 jaar, echtgen. v. T. C. v. Ramselaar Otto Frederik Willem Rietveld, oud 63 jaar, echtgen. van H. Mandersloot Eduard Cornelis Henricus v, Wijarda, oud 79 j., wed.n. v. A. M. H. Wijarda. 3 Januari. GeborenGerrit, z. v. H. de Roder en D. Verhoef. Gehuwd S. Vijn en P. J. M. van Geel. Over leden H. v. Dijk, oud 79 jaar, wed.n. van M. L. Zoeteman. 4 Januari. GeborenGerrit, z. v. I. Dunk en A. Berendse Jan, z. v. R. Tiggelaven en A. v. d. Bunt David Adriaan, z. v. A. N. Opstelten en A^ A. Millenaar Christina Josepha, d. v. M. A. v. d. Berg en A. M. Bouman Jannie Geertje, d. v. A. Teunissen en J. te Knive. Ondertrouwd: Wa- keikamp en J. F. Tolhuis M. P. Los en D. van Zomeren T. A. J. Rijn bergen en C. Vonk H, H. Siikvoort en L. T. Kok G. v. Barneveld en A. Kramer. OverledenGezina Mark horst, oud 76 jaar, echtgen. van A. v. de Vlasakker Nicolaas Veis Heijn, oud 74 jaar, weduwn. van P. van der Eijk Berendina van Dam, oud7IJj., echtgenoote van J. H. Lever.

De Eembode | 1934 | | pagina 1