m m F. A. TULP KING Fa. H. Elzenaar SNELTAXI Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 26 Jan. 1934 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentifin moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur a Telefoon 314 nuvcitcimcii uiwMVH in den morgen zijn bezorgd. Zeven en Veertigste Jaargang - No. 86 Hij is allet.i waarlijk geleerd, die geleerd heeft Gods wil te doen en zijn eigen wil te verzaken. Thomas van Kempen. Epistel en Evangelie. Zondag genoemd Septuagesima. Les uit den eersten brief van den H. apostel Paulus aan de KorinthifirsIX, 24—X, 5. BroedersWeet gij niet, dat zij die in de renbaan loopen, wel allen loopen, maar dat één den prijs ontvangt Loopt Kzóó, dat gij dien behalen moogt. Ier kampstrijder nu onthoudt zich van alles; en zij nog wel om eene vergankelijke kroon te verwerven, wij echter om eene onvergankelijke. Ik dan loop alróó, niet als in het onzekere ik kamp alzóó, niet als in de lucht Staande maar ik tuchtig mijn lichaam en breng het tot dienstbaarheid, opdat ik soms niet, na anderen gepredikt te hebben, zelf verworpen worde. Want ik wil niet, dat het u onbekend zij, broeders! dat onze vaders allen onder de wolk zijn geweest, en allen de zee zijn doorgegaan, en allen in Mozes gedoopt zijn geworden in de wolk en in de zee, en allen dezelfde geestelijke spijs hebben gegeten, en allen dezelfden geestelijken drank heb ben gedronken (zij toch dronken van eene geestelijke, hen volgende steen rots; de steenrots nu was Christus); maar niet in het meerendeel van hen heeft God welbehagen gehad. EVANGELIE volgens den H. Matthcus; XX, 1—16. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingen deze gelijkenis: tiet Rijk der hemelen is gelijk aan een huis vader. die vroeg in den morgen uit ging om arbeiders voor zijnen wijn gaard te huren. Nadat hij nu met de arbeiders was overeengekomen voor -één tienling daags, zond Itij hen in zijnen wijngaard. En toen hij omtrent het derde uur uitging, zag hij anderen op de markt ledig staan en zeide hun Gaat ook gij in mijnen wijngaard, en ik zal u geven wat billijk is. En deze gingen. Andermaal ging hij uit omtrent het zesde en het negende uur en deed insgelijks. En omtrent het elfde uur ging hij uit en vond anderen staan en zeide hunWaarom staat gij hier den gnnschen dag ledig? Zij zeiden tot hemOmdat niemand ons gehuurd heeft. Hij zeide hun Gaat ook gij in mijnen wijngaard. Toen het nu avond geworden was, zeide de heer des wijngaards tot zijnen opzichterRoep de werklieden en geef hun het Icon, beginnend van de laatsten tot de eersten. Toen dan zij kwamen, die omtrent het elide uur gekomen waren, ontvingen zij iederéén tienling. Als nu ook de eersten kwamen, meen den deze dat zij meer zouden ontvan gen echter ontvingen ook zij ieder één tienling. En dien aannemend, mor den zij tegen den huisvader, zeggende: Deze laatsten hebben één uur gearbeid, en gij hebt hen gelijk gesteld met ons die den last van den dag en de hitte gedragen hebben. Doelt hij antwoordde en zeide tot een hunnerVriendik doe u geen onrecht. Zijt gij niet voor één tienling met mij overeengekomen Neem wat het uwe is en ga heenik wil aan deze laatste evenveel geven als aan u. Of staat het mij niet vrij te doen wat ik wil Is uw oog boos, omdat ik goed ben Aldus zullen de laatsten eersten, en de eersten laatster- zijn. Velen toch zijn geroepen, maa weinigen uitverkoren. Evangelievertïliirln>5, Zondag Septuagesima. In deze gelijkenis hebben we twee punten te onderscheiden: le. de ping van de werklieden in den t gaard2e. de uitbetaling van het loon. De Zaligmaker verhaalt ons in 't eerste gedeelte, hoe de huisheer op verschillende uren van den dag uit gaat naar het marktplein en daar ar beiders huurt om te arbeiden in zijn wijngaard. Ze komen overeen één tien ling loon te zullen ontvangen. In dit gedeelte van den parabel wijst ons jezus op het grootc geheim der uit verkiezing. De verschillende dag, waarop de arbeiders geroepen worden, duidt op de verschillende leef tijden, waarop God de Zijnen roept. Sommigen arbeiden in Gods wijngaard sinds hun prille jeugd, anderen geven aan Gods roepstem gehoor op lateren leeftijd, wederom anderen worden eerst K?ntoorboeken Ordners KANTOORBOEK HANDEL Langestr. 68 t.o. Krommoslr. - TEL. 326 IPEPERMUNTI vrouwen die God gediend hebben sinds de kinderjaren, heiligen die eerst aaitode wereld hebben toebehoord, zon daars die ten slotte op het sterfbed lot inkeer gekomen zijn. De leiding van Gods voorzienigheid in het grootc mys-i teiie der uitverkiezing! Reden voorl ons om nooit over ons zeiven of over anderen te wanhopen. Ook ter elfder ure kan God nog met zijn genade den zondaar treffen en tot bekeeringj brengen. Als tweede punt komt dan de uit betaling van het loon. Krachtens over eenkomst ontvangen ze allen cén ticn- 'ing, dus hetzelfde loon. Dit is echter liet naar den zin van de arbeiders, die den geheelen dag gearbeid hebben en de hitte en last van den dag ge dragen hebben. Als zij bij de uitbe taling zien dat de laatsten één tienling ontvangen, meenen ze méér te zullen ontvangen dan zi en als dit niet ge beurt zijn ze teleur gesteld. Doch ten onrechte, gelijk de huisvader hun ook nordt. Zij zijn overeengekomen één tienling een dag te zullen arbeiden en hun geschiedt derhalve geen onrecht als de huisheer uit louter goedheid en vrijgevigheid ook aan de anderen eenzelfde loon uitbetaalt. Wel noet dit voor deze anderen een reden :ijn van grootc dankbaarheid. De tienling nu, die aan het einde 'au den dag als loon wordt uitbetaald, is het beeld van het Eeuwig Leven, dat de rnensch aan hel eind van zijn aardsche bestaan ontvangen zal als toon voor zijn arbeid in het Rijk van God. Dat Eeuwig Leven zal gegeven wor den aan allen, die aan Gods roepstem beantwoorden, ook aan hen, die gelijk de goede moordenaar reeds te sterven liggen. Dit zij voor de rechtvaardigen, die geheel hun leven God gediend hebben, geen reden tot morrenim mers hun geschiedt daardoor geen onrecht, maar dit zij voor allen een reden tot verheerlijking van Gods goed hcid en vrijgevigheid, en voor de zon daars een reden tot bekeering. Ja hel voor den rnensch, zoolang hij leeft, oit te laat. Altijd, op welk tijdstip n het leven die bekeering ook moge plaats hebben, zai hij Christus' belofte deelachtig worden„et vitam aeler- possedebitis, gij zult het eeuwig i bezitten". Liturgische Kalender. Week van 28 Jan. - 3 Febr. Zondag 28. Septuagesima, Tijdeigen, Mis Circum dedurunt zonder Gloria, 2e geb. II. Agnes, 3e geb. Deus qui Salutis, Prefatie H. Drievuldigheid. Maandag 29. H. Franciscus v. Sales, Credo. Dinsdag 30. II. Martina. 2e geb. Deus qui Salutis, 3e voor Kerk of Paus. Woensdag 31. H. Petrus Nolascus. Donderdag I Febr. II.Ignatius,Bisschop Vrijdag 2. Maria Lichtmis. Feesteigen. Heden Kaarsenwijding, Credo, Pref. v. Kerstmis. Zaterdag 3. Mis van O. L. Vrouw. Salve, bij Votiefmisscn, 3e geb. II. Blasius, 3e geb. v. d. H. Geest, Deus, qui Corda, Pref. II. Maagd. Terwijl de gemoederen nog in hef tige beroering zijn over de Stavisky- zwertdclarijen, waarbij de Fransclie politici meer en meer betrokken zijn en waarover het oubliek opnieuw r.p een handtastelijke wijze zijn verontwaardi ging gelucht heeil, wordt andermaal de belangstelling gevraagd voor een nieuwe schandaal-affaire, vaarbij de mogelijkheid aan het licht is gekomen, dat een spaarbankdirecteur, die in alle kringen een zeer geziene persoonlijk heid was, het geld heeft opgemaakt een groot aantal kleine spaarders. Men spreekt zelfs over een bedrag van 200 millioen francs, dat deze directeur met allerlei hoogstaande vrienden en vriendinnen in zeven jaar heeft opge- De zaak vertoont weer heel veel overeenkomst met de Stavisky-affaire. Ook hier heeft men weer te doen met een beruchten en brutalen oplichter, die reeds in 1926 zich aan oplichting i eeriige millioenen schuldig maakte daarna zoo snel promotie heeft ge maakt, dat hij aan hel hoofd kwam te staan van een groote spaarbank. En door zijn machtige politieke relaties vloog het groote publiek er in en bracht zijn gelo aan deze aartsoplichter. Daar komt nog bij. dat hij reeds lang ver dacht werd, dat zijn beheer eel te wenschen overliet. Er zijn zelfs her haaldelijk klachten bij de Justitie bin nengekomen, maar dank zij zijn invloed rijke relaties ging de heer Alexandre, io heet de nieuwe oplichter, steeds ij uit. Niemand deed hem wat. Ook nu zullen al die politici wel eer beweren, dat ze in het steunen i beschermen van dezen oplichter volkomen te goeder trouw waren. Po litici schijnen in Frankrijk buitengewoi mnoozel en goedgelouvig te zijn. Het zijn wel treurige tijden welke hel Fransche volk doormaakt. 8cliandual. In een van onze vorige hebben we gewezen op de gewetens crisis, welke een groot deel der wereld teistert, een crisis, welke tot gevolg heeft, dat nu hier, dan daar groote fi nancieele en politieke schandalen aar het lic.it treden. Die schandalen wijzen op een ontstellende verdorvenheid verantwoord lijke kringen, Met name in Frankrijk valt men van het eene ongeluk in het andere en het eene financieelc schandaal in andere. En we weten niel wat erger is voor de reputatie van het Fransche volk, de mistoestanden die bestaan op het ge bied van het verkeerswezen, waarbij men van de eene ramp in de andere valt of de mistoestanden in de leidende In hun laatste levensjaren door Gods financiecle, economisch en zelfs poli genade getroffen. We zien dit heden iticke kringen, waardoor de financieelc ten dage, en de geschiedenis der Kerk schandalen met een verontrustende toont het op iedere bladzijdemannensnelheid elkander opvolgen. Met groote bezorgdheid wordt de ontwikkeling van de verhoudingen in Duitschland tegemoet gezien, vooral wat betrelt de vrijheid van godsdienst en de vrije organisatie der katholieke jeugd. Die bezorgdheid spreekt ook uit een rede van Z. H. den Paus tot een delegatie van de Duiische vereeniging jeugdige katholieke werklieden, een korte toespraak zei Z. H. den Paus, dat de katholieke gezellenver- eenigingen in Duitschland een zwaren tijd doormaken. Te meer verheugen Hem de bewijzen van aanhankelijkheid aan de Katholieke Kerk, welke Hij in de afgeloopen periode uit Duitschland mocht ontvangen. Hij hoopte dat spoe dig betere tijden voor de katholieke ■rganisaties zouden aanbreken. Dat die tijden er nog niet zijn, be wijst een betooging van de katholieke jeugd regen de nationaal socialistische Hitler-jeugd te Stuttgart. De politie dreef de betoogers her haaldelijk uiteen. Onze Grondslag- Zeer veel van onze tegenstanders en de katholieke politiek als een dorre verst trde beweging. Men kan zich daar niet in vrijheid bewegen, alles zit in hokjes ingedeeld, heet het daar. Elkeen moet de eenmaal van boven af gegeven uitspraak volgen. De katholieken zijn één kudde.... Nu zijn die tegenstanders altijd ge wend meer naar ons dan naar zich zelf te zien. Met die vrijheid loopt het ;-bondenheid de natuurwet, welke God eiken rnensch ingeeft. Ze werden ons geopenbaard in de H. Schrift en in de leer van Chris tus en Zijn Apostelen. De katechismus ontvouwt ze al aan onze kinderen, omdat we er van kindsbeen af naar moeten leven: in ons gezin, op school, op straat, in de kerk, als we handel drijven, als we politieke daden stellen aan de stembus, in Raad, Staten en Kamers. Overal en te allen tijde zijn e gebonden door en onderworpen n die beginselen, het uitgangspunt ii al ons doen en laten. Maar die beginselen uitgezonderd, aanvaarden wij, katholieken, de onver anderlijkheid van al heel weinig din gen. Onze beginselen vragen ons geen voorkeur voor ecnigen staatsvorm, voor bepaalde staatsinstellingen of wat dan politieke beweging zelfs is I in verandering. Ons pro gram van politieke wenschen wijzigt zich naar omstandigheden. En de in stellingen van onze partij waren tot nu toe voortdurend in ontwikkeling en eranderden telkens onder den invloed an de wenschen der katholieken die daarop allen vollen invloed kunnen uitoefenen. Op het oogenblik is in de Katho- ieke Staatspartij zelfs alles in ver nieuwing. Sinds Schaepman's ontwerp is er in ons politiek program over beginselen weinig gezegd. Langen tijd scheen dit ook n:et noodzakelijk. De beginselen spreken de katholieken im mers vanzelve aan. Maar het bleek nu, dat verleidelijke frazen van anderen in onzen tijd van materieeien nood vele katholieken het spoor bijster doen worden, Een beginselprogram is dus wel degelijk een hooge eisch. Thans is ee i door het Partijbestuur benoemde commissie bezig er een te ontwerpen. Dan komt er verder verandering in het Reglement onzer partij. Ingezien wordt, dat de tweehoofdigheid, de voor zitter van den Partijraad naast den voorzitter van het Partijbestuur, op den duur aanleiding kan geven tot moei lijkheden. Wanneer deze wijziging wordt aangebracht, belet niets desge- wehscht ook andere bepalingen te wij zigen. Volgens een hardnekkige traditie komt voor de volgende Kamerverkie zing ook ons Kiesreglement opnieuw op de helling. We kunnen verschillen de veranderingen verwachten. Het keurslijf voor de kiezers, dat personen j aan zetels bond, zal eindelijk wel ver dwijnen. Zoo blijft in onze partij alles in ont- ikkeling, is er voortdurend hervor ming. En aan elk katholiek, lid van de partij, wordt gevraagd hoe hij over die voor te stellen veranderingen denkt, of hij vóór of tegen is, welke wijzigingen hij in de plaats der voorstellen wil zien aangebracht. Alle wenschen komen terecht bij het Partijbestuur en den Partijraad, welke lichamen onder den invloed van de leden zijn tot Maataanbieding Colb. Costnum met 2e Pantalon .voor 35.- 39.- 44.- DE DOM Kantoorboeken in alle gewenschte Linlaturen Kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Langestraat 84 Telef 528 Mariaplaats Utrecht Slotlaan Zeist Varkensmarkt Amersfoort teekenen. Met het oog op de a.s. kal- verenbeperking vertrouwen wij, dat een ieder tot deze telling zal medewerken, daar ook dit in zijn eigen belang is. Tevens zal hem dan de gelegenheid worden geboden door den teller, om een aanvrage voor lidmaatschap te teeker.en en welke hij dezen, tegelijk met de telling zal dienen mede te geven. Daar de telling zoo spoedig moge lijk dient te geschieden, verzoeken wij ook hiervoor uwe volle medewerking. nde de vrijwillige levering van runderen aan de Crisis-Rundvee-Cen trale te bevorderen, worden thans ook 'oor de boeren grijze leveringskaarten oor het vee verkrijgbaar gesteld bij de secretarissen der Plaatselijke Rund vee Commissies tegen betaling van 10 cent per stuk. Secretarissen der Gewestelijke Rund vee-Centrale voor Utrecht zijn: District Baarn—Eemnes—Bunscho ten: P. Th. Brouwer, Zuidereind 6, Baarn. District HooglandP. Kuijer, Hoog land A 30. District Soest—Amersfoort K. Lam, rktstraat 63 te Soest. District Stoutenburg: P. v. d. Hengel, Achterveld C 51. District Leusden G. E. van Maanen, Rubensstraat 1, Amersfoort. een leening, waarvoor 5 percent rente wordt betaald. Het eerste jaar geeft zulks een ver- indering van rentelast ten bedrage van f4000 en vervolgens van f 10.000 's jaars. Deze conversie-leening isgeenobli- gatieleening, doch wordt gefourneerp op gewone schuldbekentenis door en kele financieele instellingen. Waar Amsterdam enkele dagen ge leden bij leening alleen kon slagen met een 5 percent leening, beteekent dit voor Amersfoort een succesvolle finan cieele manipulatie. De heer J. P. Boender, die als op volger op de Anti-Revolutionaire lijst, wijlen den heer Veis Heijn opvolgt als gemeenteraadslid, kan Maandag nog geen zitting nemen, wegens het nog niet verstreken zijn van den beroeps termijn na de goedkeuring zijner ge loofsbrieven, Tel. 743 Tel. 1354 GARAGE LENSINK, HOOGEWEG 49 Snel - Veilig Goedkoop Tel. 743 Tel. 1354 Waarom duur drukwerk voor Uw convocatie's die maar even gebruikt worden? Groote besparing voor Uw kas als wij ze voor U gereed maken. TYPE- EN C0PIEERINRICHT1NG VITESSE KON. W1LHELM1NASTR. 10 nog al mee. Die hokjes bestaan verbeelding. En die „kudde" heeft een zeer ruim veld waar haar vrijheid ge waarborgd is. Wij hebben bij ons immers ni3ar één wezenlijk iels, wat volkomen vast ligt, waar we geen vrijheid hebben van af te wijken, wat niet verandert en onveranderlijk is. Dat zijn onze beginselen! Deze hebben we ontvangen als een kostbaar Godsgeschenk, Zij vormen den grondslag waarop we staan. Die grondslag is onverzettelijk. En dat is een groot geluk voor ons! Zoo onver zettelijk als er overigens niets is in de wereld, noch in de wereld der ideel'n, noch in de wereld der techniek. Onze beginselen zijn hechter dan de wereld zelve waarop we leven. Die beginselen liggen neergelegd in gebracht. Bij deze gelegenheid kunnen allerlei verlangens te berde worden gebracht omtrent eischen aan onze ver tegenwoordigers te stellen, omtrent cumulatie en zooveel meer. Wat blijkt uit dit alles? Dat de Katholiek die in zijn partij steeds volle recht van spreken heeft, wiens verstandig oordeel invloed heeft, naar wien wordt geluisterd, niet uit de katholieke partij behoeft te gaan loo pen naar een andere, waar hij abso luut niets te zeggen heeft, waar één, twee of drie mannen voor hem den- i, waar hij alleen mag goedkeuren toejuichen wat anderen zeggen en doen. Noodig is echter op de eerste plaats dat we de eenheid bewaren in onze vrije Katholieke Staatspartij, waar een plaats is voor alle katholieken. Wie op eigen kompas wil varen, loopt gevaar den koers kwijt te raken. Hier is de vrijheid, in de gepaste an het beginsel. Hier moeten we allen samenwerken, nu al leen een politieke beweging, welke klaarheid geeft omtrent de hoogste beginselen van de verhouding tot God, staat en maatschappij op stevigen grondslag kunnen vestigen. Binnenland Voor veehouders. De secretaris der Gewestelijke Rund- ee-Centrale voor Utrecht deelt het olgende mede: BERICHTEN UIT AMERSFOORT De Gemeenteraad benoemde tot lid der Markt-commissie, de heer van Lonkhuijzen. Afwijzend beschikte de Gemeente raad op een verzoek om mogelijk te maken, dat het restaurant De Stichtsche Heuvel sterke drank verkoopt. De gemeenteraad bekrachtigde den aankoop van het winkelhuis hoek Bloe mendal-Weverssingel voor de som van f5400. Aan Mr. A. Kooien werd verhuurd het huis Nederberg Utr.weg 17. Voor 't examen van Belastingcon sulent gehouden te Amsterdam, slaagde onze stadgenoot J. A. Calon, die opge leid werd door 't Instituut van Han delswetenschappen te Leiden. Gemeenteraad. Agenda der vergadering op Maandag 29 Januari om zeven uur. 1. Ingekomen stukken en mededee- tingen. 2. Voortzetting behandeling wijziging gemeente-begroojing 1934. 3. Werken in werkverschaffing. 4. Verhuring aan de P.U.E.M. van grond ^aan de St. Willibrordusstraat hoek Oude Soesterweg voor een trans formatorhuisje. 5. Ontbinding koopovereenkomst met W. J. W. C. Bakker, betreffende bouwterrein aan de A. Kuyperlaan. 6. Wijziging van de verordening, regelende het verleenen van pensioen aan de wethouders en aan de door hen na te laten weduwen en weezen. 7. Verhuren van lantaarnpalen voor reclame-doeleinden. St. Lcbuïnusvcrccniging. Vergadering voor leden van de R.K. Onderwijzersvereniging St. Lebuïnus, op Zaterdag 27 Januari a.s., 's avonds uur, in hotel Monopole. De agenda vermeldt onder meer: jaarverslag en rekening en verantwoor ding van den penningmeester; bestuurs verkiezing wegens periodiek aftreden; tweede deel van de lezing over „Na tuurbescherming in Nederland" door den heer A. J. Pijpers, leeraar Biologie te Venlo, met lichtbeelden. Geldlcening, De gemeenteraad besloot tot het aan gaan van een geldleening tegen lasir1 Hfl verlacht en geneest PUROL Oranje-Vereeniging. Woensdagavond werd in het Boom pje de jaarvergadering gehouden van de Oranje-Vereeniging onder voorzitter schap van den heer Chr. van Zweeden, die in zijn openingswoord de leden met hun gezin, werkkring en zaken een voor spoedig jaar toewenschte. De Oranje- Vereeniging mag zich verheugen in goeden welstand, ook op fianancieel gebied^en gelukkig ook in zeer veler sympathie. Met blijdschap constateerde Sr dat de sympathie voor ons Oranje huis groeiende is, dat heeft het vorig jaar Delft en Amsterdam wel bewezen. Spr. hoopt dat de aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis moge groeien en bloeien en dat Volk en Vaderland nog vele jar cn mee voortleven onder het zegen rijk bestuur van onze geliefde Vorstinne. Het jaarverslag van de secretaris gaf een overzicht van de werkzaamheden der Oranje-Vereeniging in het afge loopen jaar. Het jaarverslag van den Penning meester gaf in ontvangsten f5005.63 plus saldo f306,315 per 1 Januari 1933, totaal f5311,941. Uitgaven f4962,96. Saldo per 1 Januari 1*934 f 348,985. De aftredende bestuursleden Chr. van Zweeden, G. van Tellingen en A. Kater- berg werden herkozen. Verzocht werd eventueele voorstellen telling gehouden, waarbij de teller het op te nemen vee zal dienen te zien en te vermelden, waarop de vee houder de telling zai hebben te onder- BDa voor de viering van Koninginnedag in rente van 4'/, percent, om af te lossen I te dienen bij een der bestuursleden 1 voor 1 Mei a.s. Aangespoord werd volgende week te gaan zien de Nationale Film Prins Willem van Oranje. Het bestuur werd gemachtigd de viering van de verjaar dag van Prinses Juliana le regelen m

De Eembode | 1934 | | pagina 1