Men deelt ons mede, dat Donder dag 22 Februari a.s. de jaarvergade ring van de R. K. Werkliedenvereni ging wordt gehouden. Behalve de jaarverslagen 1933 zal ook de begrooting voor 1934 worden behandeld. Als besluursledon treden volgens de periodieke lijst af de heeren W. van Koelen, J. v. d. Linden, J. Tuithof, F. van den Bos en E. Hilhorst. De heer Van der Linden stelt zich niet meer beschikbaar. Candidaat ge steld werden de heeren Flos, Laseur, V. Niekerk, v. Vulpen en J. v. d. Wakker. Uit het compleet bestuur wordt ver volgens de Voorzitter gekozen. Inzake het Militair Hospitaal te dezer stede, blijkt dat opheffing nog niet direct aanstaande is. In den Haag worden verschillende plannen te dien aanzien overwogen. Dezer dagen overleed de heer H. E. v. Bekkum, tuinopzichter van de Speelluinvereeniging „Het Leusder- kwartier". Met den heer Van Bekkum is een populair stadgenoot heenge gaan. Na vele jaren als tamboer te hebben gediend, werd hij tambour- maltre bij de R. K. Muziekvereniging .Wilskracht". Hedenavond in De Zwaan verga dering van spaarders van de Sport fondsen. In deze vergadering zullen nadere gegevens worden verstrekt met betrekking tot aankoop van terrein aan den Bisschopsweg. Aan de aannemersfirma Van Hoo- gevest alhier werd opgedragen het bouwen van een laboratorium voorde Rijks-Universiteit te Utrecht. Het Algemeen Nederlandsch Ver bond vergadert Zaterdag 10 Maart in Lunchroom Princesse. Zondagavond tusschen 6 en 8 uur werd ingebroken in het perceel van de Ned. Herv. Diaconie aan de Muur huizen te Amersfoort. Vermist wordt een bedrag van f 7. en enkele sieraden. Gemeenteraad. In de hedenavond te houden Raads vergadering zal nog worden behandeld Voorstel tot het verl-enen van eer vol ontslag aan het Hoofd van de gem. Voorbereidende school met ingang van 1 juli a.s., zulks wegens de opheffing van die school. Verzoek Chr. Nat. Schoolonderwijs om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leer- en hulp middelen voor de school v. Effenlaan. Schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende wijziging der jaarwedden- regeling en intrekking der tijdelijke korting op de jiarwedden van burge meesters en gemeente-secretarissen en -ontvangers. Voorstel de couponbelasting niet voor rekening van de gemeente te nemen. Verbetering Barchman Wuytierslaan Burgemeester en Wethouders bieden den Raad aan een voors'el tot verbe tering van de Barchman Wuytierslaan v.-.naf het Stationsplein tot den Spoor- W' - overgang bij de Vlasakkers. Verbetering van dezen druk bereden verkeersweg is dringend noodig, door he: toenemend snelverkeer. De verbrtcdlng van den rijweg kan, voer wat betreft het gedeelte vanaf de Heinsiuslaan rot aan de Daam Focke- malaan gevonden worden door een gedeelte van het bestaande fietspad cn den boomberm ten Zuiden van de trambaan bij den rijweg te voegen M:n verkrijgt hierdoor een rijweg- breedte van 7.75 M. De rijweg wordt tusschen trottoir banden gesloten. De boomen staande op den berm tusschen rijweg en trambaan dienen verwijderd te worden. Daar dit lindeboomen zijn, kunnen deze nog verplant worden. Als verhardingsmateriaal van den rijweg wordt voorgesteld asphalt-beton, omdat dit materiaal zeer weinig onder houd vergt. Het fietspad ter breedte van 2,50 M. komt te liggen ten Zuiden van de Zuidelijke boomenrij. Het wordt dus gescheiden gehou den van den rijweg en zal worden verhard met tegels. Naast het fietspad, langs de voor tuinen der huizen, komt een verhoogd wandelpad, eveneens ter breedte ran 2.50 M. Evenwel is dit pad niet langs den geheelcn weg te maken, tenzij de beschikking verkregen wordt over een strook ter breedte van 2 M. van de aangrenzende voortuinen. Het ligt in de bedoeling ook het wandelpad met tegels Ie verharden. Het gedeelte Barchman Wuytierslaan van Stationsplein tot Heinsiuslaan is van zoodanige breedte, dat het be staande fietspad ten Noorden van de Zuidelijke boomenrij kan behouden blijven. Het wandelpad is ter plaatse van voldoende breedte, zoodat van de daargelcgcn voortuinen geen strook grond noodig is. De bocht bij „Willgo" zal flauwer en ruimer gemaakt moeten worden. In verband met het verkeer komt hel gewenscht voor, dat twee rijwielpaden aanwezig zijn, één aan eiken kant van den weg met het oog op de veilig heid der wielrijders. Alle verkeer kan dan bij het openen der spoorboomen rechts houden. In de bocht en tol vóór den over gang zal geen asphaltbeton als weg verharding worden toegepast, doch dikke klinkers in keperverband. De totaalkosten inclusief een be drag voor grond en het terugzetten van afscheidingen worden geraamd op f83.1300. Katholiek Democratische Partij. Op uitnoodiging van de afdeeling Amersfoort der Kath, Democratische Partij, hield Professor Veraart, leider dier partij, een politieke rede, waarin hij de bestaande politieke verhoudin gen als onjuist en onzuiver kenschetste en aandrong op doorvoering metterdaad van de democratische ideeën. Omdat in ons land geen sprake is van een corrupt parlementair systeem of een soortgelijke regeering, acht spr. het nastreven van fascistische of natio naal socialistische idealen op staat kundig gebied niet verantwoord en alleen verklaarbaar uit imitatie-zucht. Prof. Veraart kant zich voorts tegen alles wat op coalitie lijkt en is zeer ontevreden over den gang van zaken in de politiek, omdat hij van oordeel is dat daarbij de democratie in het gedrang is geraakt. Hij verklaart zich voor eenheid op staatkundig gebied, maar veroordeelt de eenheid eener partij, waarbij de ver deeldheid binnen de muren verborgen wordt gehouden. Hij veroordeelt het leggen van zware indirecte lasten op hen die weinig draagkracht hebben en wil de invloed van het parlement zien hersteld, om dc democratie gelegenheid te geven zich te laten gelden. Met dat al is het jammer dat prof. Veraart en de zijnen niet willen komen in het wijde verband der Katholieke Staatspartij, waar zij kunnen streven naar het verwerkelijken hunner demo cratische denkbeelden. Lezing en overweging van de advie zen en de vermaningen vervat in het pas gepubliceerde schrijven van onze bisschoppen, zal hierbij verhelderend werken. Moge als vrucht van dit bisschop pelijk vermaan ons de eensgezindheid ten deel vallen; eensgezindheid die krachtig samenwerken mogelijk maakt. R. K. Mannenkoor St. Jozef. Het 28 September 1933 opgerichte Mannenkoor St. Jozef, onderafdeeling van de R K. Werkliedenverceniging. heeft het aangedurfd om Zondagavond in het St. Jozefgebouw een eerste uit voering te geven, onder leiding van haar directeur den heer Henk Ramselaar. Ten gehoore werd gebracht Strijd lied van F. Smit (door den directeur voor 4-st. koor gezet). Ave Maria van Accrdell, O. quam Amabilis van J. P. Palestrins. Beati Mortui van F. Men- delsohnn Bartholdi, Wasserfahrl en Jeugdbed van F. Mendelsohnn Bar tholdi en Volkslied en Heerlijke Terwe van Kees Andriessen. Het ten gehoore gebrachte getuigde van energie en aanpakken der leden en van de talenten van Henk Ramse laar en geeft alle hoop voor de toe komst. De geestelijke adviseur Kapelaan W. de Jong feliciteerde Directeur en zangers en was van meening dat dit Mannenkoor moest slagen en groot beloofd te worden in de toekomst. ZEerw. spoorde heeren zangers aan om zich op te geven als lid. Wij vernamen dat een 7-tal nieuwe leden zich in de pauze hadden aan gemeld. Ter afwisseling traden op de humoristen Joh. van Deelen en Geenen die de aanwezigen eens hartelijk heb ben doen lachen. Voor muzikale op luistering zorgde het orkest van den heer W. te Kloese op eminente wijze. 't Was voor de jonge vereeniging een geslaagde avond, terwijl de op komst buitengewoon groot was. R. K. V. V. Amersfoort. De Utrechtschc R, K, Middenstands- Tooneelvereeniging voerde Zondag avond in de patronaatszaal aan de Paulus Borstraat op het tooneelspel in drie bedrijven van Leo Post eri Frits van Duinen „De Overkant" ten bate van de R. K. Voetbalvereeniging „Amersfoort". De zaal was tjokvol, zoodat Amersfoort wel een winstsaldo zal kunnen boeken. In de pauze bood de heer W. Wijntjes de scheidende secretaris, de hcerv. d. Hoven, als aandenken een ets aan voorstellende de Lieve Vrouwetoren onzer stad. In den avond bemerkte een in bur ger surveilleerende agent van politic te Amersfoort dat het tuinhekje van een tijdelijk onbewoond perceel aan de Emmalaan open stond. De agent stelde een onderzoek in en bemerkte dat aan de achterzijde der woning een ruitje was ingeslagen, Hij hoorde ecnig geritsel en 2ag een man uit de struiken wegvluchten. De agent kreeg de man te pakken. Het bleek te zijn W, uit Rotterdam die de poging tot inbraak bekende, benevens nog schuldig te staan aan een inbraak aan dc Sophia- laan cn den Utrechtschcn weg. Burgerlijke Stand. 9 Februari. Geboren: Geertruida Jo hanna, d. v. P. J. Brouwer en A. J. Eijberecn. Willemina Jacoba, d. v. J. J, O. van der Toom en J. Averink. Bernard Pletnr, z. v. J, G Uffen en M. Wierlz. Overleden Derk J. Pot hof. 13 jr. „Veilig Verkeer" hield jaarvergade ring. De vereeniging die met 20 leden werd opgericht telde op 31 Dec. 1933 390 leden. De heer A. H. Martens bracht het financieel verslag uit. Er was een batig slot van f47,90. De voorzitter deed hierna de mede- deeling, dat het Verbond van V.V.V.V. heeft besloten, in de eerste week van |uni een verkeersweek te doen houden, in die week zal een verkeerscourant verschijnen. De voorzitter bracht dank aan den heer A. B. v. d. Klein voor zijn bemoeiingen inzake den kleur- wedstrijd voor kinderen. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden A. H. Martens. D. P. v. Rooyen, F. Boomsma en N. J. Zijlstra. Deze heeren werden bij acclamatie tot bestuurslid herbenoemd, In de vacatures, ontstaan door het bedanken van R. C. Hendriks en het vertrek van Jhr. A. M. C. Mollerus werden gekozen A. C. v. Gorcum en H. Beenakker. Amersfoortsche Kunstkring „Eindexamen". In het tooneelspel „Eindexamen' dat door de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging j.l. Vrijdag voor de leden van den Amersfoortschen Kunstkring werd opgevoerd, heeft de schrijver Max Dreyer zich ten doel gesteld, een brok schoolleven te analyseeren. En hij is er in geslaagd op waarlijk aangrijpende wijze te doen zien, hoe de jeugd in de Sturm- und Drang-periode reageert op de moeilijkheden, die vooral in den eindexainen-tijd dubbel zwaar op haar gemoedsleven drukken. Wij, ouderen, welen het wel, dal de jongeren op dien moeilijken leeftijd, wanneer de tot dusverre nog onbekende problemen op hen losstormen, dikwijls een zwaren inwendigen strijd te voeren hebben, Wij hebben, toen we jong waren, zelf aan den lijve ondervonden hoe moeilijk het is om van kind mensch Ie worden, Doch naarmate we ouder en laten we hopen wijzer zijn geworden. Is de herinnering vervlakt. Max Dreyer dwingt ons in zijn „Eind examen" onze oogen weer eens wijd open te zetten. Hij dwingt ons tot het realiseeren van den geweldigen invloed, die in die levensperiode door de din gen van buiten op de jeugd wordt uit geoefend, En vooral hebben wij be wondering voor de voortreffelijke wijze, waarop hij de sterk uiteenloopende psychische reacties, die daarbij worden opgewekt, teekent. Vocral de hoofdfiguur, een jongen met een au iond goede inborst, maar met een moeilijk karakter, een jongen, die het zich zelf niet gemakkelijk maakt, die alles even zwaar opneemt en die, na tweemaal gezakt te zijn, alle hoop op de toekomst moet verliezen als zijl» eindexamen ook voor de derde maal verkeerd afloopt, is prachtig door den auteur opgebouwd. Maar ook de overige rollen zijn alle met een even juisten kijk op de reali teit geschreven. Wij zien een directeur, die zoo graag alles in hel werk wil stellen om zijn leerlingen te helpen, maar die daarbij vaak te kampen heeft juist met de psychische zwarigheden, die dc jongelui zich zelf op den ha's halen, met de starheid van sommige leeraren, soms zelfs met wat zijn amb telijke plicht hem voorschrijft. Wij 2ien den plichtsgetrouwen jongen leeraar, die liefde opvat voor een van zijn meisjes-leerlingen cn zich zelf en zijn directeur daardoor In een scheeve positie brengt cn tevens den moeilijken leerling tegen zich in het harnas jaagt. Wij zien het moderne meisje, den cynicus, het dweepstertje. En allen zijn even juist en raak geteekend. Waarlijk, dit tooneelspel is een der beste, die we in de laatste jaren gezien hebben. Een drama, dat ons van het begin tot het einde boeit en waarover wc nog lang namijmeren. Dc vertolking van de beide hoofd rollen was subliem. Van Dalsum's we dergave van den rol van den directeur was een creatie van den eersten rang. Vooral als hij in zijn stil spel blijk gaf van sympathie en medeleven, had hij momenten van grandiose tooneelspel- kunst. Dat we Cruys Voorbergh onmiddel lijk na en zelfs naast van Dalsum noe men is geen gering compliment, dat hij overigens ten volle verdient. Van Dal sum's spel is gevoeliger, menschelijker, Cruys Voorbergh's spel is realistischer, doch dit betreft slechts nuancen. Als totaal stond beider vertolking op zeer hoog peil. Van het groot aantal andere mede spelenden noemen we Carpentier Alting als den jeugdigen, nog idealistischen, van Warmelo als den bejaarden, d<>g- matlschen leeraar. Georgette Hagedoorn als het blokkende dweepstertje cn Ben Royaards als den cynischen student, die allen een zeer goede opvatting van hunne rollen bleken tc hebben. Hel spel van de overige medespelenden sloot zich daarbij goed aan. Een avond van kunstgenot, een na genoeg uitverkochte zaal, een dankbaar publick: een succes voor den kunst kring. S. Bij de Kamperbinnenpoort werd een aanrijding met een stadsautobus veroorzaakt doordat men geen slop- tceken gaf. De autobus werd aan een der zijkanten ingedeukt, terwijl dc 'uxe auto niet meer verder kon. De moderniseering van de Ophaaldienst der Gemeente Reiniging. De Gemeente reiniging heeft het op halen van het huisvuil thans geheel per auto-traclie ingericht. Ter bezichtiging van de nieuwe wa gens en de vlotte werkwijze ervan, waren de verschillende persvertegen woordigers Maandag door den Direc teur, de lieer H. Beenhakker, uitge- noodigd. Alvorens tot bezichtiging over te gaan gaf de Directeur de volgende uiteenzetting: Voor 1923 geschiedde het ophalen van huisvuil alleen met paardentraclie. In 1923 is een auto aangeschaft met 8 M3 inhoud waarbij 3 man noodig waren voor bediening. Voor groolc af standen gaf deze aulo een besparing. In 1931 werd hef huisvuil opgchaalö met één aulo (benzine) en 5 wagiiis inef paarden. De kosten bedroegen per M395 cent plus afschrijving. Dc aan geschafte auto in 1923 is thans nog als reserve in gebruik. In 1931 werd een nieuwe aangeschaft met benzine motor, inhoud 4'/, M\ Toen kwam echter de Dieselmotor naar voren en na studie in binnen- en -uitenland bleek de Dieselwagen „de wagen" voor hef ophalen van huisvuil. Thans is het geheele bedrijf (behalve tonnendienst) ingericht per autotractie. Aangeschaft zijn 4 Dieselwagens van de firma Kromhout, Amsterdam inhoud 6 M3. Met deze 4 Dieselwagens en de in 1931 aangeschafte benzinewagens kan per jaar worden opgebracht 38000 M3 huisvuil. Er is dan een re serve van 4400 M3. De kosten bedragen 67 cent per M3. Het voordeel van de oliemotor is gelegen in dc brandstof. De benzine wagen kost per jaar aan benzine- en olieverbruik (660.—, de Dieselwagen f 125,—. Elke auto haalt per dag 6 vrachten op, dus de vijf wagens per dag 171 M3. Daarna waren we getuige van de binnenkomst der auto's en het storten van het huisvuil voorde verbrandings ovens. Een antieke wagen met paard ervoor stond eveneens volgeladen met vuil om het verschil van werkwijze aan tetoonen. Voor ons als leeken viel het verschil ten duidelijkste te bespeuren. De auto met automatische kiepkar werkte niet alleen veel en veel vlugger, doch ook de stortruimte voor de auto is minder dan de helft bij de wagen. De aulo is ineens geheel leeggestort, bij het storten met de wagen komt er altijd nog een klusje achteraan. We gelooven wel dat Directeur Beenhakker zijn bedrijf zoo economisch mogelijk inricht waarbij nog komt dat er bij dit bedrijf hard en met opge wektheid wordt gewerkt. BIS8 zhoppelljk Mandement. I. DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND, Aan dc hun toevertrouwde geestelijkheid cn geloovigen ZALIGHEID IN DEN HEER. In deze gewichtige en beweeglijke tijden hoort men dagelijks vraagstukken opwerpen van maatschappelijken cn staatkundigen aard. Nieuwe leerstellin gen, op dit terrein verkondigd en elders ook reeds in practijk gebracht, hebbm vat gekregen op breede groepen der bevolking en heel in 't bijzonder op het jongere geslacht. Klaarblijkelijk is een nieuwe orde aan het groeien, die onder menig opzicht valt toe te juichen, daar zij een verlossing beteekent uit individualisme en materialisme, maar Ons ook zorgen baarl, wijl zij dreigt in andere dwalingen verstrikt te ge raken. Wij bedoelen de stelsels, die men met de namen fascisme en natlo- naal-socialisme pleegt aan tc duiden en ten opzichte waarvan het zeker niet overbodig is het woord van paus Leo XIII te herhalen: „Wij achten het van het grootste gewicht, de nieuwe meeningen omtrent den Staat met de christelijke leer te vergelijken". Niet dat dc Katholieke Kerk voor keur zou hebben voor den een of an deren staats- ol bestuursvormzij staat ook niet een bijzondere politiek voor, een bepaald staatkundig stelsel. Maar wel verlangt zij van icdcrcn bestuurs vorm, dat deze niet geleid wordt door beginselen, die de rechten, door God aan de Kerk geschonken, en de natuur lijke rechten van iederen mensch in gevaar brengen. Het is daarom haar eisch, dat zij haar verheven taak in volle vrijheid kan blijven vervullen; en tevens dat ieder staatkundig stelsel, wil het door dc Kerk aanvaard worden, rekening houdt met de eischen van het ware mcnschclijk geluk, zooals die in de katholieke leer liggen opgesloten. „God heeft", zooals Paus Leo in zijn Encycliek „Immortale Dei" zegt, „dc zorg voor hel menschelijk geslacht aan twee machten toevertrouwd, de geeste lijke er. de wereldlijke macht, waarvan de een over de goddelijke, de andere over de mensclielijkc dingen is gesteld". Twee machten derhalve, de Kerk en de Staat, hebben beide, ofschoon on der verschillend opzicht, tc maken met het menschelijk geluk, liet is dus zon der meer duidelijk, dat, zoo leert dezelfde Paus „dc burgerlijke maat schappij. ten algemeenen nufte inge steld, bij het behartigen der welvaart van het gemeenebest zoodanig voor haar burgers moet zorgen, dat zij niet alleen niets in den weg legt aan het bereiken en verkrijgen van dat hoogste en onveranderlijke goed, maar zij dit ook op alle mogelijke wijzen bevordert". Het natuurlijk welzijn toch is aan het bovennatuurlijke ondergeschikt en daarom zijn het doel van den Staal en dat van de Kerk, ook al kunnen zij afzonderlijk beschouwd worden, in werkelijkheid geenszins geheel van el kaar los te tnaken. Want al heeft ieder zijn eigen onafhankelijk terrein, eencr- zijds heeft het hooger leven voor zijn normale ontwikkeling deaardsche hulp middelen noodig, anderzijds wordt dc opvatting van het natuurlijk welzijn zelf, verhelderd en op allerlei wijzen beïnvloed door de christelijke leer om trent het volle en eeuwig geluk van den mensch. Het is derhalve volkomen begrijpe lijk, dat de Kerk het recht en den plicht heeft, bepaalde maatschappelijke en staatkundige stelsels aan haar begin selen te toetsen. Deze algemeene be ginselen nu zijn ons herhaaldelijk in de pauselijke encyclieken voorgehou den. Vóór alles is liet een onvoorwaarde lijke elsch, dat de bovennatuurlijke werkzaamheid der Kerk zelve volkomen vrij en veilig is en dal de Kerk het zedelijk leven der geloovigen en alles, wat voor het geestelijk heil noodig is, zooals het huwelijks- en gezinsleven en de opvoeding der jeugd, naar chris telijk beginsel in volle vrijheid kan regelen. Hieruit volgt, dal de Kerk de vrijheden moet opeischen, die strekken tot bevordering van die doeleinden, zooals de bijzondere school, de con- fessioneele organisaties, ccn vrije ka tholieke pers en allerlei vormen van openbaar kerkelijk leven. Wanneer dc Kerk dien eisch stelt, doet zij dit niet alleen om haar eigen rechten te waarborgen, maar óók voor het ware geluk van iederen mensch. waartoe o.a. behoort de welbegrepen vrijheid der zelfstandige persoonlijk heid. De Kerk was. zooals Paus Leo verklaart, steeds de meest krachtige beschermster van de ware burgerlijke en staatkundige vrijheid, omdat zij de leer verdedigt, dat de overheden geens zins willekeurig cn naar welbehagen kunnen bevelen, doch alle menschclijke wetgeving haar oorsprong moet vinden in het natuurrecht cn de eeuwige wet Gods. „Er wordt, aldus Sl. Augustinus. in de lijdelijke wet niets rechtvaardigs en wettigs gevonden, of de menschcn hebben 'het uit deze eeuwige wet afgeleid." De rede nu leert en de open baring bevestigt het dat de mensch persoonlijke rechten heeft. Deze rechten bestaan van nature, ook zonder den Staat. De Staat schept ze niet en zij zijn ook geen louter uitvloeisel van het staatsdoel of het nationaal belang, maar hangen samen met de persoon lijke bestemming van den mensch. Omdat die persoonlijke rechten der halve elke staatsordening voorafgaan, heeft de Staat ze tc eerbiedigen, ook al moeten zij geordend worden, dwz. in evenwicht gebracht met de rechten van anderen. Zeer zeker zijn dit per soonlijk belang en de vrijheid, die het vereischt, ondergeschikt aan het alge meen belang, maar zij gaan daarin niet op. Want het algemeen belang kan ten slotte niets anders zijn dan het geordende welzijn van allen en niet iets, dat boven en buiten de per soonlijke belangen omgaat, zooals bijv. de ontwikkeling van het ras of de natie zonder meer, de grootheid en de macht van den Staat als zoodanig. „De openbare macht is ingesteld voor het nut van hen, die geregeerd worden." Datgene nu, wat men wel den „tota len staat" noemt, is, in zijn strenge betcekenis, met deze beginselen in vol slagen tegenstelling. Zeker is de behartiging van het goed begrepen nationaal welzijn iels groofsch en verhevens; het is daarom roeping en plicht van alle burgers daaraan mede te werken. Ook mag niemand zoo eenzijdig zijn persoonlijk belang nastreven, dat het evenwicht van het geitcel, dus het welzijn der anderen, in gevaar komt. Veeleer zijn wij als vaderlanders en als sociale wezens besfemd en geroepen om, in samenwerking mei onze medehurgers van alle klassen en standen, het onze bij te dragen (ot den bloei van het geheel, hel welzijn van allen. Maar dit welzijn van allen is het welzijn van vrije persoonlijkheden met eigen bestemming. Het zou niet bevorderd, maar vernietigd worden, als men den Slaat ging beschouwen als eenige bron van recht, moraal en vrijheid. Het wordt vernietigd door elk stelsel van slaals- of natievergoding, door elke geheel ongebonden dictatuur. Het ge ordende welzijn van allen is immers alleen gewaarborgd bij erkenning van 's menschcn persoonlijke zelfstandig heid binnen de grenzen der sociale orde. Daarom heelt de Kerk In haar leer steeds den besten grondslag ge boden voor het bestaan van juiste maatschappelijke verhoudingen. „Ter wijl op deze wijze zegt Paus I eo de deur voor dwingelandij wordt gesloten, wordt aan de overheid geen onbeperkte macht gegeven ongeschon den erkend blijven de rechten der vrije burgers." Wat nu de bijzondere verhoudingen in ons land betreft, is het bij de vage theorieën, die verkondigd worden, moei lijk beslissend uit te maken, in hoever verschillende fascistische of nafionaal- socialistische stroomingen le onzent dezen „totalen staat" aanvaarden. Noch tans zijn de bisschoppen, als herders der zielen en bewakers van hef hun toevertrouwde heil der geloovigen, verplicht ook fen opzichte van hetgeen hier te lande geschiedt, hun standpunt te bepalen. Wanl al vallen pollljeke vraagstukken op zich beschouwd'JJui- tcn de bevoegdheid der kerkelijke'over- heden, de Kerk heeft niettemin den plicht te waken voor de geestelijke belangen, die er op velerlei wijzen mee samenhangen. En al moge het dan waar zijn, dat de fascistische en de nationaal-sociaiistische partijen in ons land zich niet onomwonden voor den „totalen slaat" uitspreken, toch moeten Wij wijzen op meerdere groote geva ren. welke van die partijen te duchten zijn. Vooreerst bedenke men, dat die stroomingen bij ons, ook al zouden zij nu nog niet het verderfelijk beginsel van het staatsabsolulisme aanvaarden, vroeg of laat zeer zeker onder den in vloed van deze staats- of natievergo ding zullen geraken. De groole gedach- tenstroomingen loch in het wereldge beuren beïnvloeden elkaar meestal op onweerstaanbare wijze en daarbij gaat men er zoo gemakkelijk toe over, vol ledig de denkbeelden te aanvaarden van degenen, die op sommige punten wellicht wenschelijkc verbeteringen ver- mochten tot stand te brengen. Vervolgens vergete men niet, dat dc leiders eener lelie beweging nièf altijd ;de eigenlijke leiders blijven, maar zelf meermalen geleid en ge stuwd worden door anderen, die de volle consequentie der theorieën, waarop de beweging steunt, in practijk willen brengen. Een zekere gematigd heid bij de hoofdleiding is dus niet de minste waarborg voor de toekom stige ontwikkeling eener beweging. En al verklaren dan ook sommige leiders in ons land. dat zij niet slaan op het standpunt van den „totalen staat", zulks vermindert geenszins het gevaar lijk karakter der beweging. Niemand kan zeggen, tot hoever de consequen ties der verkeerde theorieën zullen worden doorgevoerd, als de beweging eenmaal heeft gezegevierd. (Slot in het volgend nummer.} Waarom duur drukwerk voor Uw convocatie1! die maar even gebruikt worden Groole besparing voor Uw kas als wtj ze voor U eereed maken. TYPE» EN COPEEERINRICHTING VITESSE KON. WILHELM1NASTR. 10 Uit den Omtrek Achteveld Een juffrouw uil Haaksbergen was gelogeerd bij een familielid in Huize St. Jozef. Toen zij opstond zakte zij ineen, en men kon slechts den dood constateeren. Barneveld Het Arnhemsche ambtenarengerecht heeft uitspraak gedaan inzake de klacht van den heer A. H., Gemeenteveearts alhier, die door B. en W. dezer ge meente gestraft was met het intrekken van 8 dagen vacantie in 1934 wegens ccn aantal tekortkomingen, welke hij In den dienst had geloond, door zijn vlccschstempels le bewaren in een kast in een export-slachterij, aan welke slachterij hij varkens-oormerken en blanco vleeseh-vervoerbewijzen had verstrekt, terwijl hij tenslotte gtffn juiste contrölc had uitgeoefend op ge stempeld vlecsch. Het ambtenarengerecht heeft de slraf van 8 dagen vaeantie-onthouding ver minderd tot 3 dagen. Het college overwoog, dat het eerste en het laatstgenoemde leit niet als overtredingen van de voorschriften waren te beschouwen, hoewel het ge recht den indruk had, dat dc wijze van stempelen, zooals deze door den klager werd toegepast, weinig houvast gal voor een goede contróle. Wat het vrijelijk verstrekken van biggen-oormerken en van blanco ver- voerbiljctten betreft, overwoog het ge recht, dat dit een laakbare overtreding van het uitvoeringsbesluit beteekende. Het ambtenarengerecht achtte het opleggen van een straf derhalve op zijn plaats, hoewel het zich niet kon verecnigen met de mate van de straf, welke bepaald werd op 3 dagen va- cantlc-ontliouding. llnmerBvcId Rctraitc-vcreeniging. In onze paro chie wordt een retraite-vereeniging op gericht met 4 afdcclingen, voor man nen, vrouwen, jonge mannen en meis jes, die elk weer verdeeld zullen worden in groepen van 10 personen, waarvan cr ieder jaar 4 uitloten om 'n retraite tc houden. Degenen, die uitloten, loten weer mee, als dc andere (5 uitgeloot zijn, xoodat ieder lid 2 keer in de 5 jaar

De Eembode | 1934 | | pagina 2