F. A. TULP Kantoorboeken Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort jj ODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 16 Febr. 1934 ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adverteeren Adverlentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 3 uur Telefoon 314 In den morgen zijn bezorgd. Zeven en Veertigste Jaargang - No. 91 Wie niet leert onrecht lijden, leert onrecht doen. Bisschoppelijk Mandement. (Vervolg en slot.) Bovendien is het meer dan waar schijnlijk, dal elk fascisme en nationaal- socialisme in Nederland op den duur tal beheerschl worden door een groep personen, die in meerderheid onze we reldbeschouwing niet deelen. Het legt een schier onbeperkte macht in han den van enkele menschen, die geen waarborg bieden noch kunnen bieden, dat met de rechtvaardige eischen van het katholiek beginsel ten volle reke ning wordt gehouden; het stelt direct ol indirect alles in de waagschaal, wat onze Vaderen door harden strijd, dank zij hur. onverwoestbaar geloof en hun nooit vermoeiden ijver onder Gods zichtbaren zegen hebben bereikt. De positie van or.s katholiek onderwijs, van onze pers en onze organisaties, de vrijheid voor onze katholieke actie, het werk onzer kloosterorden en vele andere vormen van godsdienstig en [|Jterkclljk leven, dal alles, na eeuwen '!'van verdrukking verworven, wordt ons door vele volken benijd, en werd reeds meermalen door Z. II. den Paus zelf met voldoening aan andere landen ten voorbeeld gesteld. Welnu, dat alles kan niet blijven bestaan zonder den waarborg van de vrije burgerlijke rechten der onderdanen, zonder aanvaarding van een gezonde zelfstandigheid van lichamen en in dividuen. Wanneer in een land me! gemengde bevolking als het onze. een ongecontroleerde macht alles bestuurt met miskenning van alle ander recht, kan volstrekt niemand voorzien, waar heen dit, wellicht ook tegen de be doeling der leiders zelve in, voeren kan en hoeveel goeds, zelfs bij een kortstondig bestuur, belemmerd of zelfs voor goed vernietigd kan worden. Daarbij komt nog dit: iedereen be- selt, dat deze gewichtige tijden een omkeer brengen in het maatschappe lijk denken en doen. Verblijdend is het, dat men zich begint af te wenden van het individualisme, liberalisme en socialisme. Maar het samenstel van economische en sociale vraagstukken, dat hierbij is betrokken, kan onmoge lijk worden losgemaakt van de chris telijke levensleerhet natuurlijk en het bovennatuurlijk welzijn grijpen ineen. Daarom mogen we geert staatkundig stelsel voorstaan, dat den invloed der katholieke levensbeschouwing op de oplossing van die vragen in groot ge vaar brengt. Voor het vurig verlangde welzijn van ons volk is het noodïg. dal onze stem luide wordt vernomen en dat ons katholiek volksdeel daad werkelijk den invloed vermag uit te oefenen, dien het uitoefenen kan, als het vast aaneen blijft gesloten. Dit is niet een speciaal katholiek belang, maar het nationale belang van geheel ons volk. Wie dan ook moedwillig de een heid verbreekt, wie streelt naar het groot en machtig maken van een tas- cistische of een nationaal-socialistische partij, hoe dan ook gericht, Srij die partij aansluit of haar propa- 1 "geert, is zich zijn heiligen plicht jegens het waarachtige volksbelang niet vol doende bewust. Wij weten zeer goed, dat allerlei grieven worden ingebracht tegen de bestaande inrichting van den Staat, tegen de verschillende partijen, en ook tegen de katholieke Staatspartij. Het is ons niet onbekend, dat ook vele goedgezinden doortastende maatrege len vragen ter vernieuwing van onze geheele samenleving. De beslaande politieke instellingen zijn geenszins onveranderlijk voor de eeuwen vast gelegd. Ook is het verre van Ons te beweren, dat niet op menig terrein ontzaglijk veel Ie verbeteren en te ver- mnieuwen valt. Een valsch begrip van -rijheid heeft tot losbandigheid gevoerd door zelfs aan de meest vcroordeelens- waardige meeningen en opvattingen rechten toe te kennen. Het gezag in geheel de samenleving, met het huis gezin te beginnen, is ondermijnd en verzwakt; de maatschappij is nog niet losgemaakt van de verderfelijke stel sels, die haar gedurende di 'matste eeuwen vrijwel onbeperkt hebben be- invloed; een verfoeilijk egoïsme op het terrein van het economisch leven heeft vaak tot ergerlijke misstanden geleid. Wij begroeten daarom met groote 'reugde de opleving van betere ge- roelens en den heiligen ijver, waar mede velen onzer onvervaard den strijd 'den tegen ernstige misbruiken.! r toch moeten we er op wijzen Langestr. 65 t.o, Krommeitr. - TEL 3Z6 Omzetbelasting REGISTERS voor Ingekomen en uitgaande facturen. Bestelorders In duplo en triplo KANTOORBOCKHANDEL I en zij, die zoo gemakkelijk den arbeid der politieke partijen becriti- seeren, mogen dit bijzonder bedenken dat vele der bestaande problemen internationaal zijn en niet kunnen wor den opgelost door het bestuur van een bepaald land alléén. Bovendien be- teekent de hernieuwing van een door liberalisme en socialisme ontkerstende maatschappij de wording van een nieuw tijdvak der geschiedenis, dat evenmin plotseling kan doorwerken als in vroe ger eeuwen het christendom de heiden- schesamenlevinginecns hervormd heelt. Maar het zou ons van kwaad tot erger voeren, als wij uil ongeduld de oplos sing van die problemen practise!) in handen gingen leggen van leiders en leeraren, die van onze opvattingen zeer ver afstaan', als wij, ten uiterste cri- tisch tegenover de onzen en in dezelfde mate oncritisch tegenover buitenstaan ders, in blind vertrouwen op hun goed willen en kunnen, in gevaar brachten alwat reeds is veroverd en tevens een imisbare voorwaarde is voor verde- n vooruitgang. Bovendien, B.G., begrijp' toch wel het goede, dat die partijen naast vele voor ons gevaarlijke en onaanvaard bare stellingen, als iel® nieuws en als een bevrijding aanprijzen, is in wer kelijkheid niets anders dan een uit vloeisel van onze katholieke staats- en maatschappijleer, ja niet zelden een sinds jaar en dag door ons gestelde eisch. Wij kunnen dan ook niet beter doen. dan in eigen één en onverbreek baar verband voor de verwerkelijking eischen arbeiden. Een be hoorlijke verwezenlijking daarvan zal nooit zonder een sterken katholieken invloed tot stand kunnen komen. Doch sterk is onze invloed, gelijk in het 'erledcn, zoo ook in de toekomst, alléén, wanneer hij zich door een machtige eenheidsorganisatie daadwer kelijk kan doen gelden. Zonder die eenheid zullen verreweg het meeren- deel onzer wenschen en strevingen onvervuld blijven. Herhaaldelijk reeds hebben Wij daarom de geioovigen aangespoord, om ook in hetstaatkun- 'én te blijven, overtuigd, dat alleen het bewaren der eenheid onze heilige rechten en vrijheden voldoende gewaarborgd zijn. Hel ligt niet op den weg van uw kerkelijke Overheden de politieke ver diensten van een parij als zoodanig te beoordeelen. Ook pleegt de Kerk de geioovigen niet zonder meer tot een bepaalde staatkundige organisatie te verplichten. Al wat Wij doen is, in naam der groote geestelijke belangen, die bij deze vragen betrokken zijn, en met het oog op de historische ver houdingen en den tegenwoordigen toestand in ons land, U op te wekken en te blijven opwekken tot hechte eenheid ook op staatkundig gebied. Wij waarschuwen U daarom tegen de onvermijdelijke gevaren zoowel van liet verbreken der katholieke eenheid als van liet zich groepeeren tot neutrale bonden en partijen. Met nadruk willen wij hier voegen, dat dezelfde waarschuwing geldt ook voor die katholieken, die zonder zich bij de fascistische of de nationaal socialistische partijen aan te sluiten onder hun geloofsgenooten een eigen zelfstandige beweging in het leven willen roepen, welke de ideeën en gevoelens dezer partijen aankweekt. Ook zij staan schuldig aan het ver breken der katholieke eenheid. Zulk een beweging immers groeit op den duur uit lot een nieuwe partij of sluit zich aan bij een bestaande fascistische of nationaal-socialistische partij, om dat zij anders geen invloed kan uit- oeiencn. De hooge ernst van deze zaken wettigt ten volle het optreden kerkelijke Overheden, die hun plicht als herders der zielen zouden verwaar- loozen, wanneer zij het een en het ander vrijelijk zijn gang lieten gaan. Wie ondanks dit Ons waarschuwend woord ineenen hun eigen inzichten te moeten doordrijven, mogen weten.dat zij een zware verantwoordelijkheid op zich iaden en dat zij zich tegenover |God en hun geweten hebben tt ver- 'antwooiden over hun kortzichtige roekeloosheid. De Bisschoppen mogen en zullen voorts niet dulden, dat personen, die functies bekleeden, welke meer direct aan hun rechtsmacht onderworpen zijn, of als vertegenwoordigers der katho lieke aclie kunnen beschouwd worden, ijveren voor het fascisme of nationaal- socialisme of zich bij een van die groepeeringen aansluiten. Zoowel die aansluiting als die actie verbieden Wij daarom aan Onze priesters en geeste lijke personen, aan leden van kerk- en armbesturen, aan leiders van katho lieke instellingen, alsook aan al de genen, die in ons katholiek onderwijs werkzaam zijn, voor zoover aan de bisschoppelijke rechtsmacht onder worpen. Met alle kracht wekken Wij de geioovigen op, heden meer dan ooit, de eigen gelederen te versterken en onafgebroken werkzaam te zijn voor het herstel der maatschappij in Christus, dat ons allen zoozeer ter harte gaat. Moge op die wijze het Rijk Gods spoedig komen. Laat vooral in dezen H. Vastentijd v dringende gebeden en uw verster vingen van den hemel verkrijgen, dat God de zwaar beproefde wereld ge nadig zij en dat door zijn barmhartig heid vrede en welvaart onder ons wederkeeren. Waakt en bidtBidt in het bijzonder el voor de 11. Kerk en voor haar Opperpriester, Z. H. den Paus, zoowel als voor uw overige geestelijke her ders. Bidt ook voor ons dierbaar vaderland, voor onze geëerbiedigde en beminde Koningin, voor alle andere bestuurders van het land. opdat Gods wijsheid en kracht hen mag bijstaan oij hun moeilijke taak Allerdringendst sporen wij U aan, U toe te leggen op algemeen onderling en offervaardig hu'pbetoon om Christus' wille, op ernst en eenvoud van leven, op reine zeden en onderlinge liefde, op eerbied voor uw overheden en vertrouwen op God, onzen Vader in den hemel, die alles ten goede leidt. En zal dit Ons gezamenlijk schrijven in alle tot Onze Kerkprovincie be- hoorende kerken, alsmede in de kapel len, waarover een rector is aangesteld, op Zondag Quinquagesima onder alle vastgestelde H.H. Missen op de ge bruikelijke wijze worden afgekondigd. Gegeven te Utrecht, op het feest •an O. L. Vrouw Lichtmis, 2 Febru ari 1934. t J- H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht, f P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t A. F. DIEPEN. Bisschop van 'sHertogenbosch, t J- D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem, f Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. Uit Afrika. De onmenschelijke wreedheden, die hier verhaald worden, zijn niet in vroeger eeuwen geschied, maar worden heden ten dage bedreven door blanken ten opzichte van kleurlingen. Pater Knops, die het met eigen oogen aan schouwde in Ivoorkunst, beschrijft het „Het Missiewerk". In de kolonies zijn aezelide sociale problemen ontstaan als in de Euro- peesche staten, die niet meer christelijk geregeerd worden. Kolonisatie is door het groot-kapitalisme een zuivere kwestie van rendabiliteit geworden. Aan de verplichtingen jegens hun ge kleurde onderdanen kwamen de meeste koloniale imperia te kort. Het klas sieke koloniale werelddeel, Afrika, is één Kainsteeken, onuitwischbaar en steeds beschuldigend gebrandmerkt op het voorhoofd der blankeoverheerschers. De Ivoorkust (Fransche kolonie in West-Afrika) wordt ontvolkt. Geheele families nemen l.un schamele have en goed op en verdwijnen oostwaartszij zijn het moede, om jaarlijks drie of vier maanden met hak en stamper aan het ondeihoud der wegen te warken, terwijl hun velden onbebouwd moeten liggen en hongersnood hun stam be dreigt. Drie of vier maanden dwang arbeid verrichten gedurende 't vrucht bare regenseizoen, voor hel onderhoud van wegen, waarover een zeldzame vrachtwagen rolt, doch die een pro motie van den resident, met salaris- verhooging kunnen teweegbrengen en daarbij nog gedwongen te zijn om in zijn eigen kost te voorzien, daar zelfs niet 'n korreltje rijst of mais van re- geeringswege wordt uitgedeeld, dat vindt on,.;, primitieve neger onrecht vaardig en ondragelijk. Om de zweep Waarom duur drukwerk voor Uw convocatie's die maar even gebruikt worden? Groote besparing voor Uw kas als wij z voor U gereed maken. TYPE- EN C0PIEER1NR1CHTING VITESSE KON. WILHELM1NASTR. 10 te ontvluchten van den soldaat, die hem in den almachtigen naam van den resident komt aanwerven, om de onvermijdelijke geeselingen met kar wats en roede te ontkomen, zoekt de ongelukkige een toevlucht in het land van ruimere vrijheid. In 1926 zagen we, hoe meer dan 1500 negers, mannen 'rouwen, grijsaards en kinderen, meisjes en zwangere vrouwen, moeders met zuigelingen, door den soldaat uit hun dorpen werden gehaald, om vier weken la.,g van zonsopgang tot aan den nacht, met een stuk jamswortel, dat ze meebrachten tot voedsel, de wegen te herstellen VOOI den door tocht van een Franschen kapitein. Dezelfde kolonisatie-gruwelen, de zelfde niets en niemand ontziende wijze om het menschelijk recht onder de voeten te trappen, kan de Afrika- reiziger ten onzen dage nog bij den aanleg der spoorlijn dwars door Ivoor kust aantreffen de inlanders, die daar het leven lieten, zijn niet Ie begraven op het grootste soldaten-kerkhof van Verdun of van den Chcmin des Dames. „Elke dwarsligger van de spoorbaan heeft één neger het leven gekost" zegt ~:n neger-spreekwoord Wat te zeggen van de onafzienbare katoenvelden welke jaarlijks door ieder negerdorp in West-Afrika moeten wor den aangelegd en vele weken arbeid vereischen Waarvan de opbrengst dikwijls, vooral in droge jaren, niet meer dan één kilo per hectaar be draagt? Terwijl de blanke handels agent niet meer dan Tl, cent per kilo uitbetaalt Het verwondert niemand, dat het communisme gunstig kan cellen bou wen en veel aanhang zal krijgen, en dat he. nationalisme tiert tol in de diepste binnenlanden waar Europa zijn beschavingsplicht verwaarloost. Ghandi, Soekarno en de negerleiders bazuinen de wereld rond. dat de kolo nies genoeg hebben van een Wester- sche overheersching, waarvan egoïsme meestal de drijfkracht isals een pijn lijke rheumaliek voelen de Europee- sche koloniale machten in hun over- zeesche gewrichten een steeds groeiende onafhankelijkheidsbeweging. Binnenland Waarschuwing. palingen in de ambtenarenreglementen opnemen, gelijkluidend aan die, welke de minister van Binnenlandsche Zaken verlangt ten opzichte van de provin ciale- en gemeenteambtenaren. Dientengevolge zullen ook de amb tenarenreglementen van omstreeks drie duizend waterschappen, veenschappen en veenpolders moeten worden aan gevuld met verbodsbepalingen omtrent revolutionnaire gezindheid, uitsteken van andere dan nationale vlaggen, dra gen van insignes, ontslag bij lidmaat schap van verboden vereenigingen, ontslag van de huwende vrouw en van de vrouw die gaat leven in concubi naat en genieten van burgerlijke be zoldiging tijdens militaire dienstver- vervulling, terwijl bij niet-voldoening aan dezen eisch van de regeering, zij zelf met toepassing van de artikelen 125 en 126 der Ambtenarenwet deze voorschriften ook aan de ambtenaren reglementen van waterschappen, veen- schappen en veenpolders zal toevoegen. Zelfs voor de zeer vele waterschappen met bijvoorbeeld één of twee ambte naren, soms alleen een secretaris- penningmeester met een bezoldiging van één of tweehonderd gulden of nog minder, geldt dit nieuwe regeerings- voorschriit. politie te Zeist verzoekt een ieder, die eenige inlich ting kan geven over of eenig ver moeden heeft omtrent den hierna be doelden persoon, zich daartoe persoon lijk of schriftelijk aan zijn bureau te willen vervoegen. Sinds 1930 opereert in de gemeente Zeist.de Bilt, Soest, Maartensdijk, Hil versum, Bussum en Amersfoort een persoon, die des nachts inrichtingen en huizen, waar alleen vrouwen zijn, binnendringt met onzedelijke bedoe lingen, gepaard gaande met bedreigin gen als: „'k Schiet je dood als je leven maakt'enz. Deze handelingen werden voor 't eerst vastgesteld in 1930 en kwamen veelvuldig voor in 1931. Toen iraden rustpoozen in van November i93| tot Juli 1932 en van Juli 1932 tot Januari 1934. In Januari hadden 2 en begin Februari weder 3 indringen- gen plaats. Daar verdachte zich veelal bedient van 'n doek, welken hij zich voor het gelaat bindt, kan zijn signa lement moeilijk worden weergegeven. Zijn lengte wordt geschat op 1.80 M. en zijn leeftijd op 25— 30 jaren, ter- wijl|sprake is van een flinken haar dos. Zeer vermoedelijk moet aan eer niet-tocrekenbare worden gedacht er het is lang niet onmogelijk, dat de genoemde rustpoozen moeten worden toegeschreven aan verblijf in een of andere inrichting. Van verdachte kan nog worden gezegd, dat hij buiten gewoon lenig is. Van hem is gezien, dat hij met een vrijen sprong over een waschtafel heen door een raam sprong, waarvan het raamkozijn 1.30 M. boven den beganen grond was. Waterschappen. De minister van Waterstaat heelt de tusschenkomst van Ged. Staten der provinciën ingeroepen, ten einde te bewerkstelligen, dat de besturen, onder zijn departement ressorteerende, lm alle gewenschte Liniaturen Kantoorboek- en Q Schrijfmachinehandel Langestraat 84 - Telef. 528 Onvoldoende autoverlichting: O. v. G. Hilversum f3 of 1 dag. Letter-nummer niet verlichtE. Sch. Amersfoort f2 of 1 d. Niet rechterzijde houdenR. J. Amers foort f3 of 1 d. Uitspraken Kantongerecht Dronkenschap: J. ter V. Amstelveer 3 d. hecht, C. D. V. Baarn fn of 4 d„ A. W. Hilversum f8 of 4 d„ G. W. v. d. B. Baarn f 10 of 4 d„ J. M. zwervend ia., J. K. van h. Baarn f 15 6 dagen. Leerplichtwet: D. v. d. K. Barneveld f3 of 1 d., H. v. L. Leusden id., de zelfde idem, J. v. d. G. Spakenburg id..W.v.d.G. idem, T. v. d. G. Spa kenburg f3 of 2 d., J. de G. Spaken burg f2 of 1 d., H. H. idem, T. E. Bunschoten idem, F. M. Spakenburg 15 of 2 d., J. de G. Bunschoten f4 of 2 d„ G. v. H. Amersfoort f5 of 3d. Crisiszuivelbesluit: L. F. Z. Amers foort 1 of 1 d. Crisisaardappelwe»W. G. V. Gouda f 10 of 5 d„ O. B. N. A'foort f 3 of 1 d. Mollen wet: G. v. d. H. Barneveld f3 of d dag. Geen plaatsbewijs in den trein: H. H. zwervend f 5 of 3 d. Op spoorbaan loopen z. v.: G. Renswoude f3 of 1 d. Arbeidswet: G. Soest f5 of 3 d. v. d. W. Amersfoort 3 maal f 7.50 of 3 d. Loopen op verboden grond: T. v. R. Scherpenzeel f 12 of 6d., H. R. id. W. J. Amersfoort f 15 of 8 d., T. J. v H. Utrecht f 4 of 2 d. Vleeschkeuringsvcrord. Amersfoort M. L. aldaar f5 of 2 d. Met strik zich in jachtveld bevinden T. de B. Woudenberg f20 of 10 d. VleeschwarenbesluitR, B. Soest f 15 of 6 d. VleeskeuringswetG. J. K. Soest f40 of 10 d, Te snel rijden in Baarn: C. v. B Ankeveenf5of2 d„ J. de G. Spaken burg idem. Idem in Soest A. A. G. Utrecht f 15 of 8 d. Te Amersfoort wielrijden naast twee anderenO. J. F. Soest f 1 of 1 d. Te Soest venten z. v.G. Ch. Am sterdam f2 of 1 d. Idem te AmersfoortA. J. S. Amster dam f 2 of 1 d., J. F. A. A'dam f 1 of 1 d. Zich aan auto vasthouden: j. v. d. H. Amersfoort 15 of 2d., A. V. Soest id. Te Amersfoort rijwiel onbeheerd la ten R. L., H. de W„ A de G., allen te Amersfoort elk f3 of 1 d., R. K. Amersfoort f I of 1 d., Ch. J. M. Ch. idem. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen G. v. E Woudenberg f 6 of 3 d„ F. M. J. Apeldoorn f25 of 6 d. In bocht niet de rechterzijde houden G. L. Utrecht f5 of 2 d., R. K. Amersfoort f3 of 1 d. Onvoldoende remmenJ. A. v. D. Amersfoort f30 of 20 d. Niet behoorlijk uitwijken: Amersfoort f5 of 2 d. Verboden weg rijden: H. K. Amers foort f2 of 1 d„ P. N. Amersfoort f3 of t d„ J. P. v. M. Soest f I of 1 d. Verblindende verlichtingE. M, Arn hem f5 of 2 d. Geen rij- of nummerbewijs toonen: A. A. M. K, Utrecht i 2 of 1 d. Wielrijden onder invloed van alcohol H. W. v. d.W.Amersfoortf20of 10d. Onvoldoende lichtM. J. K. Hilver sum f2 of 1 d plus f3 of 2 d. voor gemis rood achterlicht. Wielrijden zonder lichtS. B. Soes- BERICHTEN UIT AMERSFOORT Vereeniging Liefdewerk Oud Papier. Jaarverslag over 1933. Over 1933 werd opgehaald 64.603 K.G. oud papier. Ditkwantumwerdalsvolgt verzonden: 2 autoladingen naar een papierfa briek te Apeldoorn; 4 wagonladingen naar de N.V. Philips Gloei!.- ..penfabrieken te Eindhoven. Het kwantum opgehaald papier was is minder dan in 1932 waarom wij een ieder beleefd verzoeken het papier trouw te bewaren en het aan onzen knecht te geven. Deze heeft een groot gezin en het loon is gezien de lage papierprijzen niet hoog. Boodschappen tot ophalen worden gaarne ingewacht Elleboogstraat 1 en bij den knecht aan huis. De afdeeling Achterveld liet trouw het papier brengen en Hatnersveld be waart goed, alwaar het terzijner tijd wordt gehaald. De heeren Sandbrink en Hendriks hiervoor onzen besten dank. terberg f5 of 3 d., J. G. Sch, A'foort f3 of 1 d., G. M. Sch. Hilversum id. Idem zonder bel of reflector: M. W. v. d. S. Naarden f3 of 1 d.. W. R. Amersfoort 2 maal f2 of 1 d. De Chemische Oorlog en de bescherming der burgerbevolking. Onder invloed van het opbloeiend nationaal bewustzijn is het vraagstuk, betreffende de bescherming der bur gerbevolking tegen het gevaar uit de lucht, in een nieuw stadium getreden en staat op het oogenblik in het brand punt der publieke belangstelling, Tal- looze krantenartikelen, brochures, de stichting van een studieverecniging voor luchtbescherming, cursussen en oefeningen vormen hiervan het duide lijkste bewijs. Een toekomstige oorlog behoort :laas nog niet tot de onmogelijkheden en ondanks de in den Volkenbond aangenomen resoluties vormen de technische ontwikkeling en de gewel dige toename van het aantal oorlegs- en verkeersvliegtuigen een gevaar, waarmede men reeds in vredestijd rekening dient te houden. Nu binnen niet al te lange tijd ook in ons land wettelijke bepalingen omtrent lucht bescherming te verwachten zijn, is het van het grootste belang, dat niet alleen officieele instanties, maar ook de civiele bevolking behoorlijk is ing'-licht over de maatregelen die zij kan en moet nemen om zich zoo goed mogelijk te beschermen. Uit het te geven overzicht van de geschiedenis, toepassing en toekomst van het luchtgevaar, speciaal van het chemische wapen en de organisatie van de burger-luchtbescherming zal tevens blijken, dat een nieuwe oorlog noodlottige consequenties met zich zal brengen. Over bovenstaand onderwerp zal voor de vereeniging Geloof en We tenschap afd. Amersfoort Dr. A. P. J. Hoogeveen, Scheikundige aan hel La boratorium van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen, een lezing hou den op Donderdag 22 Februari a-s. 'savonds kwart over 8, precies, in lunchroom Princess Utrechtschestraat. Voor de belangrijke lezing over dit onderwerp is introductie toegestaan. In de Keizerskroon hielden de aan hangers van Ir. Mussert een openbare vergadering. 't Was er vrij rumoerig. Verschillende personen moesten uit de zaal worden verwijderd. Op den Hof werd door een groot aantal demonstranten betoogd. Het dreigde in handtastelijkheden over te gaan doch de politie wist zulks te voorkomen.

De Eembode | 1934 | | pagina 1