KRAANEN EXTRA PRIJZEN Allerlei Volgende week zal ten Raadhuize een samenkomst worden gehouden om van gedachten te wisselen over beveiliging tegen luchtaanvallen. In verband met deze mededeeling is het wellicht goed nog eens in herinne ring te brengen wat Dr. Hoogeveen onlangs in de ver. Geloof en Weten schap over de gevaren van den lucht oorlog mededeelde. Door de vliegtuigen heeft de oorlog een ander aspect gekregen. De actie radius is veel grcoter geworden. Door het oplevend nationaal bewust zijn in verschillende landen en het daar door groeiend oorlogsgevaar is boven dien het vraagstuk der luchtbescher ming acuut geworden. Het idee van den chemischen oorlog is reeds zeer oud. Men kende dezen reeds in de grijze oudheid. In den wereld oorlog heeft de chemische oorlog snelle vorderingen gemaakt. De loopgraven werden uitgebouwd tot groote onder- grondschc vestingen en daar hierdoor de bewegingsoorlog werd stilgelegd ging men zich toeleggen op het uit vinden van middelen om den vijand uit zijn stellingen te verdrijven. De Duitschersdeden op 22 April 1915 den eersten gasaanval, maar zij kwamen er 28 dagen later mee dan zij zich hadden voorgesteld, omdat zij met hun chloorgas afhankelijk waren van wind sterkte en windrichting. Later volgde men de methode van het gaswerpen, waarbij men het tot een afstand van 2 3 K.M. bracht. Daarna vond men het gasschieten uit tot over een afstand van 10 k 15 K.M. Toen kon men veel meer stoffen gebruiken, n.l. stoffen, die verdampen bij warmte en stoffen in poedervorm, die bij het springen van den granaat als rook verspreid worden. Tenslotte worden deze bommen ook uitgeworpen door vliegtuigen. De oor- logsgassen worden onderscheiden in doodende en irriteerende. Dedoedende gassen zijn de giftige (die verouderd zijn) en de verstikkende. De irriteerende (prikkelende) zijn traangas, niesgas en etsende en blaartrekkende (mosterdgas). Vier uur na den eersten chooraanval der Duitschers hadden de Franschen en Engelschen hun eerste gasvoorschrif- ten. De soldaten moesten ademhalen door een flesch met aarde. Later werd een doek voor den mond gebonden, gedrenkt in anti-stoffen. Toen later meer gassen werden verspreid, kwamen hier bij telkens nieuwe doeken, die in een zakje gedaan werden, dat aan het hoofd bevestigd werd. Het zakje werd daarna vervangen door een busje met actieve houtskool. Wat ook thans nog wordt toegepast. Tegen het mosterdgas, dat met mos terd niets gemeen heeft dan den reuk en geen gas maar een vloeistof is, die bijna overal doorheen dringt, werden speciale gummipakken vervaardigd, die enkele uren weerstand kunnen bieden aan de inwerking van het mosterdgas, dat als een fijne regen of mist neerdaalt. Over de toekomst gaan de meest fantastische verhalen, maar ieder nieuw oorlogsgas, wordt geneutraliseerd door het moderne gasmasker, dat met mis schien slechts enkele wijzigingen tegen alle gassen bestand is. De gevaren, welke de burgerbevol king dreigen, zijn ontzettend. Er zijn brisantbommen, welke van 10 tot 1500 K.G. wegen. Hiertegen bestaat geen bescherming. Vooreen bom van 1000 K.G. heeft men 4'/j M beton noodig. De vliegtuigen kunnen echter hoogstens één of twee van deze bommen meenemen, waarmee dan op de eerste plaats belangrijke ge bouwen gebombardeerd worden. Verder zijn er brandbommen, welke slechts 1—5 K.G. wegen. Een bescher mingsmiddel hiertegen is de ontruiming der zolders. Zand is een goed blusch- middel en in tijd van oorlog dient dus zand op de bovenverdiepingen aanwe zig te zijn. Voorts de gasbommen en gassproeiers Hiertegen beschermen alleen de maskers. Dit kost schatten gelds voor aan schaffing en controle. Een goede afsluiting der woningei is dikwijls al voldoende De bescherming tegen gassen is ech ter gemakkelijker, dan die tegen bom men. Dit dient echter goed georgani seerd te zijn en wel door den lucht beschermingsdienst, welks voornaamste taak ishet voorkomen van paniek. De toekomstige luchtoorlog zal echter veel met zich meebrengen, waartegen men geen maatregelen kan nemen en daarom blijft het eisch, dat men alles in het werk stelt om de oorlogen voor goed uit de wereld te bannen. Voetbal. Amersfoort l-E.M.M. II 2-1. Vanaf den aftrap neemt onmiddellijk Amers foort hei spel in handen en komt enkele malen het E.M.M.-doel in gevaar. Maar na rust is hel spel van Amers foort leelijk afgezakt en is er niet meer dat vuur van voor rust en als eindelijk E.M.M. een goal maakt is ieder over tuigd dat het verdiend is. Even wordt door Amersfoort aan gepakt doch de stand blijft 2 I waar mee de laatste wedstrijd van deze com petitie is gewonnen. Amersfoort met de 20 punten uit de 18 wedstr jden heeft geen slecht figuur Schoen- en Sporthandel KROMMESTRA AT 17 AMERSFOORT Prima dames fantasieschoenen vanaf f 2.75 Prima Heeren mollières vanaff 2.50 longens- en Meisjessch. tegen zeer lage prijzen. Kinderschoenen vanaff 0.95 Ziet onze etalages Alleen A contant Vrijdag 6 uur Kruisweg en Lof. Zaterdag biechthooren om 3, 4, 5, 6 en 7 uur in beide biechtstoelen. In de week de H. Mis om half 8. De Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot lid van het Kerkbestuur der parochie van St. Jozef, de heer E. Kaas. Uit onze parochie nebben 31 man nen deelgenomen aan den Stillen Om gang te Amsterdam. gens van het vierde konden niet winnen van het sterkere H.M.S. hoezeer zij hun best ook gedaan hebben. De wedstrijden voor het II en lil elftal werden op het laatste oogenblik afgelast. Handelsregister. Ingeschreven: Uitgevers-Reclame-Annoncen-Bureau „Effectie", J. v. Oldenbarneveldlaan 6. Eig.P. T. Nyhoff. H. VVolters, boter, kaas, enz. Alde- gondestraat 48, opgeheven. Wed. Th. J. Wagner, drogisterij, Soest Steenhofstraat 58, opgeheven. Fa. A. de Vries, Juwelier, Langestr. 22. Overleden eig.: A. de Vries. Toet:, eig.: Dr. M. de Vries. Toetr. mede- eig.C. de Vries—Rozenbaum. Boek- en Kunstdrukkerij, v.h. G. J. d. Biezenbos, Muurhuizen 153. De handelsnaam is nu Boek en Handels drukkerij „de Muurhuizen". R. K. v. Valkenhoef, Kolon. waren, Kamp 79a. Handelsnaam nu„de Gou den Ploeg". De Minister van Defensie heeft voor- loopig als militaire belangenvereeniging toegelaten de R. K. Politietroepen-Ver- eeniging „St. Antonius van Padua". De heer W. J. van Doom, lid aan het St. Henricuskoor was 25 jaren als zanger aan dit koor verbonden. Door diverse omstandigheden is de feestelijke herdenking eenigen tijd uit gesteld. Zondag had ten huize van den jubilaris een feestelijke bijeenkomst plaats, waarbij de jubilaris op geest driftige wijze werd gehuldigd. Bij afwezigheid van den Zeereerw. President, wegens het houden van de Lijdensmeditatie in de Kathedrale kerk te Utrecht, werd de Jubilaris toege sproken door den Vice-Voorz. de heer Keijzer. Spr. roemde niet alleen de zangerstalenten van den heer v. Doorn doch ook zijn oprechte vriendschap. Door Spr. werd de jubilaris een zilveren herinneringstnedaillc met lint op de borst gespeld met opschrift „Aange boden door het St. Henricuskoor na -- Door de politie is een persoon aan gehouden die gesignaleerd stond voor te samen f 36,— boet" of 30 dagen hechtenis. De man is naar Utrecht over gebracht. Een tweede persoon werd aangehouden die nog 2 weken hechte nis moest ondergaan. Deze is heden naar den Haag overgebracht. Paardenmarkt op Maandag 12 Maart 1934. Aangevoerd 20 Werkpaarden 5 Luxe paarden 5 Slachtpaarden 60 Hitten f 125,00-180,00 f 250,00-400,00 f 70.00—125,00 f 60,00- t daan C. Bachg. Directeur van het Zangkoor huldigde de jubilaris namens de Parochieherder en vervol gens als directeur in dichtvorm met refreinzang van de heeren zangers. Verschillende leden brachten in i„ zang en gedicht hulde aan hun jubi- leerend lid. Op een vergadering, 15 Februari gehouden was besloten aan den heer N. Bouman het eerelidmaatschap van het Sr. Henricuskoor aan te bieden wegens zijn in langdurige werkzaam heid verworven verdiensten. Op deze feestelijke bijeenkomst werd hem door den Voorzitter een oorkonde overhan digd. Deze feestavond getuigde van den waren zangersgeest en de onderlinge band van saamhoorigheid die in dit zangkoor buitengewoon aanwezig is. De minister van Economische zaken heeft bericht, dat de loonen bij de ge subsidieerde werkverschaffingen moeten worden verlaagd. Zondagavond omstreeks kwart over elf is tijdens afwezigheid der bewoners brand uitgebroken op de bovenverdie ping van perceel Stationsstraat 22 be- ond door de familie M. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Politie en brandweer die zeer spoedig ter plaatse waren slaagden erin den brand met twee stralen op de waterleiding te blusschen. De bovenverdieping brandde zoo goed als geheel uit. De oorzaak is onbekend, de schade wordt door ver zekering gedekt. Door een bewoner van de Wesler- slraat wero aan het politiebureau degedeeld, dat er sedert Zondagavond in deze straat een luxe auto onbeheerd stond, die niet werd weggehaald. Uit een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de auto ontvreemd was Amsterdam De wagen is in beslag nomen en blijft ter beschikking van den eigenaar. Aan hel bureau van politic vervoeg de ziclt een zwervende mail, van wie bleek, dat een tweetal teenen bevroren Hamersveld KerkelijkedienstenParochicSt. Jozef. Woensdag 6 uur Lof ter ecre van jf _J den H. jozef. wedstrijd gewonnen had kunnen worden, j meentegeneesheer' te zijn onderzocht Boerenleenbank! Donderdag van half 6 tof half 7 Amersfoort IV - H.M.S. V 1—4. Wat door de politie naar de Rijksklinieken De vragen werden vlot beantwoord, uitstelling van het Allerheiligste, kort te verwachten was is gebeurd. De jon- j te Utrecht overgebracht. jEen diploma „met zeer veel vrucht" In gemaakt het eerste jaar hoewel menige waren geweest. Hi| is na door den ge- Stille Omgang te Amsterdam. Weer hebben duizenden en duizen den Zaterdag huis en hof verlaten, om in Amsterdam te komen getuigen van hun aanhankelijkheid aan de ééne H. Kerk. Dat de eenheid in het land moge bewaard blijven, luidde de intentie van dezen vromen bedetocht. Duizenden hebben gebeden tot Sacrament, om ons voor tweedracht en splitsing te sparen. Moge het \urig gebed van die duizenden worden ver hoord. Het was koel weer. Een frissche wind deed d^ pelgrims, die soms heel lang hun geduld moesten oefenen, hun hoog opgeslagen kragen huiveren. Een enkele ster vonkte boven de huizen uit. Booglampen wierpen hun licht- kegels op de asphaltstraten, waarlangs een late wandelaar zich naar huis spoedde. De stegen en nauwe straatjes waarin overdag het leven trilt, waar overdag altijd het geluid van de groot stad gevangen har.gi, waren uitgestor ven. Vanuil het Centraal Station stroom den de pelgrims aan in ordelijke rijen de stad in. Zeeuwen naast Gelderlanders, Lim burgers achter Brabanders. De uren verderen, langzaam verstrijkt de nacht, het wordt koud op straat en nog steeds stappen de zwijgenden aan, totdat de morgen aanbreekt en de laatsten in den morgenschemer hun bedevaart aanvangen. Er was weer een prachtige regelmaat in dezen Stillen Omgang. Behoudens een enkele uitzondering konden de pelgrims onmiddellijk hun bedetocht aanvangen. Na afloop van den Stillen Omgang trokken de pelgrims in groepen naar de kerken. De tot in de uiterste hoeken gevulde Godshuizen leverden opnieuw een ontroerend schouwspel op. Dui zenden naderden in dezen nacht ter H. Tafel. Naar schatting hebben dertig duizend pelgrims den Ommegang gemaakt, Van Amersfoort en Omstreken trok ken een kleine 500 inan naar Amster dam, om daar even 12 uur Ie arriveeren. Ongeveer 1 uur werd in de St. Igna- tiuskerk aan de Rozengracht een plech tig Lof bijgewoond, gecelebreerd door Pastoor van Hout uit Vught met assi stentie van Pater van Erp, Oss en Kapelaan Verbeek, Vught. Kapelaan Beijer uit 's Hertogenbosch hield een gloedvolle rede, wijzend op de eenheid in dezen nacht, een eenheid die ons Katholieken moet samen binden en sterk doen staan geheel het leven. Na de omgang werd de Ho_ogmis bijgewoond in dezelfde kerk, opgedra gen door Kapelaan W. de Jong. Na het Evangelie werd de predikatie ge houden door een Pater van de Krijtberg te Amsterdam. Onder de Mis naderden allen ter H. Tafel. Een zangkoor, on der leiding van den heer H. Beye: bracht op verdienstelijke wijze ten ge- hoore de Missa Sancta Mathilde Hub Cuypers. Te 7,48 uur verliet men wederom in opgewekte stemming de hoofdstad. Aan het bestuur van de afdeeling Amersfoort van het Gezelschap De Stille Omgang dank voor zijn goede orgen. werd toegekend aan J. Tijmense, H. v. Reenen, J. Laseur, V.'. v. Leijen- horst, Ant. v. Schothorst, H. v. d. Hengel, J. de Kruijff en Jac. v. Dijk, een „met veel vrucht" aan T. van Oosterom en A. Blom en een „met vrucht" aan W. Bouw. Een der leerlingen dankte den leeraar voor zijn nuttige lessen en bood hem een geschenk aan. Hoogland Burgerlijke Stand. GeborenJohannes, z. van B. Tol boom en M. van Laar. Johannes Hendrikus, z. van G. v. d. Hoef en W. C. van Dijk. Wilhelmina Gerritdina, d. van W. Brouwer en J. C. Leenards. Antonius Adrianus, z. van C. Huur- deman en M. van Daatselaar. Onder trouwd C. de Graaf en A. v. d. Beek. Het bestuur van de Kath. Kiesver- eeniging had de goede gedachte de brochure „Hou zee of hou vast I" ter vergadering uit te reiken. De voorzitter wekte op, deze brochure goed te lezen. Het verslag van den penningmeester gaf batig saldo: f 171.92. Nog ruim 40 pCt. van het totaal aantal Katholieke kiezers is geen lid. Voor bestuurslid waren candidaat gesteldC. Hilhorst, H. j. Krijne, R. Roete, P. Kuijer, W. van de Öroote- vheen en E. van 't Klooster. De heeren Hilhorst, Roete, Kuijer en van 't Klooster werden gekozen. Er werd besloten Piet Kasteel uit (e noodigen, een lezing over „Fiscisme en Nationaal-socialisme" houden. Bij de verkiezing van een voorzitter werden 58 stemmen uitgebracht, waar van één van onwaarde was. Hiervan kreeg P. Kuijer 20, C. Hilhorst 12, C. v. 't Klooster 10, A, Hilhorst 6, T. Blom 3 en II. v. Hamersveld 1 stem. Daar geen der candidaten de meer derheid had behaald, vond een nieuwe stemming plaats. Van deze stemming was de uitslag dat de heer Kuijer tot voorzitter was gekozen. De nieuw-ge- kozen functionnaris dankte den schei denden voorzitter A Brouwer namens de vereeniging voor zijn jarenlang werken in het belang van de vereeni- B'ig- Het inkuilen van gras heeft hier zeer bevredigende resultaten opgele verd. Daarom zullen op de boerderij van den heer Peter Kok nog twee *s worden ingericht. I Hoog lander veen Kerkelijke diensten ParochicSt. jozef. Woensdag 7 uur Lof ter eere van St. Jozef. Vrijdag 7 uur Kruisweg. Zaterdag 4—8 uur gelegenheid om te biechten. 7 uur Lof. Deze weck de H. Mis om 8 u Nllkerk: De Crisis-rundvee-centrale heeft op de veemark» 160 runderen overgeno men; een derde deel hiervan was drachtig, terwijl de rest versch afge kalfde waren. Ruim 20 koeien werden afgekeurd, omdat ze te lang nieuw- melkt waren. Op Maandag 26 Maart, van des voorm. 8 10 uur, kunnen wederom drachtige en versch-afgekalfde koeien geleverd worden. Serieuze opgaaf tot levering moet geschieden bij de zaak voerders der varkenscentrale. De commissie der rundvee-centrale verzoekt ons belanghebbenden er op te wijzen, dat het herhaaldelijk voor komt, dat er meer koeien aangegeven worden dan geleverd. Zoo waren er b.v. deze week 240 aangegeven, terwijl er slechts ruim 180 aangeboden wer den. Dit opgeven en niet leveren brengt het gevaar met zich mede, dat Nijkerk opgeheven wordt als leverantieplaats. I— In den nacht is de Nijkersche Be zembinderij afgebrand. Tegen 2 uui 's nachts ontdekte een rangeerder bij de spoorwegen een blauwe vlam in de binderij achter een daar staande auto. Onmiddellijk werden de politie en de eigenaars gewaarschuwd. Deze waren spoedig ter plaatse. De politie drong het gebouw binnen om te redden wat er nog te redden viel. Men slaagde er in de brandkast en de boeken uit het kantoor te halen. De vlammen teekenden zich grillig af tegen den hemel, terwijl zij een ontzettende hitte ontwikkelden. Af en toe weerklonk zoo'n heiligen knal, waarschijnlijk veroorzaakt door het knappen van de asbeslplaten, dat men meende, dat er geschoten werd. In den morgen was de bezembinderij met den grond gelijk gemaakt. Op de markt: 240.000 eieren f 1.90 -2.40eenden eieren f22.10; 51 biggen f8—II 1 varken f40—50; 152 runderen .talf- koeien f170 220; kalfvaarzen f70 130vet vee le kwal. f0.19-0.25, 2e kwal. f 0.15—0.19; vette koeien f155 190 53 nuchtere kalveren f8 14; slachtkalveren f2—4. Uit den Omtrek Achteveld Alhier had de eindles plaats v; den drie-jarigen landbouwcursus. Tege woordig waren Ir. Dr. v. Daalc Landbnuwconsulent, alsmede P. van den Hengel, P. Kooloos en Joh. Klooster, vertegenwoordigers van de Hoevelaken Op de boerderij van Spelt nabij Vinkenhoef, werd een vergadering ge houden uitgaande van de Mussert-parlij waarin als spreker optrad De Bruin ui» Utrecht. De vergadering was matig bezocht. Een aantal politieagenten waren aan wezig. De bezoekers werden, voordat zij naar binnen gingen, gefouilleerd. Na de pauze verscheen Spelt op het podium. In zijn betoog moest de Var kens- en Rundveecenlrale het ontgel den, len .vens de verdere crisis-maat regel» n. Een der aanwezigen stelde de vraag wat de rede was daler in Duitschland zooveel geestelijken van verschillende kerkelijke richtingen waren gevangen genomen en waarom de jeugdvereni gingen, waaronder velen, die onder de leiding van geestelijken stonden, waren ontbonden. De Bruin antwoordde hieropmet het Duitsche fascisme hebben wij hier niets te maken. De vergadering werd besloten met. het zingen van het Wilhelmus. Soest De gemeenteraad besloot lot toela ting van J. Stroband (V.B.), als opvol ger van W. F, H. Busch (D.P.) In behandeling kwam een voorstel tot verhooging van het crediet. dat de raad heeft toegestaan voor de stich ting „Het Soester Natuurbad1' Blijkens het rapport der commissie, bedragen de werkelijke kosten van het Natuurbad f 104.000, ongerekend de kosten van den grond. De toegestane credieten bedroegei f 56.900, zoodat nog een aanvullend crediet noodig is van f47.000, is begrepen f40.000 wegens abnormale kosten der inrichting, welk bedrag B. en W. zich voorstellen te dekken een tijdsverloop van tien jaar. Op voorstel van B. en W. werd be sloten dit punt nog aan te houden om den technisch ambtenaar van openbare werken in de gelegenheid te stellen, zich te verantwoorden. Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming van een bestuur van de stichting tot beheer van het Soester Natuurbad. Benoemd werden de raads leden Van Duren, Endendijk en Nooder. Na verschillende stemmingen wer den vervolgens nog als niet-raadsleden benoemd Veenslra, Zevenhuizen, Sar en Mevr. Donker-Van Galen Mej. Funke drong aan op een bij zondere bepaling voor niet-baders, die b.v. een bezoek willen brengen aan het theehuis. Nog meerdere opmerkingen werden gemaakt over het geld voor badklee- ding en ligstoelen, waarop de heer Duren opmerkte, dat ook het bestui nog wat te regelen moet hebben. De voorzitter deelde nog mede, dat men dit jaar nog niet kan overgaan tot vergrooting van het terras van het Soester Natuurbad. Tot onderwijzers aan de openbare U.L.O. School werden benoemd J. Hoekman te Kropswolde en I. Colijn te Rijswijk. Er waren verzoeken ingekomen van het Crisis-comité B en van den Soe ster Besturenbond om wijziging van het standpunt van den raad inzake verstrekking van kleederen aan school gaande kinderen. De heer De Vries stelde voor f300 beschikbaar te stellen voor het Crisis- comité; dit voorstel werd verworpen. Langdurig werd ook gediscussieerd over het voorstel van B. en W. om J. Loudon te Hilversum te belasten met de taak het college van advies te die nen bij een strenger beoordecling van bouwaanvragen. Tenslotte werd hiertoe bij wijze van proef besloten. Bij de rondvraag uitte de heer Ga- sille (V.B.) zijn heftige ontstemming over de benoeming van hel oud raadslid Busch tot controleur der crisis uitgaven, welke benoeming door den voorzitter en wethouder v. Klooster krachtig verdedigd werd. Soeetdulnen Aan hel Natuurbad was men druk bezig voor de komende campagne. Zoo werd o.m. het bad leeggeffomten het bassin aan een grondige schoon maak onderworpen, waarbij al het slib verwijderd wordt. Zoodra het hooger gedeelte van het bekken drooggelegd was, vond men in het bezinksel een zestal gouden en twee zilveren ringen benevens een gouden armband. In het dieper gedeelte zullen nog wel meer kostbaarheden gevonden worden. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. De Aartsbisschop van Utrec.o heeft de benoeming van den Zeereerw. Heer Smeets tot pastoor te Borne ingetrok ken, eveneens de benoeming van den Zeereerw. Heer Th. Westendorp tot pastoor te IJsselmuiden en heeft be noemd tot pastoor te Borne den Z.Eerw. Heer J. H. J. Frank en lol pastoor te Leerdam den Zeereerw. Heer Th. Wes- terdoip. Binnenland Spelling. Omtrent het spellingcompromis; dat Minister Marchant na overleg met hoogleeraren heeft ontworpen verneemt men dat Je dubbele o en e in open lettergrepen zou vervallen, maar daar entegen zou b.v, de ij in slotletter grepen enz. blijven. De buiging-n zou voor de meeste gevallen verdwijnen. De schrijfwijze zou gaan in de richting van de „Ver- cenvoudigers"echter zouden de vreemde woorden onaangetast blijven, zoodat men niet zou gaan schrijven kado (cadeau) maar bijv. eventueel wel praklies (practise!)). De Ministerraad zal zich over dit compromis nog moeten uitspreken, dat dus ook nog enkele veranderingen kan ondergaan. Vrijdag heelt de eerste proefrit met den Diesel-trein plaats gehad. De rit is bijzonder goed geslaagd. Op den terugrit uit Arnhem heeft men met een snelheid van 110 K.M. gereden en ook toen functioneerden de motoren uit stekend. Zondagochtend is de burgemeester van Hocnsbroek. van der Krom, onder de II. Mis in de St. |aiskerk te Hoens- broek plotseling onwel geworden. Na dat hij nog in de sacristie van de Kitste H. Sacramenten werd voorzien, is hij overleden. Dr. H. Colijn, de minister-president, heeft te Rotterdam een rede gehouden over Koloniale vraagstukken en wel over de staatkundige en economische betrekkingen tusscl en Nederland en Ned -Indiü. Deze rede werd per radio uitgezonden en werd ook in Oost-en West-lndië duidelijk opgevangen. Te Wijk bij Duurstede kreeg een 4-jarig kind een trap van een paard op het hoofd, waarbij de kleine deerlijk werd gewond. De hersenpan was ge heel ingedrukt. De poolaardappelcommissie uit de Nederlandschc aardappelcentrale ves tigt er de aandacht op dat bij het afsluiten van contracten oogst 1934 iedereen rekening te houden heeftimet regeeringsmaatregelen voor den oogst 1934. In geen geval zullen er bij de regeling 1934 uitzonderingsposities worden erkend ten aanzien van reeds afgesloten of nog af te sluiten con tracten. Uit Kirin wordt gemeld, dat in een barak, waarin ruim 200 arbeiders waren ondergebracht, plotseling brand uit brak. Volgens tot nog toe ontvangen berichten zijn reeds 63 verkoolde lijken gevonden. Men vermoedt, dat de brand door kwaadwilligen is gesticht. Op de spoorbaan Ie Faint Quent (Fr.) is het lijk gevonden van den heer Cornu, een graanmakelaar. Cornu was op weg naar Brussel en zou 64.000 francs bij zich hebben gehad. De lasch, welke dit bedrag heette te bevatten, Is niet teruggevonden. Te Meppel worden pogingen aan gewend om le komen tot oprichting eener vereeniging om actie te voeren afschaffing van de salarissen van het Kon. Huis en alle hooge salarissen. De Lente komt n daarmee ile tijd, om Uw artikelen voor et nieuwe seizoen aan Ie kondigen; doel el door middel van onze rectaniebrieven i ge hebt succes. Verkrijgbaar adressenlijsten van grocccn L-rsoncn en instellingen in Nederland. VITESSE KON. WILhELMINASTR. 10

De Eembode | 1934 | | pagina 2