Turco Sigarenm. Rookefshoskje KING «Allerlei Sander Kraan f. Op bijna 69-jarigen leeftijd overleed Maandagmorgen na een geduldig lijden Sesterkt door de Genademiddelen der loederkcrk, de heer S. Kraan, lid van den gemeenteraad en van het Burger lijk Armbestuur, oud-Voorzitter van dt R. K. Werkliedenvereniging St. |ozef. Met hem ging heen, een van de oude garde onzer Katholieke Arbeiders organisatie. Het moeilijke begin der emancipatie onzer Katholieke werkers heeft hij moedig en volhardend meegestreden en nimmer was hem moeite te veel, wanneer hij voor .den Bond" wat kon opknappen. Onder zijn leiding werd de voormalige Amersfoortsche R. K. Volksbond omgezet in de R. K. Werk liedenvereniging St. Jozef, die met hare afdeelingen op elk gebied, een veilige schutse werd voor den Roomschen werker. Kraan was een eerlijk strijder voor zijn idealen, die nooit zichzelve zocht, maar zich geheel gaf aan wat h" typisch .de beweging" noemde. Even sterk als hij had geijverd voor de opkomst van de Katholieke werkers klasse, even fel kantte hij zich tegen elke poging van afbraak in depressie- tijd verklaarbaar. Toch was hij niet eenzijdig, in kringen werd hij dan ook zeer geres pecteerd als een oprecht geloovig, trouw en eerlijk mensch. Sinds 1920 had hij zitting in den gemeenteraad, waar hij maar zelden het woord voerde, maar zeer ambitieus in de afdeelingen werkte aan de voor bereiding van velerlei besluiten. In 1907 aanvaardde hij het bestuurs lidmaatschap van den R. K. Volksbond, waarvan hij in 1912 voorzitter werd. Toen hij in 1932 zijn leidende functie aan een jongere kracht overgaf, werd hij onderscheiden met het Pau selijk eereblijk .Pro Ecclesiae er Pontifice". Als lid van het Burgerlijk Armbe stuur, was hij een gewaardeerd mede werker bij de leniging der nooden van de minst-bedeelden onzer gemeente. Moge hij nu in vrede rusten en geve de goede God troost aan zijn goede vrouw en kinderen. Geloof en Wetenschap. In Princesse Room werd de jaarver gadering van „Geloof en Wetenschap" gehouden. Terwijl alle leden zich van hunne zetels verhieven, herdacht de voorzitter dr. F. C. Huygen de ont slapen Koningin-Moeder Emma. De heer Boekenoogen bracht hel jaarverslag uit. Het ledental bedraagt 75. Aan den afgetreden Moderator Rector Tempelman werd dank betuigd voor hetgeen hij in het belang der vereeni- ging heeft verricht. De voojiitb-r jankte den heer Boeken oogen, die "is secretaris heenging, voor het vele werk aan het secretariaat besteed. Vervolgens hield Doctoranda Lou Lamour een voordracht over het leven en de werken van den kunstenaar Rafaël Santi. Deze voordracht werd met lichtbeelden geïllustreerd. Na Rafael's jeugd geschetst te heb ben deelde spr. mede. dat Raphaël op 17-jarigen leeftijd een altaarstuk schil derde met gratie en bekoorlijdheid van een jong talent. Raphaël schilderde als leerling van de Umbrische school h:t Altaarstuk de Kroning van Maria. Verschillende stukken werden belicht en toonden het talent van den meester. In 1504 verhuisde Raphaël naar Flo rence en kwam van de verfijnde Um brische school te midden der Floren- tijnsche kunstenaars. Daar maakte hij zich een nieuwe methode eigen zonder zijn eigen bijzonderen geest prijs te geven. Op 25-jarigen leeftijd kwam hij te Rome om in het Vaticaan te schilderen. In 1508 schilderde hij het portret van Paus Julius de Tweede. Raphaël is de schilder van beelte nissen van de H. Maagd. Hij leefde als een vorst en stierf op Goeden Vrijdag. Op zijn grafstede prijkt eer Moedergodsbeeld in marmer. In de Zwaan had de jaarvergade ring plaats van de afdeeling Amers foort van hel Nederl. Roode Kruis onder leiding van Dr. Aghina. Uit het jaarverslag van de secreta resse bleek, dat hel ledental 144 be droeg. De in October gehouden collecte ten bate van het Nederl. Roode Kruis is bijzonder goed geslaagd en de baten waren beter dan vorig jaar. Het jaar verslag maakte melding van de sterkte van de colonne en de verrichttingen van het afgeloopen jaar. Het finantieel jaarverslag gaf bedrag aan inkomsten van f 1996.28, en vitgaven 1775.20, saldo per I Jan. 1934 f 1221.08. De rekening van het eigen gebouw sloot met een bedrag van f2172.97. Het ledental liep terug met Het aftredend bestuurslid, de heer J. P. Dumont. werd bij acclamatie her kozen. De vacature-W. Groenhuizen werd aangehouden tot de volgende vergadering. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten te 'sHertogen bosch, Boxmeer, Eindhoven en Tilburg, met standplaats te 'sHertogenbosch, mr. J. A. Abbing, waarnemend ambte naar bij het kantongerecht te Amersfoort. Barneveld Door den gemeenteraad werd voor extra hulp aan werkloozen 1287.70 beschikbaar gesteld, terwijl als bijdrage in de kosten van het ontwerpen van streekplan voor de Veluwe een Isom van f239,97 disponibel werd ge steld. Besloten werd aan de gemeente Nlj- W.C.-raam is de dader binnengekomen. Er werd ongeveer f 500 aan geld mee genomen en voor een zeer belangrijk bedrag aan gouden sieraden. De familie B. is tegen inbraak en diefstal ver zekerd. Naar de Oooi- en Eemlander be richt, worden er officieuse onderhan delingen gevoerd tusschen de gemeen ten Amersfoort en Hoogland over de annexatie van een deel der laatstge noemde gemeente, dat aan Amersfoort grenst. Tot voorzitter van de gecombineerde Rechtsche Gemeenteraadsfractie is in plaats van Wethouder Mr. L. Stadig benoemd de heer Van Lonkhuijsen. Bebouwing langs Rijkswegen. Burgemeester en Wethouders ves tigen er namens den Minister van Wa terstaat de aandacht van belangheb benden op, die van plan zijn aan een Rijksweg te bouwen, dat zij, alvorens daartoe grond te koopen of dien bouw voor te bereiden, zich tijdig bij den Hoofdingenieur-Directeurvanden Rijks waterstaat dienen te vergewissen, of uitweg kan worden verleend en zoo ja, onder welke voorwaarden. Burgerlijke Stand. 21 Maart. GeborenPetrus Lamber- tus, z. v. L. F. v. der Veer en W. C. de Vries Everardus Johannes, z. v. H. Poort en J Kurver. GehuwdK. O. Tromp en H. de Winter A. Hütte- mann en G. A. Fiedrich. Overleden: Marrigje Dragt, 68 jr., echtg. v. R. Rutgers Hendrik Demoed, 79 jr., echtg. v. C. v. Dooren. 22 Maart. Ondertrouwd: H. Frijlink en G. Klinge P. Vossegat en J. A M. Gerritsen J. v. Barlingen en P. Silfhout M. v. Effrink en E. Tim merman C. H. Vendrik en N. Papen- quijzen M. H. v. de Wakker en G. J. H. Litjens L. Mosterd en J. Doorne kamp M. A. v. Keken en M. C. Paschedag A. v. Keulen en H. J. Wolffenbuttel W. A. Kok en B. C. v. der Linden G. L. v. der Zee en E. Schievelt A. jans en W. H. v. d. Heuvel. OverledenJannigje Lage- maat, 43 jr., echtg. v. G. Lam Albert Glas, 44 jr., echtg. v. H. Santman. de nieuwe kwaliteits Sigaar 3-5-6-8-10 cent Voor het Soesterkwartier alleenverkoop O. Soes'erweg 27 - Telef.1*5ö ö.J.A.Verweij kerk f 1500 per jaar te betalen, zoolang de directeur der Oasfabriek aldaar als adviseur onzer gasfabriek dienst mag doen. Over dit punt bestond in het College van B. en W. nog wat ver deeldheid. De burgemeester namelijk gaf verre de voorkeur aan een eigen gasdirecteur. Besloten werd de heeren Bekker en Heine te Apeldoorn van hun verplich ting tot het bouwen van een koelhuis alhier, te ontslaan. Genoemde heeren hadden namelijk in 1930 zich verplicht tot het bouwen van een modern koel huis voor eieren enz. Tengevolge van de prijsdaling der eieren zagen de heeren zich echter verplicht ontheffing daarvan te vragen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de eierpak- loodsen gedeeltelijk te verhuren aan de Vereeniging van Eierhandelaren Barneveld en omstr. voor f950 p. jaar., Besloten werd tot aankoop van den noodigen grond voor verbreeding van den weg tusschen den Watermolen en het begin van den Scherpenzeelschen- weg. De kosten van aankoop en aan leg zijn begroot op f53000 waarvan de Provincie 90 pet. voor haar reke ning neemt. Hoevelaken Nabij Huize Hoevelaken is een motor rijder uit Heerde, door een auto in de Wetering langs den weg gereden. De man liep een ernstige dijbeenbreuk op en werd per ziekenauto naar De Lich tenberg vervoerd. Hoogland Burgerlijke stand. GeborenWillem, z. v. M. Vedder en H. Blokhuis Hendrikus Cornell's, v. F. Smink en G. van Beek Ge- rardus Gijsbertus Jozef, z. v. A. van Eijden en A. A. van den Hengel Alijda Lambertha, d. v. L. Roest en Voskuilen. Ondertr.J. P. Schoonder- beek en S. J. Karsbergen G. Blom en C. G. Boersen. Gehuwd: C. de Graaf en A. van de Beek. Overleden: Jacob Botterblom, 72 jaar, echtgen. v. J. Tijmense. Hooglanderveen De Jonge Boerenbond hield weer ontwikkelingsavond. Nadat de Techn, Adviseur zijn causerie beëindigd had over 't organisatieleven, gaf de Geeste lijk Adviseur een overzicht van het ont staan der J. B.-bonden, besprak de wijzigingen, die door den Aartsbisschop in de organisaties waren aangebracht en hoopte in een volgend winterseizoen den verderen uitbouw van dezen Bond in onze parochie ter hand te nemen. Besloten werd na Paschen nog eenmaal een vergadering te houden ter afwik keling van enkele aangelegenheden: Uit den Omtrek Achteveld Kerkelijke diensten parochie St. Jozef Woensdag, 7 uur H. Mis in huize St. Joseph, 8 our in de kerk. Vanaf 4 uur biechthooren. 6 uur Lof. Donderdag. 8 uurgez. H. Mis, na Processie. Daarna aanbidding tot uur. 6 uur sluiting der aanbidding. Vrijdag. 7 uur begint de aanbidding n 8 uur de Plechtigheden. Half 7 de Kruisweg. Zaterdag. 7 uur wijding van vuur, water, paaschkaars en doopwater. Daar na gez. H. Mis. Vervolgens Biecht hooren tot 12 uur. Verder biechthooren vanaf 4 uur. Uitslag aanbesteding woonhuis enz. ir G. N. Wijntjes: Versteegh, Woudenberg f 7763 v. Delft, Haastrecht 7695 A. Boersen, Achteveld „7093 Broeler Kruithof, Amersfoort 7093 van de Kamp, Voorthuizen 6994 Schoute Boerhave, Barneveld 6900 Nieuwstad, Barneveld 6637 C. v. d. Berg, Achteveld 6393 De raming was f6792. Door het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank zijn de bestuursfuncties als volgt verdeeldP. v. d. Hengel, vooiz Joh. Blom, secr.; A. Blom Azn., 2e voorz.en Joh. v. 't Klooster 2e secr! De Fokver. „Achterveld e.o." hield jaarvergadering. Uit de balans viel op te maken, dat er een klein batig saldo is. In 1933 waren in de registers in geschreven 56 koeien, 49 kalveren en 5 stieren. Van 138 koeien werden 1679 monsters onderzocht. Het verslag van den controleur wees op het groote nut van melkcontróle. Als afgevaardigde voor den Bond van Fokverecnigingen werd herbenoemd T. Verhoef. Onzen dorpsgenoot den heer J. Vos kuilen, plaatselijke leider der B. L. S. te Achteveld, is hoogste korpsschutter geworden van 't Veluwsch Verband. Hij behaalde dit met 298 punten. Nijkerk Kerkelijke Diensten parochie St. Catharina. Woensdag van half 3 tot half legenheid om te biechten. Donderdag om half 8 de gezongen H. Mis. 6 uur gezangen en gebeden. Vrijdag om 8 uur Ritueele plechtig heden. 6 uur Kruisweg en vereering der Reliquie van het H. Kruis. Zaterdag, circa 8 uur, gezongen H. Mis. Van half 3 tot half 8 gelegenheid om te biechten. Op de markt: 275.000eierenf2.10- 2.70, eendeneieren f 2.10—2.25; 11 big gen f9-12, 2 varkens f40-4o; 245 runderen: kalfkoeien f170—230, kalf- vaarzen f90—170. vet vee le kwal. f0.180.24, 2e kw. f0.14 0.18, vette koeien f145—175 58 nuchtere kalve ren: meslkalveren f8—13, slachtkal- veren fl—3. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken en van Finan ciën, is onder de Natuurschoonwet 1928 gerangschikt het landgoed Oldenaller ten Noorden van den Rijksweg van Nijkerk naar Putten met hel café Ol denaller gelegen te midden van 'n oud loofhoutbosch. Bij dit landgoed behoort ook het complex Deuverden, gelegen ten Oosten van Nijkerk. Soest Alhier is in den ouderdom vaiv-47 jaren overleden de heer G. T. v. Vliet, oud-directeur van Openbare Werken. De overledene was tevens lid der voor malige Gezondheidscommissie voor PEPERMUNT Verwijt Uzelf geen slapheid, indien U zich juist op de be slissende momenten van Uw arbeid moe en mat gevoelt. Voorkom die futlooze oogen- blikken door het dageljksche gebruik van King-pepermunt. -2_ GAUW NAAR MUIS Naar MOEDBR. Wat zal zf) blij zijn over onze keu». Want heuscb jon gens, wij zijn goedkoop alt geweest Jullie beiden een mooi sterk pakje en vader een elegant eostunm en tócb nog geld over. Dat Is wa wij zochten. <- Ook voor U hebben wij tegen lagen prijs, datgeoe wat U graag wilt bezitten. KOM MAAB EENS PASSEN! Suffolk- en matrozenpakjes vanal 3.0 O Binnenland Koningin-Moeder Emma f. Vrijdag hebben duizenden en duizen- :n voor het stoffelijk overschot van Koningin Emma gedéfileerd om een laatste hulde te brengen aan hun ge liefde Vorstinne. Uit alle oorden van het land, alle rangen en standen, was men n Den Haag gekomen. Men zag er heel jonge kinderen, doch ook heel oude mannen en vrouwen, oudjes, die zelf nauwelijks meer loopen konden en als 'l ware gedragen werden. Velen van hen legden, terwijl de tranen op hun wangen biggelden, enkele bloemen bij de groote bloemenschat. De belangstelling was zóó groot, dat het défilé Zaterdag moest worden voort gezet. De Koningin, die beslolen heeft zelf et in den stoet mee te rijden, doch zich rechtstreeks per hofaulo naar Delft te begeven, had tegenover de buiten- landsche regeeringen, in verband met het eenvoudige karakter dat de bij zettingsplechtigheid zou hebben, den wensch te kennen gegeven, dat er geen bijzondere missies zullen worden ge zonden om de begrafenis bij te wonen. Kransen uit binnen- en buitenland stroomden nog toe, terwijl uit nage noeg alle landen telegrammen van deel neming zijn binnengekomen; tiendui zenden en nog eens tienduizenden hebben bovendien van de gelegenheid gebruik gemaakt om in een der palei zen hun handteekening in de registers te zetten. De hofrouw zal 10 weken duren, en wel 5 weken zwaren rouw, 3 weken halven rouw en 2 weken lichten De lijkstoet is hedenmorgen ruim 11 uur uit Den Haag vertrokken. De stoet volgde vanaf de Hoornbrug te Rijswijk den nieuwen verkeersweg naar Delft cn hier den „Koninklijken weg" nemende, langs het N' ordeinde Oude Delft, Nieuwstraat en bereikte zoo de markt. De lijkstoet werd geopend door een detachement marechaussee. Dan gene- raal-majoor Van Andel, als bevelhebber, met zijn staf, verder de Kon. Mil. Kapel, infanterie en cavalerie. Daarna volgde de lijkkoets met het stoffelijk overschot der vorstin, getrok ken door acht paarden, geflankeerd door opperolficieren van land- en zeemacht, de Koninklijke Familie en verwanten, gezanten, oud-militairen enz. Vervol gens marinctroepen, bestaande uit de tamboers cn pijpers, een compagnie mariniers en 2 compagnieën matrozen, een bataljon infanterie, twee batterijen veldartillerie. De stoet werd gesloten door een detachement marechaussee. Na aankomst van den stoet te Delft werd in de Nieuwe Kerk een rouw dienst gehouden welke geleid werd door den hofpredikerXProf. Dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar le Utrecht. Te Den Haag, evenals te Delft was een batterij opgesteld, die minuutscho- ten loste vanaf 11 uur tol het einde van de plechtigheid te Delft. Hel aantal vergunningen, dat 1882 in ons land 32.422 bedroeg, was in Mei 1933 verminderd tot 16.505. En houdt men rekening met het verschil in bevolking, dan kan men zeggen dat er in 1882 acht vergunnin gen waren per 1000 inwoners en in 1933 niet meer dan iwee. Hetgeen intusschen niet beteekent, dat dit niet meer dan genoeg zou zijn merkt de Volkskrant op. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten in aanmerking nemende den omvang der bloemenhulde, aan H. M. de Koningin-Moeder ten Pateize gewijd, heeft gemeend aan hare eer biedige gevoelens uiting te moeten geven door het Koningin-Emmafonds te gedenken. De werkloosheid in Italië neemt sterk af. Nadat op 31 Jan. j.l. 1.158.418 werkloozen waren geregistreerd, ver melden de statistieken van 28 Febr. I.103.551. Van liet aantal werkloozen zijn ongeveer 80 pet. mannen. De vorige week zijn uit ons land naar Engeland uitgevoerd 700.F eieren. Te Delft is het echtpaar Van der Boogaardt door gaf verstikking om het leven gekomen. De man werd dood in de keuken der woning gevonden, ter wijl de gaskraan van het fornuis open stond. Zijn echtgenoote, die boven sliep, Is door het uitstroomende gas bedwelmd geraakt en is op hetzelfde oogenblik, dat zij gevonden werd, overleden. Naar uit Lima wordt gemeld, zijn tengevolge van wolkbreuken ten Noor den van Lima reusachtige bergstortin- gen voorgekomen. Een dergelijke berg- storting had een omvang van 5 mijlen lang en bijna een mijl breed. Het ge- heele dorp Chacco is bedolven. Men- schcnlevens zijn niet te betreuren. De oudste ingezetene van Gronin gen, tevens de oudste inwoner van ons land, Opoe Tjadens-Poslema, hoopt Donderdag 29 Maart a.s. haar I05dcn verjaardag te vieren. De minister van Sociale Zaken is bezig met plannen om de Ongevallen wet te wijzigen in den geest der Ziekte wet, waarbij de Bedrijlsvereenigingen onder bepaalde voorwaarden met de uilvoering zijn belast. Bij doorvoering der plannen zouden 300 A 400 amb tenaren van het corps, dat uit ruim 900 ambtenaren bestaat, overbodig worden. In Japan zijn twee onderwijzers verdronken, toen zij probeerden hun leerlingen, d;e bij het omslaan van een pleiziervaartuig te water raakten, te redden. Het schip, aan boord waarvan zich veertig scholieren bevonden, maakte een tocht op het Sjinryoemeer in de provincie Hirosjiina Dertig kin deren zijn gered, twee lijken geborgen, terwijl 8 opvarenden vermi-t worden. Het rijksbureau voor statistiek,in Nederland heeft de gegevens verwerkc van het aantal huwelijken tusschen 1 Januari en 24 Februari 1934 gesloten in steden met 100.000 en meer inwo ners. Dit aantal is 26 184 legen 18 363 in hetzelfde tijdvak van 1933 De St.Crt. bevat een mlnislerieele beschikking waarbij wordt bepaald dat na 19 April 1934 geen eendeneieren meer in broedmachines mogen worden aangetroffen. Door deze beschikking wordt een aanvang gemaakt met de teeltbeperking ook ten aanzien van eenden. Tengevolge van den storm, die boven Japan woedde, worden dertien visscliersbooten met een bemanning van 154 koppen vermist. Op 15 Mei a.s. gaat de nieuwe dienstregeling bij de Spoorwegen in. Het stelsel dat inen volgt is bovenal berekend op snelle verbindingen ten behoeve van 't lange afstandsverkeer. Niet één trein is ongewijzigd gebleven. Een goede partij. 'I Is waarlijk voor beiden een goede partij Zij bezit veel fortuin en aanzienlijk is hij» „Maar zijn wandel is nog al onzced'lijk, zoo 'k meen."— „Ja, maar zie je zóó'n huwelijk is er niet één, Oi je moef c r deze of die kleinig heid heen". Keer op keer bewijst IVOROL-landpasta dat het de natuurlijke schoonheid van het tandglazuur weer te voor schijn brengt, zelfs hij tanden, waar dit niet meer mogelijk schijnt. Marktbericht Kaasmarkt Amersfoort. 26 Maart. Aangevoerd 19 wa gens. bevattende 2000 Kilo Prijs 117.00 lot 122.00 p. Kilo. Handel malig

De Eembode | 1934 | | pagina 2