NIEUW PARIJS ^Kwaliteit hoofdzaak SCHOENEN C. H. van Doorn Zn. GESCHENKEN 1 H. COMMUNIE Langestraat 35 - Tel. 308 IC. Schoenmaker Goede schoenen zijn thans niet duur. Het is de kwaliteit die de waarde bepaalt Ga dus nimmer alleen op den prijs af. Groote voorraad Prima merken Hollandsch fabrikaat Alleenverkoop Aparte afd. Steunschoenen - Pédicure Utrechtschestraat 9 - Telefoon 219 VOOR DE EERSTE EN PLECHTIGE Kerkboeken - Rozenkransen Beelden - Schilderijen Plaquettes Wij maken elk meubel naar eigen ontwerp «I teekening. Uw adres voor be'lmmerlngen. A. H VAN NIEUWKERK N V. I COMPLETE WONINGINRICHTING BEEKENSTEINSCHELAAN 10 BERICHTEN UIT AMERSFOORT Alexander Franciscus v. Beurden f Plotseling, doch niet onvoorbereid, scheidde van ons een hoog-geachte medeburger. Onverwacht overleed te Maastricht ten huize zijner dochter, waar hii tijde lijk toefde, de heer A. F. van Beurden, oud-hypoiheekbe waarder te dezer stede. De heer Van Beurden was, eenmaal in Amersfoort gevestigd, spoedig in alle kringen bekend en voor velerlei ambt en bediening legde men ras beslag op deze werkzame, veelzijdig ontwikkelde persoonlijkheid. Zoo had hij van 1923 tot 1927 zitting in den gemeenteraad, werd hij Regent van het St. Elizabeth's Gast- of Zie kenhuis en bestuurder van de Stichting Katholieke Openbare Leeszaal en Bi bliotheek. Verder was hij bestuurslid van de Oudheidkundige vereeniging Flehite, van de Ambachtsschool, van het Nederl. Verbond, van het Rijksop voedingsgesticht, van het Sr. Radbouds Universiteitscomité en van Vreemde lingenverkeer. Daarneven wijdde hij zich aan allerlei arbeid op historisch en letterkundig gebied. Onze Eembode eert hem als Toen het stoffelijk overschot van wijlen den heer S. Kraan op het kerk hof van O. L. Vr. werd ter aarde be steld waren zeer velen daar samen van hun deelneming te 'doen blijken. Het gemeentebestuur met den gemeente secretaris, vele raadsleden, bedrijfs directeuren, leden van hel Burgerlijk Am bestuur, bestuursleden van de R. K. Werkliedenvereeniging, het parochiaal Collectanten-college, vertegenwoordi gers van de bouwvereeniging St. Boni- facius zij en vele anderen waren gekomen om de begrafenisplechtigheid te volgen. De Weleerw. heer Kapelaan de Jong geestelijk adviseur van de R. K. Werk liedenvereeniging verrichtte de zinrijke liturgische beaardingsplechtigheid en toog daarna met de aanwezigen naar de kapel waar voor de zielerust den overledene werd gebeden. Terug bij het geopende graf sprak onze burgemeester een afscheidswoord. Hij waardeerde in den ontslapene een goed verdediger van de gemeentebe langen in den wijdsten zin en zeide eerbied te hebben voor de overtuiging waarmede hij op zijn wijze het alge meen belang diende. De oudste zoon van den overledene dankte voor de betoonde deelneming, Recollectie. Dinsdagavond half 8 recollectie voor een zeer gewaardeerd medewerker, die I oud-retraitanten en leden van retraite- het verstond het verleden van de stad onzer inwoning te doen herleven in menige serie van historische schetsen. Trouwens in het Zuiden, waar hij geboren en getogen was, had hij zich jarenlang bezig gehouden met het na- vorschen van allerlei gebeurtenissen uit het grijs verleden en werden zijn pu blicaties op genealogisch-heraldisch terrein zeer gewaardeerd. Van Beurden zag het levenslicht op 28 Juli 185/ te Grave. Hij studeerde te Boxmeer en te Maastricht en werd in 1881 landmeter van het kadaster te Roermond, waar hij tot 1920 gevestigd bleel en zich onder meer mede zeer verdienstelijk 'maakte voor de ont ginning der Peelgronden. Zijn groote verdiensten op elk terrein bezorgden hem vele onderscheidingen aller aard. Zoo was hij officier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van den H. Gregorius de Groote, en Ridder in de Orde van Verdienste van Oostenrijk. Verder werd hij onderscheiden met de Pauselijke eere-blijken „Bere merenti" en „Pro Ecclesia et Pontifice", de gouden medaille van het Oostenrijksche Roode Kruisen meerdere eere-blijken van de Nederlandsche, Oostenrijksche Italiaansche regeeringen. Zijn ijver en werklust kenden paal noch perk. Rusteloos en schijnbaar onvermoeid werkte hij, tot de dood hem verraste. Moge hij in vrede rusten Paul Mulder, paardenhandelaar uil Oldenzaal komt Donderdag op de paardenmarkt hier met 30 Russische ponny's. Van gemeentewege werd aanbesteed het rioleeren van verschillende wegen en straten. Van de 17 inschrijvers was hoogste Wassink voor 131400 laagste was W. Bunnik voor f22.327. Een 15-tal plaatselijke sportver- eenigingen, tellende circa 1600 leden, heeft besloten, belangrijke artikelen en olficieele mededeelingen voor hun leden ie doen vermelden in een op te richten sprrtblad voor Amersfoort. Dit orgaan zal verschijnen één maal per maand en worden uitgegeven door fa. F. Th. Onnes, alhier. Het ligt in de bedoeling het eerste nummer eind April te doen verschijnen. De heffing van schoolgeld voorde gemeentelijke Handelsschool en het gymnasium is gewijzigd, en gelijk ge maakt aan de rijksregeling voor de Hoogere Burgerschool. H'-t schoolgeld voor de Scholen voor Uitgebreid Lager onderwijs werd ver hoogd in verband met den kostprijs van dat onderwijs. De gemeenteraad besloot de ver huring van weiland aan den Randen- broekerweg aan den Ouden en de verkoop van grond aan den Bisschops- weg ten behoeve van hel Sportfondsen- bad uit te stellen tot een in voorbe reiding zijnde verordening op de Bad- en Zwemgelegenheden van kracht is geworden. Mej. J. Ebben, voorheen werkzaam aan de Katholieke Openbare Leeszaal Ie Amersfoort, is benoemd tot directrice der Katholieke Openbare Leeszaal te Roosendaal (N.Br.) De gemeente verkocht bouwterrein aan de Mauvestraat 570 MJ. voor 14900 aan Blom; nog 1200 MJ. daar aan den zelfden voor f9900; 960 M». aan de Keucheniuslaan aan de Kantonrechter Muller Massis; 632 MJ. aan de Mauve- straat aan Overeem voor f5200. Aan Mej. Dr. J. Marx werd eervol ontslag verleend als leerares in de wis kunde aan het gymnasium. Bij de jaarvergadering van de speel- tuinvereeniging „Het Leusderkwartier" werd de overleden tuinopzichter Van Bekkum herdacht. Er werd een com missie gevormd voor het bijeenzamelen van gelden voor een gedenksteen op diens graf. TEL. 54», OPGERICHT 1909 Naar ons overluigend bleek, was het onthouden van eenigerlei mede- deeling over den herdenkingsavond van wijlen H. M de Koningin-Moeder aan de Kath. Pers, het gevolg, van om standigheden onafhankelijk van de be doelingen of den opzet van hen die dezen avond organiseerden. sen zullen H. Missen worden, omge dragen. St. Vincentiushuis. De Commissie van het Lietdewerk Kleeding en Ligging der St. Vincentius- vereeniging vestigt er de aandacht op, dat het St. Vincentiushuis Krommcstr. -- y ,2 aanvragen voor belangstellenden te bezichtigen 1 is op 2c Paaschdag na de Hoogmis tot twee uur en van vier tot zes uur. Hoogland Verslag Jaarvergadering fer Fokvereeniging „Hooglan^". Dc vergadering was goed bgzocht, 18 van de 20 leden woonden ze bij. De gewone zaken als notulen, jfcrver- slag en finantifel verslag passeeren zonder op ot aanmerking. Uit het jaar verslag vermelden we het volgende: Momenteel lelt dc vereeniging 20 leden in hotel „Dc Zwaan" vergaderde Vreemdelingenverkeer onder leiding van den heer Ant. Hofkamp die herdacht het overlijden van H. M. de Koningin Moeder. Nog een droevige mededeeling moest de voorzitter doen van een ern stig verlies in eigen kring, het over lijden van den Vice-Voorzitter A. F. van Beurden. Vereeniging en Bestuur verliezen zeer veel in hem. Wij be treuren in hem een actief en kameraad schappelijk bestuurslid, iemand mei een uitgebreiden en ge 'egen kennis op velerlei gebied. Het jaarverslag maakte melding van het feit dat het aantal leden van 1932 kon worden gehandhaafd n.l. 548, doch hef contributiebedrag liep terug van f1709,— op f 1675,50. Verzocht werd le werken voor uitbreiding van hel ledental. Het finantieel verslag gaf aan een batig saldo van f 195,85. De heeren Heinrich en Peper wer den als bestuurslid herkozen. De heeren Heinrich en Spael hebben zich belast met de reclame campagne van dezen Bij de rondvraag werd door een der leden aangetoond dat de jeugdherberg niet voor de jeugd is, doch zeker voor 40 °/0 door volwassenen wordt bezocht. Het bestuur deelde mede tegen mis bruiken van de jeugdherberg te zijn en deze kwestie ook in de Prov. en Lan delijke Organisatie ter sprake te zullen brengen. In het hoogseizoen zal het verkeers bureau inplaats van 5, 6 uur geopend zijn. Het personeel werd dank gebracht voor hun betoonde ijver. Gemeenteraad. De Voorzitter opende Woensdag avond de vergadering van den gemeen teraad met een gedachtenisrede. Aller eerst gewijd aan het groote verlies, dat ons land geleden heeft door het over lijden van H. M. de Koningin-Moeder. Welk een beteekenis deze Hoogge plaatste Vrouwe gehad heelt voor ons Volk, als Echtgenoote van den Koning, als Moeder van de Troonopvolgster, als Regentes van het Koninkrijk, ten slotte als Koningin-Moeder, en altijd als edel strevend Mcnsch, is wel dui delijk gebleken uit de innige deelne ming zóó groot, dat er in onze geschie denis slechts weinig voorbeelden van zijn aan te halen Wij mogen dankbaar zijn voor het geen Zij voor ons is geweest, wij kun nen Haar het best eeren door Haar voorbeeld na te volgen. Ook namens Uwen Raad is aan de Koningin een brief van deelnening ge zonden. Helaas moe» ik ook een woord wijden aan ons medelid, ik mag wel zeggen, onzen vriend Kraan. Vanmorgen heb ik een kort woord aan zijn nagedach tenis gewijd, ik wil dat ook hier doen. Kraan is 15 jaar lid van onzen Raad geweest. Steeds heeft hij zijn best ge daan en hij heeft goed werk verricht, vooral in de commissies. Hij is o.a lid geweest van de R. P. S. R.-commissie, die velen uwer zich niet herinneren en lid van de commissie voor de bedrijven het slachthuis. Wij stelden prijs op zijn aanwezigheid, steeds heelt hij goed werk verricht. Ook wil ik nog een woord wijden n ons oud-medelid Van Beurden. Hij is maar kort lid van den Raad geweest Hij kwam uit Limburg en voelde zich hier thuis. Een studie van Amersfoort maakte hem tot een goed burger. Ook hier past ons een woord van dank baarheid aan ons oud-medelid. Op onderwijsgebied werden tal van besluiten genomen voortvloeiende uil de reorganisatie van het Handelsonder wijs zonder discussie. De salarisverlaging tot een bedrag van 130.000 voor den gewonen dienst der gemeente te rekenen van 1 April tot 31 Dec. werd aanvaard. De heer Van Galen Last maakte be zwaar tegen het prijsgeven van de regeling door B en W. voorgesteld. De heer Zwart sprak uit den wensch der Rechtsche fracties om te komen tot kindertoeslag. De heer Van Tellingen wilde bij deze salarisvermindering den Commis saris van politie uitschakelen omdat hij diens salaris niet in overeenstem ming vindt met die van andere dienst takken. Wethouder Thien wees er op dat het [nu voorgestelde een product is van het georganiseerd overleg tusschen de vertegenwoordigers van het perso neel en het gemeentebestuur met de commissie van bijstand. Hij adviseert dit voorstel onveranderd te aanvaar den, omdat het, zooals de zaken nu staan, moeilijk is voor een bepaald ambt een uitzondering te maken. Hij deelt voorts mede dat aan de perso- neelsafgevaardigden is opgedragen een herziening der loon- en salarisregeling welke tegen 1 juni zal gereed zijn voor behandeling om eventqeel met 1 Jan 1935 te worden ingevoerd. De Raad heeft dan nog alle bevoegdheid van zijn inzicht le doen blijken. Langdurig is vervolgens geredeneerd over een voorstel tot verlaging der huren van de volkswoningen van de gemeente en de vereenigingen. Dit voorstel vraagt een hoog bedrag, door de post voor onvoorzien op de begrooting vrijwel verdwijnt. De datum van het invoeren dezer huurverlaging zal nader worden b paald omdat het Rijk niet berusten eigenmachtig handelen der gemeente in deze, vóór het Rijk een algemeene regeling heeft getroffen. Vervolgens werden aanvaard de con clusies van een rapport over verkoop van grond door het Grondbedrijf. Men wil trachten regelend op te treden om overproductie te [voorkomen. De wo ningnood is verdwenen. Alleen enkele woningen van laag huurtype zijn nog noodig. De heer Van Tellingen vroeg bij de rondvraag voor de schoolschoonmaak geen vrouwen aan te stellen uit ge zinnen waar voldoende inkomsten zijn. Aan den heer Zwart werd medege deeld, dat de losse krachten in ge meentedienst zullen betaald krijgen den dag van het begraven van 11. M. dc Koningin-Moeder. Nog slelde de heer Zwart eenige vragen over inschrijving op gemeente werk door niet-ingezetcnen. Wethouder Noordewier zegt dat men zich niet mag bepalen lot Amersf. inscfirijv De heer Van Koelen vraagt publicatie van uitgekeerde steungelden en betreurt het dat tot marktmeester iemand is benoemd die niet werkloos is. Weth uder Noordewier antwoordde dat de keus is gevallen op den meest geschikte. Raadsheer Butselaar interpelleerde over hel optreden der politie en keurde dat optreden af. De Burgemeester is van oordeel dat stftng optreden noo dig was. Emmabloem. Het uitvoerend Comité bericht, dat de „Emmabloem" collecte Zaterdag avond heeft opgebracht een bedrag van f35.731/, welk bedrag aan bedoeld fonds wordt overgemaakt. Tevens wil het comité langs dezen weg nogmaals haar warmen dank be tuigen aan al diegenen, die zoo be langeloos medegewerkt hebben dezen avond tot zoo'n treffende herdenking van onze lieve Koningin-Moeder te maken. Namens het uitvoerend comité, ,C. S. Hcerma van Voss, Secretaris In den ouderdom van 65 jaar overleden de heer P. van Veen. De overledene was een bekend schilders patroon en vele jaren bestuurslid van de Ambachtsschool. Teraardebestelling Maandag op „Rusthof". De bussen aan meerdere gebouwen hier ter stede geplaatst voor een bloe- menafsclieidsgroet aan H.M. de Konin gin-Moeder hebben f 62.35 opgebracht. Zondagdienst H. H. Doctoren, en Nacht-weekdienst Apotheker, le Paaschdag Dr. Duijvis, Utr.weg 145, telef. 396. Dr. Kolk, Berkenweg 15, telef. 579. Dr. Lubsen, Snouckaertban 12, tel. 290. 2e Paaschdag Dr. Blees, Utr.weg 122, telef. 1733. Dr. Mertenszur Borg, Laanije 5, tel. 1225 Dr. N'icolai, L. Bergstraat 41, tel. 633. Apotheek nacht- en Zondagsdienst voor de PaaschdagenW. A. van de Bovenkamp, Ulr.str. 45a, lel. 63. NachlweekdienstApotheek Cramer, P. Buijslaan 93, tel. 902. Binnenland Dankwoord. H. M. de Koningin heeft het voor nemen Zaterdag, des namiddags om 1 uur door de radio een woord le richten zoowel tot de bevolking Nederland als van de deelen van het rijk over zee, naar aanleiding van het overlijden van H.M. de Koningin- Moeder. Uit den Omtrek Achteveld Het Wit-Gele Kruis hield jaarver gadering onder voorzitterschap var den heer P. v. d. Hengel, die het over leden bestuurslid Boersen herdacht. Verder uitte hij zijn dankbare vreugde dat de Z.Eerw. weer als adviseur is midden vertoeft. Aan het jaarverslag van den secre taris onileenen we 't volgende Aantal patiënten aan huis bezocht 98, aarvoor 1768 keeren hulp werd ver leend aantal patiënten in het wljk- gebouw 48, waarvoor 1264 maal hulp aan werd verleeend. Aantal patiënten hoogtezon 9, bestraling 112, uitge leende artikelen 249 stuks. Aantal leden 262. De rekening en verantwoording den penningmeester gaf een batig saldo van f530.14. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. J. Baaiman en P. J. Kooloos. Door den Zeereerw. Heer Pastoor werd een rede gehouden, o.a. bedankte hij voor de groote belangstelling getoond gedurende zijn ziekte en voor het veel vuldig gebed voor hem gestori. Ver volgens zeide spr. dat Achterveld vzu aanschijn veranderd is, gedurende de 20 jaren dat hij als Pastoor hier werk zaam is. Nu het ijzer heet is moet het worden gesmeed. Een nieuwe doktei had zich hier gevestigd wat Z.Eerw. voor 7 jaren ook al had geprobeerd, wat toen is mislukt. Thans hoopte spr. dat deze dokter veel zal doen voor Ti parochianen. Inmiddels kwam de nieuwe dokter, Dr. Braun ter vergadering. Hij werd door den voorzitter voorgesteld en verwelkomd. Spreekuur in Huize St. Jozef 8.30 - 9.30 en n.m. 1.30-2 30. Hamersveld Voor onze parochie is lot broeder- meester der processie van Amersfoort en omstreken naar Kevelaer aangesteld de heer W. Blom. De jaarvergadering der Kiesvereni ging werd door ruim twee dozijn leden bijgewoond. De heer R. van Keulen bracht het jaarverslag uit. Er waseeu batig saldo van f7704. Tot bcsluurs- leden werden gekozen de heeren P. de Bruin, T. van Zandbrink en II. Hendrikscn. De|Jaf:redeiide heer van Keulen werd bedankt voor 2ijn trouw beheer; hem werd een kistje sigaren als blijk van waardeering aangeboden. Voor de zielerust van de overleden! bestuursleden Nic. Brouwer en Hoer-1 mogen worden in behandeling zijn. In het atgeloopcn jaar strekte de contröle zich uit over 440 koeien, waarvan ge nomen zijn pl.m. 4200 monsters. Bij dc bespreking der aanvragen om 't lidmaatschap wordt besloten, dat van dc veehouders, die vóór 1 April lid worden, een entreegeld zal gevraagd! worden van f0,50 per koe. Besloten* werd, dal dit jaar in de nazomer een fokveedag zal gehouden worden. Verschillende bepalingen voortvloei ende uit de Crisis-Rundvee-Centrale, die voor de vereeniging van belang zijn j worden besproken. Zoo in de eerste plaats de productie-cischen le stellen aan de moeders der geboren kalveren. Volgens een schrijven van den heer Rijksvceteeltconsulent wordt de aan dacht er op gevestigd Jut alle stier- kalveren wier moeders aan de Centrale cisclien voldoen geschetst kunnen wor- den voor dc fokverecnigingen.' Alle andere stier-kalveren kan men wel voor j de dood opruimen, daar kunnen bewijzen van worden afgegeven. HePjjH zeilde schrijven maakt er verder attent* op, dal de leden de vaarskalvereB rj welke zij willen aanhouden, laten schet- sen in hun kalverboekjes, anders loo- pen ze gevaar dat deze dieren niet erkend worden als fokdier door de Centrale. Nog wordt mededeeling gedaan van de nieuwe keuringswijzc op de stieren keuringen. Er zal niet meer volgens het puntenstelscl worden gekeurd, maar de stieren zullen naar gelang van het exterieu' in klassen worden geplaatst. Alles laat zich aanzien, dat voorde fokvereenigingen een belangrijke tijd aanbreekt. P. H. b. to H. 'M Met ingang van I Mei zal Ds, C.J. Warners het predikambt bij de Ned. Hervormde Gemeente te Hoogland neerleggen. Hooglanderveen De Coóp. Brandverzekering hield haar jaarvergadering. De opkomst der leden was groot. De heer A. v. LTerop, voorzitter, heette alle aanwezigen, als mede de Geestel. Adv. Pastoor H. J. Broere, welkom en deed de notulen voorlezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Dc heeren A. Mulder en C. Smink jz. werden tot stemopnemers benoemd en aangewezen tot het nazien der Rekening en Balans over 1933. Ondanks het feit, dat een brand in hel afgeloopen jaar een flink offer van de kas had gevraagd, was liet batig saldo zeer goed le noemen. De twee aftre dende bestuursleden, de heeren C. Smink en A. v. Ruitenbeek werden bij accla matie herkozen. Tot leden der Commissie van ge schillen werden benoemd de heeren Wee, II. Traa en H. v. d. Pol. j de mededeelingen werd hel Be stuur machtiging verleend om in de toekomst premies en verschuldigd uit- trcdingsgcld langs gerechtelijken weg te innen. Ook werd het Bestuur gemachtigd! een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om een soliede herver-' zekering af fe sluiten voor hoog ver zekerde panden. Voor de Paaschdagen Ontvangen een groote partij SINAASAPPELS José Barros, groote 7 voor 25 cent. net wapen, reuzengrootc 5 voor 25 ct. groote 7 voor 25 cl., iets kleiner 10 voor 25 cent. kleinen It, voor 25cent.^V Sunflower, reuzengrootc 5 voor 25 cent.?^ vnnr"U "T u,3-1'0"1' "'IS kleincr 10 voor 25 cent. kiemen 16 voor 25 cent. f Honingzoete Jaffa-Slna»* i ppels J 7 en V cent per stuk. ooie Citroenen 12 en 15 voor 25 ct. extra tijne Amer. handappels 30 en 35 cent per K.ü. Grape fruit, reuze groote 15 ct.'p. stuk Vruchten in blik, 3 blikken voor 90 cent Verder alle soorten Fruit 0„ N0te, zeer laag j„ pr|jH Kroiiimcstruut 04 Tel. 794 Soesterweg 92 Kapel weg 50 - Telef, 1804. Vermeerstraat 2

De Eembode | 1934 | | pagina 2