Schoonmaaktijd! F. A. TULP N.V. Middenstands-Bank Schrijfmachines Fa. H. elzenaar Bel dan op No. 42 Bij Pijnen p en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave v de Katholieke Stichting De Bembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 3 April 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiEn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Achten Veertigste Jaargang - No. 1 Het grootste geluk is te kunnen wat meti wil en te willen wat men moet. St. Augustinus. „Binnenland Lager onderwijs. In een onlangs gepubliceerd verslag over den toestand van het Lager Onder wijs in den lande gaf de inspecteur te .Amersfoort eenige door den hoofdin specteur behartigenswaardige genoem de wenken, als hij schrijft over de resultaten van het onderwijs: „Evenals andere jaren moet ik weer beginnen met de klacht, dat er in onze ^scholen over het algemeen wel tech- 'nftch behoorlijk gelezen wordt, maar dat het mooi lezen tot de zeldzaam- I beden behoort. En toch zijn onze lees boeken juweeltjes, niet alleen naar vorm yen bewerking, maar vooral naar den inhoud. Als kinderen lazen wij lectuur voor groote menschen. Wij wisten niet ^bfter er was niets anders. En onze F onderwijzers deden inderdaad moeite I om ons kinderverstand en onze kinder-, p, fantasie op te heffen tot zulk een niveau, t"rflat wij het mooie uit die lectuur zou- I den kunnen begrijpen en doorvoelen. RNu hebben wij boeken te kust en te keur, gegrepen uit het volle kinder leven, waarin kinderleed schreit en ndervreugde lacht, waarin kinderernst jreekt en Kinderhumor tinteltbr eken, Schreven door kindervrienden, die (t zieleleven van het kind kennen en Bootleggen. Men zou zeggen, dat het Kzen dan moet gewonnen hebben ^aar onze scholen bewijzen veelal het Ëgendeel. Hoe zelden klinkt onder de fcs spontaan de heldere kinderlach en Ifiog zeldzamer zijn de oogenbtikken wan gewijde stilte. Eu toch moest dat runnen, wanneer onze onderwijzers :r konden opheffen tot de hoogte {ran hun eigen kinderzielelevcn. De Troote massa verstaat het niet, eigen leleven in harmonie te brengen met JS mooie kinderziel. En het zijn slechts bevoorrechten, de begaafden en be- btadigden, die cr in slagen door nauw- leurigc beluistering van intonatie en gevoelsuitdrukkingen op hel juiste mo ment in de klas, die stemmingen te wekken, die onze schrijvers bedoeld fcebben." Kastpapier KANTOORBOEKHANDEL Lingntr. <5 to. Krommutr. TEL 926 een inspecteur van een gebied fmet druk verkeer daarover denkt, blijkt F uit het rapport van den inspecteur van F de inspectie Amersfoort: I „Hel steeds toenemende snelverkeer heelt het verkeersvraagstuk inhetbrand- P punt der belangstelling geplaatst. Alle sportiviteit is daaraan vreemdhet is de zucht lot zelfbehoud, die dwingt t tot hel luisteren naar de regels van het verkeer. Het is opmerkelijk, dat het I verkeersonderwijs tot nu toe het meest f gepropageerd werd op die plaatsen, j waar het onderwijzend personeel niets voelt voor sport. De onverschilligheid heelt echter plaats gemaakt voor be langstelling. Nit ik een drietal jarci niet aandacht bij de viseering der leer- ins van bijzonder" scholen er op A gelet heb, of de regels van het verkeer c-waren opgenomen in het leerplan, kon r ik lot mijn genoegen consta eeren, dat T in de bijzondere scholen van mijn in- ■"spectie hel verkeersonderricht in di j'leerplans voorkomt. Er zijn reeds plaat- sen, waar een regeling van liet ver- keersondcrricht door de politie in voor- I bereiding is. Zelfs zijn er in hel land I reeds zwakke teekenen van overdrijving. I Moeslcn onze kinderen later allen chauf- 1 feur worden, dan moesten zij de ver- w.kecrsregels zóó volledig leeren als som- wmige boekenschrijvers „in teekeningen ^en vragen" het reeds thans in onze De „Communistische" staat der Jezuïeten in Paraguay. Gebed en zang waren onder den ^trbeid verweven, brachten rythme en afwisseling en aanmoediging. Mysterie- Spelen werden georganiseerd, goed Onderricht gegeven, vermaarde zang koren, gevormd, schitterende proces- Rie's gehouden en de vreemdelingen, iflie dit alles zagen vroegen zich dan fook af, waar ter wereld de idylle der fabel, de terugkomst van het paradijs, So sterk door de werkelijkheid werd llen&berd, als in deze gezegende stre- Én. Hier raakten den hemel de aarde, J men leest in levensberichten dier jjssionariseen dingen, waar onze we- iïd otn schokschoudert, dat het geen (idzaamheid was, indien in een dorp jen voorbijgingen, zonder dat er een Hjlzonde gebeurde. Hier leefde een jt volk als werkelijke kinderen Gods, fcr beschaving bergend binnen de I scholen willen importeeren. Dit blijve overgelaten aan de praktijk van het leven. Maar daar de wet de ouders dwingt om hun kinderen naar school te zenden, behoort iedc.e onderwijzer mede te werken om de gevaren van den weg voor het kind te voorkomen. De meest elementaire regels voor voet ganger en fietser zullen daarvoor, vooral op het platteland, voldoende blijken." Nederlandsche Roode Kruis. Naar we vernemen heeft het bestuur der afdeeling Utrecht van het Nederl. Roode Kruis, in samenwerking met den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, de Brandweer, de afdeeling Chirurgie der Rijksklinieken, de Emma- kliniek en de Politie te Utrecht, een dienst gevormd voor „Hulpverleening bij massarampen", zooalsspoorweg-, tram- en autobusongelukken, storm rampen. enz. Bij het voorkomen van een massa ramp in de provincie Utrecht, moet hiervan direct melding gemaakt wor den aan de Emmaklinick te Utrecht (tel. 11955) waar men dan dadelijk na melding het „groot-alarmsignaal van het Roode Kruis" uitzendt, waardoor in den kortst ntogelijken tijd de be- noodigde hulp per autobus van de A.T.O.-garage at naar de plaats van de ramp vertrekt. Nieuwe Staatsleeniug. De Minister van Financiën maakt bekend, dat, voor zoover zij niet reeds vroeger door uilloting ter aflossing zijn aangewezen, alle schuldbekentenissen, behoorende tot de volgende Staats leningen. op de na te noemen data worden aflosbaar gesteld: 4 pet. Siaatsleening 1916, perl Oc tober 1934; pet. Staatsleening 1916. per I November 1934 pet. Staatsleening 191/, per 1 Augustus 1934 4*1, pet. Staa'sleening 1928. per I October 1934; 5 pet. Tweede Staatsleening 1932, per 1 Mei 1934. Heden zal de aankondiging plaats hebben van de emissie van 1900.000.000 4 pet. Nederlandsche Staatsobligaties, waarop de inschrijving open staat a pet. Houders van de 5 pet. leening 1932, pei. obligaties 19'.6 en 1917 en 4 pet. lecning 1916 hebben recht van voorkeur. Aan bankiers en commissionnairs iu effecten zal een half procent provisie worden uitgekeerd. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Kaderdag der Katb. Staatspartij. Het Dagelijksch Bestuur heelt i overleg met de Broeders van St. Louis te Amersfoort oesloten, dit jaar op Beloken Paschen, 7 en 8 April a.s., wederom een Kaderdag te organiseeren. De gastvrije poorten van het Pensio- onzer lezers ongetwijfeld een aange name herinnerieg hebben bewaard. De plaalsrufmte vormt de eenige be perking, welke de Broeders aan hunne onvolprezen gastvrijheid moesten op-| leggen. Evenals in juli 1933 isaandc Kringbesturen een naar evenredig heid bepaald aantal uitnoodlgingen verzonden ter doorzending aan die partijleden, plaatselijke en gewestelijke leiders, wier belangstelling en activi teit voor onze partij inderdaad onmis baar is gebleken bij het streven naar verdieping en verbreeding van ons fiartijieven, voornamelijk in liet atge- oopen jaar. Dat daarbij met name ook aan de kernleiders is gedacht, spreekt vanzelf, al zullen naast deze categorie ook andere personen in aanmerking komen. Om teleurstellingen en onaangenaam heden Ie voorkomen, zullen recht- slretksche aanvragen van partijleden een uitnoodiging, door het Partij secretariaat niet worden behandeld, doch aan den betrokken Kringsecretaris worden voorgelegd. Slechts enkele plaatsen heeft het B. voor bepaalde genoodigden voorbehouden. De ervaring met deze jaarlijksche bijeenkomsten opgedaan, heelt aange toond, dal haar nul voornamelijk ii een ongedwongen gedachtenwissclliiR tusschen de partijleiding en de gewes telijke en plaatselijke leiders lot zijn recht komt. Om die reden besloot het D. B. de gebruikelijke inleidingen dit maal te beperken tot een terugblik op ons werk sinds den Kaderdag-|ull 1933, en een bespreking over het woord, het begrip, de noodzaak, den cisch. de daad. het effect: Propaganda' Deze besprekingen zullen worden ingeleid respect door den Partij-secre taris Mr. Frans Teulings en door den leider van den Centralcn propaganda- dienst der partij, Mr, M. de Kort. Daarnaast is er, naar de meening van het D. B., plaats voor cêne, meer diepgaande voordrachf over een actueel Staatkundig onderwerp, Als van zelf dringt zich in onze dagen het onder werp „Dc corporatieve gedachte" op. Waar dit onderwerp van staalkundig en maatschappelijk organisatorische zijde reeds allerwegen bestudeering en behandeling vindt (humoristische onstuimigheid heeft op de leden van onzen Raad van Studie en Documen tatie reeds een gerathneerde honger- kuur willen toepassen), heelt het D. B. zich voorgesteld, dat het voor het kader der partij van groot belang zou zijn dit vraagstuk bij deze gelegenheid van ethische zijde ontwikkeld te hooren. Het heeft Prof, Dr. Schinutzer te Utrecht, Hoogleeraar aan de Rijks- Universiteit, oud-voorzitter der Indische Katholieke Partij en lid onzer com missie voor een staatkundig beginsel program. bereid gevonden Zondag morgen 8 April een rede te houden er„Klassenstrijd er. Gemeenschaps- i". Dien morgen zullen de beide inleiders de vragen en opmerkingen, wenschen en wenken van den vortgen dag beantwoorden en tot slot zal de voorzitter van het Partijbestuur spreken over het werk dat wacht. Door dit program heen, hebben de Broeders een serie materieele weldaden gestrooid in den vorm van verster kingen van den bekenden inwendigen mensch, en blijkbaar geheel passend aan een gezelschap dat zich i.iet de corporatieve gedachte bezig houdt (zie boven). Wij gelooven, dat dit program in deze omgeving een geslaagd week-end op de Amersfoortsche Berg belooft. grenzen van hun nederige dorpen, dan onze nietropoles met hun millioenen- massa's. Toch was dit alles zuiver missiewerk Want in den wilden staat waren diezelfde Guranies aangetroffen inet velerlei verderfelijke gewoontes. Hun stijgen naar de reinheid vanuit den poel der verwording was, naast Gods zegen, toch zuiver missiewerk, oefening, gebed, wil, overtuiging. Alle jongens leerden lezen en schrij ven en rekenen van inlandsche onder wijzers. door de Jezuieten gevormd, terwijl de meisjes huishoudonderwijs genoten. Velen leerden Spaansch en Latijn. Zelfs de handlangers van Pombal moesten erkennen, toen ze hun onder zoek instelden, dat het ouderwijs er veel beter was dan in Euaopa. Met opzet hadden de Jezuieten hun redactie zooveel mogelijk geisoleerd, men heeft hun dat verweten, het was, zei men, omdat ze hun macht niet wilden ondermijnen. Maar was het niet juist gezien, om de blanken geen ge De inspecteur van het lager onder wijs van Amersfoort maakt in zijn ver slag melding van een openluchtschool in zijn standplaats. Hij merkt daarbij op, dat hij voordeeien zag van het geneeskundig schooltoezicht. „Het is voldoende bekend", schrijft de inspecteur, „dat het kanaal-venti latiesysteem, zooals het vroegere Bouw besluit dat voorschreef, in de practijk absoluut niet voldeed. De „onschul dige aasempies" der kinderen zijn zelfs in de letterkunde bekend geworden. Bij de openluchtschool is het ventila tiesysteem afdoende opgelost De open bare school aan de Hobbemastraal te Amersfoort is gebouwd naar het model van de R. K. openluchtscholen tel Utrecht. Ook hier kan de gangruimte door het omslaan van de gangverbin- dtngsdeuren bij de lokaal ruimte ge voegd worden. In dien stand kan de buitenlucht door openslaande deuren in den buitenmuren onmiddellijk toe treden. Deze stand wordt toegepast, :er de wind op de lichtmuur Is echter de windrichting anders om, dan kunnen de lichtramen zoo goed als geheel openstaan, terwijl de buitenmuur aan de windzijde gesloten blijtt. Een vrije doorstrooming van lucht kan ook verkregen worden door altes open te zetten. Dit systeem is natuurlijk slechts bij windstilte uitvoer baar hen bijzonder systeem van ven tilatie in het plafond zorgt vooreven- lueelc verwijdering van warme lucht nabij het plafond. Van dit systeem verwacht men een doelmatige afkoeling van hel schoollokaal op te warme zomerdagen". Nieuwe Onderwijsmethoden. Dc inspecteur van het Lager Onder wijs te Amersfoort heelt indertijd een er.quïie ingesteld naar de resultaten van het onderwijs in zijn Montessori scholen. Hij kwam tot de volgende conclusie het Montessori-onderwijs heeft het individu een betere kans voor het minder goede vak". „De gemiddelde praestatie over de gehcelc lijn is bij hel Montessori- sysleent iets lager dan bij het klassi kale voor de beste leerlingen zijn de maximale praestaties ongeveer gelijk voor de slechtste leerlingen zijn ze lager". üe inspecteur in de inspectie Utrecht deelde een en ander mede over de Daltonmethode en het persoonlijkheids- onderwijs. toegepast in scholen te Utrecht en komt dan tot de volgende slotsom „Het bezoeken van de scholen van buitengewoon type geeft mij voors hands nog geen aanleiding om een goede klassikale school als minder waardig te beschouwen. Schrijvers over nieuwe onderwijsvormen meenen echter wel eer.s hun zaak te dienen door van de klassikale school een caricatuur te teekenen, waartegenover hun nieuwe type het dan bijzonder goed „doet". Maar al is die critiek maar geestig dan juist, toch kan de klassikale school van die beschou wingen nog wel wat leeren evenals een niet-dikhuidig publiek persoon van critiek en caricatuur nog wel eenige correctie kan ondergaan". De Boer van Rijk-Emsemblc. Dc Meid. Er gaat in het laatste jaar geen week oorbij of onze aandacht wordt, hetzij n dagblad of tijdschrift, hetzij door artikelen of foto's, op mevr. de Boer- van Rijk gevestigd. Het is misschien niet zoo bedoeld, doch het begint te lijken op een Amerikaansch opgezette reclame-campagne. Wij kunnen dit slechts betreuren, voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Qracht no. 4 Telefoon no. 304 en 697 Deslnindige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 V» pet. want een artiste van den rang van mevrouw de Boer heeft een dergelijke reclame toch niet noodig.' Wij weten niet, hoe anderen er door beïnvloed worden, doch bij ons verwekt het wre vel, ais we zien hoe met mevrouw de Boer en met haar naam gesold wordt. „Mevrouw de Boer s zóóveelste ver jaardag, mevrouw de Boer thuis, me vrouw de Boer op reis, mevrouw de Boer zwemt, mevrouw de Boer schrijft mémoires, mevrouw de Boer geïnter- vieuwd, mevrouw de Boer aan haar lessenaar, mevrouw de Boer's zóóveel ste jubileum van dit of van dat. me vrouw de Boer opent een spo.Jond- senbad, enz. enz." Wij wachten nog slechts op berichten als dit; „Mevrouw de Boer trapt de bal af in den Hol land—Engeland voetbalwedstrijd" of advertenties als: „Lippenstiften, merk mevrouw de Boer-van Rijk". Het nieuwste is thans, dat mevrouw de Boer in verschillende plaatsen voor de duizendste maal de titelrol in Heyer- Speciale aanbieding Kantoorboek- en Schrijfmachinehandef Langestraat 84 Telef- 628 Hebt II een Taxi of auto noodig Amersfoort legenheid te geven hun besmetting over te brengen in. deze rente gemeenschap pen. Toen de strijd tegen de Jezuïeten begon wierp men de label in Europa, dat die isolatie werd toegepast om on gestoord de onschatbare voorraden grond te kunnen opdelven. Maar toen alles vernield was, toen de Guranies uit liun fraaie dorpen waren verdreven, door blanke soldaten uit het beschaatde Europa, toen men hen had neerge schoten, de lezuielen als galeiboeven naar Europa gesleurd, toen bleek dat er geen korrel grond in alle neder zettingen was te vinden. De Jezuïeten hadden zelts geen ruil middelen van metaal ingevoerd, het surplus aan producten werd geleverd aan kolonisten, maar alleen tegen an dere goederen, die men zelf niet bezat. Dal trouwens de missionarissen zelfs, voor hun toch gewichtige functies, geen snee brood belooning ontvingen uit den arbeid der Guranies, blijkt uit de konink lijke toelagen van 466 peseta's per mans „de Meid" vervult. Vanzelf dringt 2ich dus de vraag op„In welke plaats beeft nu wérkelijk het duizendste op treden plaats en in welke andere plaat sen wordt het publiek om den tuin geleid?" We zullen dus in het midden laten of de als duizendste voorstelling te Amersfoort aangekondigde uitvoering nog pas de 950ste of misschien de 1001 ste is en de aankondiging maar als een betreurenswaardige vergissing beschouwen. Practisch doet het er ook weinig toe, we roeren het geval alleen aan om te doen zien, welke reclame praktijken gebruikt worden. En waartoe dit alles? Mevrouw de Boer's reputatie is zoodanig gefun deerd. dat kunstgrepen als de bier toegepaste, toch waarlijk niet noodig zijn. ledereen, die zich voor tooneel- speelkunst interesseert, weet meestal door eigen aanschouwing dat me vrouw de Boer, althans in haar spe ciaal genre, ongeëvenaard is. Ook nu kregen we weer tooneel spelkunst van hoog gehalte van haar te genieten. Heyermans „de Meid" geeft haar volop gelegenheid haar zeer bijzonder talent het uil. eelden van karakters uit het kle'n-burger'ijk of volks-milieu, te ontplooien. Zij deed dit weer op de van haar bekende wijze. Fel en toch beheerscht, tot in de fines ses op kunstzinnige wijze doorvoeld, steeds menschelijk, zoo bouwt ze het Karakter van „de Meid" op. Jammer dat Heyermans stuk beden kelijke ouderdoms-verschijnselen begint te vertoonen. Een kwart eeuw geleden stond Heyermans, artistiek gesproken, in Holland nog vrijwel alleen. Zijn fel realisme pakte de menigte. Als men de ethische bezwaren tegen vele zijner werken ter zijde stelt, kan men erken nen, dat zijn geestelijk werk in de tooneelwereld werkte als een strie mende geesel en als een verfrisschende wind tevens. Eerst later ontdekten we, dat ook aan Heyermans werk een fout kleefde, de gewone fout van den baan breker overdrijving van een principe, in dit geval het realisme. Heyermans volgelingen onder de tegenwoordige generatie, geven het realisme in bezonkener vorm, reëeler weer. Daarom begint f Ieyermans kunst reeds te verouderen. Van Mevrouw de Boer's medespelers alt niet veel bijzonders te vermelden. Gelijk we bij een vorig optreden reeds opmerkten, wordt in dit gezelschap het ster-systeem gehuldigdéén eerste rangs kracht te midden van een aantal tweede-plans grootheden. Hetgeen er zooals van zelf spreekt niet toe medewerkt een in alle op zichten bevredigend geheel te verkrij- S. Loonsverlaging. We ontvingen een ingezonden stuk waarin het vrij ontstuimig tekeergaat tegen de door den Raad met algemeene stemmen uit noodzaak aanvaarde loons verlaging voor het geheele gemeente- personeel. Aangeprezen werd daarbij het volgen der taktiek van hen, die altijd en in alle omstandigheden tegen loonsverlaging zich kanten. Dat die taktiek funeste gevolgen zou hebben is vrij duidelijk. Een der lan delijke leiders van de S.D.A.P. ver klaarde in dit verband „Ik zal de laatste zijn om loonsver lagingen aan te bevelen als een red middel uit de crisis. Maar ik durf wil beweren dat het financieel gezond en zelfstandig houden van een gemeente van meer belang is dan het behoud van een boven het algemeen peil liggenden loonstandaard voor het gemeenteperso- neei. Dit te meer omdat, wordt de fi- nancieele toestand niet gezond gehou den, het latere gevolg 2al moeten zijn veel sterker loonsverlagingen. Ze komen dan wel wat later, maar ze komen ook harder. De vakbeweging heeft dit wel veel te laat begrepen." reducties, waar de leiders van rond moesten komen, opdat, zoo luidde het bevel der oversten „de armoede zoo volmaakt mogelijk zou worden be oefend". Het ambacht stond in hoog aanzien, alles moest eerst goed, daarna mooi en tenslotte schitterend worden afge leverd. Goudsmeden, klokkengieters, orgelbouwers, drukkers, houtsnijders, vindt men in de wereld wel zulke be kwame, maar geen bekwamer dan onder de Guranies. Voor dit alles nu, belasterd, verguisd en gehoond in de 18e eeuw, gingen de oogen der onderzoekers uit de 19e eeuw open. Meu ging snuffelen in de archieven en vond daar een sociaal sprookje, een daad van zulke verdra gende gevolgen dat de geleerden enthousiast verklaardenziedaar de belangrijkste proef der historie. Een saamleving naar zuiver christelijke be ginselen in het midden eener tropische natuur, opgebouwd door Westersch en speciaal Roomsch intellect. Een socia listische proef, maar dan een proef uitgaande van een geloof in Christus' beginselen. Dat alles is vernietigd. Demonische naturen uit de „misselijkste eeuw" der geschiedenis, zooals men wel typeerend de 18e noemt, zagen in de Jezuieten de groote struikelblok op den weg naar de paganisatie der saamleving. Zij moesten verdwijnen. Het was Pombal, de op 3 Augustus 1750 benoemde minister van Portugal, het „zeer christelijke" land. die zich tot het einde der dagen met schande overdekte om zijn vernielingswerk. Hij verjoeg de paters uit de koloniën, hij verjoeg de Guranies uit hun dorpen, hij bracht zijn vorst op een dwaal spoor, hij was de man die aan het Christendom zijn haat koelde, door reine volken terug te stooten in den afgrond van ellende en bederf. Pombal was de vervolger in Europa, hij was ook de vervolger in Amerika, hij was de vervolger van armen en rijken, van geleerden en eenvoudigen, indien ze katholiek waren, indien ze durfden opkomen voor het goed recht uer Indianen en Jezuieten. Noodlottiger benoeming van een minister is zeker moeilijk denkbaar dan die van 3 Augustus 1750 te Lissabon, de dag wcerop den ondergang der reducties in Psiaquay zekerheid werd. en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijnstillende Mljnhardt's Poeders spoedig helpen: Mljnhardt's Hoofdpljnpocderi Kiespijnpoeders. Verkoudheidspoedet* - Hoestpoeders. Rheumaliekpoeders. - - Maagpoeders. - Pijnstillende PJ**» - Op poeders en doos staal dc naam Mijnhard! Lel bij hel koopen hierop! Prijs en perdoos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw droglit.

De Eembode | 1934 | | pagina 1