Kantoorboeken Ordners Kaartsystemen F. A. TULP N.V. Middenstands-Bank Schrijfmachines Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Laugegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave v de Katholieke Stichting De EemboJe, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 22 Mei 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 15 Het is beter, zaden van goedheid onder de levenden te strooien, dan bloemen te planten op de graven der dooden. In den Plnkstertijd. Als de grootc menigte der Christenen het Evangelie beter kende, zou zij méér doen om de gaven van den H. Geest te ontvangen. Alleen reeds om geestelijk welzijn van ons zeiven zou men verwachten, dat de H. Geest veel meer zou worden aangeroepen, leder mensch heeft op aarde allerlei en vele moeilijkheden mee te maken. Maar hoe hij zich daaronder houdt en hoe hij zich daaronder gcvoelt.dat is een zaak van geestelijken aard. Wie een klein kruis heeft te dragen, maar daarbij geestelijk down en moedeloos is, die is veel ongelukkiger dan hij, die een veel zwaarderen last heeft, maar de kracht in zich gevoelt, dien last kali en rustig te dragen zoolang het Gods wil is. Ongelukkig is de mensch, die zich ongelukkig voelt. Niet ziekte en tegenspoed en be proevingen maken den mensch onge lukkig; alles hangt af van de vraag hoe hij zich daaronder houdt en gevoelt. Merkt men niet soms in eigen omge ving gevallen op, waarvan men met verwondering zegt: hoe kan hij ol zij er nog zoo vreedzaam en rustig onder blijven? De vraag verraadt gebrek aan geloof. Het Pinksterwonder herhaalt zich iallooze malen in de zielen van hen, r die om den II. Geest bidden. De sequentia van het Pinksterfeest, „Veni Sancte Spiritus", ontsluiert het geheim in ecnige van haar strofen. „Allerbeste vertrooster, zoete gastvriend onzer ziel, zoete verkoeling. Gij zijt de rust in den arbeid.de verfrissching in de hiite, de troost in onze droel- heid". Het is de overwinning van den geest over de stof, van het bovenzin nelijke over het zinnelijke. Hel is wat St. Pauius in een van zijn brieven zegt: „Ik vloei over van vreugde te midden van al mijn beproevingen". Alleen al om ons eigen welzijn, ons gevoel van geestelijke gezondheid, moesten wij den fl. Geest alle dagen van het leven aanroepen. Volkerenbond. Het denkbeeld om aan de natuurlijke gemeenschap der volkeren een duur- zamen vorm te verleenen, is redelijk en heilzaam. De Volkerenbond, tot stand gekomen bij de verdragen in 1919 aangegaan, beantwoordt aan twee behoeftenaan den plicht tot herstel, welke de huidige tijdsomstandigheden opleggen en aan den plicht om aan het internationale recht, dal an nature bestaat, een daad werkelijker. vorm te geven. Het arbeidsveld van den Volkeren bond ligt op wereldlijk terrein, terwijl de Katholieke Kerk, eveneens van inter nationaal karakter, op geestelijk gebied haar arbeid vindt. Wijl evenwel in de werkelijke orde der dingen het geestelijke en het lijde lijke onafscheidelijk verbonden zijn, moet een Volkerenbond, onder welken vorm ook, onvermijdelijk gedurig in aanraking komen met de katholieke Kerk. Uit den Omtrek Acliteveld Door notaris Bok werd geveildhet woonhuis met schuren en boomgaard van Boersett. Aangekocht door Mej. A. Buersen f 2461). Onder voorzitterschap van den heer W. v. d. Hengel, hield de A.B.T.B. jaarve.gadering in de zaal der Coüp. Boerenleenbank. De verecniging telt 56 leden. Een slachtcursus werd ge houden, welk met succes is gevolgd. 6 leden hebben deelgenomen aan een retraite te Amersfoort. Als spreker trad op A. J. de Goeij, die de vele crisismaatregelen uiteen zette en menige vraag der aanwezigen beantwoordde. I KANTOORBOEKHANDEL Langcilr. U t.o. Krommestr. TEL 326 Aardewijn en C. Schoen. Gehuwd If. van Ijken en L. Schippers. Gevonden voorwerpen, n rijwielbelastingmerk, eenige stukken vilt, rammelaar, eenige honden, portefeuille met inhoud, zilveren speld, gouden speld, mes, koe, zak inhouden de drie geslachte kippen, bos sleutels, parapluie, z.g.n. Engelsche sleutel, eenige handschoenen, armband, cein tuur, eenige porlemonnaies, horloge. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand April 1924 op spaarbankboekjes ingelegd <43 640.10 en terugbetaald f71.197.80. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 27.557.70. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 25. Door tusschenkomst van dit kantoor id ter Directie op staatsschuld- ikjes afgeschreven f50.—. Barncveld Een paar jeugdige boerenknech! hebben op den rijksweg, nabij Ter- schuur, een van spijkers voorziencn paal gelegd, teneinde automobilisten te doen verongelukken. De burgemees- van Barneveld, bijgestaan door den chef der gemeentepolitie aldaar, heeft denzellden nacht de daders gearresteerd. Ede r hoogte van De Ginkel is meisje uil Nijmegen, dat op hel rijwiel pad fietste, door een automobilist aan gerand. Zij werd bewusteloos, met ge havende kleeren en verwondingen aan den arm langs den weg gevonden Nadat haar geneeskundige hulp ver leend was, bieek zij niel in staat in lichtingen over liet gebeurde te geven, auto werd zij naar huis gebracht. Hoogland Er bestaat gelegenheid lol kostelooze vaccinatie op Donderdag 24 Mei 1934, van des voormiddags 10 tot II uur, ten woonhuizc van den gemeente geneesheer, en op Vrijdag den 25 Mei 1934, van des voormiddags II tot 12 uur, in de kliniek vrn liet St. Joseph- gesticht te Hooglanderveen. - Burgerlijke Stand. GeborenPetronella Gijsbertha, d. van v. Hamersveld en J, v. Butg- stceden. Gerarda Johanna, d. van G. Hilhorst en A. M. v. Dijk. Onder bouwdB. H. Wieseman en A. Schoonderbeek. - J. P. v. d. Wolfs haar en M. v. Hoven. Getrouwd: G. Schoonderbeek en M. de Ridder. Petronella Gijsbertha van Hamersveld, 2 dagen. - Voor het op de boerderij van J. v. 1 Wolfshaar gehouden examen van den melkcursus, slaagdenPa. Ma. v. d, Wolfshaar, 182 punten Aa. v. Mid delaar, 178 punten; v. Middelaar Wz.il., 175', punten; Ga. v. Middelaar 166 punten; ja. Hilhorst, 164punten Ca. v. Zuilen. 159 puntenLa. Vos kuilen, 158 punten. Baarn Burgerlijke Stand. GeborenThcodoor Gerardus Jo hannes Maria, d. v. T. J J. A. M. Spoel deren M. M. B. Helleganger Ger- ritje, d. v. A. van Slooten en J. v. d Kamp Ella Margarctha, d. v. T Sjoerds en G. Ruijtcrman. Ondertr. J.| H. van Es en J. Strumpel B Leusden Burgerlijke Stand. OverledenWijmpje Langelaar, 58 j., echtg. van R. Hienekamp. Woensdagmorgen 10 uur (Zomer tijd), houdt de Raad een vergadering, waarin aan de orde komen 1. Wijziging Politieverordening. 2. Wijziging Politieverordening(kam- peerverordening). 3. Wijziging begrooting 1933. 4. Vergoeding vervolgonderwijs over 1959, drie-jaarlijksche verrekening. 5. Vaststellen vergoeding vervolg onderwijs 1932. 6. Vaststellen vergoeding R. K. Jongensschool te Hamersveld 1932. 7. Vaststellen vergoeding R. K. Meisjesschool te Hamersveld 1932. 8. Vaststellen vergoeding R. Jongensschool te Hamersveld 1934. 9. Vaststellen vergoeding R. Examens in aantocht Een kalme beheerschte xenuwloestand Is dan van groot belang. MUnhardt'a Zenuwiblotien houden U rustig, geven U het noodlge zelfvertrouwen .,oen ||Chter.P maken U het examen d e nu reeds i Buisje 75 c Drogisb Meisjesschool 1934. 10. l ijdelijke kasgeldleenlng. 11. Benoeming van 2 leden com missie wering schoolverzuim. Stoutenburg Woensdag zal de gemeenteraad bij eenkomen ter behandeling van 1. Wijziging Politieverordening, 2. Wijziging begrooting 1933. 3. Vasstelling vergoeding R. K. Bijz. Lagere School te Achterveld. 4. Vaststelling vergoeding Ned Herv. School 1932. 5. Vaststelling voorschot op ver goeding R.K.School te Achterveld 1934, 6. Vaststelling voorschol Ncd. Herv. school 1934. Daar voor 1 Juni a.s. de verschil lende crisiscentrales onder een orga nisatie zullen worden onderg- "cht, eten allen die daar onder belioo- i lid worden, waarvoor in deze gemeente zijn aangcsleld tot tellers der inventarisatie J. Zieltjes. P. Tolboom i G. de Ruiter. Deze personen komen voor 1 Ji alle bedrijven opnemen. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Parochie O. L. Vr. Hemelvaart. Het is ons gebleken dat een groot aantal Katholieken die het >1. Vormsel nog niet ontvangen hebben, de ver plichte voorbereiding op dat H. Sa- bij te Soest Bij oefening op hel terrein van de R. K. Voetbalvereniging Be Quick brak een der leden een been. De raad der gemeente zal Woens- ig om 2 uur bijeenkomen. Burgerlijke Stand. Geboren: Daniel, z. v. E. Kuiper en J. de Ruiter Gerarda Adriana aria, d. v, W. A. J. Verhoef en H. i W, Kemp Ype, z. v. K. Wiersema en T. Brouwers Janny, d. v. H. v. SchaikenH. W. v. Houttum. Onder trouwd: A. C. v. Epenhuijscn en J. E. Schupper J. Brandsma en A Hijlkema Rijn en W. v. d. Broek C. G, F. Kickhefcren M. D. Olte. Gehuwd, Bieshaar en II.v. Ascli A. T. Semper en M. W. üroene- stcin J Bosboom en H. de Beer W. Oostenbrugge en v. d. Brink. I Overleden Alberdina Johanna Gun- delacli, 65 jaar, wed. v. J. A A. Muller Wilhclmina Cornelia v. Tongeren, 82 jaar. wed, v. C. Vlam Wilhelmus Hcndricus de Wit, 60 jaar, geh. met C. Hagendoorn Elly Laseur, 7 mud. Klaas Ousting, 44 jaar. geh. met J. Koenen - Anna Jantina de Graaf, 71 jaar, gehuwd met j. Mewe. d -S Binnenland Zondagsrust. Mr. Teulings heeft de meening der katholieke fractie in de Tweede Kamer Zondagsrust uiteengezet. Or.ze fractie beschouwt de Zondagsrustbe- vordering als de hoofdpeiler der Win kelsluitingswet. Zij wil geer. definitieve verruiming. Zij wil alleen een tijdelijke hulp, waartoe de nood dringt. De factor van den nood, waarin vele consumptie- bedrijven verkeeren, geeft den doorslag. Max van Poll heeft de theologische zijde der zaak besproken en betoogd, dat er principieel geen verschil van meening tusschen anti's en katholieken beslaat over de Zondagsheiliging, maar dat er over de toepassing van de Zon dagsrust (een middel voor de heiliging) meeningsverschil bestaan kan. Terecht wees van Poll er op, dat de joodsche Sabbatopvatting nooit de christelijke Zondagsopvatting is geweest. De orthodoxe protestanten hetzij et eerbied voor hun persoonlijke over tuiging gezegd cn ook met erkenning voor het voorbeeld, dat er voor velen zer in steekt in zooverre daarachter de idee, om op den dag des Heeren zoo weinig mogelijk tijd aan Zijn dienst te onttrekken huldigen, wat de toe passing van de Zondag rust aangaat, strakker opvattingen dan wij. Gedachtig 's Heeren woord, dat de mensch er niet is voor den Sabbat, maar de Sabbat voor den mensch, is de katholiek 't algemeen geneigd zijn Zondagschen tijd na „z'n godsdienstplichten" vervuld te hebben, vrijer te gebruiken. De protc- stand daarentegen, inzonderheid d Calvinist, is op dit punt veel strengel Zelts de factor „nood" aanvaardt hij nauwelijks om de Zondagsrust te breken. Er zijn groote protestantsche zaken lieden, die zelfs niet toestaan, dat hun 's Zondags telegrammen worden be zorgd en die ze niet openen, al zou hei gaan om transacties van duizenden. Deze oorbereiding wordt in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart gegeven heden avond te 7 uur. Vrijdag half 6 volgende week Dinsdag en Don derdag te 7 uur, Vrijdag te hall' 8. De kinderen van de parochie L. Vrouw, die de op-nbare school bezoeken en de volwassenen die he' H. Vormsel nog niet ontvangen hebben orden dringend aangemaand om op de aangegeven dagen het voorberei dingsonderricht geregeld bij te woner Gemeenteraad. Vergadering Dinsdag 29 Mei des avonds om zeven uur. 1. Installatie J. v. d. Linden. 2. Onderzoek geloofsbrief Mej. M van Hamersveld. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel aan Mevr. A. Rupp-Sluis eervol ontslag te verleenen als onder wijzeres in de nuttige en fraaie hand werken aan de ULO. school 5. Verzoek R, K. Meisjesschool Muur huizen 45 om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van een kast en een trapnaaimachine. 6. Intrekking van de verordeningen betreffende het openbaar voorbereidend onderwijs en verleenen van eervol ont slag aan de leden der Commissie voor iezicht op dat onderwijs. 7. Wijziging van de Algemeene Po- lilieverordening(bepalingen voor zwem en badinrichtingen. 8. Aanwijzing van een deskundige oor de herschatting van drankloka- teitcn. 9. Dekking tekort „Frisia". 10. Wijziging gemeente-begroc'ing 1933 en 1934. 11. Overname v. stoepen aan de Teut. 12. Ophelfing erfdienstbaarheid be treffende het verbod van het bouwen n een winkel a.d. O. Soe- lerweg. 13. Opheffing erfdienstbaarheid be treffende het niet mogen dempen van de sloot langs den Randenbroekerweg. 14. Verhuring bovenwoning Beeken- steinschelaan 39b aan mej. T. van der Wcrtf. 15. Verhuring weiland aan den Ran denbroekerweg aan S. R. den Ouden. 16. Verhuring bouwland aan den Randenbroekerweg aan J. Eerenstein. 17. Verhuring bouwland nabij dev. Rootselaarstraat aan W. E. Rijn. 18. Verhuring aan S. Idzinga ..i boschgrond nabij de Barchman Wuy- tiersiaan. 19. Verhuring aan J. M. de Groot n een loods nabij het Hoevelaken- sche voetpad. 20. Verhuring aan H. |örg van een pakhuis aan het Hoevclakcnsche voet pad. 21. Verhuring aan W. H. de Beaufort te Maarn van het genot van de jacht op de bosch- en heidegronden onder Leusden nabij den Doornschc grindweg. 22. Verhuring aan W. Schouten en Alberts van bouwland aan den Ran denbroekerweg. 23. Verhuring aan P. Vreekamp v; bouwland aan het Borneoplein. 24. Verhuring aan Mevr. Borren Goedkoop van Nelle van boschgrond aan de Schaepmanlaan. 25. Verkoop aan Hcrtzinger en Schimmel van bouwterrein aan de Groen van Prinstercrlaan groot pl. 1135 MJ. voor f6300 26. Aanvullingskohiercn schoolgeld Gymnasium. 27. Reclames schoolgeld. 28. Ontheffingen en reclames straat- en rioolbclasting. Op de Kath. Begraafplaats te Loe- sloot werd in allen eenvoud de door familieleden en parochianen ge schonken grafsteen met kruis geplaatst op het graf van wijlen den ZeerEerw. heer B. J. Brouwer, in leven pastoor der parochie Loencrsloot, die in No vember j.l. op tragische wijze om het leven kwant. Het uit hardsteen ver vaardigde eenvoudige monument zal een blijvende herinnering zijn aan den man, die zulk eee voorname plaats in veler harten innam. In de week van 4—9 Juni zal een verkeersweek worden gehouden door de Vereeniging voor Veilig Verkeer alhier, om propaganda te maken voor de ideede weg vrij van gevaar. De Commissie van voorbereiding dezer Verkeersweek is samengesteld uit H. Beenhakker, voorzitterW. C. Oosierman, secretarismevr. Hassel- r.ian, D. P. v. Rooijen en A. C. van Gorkum. In het begin van de Verkeersweek zal een Verkeerscourant worden ver spreid, waarin de verkeersproblemen zullen worden besproken. Verder zullen op tal van plaatsen platen met ver- keersspreuken worden opgehangen. De weggebruiker zal dan telkens eer heiinnerd worden aan de gevaren van den weg. Ook zal een reclame auto in eti om Amersfooit rijden, be plakt met verkeersspreuken en zullen duizenden biljetten met verkeersvoor- schriften worden verspreid. Woensdag 6 juni zal een verkeersexamen worden afgenomen, niet alleen theoretisch, maar ook practisch, zoodat de jeugdige weg gebruikers zullen moeten bewijzen, dat zij de eischen van het verkeer kennen en toepassen. Ten einde de kosten van een en ander te bestrijden is besloten een verloting te houden. In de alhier gehouden algemeene ledenvergadering der Kon. Nederl. Jachtvereeniging werden secretaris voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 eu 607 Deskundige voorlichting btj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 Va pet. Speciale aanbieding Kantoorboek- en Schrijfmachlnehandel Langestraat 84 - Telef. 528 Hebt IJ een Taxi of auto noodig Amersfoort. penningmeester voor het gevoerde be heer gedechargeerd. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de uitgaven dtr vereeniging. sinds het kritiexe jaar 1930 31 met ruim 50 pet. verminderd werden, terwijl de uitstaande schulden inmiddels geheel worden terugbetaald. De financieel? ?stand mag thans als ;eheel gesaneerd morden beschouwd. )e tijdsomstandigheden hadden echter op het ledenaantal een ongunstigen invloed. De voorzitter kol. Van Reede, n den mili- moeten neerleggen, werd tot benoemd. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozenkol. C. C. Pels Rijcken te Leusden en H. P. Timmermans te Am sterdam. Even over de grens van Amersfoort Hoogland komt weer een zooge naamd Luna-park oftewel kermis. Van 16 tot en met 24 Juni duurt de pret. Een knaapje slak bij de Pieter Both- taanden Utrechtscheweg over toen de 21-jarige mej. N. den Utrechtscheweg ?er rijwiel met groote snelheid afkwam. ij reed den knaap aan die zich be zeerde. Mej. N. kreeg door den val een hersenschudding en schedelbreuk, terwijl ze ook haar pols brak, Dr. Bur- gelcr verleende de eerste hulp. waarna mej. N. naar huis werd vervoerd, waar zij aan de gevolgen is overleden. De onlangs aanbesteede riolceritigs- werken in de binnenstad, werden op gedragen aan P. B. Huberts te Nijrm gen, die inschreef met f31.300. Het hotel „de Vergulde Zwaan" aan de Utrechtschestraat dat kort geleden werd geveild, zal plaats maken voor winkelgebouwen. Gedeputeerde Staten hebben zich vereenigd met het financieel beleid van liet Aniersfocrtsche gemeentebestuur, zooals dat in de gewijzigde gemeenle- begrooting tot uiting kwam en deze begroeiing goedgekeurd. Door Notarisjoh. Knoppers werden geveild Perc. 1, 2 en 3. Drie villa's aan de Amersfoortschestraat 128. 130 en 132 onder gemeente Soest aan J. E. v Nie, Amersfoort voor f 17.900 Perc. 4 en 5. Woonhuis en winkel huis aan den Leusderweg 52 en 54 niet geveild. Perc. 6. Heerenhuis aan den Utrecht scheweg 149 opgehouden f6900.—. De eindexamens der Handels scholen zullen worden afgenomen a. voor de Middelbare Handelsschool met 4 j. c.schriftelijk 18 Juni—29 Juni; mondeling 5, 6, 9 en 10 Juli; uilslag tl juli. b. voor de Hoogere Handelsschool met 5 j. C.: schriftelijk 18 Juni30 Juni mondeling 12 en 13 Juliuitslag 14 Juli. c. voor de Middelbare Handelsavond school met 3 j. c.schriftelijk 18— 28 Juni uitslag 29 Juni. Aan deze eindexamens zullen in to taal 62 candidaten deelnemen. VITESSE Type- en Copleerinrichting KON. WILHELMINASTR. 10 Het Adres voor Uw circulaires, convocatie' reclamebrieven, bestekken, pro gramma's. Vlug cn uiterst billijk Adressenlijsten van diverse groepen Vrijdag I Juni, 10 uur, zal op het veilingsterrein van de Wagenwerkplaats der Spoorwegen aan den Soesterweg worden verkocht een belangrijke partij eiken-, grenen- en vurenhout. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in de gem. Amersfoort. K. v. d. Kamp, Vermeerstr. 77, inspect. W. Polhout, N.H., Anemoonstr. 23, smid Josephina Mellema. L.d.H., Leusdcrw. 254, olfic. L.d.H. A. Noordzij, N.H., Dollardstr. 162, mont. A. Harmseit. R K.. Stephensonstr.4l, vert. P. Blom, N.H., P.C.Hooftl. 9 Wed Kusiers, R.K., Ruysdaelstr. 1 P. Eigenraam, G K. v.Effenl. 17, bouwk. Sophia Boot, N.H., Pascalstr. 29, insp. Hendrika de Bruin, N.H., J. Catslaan 49. onderwijzeres de Kramer. N.H.,Vermeerstr.9l, k.bcd. v. Ee, G.K., O.Soesterw. 181, reiziger 5. Cohen, N.I., Ulr.str. 38, koopman Catharina v. Ruitenbeek, R.K., 'tZand 39, dienstbode Itjc Boersma, G-K., Pascalstr, 29, id. Marrelje Jansen. N.H., Wilh.str. 46, id. W. Tennissen, R.K., 4e Inf.Kaz.slr. 4b agent van politie R. Kalin, lsr„ Kamp 14, bakker Jantina Moll, N.H., Arnh.weg 67, ond.w. Wilhelmitia Roosink, N H„ Utrweg293 Dirkje Verroen, N.H., idem, vcrpl. Amelia Kotting, N.H., Huygcnslaan 18 Maria Roetman, Rubensstraat 21 Geertrui v. Woerkom, R., idem Evcrtjc Brand, N.H.. Rcgentessel. 35. dienstbode Ürele v. d. Hoek, P.Pijpcrstr. 17 strijkst. Thcrcsia Brink, R.K., Zuidsingei 38, ondcrw. W. Brassers, E.L., Kaz. Ber. Wapens, vrijwilliger B. Haart, G.K.. A. dc Amh.Prtw. 10. schild.kn.

De Eembode | 1934 | | pagina 1