Cyclostyles Schrijfmachines F. fl. TULP VRAAGT JflN ZWART .NUTRICU" - Zoetermeer Schoonmaak Fa. H. Elzenaar M Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amerefoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embo<te Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 8 Juni 1934 ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nljverhetu bij geregeld adverteeren Advertentlïn moeten Dinsdag en Vrfdag In den morgen zfln bezorgd. Acht en Veertigste Jaargang - No. 20 Zelden schatten wij de dingen op hnn juiste waarde, voor wij ze verloren hebben. Priesters als taalgeleerden. Het oorspronkelijke idee van een algemeene wereldtaal is afkomstig van den Franciskaan Roger Bacon (1214 1294). Maar de igenlijke geschiedenis de wereldtaal begint met P. Maria Mersenne, uit de orde der Minimen (1588—1648), die hierin samenwerkte met Descartes. Hun filosofische verhan delingen werden het uitgangspunt voor verschillende systemen. De Franciskaner-missionaris Alph. van Escalona (1486—1584), in Mexico, werd wegens zijn uitgebreide kennis der Mexicaanschc dialecten „Meester der Mexicaansche philologie" genoemd. Pater Basilius van Gemona, even eens Franciskaner-missionaris in China, was de beroemdste kenner der Chi- neesche taal in de 17e eeuw. Zijn hoofdwerk was een Cliineesci.-Lalijnsch woordenboek. Nu nog noemen de Clii- neezen Item „de groote man". De Jezuïet Pater Hervas, een Span jaard uit de 18e eeuw. was de grond legger van de vergelijkende taalweten schap. De grootste taalgeleerde van alk- tijden was Kardinaal joseoh Mezzofanti (1774—1849). Hij kende'meer dan ze ventig talen. Uc Engclsche dichter Byron noemt hein een „spraukwonder, een reus van verstand, een wandelende blbHotiicek". Pater |nh. Bollig, een Duitsch jezuïet uit ae vorige eeuw, sprak en schreef alle Oostersche talen. Naast de oude talen Latijn en üricksch beheersclite hij "t Arabisch, Chaldeeuwsch. Koptisch, Armeensch en Sanskriet. De Jezuïet en missionaris Pater Jul. Jetté stelde in 1901 vast, dat de taal der Nalalo-lndianen in Alaska in Ame rika overeenkomt met die van de Apa chen-Indianen in Nieuw-Mexico en in Arizona (V.St.). Daardoor werd over tuigend bewezen, dat de Amerikaanschc oerbevolking over de Beringstraat uit Azië moet zijn overgestoken. Pater Erasmus Haring, in 1907 in Landshut (Beieren) gestorven, be heerschte niet alleen de moderne talen van Europa, maar ook verschillende Afrikaansche Negertalen en -dialeden. Hij bezat een uitgebreide kennis van 't Egyptisch. Syrisch, Hebreeuwsch, Ara bisch, Chaldeeuwsch, Koptisch en As- syrisch, in 'I Sanskriet. Gotisch, oud en middel-Hoogduitsch. De Benedictijn Gasscr, in 1910 in Gries bij Bozen gestorven, was een bekend taalgeleerde. Op zijn 70en ver jaardag werd hij in 9 talen geiukge- wenscht, waarop hij terstond in alle die 9 talen bedankte. En we mogen hier gerust aan toe voegen velen onzer nog levende missio narissen, die naar streken werden ge zonden, waar een geheel onbekende taal werd gesproken, en die na vele jaren van studie erin slaagden, van die talen en dialecten uitgebreide gram matica's en diclionnaires samen te stellen. I KANTOORBOEKHANDEL Ltngattr. 66 t.o, Krommutr. - TEL. 326 ben ervan overtuigd, dat de katholieke godsdienst ook voor het menschelijk verstand totaal geloofwaardig is en dat ieder weldenkend mensch deze moet belijden en beminnen." Het testament van een geleerde. In 1826 stierf in Padua de beroemde Alessandro Volta, professor aan de Universiteit. Hij was leeraar in de na tuurwetenschap en hoofdzakelijk in de physica. Aan hem danken wij de ont dekkingen, waar de tegenwoordige eleclrotechniek op voortbouwt. De we tenschap, die het mogelijk maakte, dat men de kracht der eiectriciteit, die nu de wereld beheerscht, kon gebruiken, is zijn groote verdienste. Volta woonde dagelijks de H. Mis bij. Hij was een geleeide en 'n trouwe zoon der Kerk. In zijn testament heeft hij zijn ge- looisbelijdenis neergeschreven: „Ikheb altijd de katholieke Kerk als de eenig ware en onfeilbare beschouwd. Steeds dank ik God, dat hij mij het katholieke Geloof heeft gegeven, en ik heb me vast voorgenomen, daarin te leven en Ie sterven, met het vast vertrouwen de eeuwige zaligheid te verkrijgen. Ik erken het katholieke Geloof als bovennatuur lijk en als 'n geschenk van God. Ove rigens heb ik ook geen enkel mensche lijk middel onbenut gelaten om m'j steeds meer in het Geloof te sterken en iedere twijfel, die in mij op kon komen, te bestrijden, daar ik Het in Zijn beginselen nauwkeurig heb bestu deerd en door het lezen van veel boe ken heb onderzocht. Ik heb de grond slagen ernstig bij mezelf overwogen Minister van Schalk over de zedcnontaardlng. In zijn laatste groote rede in di Kamer zeide Minister van Schaikove het bovenstaande onderwerp het vol gende „Verschillende geachte afgevaardig den hebben liet woord gevoerd ovci wat genoemd is de zedenverwildering. Ik weet niet, of het woord wel zoc gelukkig gekozen is: ik heb eenig be zwaar tegen dat woord, omdat men daaruit zou kunnen afleiden, dat het peil van de zedelijkheid in ons land eigenlijk sterk dalende is. Ik zou een dergelijke krasse stelling niet geheel mijn rekening willen nemen, is gewezen op de strandbaden z.R. natuurbaden en op hetgeen e badplaatsen geschiedt, ik gun iemand gaarne gezondheid en levens kracht, en ook de vrije natuur, maar wat op dit gebied plaats vindt, vooral de zoogenaamde gemengdezonnebaden, vind ik min ot meer grove en weer- vckkende vermaken. Men zou te gaan deze vermaken steeds o delijk te noemen, maar zij zijn plat minderwaardig. Ik denk wel eens: weik laag peil moeten sommige menschen gezonken -rijn. dat zij zich op die manier, nog wel in het open- laar, kunnen vertoonen en ook man en vrouw in elkanders gezelschap willen zii". Het Komt mij voor, dat de plaat selijke overheid veel meer gelegenheid heeft en veel meer in staal is om voor behoorlijke reglementeering, ook van het badleven, te zorgen, zoodat daar geen misbruiken plaats vinden. In dit opzicht zullen de gemeentelijke autoriteiten ook gezien hetgeen er reeds te doen is geweest over dit punt,, aan zeker wel de noodige dili-1 gentie betrachten. Voorts moet men er in dit opzicht wel rekening mede houden, dat de Overheid niet alles kan doen. Er wordt vaak gesproken over zedelooze klee ding. Het kwaad schuilt niet zoozeer in de kleeding als wel in degenen, die de kleeding dragen. De mentaliteit van degenen, die dergelijke klceding dragen, deugt niet. Men kan nu wel liet dragen van bepaalde kledingstuk ken verbieden, maar dan wordt men toch achterhaald door het feit, dat de dragers en draagsters daardoor niet van gezindheid veranderen en den vol genden dag de mode iets verzint dat buiten de wet valt. Daarom zal een zedelijke vernieuwing in hoofdzaak moeten uitgaan van de maatschappij zelf. Daartoe kunnen wij allen bijdra gen, ook de kerkgenootschappen en verschillende jeugd- en andere veree- nigingcu, die zich op dit terrein be wegen, kunnen daartoe medewerken, ik geloof, dat, wanneer men op die wijze er naar streeft de zedelijkheid te bevorderen, men verder komt dan met nieuwe strafbepalingen, welke ten slotte toch altijd dreigen te zijn bepa lingen, welke achterhaald worden door nieuwe misbruiken. Zwemmen en Baden. Het is de plicht van hen, die een verbetering der goede zeden wenschen, niet alleen in de eerste plaats mede te werken aan de opheffing van het indi vidu, doch ook te eischen, dat gelegen heden, waar groote zedelijke gevaren dreigen, speciaal voor ons opkomend geslacht, worden opgeruimd. Lees eens wat de Redactie van liet geneeskundig blad de „VoxMedicorum" vorig jaar schreef, na haar instemming te hebben betuigd met het adres der R. K. Arlsenvcreeniging, gericht aa R. K. leden der Staten Generaal over de natuurbaden „Wij zouden deze actie gaarne w ondeistcuncn. Inderdaad zijn speciaal voor uw Schilder en Behangwerk ook eens prijs bij SCHILDERSBEDRIJF Hessenstr. 10 WM ELEFOON 1451 deze moderne „zonnebaden" ook alnemenwijaan.dat een gedeelte van de baders werkelijk slechts de „hygiene" meenen te dienen een van de vale uitingen van de veranderingen, welke bezig zijn, zich op het gebied der zeden te voltrekken. We hoorden uit den mond van meerderen de o.i. wel zeer juiste opmerking, dat wanneer men alleen ge legenheid gaf tot het gebruik dezer zonnebaden zonder gezelschap, de lief hebberij er spoedig af zou zijn. Een meening, welke we volkomen deelen. Wij zijn niet voor onnoodige be perking van de persoonlijke vrijheid. Nog minder cciiter voor een overdreven toestaan van vrijheden, welke aan groote groepen van menschen ernstigen aan- t kunnen geven. Wij meenen, dat velerlei en speciaal ook om medische redenen een gemeenschap bezwaar moet maken, het „dierlijke" in den mensch aan de publieke belang stelling prijs Ie geven. „Hoewel deze zaak er zeker een is, welke de R. K. moraal aangaat, moet toch erkend worden, dat ook zeer vele -katholieken hierover evenzoo der en zou een adres aan Regeering Volksvertegenwoordiging in haar geheel zeker volkomen op zijn plaats geweest zijn." Scherp onderscheid moeten wij.ïaken tussclien de bad- en zwemsport zooals :ij in onze moderne bad- en zwemin- ichtingen wordt beoefend en het zoo genaamde zwemmen en baden in na tuurbaden. Bij de natuurbaden zijn de hygiëni sche voordeelen van de bad- en zwem sport, zooal niet verdwenen, dan toch sterk op den achtergrond geraakt en moet als gevolg van de moreeie ge varen. ontstaan door de gemengde zonnebaden en het ongebonden strand leven, het (ongeordend voortbestaan hiervan beschouwd worden als een aanslag op de door het Christendom gehuldigde moraal. Daarom zal de gemeentelijke over heid die in dezen regelend kan optre den door het maken van een verorde ning op het baden en zwemmen, moeten medewerken aan het hoog houden der openbare zedelijkheid. Zij zal daarbij, waarde gevaren voor de lichamelijke gezondheid in de na tuurbaden ook veel grooter zijn dan in de moderne met waterreinigingsinstal- laties voorziene bad- en zweminrich tingen, ook voor de gezondheidszorg noodzakelijke voorschriften moeten op leggen. Wanneer de gemeentelijke overheid echter overtuigd is, dat de doorvoering barer voorschriften practisch niet te controleeren is. wanneer zij van te voren kan nagaan, hetgeen bij vele strandba den liet geval is, dat ernstig toezicht en volledige medewerking van den kant der onderneming niet in alle opzichten verzekerd is, dan mag zij, om wille van cenige inkomsten, niet medewerken aan het bevorderen van ongewensclite toe standen op hygiënisch en moreel ge bied in hare gemeente. Zij moge bedenken, dat de vrijheid, die zij geeft, en dan nog meestal aan niet inwonenden, en uit vaak moeilijk te verdedigen motieven, voor een deel harer inwoners dikwijls beteekent een aanslag op voor hen kostbare begin selen, zij moge ook bedenken, dat zij, wat zij anderen geeft, die daarvan meer dan eens een tegen de zedelijke op vattingen van velen indruisehend ge bruik maken, ontneemt aan degenen, voor zij het eerst heeft te zorgen, namelijk de inwoners en speciaal zij, die in de naaste omgeving van de na tuurbaden wonen. De moreeie bezwaren tegen natuur baden in het algemeen en gemengd'; zonnebaden in het bijzonder zijn van dien aard dat naar onze meening ge meentebesturen niet verantwoord zijn, indien zij, zonder in staat te zijn door het vaststellen van uitvoerbare verorde ningen, excessen, door natuurbaden ..maah ntstaan, practisch onmogelijk te maken, het oprichten van natuurbaden in hun gemeente toestaan. Mogen allen, die het wel meenen met onze bad- en zwemsport er voor waken, dat niet, door een toegeven aan de eischen van gemengde zonnebaden de zoovele nu nog op peil staande en op te richten bad- en zweminrich tingen, ook in die gelegenheden aan leiding gegeven wordt tot het optreden van ongewenschte toestanden, waardoor de bad- en zwemsport met haar groote hygiënische en maatschappelijke voor deelen ongetwijfeld zoude geschaad worden. Dan zal het vertrouwen in de bad- i zwemsport, dat nu hier en daar geschokt is, ongetwijfeld lerugkeeren en zal ons volk door een ook moreel hoogstaande watersport van de zooeven besproken voordeelen in ruime mate kunnen genieten ten bate der volks gezondheid. Dr. L. VEEGER. Hilversum, die gedurende een halve eeuw lid was van het Genootschap. De voorzitter deelde mede dat de heer J. P. Fockeina Andreae, die als Commissaris der Koningin in Gronin gen als lid van het Genootschap moest heengaan, 't eere-lidmaatschap is aan geboden. Op 1 Mei j.l. telde het genootschap twee eereleden, 65 buitenlandsche l^den 1030 gewone leden en 70 buiten Ne derland of in Indië wonende leden. Mgr. Diepen. Mgr. Frans Arnold Diepen, bisschop van het diocees Den Bosch, die zijn gouden priesterfeest herdacht werd be noemd tot Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en tot eere-burger der stad 's-Hertogenbosch1 Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Dronkenschap: J. J. Utrecht f20 of 10 d.C. G. v. M. Zwartebroek (Bar- neveld) f6 of 3 d.D. v. d. B. Bar- neveld idem D. P. E. idem M. J. de W. Utrecht idemJ. v. A. idem H. H. Amersfoort idem. YkwetJ. B. Amersfoort 4 maal 50 cent met verb, gewichten. Trekdier onbeheerd latenJ. v. d. T, Barneveld f3 of 1 d. Loopen op verboden grondJ. S. v. d. B. Leusden f3 of 1 d.W. J. r. d. B. idemE. C. v. D. Amersfoort f 1 of 1 d. Te Amersfoort op straat balspel spelen: v. B. aldaar f3 of 1 d. Te Amersfoort venten zonder verg. J. J. S. aldaar f2 of 1 d. ..'ielrijdend zich aan auto vasthou den W. H. Amsterdam f 5 of 2 d. Te snel rijden in Soest: A. de R. Amersfoort f 15 of 6 d.H. K. Zwolle idemP. G. F. R. Groningen f 20 of 8 d.A. J. de R. Utrecht f 10 of 4 d. D. J. v, R. Bilthoven idem C. Th. B. Arnhem f6 of 3 d. Idem in BaarnA. A. J. N. Amers foort f3 of 1 d. Te Amersfoort rijwiel onbeheerd laten: D. v. E. aldaar f3 oi 1 d. H. B. idem; E. B. Hoevelaken idem. A j Te Amersfoort wateren buiten urinoir: Uoofdfupv, <^"-£^>3-:.': bedaart spoedig met |n eevaar bren(,en R. v. d. M. Kam- baarheid he' in Maart 1933 overleden bestuurslid de heer de Jonge, Rotter dam, waaraan de Vereeniging zeer veel te danken heeft. Het aantal leden liep .erug van 210 op 185 en van de begunstigers van 184 op 152. Het aantal abonnementen op het Hom. maandblad liep eveneens terug. De commissie inzake actie voor het Hom. Ziekenhuis heeft zich in 1933 van haar taak gekweten. Helaas moet worden vastgesteld dat geen nieuwe gezichtspunten werden geopend. De conclusie van het rapport luidt: Kleiner beginnen in de stad, wat praktisch op onoverkomelijke bezwaren stuit. De heer Fontijn werd in het bijzonder dank gebracht voor zijn mooi werk door hem verricht voorde „H.O.Z.O." De groote toevlucht van Hom. artsen, speciaal Duitsche Joodsche artsen, had de aandacht van het hoofdbestuur. De Finantieele toestand van de ver eeniging is sterk beinvloed door de cricis. De contributie opbrengst liep terug van f 1800 op bijna f 1500. Ont vangsten coupons bedroeg f420. De jaarrekening sloot met een na- deelig saldo van f396,55. Aangedrongen werd op versterking van Let ledental. De volgende jaarvergadering zal wor den gehouden te Eindhoven of te Zwolle. Bij de rondvraag werd melding ge maakt van het eind Juli te houden Homoeopatisch Congres te Arnhem en werd een bezoek ten zeerste aanbevolen. Itliftduudi'sPoedees Niet "behoorlijk uitwijken L. W, Am- Per stuk 8 ef. Oaos 46 et 8ij Ow drogist s'0ndè?invloed van alcohol J. v. H. Baarn f20 of 10 d.G. r. S. Soest idemCh. v. P. Amersfoort f 12 of 6 d. Onvoldoende remmen J. B. Amers foort f 15 of 8 d.G. de R. Utrecht f 5 of 2 d. Wielrijden zonder belP. W. Amers foort f 1 of 1 d.W. v. M. Amersfoort f2 of 1 d. Idem zonder licht: J. H. B. Nijkerk f3 of 1 d.J. v. L. Hoogland idem; J. H. idemA. A. v. D. Soest idem. Verboden weg berijden H. A. M, B. IJsselstein f3 of 1 d. Geen rij- of nummerbewijs toonen: H. G. J. Amersfoort f 3 of 1 d. v. d. W. idemC. den M. Alphen n.aal f3 of ld.; W. C. v. d. G. Scherpenzeel f5 of 2 d. Geen spiegelJ. D. Putten f 5 of 2 d. Wagen met paard laten besturen door iemand beneden 14 jaar C. B. Barneveld f 1 of 1 d. Dultschland. In Duitschland zoekt men uitkomst uit de financieele moeilijkheden, door het beramen van plannen om de buiten landsche schulden niet meer te betalen. Nederlanders, die aan Duitschland geleverd hebben of geld geleend, krij gen nog maar een klein gedeelte terug. Dat op die wijze er nog veel minder nimo zal ontstaan om goederen van Duitschland te betrekken, en dat op die wijze vooral Nederlanders nog min der van Duitschland zullen koopen en er heelemaal geen lust in hebben om dit jaar hun vacantiegeld in Duitsch land te verteren, ligt voor de hand. Maar dan geeft minister Goebbels de schuld daarvan aan de joden en dreigt wanneer het buitenland nog langer Duitschland boycot de joden in Duitsch land het zullen moeten ontgelden. Voor zulke dreigementen haalt men eenvoudig zijn schouders op. Maar diep is het Duitsche volk te beklagen, dat in handen van zulke regeerders geval len is. Imusschen moet men niet meenen. dat dit regiem in Duitschland reeds op zijn einde loopt. Monetair zal men het Inderdaad niet lang meer vol kun nen houden. Maar op poliliek-st..atkun- dig terrein zal men door middel van een terreur en onderdrukking van het vrije woord, het misschien nog wel eenige jaren volhouden. Maar als dan de uitbarsting komt van het zoo lang geknechte en wellicht dan totaal uit gemergelde volk, dan vreezen wij het ergste. Niet zoozeer voorde nationaal-socia- listen, dan wel voor de beschavingen de christelijke cultuur. Binnenland Provinciaal Utrcchtsch Genootschap. Door het Prov. Utrechtsch Genoot schap werden o.m. tot nieuwe leden benoemd mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht en mr. R. P. v. d. Mark, advocaat en procureur te Amersfoort. De voorzitter, prof. dr. H. Th. Obbink Ie Utrecht, richtte hartelijke woorden tot prof. dr. J. H. Gunning Wzn. te VITESSE Type- en Copieerinrichting KON. W1LHELMINASTR. 10 Het Adres voor Uw circulaires, convocatie's reclamebrieven, bestekken, pro gramma's. Vlug en uiterst billijk Adressenlijsten van diverse groepen De Jaarvergadering der vereeniging tot bevordering der Homoeopathie werd te Amersfoort gehouden in Hotel „Mo- nopole" onder leiding van Dr. J Voorhoeve. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de slechte tijd waar onder ook de vereeniging te lijden heeft. De financieele toestand van het Homoeo patisch Ziekenhuis was van dien aard dat zelfs al besloten was het zieken huis te sluiten, hetgeen een 20-jarige arbeid te niet zou doen gaan. Sluiting is voorkomen doordat het hoofdbestuur zich garant heeft gesteld voor een be paald bedrag. Jaarverslag. Het jaarverslag herdacht met dank- Voor Kastpapier naar Kantoorboekhandel Langestraat 84 Telef. 528 Mogen wij een laatste poging wagen? Nog een 30-tal komen we te kort. Toe, toont nu eens, dat het u ernst isEen Roomsch meisje hoort niet in het gemengde bad. Moeten we, met de haven in zicht, toch nog schipbreuk lijden? Zou al - ze moeite nog vergeefsch zijn? t Is nog niet te laat, maar geeft u dan ten spoedigste op aan onderstaand adres: A. Thannhauser, K. J. V'er, Pauwstraat 12. De Vereeniging Ambachtsschool hield de jaarvergadering in de bestuurs kamer der school. In zijn openings woord deelde de voorzitter, Ds. Visser, mede dat alle leerlingen welke in 193'. het diploma behaaloen en de school verlieten reeds geplaatst zijn. Boeken en bescheiden van den pen- ingmeester werden in orde bevonden. In de vacature A. F. van Beurden, werd als bestuurslid gekozen Dr. F. C, Huygen en in de vacature P. van Veen, E. Bnode. De lieer Dr. Huygen was niet aanwezig, de heer Boode nam zijn benoeming aan en werd als oud leerling van de school bijzonder wel kom geheeten in het bestuur, waarbij de voorzitter de hoop uitsprak dat de heer Boode de school die hem gediend had nu als goed bestuurslid zal willen dienen. Autotocht voor Ouden van Dageni De Commissie voor de Autotochten Ouden van Dagen stelt zich voor de „zesde autotocht" te doen plaats vin den op Zaterdag 30 Juni, des namid dags te 1 uur. Evenals verleden jaar ligt het in de bedoeling niet uitsluitend de Ouden van Dagen uit de gestichten een ge- noegelijken dag te bezorgen, doch ook particuliere oudjes. Onder Ouden van Dagen te verstaanoudjes die boven de 60 jaar zijn. leder deelnemend automobilist wordt dus weer in de gelegenheid gesteld een of meer parti culiere oudjes te introduceeren- Wan neer men hiervan gebruik wenscht te maken, worden de resteerende zitplaat- gereserveerd voor Ouden van Dagen uit de gestichten. Een ieder, die lust gevoelt, mede te werken om de zesde Autotocht voor Ouden van Dagen, evenals de vorige keeren tot een succes te maken, wordt verzocht vóór 15 Juni aan een der onderstaande commissieledenMevr. C. Camerling Helmolt—van Ketwich Verschunr, Paulus Buijslaan 22; Mevr. Tydeman—Falck, Prinses Marielaan I M. M. A. Ramselaar, Langestraa: 50; O. Abrahamscn. Redacteur Amcrsf. Dagblad; Stam, Havik 11, te willen opgeven.

De Eembode | 1934 | | pagina 1