Zomer=UitverKoop A. H. v. Nieuwkerk v Firma C. H. VAN DOORN Zn. ARCtlSHOE en WELFSCHOEN Dat kan alleen Van NIEUWKERK N.V. Ziet onze Speciale Etalages Vraagt NIEUWKERK s Reclame Eiken Ligstoel met velour kussens Allerlei AMSTERDAM, Juni 1934 Hiermede brengen wij te Uwer kennis, dat de UTRECHTSCHESTRAAT 9 te Amersfoort den verkoop van onze artikelen in haar zaak heeft opgenomen. N.V. ARCHSHOE COMPANY Geveild werden ten overstaan van notaris Schröder het woonhuis Randenbroekerweg no. 39. Th. A. A. M. Kannegieler f4000; ten overstaan van notaris Klaassen, het winkelhuis Oude Soesterweg no. 121, W. Vos f4650. De heer J. H. Krudde, hoofd van de school aan de Joh. van Oldenbar- neveltlaan van de Amersf. Schoolver- eeniging stelde zich in verbinding met de Vereeniging van Veilig Verkeer voor het afnemen van het Verkeersexamen voor de leerlingen van de hoogste klas zijner school. Het examen bestond uit een prac- tisch gedeelte waarbij de leerlingen per rijwiel een bepaalde route door de stad moesten maken, voorop hun rijwiel het Veilig Verkeersvlaggetje en een mondeling theoretisch gedeelte afgenomen door de heeren G. Goor- huls, D. P. van Rooyen en A. C. van - Gorkum. Van de 30 leerlingen werden 15eh°u?,en7van 'eden.en oud-leden van er twee afgewezen. De geslaagden de Kath. Zangvereentging St. Cecilia. Een vrachtauto komende uit de Westerstraat wilde de Leusderweg oversteken naar de Woestijgerweg. doch lette niet op het van rechts komende verkeer, een autobus van Wijk bij Duurstede. Beide voertuigen botste tegen elkaar, 't Bleef bij materieele schade. Een 15-jarig jongmensch uit Am sterdam was per autobus naar Amers foort gekomen en ging vandaar naar Harderwijk. In Harderwijk tikte het ventje een onbeheerd staande auto op de kop en tufte er mee naar Amers foort. Toen het ding niet verder wilde wegens gebrek aan benzine liet hij de wagen onbeheerd achter, doch werd spoedig door de politie opgepikt. De stoute jongen z'n vader werd verwit tigd om hem op te komen halen. Maandagavond 8 uur wordt in het gebouw St. Aechten een vergadering De heer J. Jansen die 13 jaren lang het secretariaat waarnam heeft de leiding deze vergadering met medewerking het nog bestaande bestuur op zich genomen met het doel te bespreken op welke wijze het 15-jarig bestaan zal worden herdacht. Wij kunnen mededeelen dat het lornemen bestaat een concert te orga- niseeren waarbij de bestaande R. K. Zang- en Muziekver. zullen uitgenoo- digd worden hun gewaardeerden mede werking te verleenen. Dit zal de laatste keer zijn dat de heer Helmich als Directeur zijn Vereeniging zal leiden, aangezien hij om leeftijcsredenen als Directeu- zal aftreden. De leden en oud-leden van St. Ce cilia worden dringend er twee afgewezen. De geslaagden ontvingen het verkeersspeldje en zullen een diploma worden uitgereikt Over de wederzijdsche samenwerking werd met lof gesproken door de heeren Goorhuis en Krudde. Aan de Rijks Kweekschool slaag den bij het eindexamen de dames Dora Zaalberg van Zeist en Miep Spaarga ren te Soestdijk en Jo Sluiter, Needtje Schipper en Jo Rovers, alhier. De Utrechtsche rechtbank veroor deelde een Amersfoorter, wien ten laste was gelegd, dat hij in een door hem beheerde consumptietent allerlei van diefstal afkomstige voorwerpen had bewaard, terzake heling tot 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek der voorloo- pige hechtenis. De eisch was 2 jaar met aftrek. Men deelt mede. dat mgr. F. Ken- ninck, aartsbisschop der Oud-Katho lieke Kerk in Nederland, 18 Juni a.s 75 jaar wordt. Mgr. Kenninck vertoeft in verband met zijn gezondheidstoe stand te Oosterbeek. Bij een winkelier zijn 1200 patro nen in beslag genomen, welke hij zonder verlof voorhanden had. Door het bestuur van de Sociaal Democratische Arbeiderspartij is een commissie benoemd, die plannen zal beramen voor de viering van het veertig jarig bestaan der partijafdeeling op Zaterdag 8 September a.s. Dinsdagavond was Z. H. Exc. Mgr. B, G. Hilhorst, Apostolisch Vicaris van Bagamoyen, Oost-Afrika, te gast bij K. M.'ers van de parochie O. L. Vrouw Hemelvaart in het K.J. M.-Huis aan de Muurhui Verschenen is het verslag van de( werkzaamheden van de Commissie tot j Ontwikkeling en Ontspanning van Werkloozen alhier, welk verslag looptDr. Mertens zur Borg. 't Laantje 5, van 1 October 1932 tot en met 31 telef. 1225. December 1933. Dr, Nicólai, L. Bergstraat 41, telef. Uit dit verslag blijkt o.m., dat de langhebbenden dat op Vrijdag 15 Juni a.s. des namiddags 8 uur (zomertijd) in een der gemeentelokalen grenzende aan de christ. school aan den Ham in het openbaar zal verkocht worden van den Zevenhuizerweg, nabij Het Haartje, twee perceelen steenpuin en van den Slaagschenweg, nabij G. van 't Klooster, vijf perceelen. Hooglanderveen „Melkexamen". Dinsdag j.l. werd het examen afge nomen van de melkcursus, welke ge geven werd door den heer J. v. Lierop te Hoevelaken, op het bedrijf van den heer T. Kok. Aan de jury hadden deel genomen Dr. Stuurman, Dr. van het Melkcontrole- station te Utrecht en de heeren Roep veld en v. d. Anker. Het examen had een vlot verloop, waarbij de volgende personen slaagde voor het diplomaj. v. Ruitenbeek met 178Va punt, J. v. d. Grootevheen met 171 p., W. Odijk met 164'/a P- T. v. d. Wolfshaar met 164 p., A. v. d. Hoven met 155'/, p.. B. v. d. Heiden met 150'/a P- en M. Kok met 146 p. Leusden De Burgemeester maakt bekend, dat het ontwerp van het plan van uit breiding, in uitvoerige kaarten uitge werkt, met bebouwings-voorschriften, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 9 Juni 1934 tot en met 9 Juli 1934 en dat belang hebbenden vóór 9 Juli 1934 hun be zwaren tegen het ontwerp en de be- wnnnrfYaH I bouwingsvoorschriften kunnen inbren- ngenoouig 1 gen bij den gemeenteraad. Burgerlijke Stand. 5 Juni. Geboren: Jacobus Johannes, v. J. Veenendaal en A. Knoppers. Overleden: Wijnand Haverlag, 62 j. echtg. v. G. v. d. Pas. 6 Juni. Geboren: Janna, d. v. D. v Loveren en D. Landman. Gehuwd G. Boswinkel en H. A. F. Fahje. OverledenChristiaan Baartman, 83 j Nicolaas Apeldoorn, 61 j., echte, v. G. v. de Pol. 7 juni. Geboren: Willemijntje Aleida, d. v. F. Zwan en W. v. Es C ritje Wilhelmina, d. v. G. Koenen H. J. v. d. Veer. Ondertrouwd: N.A. Lenstra en E. Smit A. Schuit enj. Ruifrok K. de Ruig en S. A. Vee nendaal G. Drost en E. v. Putten C. Meerveld en A. Hooijer. huwdA. J. Manse en W. M. Hazelaar J. C. v. d. Brink en E. H. J. Hoen- dervoogt. Zondagdienst H. H. Doctoren, en acht-weekdienst Apotheker. kosten voor het werkplan voor het afgeloopen jaar op f7000 waren ge raamd, terwijl bovendien voor het honkwerk f 1400 op de begrooting werden gebracht. Doordat de Minister, wat de kosten betrof niet met de plan nen accoord ging, moest een nieuwe begrooting worden opgemaakt; de ge wijzigde uitgaven werden begroot np f 5874.50de uitgaven echter f 5087.b7. De honken, georganiseerd door den A.B.B. de R.K. Werkliedenvereeniging „St. Jozef" en den Chr. B B. werden bezocht respectievelijk door 10824, 6000 en 1031 personen. De vak- en theoretische cursussen werden goed bezocht. Rijkskweekschool. Voor het examen acte L.O. slaagde mej. A. v. Veldhuizen Amersfoort en de heeren L. Adegaert Ermelo, W. Bcthe Baarn, W. v. Heiningen Amers foort, H. Klinge Amersfoort en J. Laseur Leusden. -- Maandag 18 Juni zal door den architect Pothoven in „De Vergulde Zwaan" worden aanbesteed: het bou wen van een woonhuis aan de Soemba- straat te Amersfoort. Naar wij vernemen is de bouw der nieuwe bioscoop aan de Snouckaert- laan door Arch. Blom opgedragen aan .den aannemer A. J. van Keulen alhier., Dr. Kamerling, Utrechtscheweg 35, telef. 142. Apotheek: Itmann, Langestraat telef. 164. Naar wij vernemen zal door de Vereeniging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging Zaterdag 16 Juni a.s. van het Centraal Station te Am sterdam en van het Station Amersfoort eene excursie worden georganiseerd ter bezichtiging van de Geldersche Vallei in verband met de verontreini ging der beken. De heer Klaarhamer te Amersfoort zal in het Hotel de Grebbeberg te Rhenen eer. inleidende oordracht houden. Uit den Omtrek Bunschoten Er bestaan volgens de Nijk. Courant plannen om in deze gemeente een fabriek voor pantoffel-fabricage te stich ten. Een stuk grond is al aangekocht, n.l. achter één der scholen. Het plan beslaat om direct met 50 man per soneel te beginnen. NljlterK Tijdens het onweer is de bliksem ingeslagen in de woning van A. Ham in het Holkerveen. In weinig tijd stond het geheele huis in lichte laaie, slechts enkele dingen konden gered worden. De woning brandde totaal uit. In de weide van K. v. Wijland in den Polder is een schaap door den bliksem gedood. In 't Veen sloeg de bliksem in populier, welke vlak bij de wonjng van de Wed. G. v. d. Kuilen aaneen Laakweg stond. De boom werd totaal versplinterd. De stukken vlogen tot ver in 't rond. Ouden van dagen ver telden, dat zij nog zelden een bopm hadden gezien, welke door den bliksem inslag zoo radicaal versplinterd was. Soest De jaarvergadering der R. K Spaar bank was bezocht door het bestuur, de commissarissen en twee inleggers. De inlagen werden verhoogd op f 119.807.70. Het reservefonds bedraagt f 6.377.01 '/j. Aan winst is te boeken f647.27. Ter gelegenheid van het 15- jarig beslaan van de Spaarbank zullen de armen worden bedacht en zal in beide parochiekerken een H. Mis Var dankbaarheid worden opgedragen. Ge durende deze 15 jaren werd een winst geboekt van f 10.279.81. Hiervan werd een reserve gekweekt van f7.024.281/,, terwijl het resteerende bedrag werd bestemd voor goede werken. Het bestuur zal verder overwegen, of de bestaande rente-standaard a 4 pet. voor de inleggers kan gehandhaafd blijven. —Zondagmiddaguur wordt in den tuin van Nieuw-Mariünburg de plechtige Sacramentsprocessie gehouden, aan door alle R. K. Soester ver- eenigingen met vaandels wordt deel genomen. Woensdag 13 Juni zal des middags n 2 uur in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus door den Aartsbis schop het H. Vormsel worden toege- Van fabrikant direct naar kooper en dan nog 15 pet. IM korting op onze al zeer laag gestelde prijzen M Enorme keuze Ameublementen, Slaap- en Eetkamers, Clubs- en Clubstellen, Tapijten, Loopers Tafels, Divans, Kapstokkleeden. Bezichtigt onze Toonzaal en de 18 Moiitlkamers Wij concurreeren tegen de grootste steden Beekensteinschelaan 10 - Telefoon 543 (compleet f5.95) Verkoop uitsluitend contant 4 Geen zichtzendlngen Hoogland Burgemeester en Wethouders van Hoogland brengen ter kennis van be- Soesterberg Er werd een drie-jarig meisje in de Rademakersstraat door een auto, die met een vaart van 50 h 60 K.M reed, overreden en 13 Meter meegesleurd. Kerknieuws. Broederschap O. L. Vrouw v Kevelaer voor Amersfoort en omliggende Gemeenten. Bedevaart naar Kevelaer per extra trein op 21, 22 en 23 Augustus a.s. Algemeene Intentie Voor het behoud des geloofs in Nederland. De Processie zal zich op de heen reis eenigen tijd te Nijmegen ophouden, om een bezoek te brengen aan de kerk van den H. Petrus Canisius, waar een H. Mis zal worden opgedragen en de reliquiën vereerd. Prijzen voor retour-plaatsbewijzen met inbegrip van programma en lam pion zijn Voor Amersfoort f4.00. Voor Leusdtn f3.85. Voor Veenendaal f3.50. Voor Rhenen f 3.25. Bruidjes kunnen dit jaar voor gere duceerde prijs de reis mede maken. De prijzen zijn als volgtBruidjes boven 10 tot 14 jaar f2.25, beneden f 1.75. Zij kunnen zich zoo spoedig mogelijk opgeven bij Mej. Chr. Peters, Havik 24 en Mej. E. van 't Wel, Beekensteinschelaan 31 te Amersfoort. De prijzen voor de bruidjes gelden vanaf Amersfoort. Deelnemers aan de Bedevaart worden er aan herinnerd dat zij lid moeten zijn van de Broeder schap. Zij kunnen zich ten allen tijde hiervoor bij de Broedermeesters op geven. Uren van vertrek zullen nader worden bekend gemaakt. De Rijwiel-Bedevaart zal dit jaar trekken op 25 en 26 Augustus. Het Bestuur: Deken L. A. F. X. Fock, Directeur. A. C. Beijer, President. W. A. J. Peters, Havik 24, Secretaris. J. P. Clifford, Penningmeester. Jeugdwerk. Het Doorluchtig Episcopaat schreef het volgende: Daar eenige zuiver-godsdienstige vereenigingen er blijkbaar naar streven voor haar leden een apostolaatsterrein te vinden, achten Wij het noodig het navolgende bekend te maken: De door de Hoogwaardige Bisschop pen in hunne Bisdommen erkende mannelijke en vrouwelijke jeugdorgani saties voor de rijpere en rijpende jeugd en niet de zuiver-godsdienstige veree nigingen worden door Ons geroepen tot het hiörarisch apostolaat en ont vangen van Cns de zending, om vol gens de voorschriften van Paus Pius XI, georganiseerd onder de leiding van de respectievelijke Bisschoppen en de door hen aangestelde geestelijkheid de Kerk in hunne Bisdommen een behulpzame hand te reiken en Haar herderlijke bediening aan te vullen. De zuiver-godsdienstige vereeniging moet zich beperken tot haar eerste doelde godsdicnstig-zedelijke vorming en zelfheiliging van haar leden. Wij wenschen een sterke eenheid een krachtige ontwikkeling der jeugdorganisaties in Onze Bisdommen zien deze eenheid en ontwikkeling i of meer bedreigd, wanneer de zuiver godsd.-nstige vereenigingen naast Onze jeugdorganisaties onder of anderen vorm een eigen jeugdorga nisatie met of zonder sociaal werk in het leven roepen. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in de gem. Amersfoort. Anna Spies, N.H., Torenstraat 3 W. Boomsma, G.K., Birkt 9, landarb. Geertje Schuit, N.H., Bergstr. 12 dienstb. G. Meijer, N H., Coninekstr. 15,grondw. J. Heederik, Rem., A. Paulownal. 14. ingenieur L. Meeuwig, N.H., Hobbemaslraat 23, reiziger P. Hagedoorn, N.H., Dupontpl, 3, opz. Anne Blankner, D.E., Stationsplein 2, dienstbode Drieka Vlastuin, N.H., Snouckaertl. 21, dienstbode H. Lutgerhorst, R.K., Kaz. Ber. Wapens, vrijw art. J. de Bruijn, R.K., Utr.str. 3a, koopm. E. Meirink, N.H., Brouwerstr. 21chauff. HenriStte Velscn, Dillenb.laan 2 A. van Kleef, R.K., A. de Kamp 53, opperman T. Heijl, R.K., Waalstr. 12, bouwk. Maria Teske, Dollardstraat 136 A. Haneveer, R.K., Rozenstr. 35, typogr. B. Hutteman, N.H., Soesterweg 502, hoofdcond. W. van Gelder, N.H., Soesterw. 500, hoofdcond. Maria Veenbrink, R.K., Borgerlaan 10 B. v. d. Vlies, St. Andr.str. 4, coiffeur A. Lievaart, N.H., Reigerstr. 36, aann. Het geheele dorp Donja Pologa Joegoslavië is door brand verwoest. De brand brak uit op een marktdag, toen alle mannelijke inwoners naar de nabij gelegen stad Tetovo waren gegaan De vrouwen slaagden er in hun kinderen en vee te redden, doch de sterke wind wakkerde de vlammen zoo hevig aan, dat zij hun meubelen niet meer uit hun met riet bedekte woningen konden halen. Te Hauierwijk kwam een jong veu len in een sloot terecht, waardoor het spoedig verdronk. Toen men het ca daver den volgenden 'morgen wilde weghalen, schopte en trapte het moe- derpaard naar iedereen, die in de rich ting van het verdronken veulen ging. Den daarop volgenden morgen vond men naast het veulen de moeder ver dronken in de sloot. De Philipsfabrieken te Eindhoven hebben in verband met de verhoogde productie gedurende de laatste zes weken, ruim 1000 menschen aangeno men, waardoor het aantal arbeiders weer boven de 14.000 is gestegen. Het magazijn waar de grondsloffen zijn opgeslagen van de bekende Ti-je- cho-Slowaaksche schoenenfabriek Bata Arokowitz, geraakte in brand. Het blusschingswerk was van het begi zeer moeilijk. Het geheele gebouwen complex werd een prooi der vlammen. De schade bedraagt tien millioen Tsje- cho-Slowaaksche kronen. Ongeveer tweeduizend arbeiders zijn door den brand werkloos geworden. Munster is een vrachtauto mei ongeveer 25 personen in een bocht van een sterk hellenden weg, tegen een huis gereden. Verscheidene personen werden daarbij levensgevaarlijk gewond er 4 overleden. Tijdens het hevige onweer dat boven Fijnaar! woedde, is D. Scherpenztel door den bliksem getrcffcn. Hij was met nog drie personen op het land aan den arbeid. Allen sloegen tegen den grond. Sch. is aan de gevolgen overleden. Door de hitle in de midden-weste lijke s'iten van Amerika zijn lot nog toe 154 personen om het leven gekomen. Een pauw te Nieuwcrsluis welke in een weiland liep, is door een aantal koeien aangevallen en werd door de horens der koeien zoodanig verwond, dat het beest spoedig dood neerviel. Tijdens een hevig onweer sloeg de biiksem in verscheidene huizen van een dorp nabij Santander. Drie boeren werden door den bliksem gedood en vier kinderen zwaar gewond. Nabij Vlodrop heeft een hevige bosch- en heidebrand gewoed. Onge veer 300 H.A. bosch en heide gingen in de vlammen op. In Luxemburg is het aanbieden, aankondigen en waarborgen van toe giften en bonnen voor toegiften in den handel verboden en zijn hierop van toepassing gebracht de bij de wet op de oneerlijke concurrentie vasiges:elde strafbepalingen. Strafbaar zijn eveneens dezelfde han delingen, indien voor de toegiften be taling verlangd wordt, wanneer de ver langde geringe prijs er slechts toe dient om het karakter der toegift le verber gen. Ook het tot dat doel verknopen van twee of meer waren tezamen tegen een totaalprijs is verboden. Alleen wordt een uitzondering ge maakt voor artikelen, die geen eigen lijke handelswaarde hebben, voor re clame-artikelen, die als zoodanig op niet te verwijderen wijze gekenmerkt zijn en voor tijdelijke toegiften die in den handel gebruikelijk zijn. Twaalf gevangenen trachtten uit de gevangenis te Greenwood te ont vluchten. Er ontwikkelde zich een hevig gevecht tusschen hen en de bewakers, toen de gevangenen geweren trachtten te stelen. Een gevangene werd gedood, een cipier en een gevangene werdën gewond. In de nabijheid van Frankfurt is een autobus met 16 arbeiders veron gelukt. De inzittenden werden onder den wagen bedolven. Drie personen werden gedood, anderen bekwamen zware of lichte verwondingen. Te Harderwijk wilde de landbouwer Frohdus, die naast een tweewielige met hout beladen boerenkar liep, den weg naar zijn boerderij inslaan, doch verzuimde daarbij een verkeersteeken te geven. Het gevolg was, dal het span van achter werd aangereden door een vrachtauto. Het paard sloeg op hol en de landbouwer raakte beklemd tusschen den wagen en de auto om vervolgens door zijn eigen kar te worden over reden. Het slachtoffer had een hersenschud ding opgeloopcn en beide becnen ge broken. s Te Amsterdam is een krat, waarin zich een auto bevond, naar beneden getuimeld. Een man weid door het zware voertuig getroffen en zeer ernstig gewond naar een ziekenhuis overge bracht. B

De Eembode | 1934 | | pagina 2