WOROL Cyclostyles Schrijfmachines F. A. TULP NUTRITOL VRAAGT JAN ZWART SCHRIJFMACHINELINTEN Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco pe" post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 22 juni 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Achtenveertigste Jaargang - No. 24 De Slotzusters van Steil. Dit jaar was het een kwarteeuw ge leden, dat Pater Arnold |anssen (wiens zaligverklaring in nabij verschiet schijnt te liggen) overleed. Hij was ook de stichter der „Slotzusters van Steijl" mét de Eerw. Moeder Maria Michaela, die in het begin van dit jaar het tijde lijke met eeuwige leven wisselde. Roeping en ideaal van pater Arnold Janssen waren door de stichting van het gezelschap van liet Goddelijk Woord en het genootschap der missiezusters, pas ten deele vervuld en verwezenlijkt. Reeds bij liet begin van zijn werk bracht de Geest Gods hem telkens weer tot de overweging, hoe hij het gebed om voorspraak, wanneer moge lijk in den vorm der eeuwigdurende aanbidding voor liet Allerheiligste, in' zijn stichting een hechten grondslag kon geven. Dit ging hem zeer ter harte. Met betrekking lot de werkzaamheden zijner missionarissen bood zich geen mogelijkheid, dit plan met zijn mannen- congregalie te verbinden. Toen hij echter de noodzakelijkheid en liet nut eener zustercongregatie voor zijn werk inzag alle omstandigheden noopten er toe en er den Wil Gods in er kende. stond direct het karakter der dubbel-stichliiig bij hem vastde missie- en slotzusters. Reeds de eerste concept-statuten in 1890 behandelen deze splitsing op uitvoerige wijze. Wanneer men dit eerbiedwaardige document door leest, bemerkt men duidelijk, hoezeer pater Janssen met dit plan, een stichting voor het contem platieve leven en de eeuwige aanbid ding, bezield was, HIJ .slond geheel onderden invloed van het woord van den Godde'ljkeii Zaligmaker: „Smeek den Heer van den oogst, opdat hij meer arbeiders in Zijnen wijngaard zend-.-". Daarvoor moest in het leven geroe pen worden een schare smeeksters, die op geheel eigen wijze den zegen Gods over het groote missionceringsstrevi der li. Kerk afriep, smeeksters vo Gods troon. Eerst nadat hel gezelschap der mis siezusters voldoende toegenomen en wel verankerd was. plaatste hij de uit voering van zijn lang gekoesterden wcnsch op den voorgrond. Zoo ver zocht hij reeds in 1891 aan Mgr. Boer- mans, bisschop van Roermond, die zijn congregatie der missiezusters had goed gekeurd. om toestemming, de statuten voor de beschouwende congregatie uit te werken en met de oprichting ervan zoo spoedig mogelijk te beginnen. Toen zich in 1895 voor de missiezusters- congregatie gebrek aan ruimte gelden deed, achtte pater Janssen 't tijdstip gekomen niet de slotzusters een be scheiden begin te maken. De nieuw bouw bevatte een speciaal voor de eeuwigdurende aanbidding Ingerichtcn vleugel met kapel. De stichter ontving in November 1896 de toestemming voor de inkleedingen bepaalde 8 December, het feest der Onbevlekte Ontvangenis, als den dag der grondvesting. Aan degenen, die liet gelukkig lot van Maria van BcthaniS deelen wilden, om door bidden en offeren in stille afzondering voor liet heil der zielen te ijveren en dag en nacht in de nabij heid van den geliefdon Meester te zijn, ontbrak het niet. Zoo was dc stichter in de gelegenheid met zes zusters, die voorheen tot de missiezusters behoor den en twee postulanten een begin te maken. Pater Arnold Janssen mocht nog 12 jaren met heiligen ijver voor deze zijn laatste stichting werkzaam zijn. In de eerste weken van den verschrik- kelijken wereldoorlog konden zij naar een eigen, nieuwgebouwd klooster aan den oever der Maas, liet tegenwoordige klooster van den H. Geest, verhuizen. Vóór 1915 bepaalde de omvang der congregatie zich tot het stamklooster. In 1915 werd de eerste nederzetting in Philadelphia (Noord-Amerika) door den aartsbisschop Mgr. Prendergast (f 19l7) opgericht. Het voorbeeld van den Amerikaan- scben opperherder volgend, ontbood Mgr. Verzosa, bisschop op de Philipij- nen, in 1923 de zLSlers der Eeuwig durende aanbidding naar zijn residentie. In 1924 werd het eerste Duitsclie klooster te Bad-Driburg (Weslfalen) geopend. De zich meer en meer uitbreidende congregatie vermeerderde op het feest van Jezus II. Hart in 1927 met een nieuw klooster op Nederlandsch grond gebied te Soeslerberg (diocees Utrecht). Het draagt den naam „Klooster van het Eucharistisch Hart", ofwel kort Cenakcl". Reeds geruimen tijd koesterde men in 't Steijler moederhuis den wensch, ook in Midden-Nederland een filiaal te stichtenliet gastvrije land toch had ten tijde van den „Kuiturkampf" pater Janssen zoo bereidwillig de grenzen geopend. Eindelijk deed zicli in Eebr. 1927 een zoowel gunstige als verras sende gelegenheid voor, en wel te Soesterberg. Hel gezelschap van het Goddelijk Woord had daar een klein missiehuis; er moest echter een nieuw gebouw komen. Zoo kwam het eerst bewoonde huis leeg te staan. De hoog eerwaarde deken Fock van Amersfoort sp orde tien aan, daar met hel filiaal der Steijler zusters een begin te maken, en zoo kwam de stichting reeds eenige maanden tot stand. Intusschen had men ook toestemming gekregen i"t oprichting van een aan- biddingsklooster Ie St. Louis (Noord- Amerika). Kort na opening ontving het moeder huis te Steijl het bisschoppelijk vcrlol tot stichting van een filiaal te Lcib- schiitz in Silezië. Verder zijn er nog kloosters geslicht te Lipa en Baquio op de Philipijnen ~i te Tsiingtan in China. Al deze filialen staan onder leiding der generale overste Ie Steijl. I KANTOORBOEKHANDEL Ungestr. 66 to. Krommoitr. - TEL 826 pefcdectandscke Jandpasta Van Politic k Terrein. Er is een gebrek aan belangstelling ■oor liet politieke leven bij vele ka tholieken. De oorzaak ligt in het feit dat die katholieken de groote politieke geva ren niet onderscheiden welke ons van alle zijden omringen. Wanneer er in het Hollandsche waterland gevaren dreigden aan de dijken dan stonden de bewoners der lage landen steeds klaar om over- strooming te keeren. Wanneer men het gevaar ziet en voelt, de gevolgen voor oogen heeft, dan weet men aan te pakken. De zucht tot zelfbehoud, de drang tot redding van have en goed. het welzijn van vrouw en kind geelt kracht en moed en leidt tot onver- slaagde inspanning. Zoo was het in het verleden ook bij geestelijke gevaren. Bij gevaren voor den godsdienst Drie eeuwen lang hebben de katholie ken van Nederland in taaie volharding voor hun geloof gestreden, zonder op te geven; tot zij hebben overwonnen. in politieke gevarenDe vrijheid en de volledige erkenning van het bijzon der onderwijs werden verkregen na den meest hardnekkigen strijd, die van geen toegeven wist. Als men de gevaren maar zag, wist en er zich aan te ontworstelen. Ook nu liggen er groote politieke gevaren, welke juist daarom zoo groot zijn, omdat men ze niet voldoende onderscheidt, omdat vele katholieken luisteren naar mannen, die deze ge- ,aren voor hun oogen trachten te ver doezelen. We hebben dat al meerma len gezegd, men weze er zich toch in bewust! De strijd van ons, katholieken, heeft zijn werk gedaan. De Nederlandsche katholieken heb ben een groot aandeel gehad in de overwinning van het liberalisme, in den neergang van het socialisme, dat liet nu levende geslacht eerst omhoog heeft zien komen, evenwel zonder dat liet kwam tot den top van de verwe zenlijking zijner theoriën. Maar de maatschappij zit met de diepe indrukken, de pijnlijke lidtcekcns, welke die verkeerde stelsels op het lichaam der samenleving hebben ach tergelaten. Het liberalisme bracht het proletariaat. De sociale worsteling heeft den uittocht uit het proletariaat nog niet kunnen bewerken. Daarbij komt thans een heftige eco nomische druk, die daarenboven werkt ais een zware bril, welke belet de wer kelijkheid te zien. vescfuM uveh atkstkn Dr. D te H. zegt- Uw Nutritol heb ik meerdere molen met succes voorgeschre ven als voedingsmiddel bi| ver schillende darmstoormsseni Vrrkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten We bevinden ons thans op een on bekenden weg. Waar gaan wc heen Na de overwinning van liberalisme i socialisme bestaat het gevaar dat opnieuw een stelsel naar boven komt, dat even onheilvol zal zijn voor de samenleving. Dit is alleen mogelijk wan i de beginselen van het Christendom het politieke leven geen overwegen den invloed krijgen, zooals ze eens achteruit werden gewerkt door libera lisme en socialisme. Aanvaarden die opkomende strevin gen hoogere beginselen dan zij deden, wier invloed thans wijkt V De menschheid wordt geleid door beginselen. Zoo neen, dan is er opnieuw groot gevaar voor de samenleving, voor het echte geluk van den mensch en zal de massa economisch en geestelijk even ongelukkig zijn als het bczitlooze en godsdienstlooze proletariaat thans is. De nieuwe strevingen van nationaal icialisme en fascisme zijn een reactie op verkeerde toestanden en in zooverre gezond. Het liberale individualisme wordt erworpen evenals het socialistische streven naar een onmogelijke gelijkheid. fet verkeerde internationalisme wordt door een opkomend nationalisme over- haduwd. Het parlementaire stelsel wordt aan gevochten om de onmacht waartoe het in vele landen leidde. Uitwassen der democratie wenscht men terecht weg te hakken. Maar van het eene uiterste valt men in het ander. De beginselen waarop men staat en die de leiddraad zijn, worden niet beter. Liberalisme, socialisme, nationaal- socialisme en fascisme staan alle op hetzelfde rationalistische standpunt de mensch kan 't zelf af. nieuwe politieke mensch wordt daardoor een overdreven nationalist, culmineerend in den ras-zuiveraar. Hij spreekt van staatsalmacht, waarin hij niet wezenlijk van een liberaal en socialist verschilt. De een kende ook de almacht toe aan den staat, al eischte hij er bij dat deze zoo weinig mogelijk gebruik zou maken van die macht, om het omhoog strevende en anderen onder zich weg trappende individu niet teveel in der weg te treden. De andere wilde alle voornaam bezit onder staatsbeheer brengen, bouwend op de almacht van den staat. De nieuwen van de reactie hebben geen oorspronkelijke ideeën in dat opzicht. Goed is, tegenover de geweldige debacle van liet economisch leven, dat men orde wil scheppen, de voortbren ging regelen, de verdeeling evenzeer. Maar de groote vraag is, hoe het gebeurtwelke beginselen de menschen leiden die dat doorvoeren. Wanneer daar een richting aan wordt gezet als die welke eu op de Duit- sche samenleving experimeteert, wordt de toestand noodlottiger dan hij was. Nationalisme leidt er tot rassenvergo- ding, ordening tot staatsvergoding, leiding tot aan Fiihrercultus. Tegenover die gevaren bezit alleen het christelijk beginsel kracht. Wij, katholieken, moeten dat er tegenover stellen. Maar dan moet het uit zijn me! die moeheid, dat gebrek aan vertrouwen in het heden en in de toekomst. Dan moeten we terug- keeren naar de oude methodeeen eensgezind katholiek verzet; een krach tig aanpakken der katholieken geza menlijk, in het besef van een hechte saamhoorigheid. Wij moeten voortarbeiden naar een gezonde democratie. Met haar openbare behandeling de politieke zaken haar medezeggen schap van hel volk, haar controle op alles en allen, haar geschiktheid om groote dingen tot stand te brengen, zooals ze in het verleden heeft be wezen, is zij waard, om er mee te bouwen, om het stelsel te brengen tot een gezonde vervulling VITESSE Type- en CopIeerinrichting KON. W1LHELMINASTR. 10 Het Adres voor Uw circulaires, convocatie's reclamebrieven, bestekken, pro gramma's. Vlug en uiterst billijk Adressenlijsten van diverge groepen Binnenland Provinciale Staten van Utrecht. De nieuwe Commissaris derKonin- 5 in in de provincie Utrecht, mr. dr. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, heeft bij liet aanvaarden van de leiding van de eerste zomerzitting der Prov. Staten een rede gehouden. Eerst wijdde de nieuwe commissaris waardeerende woorden aan zijn ambts voorganger, dr. s' Jacob, en dankte daarna het lid van Ged. Staten, den heer Kettlitz, voor de wijze waarop hij het ambt tijdelijk had waargenomen. Spr. wees op de moeilijke lijdsomstan- heden en de bizondere taak, welke Utrecht als centrumprovincie van ons land te vervullen heeft. De heer Kettlitz heette de nieuwe commissaris namens de Provinciale Staten hartelijk welkom en verklaarde, dal men gaarne met den heer Bosch wilde samenwerken en dat men in zijn leiding het volste vertrouwen had. Hierna vond de zitting der Provi ciale Staten voortgang. Het voorstel tot benoeming van een hoofdingenieur var den Provincialen Waterstaat in de va cature Mussert werd veertien dagen iltgesteld en aan Ged. Staten werd •erzocht terzake nadere inlichtingen te 'erstrekken. f5 of 2 d., C. B. J. Amersfoort idem. In bocht niet de rechterzijde houden: W. P. B. Amersfoort f3 of 1 d. Links rijden: W. D. Amersfoort f3 of 1 d. Onbevoegd op de spoorbaan rijden A. H. Nijkerk f25 of 12 d. plus idem voor het laten staan van een voertuig op het hoofdspoor zonder het te doen voeren van een -roode vlag; G. K. Amersfoort geheel idem. Transpireerende Voeten, Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende - ":l. In bussen van 45 en ÖO ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Dronkenschap: J. G. V. Baarn f 12 of 6 d, F. W. R. Rotterdam f6 of 3d. v. d Scli. zwervend f 15 of 6 d. Vuur aanleggen met brandgevaar J. v. D. Soest f5 of 2 d. Hijden over spoorovergang bij da lende boomen: M. O. Amsterdam f4 of 2 d., A. J. H. Soest f 15 of 6 d. Rooken in spoorwegcoupé-niet roo- •n: B. v. W. Amsterdam f6 of 3 d. In hotel het register van nachtver blijf niet bijhouden: T. B. Amersfoort f4 of 2 d. plus idem voor niet inle veren bij de politie van de lijst voor nachtverblijf. Loopen op verboden grond: H. C. d. B. Amersfoort f2 of 1 d., M. H. Amersfoort f8 of 4 d., H. G. idem. Te Barneveld wielrijdend een paard geleiden: G. J. S. Terschuur f5of 2d. Te Amersfoort verkoopsstandplaats innemen z.v.A. v. d. B. aldaar f 1 of 1 d. Amersfoort voetballen op straat: v. d. H. Utrecht f2 of 1 d. Amersfoort venten z.v.: S. v. H. aldaar f2 of 1 d. C. Th. L. Amsterdam idem, J. M. Sch. aldaar f 2 of 1 d., J. M. H. v. O. aldaar f 1 of ld. Te Amersfoort wielrijden naast twee anderen: H. v. Eij. aldaar50ct.of 1 d. Voertuig niet verlichtT. R. Hoeve laken f4 of 2 d. en f3 of 1 d. Niet stilhouden als veiligheid dit eischt: J. G. Maarsbergen flO of 4d. Niet behoorlijk uitwijken: E. v. E, IJselstein f6 of 3 d. Op waarschuwing niet het rijwielpad verlaten: H. ten B.H. Leidenf2of 1 d N. B. ten B. H. Utrecht idem. Onvoldoende autoverlichting: W. M. Bunschoten f5 of 2 d. plus f2.50 of 1 d. Onvoldoende remmenK. F. K. den Haag f5 of 2 d., J. S. Utrecht idem, A. L. Z. Amsterdam idem, J. H. v. S. Hilversum idem, B. v. W. Apeldoorn f8 of 4 d., E. G. Amersfoort f30 of 10 d., J. C. v. Z. Amersfoort f5 of 2 d. plus f3 of 1 d. voor geen rijbewijs en idem voor nummerbewijs. Geen rij- of nummerbewijs: D. H. Baarn f 15 of 6 d., L. B. de Bill f3 of 1 d., D. Sch. Amersfoort idem, R. A. A. K. Leiden idem, J. M. L. Amersfoort idem, v. d. T. Barneveld idem, M. E. Amersfoort fl.50 of 1 d., H. R. Ede voor uw Schilder en Behangwerk ook eens prijs bij SCHILDERSBEDRIJF Hessenstr. 10 ELEFOON 1451 BERICHTEN UIT AMERSFOORT Automobiel Tentoonstelling in de Markthal, georganiseerd door Garage Molenaar- Men schrijft ons „De Automobieltentoonstelling geor ganiseerd door de Garage Molenaar in de gemeentelijke Markthal mocht zich verheugen in de belangstelling van velen. Er is dan ook een verscheiden heid in modellen en prijzen. Voor f 1400 zagen we een keurige 4 persoons Fiatwagen in nieuwste modellen uit voering. terwijl vanzelfsprekend ook de duurdere prijsklassen waren tentoon- iteld. ,De clou van deze Tentoonstelling wordt gevormd door de aanwezigheid van de „Chrysler Airflow", het nieuwe ontwerp volgens Aero-dynamische prin cipes. Bij deze wagen is een geheel andere gewichlsverdeeling toegepast waardoor in de allereerste plaats een veel betere passagiers-accamodatie ver kregen werd. Dc inzittenden bevinden zich tusschen de twee assen van den wagen waardoor het hinderlijke schok ken. dat men bij wagens volgens het confessioneele ontwerp bij het rijden over slechte wegen ondervindt, vol komen wordt opgeheven. Een van de groote practische voordeelen bij het Airflow ontwerp is voorts dat de bij zondere vormgeving (werkelijke stroom lijn) erop berekend is om de lucht- weerstanden, die vooral bij groote snel heden een rol van beteekenis spelen, gebroken worden, m.a.w. bij deze wagen worden veel hoogere prestaties bereikt met mindere kosten. Wij waren in de gelegenheid om een proefrit te maken in een „Airflow-Sedan" en zijn tot de overtuiging gekomen dat deze nieuwe Chrysler inderdaad verrassende eigen schappen bezit en in het bijzonder qua rijcomfort bij groote snelheden ook over minder goede wegen ieder andere wagen in de schaduw stelt. Daarnaast is te bezichtigen een uitgebreide collectie andere modellen van Chrysler J- „Fargo Chrysler" vrachtwagen verse tonnenmaat met hydraulische remmen, vrijdragende achterassen, car dan met kogellagers en vier versnel lingen. Den „Fiat" bracht een nieuwigheid i in dejpraktijk wel zal blijken bij zonder goed te bevallen n.i. de moderne automobiel zonder middenstijlen waar door het instappen door de meerdere ruimte veel gemakkelijker gaat en vooral CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Langestraat 84 Telef- 528 de richtingwijzer achter in de kap ge bouwd. „Bijzondere belangstelling bestond voor de M.G. Sportwagen voor 2 en 4 personen met 4 cyl. motor en twee 5 U. Carburators. De wagen is licht van gewicht en bijzonder voordeelig in onderhoud en gebruik. Door de speciale bouw van het chassis is niettegenstaan de het lichte gewicht bereikt een rots vaste ligging ook bij groote snelheid. Deze wagen boekte in het afgeloopen jaar een 500 tal successen o.m. de 1000 mijlen race in Italië. Er is dus voorEIck Wat Wils en we raden be langstellenden dan ook aan deze ten toonstellingmet een bezoek te vereeren." Zaterdagmiddag om 3 uur zal onze burgemeester in de Camere der Celle- zusters van de stichting der armen De Polh de tentoonstelling der werken van het Amerstoortsche Kunstenaarsgilde openen. Tot 7 Juli blijft deze expositie geopend. De gemeenteraad benoemde tot lid der commissies van bijstand voor de Gemeentebedrijven, Openbare Werken, Bouw-en Woningtoezicht en Georga niseerd Overleg, den heer J. van der Linden. Tot lid der commissies voor den Reinigings- en Ontsmettingsdienst, voor Onderwijs aangelegenheden en het Slachthuis mej. van Hamersveld en Boender. Tot lid der financieele com missie de heer Van Lonkhuysen. Tot lid der commissie voor het slachthuis de heer Zwart. Een gedeelte van het gebouw der opgeheven gemeentelijke Fröbelschool aan de Beekesteinsche laan werd voor f500'sjaars verhuurd aan de vereeni- ging voor bizonder neutraal voorbe reidend onderwijs, die daar met 1 Juli haar schooi zal openen. De gemeenteraad besloot tot verkoop van diverse perceelen tuingrond aan den Langen akker, strekkende van den Berkenweg tot de Utrechtscheweg. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd Mej. E. M. van Hamersveid geïnstal leerd als lid en door den Burgemeester geluk gewenscht met hare benoeming. De voorgestelde bepalingen te voe gen in de Algemeene Politie-verorde- ning en beoogende een beteugeling van dreigende zede-verwildering bij het baden en zwemmen werd door den Raad aangenomen. Met rechts tegen links werd aangenomen een amende ment-Zwart waarbij is bepaald dat al leen de Raad eventueel dispensatie kan verleenen bij de toepassing van enkele bepalingen betreffende gemengde baden. De bepalingen, nu vastgesteld, gel den voor alle bad- en zweminrichtingen in deze gemeente gevestigd of te ves tigen. Door aankoop van grond is het mogelijk geworden de Tulpstraat door te trekken van Soesteiweg tot Ouden Soesterweg. Het besluit daartoe is door den Raad genomen. De gemeenteraad ging accoord met het reserveeren van groote complexen bosch- en heidegrond voor blijvend plantsoen op den Berg niet voor bouw terrein bestemd, en stelde daarvoor een bedrag van ongeveer f 160.000 beschikbaar. De gemeenteraad besloot tot het aangaan van een onderhandsche geld- leening groot f400.000 tegen 4'/, pet. a pari. In de Dinsdag gehouden raadsver gadering werden de volgende perceeien bouwterrein verkocht: 795 meter aan de Albert Hahnstraat voor f6500 aan den bouwondernemer Pot555 meter aan de Bosboomstraat voor f3400 aan den bouwondernemer Overeem. In een kamer van H. in de Vian- denstraat, waar de bewoner limonade siropen fabriceert, ontstond brand door het overkoken van suiker. De brand weer behoefde niet handelend op te treden, daar het vuur reeds gebluscht was. Aan de R. K. Kweekschool St. Agnes zijn geslaagd de damesW. G. M. te Loeke, Beltrum; G. A, Nieuwenhuis, ZieuwentJ. J. Schreuder, Hillegom A. L. Simons, Pladjoe (Sumatra) T. Slaman, PurmerendE. J. C. Swarl, Amersfoort. Het bestuur der afd. Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren noodigt a.s. Zaterdag 20.30 uur, hare leden en donateurs uit tot het bijwonen van een tuinfeestje in „Het Boompje", Heiligenbergerweg, ge volgd door een bal.

De Eembode | 1934 | | pagina 1