UI MMIDEI lil iiiMm til NIFEIKIIODfl lil iiijiiiciluu UI milPIINOIIDEI lit prill kij udsti. F. A. TULP Schrijfmachines Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Amersfoort. Koninklijke Bood schap. H. M. de Koningin heeft voor de microfoon vanuit het Koninklijk Paleis aan het Noordelnde de volgende radio rede uitgesproken: Het is mij een behoefte des harten, mijn volk zoowel hier te lande als in Ncdcrlandsch Indiif, Suriname en Cura sao mede namens mijn dochter onzen warmen dank tc betuigen voor de tref fende en geheel ccnigc wijze, waarop hef van zijn genegenheid en aanhan kelijkheid voor mijn innig geliefden echtgenoot bij zijn zoo plotseling ver scheiden heeft blijk gegeven zoowel door den blocmcnschat aan zijn baar neergelegd als door den treffenden af scheidsgroet hem ten paleizc en bij zijn laatsten gang gebracht. Wij zijn dankbaar en ontroerd, dat hij zich door zijn goed hart en vrien delijkheid en eenvoudige inborst zoo veel vrienden hee.I gemaakt. Dat zijn .arbeid voor ons volk en zijn algeheele toewijding aan deszelfs belangen in icn zoo ruimen kring waardeering vindt, vervult ons evenzeer met erkentelijk heid. Moge zijn streven en arbeid door aller, die met hem hebben samenge werkt met dezelfde toewijding en voort varendheid worden voortgezet. Behoef ik U de verzekering fc geven, dat de spontane en laatste hulde aan hem bewezen en Uw hartelijk deel nemen in onze smart voor ons een grootc cn wezenlijke troost is? Bij hoogtijden en opeenvolgende her denkingen zijn hechte banden tusschen mijn volk en mij en mijn huis gevloch ten en leven onvergetelijke herinne ringen aan liefde, trouw en aanhanke lijkheid in mij voort. Hoezeer hebben wij die in de weemoedige dagen, welke wij dit jaar doorleefden bevestigd ge zien. Ik weel. dal zijn witte uitvaart uit drukking en vorm heeft gegeven aan hetgeen in veler harten leelt. Steeds heeft hij anderen opgewekt het nieuwe leven, dat hen wacht, te zien in het licht en de blijdschap, die voor hen aanstaande zijn. Mocht zijn wensch vervuld worden, dat de indruk, dien zijn uitvaart zou achterlaten, voor velen een blijvende zegen zij. Wat ons betreft, wij willen niet in de eerste plaats zien op wat wij in onze geliefde ontslapenen binnen het korte tijdsbestek van vier maanden verloren, doch wel op den zegen, dien j ontvingen: den zegen van Christus' sterven en opstaan, die juist nu zulk een bijzondere betcckenls voor ons welke thans deel zijn van hen, die wij afstonden en ons icderen dag opnieuw met hen verblijden in hun geluk, Ik dank God voor al hetgeen mij gespaard bleef, voor hetgeen mijn innig geliefd kind voor mij is en voor tic liefde van mijn volk, aan welks be langen mijne beste krachten te wijden mij steeds een vreugde en voorrecht is. Iets over de Gilden. De belangstelling van de mccsten onzer in historische toestanden cn in stellingen wordt eersi dan gewekt, wanneer wij meenen het verleden in het heden geprojecteerd te zien of te zullen zien. Zoo is dan ook de interesse in het middclecuwschc gildewezen voorna melijk hierdoor ontstaan, dat vele voorstanders van een corporatieve ordening daarin een prototype zien of wenschen te zien van de door hen gedroomde maatschappij. Deze belangstelling sluit echt.r in negen van de tien gevallen geenerlei kennis van het onderwerp, waarom htt hier gaat, in. Wij willen daarom in deze fats beproeven tenminste een paar van de heersehende misvattingen weg te nemen door het geven van een korte uiteenzetting. Het woord .gilde" op zichzelf is al Grootste sorrcering bij: S KANTOORBOEKHANDEL O. Krommestr. - TEL SZC een bron van verwarring. Men inoef n.l. onderscheiden tus schen drie verschillende soorten vereenigingen. die allen met dezen naam worden genoemd de schutters gilden, (St. Joris en St. Sebastiaan), het koopmansgilde, dikwijls kortweg de gilde genoemd en de ambachts gilden in Z.-Nederland ambachten of neringen geheeten. Binnen het kader van deze beschouwing vallen slechts het koopmansgilde en de ambachten. Van deze is het koopmansgilde het oudste, Het ontstond tegen de twaalfde eeuw, toen na een langen tijd, waarin de gesloten agrarische huishouding overhcerschte. de handel wev op bloeide. De leden werden gerecruteerd uit wat wij in een latere periode van onze geschiedenis de regentenfamilies plegen te noemen en uit de geldaristo cratie om een moderne uitdrukking te gebruiken. Handwerkslieden werden geweerd, liet zeer hooge intreegeld en de bepaling, dat de aspirant-gildebroc- der gedurende een jaar en een d3g zijn handwerk reeds niet meer mocht hebben uitgeoefend en moest zweeren het nooit meer te zullen uitoefenen, maakten trouwens de toetreding voor deze kringen reeds een practische on mogelijkheid. Het koopmansgilde, dat door zijn samenstelling uiteraard grooten invloed uitoefende op het stadsbestuur, streefde naar een handelsmonopoli een streven, dat het ook een tijd lang vrijwel wist te verwezenlijken. Hoe dit streven liet koopmansgilde in botsing moest bren gen mei de neringen zal hieronder nader worden aangetoond. In de ambachtsgilden of neringen indt men de handarbeiders groeps gewijze vercenigd. Deze vereenigingen streven nade bescherming van den werker in de tweede plaats die van den consument, in de derde plaats monopolisatie van het bedrijf door de nering. De bescherming van den werker vervalt in twee deelcn n.l.bescher ming van de wederzijdsche belangen van meester en gezel in beseher...ing van de meesters tegen onderlinge con currentie. Het eerste word! nagestreefd door n minutieuze regeling van loonen. termijnen van opzegging, arbeidsuren en verdere arbeidsvoorwaarden. Het tweede o.a. door liet verbod van vereeniglng van twee werkplaatsen in een hand. het bepalen van een maximum wat betreft het aantal ge zellen dat door een meester mag wor- dienst genomen, strenge voor schriften aangaande de wijze, waarop de waar mocht worden uitgestald en aangeprezen, voorschriften, die in de practijk neerkwamen op het onmogelijk maken van alle reclame, de molor het moderne zakenleven. De belangen van den consument werden gewaarborgd door een z rg- vuldige regeling van de fabricatie, een strenge controle op de te bezigen grondstoffen cn de quslltelt der ge leverde waar alsmede door het vast stellen van prijzen, die een redelijke, doch geenszins overdreven winstmarge lieten. De monopolisatie uitte z.ch in maat regelen ler bescherming van den stad genoot gildebroeder cn liet stedelijk product. Zoo moet men burgerrecht verwerven alvorens in de nering te kunnen treden. Zoo mogen arbeids krachten van buiten slechts worden te werk gesteld als geen stadgenooten beschikbaar zijn cn geen waren van buiten analoog aan die. welke in de stad zelf worden gefabriceerd, op de stadsmarkt worden aangeboden. Ook de sociale zijde van liet nering- wezen is sterk ontwikkeld. De nering zorgt door regeling van et leerlingen wezen voor de vakopleiding. De meester mag niet meer dan een leer ling houden. En wel om twee redenen, het houden van meerdere leerlingen zou ten gevolge kunnen hebben, dat de meester niet genoeg aandacht aan hen kon wijden, tevens zou, waar de leerling wel kost en inwoning maar geen loon geniel, de meester in de verzoeking kunnen komen zich op deze wijze goedkoope werkkrachten te ver schaffen. Iedere meester heeft zijn eigen werkwijze cn zijn eigen manier van onderrichten, een wisseling van meester zou dus niet in het voordeel van den leerling zijn. Hij is daarom gehouden zijn leertijd bij denzelfden meester door te brengen. Wal echter niet wil zeggen, dat hij aan diens willekeur is overgeleverd, wanf inge val van compenfatie van die zijde staat hem steeds beroep op deken en over lieden van het gilde open. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. De Aartsbisschop van Utrecht heeft in de kapel van het Seminarie R.jsen- burg te Driebergen, de Tonsuur toe gediend aan de navolgende Theolo ganten J. F. Backer, A. A. Th. Benschop, J. G. Böcker, J, B. A. Bolder, G. J, Braakhuis, H. B. Doodkorte, J. Th. M. Elfrink, H. M, M. Fortman, F. A. Gil- sinh, R. H. F. Hegge. R. A. de Hosson, L. L. lampe, A. W. B. H. Linthorst, A. J, M. Loman, A. G. de Meij, B. H. Meijer, S. Miedema, A. J. van der Nap, P. P.G. Pierik, M. Rondcma, W. A. Ruyters, G. B. Sanders, C. F. J. Sandkuijl, J. J, M. Schmand, W. Stockmann, J, P. Tondeur, A. W. Veld huizen. G. P. Versteeg en G, J. Wil- lemsen, Verder aan Fr. Hilarius Feijen, Prof. Ord. Cirlerciensijm Reform. Broederschap O. L. Vrouw Kevelacr Amersfoort en Omstreken. Algemeene Vergadering van Broeder- meesters op Vrijdag 20 Juli, in het Patronaalsgebouwaan de Elleboogsteeg te Amersfoort. Het Bestuur. BERICHTEN GIT AMERSFOORT Amersfoort en het wegenplan. De heer Y. Baan schrijft in I orgaan van de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingen-Verkeer het volgende over het Rijkswegenplan: Bij de eerste meetkundige definities leerden we al; „De kortste verbinding iusschen twee punten is de rechte lijn." Had men het Rijkswegenplan met deze definitie als leidend beginsel op gemaakt en consequent toegepast, dan zouden ten slotte alle plaatsen in Neder land, hoofd- en kleinere steden, dor pen en gehuchten, door een goeden, kaarsrecht loopenden rijksweg zijn ver bonden: Amsterdam met Barneveld; Vianen met Nychaske: Souburg met Voorburg. Nederland zou dan met een onge looflijk-dicht net van wegen bedekt zijnhet aantal wegkruisingen zou de Vereeniging voor veilig verkeer met groote zorg vervullen, ja, radeloos maken en Nederland zou vermaardheid bezitten, niet omdat het grootst per centage van de landoppervlakte bouw- of weiland was, doch omdat dit „weg" Zulk een wegenplan zou echter noch uitvoerbaar, noch noodig zijn. Niet uit voerbaar, omdat de fabelachtige som men, voor den aanleg benoodigd, niet te voorschijn gebracht zouden kunnen worden, al draaide men ook de be- lastingschroef tot krakens toe aan; niet noodig. omdat de verhuis- of de vracht auto. die ééns in de paar jaar van Woensdreclit naar Putten moet, daar toe geen afzonderlijken weg, kaarsrecht, noodig heeft. Wél zou bijv. een breede, rechte weg Amsterdam—Rotterdam, waarover dag in, dag uit tallooze personen en tal rijke goederen van bestemming wis selen, van groote beteekenls kunnen zijn. De vraag, die men dus dient te stellen is: Wettigt de intensiteit van liet verkeer tusschen twee plaatsen een geheel afzonderlijken rechten weg? Wellicht zou deze vraag bevestigend te beantwoorden zijn, als het gaat over de verbinding der allergrootste handels centra van ons land. En dat zijn er ■naar weinig! Doch zoodra verbinding met of tus schen plaatsen van secundair belang het geding zijn, moet men water den wijn doen en er naar streven, dat door het opnemen van meerdere dier plaatsen, de weg toch zijn volle ren dement oplevert, al zal men dan ook liet „kaarsrechte" van de wegroute ge heel of gedeeltelijk moeten prijsgeven. Bij hel ontwerpen van een nieuwen rijksweg zal men o.i, in 't bijzonder rekening te houden hebben met: le. de doelmatigheid, 2e, ue technische mogelijkheid en ie. de kosten. Beschouwen we nu de verbinding Amsterdam—Zwolle. Ongetwijfeld beslaat er groote be hoefte aan een goede communicatie tusschen deze plaatsenAmsterdam, de hoofstad des lands en Zwolle met haar belangrijk achterland Twenthe. (Door het gereedkomen van den af sluitdijk is deze voor de verbinding van Amsterdam met de Noordelijke provinciën als aangewezen.) Zoodra de Zuidc.zee droog zal lig gen, kan er eer vrijwel lijnrechte weg door den Z O -polder tot stand gebracht zijn; hij kan bij Muiderberg den pol der in en bij Harderwijk er weer uit gaan. Doch hoe lang zal dit nog duren? De ontwerpers van het Rijkswegen plan hebben althans gemeend, niet op de drooglegging te moeten wachten, maar op een 'andere zij het dan tijdelijke oplossing te moeten zinnen. Zij stellen zich voor, den bestaanden weg Amsterdam—Amersfoort—Zwolle te bekorten, door even ten .Noorden van Baar.i dien weg te verlaten en iets ten Noorden van Nijkerk weer op den ouden weg uit te komen. Inderdaad wordt hiermede de drie hoek Baarn—Amersfoort—Nijkerk „af gesneden". Die driehoek is vrijwel gelijkbeenig (Amersfoort ligt in den fop). Men volgt in de basis (1" '/j K.M.) in plaats van ae opstaande zijden (samen 25 'I, K.M.) i wint daardoor pl.m. 8 K.M. Dit beteekent voor een personen automobiel 10 minuten, voor een vracht auto een kwartier winst. Doch welk een groot verlies staat hiertegenover! Men laat het, steeds méér beteekende krijgende knooppunt Amersfoort, tweede stad van de provincie Utrecht, als „quantité négligeable" terzijde liggen. En daartoe legt men een splinter- nleuwen weg van 17 '/a K-M. lengte aan. Bovendien een weg, die zijn betee- kenis geheel verliest, als de Zuiderzee toelaat den begeerden, rechten weg over haar drooggemaakten bodem te traceeren Wel zou men de route Amersfoort volgend een andere tracé voor het gedeelte Baarn—Amersfoort (pl.m. 10 K.M.) moeten toepassen, doch de hier ter plaatse gevormde commissie is van oordeel, dat hierin geen meer dere of belangrijker kunstwerken be hoeven voor te komen, dan in tracé Baarn—Nijkerk. En bovendien nog 7'/, KM. minder nieuwbouw! Toen er destijds een spoorwegver binding tusschen Amsterdam cn /.woiit (toen óók reeds belangrijk) tot stand moest komen, volgde men niet de kust lijn der Zuiderzee, doch men schakelde het toen nog van zooveel minder bt- teekenis zijnde Amersfoort in. De route werd weliswaar langer, doeli doel matiger. Waarom zou men thans een andere gedragslijn volgen? Eerst laat men het zoo logische Kanaalplan üeldersche Vallei vallen en ontneemt daardoor de schoonste ontwikkelingsmogelijkheden aan onze stadthans wil den primairen weg, de groote verbinding van Noord-West met Oost, zóó aanleggen dat men, hem berijdend, den Amersfoortschen Toren aan den verren horizon even kan waar nemen (zooals dit zoo juist door den Secretaris der Kamer van Koophandel werd gekarakteriseerd). Amersfoort, let op uw saeck R. K. Kicsvereen. Rcchf en Orde. Vrijdagavond hield de R. K. Kies- vereeniging „Recht en Orde" een leden vergadering in het gebouw R. K. Spaarbank. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, mr. A, E. Th. Kooien, op gevoelvolle wijze liet overlijden van den tloogeerw. Heer Deken Fock. Wij wil len aan zijn nagedachtenis eerbiedige hulde brengen en hem eeren als eerste Priester onzer slad. Als een voorbeeld van rechtvaardigheid en plicht heeft hij le midden van ons geleefd en gear beid. Hij was de eerste Priester, doch dit geeft ook grooter verantwoording. Als goede Katholieken zullen wij een gebed storten voor de rust zijner ziel. Daarna herdacht de voorzitter de twee van de vier Vorstelijke personen H. M. de Koningin-Moeder en Z.K.H. Prins Hendrik, die sinds de laatste vergadering door den dood aan ons Koninklijk Huis ontvielen, Daarna schetste spr. de nood dezer tijden. Het is werkelijk een tijd die de fijnste geesten zou afsiompen. Het ccne verschrikkelijke feil na het andere speelt zich af. Bij onze naburen keert het oude germaansche heidendom terug. Het ergste is echter hoe mensehen als honden zijn neergeschoten, nadat men ze eerst in de gelegenheid had gesteld zelfmoord te plegen. Zij die zulks nier deden werden afgemaakt, terw I gees telijke hulp niet werd toege taan Dil is, aldus spr. een gevolg van dictaluur. Wij hebben hier het parlementaire stelsel wat dergelijke excessen doet voorkomen. Daarom is het zoo nood zakelijk dat de Katholieke Staatspartij met hand en tand verdedigt het parle mentaire stelsel en dat de Katholieken hand in hand gaan ter bescherming van de Katholieke cultuur en de gewetens vrijheid. Onze gedachten gaan vanzelf naai wat gebeurd is in Amsterdam en an dere plaatsen, waar de menschen tol vertwijfeling gekomen zijnde, mede door opruiing op verkeerde manier ge tracht hebben de steunverlaging tegen te gaan. De betere weg is zooals de Katholieke Staatspartij komende week zal doen, n.l. zeer ernstig onder de oogen zien de mogelijkheid van hand having der steunregeling van voor Juli. Vervolgens herdacht spr. de leden leden der Kiesvereeniging, de heeren Kraan en van Koeien, die h beste krachten hebben gegeven in d gemeenteraad. Voor hun zielerust werd een gebed gestort. Spr. sloot zijn rede met een aan sporing om zicli te abonneeren op het partijblad „Onmarsch", opdat zooveel mogelijk allen zich op de hoogte stellen van de vraagstukken van dezen tijd van het werken der partij.) De heer J. Scliwitzner bracht verslag I van de laatst gehouden vergadering van de Rijkskieskring te Utrecht, echter slechts gedeeltelijk daar het te lang werd bevonden om op deze vergade ring af Ie werken. Het slot komt dus op een volgende vergadering. Nieuwe en Rebuilt, Continent^ Remmington.ldlal, Erica,Caroni Regal, Royal, Underw od Langestraat 84 Te!e'. 528 H l>t U een l axi of aii'ro noodig jJAIs algevaardigde voor „Katholiek Amersfoort" werd aangewezen nir. A. E. Th. Kooien en als plaatsvervanger de heer J. van Wandelen. Met algemeene slemmen was men tegen liet voorstel wijziging derslatu- len, welke beoogt de verplichting le doen vervallen, dat de hestuurs|e':a ook uit den eigen provincialen kies kring worden gekozen. Een 10-ta' personen werden afge vaardigd heden naar de algem, verga dering le Utrecht. Een zeer geanimeerde rondvraag volgde, waarna sluiting. Eindexamen Gemeentelijke Hoogere Handelsschool met 5-jarige cursus te Amersfoort. GeslaagdK. v. Gameren, R. J. v. Ganswijk. J v. Iloutvn, D. ihibers, j. Jansen, A. J. v. Leeuwen, A. M. Meijer, A. J. Postma, II. F. Schmidt, G. Slagt, j. (J. Steenbeek. Afgewezen: 3 candidates Gemeenteraad. Agenda voor de openbare vergade ring van den Raad der gemeente Amers foort op Dinsdag 24 Juli des avonds 1 Ingekomen stukken en mede- dcelingcn. 2. Benoeming lijdelijk Wclhouder. 3. Benoeming lid commissie wering schoolverzuim. 4. Voorstel om aan A. A. Verburg op verzoek eervol ontslag te verleenen ais onderwijzer aan de openbare school voor u.l.o, 5. Vaststelling van de vergoeding ten behoeve van de besturen der bij zondere scholen over 1931 cn 1932, ti. Wijziging van de Verordening voor de inrichingen voor Handels onderwijs 7. Toestemming te verleenen de markthal o.a. op Vrijdag 5 October ter beschikking tc stellen van de Commissie tot bevordering van hel vischverbfUlk. 8. Verlaging huren oude gemeente woningen. 9. Werkverschaffing voor jeugdige werkloozen. 10. Uitbreiding van het pompstation der waterleiding. 11. Wijziging gemeente-begrooting dienst 1933 en 1934. Maandag vergaderde de Tuinbouw" vereeniging. De penningmeester brach' liet financicclc jaarverslag uit. De verlies- en winstrekening over 1933 sloot niet een nadeelig saldo van f1782 52. Door de finaiicieele com missie werd goedkeuring uitgesproken. De financiën van de vereeniging geven een somber beeld in overeen stemming mei den algcmccnen toestand. De lieer Kalkman deelde mede de vorst veel schade toegebracht heeft aan de fruitboomen, wat ook medegewerkt heeft tol slechte linanticcle resultaten, Van B, cn W. is toezegging ontvan gen voor een verlicht en verwarmd lokaal voor de tiiinbouwcursiis. Evenzoo betuigde men adhaesie niet de vereeniging Bijenteelt, waarmede de ingekomen slokken behandeld zijn. Na een knrlc rondvraag volgde sluiting. Het Kruin van den Paus. gt bogen hoofd, dat vreesde een kroon te verliezen. !n een der kamers van hel 9lol knielde 3. Hel was den 23 Januari, 1077, de Paus. Reeds den derden dag knielde In den slottuin te Canossa stond een j hij daar, in heetc tranen over hel kleine koninklijke boeteling. Hendrik IV'. De wonderkruis gebogen, en hij luisterde Kerkelijke ban hing boven zijn hoofd en rustte zwaar op zijne ziel. De Kerstklokken van het jaar 1076 hadden van den Dom le Speier tot zijne ziel doorgeklonken, maar zij verkon digden de ziel van den in den ban geslagen Koning geen Jvrede. Dan kon Koning Hendrik het niet langer meer verdragen hij moest naar Rome. naar den Paus. Hij nam lï«t ecnigc, het dier baarste cn het getrouwsle wat hij nog bezat, zijne Gemalin en zijnen drie jarigen zoon. met zich mee en trok met hen cn ten klein gevolg, den Mont Cenis over, naar de velden van Lorn- bardijc. Paus üregorius was op en luisterde naar een woord dat van de lippen van den Gekruisigde moest vlieden, als anders. Doch het scheen hem, als wilde het Knus niet meer n hem spreken. Waarom sprak het niet? Waar* beroofde hem toch de Heer in dagen van zoo zware beproeving van allen troost Had hij voor zijnen Heer cn Meester cn in diens naam niet alles gedaan, wat hij vermocht, om de Kerk lot den zege te voeren Stond daarbuiten niet, nauw herkenbaar in de neervallende sneeuwvlokken, een koning, die ge komen was, om voor den aardschcn naar Uuitschland toen hij 's keizers' j vertegenwoordiger van den koning aller komst vernam. Kwam hij om oorlog le koningen, den met hermelijn omhangen brengen, kwam hij om vrede te zoeken, nek te buigen? Was het niet de triomf De Paus wis het niet en zoo trok hij van den gekruisigde over den gekroon- naar Canossa. het groote burgslot der j de, welke thans de burcht van Ca- gravin Mathilde van Tuscién. nossa zag? Doch Hendrik was gekomen om vrede Maar liet kruis van den Paus sprak tc zoeken den 23Januari 1077 stond niet hij in den slottuin van hel gravenhuis Nog eenmaal zonk Paus Grcgorlus te Canossa, en wachtte de Pauselijke op de knicCn voor het kruis. „Heer", uitspraak: daar stond hij den tweeden zoo bad hij, „ik ben slechts een arm en den derden dag. en boog het nooit I zalig werktuig in Uwe handen doch zeg mij slechts een enkel woord, en maak mij Uwen wil bekend! Zeg mij, wat ik doen moet, om Uwe rechten te bewaren, en de belangen eener men- schenzicl niet tc verwaarloozen En daar klonk het duidelijk van Christus lippen: „Met de maat waar mede gij meet, zult gij op Uw beurt gemeten worden En Paus üregorius stond op, en riep den koninklijken boeteling voor zich en bij het Altaar, voor liet aangezicht van God. Hij reikte hem het hoog heilige Lichaam des Heeren en sprak hem vrij van den ban. F.n zij, die den Paus aan liet altaar bedienden, konden hem niet in het gelaat zien, zoo hel was het licht dat er om heen zweefde. Hendrik IV maakte zich gereed om terug te keeren in het Duitschc Rijk. Toen hij in Lombardijc kwam zag hij hoe de oogen der Bisschoppen hem tegenvlamden, Toorn was het, die hij daarin las. Daartegen stootte zijn hoogmoed liet hoofd. Na den burger oorlog in Uuitschland trok Hendrik terug naar Italië cn Rome, om wraak tc nemen op den Paus, de wraak van een woesteling! üregorius beleefde de aanstelling van een tegen-Paus, die met de Duitschc legerscharen naar Rome trok, hare wapens zegenend. En üregorius sloeg mei een bloedend hart den strijd, welke om de muren der stad raasde, gade. Hij zag een ont- zettenden vuurzuil opstijgen boven de slad, en weldra was geheel Rome een prooi der vlammen en bood een schouw spel gelijk hel sinds Nero niet meer had gegeven. En dan kwam het laatste zoo niet het zwaarste: Paus Gregorius moest vluchten en zich in ballingschap begeven. In Salerino leefde hij en al er zi maanden lang het bittere brood der verbanning. Maar de dood, hij voelde het, was niet ver meer en Paus Gregorius begroette den naderenden dood vol vreugde als den Engel der Verlossing. En toch had hij Rome, zijn geliefd Rome, zoo gaarne nog een laalstc maal gezien I Van Salermo uit tuurde hij iederen dag naar het N orden, waar de Heilige Stad der zeven heuvelen lag. En wanneer hij in stille oogenblikken biddend zijn kruis omklemde, fluisterde hij iedere minuut wel ééns: „Heer, waf moet Uw dienaar doen, om het beminde land der Koninginneslad nog eenmaal te aanschouwen?" Doch hij bekwam geen antwoord op zijne sineekende vraag maar bij den aan blik van zijn kruis werd hij immer met een troost vervuld, die onbeschrijfe lijk was. Immer nog hoopte Paus üregorius dal hij van zijne ballingschap terug zou keeren toen een doodelijk.' ziekte hem op een smartelijk leger kluisterde, Met wonderbaar geduld verdroeg hij al zijn lijden, Zij die hem verpleegden en de arisen die hem bezochten trollen hem dikwerf, aan, den blik op liet kleine kruis gevestigd... tweemaal, driemaal moest men dan den zieke aanspreken eer hij zich bewust was hetgeen er om hem heen gcschicd- - en dan scheen telkens zijne ziel terug te keeren uit een andere wereld. Met de gejaagde beweging van iemand dien men verrast, verborg hij dan steeds het kruis voor dc omstanders, zoodat n weldra le Salerino evenals eens Rome, steeds wonderharcr dingen van het Kruis van den Paus vertelde. Weldra naderde liet uur. dat Paus Gregorius de vleugels van den engel des doods ruischen hoorde boven zijn hoofd. Nog eenmaal dachl hij na over zijn leven. Zijn blik vloog terug naar den zonneklarcn gelukkigen tijd zijner jeugd naar liet klooster Sanla Maria op den Avcntijnschcn Heuvel en naar BourgondiC, waar Clugny gelegen was. Doch wat was zijn leven geweest sedert die gelukkige dagen Een kruis weg, zoo moeilijk en zwaarEn thans... Een zucht kwam over 's Pausen lip pen „Ik heb de gerechtigheid bemind en liet onrecht gehaat, daarom sterf ik in ballingschap!" En zijn oog viel op hel kleine kruis in zijn hand. De stervende Heiland zag den zieke aan mei een blik zoo goedig en mild. En duidelijk vernam Paus Gregorius van liut Kruis de woorden „lieden nog zult gij niet mij zijn In liet Paradijs!" Uienzclldeii dag stierf Paus Gregorius VII. Hel eerst waarnaar zijne omgeving zocht na hel afsterven van den Paus, het kleine kruis, waarvan men zulke wonderlijke dingen vertelde. Het was spoedig gevonden in een klein houten kasije in de sterfkamer van den t aus. Foen men hul na een oogenblik ter hand nam om liet nader te bekij ken, kon niemand er iels opvallends if merkwaardigs aan ontdekken, ui'tge- lomen een Wonderbare uitdrukking van vee en bovennatuurlijke overgave in de trekken van den Gekruisigde. Voor het overige geleek hel op een eenvou dig klein kruisbeeld. Men gal den gestorven Paus lief zwarte kruis in de koude handen, ui negroe! hel mei hein in den Dom van Salermo.

De Eembode | 1934 | | pagina 2