I F. A. TULP „NUTHICIA" Zoetermeer NilTRITOL SCHRIJFMACHINELINTEN Fa. li. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per pest. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. i de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 20 juli 1934 ADVERTENT1ËN 23 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en njvetheld bq geregeld adverteeren Advertentien moeten Dinsdag In den morgen zQn bezorgd. Acht en Veertigste jaargang - No. 32 Wie verstandig arbeiden wil, moet i ieder geval een vast geloof hebben. Het Verkeersfond». Dc Tweede Kamer heeft, ondanks de scherpe critiek, die op het wets ontwerp van het Verkeersfonds is uit geoefend, dit aanvaard, zij het dan met een kleine meerderheid Eén ding moet echter niet over het hoofd gezien warden, n.l. dat het oorspronkelijke wetsontwerp zeer belangrijke wijzi gingen heeft ondergaan, die het karakter van het Verkeersfonds niet onaangetast hebben gelaten. De critiek op het oorspronkelijke ontwerp concentreerde zich vooral op de omstandigheid, dat door middel van dit Verkeersfonds de tekorten der Spoor wegen zouden weggewerkt worden en in hoofdzaak ten laste zouden komen van de andere verkeersmiddelen. De belangrijke wijzigingen hebben dan ook hierop belreKking. De Regee ring zelf heeft een tweetal nota's van wijzigingen ingediend, terwijl ook in de Kamer nog verschillende amende menten zijn aangebracht. Reeds het eerste artikel onderging een niet onbelangrijke aanvulling. In het oorspronkelijke wetsontwerp stond vermeld, dat jaarlijks een begrooting voor liet Verkeersfonds moest vastge steld worden. Omtrent die begrooting was eerst niets anders bepaald dan dat inkomsten en uitgaven tegenover elkaar moesten gesteld worden. Er was ech ter geen enkele aanwijziging, hoe de splitsing van die inkomsten en uitgaven moet plaats hebben. Bij de tweede nota van wijzigingen is hierin verandering gebracht. In Art. 1 is nu een richtlijn opgenomen voor liet vaststellen var. de begrooling van liet Verkeersfonds. Uit de begrooting zal duidelijk moeten blijken de stand van inkomsten en uitgaven voor elk verkeersmiddel afzonderlijk. Met zal duidelijk zijn, waarom deze aanvulling is aangebracht. Zonder die zou het toch niet moeilijk zijn, om de tekorten van een bepaald verkeers middel te verdonkeremanen Uit dc begrooting zou dan r.o it kunnen blij ken, hoe dc stand van zaken voor elk verkeersmiddel afzonderlijk was. Dat is thans echter onmogelijk gemaakt. Ook al wordt alles in één pot gedaan, dan nog zal men steeds de verschil lende samenstellende deelen kunnen blijven herkennen. Deze aanvulling is ongetwijfeld een verbetering. Het wordt hierdoor moge lijk de politiek van elk verkeersmiddel afzonderlijk in beschouwing te nemen. Een tweede wijziging, die ten doel heeft, om het onmogelijk maken, dat de weggebruiker het spoorwegtekort zou moeten aanpassen, is te vinden in de aanvulling van Art. 3. in dit artikel worden de uitgaven van hetVerkeers- londs opgevoerd en de tweede uitnave is die voor de uitvoering van een Wegcnplan. In het oorspronkelijke ontwerp stond echter in het geheel niet vermeld hoeveel voor de wegen besteed moest worden, zoodat dit feitelijk aan den Minister was over gelaten. Hiermede is echter geen genoegen genomen. Vandaar, dat thans een zoo danige aanvulling heeft plaats gehad, dat y Va/30 van de opbrengst van de motorrijtuigen- en rijwielbelasting be steed moet worden voor verbetering en onderhoud der wegen. In elk geval is er dus verband gelegd tusschen heigeen dc weggebruiker aan belasting betaald en besleed wordt voor den weg. Een derde wijziging, die beoogt te voorkomen, dat de landweg de dupe zal worden van de tekorten van den spoorweg, is die, welke vaststelt de minimum uitkeeriug, welke de provin ciën uit het Verkeersfonds zullen ont vangen. Reeds in het oorspronkelijke wets ontwerp was vastgelegd, dal de pro vinciën uit het Verkeersfonds ecu uit keeriug zouden krijgen. De hoogte ervan zou echter door den Minister van Waterstaat vastgesteld worden en in de eerste twee jaren ten hoogste 35 pCt. en in de daarop volgende jaren ten hoogste 40 pCt van het 21/30ste gedeelte van de opbrengst der motor- rijwielbelasting bedragen. Hierop is een amendement Ebels ingediend, dat door de Regeering is overgenomen, Wat eerst als maximum grens was genomen, is nu een dclini- licve uitkeeriug geworden, waarop de provinciën elk jaar rekenen kunnen. Ouder de oorspronkelijke redactie zou het denkbaar geweest zijn, dat de Minister deze uitkeering pnelisclt op nul stelde. Dit heeft de Kamer niet willen aanvaarden en vandaar liet imendcment-Ebels. Dit zijn de drie principieele wijzi gingen van het oorspronkelijkeontwerp, die echter alle drie dezelfde tendenz hebben. Zij hebben ten doel, om de gevaren van het brengen der verschil lende verkeersmiddelen in één fonds te elimineeren. Van coördinatie is echter onder deze omstandigheden nog niet veel terecht gekomen. Doch daarvoor heeft de Minister dan ook tegelijkertijd een Centrale Commissie gekregen, die hel geheelc vervoerswezen in studie zal nemen en houden. til VülPEHHOUDffl ils iiiMn [El VUirEKHODOEl als iiijuicidiiu EEN YU1PENHQUDER ill piijs tij «dili. Grootste sorteering bij ■KANTOORBOEKHANDEL lingestr. 66 t.o. Krommcstr. TEL 326 mansgilde de werkgeefster, de wevers nering werkneemsler. De koopmans gilde kon door de elementen, waaruil het was samengesteld rekenen op den steun der stadsregeeringen, waarop de van alle politieke rechten verstoken neringen geen invloed hadden. Wanneer dan ook in de veertiende eeuw de strijd der neringen om poli tieke rechten een aanvang neemt, is het geen toeval, dat de beweging zich ook sterk richt tegen de koopmans gilde, die zij vele voorrechten weet te ontnemen en dat de kern dezer be weging, haar stuwkracht, de wevers nering is. Uit het bovenstaande kan men de conclusie trekken, dat ook in de middel eeuwen de golven van belangen- klassenstrijd menigmaal zeer hoog gin gen en er van een corporatieve, de verschillende belangen ordineerendc corporatieve ordening al even weinig sprake was als heden ten dage. Iets over de Gilden. In ons voorgaand artikel spraken wij ver de sociale zijde van het nering- wezen. Deze uit zich ook verder in de zorg voor behoeftige nagelaten betrekkingen van gildebroeder s, in hel verzorgen van de begrafenis van den gildebroeder en zijn gezin. Vele gilden hebben behalve de eigen kapel ook een eigen zieken huis. Dit ailes wordt gefinancierd uil de gelden, die bij de intree in de nering verschuldigd zijn. Wat is nu de positie der nering binnen het stedelijk verband? Zij is ontstaan in een tijd, toen de jurisdictie nog vrij primitief was geregeld en de stad meer een territoriale dan een juridische eenheid vormde in vele op zichten. En zij is spontaan ontstaan zonder hulp of drang van boven, het logisch gevolg is, dat zij haar eigen inlerne regelingen treft, zich zelf vorm en gestalte geeft en zich ontwikkelt tot een autonoom lichaam. De nering heeft dan ook rechtspre kende en verordenende bevoegdheid in al wat de nering raakt, tot haar natuurlijke invloedssfeer behoort. Zij kiest haar eigen bestuurders, deken, overlieden en vinders. De rechtsprekende bevoegdheid be rust bij de vinders, de verordenende bij de geheele nering, die daartoe en lot elke beiaadsiaging over de gemeen schappelijke belangen wordt opgeroe pen door d:n gildeknecht. Van' deze vergaderingen zijn slechts uitgesloten zij, die op een of ander wijze in hun verplichtingen als gildebroeder zijn te kort geschoten. Tot de bestuursfuncties worden zoo wel gezellen als meesters verkozen. Uit den aard der zaak wordt binnen de gilde zooveel mogelijk gestreefd naar economische gelijkheid. De door snee gezel heeft het vooruitzicht zich ia eenige jaren als meester te kunnen 'csligen. Door al deze factoren is de goede verstandhouding binnen dc nering vrijwel gewaarborgd Maar hoe staat het met de verstand houding tusschen de neringen onder ling en hoe is hun verhouding tegen- er de koopmansgilde? Tusschen die neringen, welke in hel productieproces min of meer op elkaa: zijn aangewezen, zooals b.v, de wevers en vollers, heerscht een voortdurende wrijving, die van tijo tot lijd ontaardt open oorlog. Tegenover het koopmansgilde staan echter alle neringen iu vijandig Dit verzet vindt zijn oorzaak misbruik dat zij van het door haar verworven monopolie maakt kern van het verzet wordt gevormd door de weversnering. Dit feit heeft zijn economischen grond. In dc middeleeuwen is de wolnijver heid een der voornaamste, in Vlaan deren b.v. berustte, kan men wel zeg gen die volkswelvaart op Haar, zij geeft talloozc handen werk. Nu was Enge land de groote wolleverancier en de koopmansgilde had liet monopolie van dezen handel, kon dus naar willekeur de prijzen bepalen van deze voor de Vlaamsehe weefindustrie onontbeerlijke grondstof. De medaille heeft nog een keerzijde. De Vlaamsehe weverij werkte groolcndeels voor de export en het monopolie van den cxporlhandel was eveneens in handen van Je koopmans gilde. Dit lichaam was dus bij machte en de prijzen der grondstof :n én die van het afgewerkte product te bepalen, ('tactisch gesproken was dus de koop- VITESSE Type- en Copieerinrichting KON. W1LHELM1NASTR. 10 Het Adres voor Uw circulaires, convocatie's reclamebrieven, bestekken, pro gramma's. Vlug en uiterst billijk Adressenlijsten vun diverse groepen Binnenland Bezuiniging. De Eerste Kamer heett de vorige week weer een van haar beruchte record-vergaderingen gehouden. Wie enkele minuten na het vast gestelde aanvangsuur kwam, vond de zittingszaal alweer gesloten. Het eenige agenda-punt was dc aan koop van het gezantschapsgebouw te Londen cu het werd zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. En den dag daarop kwam de Kamer de afdeelingen bijeen. Doch voor de drie-minuten-zilting wordt ook presentiegeld betaald. Er waren 42 leden present. Die krijgen f 20 voor Jeze vergade- ng, zoodat deze 3-minuten-record- zitting van dc schatkist alleen aan presentiegeld 42 maal f20 is f840 vergde. En daarbij komen dan nog heel wat andere kosten. En nu maar weer aan het bezuinigen Niet zóó maar zó. Onder de suggestieve titel Niet zóó maar zó verschijnt in de Libellen-serie (uitgave Bosch Keuning, Baarn) eer practische toelichting bij de nieuwi spelling. De tekst is geschreven door K. Hee roma, drs. Ned, Lett.de tekeningen zijn van Ton van Tast, alge meen bekend uit de Haagsche Post; minister Marchant gaf een woord vooraf. Langs een zoet lijntje leert Nederland lachend de nieuwe spelling. R. K. Kieskring Utrecht. De Bond van R. K. Kiezers in den Rijkskieskring Utrecht hield zijn jaar vergadering, welke onder presidium stond van mr. H. W. de Vink. In zijn jaarverslag over 1933 wijddt de secrelaiis uit, over liet verrichte het afgeloopen jaar liet leden tal liep met 947 terug tot 15148. Het financieel verslag gaf een batig saldo aan van f 1600. Vervolgens werden eenige statuten wijzigingen behandeld betreffende be stuursverkiezing. Na ampele bespreking werd besloten dat van de 11 bestuurs leden er 4 door Kieskring I en 7 door Kieskring II worden aangewezen. Daar mede vervalt dc beperkende bepaling, dat de gekozenen onk uit den eigen provincialen Kieskring worden gekozen. Nadat dit besluit gevallen was. volg den de verkiezingen voor de vervulling van twee vacatures in het bestuur voor Kieskring I, ontstaan door liet perio diek aftreden van mej. A. Huffcn en mr. II. W. de Vink en drie vacaturen voor kieskring Utrecht II, ontstaan door het periodiek aftreden van II. J. Hazen- donk, J. W. Stokman en J. Suring. Alle aftredenden werden herkozen. Iu verband met de a.s. partijraad- irgadcring te Breda, deed mr. de Vink eenige mededeelingen betreffende de ontwerp-reglementen van de Katholieke Staatspartij en de amendementen van liet Kringbestuur. Naar aanleiding van een en ander ontstond nog eenige ge- dachtenwisscling, waarbij voornamelijk bezwaren tegen de voorgestelde con tributieafdracht naar voren werden gebracht. ...iiiaakj ibun BERICHTEN UIT AMERSFOORT R. K. Werkliedenverbond. Hel R. K. Werkliedenverbond heeft zijn zomervergadering gehouden. De voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, heeft in zijn openingsrede allereerst de aandacht geschonken aan den nood, waarin tienduizenden arbeiders en hun en kinderen verkeeren en heeft daarbij scherpe woorden moeten laten hooren. De moreele en materieele nood van de werkloozen en hun gezinnen is tot het hoogste opgevoerd door de in meerdere opzichten niet verantwoorde maatregelen, waartoe de Regeering de gemeentebesturen gedwongen heeft. Hoewel allereerst de politieke orga nen zich hebben af te vragen of en in hoeverre zij een Regecring mogen steunen, hebben toch ook de sociale organisaties hier verantwoordelijkheid. Haar sociale en economische taak dwingt ertoe tot en over de Regeering spreken, nu zij zelf rechtstreeks geen in sociaal-economisch opzicht ïidoende daden kunnen stellen, doch eelal van de Regeering afhankelijk zijn. Het is die verantwoordelijkheid, die spr. tot zijn leedwezen doet zeggen, dat wij op verschillende punten van het beleid deze Regeering niet het overigens zoo gewenschte vertrouwen kunnen schenken. Deze Regeering denkt te weinig christelijk-sociaal, ze denkt te indivi dualistisch. De hulp aan de industrie wordt slechts schoorvoetend geboden, het wetsontwerp om tusschen onder nemers gesloten overeenkomsten bin dend te verklaren voor allen ademt een individualistischen geest en noch de organisatie der werkgevers, noch die der werknemers zijn daarbij inge schakeld. Van eenig doelbewust streven om het industrieele leven bij het ge wijzigd karakter van de voortbrenging aan te passen, waarbij ook 't vraag stuk van den arbeidsduur geregeld wordt, merkt men niets. De Bedrijfs- radenwet, het uiterste minimum van sociale ordening heeft nog geen enkelen bedrijfsraad in het leven geroepen, de wet op de buitenlandsche arbeids krachten is nog niet in werking ener is weinig hoop dat hetzestigmillioen- plan in 1934 nog op eenigszins be vredigende wijze de industrie helpen zal. bij de werkloozen-steunpolitiek schijnt het christelijk-sociaal gevoel teil deele absent te zijn. Nu wordt er bij herhaling gezegd, dat de katholieke arbeidersbeweging niet genoeg doet, dal zij zich nl. zelf met de verkiezingspolitiek moet bezig houden omdat men in dc bestaande politieke partijen geen vertrouwen zegt te hebben. Spr. stelt hier met nadruk vast dat men onderscheid moet maken tusschen partijen en haar vertegen woordigers. De partij beoordeelt men naar haar program, de vertegenwoor digers naar hun daden. Bevredigen die daden de arbeiders niet dan hebben zij het recht, neen den plicht, die per sonen niet meer te herkiezen en an doren ervoor in dc plaats te stellen. Indien de arbeiders binnen de Staats partij willen dan kunnen zij redelijke vertegenwoordiging dc men- schen afvaardigen waarin ;ij vertrou wen hebben en slechts indien men dit bewust onmogelijk zou willen maken, dan ware te overwegen wal noodza kelijk moet worden geacht. Het is een utopie te meenen, dat een zelfstandige katholieke arbeiderspartij, geschraagd door de katholieke arbeidersbeweging, met een uiteraard beperkte vertegen woordiging méér voor de arbeiders zou kuriueii bereiken, dan thans in cn met medewerking van de Staatspartij het geval is, Katholiek Amersfoort. Nu de oprichtingsvergadering voor Katholiek Amersfoort in het zicht is en de meeste der uitgenoodigde ver- fjfrj eenigingen haar afgevaardigden hebben IV/ ^aangewezen, terwijl de enkele, welke 'achterwege bleven, nog wel bijtijds »V w ivan zich zu"en lalen hooren, een kort «aanbal woord ter oriënteering. Hwr'*.e»! Wat wordt .KatholiekAmersfoort"? i.'i-o'o' Naar het voorbeeld van hetgeen "medé*: elders reeds bestaat, zal Katholiek ÏS-oo"J! 'Amersfoort worden een centrale van a4le in Amersfoort gevestigde Katho lieke vereenigingen en instellingen en van alle in Amersfoort gevestigde plaatselijke afdeelingen van Katholieke organisaties. Doel van die centrale Is te zijn een centrum van de katholieken in deze stad en niet slechts een punt van CARBON Steeds het beste Kan'oorboek- en Schrijfmachinr handel Langestraat 84 Telel- 528 samenkomst, maar ook een punt uitgang door de actie der Katholieken op alle gebied zoo krachtdadig mo gelijk te stimuleeren. Als punt van samenkomst zal Ka tholiek Amersfoort op de ezrste plaats trachten een goede samenwerking tus schen de verschillende Katholieke organisaties te bevorderen. Indien zich het ondenkbare geval zou voordoen, dat twee of meer orga nisaties ooit tegen elkaar in zouden willen werken, moet .Katholiek Amers foort" zulks voorkomen, maar wij ver onderstellen, dat dit geval ondenkbaar is en daarom zou oprichting van een „Katholiek Amersfoort" alleen daarvoor tamelijk overbodig zijn. Doch er is meer. Wat b.v. wel voorkomt is, dat men werkt naast elkaar, ieder op eigen ge legenheid. Ontkend kan niet worden, dat er dan door iedere organisatie vaak veel en goed werk geleverd wordt, maar evenmin kan ontkend worden, dat er beter en meestal goedkooper zou gewerkt zijn, wanneer twee of meer vereenigingen hadden samengewerkt. En wordt er ook niet gewerkt door elkaar? Immers verschillende organi saties en instellingen of onderafdee- lingen daarvan bewegen zich op het zelfde gebied, b.v. ontwikkeling, ont spanning, liefdadigheid. Waarzoovelen zich bewegen op hetzelfde terrein, dat dan dikwijls nog zeer klein is. is het daar zonder onderling overleg wel te vermijden, dat men bij tijd en wijle elkaar in den weg loopt? Om die samenwerking der aange sloten vereenigirigen nog beter tot haar recht te doen komen, kunnen in ..Katholiek Amersfoort" verschillende vereenigingen zich onderling samen voegen tot groepen. Men onderscheidt de sociale groep, waarin zich samenvoegen de verschil lende sociale organisaties als'de mid- denstandsvereeniging en de werklieden- vereeniging met haar verschillende vakorganisaties en de op zich zelf staande vakvereenigingen. De charitatieve groep, waarin samen komen alle vereenigingen of instellin gen, die beoefening van naastenliefde onder een of anderen vorm tot doel hebben: Armbestuur, Vincentiusvereeni- gingen, Wit Qele-Kruis, Hulp in Nood, Hulp in de Huishouding, Volksgezond heid enz. De Jeugdgroep, waarin bijeengebracht worden de jeugdorganisaties in haar erschillende fleurige vormen. Gevormd kan nog worden een kul tureele groep van alle organisaties of instellingen, die ontwikkeling ten doel hebben en zoo meer. Katholiek Amersfoort moet aldus de energie, die schuilt in de verschillende reeds bestaande vereenigingen cn In stituten samenbinden tot hunger kracht, het moet zien te bereiken, dat door samenspreken en samenwerken der verschillende instanties uit de aan wezige energie meer nuttig effect wordt getrokken door doelmatiger aanwen ding. Maar daarnaast zai het moeten ont wikkelen eigen kracht, hel moet zijn een punt van uitgang. Het zal op zich moeten nemen de behartiging van de algcmeenc Katholieke belangen, b.v. de pers. de In onzen tijd zoo noodige bescherming der zedelijkheid enz. Hel kan het initiatief nt-inen tot ol steun geven aan de oprichting van vereeni gingen of instellingen die voor Roomsch Amersfoort van belang kunnen zijn. het kan op zich nemen de uitgave of steunen dc uitgave van een gids voor Katholiek Amersfoort, die bij iedere Katholiek, die zich hier vestigt, ter stond bezorgd wordt, zoodat deze zich direct in al wat Roomsch is, kan orlënteeren. Dil alles en nog veel meer vindl „Katholiek Amersfoort" te doen. Zooals gij ziet, het is niet allemaal braak ter rein, waarop het ten arbeid moet trekken, daar is veel terrein, waarop al geploegd en gezaaid is en hier en daar staan al velden rijp voor den oogst. Het zal grootendecls afhangen van het bestuur, dat Katholiek Amersfoort zich kiezen zal, of er inderdaad veel oogst zal worden binnengehaald dat de afgevaardigden dit wèl bedenken. Amersfoort levert met de oprichting van een vereeniging Katholiek Amers foort geen nieuwe praeslatie, verschil lende andere plaatsen zijn reeds voor gegaan Deventer, Arnhem, Apeldoorn, Bussurn, Harlingen, Utrecht, maar wan neer de afgevaardigden zullen verstaan de kunst om een energiek bestuur te kiezen, zal Amersfoort dc kans hebben een toppraestatie te leveren. H. HOOYMAN. Pastoor. Tijdelijk-Voorzitter. Tentoonstelling in de scholen der Zusters van O. L. Vrouw. Deze tentoonstelling van handwerken, teekeningen en fröbelwerken, welke door de Eerw. Zusters telken jare wordt georganiseerd, valt steeds meer in dc smaak van de ouders en belangstel lenden in onderwijszaken. En geen wonder. Het tentoongestelde, alles werk van de kleinste tot de grootste leer lingen, mag er zijn en gezien worden. Elk jaar weer kan men bewonderen, de onder kunstzinnige leiding van de Eerw. Zusters, vervaardigde teekeningen en fijne handwerken Ook de eenvou dige en nultige handwerken nemen hier een groote plaats in. En als we dan zien de echt leuke frübelwerkjes van de kleuters, alles zoo keurig en precies afgewerkt, staan we een oogenblik stil om te overpeinsenhoeveel geduld is hier betracht Het is daarom dat we een bezoek aan deze expositie warm aanbevelen. Niet alleen om te genieten van hetgeen 'e zien is, maar ook en vooral om eens ran dichtbij te zien wat aan de kin deren geleerd wordt cn op welk hoog peil 't onderwijs heden ten dage staat. Gedwongen door het talrijk bezoek van het vorige jaar. hebben de Eerw. Zusters de gelegenheid om 't tentoon gestelde te bezichtigen ruim uitgebreid. De tentoonstelling heeft nu plaats Zondag 22 Juli a.sin de drie meisjes scholen in de Muurhuisen. dus in de C school alsmede in de school van de Eerw, Zuster in de St. Ans- fridus-parochie aan de Tollenslaan. Zij is geopends voormiddags van half 12 tot ha'f I en 's middags van 2 uur tot half zes. Gelegenheid om tc bezichtigen is cr is nu ruimschoots cn dc toegang is geheel gratis. Handelsschool. Geslaagd zijn voor het toelatings- ixamenM. de Klcuvcr Veenendaal. II. M. M. de Vaal, A. A. v. d. Vlas akker, H. C. Schipper Putten. A. van Wljland, H. v. d. Werff. S. de Liever. C. if. van Beek. W. van Woudenberg. J. W. L. Gemaal. J. Muys Hoogland. H. H. Kreuien. W. A. v, d. Wetering. O. Renes, St. Franken, M. Früger, M. van Voorst, L. J. dc Boevé Suosterberg. D. Mulder, v. d. Broek Voorthuizen, F. H. Schoenmaker. J. A. van Neste Soesterbcrg, M. A. W. Grisel Zeist, C. C. J. H. Sewig, P. B, Heilijgcrs. C. Ruitenberg, J. L. Schaefcr. L. J. van Doorne Soestdijk. M. v. Plateringerr. A. Hopman, P. v. d. Zuidwind. J. H. Pel Ie. Tlr. Steenaart. P. van Lier. E. Hofland. Hui 7pmiwon «omen tot rust, kit- UW Z.CIIUWoll niccri,n woul(n daarbij teven» gesterkt door het gebruik van Mljnhardi's Zcnuwtablcttcn Glazen Buisje 75cl. Bij Apoth. en Drogisten

De Eembode | 1934 | | pagina 1