Merk eens op hoe Allerlei NUTRITOL ..Nutricia" De heeren Kortland en v. d. Linde, onderwijzers aan de openbare school Beekstraat hebben beroep aangetee- kend bij Oed. Staten tegen hun ontslag als onderwijzer. Burgerlijke stand. 27 Juli. OeborenJohann Alert en Phillppus, zoons van P. Cöhrs en H. Kranenburg. Ruth. z. van J. Vogel en H. A. J. Kok. Overleden Rijk Kas, 12 jr. Rachel v. Dien, wed. van L. C ten Brummeler, 59 jr. 30 Juli. OeborenEvert, z. van C. Meerveld en A. Hooijer. Johannes Wilhelmus, z. van P. K. v. Eijkelen- burg en W. G. v. Doorn. Johannes Jacobus Maria, z. van A. G. T. van Langen en M. C. Fleur. Alberta Jacoba, d. van A. v. Doorn en R. M. v. d. Mast. OverledenJohannes B. Aelbers, 66 jr„ wedn. van M. C. var Niekerk. Cornelisv. Doornik, 69 jr. wedn. van C. Merlijn. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de aldeeling Amersfoort van de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, wordt op 12, 13, 14 en 15 September a.s. een tentoonstelling gehouden van bloemen, fruit en groenten. Daartoe werken, behalve de genoemde afdeeling, nog mede de Floraliavereeniging. de Ver eeniging van Cactusvriende de Fruit-, Groenten- en Bloemenveiling en de Vereeniging van Oud-Leerlingen van T uinbouw-cursussen. Uit de koekjes-fabriek van Meursing aan het Smallepad werden eenige bus sen met biscuits ontvreemd, vermoe delijk door de snoeplustige jeugd. In de op 1-t Augustus a.s. te Amers foort te houden jaarvergadering van den Mariabond in het Aartsbisdom Utrecht zal Deken Oostveen uit Apel doorn een inleiding houden over de „Stille reddingsbrigade". Mèt den directeur zijn bij de N,V, Amersf. autobusdienst 18 personen in dienst, waaronder elf chauffeurs en drie re ..erve-chauffeurs. De verouderde wagens worden ver vangen door Mercedes Benz.-wagens met Diesel-motor, waardoor groote besparingen kunnen worden verkregen. Zulks is hard noodig omdat de Ge meente over 1934 f 2500 minder sub sidie geeft en de overige ontvangsten neiging tot dalen vertoonen. Per wagen was, in 1933 gemiddeld f617 noodig voor vernieuwing en reparatie. Het totaal aantal vervoerde personen bedroegin 1933: 603916, of p. dag 16:0. Zonder gemeentelijke subsidie kan de autobusdienst niet in goeden stand blijven. Zulks leerden ook in 1933 de cijfers der rekening. Zakennieuws. De Behangcrij en Stoffeerderij van den neer A. van Empelen is verplaatst van Weverssingel 27 naar Soesterweg23. Aan de zaak is tevens toegevoegd een Meubel- en tapijthandel. De opening had Zaterdagmiddag onder groote be langstelling plaats. Het geheel maakt een keurigen indruk en is smaakvol geëtaleerd. De gymnastieklessen der R. K. Gymnastiekver. St. Hubertus worden stopgezet tot 3 September a.s. Zondag 5 Aug. Fietstocht dames en heeren; vertrek 10.30 uur van het Stationplein. Woensdag 8 Aug. Wandeltocht voor meisjes 7—10 jaar; wandeltocht voor jongens 7- 10 jaar. Woffnsdag 15 Aug, Fietstocht meisjes 14-17 jaar. Woensdag 22 Aug. Wandeltocht meisjes 11 14 jr.wandeltocht jongens 12—16 jaar. Wandel- en Fietstochten vertrek 2 uur vanaf het Gymnastieklokaal. Donderdagavond 2 Aug. 7.30 Handbalwedstrijd II.V.C. I-St. Hubertus. dat die zelfde varkens, die thans een gewicht van ongeveer 400 pond hebben, nogsteeds niet geleverd kunnen worden; dat die dieren veel geld hebben ge kost aan voeder, terwijl verschillende landbouwers hun meelleverancier niet meer kunnen betalen; dat talrijke boeren thans een dubbel aantal varkens hebben, wijl zij hun eigen aanfok er bij hebben gekregen, tengevolge waarvan zij nu van een rijkscontroleur aanzegging hebben ge kregen, binnen 10 dagen hun over tollige varkens op te ruimen dat die menschen thans gevaar loo- pen, geheel buiten hun schuld een be keuring te krijgen, wegens het houden van te veel varkens; dat het geldelijk verlies op die dieren, doordat ze niet kunnen worden afge leverd, buitengewoon groot is dat de landbouwers op de Veluwe bovendien nog zeer gedupeerd worden door de graanrechten dat bij vele boeren in deze streken tengevolge van een en ander een nood toestand heerscht. Redenen, waarom liet bestuur van voornoemde afdeeling zich tot u wendt, met het beleefd, doch dringend verzoek, spoedig maatregelen te willen nemen, opdat de zware varkens uit deze om geving weldra afgeleverd kunnen wor den". (w.g.) van Nagell, voorz., D. Romeyn Hz. secr. De 27-jarige R. B. wilde zich in gezelschap van een zijner bedienden, per hulpmolorrijwiel naar dc Valk be geven. Tijdens de rit werd hij blijkbaar onwel, zijn knecht zag hem tenminste plotseling zijn handen omhoog steken en daarna vallen. Direct werd'dehulp van een geneesheer ingeroepen, die schedelbreuk constateerde.! Ingezonden (Bullen verantwoordelijkheid der Redactie.) Baarn Gevonden voorwerpen. Een dameshoedje, een heerenrijwiel, een badmuts, kinderschop, hond, contactsleutel, kam, strik, polshorloge, schroefdoij, sjaal, zwarte hond, zwarte damestasch, kanarievogel, portemonaie, badschoen, jas en gewichtje. Veilingnicuws. Uitslag veiling 25 Juli 1934 te Baarn fehouden door Notaris A. Romer te aarn. De perceelen Elisabethstraat 21 en 23 zijn verkocht aan de Heeren A. Radstok te Soest en G. Suik te Baarn voor f3040. Leusden Op den onbewaakten overweg aan de spoorlijn Amersfoort—Resteren in de Leushoekerstraatweg is een vracht auto door een sneltrein, komende uit Resteren aangereden. De wagen werd totaal vernield. De chauffeur, afkomstig uit Woudenberg, werd vrij ernstig ge wond naar een ziekenhuis te Amersfoort •oerd, A Uit den Omtrek Achteveld De stier Wilson, toebehoorende aan de Gebr, Verhoef, werd door de com missie ter bevordering van de veefok kerij in de provincie Utrecht geplaatst in klasse lila. De bcoordeeling van de afstammingsbewijzen gaf thans tot re sultaat, dat de afstamming, wat betreft exterieur en productie der vooroude, s wordt geplaatst in klasse 11. NiilterK Toen de 22-jarige J., te Hoikerveen, bezig was met het laden van een oud jachtgeweer, ging het schot plotseling af. De 12-jarige H. Ras werd in de rechterdij getroffen. Hij is aan de ge volgen overleden. Op de markt: 240.000 eieren f 2.25—3.10eendeneieren f2.10—2.40; 33 biggen f 10—13; I varken f 70-80; 1P« runderen, kalfkoeien f165—210; kalfvaarzen f IOC 160; vet veelekw. f 0.20-0.28 2e kw. f o 17 a f20; vette koeien f170—215: 39 nuchtere kalveren, mestkalveren f 8—14slacht- kalveren f2—4. Barneveld De afdeeling Barneveld der Maat schappij van Landbouw heeft aan de Ncd. Varkens-Centrale het volgende adres gezonden Soest Rarel Lodeesen, wethouder van de werkverschaffing, Endendijk en de Nies, leden der commissie van de werkver schaffing. alsmede de ambtenaar met de controle belast, hebben een bezoek gebracht aan liet kamp Rollecate te Den Hulst, ingevolge een strekkend verzoek der arbeiders om zich van een en ander op de hoogte te stellen, als mede op grond van de omstandigheid, dat het gemeentebestuur van medeleven met de arbeiders wilden blijk geven. De heeren hebben hieromtrent 'n uitvoerig rapport uitgebracht. Zij eindigen hun rapport met de me- dedeeling, dat het verblijf en het wer ken in het kamp niet als een ontspan ning kan worden beschouwd, doch (bij ernstig willen van den tewerkgestelde en begrijpende de moeilijkheden, waar mede de overheid heelt te strijden om den arbeider met grondwerk arbeid en loon te verschaffen) niet van dien aard is, dat hier bemerking tegen kan rijzen Er brak brand uit in een hooiberg aan den Nieuwenweg. Een knaapje had een hoopje hooi, dal dicht bij een berg lag, in brand gestoken, waar door het vuur is ontstaan. In een oogenblik stond de berg in lichter ut de vrijheid hier- !aa,e- De boerderij is wat ver van den weg, zoodat de Brandweer zeer lange brands'angen moest uitleggen. Na den hooiberg werd ook de boerderij door hel vuur aangetast, met het gevolg I dat het geheele achterhuis uitbrandde, onhuis kon behouden blijven. „Het bcstu mede onder uw aandacht te brengen dat de varkenshouderij in de omgeving van Barneveld een belangrijk deel van den landbouw uitmaakt; dat talrijke klachten bij hel bestuur onzer afdeeling inkomen, wegens de geheel onvoldoende afneming van de zware varkens; Soesterberg dat vele landbouwers reeds in Fe- Alhier is overleden, 67 jaar oud. G. bruari hun varkens, die toen nog zouters-Jj. A. baron van Hardcnbroek vai: gewicht hadden, Ier aflevering hadden Ammerstol, gepensioneerd luitenant- aangeboden; j kolonel der cavalerie. „R. K. Amersfoort", Vele malen zij wij, Reien, in de Ulr. Cour. door Haan-praaljes vermengd met Latijnsche spreuken en uitdruk kingen in vele vreemde talen, op de hoogte gebracht over zaken en dingen in Amersfoort zooals die Haan ze met ij n hanenbegrip waarnam. Natuurlijk is ieders waardeering voor lianengekakel niet even groot, maar velen zullen met mij de opvatting ge had hebben dat ieder kakelt, schrijft of spreekt zooals hij is, en steeds voor op gesteld hebben dat alles goed be doeld was. Daarom is het jammer dat Haantje zich bij een nabeschouwing over de oprichtingsvergadering van R. A. laat verleiden bovenstaande woorden te ver geten. Alles wat op die vergadering is besproken was goed bedoeld al werd wel eens niet altijd de Hanenstijl ge bruikt om het te zeggen. Nu over die vergadering. Hel was geen kortzichtige hyper gevoeligheid of angst voor beknotting zooals „Haan" schrijft maar wel „vrees voor een surplus aan mogelijke in vloedsfeer" al was dat in een geheel ander verband als „Haan" wil doen voorkomen. Politiek en andere dingen worden hier in de Reienstad nog steeds in sommige deelen der stad en onder een bepaald surplus van invloedsfeer uitgebroeid. Juist nu omdat hier iets geheel nieuws voor Amersfoort zou komen, dat gezond en frisch moest geboren worden juist omdat ook maar niet het minste „politieke" tintje aan de nieuwe vereeniging mocht wor den toegeschreven om andere vereeni- gingen die daar nu eenmaal niet van houden, kopschuw te maken maar juist omdat dien avond, en nog heden niet, liet in alle details vastgelegde doel en werkprogram bekend is juist omdat de voorvergaderingen al niet de juiste sfeer hadden... en juist omdat de meening van verschillende organi saties hem bekend was, heeft onder- geteekende (de enkele afgevaardigde, zooals „liaan" mij noemt), dien avond hei voorstel gedaan om de Vakorgani saties te laten vertegenwoordigen door de Standsorganisaties. Dat was uit rees; maar uit vrees voor mislukking in niet zooals „Haantje" 't voorstelt. Van het weren der vakorganisaties of het bekorten van hun rechten ot wat ook, ,in den geest zooals dat op de vergadering, en helaas daarna nog meer, werd geïnsinueerd, is geen sprake geweest. Als Middenslanders schallen wij de werkliedenorganisaties en hun leden te hoog, maar als we inzien dat samen werking vruchtbaarder moet zijn lus- schen de standsorganisaties, dan is het ons plicht dat voor te stellen en te verdedigen en past het niet daaraan andere motieven toe te schrijven. Ook de Hanze-vakorganisalies heb ben dat ingezien en wel omdat alleen het doel mocht worden een Ratholiek, idieel Amersfoort. Weet U wat volgens mijn meening de fout was (is maar een persoonlijke meening) dien avond? Het tijdelijk bestuur had dien avond niet eerst de statuten moeten laten goedkeuren en bespreken, maar eerst had er een bestuur of uitgebreid tijdelijk bestuur gekozen moeten worden. Niet één der aanwezigen moest zeg- :n; „wie géén bestuurlid wil worden staat op" enz., maar de leiding had met een 10 a 20-tal namen moeten komen, samengesield na ruggespraak mei de Geestelijke Overheid, organi saties, enz,Dan was er zeker een bestuur gekomen en had dat bestuur zich kunnen beramen over statuten en bijzondere bepalingen om daarna met eigenlijke vaste voorstellen te komen. Verder het feit dal afgevaardigden drie stemmen konden uitbrengen cii vele afgevaardigden lang niet wisten wat hun organisatie wel zou zeggen, intern van de ter tafel komende vuor-1 stellen. Dat was de verkeerde wind die het bevriezingsproces verhinderde. Maar dat de eenheid nu zoo heel ver zoek was, zooals de verslaggeverij meende te moeten schrijven, dal be twijfelen we. Iedereen die wil mee werken aan de oprichting van Katholiek Amersfoort, en dal zijn er gelukkig nog velen, willen de eenheid, mils er een goeden grondslag komt en hel doel niet uit het oog wordt verloren. Die enkele persoonlijke botsing zij niet de maatstaf, zoo snel door de verslag geverij en „Haan" aangelegd voor hel constaiceren van de zoogen. slechte toestand der eenheid. Neen, laat de tijdelijke leiding mei de Geestelijke Overheid, een goed bestuur kiezen en een goed program opstellen met idieele belangen, en U zult zien dat er in Amersfoort, mils lined uaniicpakt en bestuurd, ook een heid kan zijn en daardoor groei en bloei. Dankend voor de plaatsruimte. „De enkele afgevaardigde, -v. H." Twee merkwaardige dorpen door A. F. van Beurden heerlijk IVOROUlandpasla schuimt. Maar tl" schuimen is juist ook zoo noodzakelijk, wam dit schuim dringt reinigend door In alle ruimten lusschen landen en kiezen, waar dc borslel niet kan komen. IVOROL, De Nederlaudscbe Tandpasta. Men begrijpt, dat de dorpen Spaken burg en Bunschoten door hare geheel afzonderlijke ligging, afgescheiden van liet groote verkeer, vlak bij de groote binnenzee veel eigenaardigs hebben kunnen behouden, zoowel in manier van leven, in gewoonten en ook in de spreektaal. De klcedij hebben wij be sproken. Het is zelfs een wonderlijke zaak, dat dit alles betrekkelijk! zoo goed bewaard is gebleven, waar Huizen den invloed der naastbijgelegen steden en groote dorpen ondervond. Harder wijk onder den Invloed zijner Hooge- school en studenten uit aller heeren landen kwam, Elburg stadsmanieren kreeg om van veel anderen in West- Friesland te zwijgen, die door haar handel en scheepvaart zooveel van auderer cultuur opnamen, dat de eigen verloren ging. Maar deze twee apart liggende dor pen, Bunschoten, het landbouwdorp en Spakenburg, het visschersdorp hebben haar eigen karakter bewaard. Ook in haar taal! Maar nu dreigt in de toe- kunst door de afsluiting en droog legging der Zuiderzee een ander ge vaar. De visschers van Spakenburg zullen een ander gewoon ambacht moeten kiezen, want ze staan wel wat vér van de boerderij af. De Bunschoters blijven, wat ze zijn, maar komen dan midden in 't land, midden in het ver keer, te liggen. Zij komen dan in aan raking met andere bewoners van ons vaderland, die andere spreekwijzen, andere klankvormen hebben en hun eigen taal wordt afgeslepen, verandert, wijzigt zich. Om nu het BunschoterSpakenbur ger dialect voor de toekomst tr be waren, om later te kunnen waarnemen en hooren, wat en hoe het eens was en voor de taalstudie te kunnen ge bruiken, heeft men een film een spre kende film gemr—kt, waarin een oud man, Rlaos-om, vertelt. Wij zullen zijn vernaai in 'I korl in 't Nederlandsch weergeven, dan kan men later de klankfilm, die als intro ductie op een Amersfoorlschen avond van hel groot Nederlandsch Verbond te hooren zal zijn, ook begrijpen. Rlaasoom, een oude visscher komt van zee terug en is blij dat hij thuis is. Ze hebben een zwaren strijd gehad, i Zulke orkanen had hij nog nooit veel beieeld. Het water waaide haast van al. Alle zeilen moesten bijna omlaag en ze kregen veel water aan boord. Gelukkig gebeurden er niet veel ongelukken, Rlaas van Gijsbert had een zwaard gebroken, JGerrït van Peter zijn zeil stuk. De vischvangst is niets, de groote dijk laat niets meer door. Alleen drie groote botten. Eerst de natte plunje uit, ik heb het oliepak drie dagen aan gehad. Mijn polsen zijn rauw als metworst, zegt Rlaos-oom. (De zoon komt op) zeg vader, er zijn ier menschen geweest, waarvoor je eens wat moest vertellen. Het is voor een speeldoos of zoo wat (De vader) Voor een speeldoos praten zijn ze dol! Ik wil wel eens praten. Ais wij visschers op zee zijn, wordt er veel gepraat, honderd uit. Maar "t loopt op een eind met onze visscnerij. Vroe- fer hadden wij een vrij levenlje op de uiderzee. Weinig verdienste, maar pleizier in 't werk. Een tonnetje kar nemelk en een spinl meel ging mee aan boord en voor zes pannekoeken waren we niet bang; er waren er van dertien 1 Maar er werd gebakken, 's avonds een vischje en een pot met garnalen of knorhanen. De spieringen waren heel groot. Later kregen we meer verdiensten en we wonnen ruim geld, nu zou een oude visscherman wel illen schreien! 't Is gedaan, de gar nalen zijn klem, jonge bot is er niet meer, ook geen haring of ansjovis. De armoede slaat voor de deur. Allemaal groote huishoudingen, die worden kleiner. Ze komen en gaan Het gesprek loopt nu verder over eten en drinken en den handel, over het repareeren der netten, over het op spiering visschen, over het wiegen der kinderen. Hij geeft nog een middel tegen de naclu merrie, en spreekt over meer eigenaardige gebruiken en geneesmid delen en laat nog eens hooren, wat vroeger de nachtwacht riep's morgens en 's avonds. De film geeft een over zicht van liet eenvoudige visschersleven der beide dorpen. Jammer dat er uit vernomen wordt, dat hun bestaan be dreigd wordt en hun levensonderhoud bijzondere inspanning zal vorderen. lijke en ethisch minimum elkaar dek ken; een dwaze bewering, omdat liet op een goeden keer zeer wel econo misch onmogelijk zal kunnen blijken menschen v oor den hongerdood te be schermen en men dan dus zou moeten conctudeeren, dat dit óók een eisch der ethiek zou zijn); 2e of in een bepaalden toestand een of andere, in casu de Nederland- sche, volkshuishouding wel economisch de mogelijkheid bestaat aan den ethi- sclicn eisch fe voldoen- deze vragen raakt men liever maar niet aan. Als voorlichters zich bij hunne voor lichting beperken tot het vaststellen van den elhischen eisch, die aan loon en steun moet worden gesteld, dan schieten zij wèl te kort in hetgeen van hen, als voorlichters, mag en móet worden gevorderd. Zulk een eenzijdige voorlid ting is niet te verantwoorden. leder kan ten slotte gemakkelijk zeg gen aan alle loonarbeiders en aan alle uitgestootenen uit het productieproces moet een loon, onderscheidenlijk eer steun worden gegeven, waarvan zij al thans voeding, kleeding en onderdak kunnen bekostigen. Ais men dit maar voortdurend hard roept en zich daartoe beperkt eener- zijds; en de feitelijke toestanden steeds minder aan den ethischen eisch gaan beantwoorden anderzijds; dan bestaat er wet geen beter middel, om degenen, die door loon- en salariskortingen of steunverlagingen worden getroffen, alle vertrouwen te ontnemen en op te drijven naar partijen, die alles beloven, men maar wenscht. Wie waarlijk wil voorlichten, is ver plicht te onderzoeken: Ie. hoe het komt, dat èn loon èn steun hier te lande al minder en min der gaan beantwoorden aan den eisch van het ethisch minimum; 2e. óf er middelen bestaan, en, zoo ja, welke om den fatalen kringloop, die èn loonen èn steunbedragen tot beneden het ethisch minimum naar beneden stuwt, te verbreken. Het allereerste, wat moet worden gcüischt voor eenieder die over deze dingen wil voorlichten, is, dat zijn denken niet ophoudt, zoodra hij aan „de Overheid" is gekomen. Het lijkt wel, dat alle moeilijkheden opgelost zijn met de verklaring: de Overheid moet zorgen, dat loon en steun niet, beneden dit ethisch minimum dalen. Dat ook de overheid voor beperkte mogelijkheden staat, wordt al te zeer uit het oog verloren. De overheid moet het geld, dat zij voor steun uitgeeft, uit de zakken van de eene groep van burgers halen, om het in de zakken van de steunbehoe vende groep te deponeeren. Naarmate de zakken van die eerste groep leeger geraken, kan de Staatsoverheid er ook minder uilhalen en zullen de steun trekkers dus ook minder gaan ont vangen. Koninginnedag. Het is gebleken, dat onzekerheid be staat of de wijze, waarop men zich de herdenking van den geboortedag van H. M. de Roningin heeft voorgesteld, met haar wenschen strookt. Deze on zekerheid wordt nog vergroot, doordat na bovengenoemd rondschrijven liet Roninklijk Huis opnieuw in rouw is gedompeld door het verscheiden Prins Hendrik. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft gemeend deze onzekerheid te moeten wegnemen en deelt daarom mede-, dat de Roningin wenscht, dat zij, die dit jaar haar geboortedag wil len herdenken, daaraan op gepaste wijze uiting zullen kunnen geven in de gebruikelijke vormen. Om zich tot enkele dezer vormen te bepalen, waar omtrent in het bijzonder 's ministers meening is gevraagd, deelt de minister mede, dat geen bezwaar bestaat dat vuurwerk wordt afgestoken, dat kinder spelen worden georganiseerd en dat muziek- en zanguitvoeringen plaats hebben. Binnenland Dc Steunverlaging. Te Apeldoorn is aangehouden een kantoorhouder der P.T.T. die een be drag van f4000 verduisterd heeft. Een 47-jarlge arbeider was te Gronde behulpzaam bij hel vervoer van erwten. Hierbij is de man van een voer afge vallen en met liet hoofd onder de wielen terechtgekomen. De dood trad onmiddellijk ui. Bij de vcriiicuwiiigswerken aan den Maasdijk te Boxmeer geraakte een ar beider ouder neerstortende aarde be dolven. Onmiddellijk stelden zijn mede arbeiders krachtige pogingen in het werk om den ongelukkige uit zijn hachelijke positie te bevrijden. Met groote moeite gelukte dit na eenigen tijd. Het slachtoffer bleek het bewust zijn reeds Ie hebben verloren. Tusschen Oud- en Nieuw-Millingen is een auto, bestuurd door B. uit Gouda, in aanrijding geweest met een wiel rijder die op den i ij weg verscheen. Ondanks krachtig remmen kon de auto mobilist den wielrijder niet ontwijken. Deze werd zeer ernstig gewond en was vrijwel op slag gedood. De fiets werd vernield. Het slachtoffer was de 50- jarige Bouwman uit Rootwijk. Verscheidene dorpen in Noord-Roe- menië worden door een wolvenplaag geteisterd. Hongerige wolven loopen door de dorpss! raten en vallen voor bijgangers aan. Verscheidene boeren, die met paard en wagen uitgereden waren en plotseling door wolven aan gevallen werden, lieten paard en wagen in den steek en vluchtten weg. De aardbeien-campagne is thans ten einde. De resultaten te Beverwijk zijn aanzienlijk beter dan verleden jaar. In totaal werden aangevoerd 2.319.894 R.G. met een totaal opbrengst van f440.000. in 1933 was de aanvoer 1.960 523 R.G. met een opbrengst van Ï290.459. Twee personen werden gedood en 24 kinderen gewond, toen een vracht wagen met 35 schooljongens van een hoogte van 60 voet langs een berg- achligen weg nabij Caesarshead (Eng.) naar beneden stortte. De neger-chauf feur verklaarde, dat de remmen van den vrachtwagen, die reeds oud was,, geweigerd hadden. Een vrachtauto is op weg naai een jaarmarkt Ie Coruna (Spanje) aan den voet van een steile helling te pletter gevallen, waarbij vier personen gedood en dertig gewond werden. Op weg naar Lissabon heeft een trein drie ongelukken gehad. Op een spoorwegovergang botste de trein tegen een auto, waardoor Iwee perso nen werden gedood en eenige zwaar gewond, vervolgens reed de trein op een kudde schapen in, waardoor 52 dezer dieren werden gedood. Even voor de aankomst aan het station Pir- ha! Novo raken de koppelstangen Vdii eenige wagons van den ongeluks- trein. De meeste passagiers verlieten daarop den trein, om hun reis op andere wijze voort te zetten, daar zij geen verdere risico wilden loopen. Op het zweefvliegterrein te Teriet bij Ede is een doodelijk ongeluk ge beurd. Een der leden van dc club, de jeugdige C. Brandts Buys uit Velp, is n.l. op een hoogte van 35 M. met zijn toestel omlaag gestort. Hij was op slag dood. De Chinecsche bladen melden, dal onder de heersclicnde droogte ongeveer 31 millioen menschen ernstig hebben te lijden. Daarentegen wordt de pro vincie Sjcnsi bijzonder zwaar geteisterd door overstroomingen. Ongeveer 12 millioen menschen worden met den hongerdood bedreigd. In deze provincie is de oogst door een groote overstroo ming verwoest. In de provinciën Sjensi en Sjansi slaan 112 sleden en dorpen onder water. De ontzaglijke hittegolf in de Ver- eenlgde Stalen heelt lot dusver in de slaten van het Westen en liet Midden ruim 1100 slachtoffers geëischt. Men heeft uit Encyclieken en leer boeken in zich opgenomen den ethi schen eisch, dat nóch loon, noch steun' beneden het z.g.n. levensminimum magi dalen. En op dien grond stelt men aan de openbare kassen den eisch, dal niet beneden dit ethisch minimum mag wor den gegaan. De vraag of le ons geheele econo misch systeem er practisch niet toe leiden moei, dal. de ethica in liet loon en stcunvraagstuk geen rol kèn spelen. (dit beset bracht den lieer Colijn lot .schip Umatilla geramd. Daarbij de bewering, dat het economisch moge-[twee mannen gedood. Duizenden haaien en bruinvissclicn hebben een ware slaehling aangericht onder de visch in de golt van Smyrna. - In verband met den rouw in hel Roninklijk Huls, zullen dit jaar niet bij dc gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin koninklijke onder scheidingen worden verleend, den eenige varkens door den bliksem getroffen en gedood, Het totaal aantal slachtoffers van den watersnood in Polen bedraagt thans naar schatting meer dan 600. In hel geteisterde gebied nabij de hoofdstad slaan niet minder dan 160 dorpen onder water. De politie heelt op het slation Utrecht een goede vangst gedaan. Twee oude dames, die op een trein stonden te wachten misten eensklaps haar geld, een bedrag van f 175, waarmede zij op vacantie zouden gaan. De politie stelde een onderzoek in en wist een drietal verdachte vreemdelingen, die poogden te vluchten, aan te houden. Het bleken twee Belgen en een Roemeen tc zijn. Bij hun aanhouding hebben zij het ge stolen geld weggeworpen. Kort na lam arrestatie deed nog een reiziger aan gifte, dal hem een porleiiionnaie met ruim veertig gulden was ontfutseld. Dit geld is nog niet terecht. Men neemt daarom aan, dal liet trio nog mede plichtigen heeft gehad. I Zoetcrmeer

De Eembode | 1934 | | pagina 2