Allerlei Bel dan op No. 42 VARKENaüAiUtT. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Recollectie. Maandagavond half acht in de pa rochiekerk van den H. Franc. Xaverius aan het Zand Recollectie voor oud- Retraitanten en leden van Retraite- vereenigingen. Doodclijk ongeval, Donderdagmiddag reed een vracht auto vanaf den Soesterweg de Dahlia straat in. Aan de linkerzijde dezer straat stond een handkar geparkeerd. Het tienjarige meisje Alida H. wat tij delijk alhier gelogeerd is, wilde lus- schen de auto en handkar doorglippen. Dit mocht haar niet gelukken, haar fiets werd door het achterwiel van de auto gegrepen met het noodlottig ge volg dat zij in zwaargewonden toestand opgenomen werd. De ijlings ontboden gemeente geneesheer achtte directe overbrenging naar het St. Elisabeth- Ziekenhuis noodzakelijk, waarheen zij per ziekenauto van de fa. Hamersveld onmiddellijk vervoerd is. Kort na haar aankomst aldaar is zij aan de beko men verwondingen bezweken. Het ongeval is voornamelijk toe te schrijven aan het feit dat het kind onvoldoende fietsen kon. Rijwielclub naar Kevelaer. De Rijwielclub naar Kevelaer van Amersfoort en Omstreken vergadert Maandagavond a s. te half 8 in St Achten aan 't Zand. De agenda vermeldtAfdracht con tributie en opgave van deelneming aan de bedevaart op 25 en 26 Augustus. Afscheid van A. j. Helmich als Directeur van „St. Caecilia. 37, een concert gegeven door de oud leden van de R. K. Gemengde Zang- vereeniging „St. Caecilia" ter gelegen heid van het afscheid nemen van den oud-Directeur den heer A, J. Helmich. Medewerking verleenen de R. K Mu ziekvereniging „Wilskracht", het R.K. Dameszangkoor „Anlmato" en het R. K. Mannenkoor „St. |ozei". Tijdens het concert zal tevens de huldiging plaats vinden van den oud-Directeur, den heer A. J. Helmich, die gedurende 15 jaren belangeloos zijn krachten vereeniging heeft gegeven. Het geheel wordt besloten met een intieme feestavond, 'savonds 8 uur In het gebouw „St. Aechten", voor oud- leden, medewerkenden en gensodigden. Bij ongunstig weer wordt het con cert gegeven in de groote zaal van „St. Aechter.". Gedachtig het vele dat de heer Hel mich heeft gedaan voor goede zang in onze stad verwachten we Zondagmid dag een flinke opkomst. De auto-markt blijft nog steeds koopers en verkoopers trekken. Woensdagavond waren er 182 op den Hof. - Uit een onbewoond perceel aan den Arnhemscheweg zijn ontvreemd een rijwiel en eenige teekenbehoeften, welke daar eenigen tijd geleden door den eigenaar, die in Amsterdam woon achtig is, waren gedeponeerd. De daders hebben zich door braak gang verschaft. Burgerlijke stand. 31 Juli GeborenJannetje, d. A. de Vries en K. v. Garderen. Pieternella Louise, d. van L. H. Broer sen en W J Snijder, i Gehuwd H. dc Kruit en A. M. Middelkoop. Over leden Josephus H. Cobben. 41 jr., echt. van M. Hermes. 1 Aug. GeborenAntonia, d. van A. H. v. d. Kraats en T. Bouwman. Evelina Woutera, d, van S, Haaxma en C. v. Straten. Alexander, z, van J. Draayer en M. Berendse. Ge huwdC J. Verhoef en H. Niewold. A. Post en G. M. v. d. Kuilen. L. v. Essen en C P. Beek. I Overleden Hendrina Mannee, 49 jr., echtg. van H. A. v. Nleuwkerk. 2 Aug. Ondertrouwd P. F. Reltinger en E. M. H. Geijersbach. J. Petersen en li- v. d. Kieft. H. Wiersma en W. Brutidcl. M. Brinkman en v. d. Kraats. Overleden Elisabeth J. Eleveld, 3 tnnd Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Een hond niet onschadelijk houden voor anderen: G. J. G. Soesterberg f 8 of 4 d. Te Barneveld niet-versche eieren ter markt hebbenJ. B. K. Apeldoorn f 50 of 25 d. Dienstplichtwet: O. L. Woudenberg f 15 of 8 d. Paardenwet (geen dekbewijs) D. Stoutenburg f 1 of I d. Boschwet (ziek iepenhout niet op ruimen): D. H. Bunschoten f4 of 2 d„ W. P. idem, H. v. T. idem, Tar webesluil(register niet bijhouden): J. Th. W. v. Z. Woudenberg f25 of 12 d., E. J. Z. Barneveld idem, W, Z. Barneveld f 20 of 10 d„ G. A. de K. Woudenberg f5 of 3 d. Aardappelbesluit (geen geleibiljet): A. de V. Amersfoort f8 of 4 d„ J. v. L. Amersfoort f 10 of 5 d. Loopen op verboden grond H. V. Amersfoort f3 of ld. plus f6 of 3 d. voor lijm in het veld. Vuurwapenwet: W. v. O. Amersfoort f 10 of 5 d., C. B. Hoogland WapenwetJ. v. B. Eemnes f 10 of 5 d. Op spoorweg loopen: W. v. A. Soest f5 of 3 d. Winkelsluitingswet: J. K. Amersfoort f 3 of 1 d. HinderwetE. J. H. Soest f 10 of 5 d. Leerplichtwet: H. v. O. Amersfoort f2 of 1 d., J. v. d. L. Leusden idem, B. D. Barneveld f4 of 2 d. Wet Openb. midd. van vervoer: J. V. Apeldoorn f4 of 2d., J. v. D. Voort- huizen idem, L. B. Barneveld idem, J. v. M. Ermelo idem, G. v. d. B. Soest f2 of 1 d. Arbeidswet: J. v. d. B. Soest f3 of 1 d„ 1. H. M, Amersfoort idem, Th. Th. v. d. B. 2 maal idem, J. V. Amers foort 4 maal f4—I d„ A. H. v. N. Amersfoort f5 of 1 d. Dieren vervoeren op kwellende wijze: H. C. Nijkerk f 8 ot 4 d. Dronkenschap: G. G. Barneveld f6; of 3 d., J. v. d. B. Renswoude idem, G. Ermelo idem, W. v, d. B. Amersfoorl f10 of 4 d. Te Bunschoten schreeuwen op straat: C. R„ S. V., D. R. en H. de G. te Spakenburg, elk f6 of 3 d. Te Scherpenzeel weigeren aan brand- blusschen deel te nemen:J.J, V. aldaar 15 of 8 d. Te Amersfoort bij nacht krijt bij zich hebben op straat: J. v. d. B. aldaar of 3 d., W. B. idem. Te Amersfoort rij wiel onbeheerd laten: W. J. v. L. aldaar f2 of 1 d H. v. O. aldaar f5 of 2 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen: J. de W. Goudriaan f20 of 10 d.. H. H. Hilversum f30 of 15 d. plus f6 of 3 d. Rechts geen voorrang verleenenP. M. M. Slompwijk f 10 of 3 d. Doen motorrijden onder toezicht van iemand beneden 18 jaar: E. K. Z, Am sterdam f6 of 3 d. na verzet). Onvoldoende stuurtoestelE. v. d. B. Hoevelaken f 10 of 5 d. Onvoldoende remmenE. D. Heerde f 10 of 5 d., C. G. v. Sch. Voorburg f6 of 3 d„ v. D. Amsterdam 120 of 10 d. plus idem voor Ie snel rijden, B. V. Bussum f 10 of 5 d. plus idem ior ondeugdelijk stuurtoestel, Geen rijbewijs: H. v. d. M. Apel doorn f20 of 4 weken tuchtschool. Zondagdienst H. H. Doctoren, en Nacht-weekdienst Apotheker. Dr. Kamerling, Utrechtscheweg 35, Telefoon 142 Dr, Breedveld, Kon. Wilhelminastr. 5, Telefoon 547 Dr. Blees, Utrechtscheweg 122, Te lefoon 1733. Apotheek: Cramer, P. Buyslaan 93, Telefoon 902, te kennen overeenkomslig de bepalin gen. die daaromtrent het vorige jaar golden. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun college te mach tigen met de N.V. „Gekro" te Over- schie een overeenkomst aan te gaan inzake het onbruikbaar maken voor voedsel voor mensch en dier van vleesch en vleeschwaren die afgekeurd zijn, wordt aangenomen. Adres van den Baarnsche Bestuur- dersbond betreffende de wijziging der steunregeling. Met 10 tegen 4 stemmen werd het afwijzend prae-advies B. en W. aangenomen. Voorstel tot het bij wijze van werk verschaffing doen aanvangen met de uitbreiding der Nieuwe Algemeene Be graafplaats en eventueel te aanvaarden een Rijksbijdrage onder de gebruike lijke voorwaarden. Op voorstel van wethouder van Doornik werd besloten voorloopig alleen de gelden voor dit jaar (f7000) te voteeren en bij de be grooting voor 1935 te beslissen over het tweede gedeelte van het werk. Voorstel naar aanleiding van de cir culaire van den Minister van Sociale Zaken inzake contributie Ziekenfond sen, te machtigen voor zooveel noodig en mogelijk, daaraan uitvoering te ge ven. Conform besloten. Aan het eind van de vergadering deed de voorzitter nog het voorstel fof aanscha'fing van een gasdroogmachine voor de gasfabriek, een spoedeischende zaak, wilde men dit instrument ten minste nog voor den winter in gebruik hebben. Nadat hel nut van een derge lijk toestel door verschillende „des kundigen" was aangetoond, werd het voorstel met II legen 3 stemmen aan genomen en een credict van f7000 toegestaan. Burgerlijke Stand. GeborenAntina Carolina, d. v. A. Schoenmaker en P. C. van Weert jannetje, d. v. M. Muts en T. Kooij Lambertus josephus Maria, d. v. L J. M. Messing en L. J. van Klaarwater Carolina Antonia Maria, d. v. A. F. Geerdes en C, A. N. Raats. Onder trouwd; J. S. van Vulpen en M. van de Kaap N. P. Boerma en P. J. P. Stuij. GehuwdVV. Hibbel en E. v d. Kas. J Overleden: Regina Geertrui- da van de Kas, gehuwd m. P. van der Brakel, wonende te Hilversum, 27 jaar, Hamersveld Dinsdag 31 Juli werd door Nols. Jolis. Knoppers in het Koffiehuis „De Ros Bayart" geveild een landbouwers woning aan de Aschgatterstraatweg in 4 perceelen samen groot ruim 2 H.A. en werd aangekocht door J. Kuyk voor f5.950. Uit den Omtrek Baurn Gemeenteraad. De gemeenteraad nam een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aan en nam kennis van de rekeningei van baten en lasten van de takken vai dienst en van de Gemeenterekening -- de daarbij behoorende bescheiden er hel dienstjaar 1933. Benoemd tot leden der commissie van onderzoek de heeren Haarman, Fernhout en van Calmthout. Goedgekeurd werd de rekening der ontvangsten en uitgaven van het Bur gerlijk Armbestuur en van Centrale Armenzorg over 1933. Het voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van school gelden voor het lager onderwijs en de verordening op de invordering di schoolgelden werd aanvaard. Verzoeken van het R.K.JKerkbestuur om toekenning van de vergoeding bedoeld in artikel 100 der Lager-On- derwijswet 1920 over 1932. Beslolen werd de vergoeding voor de St. Aloy- siusschool te bepalen op f 1382 en voor de St. Bonifaciusschool op f 1293.17. Verzoek van de afdeeling Baarn e.o. van het Ned. Onderwijzers Genoot schap om toekenning van een gratlfi- calie, evenals vorige jaren, aan gepen- sionneerde ambtenaren, beambten en werklieden der gemeente Baarn. Besloten is dergelijke gratificaties toe worden besproken de wenschelijkheid om de gemeente-landerijen voor meer dan een jaar te verpachten en of on- derhandsche verpachting de voorkeur verdient. Er is besloten de Politieverordening aan te vullen met een bepaling, ver meldende, dat het zonder vergunning door of vanwege B. en W. afgegeven, verboden is te zwemmen in de Eem- nesservaart. De vergunningen zullen alleen wor den afgegeven door het gemeentebe stuur aan Eemnesser-ingezetenen, zij zijn strikt persoonlijk, terwijl de leges- kosten voor een dergelijke vergunning bedragen 10.50. Besproken wordt nog het voorstel inzake het vaststellen van een rook verbod voor een gedeelte der gemeente, voornamelijk de heide. Het algemeen gevoelen van de raads leden is, dat een desbetreffende bepa ling in deze gemeente niet noodza kelijk is. Hoogland De Schouw over de Malewetering, vanaf de Zielliorsterbrug tot aan de Malesluis, is bepaald op Donderdag 9 Augustus 1934, Barneveld Burgerlijke Stand. GeborenCornelia Maria Geertruida, v. P. v. d. Hoef en M. M. Niemeijer Aart, z. v. H. v. Beek en H. van Leijenhorsl Everlje.d. v. G. v. Maa- nen en C. Mastenbroek Evert, z. v 't Foort en C. v. Middendorp Wilhelmina Hendrika, d. v. G. Kamp huis en G. H. Gerritsen Evertje, d. v. E. J. v. d. Fliert en A. W. Vis. Onderlr.J. Hendriks en A. Vermeer W. v. Kooten en H. v. d. Brink J. Meijer en J. Besselsen. Gehuwd G. B. v. d. Fliert en O. H. v. Leijen- horst J. Th. Overbeek en F. Dijk stra W. J. C. de Man en G. v. d. Berg. OverledenAaltje Boeve, 90 j wed. v. A. v. d. Hoorn Gerharda v. d. Velden, 81 j., geh. mei J. v. Wes- terlaak Oerrilje Wels, 80 j.. geh. m v. d. Steeg - Johan Theunissen, 27 j. Heintje Wallet, 57 j„ gehuwd met T. de Geijter. Aanvoer op de markt 1.240.000 eieren. De prijzen waren: wit f2.90- 3.20, bruin f3.20 -3.65, eendeieren f2.10—2.30. Handel vlug. Nijkerk Burgerlijken Stand. Geboren Cornells, z. v. H. Berculo en G. v. Leuveren Jan, z. v. J. Worst en N. Loch - Rijk, z. v. N. v. 't Veld en J. Woutersen lannetje, d. v, v. Egdom en J. v, Steendelaar. On dertrouwd P. Schipper en G. H. Bin- nekamp H. J. van Reede en F. A de Lange. Gehuwd B. Jansen en M van der Schuur M. Zonneveld en G. v. Veldhuizen L. Buenk en K. Koslense. OverledenWillem v. Zeu- meren, 20 j„ Evertje v. d. Veen, 45 j., echtg. v. H. v. Duinen Rijk Kas, oud 12 jaar. Eemnes De gemeenteraad besloot met de N.V. „Gekro" te Overschie een over eenkomst aan te .gaan, inzake het op ruimen cn onbruikbaar maken van alle cadavers olafvaldeelen van slachtdieren. Ook is besloten dc werkzaamheden aan eenige gemeente-landerijen (de z.g.n. Zuidwenden), bestaande uit het verwerken van een gedeelte van den bovengrond van den Wakkerendijk, onderhands aan te besteden aan Eein- nessener ingezetenen. In een volgende raadszitting zal Bezoekt onze modern ingerichte toonzaal en 18 modelkamers waarin U de nieuwste modellen uit onze eigen fabriek kunt be zichtigen. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TEL. 543 I COMPLETE WONINGINRICHTING BEEKENSTEINSCHELAAN 10 OPGERICHT 1908 Hoogland Landbouwwintercursus. Deze herfst zal weer een nieuwe cursus beginnen (October). Deelnemers worden verzocht zich spoedig op te geven bij deii heer Segers. Gaarne vóór 20 Aug. a.s. Men moet vóór I October 15 jaar worden. Soest Men wil hier de gemeentelijke dien sten van „bouw- en woningtoezicht' en „openbare werken" onder leiding van een directeur brengen en roept daarvoor sollicitanten op tegen maxi mum f5300 per jaar. Door notaris Römer werd de Gouden Ploeg verkocht: I. huis met schuur erf en grond aan den Nieuweweg, 10.57 A. Kooper H. Prins f 1240.—. 2 en 3. Huis met schuur, erf en tuin, 2 80 A. en een huis met schuur en boomgaard 21.80 A., aan den Braam- weg. Kooper H. Ran f4295.—. 4. Huis met schuur en weiland, Wieksloterweg, 41.10 A, Opgehouden. 5. Huis met erf en tuin, Laanstraat, 4 35 A. Opgehouden f2950.—. Door de Raadsleden de Bruin, En dendijk en Hornsveld is het verzoek gericht de Rijkssteunregeling weer werking te doen treden. Reden is, de toestand onder de arbeidersbevol king voorziening vereischt. Zij stellen voor, om voor dien steun arbeid te laten verrichten met een toeslag van 10 pet. van het steunbedrag. Aangezien de gemeente meer dan 15.000 inwoners telt. zou zij verplicht zijn over te gaan tot de oprichting van een Arbeidsbeurs. Men wil ontheffing vragen. - Wegens het bedanken door A. En dendijk, als bestuurslid der slichting ^oester Natuurbad", bevelen B. en W. thans ter benoeming aan het lid van den raad Hornsveld. Op een adres van den Raad der Gereformeerde Kerk e.a., verzoekende de gemeente voortaan voor kermis- gedoe te bewaren, stelden B. en W. den Raad voor Ie berichten, dat de Raad geen toestemming tot de laatst gehouden kermis heeft gegeven. Zulks behoort rot de competentie van den Burgemeester. De heer Endendijk kan zich met dit antwoord vereenigen, maar merkt nog- thans op, dat hij hoopt, dat de Burge meester dit verzoek ook ter harte zal nemen, 't Is tegenwoordig geen tijd voor kermissen, het geld mag niet uit de zakken van de bewoners geklopt worden voor dergelijk vermaak. Spr. geeft voorbeelden uit Hoogland en Laren, wal daar de kermissen laadje van de gemeente brengen, wat alles uit de zakken van de ingezetenen komt. In „de Gouden Ploeg" werd door architect Brouwer aanbesteed het bou wen van een woonhuis met kolenschuur op een terrein aan de Beckeringstraat. Laagste inschrijver: K. Wies, Soest, f 5784.—. Vod Hindenburg. Paul von Hindenburg, veldmaar schalk, drager van het Grootkruis var het IJzeren Kruis met de gouden stra len, ceredokler van alle Duitsche hoogeschoien, eeremeester van hel Duitsche Ambacht en eere-burger van 172 Duitsche steden, Rijkspresident sinds 1925, is in den ouderdom van bijna 8" jaren op zijn landgoed Neudeck in Pruisen overleden. In von Hindenburg sterft de typische vertegenwoordiger van het oude con servatieve Duitschland, dat vóór den oorlog oppermachtig was, doch in na-oorlogsjaren zich steeds meer een hoek gedrongen voelde door de opslrevende krachten van een nieuwe generatie. De besle karaktertrek, welke daarin mocht geconstateerd worden, was een gevoel voor plichtsbetrachting tot het uiterste, zonder veel redeneeren en zonder diep nadenken. Dat mag den thans gestorven pre sident ook als een eere-kroon worden 66-jarlge generaal-in-ruste in het be gin van den oorlog door zijn Keizer werd opgeroepen om de situatie in Oost-Pruisen te redden, wat hem ook schitterend gelukte. Maar ook toen hij, bij de nederlaag en de ineenstorting van al wat hem dierbaar was in zijn conservatieve gedachtenleven, zich niet voegde bij de keizerlijke en koninklijke vluchtelingen, doch het verslagen mil- lioenenleger huiswaarts leidde. Na den dood van den eersten pre sident der Duitsche Republiek Ebert werd hij candidaat voor het Rijks presidentschap. Hij meende daarmee zijn vaderland te dienen. Eenmaal gekozen, hield hij zich stipt aan de Orondwet en steeds weigerde hij van den constitutioneelen weg af te wijken. Het staat buiten twijfel, dat hij op den presidentszetel ook in deze aller laatste periode nog veel kwaads heeft kunnen voorkomen, dat zijn aanwezig heid alleen al een rem vormde en een middenpunt, waarin ook het buitenland zijn vertrouwen niet verloor. Met het wegvallen van dezen ver tegenwoordiger van een oud conser vatief verleden, die ook het leger nog altijd in zijn zelfstandige positie tegen over de politiek had weten te hand haven, zal het nationaal-socialisme zijn aanspraken geheel kunnen verwezen lijken. Met een paar regels in eer Staatsblad is Hitler reeds Rijkspresi dent geworden. Een volksstemming schijnt men niet eens noodig te achten of... niet aan te durven. Want de geestdrift voor het nationaal-socialisme is na de vreeselijke moreele neder lagen van den laatsten lijd en ook met het oog op een dreigende mische catastrofe zeer gedaald. Uiterlijk lijkt nu de roem macht van Hitier nog te stijgen, doch innerlijk beteekent het een nieuwe ver zwakking, omdat door den dood van von Hindenburg het laatste contact is doorgesneden, dat de kringen van oud officieren, grootgrondbezitters, monar chisten met den nationaal-socialisti- schen staat bond. En een botsing van die twee machten treedt in den kring der nabije waarschijnlijkheid. Zoo lijdt Duitschland door den dood van dezen President een groot verlies, omdat een man van hooge plichtsbe trachting met enorme verdiensten het verleden heengaat. H. de Paus heeft het Vaticaan verlaten en zich met zijn gevolg naar zijn zomerverblijf Castel Gandolfo be geven, waar Hij des avonds is gearri veerd. Dit is de eerste keer sedert 1870, dat een paus het Vaticaan ver laat om zomer-vacantie te nemen. Na genoeg de geheele bevolking van het plaatsje was samengestroomd en in de nabijheid van de zomerresidentie van den Paus stonden de menschen rijen dik. Dc Paus en zijn gevolg maakten de reis per automobiel. Omdat de gemeenteraad weigerde mede te werken, hebben nu Ged. Staten gelast het opheffen van 41 openbare scholen te Amsterdam. Voor de betrekking van secretaris bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor West-Friesland te Hoorn hebben zich 482 sollicitanten aange meld. Twee werkwoorden. Die vragen zegt, die noemt een werk- [woord, Dat iedereen goed instudeert, En ook behoorlijk conjugeert Ik vraag, ik vroeg en ik zal vragen. - Al die drie tijden hebben allen van [kindsbeen aan heel goed geleerd. Maar danken is een ander werkwoord, Dat men zoo goed niet instudeert, Dus ook zo» goed niet conjugeert Wel kent een ieder: ik zal danken, Maar de and're tijden van dat werk- |woord heeft men. zoo 't schijnt, jheel slecht geleerd. Hervormers. Menigeen wil zoo heel veel hervormen In kolonie en slad en gewest, Dat daardoor voor 't hervormen zijns harten Hem, helaas! nooit een oogenblik rest. Oorlotf. de herdenking van de dagen waarop twintig jaar geleden de eene oorlogsverklaring volgde op de andere bedenke men nog eens de vreeselijke oorlogsgruwel. Nooit mogen wij vergeten, dat de oorlog aan 26,000.000 menschen het leven heelt gekosl. Daar komen dan nog de 80.000.000 indirecte slacht offers bijde verminkten, de weduwen en weezen. De kosten beliepen 840 milliard gulden. 26.000.000 menschen I Dat is alsof eiken dag een „Lusitania" met 1000 opvarenden verdrinkt in de zee en dat 70 jaar lang. Een enkel uur van den wereldoorlog kostte evenveel als de bouw van 'n universiteit in CaliforniB. Alle gelden, die in de laatste jaren in Amerika zijn bijeengebracht om kerken te bouwen en te onderhouden, zouden niet voldoende zijn om drie dagen de oorlogskosten te dekken. Zes uur oorlog zijn duurder dan alle werk van alle jongemannenvereenigin- gen van de heele wereld een heel jaar lang. Om één dag oorlog te kunnen betalen, zouden 9000 arbeiders, met behoorlijk salaris, 40 jaar lang moeten werken. menschen van tegenwoordig denken graag in cijfers. Berekeningen als deze maken dus bizonderen indruk. Alleen al bij nuchtere berekening moet men wel tot de overtuiging komen, dat hij die een oorlog ontketent, de allergrootste domheid begaat. Bij dieper nadenken ziet men achter deze cijfers dien vreeselijken vloed van bloed en tranen rijzen, die moreele verwording en verwildering, welke onvermijdelijk met den oorlog verbon den zijn. Zeker, ook mag men niet uitscha kelen het element van offermoed en volhardendheid, dat door den oorlog werd aangekweekt. Maar de redeneeringen van hen, die den oorlog als een prachtige oefen- plaals voor echte mannelijkheid min of meer aanprijzen, bevatten slechts een korrel van waarheid. Doch ze zijn grootendeels geïnspi reerd op oorlogsvoorstellingen uit het verleden, toen inderdaad persoonlijke moed en offervaardigheid nog den doorslag konden geven in den krijg. Dat veranderde radicaal. Zelfs een Mussolini, die in de Ita- liaansche „Enciclopedia" nog sprak over den strijd als over „een stimulans voor de hoogste spanning van de men- schelijke wilskracht en "aarde" moet nu erkennen, dat door de al verder gaande mechanisatie van strijdmiddelen ook dit „argument" voor den oorlog wegvalt Het moet maar eens gezegd worden, dat de mechanische oorlog en de chemische oorlog slechts bereiken, dat de ware heldenmoed uitgeschakeld zou worden. Er is een veel verdergaande ontwapening noodig namelijk de ont wapening van den vooruitgang, die den oorlog niet meer een bekennen van de ware flinkheid doet zijn maar hem vervalscht tot een strijd, waarbij de rijkste middelen waarde hebben. Zestien jaar na den oorlog spreekt men over niets anders dan over den oorlog, een vreeselijke bevestiging dat dergelijke overwinningen niet overtui gend zijn. Eerst als de dag koml, waarop de strijd weder van man legen man, lus- schen volk en volk ontbrandt, zal zich de strijd ontketenen, die leven befte- kent, de levensstraal. Zelfs een militarist beseffe, dat de moderne strijdvoering totaal iels anders wordt dan die van vroeger, dat daar aan het argument van „ontplooiing der mannelijke flinkheid" ontvalt cn dat oorlogsaanstichters dus een tot in den allerdiepstcn grond verfoeilijk bedrijf plegen. Hei is een troost te weten, dat men in ons land de militaristische mentali teit zoo goed als niet kenl. Wal ,wij slechts willen, s dat men ons met rust laat in onze Zelfstandig heid en in onzen wil om te wedijveren op de terreinen van wetenschap, cul tuur en kunst. Natuurlijk moeten we het geweer bij den voet houden, ten einde geen oorlogsgevaar aan le trek ken en de grootmachten als het ware uit te dagen tot het kiezen van Neder- landseh terrein als slagveld. Doch dit is volstrekt niet strijdig met het vaste voornemen, om den slrijd aan te hinden logen den oorlogsgeest en steeds weer de internalionale rcchls- gedachtc hoog te houden, die rte|be- slissende macht wil ontnemen aan het stolfelijk geweld der wapenen. Hebt IJ een Taxi of auto noodig Aniersfooit,

De Eembode | 1934 | | pagina 2