VLIEGMACHINE BOUWDOOS F. A. TULP N.V. Middenstands-Bank Voor Studieboeken en Leermiddelen Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Lnngegrucht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden pet drie maanden; buiten Amersfoort 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 14 Aug. 1934 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bq geregeld adverteeren AdvertentlEn moeten Dinsdag en Vrqdag vMr 8 uur In den morgen zqn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 39 De Christen en de niet-Christen heb ben beiden leed en smart in het leven. Maar toch is er een groot verschil en wel dit de niet-Christen ziet slechts donker heid, die' desnoods door eenig kunst licht van uiterlijkheid armzalig be schenen wordl de Christen evenwel kent in de duis ternis Het Licht. Doet wél. Wat de rijke niet noodig heeft, komt de arme tekort. Wie meer bezit dan hij noodig heeft, bezit meer dan hem toekomt. (St. Agustinus) Is uw bezit werkelijk uw eigendom? De goederen der armen zijn aan uw hoede toevertrouwd, of gij deze ver kregen hebt door uw eigen arbeid of door overerving. (St. Chrysostomus) De armen roepen klagend: het is ons eigendom, dal gij verkwist en ons be zit, dat gij zoo roekeloos wegwerpt. (St. Bernardus) De aarde is ons gemeenschappelijk bezit en zij draagt vruchten voor allen. (St. Oregorius) Geeft uw jongens in de vacantie een KANTOORBOEKHANDEL Langestr. 66 to. Krommastr. TEL 326 I k Wat een ongerechtigheid is het, wan neer ik weliswaar van niemand iets wegneem, maar mijn eigen goederen zorgvuldig voor mij zelf bewaar. O dwaze meening! Noemt gij uw goede ren uw eigendom? Het is even goed een misdaad, den a.-men aalmoezen te weigeren als men in staat is ze te ge ven, als iets van een ander te stelen of weg te nemen. (St. Ambrosius) Men kan niet God en den Mammon dienen. (Evang. St. Mattheus) De goederen, die velen bezitten, meer dan zij noodig hebben, zijn verschul digd voor het onderhuid der armen De Heer beveelt niet het tiende deel aan de armen te geven, doch alles wat overbodig is. (St. Thomas v. Aquine) De zeven vette en de zeven magere laren. Slot. Na 1932 neemt het wereld-tarwe- areaal af, niettegenstaande de niet- exporteerende landen hun tarwe-ver- bouw vergrooten. De afname in de exporteerende Staten is echter grooter dan de bovengenoemde toename. De wereldafname bedraagt circa 5 pel. Volgens het Internationaal Landbouw Instituut te Rome zou de tarwe-pro- ductie in 1933-"34 circa 950 millioen quintalen bedragen, terwijl de behoefte geschat wordt op 975 millioen quin talen. Indien geen verarming was ingetre den, ingevolge de crisis, zou deze be hoefte minstens op 1.050 millioen quintalen mogen worden aangenomen. „Er zal dus een inkrimping komen van den wereldvoorraad, die 110 mil lioen quintalen bedraagt, met 25 mil lioen, zoodat 1 Augustus j.l. de zicht bare voorraad nog 85 millioen quintalen Indien deze prognosen t.z.t. juist zullen blijken te zijn, komt de huidige situatie in een ander licht. En doen de boeren, die land pachten in de nieuwe Zuider zeepolders, wijs dan is het ver keerd onzen veestapel af te slachten ter wille van dc margarine dan zou het niet onverstandig zijn om een deel van onzen tuinbouwgrond in akkerland om te zetten. Kon men maar in de toekomst zien? De voorspelling van Ir. Dyt heeft ongetwijfeld zijn groote waarde maar het blijft met dit alles nog een slag in de lucht om daarop daden te durven basecren. v. W. hoogerzal liggen dan de hoeveelheid, welke noodig is voor een normaal functionneeren van de wereldtarwe- voorziening. Uit deze cijfers bouwt Ir. Dyt zijn toekomstconclusies op. Hij ziet een stijgen der consumptie tot 1936 toe. gevolg van toename der bevolking en van afneming der crisis, waardoor de koopkracht der massa zal stijgen. Hij schat de consumptie van tarwe in 1933 op 975 millioen quintalen 1934 1005 1935 1035 1936 1065 i na dien tijd hangt de toename alleen af van de bevolkingsvermeerdering. De productie zal in die periode resp. zijn in 1934 950 millioen quintalen, tekort 55 millioen, de prijsstijging zal de productie iets doen toenemen, maar het tekort in 1935 sciiat Ir. Dyt op 65 millioen quintalen, waardoor de wereld een voorraadtekort zal hebben van circa 25 millioen quintalen. De prijzen zullen hierdoor sterk stijgen, het areaal zal weer worden opgevoerd, voor 1936 raamt hij een productie van 995 mil lioen en een verbruik van 1.065 mil lioen quintalen, waardoor liet alsdan bestaande wereldtekort vergroot wordt met 70 millioen en Ir. Dyt vervolgt Waar deze sterk stijgende prijzen gepaard zullen gaan met een zich ont plooiend industrieel economisch leven (niet alleen door de hoogere koop kracht van de agrarische bevolking, doch ook doordat allerlei andere om standigheden als lage rente, loskomend vertrouwen, afnemende werkloosheid, enz. de industrieele productie helpen stimuleeren) moet een algemeenehausse worden verwacht, zooals de „geschie denis" van het kapitalisme dit tot nu toe gekend heeft. Wij zullen het tot zoover laten. Ir. Dyt gaat met zijn voorspellende geest tot nog verdere jaren door, maar de snelle evolutie der laatste decennia maakt een verder grijpen dan 1936 lijwei fantastisch. Met zijn redeneering tot en met 1936 kunnen wij ons vcreenigen. Natuurlijk kunnen verschillende omstandigheden de geheele voorspelling te niet doen, maar en dit vinden wij het^voorname punt aannemende dat geen speciale factoren zich zullen voordoen, zooals een nieuwe wereldoorlog de wereld staat voor een algeheeli opleving, waartoe ook landbouw en veeteelt het hunne zullen doen. Verschillende voorspellende geesten hebben destijds reeds gezegd, dat ook een vleeschtekort dreigde met gevolg veel hoogere vleeschprijzen. Nu de voorspelling van hooge tarwe-notee- ringen en onvoldoende tarwe-productie. Binnenland De Papegaaienziekte. Naar aanleiding van het feit, dal zich te Hengelo eenige gevallen van pape gaaienziekte bij menschen hebben voor gedaan, waarbij één met doodelijken afloop, laten wij hier een uiteenzetting volgen van dr. L. Heyermans, directeur van den G. G. en G. D. te Amsterdam. „De papegaaienziekte", aldus dr. Heijermans „wordt veroorzaakt door een kiem zóó klein, dat zij door de microscoop niet kan worden waarge nomen, n.l. door het ultra verus. Vroe ger heeft men wel bacteriën als de ziekteverwekkers beschouwd, maar dit is bij nader onderzoek niet juist ge bleken. De papegaaienziekte is uitermate be smettelijk; zij komt voor onder pape gaaien en parkieten en gaat van deze vogels ook over op andere dieren en den mensch. Zij treedt het meest op in den vorm van een ernstige long ontsteking met karakteristieke eigen schappen en met een hoog sterftecijfer. Uit dien hoofde heeft men den invoer van papegaaien en parkieten verbo den, toen in Europa en Nederland ge vallen van papegaaienziekte waren voorgekomen. In Nederland, in Amster dam, heerschte de ziekte eenige jaren geleden voor het eerst en hier is de epidemie, in tegenstelling met in het buitenland, snel onderdrukt. Toch kunnen bij inlandsche vogels, die hier geteeld worden, door latent blijven van het ziektevirus, epidemieën uitbreken. Dezen zelfden gang van zaken zien wij bij elke epidemie. Hier en daar blijft soms een haard smeulen, zooals b.v. bij kinderverlamming, waar uit dan plotseling een vlam kan op slaan. Precies zoo gaat het met de papegaaienziekte onder de vogels. liet spreekt ook vanzelf, dat deze ziekte vooral uitbreken kan in een vogelhandel, waar veel vogels bijeen zijn en in aanraking komen met exem plaren, die besmet zijn. Deze moeilijk heden doen denken aan de gevaren van besmetting bij kinderbewaarplaat- scn. Vandaar, dat men na het koopen van papegaaien en parkieten zeer voor zichtig moet zijn bij de behandeling. Voederen uit de hand of laten weg nemen van voedsel van de lippen, zooals veel dames nogal eens doen, moet men nalaten, terwijl men bij het schoonmaken van de kooi desinfec- tecrende middelen moet gebruiken. Zoodra bij pas gekochte dieren zich ziekteverschijnselen voordoen, dient men zoo spoedig mogelijk deskundige voorlichting in tc roepen. Wanneer de ziekte van een papegaai of parkiet gepaard gaat met ziekte van Type- en Copieerlnrichtlng VITESSE KON. W1LHELM1NASTR. 10 Gesloten van 6 tot 20 Augustus s.s. menschen, is het absoluut noodig, zoo snel mogelijk geneeskundige hulp te vragen en den arts op dit samengaan te wijzen. Verdachte dieren moeten onmiddel lijk worden afgemaakt en ook de dieren waarmee zij in contact zijn geweest. Melkcnrsns. Evenals vorig jaar zijn er ook nu weer in dc maanden juni—Juli melk- examens gehouden in verschillende gemeenten in de provincie Utrecht. Hieronder volgen de namen van eenige leerlingen, die met goed gevolg het diploma van goed melken wisten te verkrijgen Cursus HamersveldJ. H. Blom, J. A. Tolboom, A. W. Vrijhoef, E. W. Vrijhoef, G. A. Vrijhoef, M. E. Vrij hoef, W. A. Vrijhoef, R. Wanner. Cursus Hoogland: J. L. Hilhorst.A. Middelaar, G. Middelaar, J. Middelaar, L. M. Voskuilen. D. M. Wolfshaar, C, van Zuilen, A. G. Eggenkamp, A. J. van Eyden, A. G. Uilhorst, A. van 't Klooster, J. van Middelaar. A. J. v. d. Wolfshaar, P. J. v. d. Wolfshaar, H. van Zuilen. Cursus Hooglanderveen: J. v. d. Grootheveen, L. v. d. Heijden, A. v. d. Hoven, M. Kok, J. Kok, W. Odijk, J. H. van Ruitenbeek, A. v. d. Wolfs haar, J. Bokkers, J. J. Bokkers, C. A. van Dijk, C. S. van Dijk, A. Hak, M. S. Hilhorst, H. van Valkengoed. Financieele miserie. De voorgestelde stichting van een Rijks Werkloosheidsfonds zal de finan cien der gemeente Amersfoort weer een knauw geven. Zijn tot nu toe alle regeeringsexperi- menten op het gebied der .financieele verhouding van Rijk en Gemeenten door Amersfoort doorstaan zonder dat de gemeente noodlijdend werd, zéér lijk zal het worden zich in financieele onafhankelijkheid te redden, wanneer de wet tot stichting van het Rijks Werk loosheids-subsidiefonds ongewijzigd tot stand komt. De sluitende begrooting voor 1935, waarin reeds was verwerkt de voor genomen korting op de rijksuitkeering Gemeentefondsbelasting tot een bedrag van bijna dertig duizend gulden, zal wel weer geheel op de helling moeten om de gaten te stoppen door de nieuwe regeeringsmaatregelen te slaan. Hoe groot het bedrag is, hetwelk door bezuiniging eenerzijds en belas- tingveinooging anderzijds zal moeten worden gevonden is wellicht nog niet bekend, doch aan de hand der ge publiceerde gegevens aoor de Regee ring, in de dagbladen reeds vermeld, lijkt het geen peulschilletje. En waar de zorg voor de werkloozen steeds zwaarder wordt, omdat de werk loosheid niet vermindert maar veeleer neiging tot toenemen vertoont, zullen door velen en op velerlei gebied wel weer zware offers moeten worden gebracht. Prijs geven van de voordeelen, door het verminderen van het aantal boven tallige onderwijzers te verwerven, en afzeggen van de rijkssubsidie voor de werkloozen waardoor f 40.000 verloren gaan, gelijk een groot deel van den Raad een paar weken geleden nog wilde riskeeren, blijkt achteraf toch wel méér dan gewaagd te zijn geweest. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting hjj den aan- en verkoop van Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. voor alle inrichtingen van onderwijs na&r Boekhandel Langestriat 84 Te!ef. 528 BERICHTEN UIT AMERSFOORT St. Elizabeth's Gast- of Ziekenhuis. De Hoogeerw. Heer Deken C. Hart an heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in het College van Regenten van het St. Elizabeth's Gast- of Zieken huis te dezer stede. Het praesidium van genoemd College werd aanvaard door den heer P. |os. Hamers Wolters. Zondag herdacht de R. K. V. V. „Amersfoort" het één-jarig bestaan met het spelen van een drietal vriend schappelijke wedstrijden. Het 3e elftal van Amersfoort wist met 3—0 te winnen van Hooglandsche Boys. Amersfoort II verloor met 0—3 van Be-Quik. Amersfoort I won met 9—2 van Jonge Kracht uit Amersfoort. D. regeering heeft afgewezen het verzoek der gemeente Amersfoort om bij de regeling fder uitkeeringen ter bestrijding van de gevolgen der werk loosheid te worden geplaatst in de tweede klasse. Wel werd een kleine tegemoetkoming betracht bij de rege ling van huurtoeslag. Bij het onderzoek inzake de inbraak waarbij vijf verdachten werden gearre steerd, zijn meer inbraken opgehelderd. Zoo hebben er vier bekend, te hebben meegedaan aan inbraak met diefstal in de Langestraat, bij een chauffeur in Laan 1914 en in een woning aan den Arnhemscheweg. Eenige der ontvreem de voorwerpen zijn gevonden. Het Koninginnefeest zal dit jaar op 31 Auguslus zeer eenvoudig worden gevierd. Op het terras van Amicitia wordt koraalzang gegeven, terwijl aan de kerkbesturen gevraagd is 'savonds Hebt II een Taxi of auto noodig Amersfoort, diensten te houden. Het garnizoen zal parade maken. Nieuwe Telefoonnummers. 1910 Belastingen, Registratie en Do meinen Directe Belastingen, In voerrechten en Acc.Hypotheken en v. h. KadasterInspectie Re gistratie 1911 KommiezenwachtInspectie In voerrechten en Accijnzen; Land meters Kadaster. 1896 Borren-Goedkoop van Nelle, Schaepmanlaan 16. 1881 Bruynzeel's Deurenlabriek, Groen van Prinstererlaan 15. 780 v. Dam, Official Fordoealer, B. Wuytierslaan 196. 1889 v. Dam, Groen v. Prinstererl. 3. 1786 Franken, Arnhemscheweg 34. 1891 Garage Huurdeman (kruispunt Hoevelaken). 1892 Graafhuis, Jac. Catslaan 53. 1905 Greter, Kalkoenstraat 10 1890 Kok's Sigarenmagazijn, Leusder- weg 214. 1899 Koops, Hengelaarsbond, Grebbe- straat 2. 1897 Lammens, Vincent v. Goghslr 1. 1893 Langenhorst, St. v. d. Hagen). 4. 1907 .De Wijde Blik" Amersf. Straat weg 140 Soesterberg. 1866 Muller Massis, Keucheniuslaan. 1882 Schwarz, Chemisch Ingenieur, Wijersstraat 14. 1888 Mr. Versfeit, Advocaat Procu reur, Utr.weg 101. 1906 Ziekte en Ongevallen Verzeke- rings-Mij „Nederland" N.V., Ber ken weg 15. Lichtende vlammen. 4) En thans begon een vreesclijke strijd in Dinuschka Dmitriewna's ziel. Zij streed om God, om den waren God I Hij moest zich aan haar openbaren, zoo bad zij I Oude, lang vergelen ge beden van haar prilste jeugd zocht zij met stukjes en brokjes samen, gelijk men de scherven van een kostbaar, in gruizel gevallen beeld, bij elkander raapt I Din ischka Dmitriewna bad, maar God sprak niet tot haar in hare ziel, hoe zij ook hoorde en luisterde naar een woord in haar binnenste, dat haar duidelijk zou gezegd hebben: „Dinuschka Dmitriewna, ik ben I Erken inij, ik ben de Eeuwige, persoonlijke God!" En zoo wijdde dc strijdende en twijfelende vrouw zicli geheel en al aan hare nauwgezette plichtsvervulling. Er kwamen oogenblikkcn, waarin zij al haren twijfel en al haren strijd ver gat, oogenblikkcn waarop zij weder de gouden vlammetjes lichten zag boven dc hoofdjes der kleinen. En in zulke oogenblikkcn sprak zij tot zich zelve. „Hier is God! Hij is hier in die kinderzielen, door mijnen arbeid kiemt hij op in heul Wat kan ik groolers doen, dan God in die jonge zielen op te wekken? Het is mijn levenstaak, de Godheid, die alomtegen woordig is, in een onbewust, droom- omvangen wezen, in liet menschenhart op te wekken, tot het bewustzijn van zichzelf en in deze levenstaak wil ik volharden tot aan mijn einde I" En Dinuschka Dmitriewna bleef haar steppeudorp. Jaren kwamen en gingen. En ieder jaar zag Dnischka de steppen bloeien, en het gouden koren blinken, en in roode pracht de lieidetapijten zich uitspreiden over de onafzienbare vlakten, en dan zag zij den langen winter en de schier eeuwige sneeuw. En de kinderen, die zoo gaarne tot haar kwamen, en die zij onder richtte, werden groot en deze zon den wederom hunne eigen kinderen naar de school van „moedertje Di nuschka", en die zaten op dezelfde plaatsen der ouders, toen deze nog kleine kinderen waren. En reeds ver toonden zich in Üinusclika's hoofdhaar zilverwitte draden, die verkondden dat het ook in een menschenleven eens herfst wordt. Dinuschka Dmitriewna was edel cn goed. Zij meende het goed met allen. Maar zij zag niet, wat heimelijk begon te woekeren, te wassen en te groeien in het dorp. Zij zag niet hoe men be gon, haar eigen voorbeeld na te volgen, in huizen en hutten. Hoe men geen kruisteeken meer maakte, wijl men het niet meer gewoon was van de eerste kinderjaren af! Hoe er nog nauwelijks gebeden werd, en hoe zij voorbij de heiligen-beelden en platen liepen, de mannen zonder de muls af te nemen, de vrouwen zonder het hoofd te neigen I En des Zondags trokken zij uit naar de heide of het woud, en vergaten de kerk cn de godsdienst plechtigheden in het naaste dorp! En hunnedooden begroeven zij zoo mcedoogenloos on verschillig en vergaten zij zoo snel.,.. Ach, dikwerf voer Dinuschka een ril ling door de leden, als zij er aan dacht hoe ruw en gcvcelloos die boeren soms zijn konden I En zij had toch eens, toen zij nog knapen en meisjes waren, de lichtende vlammen der God heid, waaraan zij geloofde, boven hunne hoofden zien zweven! Dat moest nu wel geheel en al zijn uitgedoofd, in hunne zielen, ach.... geheel en al uit gedoofd I Waarom is het uitgedoofd? zoo vroeg zij zich dikwijls af! Maar Dinuschka vond het antwoord, op de vraag die zij zich stelde, niet! Op eenmaal, daar breidde de nacht van den oorlog zijn vleugelen uit over het land! In 't verre Oosten was hij losgebroken. De gele vijand had het Russische Rijk aangegrepen, en de Tsaar riep allen op te wapen! Een groot aantal der jonge boeren uit het dorp, ontving het bevel met de regimenten op te rukken, naar het tooncel van den oorlog, aan de gren zen van het heilige rijk. Morrend trokken zij af. Op school hadden zij geleerd hoe ver het nog was naar Port-Arthur of Wladiwostok. En de meesten konden lezen en hadden ge noeg gelezen, om Ie weten welke gruw zame ontberingen hen wellicht nog wachtten. Sinds geruinten tijd waren de af- scheidtrancn op de wangen der ouden gedroogd. Dan, na eenige maanden kwam plotseling een vervaarlijke tijding uit het verre Oosten het dotp in op schudding brengen. De starost bracht haar van huis tot huis. Van het regi ment, waartoe de jonge mannen vat het dorp behoorden, was een gedeelte tot muiterij overgeslagen en al de jonge soldaten uit het dorp waren bij de rebellen. Zij waren reeds begonnen met de heilige platen, waarmede de ten strijde trekkende werden gezegend, niet te groeten. Door deze oneerbiedige handelwijze was de Generale Staf voor deze afdeelingen gewaarschuwd ge worden, cn men had besloten, hen het eerst tegen den vijand en de vijande lijke vuurmonden in te sturen. Toen geschiedde het vreeselijke feit: de sol daten weigerden aan het bevel van voortrukken te gehoorzamen. En thans lagen zij allen in het verre Oosten, getroffen in den rug door de kogels van hun verontwaardigde medestrijders, aan de grenzen des Rijks en de gren zen der wereld! Dat was een verpletterende slag voor de huisgezinnen, waarvan een zoon of een broeder of een bruidegom onder de rebellen behoorde! Op dezen bliksemslag volgde een zwoele, sombere stilte. Maar in de betrokken huizen woelde en gistte het als een verschrikkelijk vuur. Des avonds zaten zij op hunne banken voor het huis cn praatten ern stig met elkaar. Waarom hadden hunne zonen den Tsaar gehoorzaamheid ge weigerd? Wijl zij in den wil van den Tsaar niet meer een hoogeren wil er kenden. den wil Gods! En waarom geloofden zij niet meer aan den wil Gods? Wijl zij niet meer geloofden aan God zelf! En zij geloofden niet meer aan God, wijt niemand hun iets meer van God vertelde! Wijl zij het verleerd hadden aan God en zijne Heiligen te denken, sedert de daoen, dat zij nog op school gingen, de schi nn Dinuschka Dmitriewna! Ja, 's avonds zalen zij op de banken, en spraken met elkaar! In eens was alles wat Dinuschka in en voor liet dorp gedaan had gedurende de lange jaren dat zij onderwezen had, vergeten I Slechls aan één ding dachten zij nog, aan hun neergeschoten zonen I Ja, het liet geen twijfel meerindien Dinuschka niet gekomen was, zouden hunne zonen aan God geloofd hebben.... en indien zij aan God geloofd hadden, zouden zij liet bevel van hunne oversten niet getrotseerd hebben, en thans niet be graven liggen in het vreemde zand, ver, ver van het ouderlijke huis. zoo ver dat men niet eens een paar kleine kaarsjes aan kon steken op hun graf- op het massagraf der schande, der oneer I Op hunne banken zaten zij des avonds voor hun huizen en hutte: en ecu heimelijke onrust broeide onder ben! Dan gingen er stemmen op en morden: „Thans komt niemand hunner meer terug!" (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1934 | | pagina 1