Allerlei MecJedeellmi. Z. H. Exc. de Aartsbisschop Utrecht heelt benoemd tot Censor van De Eembode, Katholiek Orgaan voet Amersfoort en Omstreken. den Hoog- eerw. Heer Deken C. Hartman te Amers foort, als opvolger van wijlen den Hoogeerw. Heer Deken Fock. Amersfoorter uit om op 31 Augustus zijn (of haar) kleuren als Nederlander te toonen, de driekleur met oranje uit te hangen en zich ook op de straat met die kleuren te tooien. Laat niemand zich nu eens uit ge makzucht of wegens een andere reden laten weerhouden om op dien dag te vlaggen I Laat nu de vlaggen wapperen en brenge zoo een ieder een stille maar eerbiedige hulde aan onze Landsvrouwe. Een man liep een hotel binnen, zóó, dat men veronderstelde, dat het een der gasten was. Later bleek dat hij de kamers doorzocht had met mede neming van verschillende kleinigheden, De tweede Standaardmarsch, die Zaterdagmiddag onder leiding van de Chr. Oymnastiek-vereeniging „Wilhel- tnina" plaats vond, telde 540 deel nemers. Gemeenteraad. Agenda vergadering van den Raad op Dinsdag 28 Augustus, zeven uur 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Wijziging van de schoolgeldver ordeningen voor Gymnasium, Handels dag- en Handelsavondschool. 3. Vaststelling gemeenschappelijke regeling met de gemeente Langbroek, betreffende de toelating van leerlingen uit die gemeente tot de openbare U.L.O.-scholen alhier. 4. Vaststelling der vergoeding ex art. 101 der L.O.-wet 1920 over dr jaren 1931 en 1932, met inbegt.p der 3-jaar- lijksche afrekening, ten behoeve v? eenige bijzondere lagere scholen. 5. Reclames schoolgelden. 6. Vaststelling 6e kohier Honden belasting 1934. 7. Wijziging verordening pensioen- neering Wethouders enz, 8. Wijziging verordening Personeeli belasting 1896. 9. Aanvulling lijst straatnamen. 10. Voorstel om, in verband met een tentoonstelling der Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, op 14 Sep tember de eiermarkt buiten de markt hal te houden. 11. Verkoop bouwterrein Soesterweg hoek Fuchsiastraat groot pl.m. 7I7M2. aan lommei en v. Zoest voor f4300. 12. Verkoop aan J. Pot van bouw terrein aan d'> Johannes Bosboomstraat hoek Rub -it ter grootte van p m 720 MJ. Vv.o. 14500. 13. Voorstel betreffende 5 jaarl. her ziening der strafverordeningen. 14. Verzoek van E. van Kortenhol om ontheffing van het bepaalde in de Verordening betreffende het verleende van drankvergunningen en verloven A Burgerlijke Stand. 17 Augustus. Geboren Heintje, d. v. J. v. Veluw en H. v. Drie Mar- garetha Gcrarda, d. v. J. v. Schalkwijk en W Oostveen Johanna, d. v. W. Wouterse en J. Gouw Hendrik Aloyslus, z. v. M. L. snijders en M. Sniiders Willem, z. v. H. v. Eijk enü.Boekhoff. Overleden Wilhelmus B. v. ltaaren, 24 jr., ongeh. 18 Aug Geboren: Albert Johan, v. A Recders en A. Wittermans Rikkert z.v, R. Vreekampen H,Wouters, Overleden Sieuwke Stienstra. 75 jr., wed v.J C. Oosterhof Maria Dlcters. 84 jr., wed v. F. Volmer. 20 Aug. GeborenRobert, z. v. C- A. Wiepkcs en C W. v. ü.jk - Elisa beth Johanna llendrika, d. v. ff. W. Pothoven en J E. Meskes. i Overleden: johannes Pasker, 8 maanden. Processie naar Kevelaar. Met de processie naar Kevelaar Af- deeling Amersfoort en Omstreken ver trokken hedenmorgen een 340 pelgrims naar Maria's genade-oord. Maandagmorgen werd in de Broeder- schapskerk een gezongen H. Mis op gedragen door den Directeur de Zeer Eerw. Heer A. W. J. Spitzen, welke door vele pelgrims werd bijgewoond. Na de H. Mis werden de reisgebeden gezamenlijk gebeden, waarna het zang koor een Marialied ten g hoore bracht. Als geleiders zijn met de bedevaart mee de Directeur Pastoor A. W. J. Spitzen, de Z.Eerw. Heeren Pastoors A. G. Smit, Soestdijk, W. S. J. de Jong, Hoogland en H. J. Croonen, Hamers- veld en de WelEerw. Heeren Kapelaans H. J. J. M. van Straelen, parochie St. Franciscus, Th. C. M. van Leeuwen, parochie O. L. Vrouw Hemelvaart en B. Dooper, Baarn, In Nijmegen wordt de H. Mis bij gewoond in de kerk van de H, Petrus Canisius voor het welslagen der Bede vaart. Het ligt in het voornemen de onder zeeboot K. XVIII in November a.s. naar Ned.-lndië uit te zenden via Kaap de Goede Hoop. Deze reisroute is mede gekozen teneinde onze stadgenoot Prof. Vening Meinesz als lid van de rijks commissie voor graadmeting en water passing c 'it traject waarnemingen voor zwa-uekracht-onderzoek te ver richten. Kerknieuws. Benoemingen in het Aartsbisdom. De Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Rector van het St. Gerar- dus Majella Ziekenhuis te Bussum den Weleerw. heer H. Terpstra, tot kapelaan te Groningen (H. Hart) den Weleerw. heer L. M. R. Vos de Wael, tot kapelaan te Ensci. de (O.L.V. v. Allijdd. Bijst.) den Weleerw. heer J. B. Barree, tot kapelaan te Zutphen den Weleerw. heer G. F. II. Veldhuis, tot kapelaan te Ede den Weleerw, heer G. H. H. A, Jansen (neom.), tot kapelaan te Arnhem (H. Hart) den Weleerw. lieer H. A. A. Ninteman, tot kapelaan te Wageningen den Weleerw. heer O. L. I. Stockmann, tot kapelaan Ie Deur- ningen den Weleerw. heer G. J. Plat voet (neom.), tot kapelaan te Apeldoorn (O.L.V. ten Hemelopn.) den Weleerw. heer G. A. ten Hagen, tot kapelaan te Borne (H. Steph.) den Weleerw. heer E. Th. A. Bos, tot kapelaan te Over- dinkel den Weleerw. heer A. Th. W. Weijs (neom.), tot kapelaan te Bussui (H. Hart van Jezus) den Weleerw. heer M. H. Weller. tot kapelaan te Hengelo (O.) (O.L.V. v. Altijdd. Bijst.) den Wel eerw. heer H. A. Noordman, tot kapelaan te Beltrum dei. Weleerw. heer A. A. Collet (neom.), tot kapelaan te Zwolle (H, Michaëi), den Weleerw. heer G. A. H. Groothuis en tot kape laan te Glanerbrug den Weleerw, heer J. A. M. Walraven (neom.); heeft den Weleerw. heer J. C- J, M, Poell eervol ontslag verleend als kape laan te Achteveld, die zijn studie in de Wis- en Natuurkunde zal voortzetten aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, en heeft benoemd tot kapelaan te Achte veld den Weleerw. heer G. A. H. Oude Hendrikman (neom.l; heeft benoemd tot kapelaan te Doesburg den Weleerw. heer G. J. A, Cosynse, tot kapelaan te Haaksbergen (H. Pancratius) den Wel eerw. heer Th. J. Hegge, en tot kape laan te Vianen den Weleerw. heer H. P. J. Raken (neom.); heeft eervol slag verleend uit de geestelijke be diening aan den Weleerw. heer G. J. A. Leussink, die zal intreden in de Orde der Benedictijnen, en heeft be noemd tot kapelaan te Kampen den Weleerw. heer J. L. Gerritsen, tot kape laan te Hoogland den Weleerw. heer W, A. van Veenendaal, en tot kape- an te Uithoorn den Weleerw. heerj. Th. Welling (neom.). tot kapelaan te Zevcnaar den Weleerw. heerj. H.Th. Veldhuis, tot kapelaan te Ootmarsum den Weleerw. heer A van Wissen Type- en Cop leer inrichting VITESSE KON. WIL.HELMINASTR. 10 Het Adres voor Uw circulaires, convocatie's reclamebrieven, bestekken, pro gramma's. Vlug en uiterst billijk Adressenlijsten van divt ree groepen )neom.)tot kapelaan te Denekamp den Weleerw. heer G. A. van Schaik en tot Assistent te Lathum den Wel eerw. heer A. A. H. Giesen (neom,); tot kapelaan te Utrecht (H. Paulus) den Weleerw. lieer G. W. Steenkamp, er tol kapelaan te Rijseoburg den Wel eerw. lieer H. J. Weiljens (neom.); tot kapelaan te Apeldoorn (H.H. Fab. ei: Seb.) den Weleerw. heerj. L. A. Reuve- kamp, en tot kapelaan te Doornenburg den Weleerw. heerj. N. C. M. Schermer (neom.) heeft den Weleerw. heer H. W. M. van den Bergh in verband met zijn benoeming tot assistent-diocesaan-Di- recteur van het mannfelijk jeugdwerk eervol ontslag verleend als kapelaan te Almelo (H. Egbertus) en heeft be noemd tot kapelaan te Almelo (H. Egb.) den Weleerw. heer W. F. C. Mientjes en tot kapelaan te Gaanderen den Weleerw. heer B. A. Oostewechel (neom.)tot kapelaan te Deventer (H. Leb.) den Weleerw. heer J. A, M, van Resteren, tot kapelaan te Rabauw den Weleerw. heer A. v. Bekkum (neom.), tot kapelaan te Veendam den Weleerw. heer R. Poodttol Kapelaan te Didam den Weleerw. heer P. Th. J. v. d. Burgt tn tot kapelaan te Stads-ter-Apeler- Kanaal den Weleerw lieer G. J. Mau- reau (neom.)tot kapelaan te Leut den Weleerw. heer A. C. R. Vehmeijer (neom tot kapelaan teCompascuum den Weleerw. heer J. H.Swart (neom). tot kapelaan te Mariaparochie den Weleerw. heer H, G. Kwanten (neom); tot kapelaan te Panncrden den Wel eerw. heer Th. W. Ribberink (neom.) tot kapelaan te Vassc en Mander den Weleerw. heer A. W, Middel weerd (neom tot kapelaan te Vreeswijk den Wel eerw. lieer B. S. M. Carlier (neom.), tot kapelaan te Wegdam den Weleerw, heer F. H. P. van der Kroon (neom tot Assistent te Luttenberg den Wel eerw. heer C. E, Snelder (neom.' heeft de Weleerw. heeren i Ariëns en J. H. R. Hunfeld opdracht gegeven hun studie in de philosophic' voort te zetten in Rome, terwijl de Weleerw. heer H. B. Mulders ker kelijk recht zal studeeren eveneens te Rome. Uit Duitschland. De uitslag van de in Duitschland gehouden volksstemming over de vraag, of het Duitsche volk de vereeniging der functies van rijkspresident en rijks kanselier in den éénen persoon var Adolf Hitler goedkeurt, luidt als volgt: Geldige stemmen 42657.414. Ja-stemmen 38.362.760. Neen-stemmen 4.294.654. 10 pet. Neen-stemmers alzoo. Voor een beweging, die zoo zeer op suggestie leeft als de Nazi-beweg is een achteruitgang van 10 pel. tien maanden tijds niet gunstig. On danks alles blijft er toch een actieve oppositie leven en groeien. Toch heeft het overgroote deel der Duitschers momenteel niets beters kun- n doen dan „Ja" stemmen. De menschen worden nu al dag-ir dag-uit, maand-in maand-uit zoo vol strekt eenzijdig opgevoed in de beoor deeling van politieke en economische vraagstukken, dat ze weinig materiaal hebben om te becritiseeren en te ver gelijken. Aan de Spoorlaan te Bilthoven zijn inbrexers toen de bewoners uit waren, een woning binnengedrongen, welke an onder tot boven hebben do< zocht. Een groote hoeveelheid sieraden alsmede een trommel met effecten zijn hun daarbij in handen gevallen. Te Vlake had een ernstig ongeluk plaats, waarvan een 18-jar'ge jongen het slachtoffer is geworden. Eenige arbeiders waren bezig met een beton molen. Op onverklaarbare wijze kwam de jongen tusschen de wielen, waar door zijn beide beenen werden ver brijzeld. Het duurde geruimen tijd voor hij bevrijd kon worden. Het was dezer dagen 35 jaar ge leden, dat het Centraal Bureau voor den aankoop van kunstmeststoffen voorheen te Enschedé, thans te Rotterdam door het Nederl. Land- bouwcomité werd opgericht. Allengs heett deze boeren-coöperatie zich tot een enorm lichaam opgewerkt. De helft van alle kunstmeststoffen, die in ons tand worden gebruikt, passeeren dit bureau. Bij den Nederlandschen Zuivelbond zijn thans aangesloten 434 coöperatieve zuivelfabrieken, die verleden jaar heb ben verwerkt ruim 2277 millioen K.G. melk. Voeg hier nog bij de hoeveel heid melk, die door den Bond van Kaasproducenten (1052 zelfkazende boeren met Gouda als zetel) is om gezet, dan blijkt wel dat de coöperatie onder de zuivelboeren er vast inzit en door geen handel meer kan worden te niet gedaan. art. 15, eerste lid van de Auteurswet. Dit betreft ook het overnemen met bronvermelding Binnenland Doode visch in de Eem. Hengelaars die in de Eemnesservaart nabij het gemaal wilden visschen. kwamen tot de ontdekking, dat duizen den visschen dood aan de oppervlakte dreven, terwijl duizenden anderen half bewusteloos samelschooiden en de koppen boven het water uitstaken. Met een schepnet gerukte het tal var. groote snoekbaarzen te vangen, die reeds half dood waren. Zonder overdrijving kan gezegd wor den, dat honderdduizenden visschen bezweken waren. Op één vierk. M. telde men vijftig vischkoppen. De sluisbaas die door de hengelaars met liet geval in kennis werd gesteld, gaf als zijn meening te kennen, dat het water vergiftigd was door het leeg halen van de bezinkingspulten onder Amersfoort. Een beroepsvisscher twij felde er niet aan of alle visch in de Eem zou moeten sterven, wanneer de wind niet draaide. Uit den Omtrek Baarn Burgerlijke stand. Geboren Antonius Wouterus Marie, z. van A. B. F. Keijzer en H. A. Ra demaker. Hendrika Richarda Maria, d. van J. Kuijer en A. M. v. Valkengoed. Gertrud Johanna Elisabeth, d. van H. J. Tijhuis en G. j. E. Kok. Franciena Teuntje, d. van F. Birkhoff en E. Roodselaar. Pieter Arie, van D. Vlot en A. A. v. d. Mijle. Arie Wilhelmus Jacobus, z. van A. W. Otten en J. W. Castelijns, Getrouwd J. S. v. Vulpen en M. v. d. Kamp. Achteveld Alhier is Zaterdagavond overleden in den ouderdom van bijna 65 jaar onze dorpsgenoot W. Verhoef, sinds 1914 kerkmeester van de parochie en voorts regent vart Huize „St. Jozef", lid van het R. K. Schoolbestuur en bestuurslid van de R. K. Kiesvereeni- ging Achterveld—Barncveld, Van 1900 tot Dec. 1933 was de overledene be stuurslid van de Coöp. Handelsver- eeniging Barneveld. De landbouw-crisis-organisatie voor Utrecht heeft tol voorzitter en secre taris van de plaatselijke commissie district 4 (Stoutenburg) benoemd de heeren Schram en Van Soesbergen. KERKELIJKE DIENSTEN. Achterveld PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor O. Rentinck. Telefoon no. 20. ZATERDAG Biechthooren vanaf 4 uur. In de week de H. Missen om 7 en 8 uur. Amersfoort. PAROCHIEKERK ST. FRANCISCUS XAVERIUS. 't Zand no. 29 Pastoor; Deken C. Hartman, 't Zand no. 31. Telefoon 730. ZATERDAG 7 uur Lof. Van half 4 tot half 10 gelegenheid om te biechten. Dagelijks de H.H. Missen om 7, 8 en Homersveld PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor II. J- Croonen. Telefoon: Hamersveld No. 4. DONDERDAG r Lof. ZATERDAG Biechthooren om 4, 5, 6, 7 en 8 uur. In de week de H. Mis om half 8. PAROCHIEKERK O. L. VROUW HEMELVAART Langegracht no. 36 Pastoor: A. W. J. Spitzen. Langegracht no. 37. Telef. 1450. WOENSDAG ir Lof. DONDERDAG 7 uur Lof. ZATERDAG 4—9 uur Biechthooren. Dagelijks de H. Missen om 7, 8 en PAROCHIEKERK ST. HENRICUS. Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. H. Hooymaii. Matthias Withoosstraat no 34. Telefoon 1158. WOENSDAG Om half 8 geen H. Mis. 9 uur Huwelijksmis. ZATERDAG Des namiddags biechthooren van 4 tot 9 uur. Hoogland. PAROCHIE ST. MARTINUS. Pastoor: W. S. J. de Jong. Kerklaan. Tel. 3. DONDERDAG 8 uur II, Mis. VRIJDAG 8 uur Istc II. Mis. Kwart voor 9 uur 2de II. Mis- ZATERDAG 8 uur 1ste II. Mis. Kwart voor 9 2de II. Mis. 4-9 uur Biechthooren. 8 uur Lof en Rozenhoedje. Geduunde de maand Augustus geen Catechismus vanwege de vacantie. PAROCHIEKERK ST. ANSFRIDUS. |acob Catslaan no. 26b Pastoor: P. J. M. Sandkuyl, Jacob Catslaan no. 28, Telefoon 558. ZATERDAG Van 4 tot half 9 biechthooren. Half 8 Lef met Rozenhoedje. Dagelijks de H. Missen om half 8 en 8.10. Hooglanderveen PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor: H. J. Brocre. Burgemeester van Tuyllstraat. ZATERDAG Half 5—half 9 Biechthooren. 7 uur Lof. Deze week de H. Mis om half 9. NIJkerK PAROCHIE ST. CATHARINA. Pastoor: R. J. B. Flipse. Holkerstraat. Tel. 98. ZATERDAG Gelegenheid om te biechten van half 3 tot half 7. In de week de H. Mis om half 8. Barneveld Een 29-jarige landbouwerszoon te Glind, die achterlijk is, werd door een in de weide loopenden stier, aange vallen en ernstig verwond. De jonge ■man werd door het woedende dier herhaaldelijk op de horens genomen en weggeworpen. Gelukkig werd het gevaar waarin hij verkeerde, spoedig door een drietal buren opgemerkt, die, met knuppels gewapend, aanstonds te hulp snelden en er in slagen mochten den ongelukkige te ontzetten. Ede Op den Rijksweg geraakte een vracht auto in brand. Zoowel de wagen als de geheele inhoud, bestaande uit di verse soorten stukgoederen, werden door de vlammen vernield. Eem nes Bij de aanbesteding voor de werk zaamheden, verbonden aan hel afgraven vervoeren en verwerken van den grond van den Wakkerendijk tegenover het Gemeentehuis werd door elf aannemers ngeschreven. Het werk moet vóór 1 October staande gereed zijn, zoodat dan de geheele dijk uit het dichtstbebouwde gedeelte van hel dorp verdwenen zal zijn, hetgeen zeer zeker een belang- ijke verandering zal beteekenen. Hoogland De Raad dezer gemeente is in open bare vergadering bijeengeroepen op Woensdag 22 Augustus 1934, des voor middags half elf uur. Burgerlijke Stand, Geboren: Cornelis Lambertus, z. v. G. Tijmense en J. Hoogland. De N.V. Provinciale Utrechtsche Electriciteits Maatschappij maakt be kend aan de stroomverbruikers, aan gesloten op haar net in de Gemeente alhier, dat in de eerstvolgende maan den de electriciteitsmetcrs verwisseld zullen worden, een en ander met het oog op het reinigen enz. van de thans aanwezige meteis. In verband hier mede verzoekt zij aan haar metercon troleurs, welke voorzien zijn van een legitimatiebewijs, gelegenheid voor het uitvoeren van deze verwisseling te geven. Hooglanderveen De landbouw-crisis-organisatie voor Utrecht heeft in district 2 (Hoogland) de volgende plaatselijke commissie benoemdden lieer H. I'raa alhier, voorzitter, den lieer P. Kuijer, Hoog land A. 30, secretaris en den lieer J, v. d. Bor, Liendertschewcg D 80, Hoogland, tot gewoon lid. De Abdij van Egmond. Door Dom. A. Beekman, Benedictijnei Monnik van de St. Paulus Abij te Oosterhout. 1) Van Dirk I. graaf van Holland, weten we weinig meer. dan dat hij in 922 van koning Karei III goedi leen mocht ontvangen en zich heeit beijverd de christelijke beschaving in zijn gebied te bevorderen door het ge beente van Sint Adelbert. apostel van Kenrieuierland. te doen opgraven en overbrengen naar een nonnenklooster, door hem oostelijk van Egmond ge bouwd. Meer is ons bekend van zijn zoon, Dirk II, en diens gade Hildc- gardis, dochter van den burggraaf van Gent Deze veranderde hel klooster in een abdij voor monniken en schonk rijke v.r.en voor onderhoud en om de kerkelijke diensten te verzekeren. Uit dit huwelijk werden iwee zoons geboren, Egbert en Arnoud. De eerste was zeer begaafd tn heeft een zoo buitengewonen invloed gehad op liet beschavingsleven van zijn lijd, dat lie' voorzeker de moeite waard is, nu de belangstelling in den lande naar Eg- in, <nd uitgaat, iets meer over deze merkwaardige liguur mee Ie declen, temeer, daar zijn invloed zich ook tot op het graafschap en de voormalige abdij heelt uitgestrekt. Van f. gbert is voor het eerst sprake in het leven van den H. Adelberlus, patroon van Kcnnemerland. De schrij ver van dil geschrift was door Egbert zelfdaarloe aangezel en naar Egmond gezonden, zoodat wij mogen veronder stellen, dat de gegevens aangaande 'sgraven zoon hem door dezen zelf zijn meegedeeld. In deze Vita nu wordt verhaald, dat Egbert, toen hij subdiaken was, eens bij het graf van Adelbertus werd gc- van een gevaarlijke koorts, die maf Palm-Zondag tot aan der feestdag van den heilige op 25 Juni had gekweld. Zoo volledig was htj hersteld, dal hij zijn dien t als subdia ken bij de hoogmis kon waarnemen Later, zoo vervolgt de Vita, is dezelfde Egbert aartsbisschop van Trier ge- orden. Uit dit gegeven volgt derliah Egbert zeer waarschijnlijk zijn priester lijke opleiding heeft genoten op de abdij van zijn vader te Egmond, zoo als ook algemeen wordt aangenomen. Alvorens zijn zegenrijke loopbaan als aartsbisschop van Trier Ie beginnen, vinden we hem vanaf 5 Juli 976 lot 30 Juli 977 als kanselier bij het kei-, zerlijk hof, welke kanselarij onder hoofdleiding stond van den II. Willigis, den tateren aartsbisschop van Mainz. Zijn uitgesproken gaven als bestuurder, zijn degelijke theologische vormingen edele inborst deden het oog op Egbert vallen, toen Theodcrik I, aartsbisschop —in Trier, in 977 kwam te vallen. Egbert vond het diocees in meer dan n opzicht in treurigen toestand, ge volg van de barbaarselie strooptochten der Noormannen, die tot op het einde der negende eeuw zelfs lot hiert' waren doorgedrongen. Kerken kloosters lagen verwoest, wereldlijke vorsten hadden een groot deel der bisschoppelijke goederen wederrechte lijk in bezit genomen, zoodat de kerk vorst zoo goed als uitsluitend moest leven van de kloostergoederen, die aartsbisschop llcinrich na de ophef fing van enkele ktoosiorgenieenschap- pen lot zicli had getrokken. De gevolgen der barbaarschc inval- n waren echter veel verder gegaan. De studiën waren in verval geraakt, de tucht was verslapt, de zielzorg vcr- aarloosd, doordat zich leeken-abten i de kloosters, die Iegelijk vele ker ken bedienden, hadden weten binnen te dringen. Een degelijke hervorming was der halve dringend noodig. Reeds had Olto II deze eenige tientallen jaren geleden trachten in te voeren. Onder aarlsbis- schop Heinrich (964) was de H. Wolf gang onder de geestelijkheid van den dom ie Trier krachtdadig en met succes opgetreden. De stichting van den groo- ten Wi>brordus, de abdij van Echler- nach, werd, na meer dan een eeuw onder de macht van leeken-abten te hebben gestaan, overgegeven aan voortreffelijken abt Ravenger, die met veertig waardige monniken uit St. Ma- ximinus de oude traditie weer opnam. Deze abdij van St. Maxiininis stond in deze dagen in hoogen bloeiver scheidene verdienstelijke mannen heeli zij opgeleverd en op de hervorming van verschillende kloosters een buiten gewoon gunstige» invloed uitgeoefend. Naast deze al) lij had ook die van Metllach met haai beroemde klooster school een goede faam door haar lieil- zamen invloed op de kerken, die onder haar stonden. Wat Egbert, toen hij in 977 den bisschoppelijken stoel van Trier innam te doen stond, was derhalve de be roofde en vervallen kerken en kloosters op te bouwen, de tucht te her stellen, de kunsten en weienschappen te bevorderen. Reeds had zijn voor ganger Theoderik aan de abdij St. Mar- tinus een deel der verloren goederen welen terug te bezorgen en de abdij van de II. Maria-ad-martyres opge bouwd en opnieuw bevolxt. Egbert ging op den ingeslagen weg voorl, beëindigde de restauratie der abdij kerk en vermeerderde de inkomsten. Hij stelde Deodatus als abt aan, die met ijver en overleg het huis bestuurde. Ook de abdij van den H. Eucharius, die later aan SI. Matthias werd toe gewijd, was geheel verarmd, Egbert bezorgde eveneens aan dit huis weer goederen en liel uit de Sint Bavo van Gent den monnik Gother, een West-Fries, komen om als eerste abt het kloosterleven Ie herstellen. De oude kloosterschool bloeide weer op en bracht van dat oogenblik af tot aan de veertiende eeuw toe een rijke schal liandschriflen voorl. Door de vrij gevigheid van Otto II kon Egbert ook de armelijke abdijkerk door een grooter en iraaier gebouw vervangen. Toen de fundamenten werden opgegraven werd hel graf van den H. Celsus lerug ge vonden. liet lichaam werd in feestelijke processie naar de synode van Ingclhciin gebracht, waar het ter vereering weid uitgesteld. Talrijke wonderen hadden daarbij plaats, zoodat van alle kanten de geloovigcn kwamen toegestroomd. De pelgrimstochten naar de relieken van den H. Apostel Matthias te Trier, die nog len huldigen dage worden ge houden, vinden liuit oorsprong in deze eerste volksbijoenkomst rond de reliek an den H. Celsius. Op gelijke wijze ontplooide zicli een rijk godsdienstig leven op het z.g Mei veld te Munster, toen Egbert de relie ken van den 11. Scv«"..s uit Italië 'md laten overbrengen en de kerk van den H. Martinus tot collegiale kerk had verheven. Ook de collegiale kerk van den II. Paulinos Ie Trier schonk hij middelen van toestaan, zoodat de heilige diensten weer konden worden hervat In Metllach zette hij den onwaardigen abt Hetze) af, die zijn abdij mei kloos terschool al Ie zeer had verwaarloosd met behulp van den geleerden en vromen abt Liolfin en de abten Nithard en Remigms wist hij er een heilzame hervorming in ie voeren, Weldra stroomden uit alle kanten in Gallic de leerlingen toe, om daar met alleen in de gewijde, maar ook in de profane wetenschappen, zooals de wis- en sterrekunde, te worden onderwezen. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1934 | | pagina 2