Studiebenaodigdheden voor alle scholen F. A. TULP N.V. Middenstands-Bank Voor Studieboeken en Leermiddelen Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Geel Golf G. Kreijne, Hoogland h Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort mWHEEM?PDE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrljdag- micidag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden nnci />ulaanden' bu',cn Amersfoort f 1.10, franco per post, Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 4 Sept. 1934 ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentlEn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste jaargang - No. 45 Het luirlZij die cr ccn licblicn, hebben heel wal tv lijden, die cr neen hebben, geven bec! wal Ie lijden. Eon hiiive eeuw geleden. De I'hocnix Brouwerij in 1874 opgo "dit bij het station Itad al cene be langrijke uitbreiding ondergaan, liet hicib ouwe» was in Amersfoort vroeger een belangrijk middel van bestaan ge weest, dat door mededinging van elders zoo ongeveer verdwenen was. Bier was vroeger, toen men geen kolfle of thee kende, een volksdrank. Het slappe bier of scherbier, waarnaar deScherhierstraatnog haar naam dankt, werd door het volk veel gedronken. Nog ziet men aan de grachten groote gebouwen, wel veranderd maar tocli nog herkenbaar als oude brouwerijen. In 1884 had de drankbestrijding al vasten voet gekregen in de stad. Er bestond een afdeeling van liet afschaf- fersgenootschap met L. Siddré ais pre sident en D. Klerk als secretaris. Maar het stadsbestuur liet ook blijken, dat liet met dit streven eens was. Het ver gunningsrecht voor het schenken van sterken drank was voor de herbergen ingevoerd en bepaald op f20 voor iedere f 100 huurwaarde. Het gemeentebestuur zette er nog f5 op en gaf daarbij te kennen, dat dit te doen was om liet groot aantal tapperijen ie verminderen. De bedoe ling was goed. maar of men dat be reikt heeft door die ff).— valt te be twijfelen. liet blijkt echter hieruit da', men begrepen had dat men het drank misbruik, een pest voor zoo menig gezin, diende te bestrijden. Gelukkig is het misbruik in Amersfoort veel minder geworden. De Brandweer was goed ingericht. Er bit 'ond een brandcollege met den de wethouders en den hooid. had zeven spuiten, 15 grontc spuiten, geplaatst in de Langestraat, Breide-straat. Koningstraat, Singel bij hel Raadhuis. Singel bij het Weeshuis, 2kleine spuiten Langestraat en Breede- straat. De zaak was g.-.d opgezet in verschillende commissies, zelfs oproe pers voor de wijken zorgden voor een behoorlijke gang van zaken. Maar naast de officieele brandweer bestond er nog een Amersfoortsche vrijwillige brandweer met een bestuur B. A. van Ruyven, eere-voorz. en J.J. de Koning, voorzitter. Op 4 Januari 1884 brak er een lievige brand uit op de Appelmarkt, maar de vrijwillige brandweer was er J"-* spoedig bij en werkte voortreffelijk. Zij kreeg dan ook in de Amersfoortsche courant, een blad dat tweemaal in de week verscheen, een publieke hulde voor haar krachtdadig optreden en haar goed werk. De raadsvergaderingen, waarvan de eerste gehouden werd op 10 Januari 1884, waren niet zoo moeilijk voor B. en W., secretaris en raadsleden. Heeft men nu soms agenda's met 30 of 40 artikelen die uren en uren be spreking vorderen en vooraf zoowel herhaaldelijk bestudeering der stukken vragen als bespreking in de afdeelings- I Er bf 'ond een t burJ jester, de T' sc^r.iaris aan 'i 1 KANTOORBOEKHAMDEL langeslr. 65 to. Krommtstr. TEL. S26 Dan was er een Oikestvereeniging, ook een Amersfoortsche Harmonie, ter wijl men twee Scherm- en üyinnasliek- verecnigingen „Bienljes" en „Ajax" had Alles te samen genomen blijkt daar uit, dat men om den lijd van 1884 in algemeene ontwikkeling trachtte bij te blijven. Het garnizoen bestond uit huzaren, veldartillerie, genie en geneeskundigen dienst. Majoor-commandant was C. L. Doorman. vergaderingen, wil een raadslid zijn plicht volkomen betrachten, destijds hadden al de gemeente-maatregelen die verstrekkende (inantieele be- teekenis en zat men niet midden in een net van koninklijke en ministerieele besluiten, wetten en reglementen, waar mede absoluut rekening te houden is, wilde men een besluit goedgekeurd krijgen. Men had het in die eerste vergade ring over de hondenbelasting en dan, wat gewichtiger was, over de openbare lagere scholen. De openbare scholen hadden in dien tijd al bijzondere scholen naast zich gekregen, gesticht door de ouders, die met het neutrale onderwijs voor hunne kinderen niet tevreden waren. Er bestonden 1. Openbare school voor meisjes, Hoofd F. J. Deliucéc met 5 onderwij zeressen en 2 onderwijzers. 2. Openbare school voor jongens. Hoofd C. J. v. d. Nagel met 3 onder wijzers. Openbare tusschcnschool, Hoofd H W. de Heus met 3 onderwijzers en 2 onderwijzeressen 4. Openbare kostelooze school Koe straat. Hoofd v. d. f forst met 6 on derwijzers. ook avondschool. 5. Openbare kostelooze school Ko ningstraat, Hoofd J. Radersma met 3 mderwijzers. 2 onderwijzeressen in de handwerken, 1 onderwijzer gymnastiek. De bezoldigingen der hootden liepen 1200 lot 1800 gld. als maxima. Rijksnormaalschool, directeur J. W. de Heus met 9 leeraren, I leerares. 7. R. K. Normaalschool, directeur P. H. Krekclberg met 6 leeraren en 1 vacature. 8 Bijzondere school voor chr. Nat. onderwijs, Hoofd O. Gruneveld en 2 onderw. Hervormde Diaconieschool, Hoofd J. Verweij en een onderwijzeres, ook Zondagsschool. 10. Huisvlijtschool Muui:;uizenF519, It. Bewaarschool. Hoofd D. Klerk. 12. Fröbelschool. Hoofd C. Weijers. 13. Anna Pouwlowna bewaarschool, Hoofd H. M. Schermer en 2 onderw. 14. R.K.Paroch. Burgerschool, Hoofd P. H. Krekclberg en 1 onderw. 16 en 17. Roomsche scholen meisjes op het Singel en in de Muurhuizen. Men ziet dus dat het niet ontbrak aan scholen van allerlei aard. Ook de muziek werd druk beoefend, de Maat schappij van Toonkunst had hier een afdeeling inet een zangvereeniging. Uit den Omtrek Achteveld Onder leiding van den lieer M. E. van Daatselaar hield de Coöp. Boeren leenbank en Handelsver. „Achterveld" jaarvergadering. Medegedeeld werd dat zij, die gerst wenschen te dorschen, hiervan drie werkdagen tevoren moeten kennis geven aan de landbouw-crisis- organisatie. Aan de balans en verlies- en winst rekening der leenbank over 1933, ont- leenen wij het volgende aantal spaar boekjes 658, uitstaande voorschotten 1275917.68, overschot 1933 f 3292.05. Dit laatste bedrag is aan de reserve toegevoegd, zoodat de totale reserve bedraagt f44473.20. In den loop van 1933 werd omgezet aan veevoeder 6782133 K.G. tot een bedrag f311.148.22. In 1933 werden 2202094 eieren ont vangen waarvoor werd uitbet. f 52497.23 of gemiddeld per 100 stuks f2.60. Wegens vertrek van den heer P. Wijn tjes werd tot li- van de inkoop-com missie gekozen de heer Boersen. Hoogland Ten overstaan van notaris Knoppers werd geveild de boerderij „de Fok- kamp" aan de Bunschoterstraat. Perceel I, groot 2 17.88 H.A. Ingezet door W v. d. Brink te Hoogland voor 6.400.- Perceel II, groot 58.40 Are. Ingezet door A. van 't Net te Amersfoort voor 1450.- Perceel lil, groot 84 Aren. Ingezet door J. Roest te Hoogland voor f 1900. De massa werd na verhooging toe gewezen voor 19850.— aan A. de Lange te Woudenberg. Lurgerlijke stand. GeborenElisabeth, d. v. P. Steen kamer en E. v. d. Lee. Johannes heodorus, z. van O. N. v, Velsen en C. Boersen. Nicolaas Gijsberlus, z. van G. N. v. Velsen en C. Boersen. j OndertrouwdJ. Lagemaat en D. van de Burgt. Baarn Burgerlijke stand. GeborenHendrika Gijsberlha, d. van G. Tamboer en P. v. d. Broek. Tjalling Johannes, z. van T. A. Steen stra en F. Timmer. Wouterus Wil helmus Jacobus, z. van W. v. Asch en S. A. v. Romen. Cornells An- tonie, z. van den Hartog en J. Hop. Marten, z. van Z. Libbinga en A. Bosman. Getrouwd P. M. Kuijer en C. L. v. Hamersveld. H.J.W. Bal kenende en E. A. Kriek. Overleden E. Gruissing, geh. mei L. H. Held, 75 jr - G. Hol, weduwn. van Ch. S. van Groningen, 90 jr. Barneveld Naar aanleiding van de stijging der graanprijzen, waardoor de positie van den landbouw steeds moeilijker wordt, is door den gemeenteraad van Barne- eld met algemeene stemmen besloten :en telegram aan den minister van Economische Zaken te zenden var volgenden inhoud: „Door de stijging van de graanprijzen wordt de positie van den landbouwer die in hoofdzaak bestaat van de pluim- eehouderij en de varkensmesterij steeds moeilijker. Om deze reden vraagt de raad van Barneveld met den grootsten aandrang volledige compensatie van de graanrechten." Leusden De gemeenteraad van Leusden ver gaderde onder leiding van zijn voor zitter burgemeester Mr. J. K. H. de Beaufort. De gemeente-rekening 1933 werd voorloopig vastgesteld. De politiever ordening werd herzien overeenkomstig 't voorstel van B. en W. In de Com missie van Toezicht voor het Lager idfrwijs werd herbenoemd de heer van de Hengelin de vacature Pijpers werd benoemd de heer B. H. Hendriksen, in de vacature v. Her waarden de heer J. Wanner. Met algemeene stemmen werd, in plaats van wijlen Dr. Th. Th. Staal, benoemd tot gemeente-arts Dr. M. R. Braun. De najaarsschouw werd bepaald op 18 September. BERICHTEN UIT A MER8FOORT voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. 1/erwonnen Levenskracht vraagt uw steun. Herwonnen Levenskracht heeft een nieuw Sanatorium gebouwd. Niet een Sanatorium van houten keten. Neen.... Daar in de Eykensteinsche bosschen te Bilthoven is gebouwd een complex van gebouwen, modern doch sober, waar ter verpleging zijn opgenomen, honderden mannen, vrouwen en kin deren, die kuren en bidden om beter te worden, om hunne plaatsen in de laatschappij, als voKvaardigen te kun- en innemen. Met den bouw van dit Sanatorium is door de Kath. Arbeidersbeweging een grootsche daad gesteld. Zeker, al onze instellingen zijn er ten bate onzer arbeiders en hunne gezinnen. Maar er is maar één Herw. Levenskracht, welke speciaal hulp brengt aan onze zieken, welke door het monster de witte pest worden belaagd. En voor dit doel werd nimmer een tevergeefs be roep op uwe mildudigheid gedaan. En nu is ons beroep dringender dan ooit. Vooral nu, nu vele gezinnen kampen met de werkloosheid en vele kinderen als gevolg van ondervoeding, ten prooi vallen aan de vreeseiijke ziekte de tuberculose. Er zijn er zooveel die verlangend uitzien naar een plaats in ons Sana torium. De „wachtlijst" is zoo groot. De wachttijd duurt zoo lang. En daar om wederomons bloempje. Ons bloempje, hetwelk Zaterdag 8 September u zal worden aangeboden door vriendelijke verkoopers(sters). Stuur hen niet heen, alvorens uw offertje in de bus geworpen te hebben. Met uw offertje stelt ook gij een groot sche daad, helpt ge mede honderden mannen, vrouwen en kinderen redden uit de klauwen der T. B. C. Dankbaar zullen u zijn üe patiënten van Herw. Levenskracht, Het Bestuur van H. I afd, Amersfoort, N. DE JONG, Voorz. T. VAN DOORNIK, Secr. R. K. Oudersvereeniging. Evenals vorige jaren werden ook deze vacantie door de R. K. Ouders vereeniging uitstapjes voor families en voor kinderen georganiseerd. Na de boottocht naar Marken en Volendam, werd in de afgeloopen weken nog e fietstocht gemaakt via Wageningen Ede met bezoek aan verschillende speeltuinen, een uitstapje per tram naar Zeist, een boottochtje naar 't ljsselmeer en een wandeltocht in de omgeving met speeltuinbezoek. De ruime deelname bewijst, dat deze uitstapjes steeds in de smaak vallen en door velen als een welkome gele genheid worden aangegrepen, om er eens gezellig een dagje uit te trekken of om de kinderen onder vertrouwd geleide een dagje uit te sturen. F.n dat ze bij deze laatsten in de smaak val len, blijkt het best hieruit, dat 't mee- rendeel dergenen, die eens meegingen, bij een volgende gelegenheid steeds weer met glundere gezichten op het appèl verschijnen. Het zomerprogram i hiermede afge werkt het voor de deur staande win terseizoen brengt als eerste een fancy- fair en loterij tot versterking van de kas van het Moederfonds dervereeni- ging. het fonds, waaruit uitkeeringen aan de leden worder, gedaan, hoofd zakelijk bij gezinsvermeerdering, welke uilkeeringen toenemen met de grootte voor alle inrichtingen van onderwijs naar Boekhandel Langestraat 84 Teief. 528 Hebt U een Taxi of aulo noodig Amersfoort, van het gezin. Het bestuur vraagt reeds nu de aan dacht van leden en niet-Ieden voor deze actie. In 't bizonder zij erop ge wezen, dat men reeds nu zijn mede werking kan verleenen door 't beschik baar stellen van prijzen voor loterij en fancy-fair of steun in andere vorm, waartoe eenlge dames in de loop dezer maand bij U zullen aankloppen. Verder vertrouwt het bestuur, dat er ook onder de leden velen zijn bij wie deze dames mogelijk niet zullen aankloppen die ook voor dit doel iets zullen beschikbaar stellen, b.v. in de vorm van handwerken of anderszins. Zij vin den dan wel even gelegenheid dit aan een der bestuursleden mede te deelen. Het bestuur verzoekt en hoopt op veler steun en dankt bij voorbaat alle medewerkenden. De kwaliteitsbatterij voor Zaklantaarns Brandtjjd 8—10 uur rkrijgbaar bij: De Abdü van Egmond Door Dom. A. Beekman, Benedictijner Monnik van dc St. Paulus Abij te 3) Oosterhout. Kort voor zijn dood werd aan de kerk van Trier de Sint Servaas van Maastricht, haar wederrechtelijk ont nomen, weer door den keizer terug geschonken. Na een heilzaam en vruchtbaar be stuur van zestien jaar stierf Egbert der achtsten December 993: hij werd me veel sialic begraven in de kapel var den II. Andreas, door hem zelf aan de domkerk gebouwd. I. De geschiedenis van dc stichting der abdij van Egmond slaat in nauw ver band met die der eerste dagen van oude graafschap Holland, waarom tiet eenc niet zonder liet andere kan worden gesproken. Zelfs kan men zon der overdrijving zeggen dal bij de eerste allereerst in aanmerking de vier zoo genaamde „koningsoorkonden" en de „Vita s. Adelberti". De andere bronnen komen ter gelegener plaatse ter sprake. De koningsoorkonden zijn niet in hun oorspronkelijken staat tot ons ge komen, maar als copieën, die o.a. voor komen in het „Libers. Adelberti" (Boek van den II. Adelbertus) van de 12e eeuw, dat wc ecliter slechts uit een 'erschrilt uit de 15de eeuw kennen. De eerste oorkonde, gedateerd 1 Aug. !9 en onderteekend door keizer Ar- nulfus, kleinzoon van Lodewijk den üuitscher, die Oost-Francië had ge- erfd, maar aan wiens gebied in 879 geheel Lotharingen waarin Kenne- merland was gelegen. was toege voegd. is de giftbrief aan zekeren graal Gerulfus gericht. Deze Gerulfus had in dienst gestaan van den Noorman Godefridus. die door Arnulfus' oom. Keizer Karei den Dikke, hij verdrag van 882 was begiftigd met goederen in West-Friesland. De vijan- graven van het llollandsche huis de dige barbaar had deze edelmoedigheid abdij in het midden van de belang-1 beloond met zijn landgenooten toe te stelling stond. i staan vanuit Kennemerland als basis De abdij is van dat gravenhuis de strooptochten te ondernemen, waardoor geschiedschrijver geworden. Uit de bij de bevolking, die daar vcrscluikke- documenten van haar archief, dat hc- lijk onder leed. ccn diepgrondige haat laas nog niet grondig is bestudeerd, moeien we zoowel de historie der abdij als van liet graafschap opdiepen. Van de bescheiden, die Ier onzen beschikking staan, komen voor de ge schiedenis van den oorsprong der abdij tegen hein oplaaide. Toen Godefridus nu zijn gebied ver liet, om mei den keizer over wijngaarden Ie Coblcnz Ie onderhandelen, maakte graal Everhard van Hameland. wiens goederenj door den Noorman ontnomen, van de gelegenheid gebruik, Inoemd. den aartsvijand verraderlijk uit den weg te ruimen. Als loon voor zijn mede werking bij dit luguber bedrijf, ontving Gerulfus de goederen in bovengenoem- den giftbrief vermeld. Het terrein strekte zich uit rond Haarlem, vanaf den Rhijn tol aan Svithardoshaga. Omdat deze laatste plaats niet met zekerheid is te identificeeren, kan niet woiden aangegeven, hoe groot het bezit was. Egmond wordt niet genoemd, maar daaruit mag niet worden opgemaakt, dat het gebied zich zoo noordelijk niet uitstrekte; immers het belangrijke Kerk- fort, dat zich daar volgens de „Vita s. Adelberti" (Leven van den H. Adel bertus) bevond en dat men verwachten zou in de oorkonde aan te treffen, werd door de Noormannen vernielden kan zeer wel nog niet zijn opgebouwd. De tweede oorkonde is in de copieën gedateerd op 863, wat ofwel een schrijf fout moet zijn, een geringe wijzi ging in hel Romeinsch cijferschrift is daartoe slechts noodig, of later door een onwetende is bijgevoegd. Algemeen wordt aangenomen, dat de datum 922 behoort te zijn. Karet de Eenvoudige, die in 911 bij zijn gebied West-Franciü geheel Lotharingen had weten te voegen, geeft hetzelfde land in de eerste oor konde genoemd, met nog andere stuk ken lot in Zeeland toe aan zekeren Dirk, denkelijk den zoon van Gerulfus, in erfelijk leen. Met name wordt ook de „ecclesia(m) videlicet Ekmunde" als ii I strategisch punt in hel Noorden ge- De beide laatste oorkonden, geda teerd 868 wat 969 moet zijn en 985, geven een opsomming van nog enkele giften. De laatste, aan Dirk II, zoon van Dirk I, gericht, bevat de in teressante mededeeling, dat de schen king is gedaan „ob votum et ainorem dilectae genitrias, nostrae Thophanae videlicet lmperatricis Augustae necnon et interventu Fidelium nostrum Ekberti Trevirensis Ecclesiae venerabilis Ar- chiepiscopi, ac Neopotis nostri Henrici Baiorum Ducis". I enkele namen, hier genoemd, zullen we even blijven stilstaan, omdat zij ons denkelijk den sleutel leveren van den Grieksch-byzantijnschen in vloed, waarvan sommige kunstwerken der Egmonder abdij blijk geven. Ekbertus, aartsbisschop van Trier, man van buitengewone beteekenis ook op het gebied van kunsten en weten schappen, was de zoon van graaf Dirk II en eenigen tijd kanselier van Keizer Otto II. Blijkbaar onderhield hij nauwe betrekkingen met het keizerlijk hof. Theophana, zeer waarschijnlijk de doch ter van Romanos II, keizer van het Oost-Romeinsche rijk, was Otto's ge malin. In 893 weduwe geworden, werd zij regentes over den jeugdigen Otto lil. Hoewel haar invloed op de ver spreiding der Byzantijnsche kunst dik wijls wordt overdreven, mag deze toch niet geheel worden geloochend. De „Vita s. Adelberti" zal ons nader bescheid geven over de oudste ge schiedenisder Egmonder abdij. Ze werd geschreven door Ruotbert, oud-leerling van de kathedrale school te Reims en monnik van het klooster te Mettlach bij Trier, die omstreeks 985 door Ek bertus, Aartsbisschop, ten einde de noodige gegevens te verzamelen, naar Egmond was gezonden. Adelbertus was een der elf gezellen, die met den geloofsprediker Wiltebror- dus in 690 vanuit Engeland naar Frankenland waren overgestoken daar het Evangelie ie verkondigen. Al spoedig vinden we hem in Kenuemer- land, waar hij tot aan zijn dood toe vertoefde. In Egmond werd hij begra ven. denkelijk door de zorgen van zijn vriend Eggo. dien hij daar dikwijls bezocht. Deze ook moet het initiatief hebben genomen, op het vereerde graf een kleine kerk te bouwen. Over deze kerk nu was sprake de tweede Koningsoorkonde. De op gravingen door prof. dr. J. Holwerda eerst gedeeltelijk in 1920. vier jaar later volledig uitgevoerd, hebben aan getoond, dat het kerkje in het midden van een langwerpig veld met afgeronde hoeken geplaatst, door een muur er gracht was omgeven. Hier in het noor delijkste punt van het gebied, lag dus blijkbaar een fort. waarin een bezetting was geplaatst ten einde de poort van het graafschap zoowel legen de Noor mannen als tegen de Friezen te kunnen beschermen, voldoende reden, om het overigens onbeduidende kerkje ïn|den giftbrief te vermelden. Toen Ruotbert Egmond bezocht, was Adelbertus alreeds bijna twee-en-een- halve eeuw geleden naar een beter leven overgegaan. Desondanks was de herinnering aan den vromen monnik levendig gebleven. Er had zich name lijk ter plaatse een cultus ontwikkeld en dit was de belangrijkste ontdekking, die kon worden opgeteekend. Immers, het was in de middeleeuwen bij het opstellen van een levensbe schrijving [geenszins de bedoeling om. zooals onze tijd bij voorkeur tracht te doen. een zielkundige taak, zelfs al zou een uitvoerig dagboek ter beschik king slaan, want wie kent zichzelf? Evenmin gaf men een opsomming van de opeenvolgende levensgebeurtenis sen. Wat men nastreefde was den heilige te doen kennen als gemeenschaps- mensch en dan op de eerste plaats als gemeenschapsmensch in geestelijken zin. Als men de beteekenis daarvan wil beseffen, moeten de Paulinische be schouwingen over het leerstuk der ge meenschap in Christus, in de brieven van den Apostel neergelegd, worden gekend, De gansche middeleeuwsche cultuur staat in het teeken dier leer. Omdat nu in die eeuwen het gods leven niet van het maatschappelijke was gescheiden, dit integendeel door drong en er richting aan gal, kwam noodzakelijkerwijs die geest in uiter lijke belevingen naar voren. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1934 | | pagina 1