Studiebenoodigdheden voor alle scboleo F. A. TULP N.V. Middenstands-Bank Voor Studieboeken en Leermiddelen ra. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 antoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort mL«Mn0Dlverschi'nt elken Dinsdag- en Vrljdag- middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden nnlt ie.Jnaandcn: bui,en Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen elken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 18 Sept. 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiCn moeten Dinsdag en Vrijdag vddr 8 uur In den morgen z|n bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 49 Een jeugd zonder geloof, zonder God en zonder altaren, bereidt ons een volk zonder loom en zonder wel. Binnenland Provinciale Staten van Utrecht. De Provinciale Staten hebben be noemd tot grittier der Staten Jlir. Mr. lil. M. van Asch van Wijck, admini strateur der Provinciale Ciriffie van Noord-Holland. De nieuwe grittier werd in 1888 te Utrecht geboren en promoveerde aldaar i°' 19°13°r ^echlswelcnschaPPen Uit het Gooi. Velen die het Gooi kennen, weten dat nabij Blaricum zich een vrij hooge berg bevindt, welke den naam Tafel berg draagt. Vroeger bevond zich op dezen berg een tafel met de namen van de 38 plaatsen, welke men vanat den berg zien kon. De laatste jaren is het uitzicht vanaf den berg zeer beperkt geworden door den uitgroei van houtgewas in de om geving. Meermalen zijn er dan ook stemmen opgegaan om dit uitzicht tc verbeteren en thans zijn hiervoor plannen gemaakt door architect Hamdorff te Laren. De verbetering zal geschieden door op liet plallorm van het reservoir van het Provinciaal Waterleidingnet, dat zich op den Tafelberg bevindt, een belvedère aan te brengen, waarvan de vloer ongeveer 5 Meter honger zal lig gen dan het tegenwoordige uitzicht- niveau. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei. Omtrent een wijziging van het be- vrachlingsrcglement t.a.v. van een hef fing van 2 pet. voor de vaste relatie schippers. waartoe liet Depart, en de Bevrachtingscommissie advisceren, be sloot de Kamer zich lot nader onder zoek omtrent de ii judmg van andere Kamers, lot de volgende zitting te beraden. Tot leden der Bevrachtingscommissie werden herbenoemdM. D. J. Gerrit sen, Amersfoort, tevens voorzitter. B. den Herder. Harderwijk, W.H.Meijer, Rhenen en S. van Vollenhaven, Amers foort, en resp. als hun pl.v.C. Boe- schoten, Amersfoort, L. Groen, Harder wijk: D. Vliek, Amersfoort en H. de Graaf. Nijkerk. T.a.v. de verruiming van Zondags- verkoop ingevolge de nieuwe winkel sluitingswet besloot de Kamer, om aan de betrokken gemeente-besturen als haar meening tc kennen te geven, dat in de huidige crisis-omstandigheden voor dit district geen bijzondere reden aanwijsbaar zijn, waarop maatregelen als deze zouden zijn te baseeren zol der meer. De Kamer zal zich tot het beslui der P.T.T. wenden met de vraag, ol de incassokosten op postquitanties voor de kleine bedragen verlaging kun nen ondergaan. Omtrent het al of nie steunen van het comité „Wegenplan rondom Amersfoort", zal de verkeers- commissie voor de volgende zitting advies uitbrengen. De Kamer zal zich bij de Regeering verzetten tegen een door de algemeene Ned. V.V.V. geopperde idee, om via het Handelsregister een extra heffing ten bate van het vrecmdelingverkei in Ie voeren. Aan het gebouw der Kamer zal een kleine wijziging aangebracht worden, ten gerieve van de ontvangst v publiek. Voor dc huismoeders. In vele plaatsen heeft men de ge woonte auto-tochten tc organisecren voor ouden van dagen. De R.K. Vrou wenbond te Bussum heeft echter iets anders bedacht. Men heeft daar een autotocht georganiseerd voor hen, die hier moeilijk toe komen, doch die een uitstapje zeer zeker verdienen. Het zijn de moeders der groote gezinnen. Moeders met minstens vijf kinderen kwamen hiervoor in aanmerking. Ne gentien autobezitters hadden hun wa gens beschikbaar gesteld en niet min der dan 8ti moeders werd een genoeg lijke middag bereid. Niet alleen werd een heerlijke tocht door het schoonste gedeelte van het land gemaakt, doch door de goede zorgen van velen wer den dc moeders bovendien onthaald. Dc moeder van het grootste gezin, een moeder van 15 kinderen, werd een mooie doos bonbons geschonken. KANTOORBOEKHANDEL Zorgen. De deelen, die thans het departe ment van minister Slotemaker samen stellen, vroegen tezamen in 1914 van de Staatsbegrooting nog geen 5 millioen. Voor dezelfde doeleinden heeft de he- grooting van 1934 100 millioen meer gevraagd; in 20 jaar tijd. Daarbij zijn rond f 00.000.000 in verband met de 'crkloozenzorg, maar de andere f40 millioen zijn toch nog aldus verdeeld: ior aibeidersbescherming f 1.000.000 eer voor arbeidersverzekering f28 iilluen meer, voor volksgezondheid f2.000.000 meer en voor woningvoor ziening f9.000.000 meer. De minister moest dezer dagen er kennen, dat wij zoo niet kunnen verder gaan en dat het de grootste moeite zal kosten om liet bereikte zooveel doenlijk in stand te houden. Rhenen. burgemeester der gemeente Rhenen is benoemd G. C. D. d'Aumale, baron van Hardcnbroek, nu burgemees ter der Friesche gemeente Doniawerstal. Ungestr. 65 t.o. Krommeslr.TEL 326 BERICHTEN UIT v.qrV AMERSFOORT Gemeente-begrooting 1935. De publicatie van de gemeentebe- grooting voor het jaar 1935 is thans gevolgd door eene financieele nota, waarin onder meer nader wordt aan gegeven hoe de ruim honderd duizend gulden vermindering van inkomsten tengevolge van diverse regeerings- maatregelen kunnen worden gevonden. Wenscht Gij besparing? LAAT ONS dan Uw agenda'; VERVAARDIGEN Desgcwcnscht IN NIEUWE SPELLING. "ok gelegenheid lot het aanleren van de nieuwe spelling. ..llcen ol in clubjes. pc- en Copieer-inrichting VITESSE E. M. V HAMERSVELD KON. WILHELMIN ASTRAAT 10 Naar Argentinië. Zaterdagmiddag is het stoomschip „Flandria" uitgevaren naar de Argen- lijnsche hoofdstad Buenos Aires. Onder de passagiers bevond zich ook de Ne- dcrlandsclic delegatie, die de reis aan vaard heeft om het Eucharistisch gres Ie Buenos Aires bij te won Onder de Nederlanders bevonden zich mgr. J. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht; mgr. dr. G. Lemmens, Bis schop van Roermond en mgr. dr. B. Eras, procurator van het Episcopaat te Roine. Verder maken deel uit van de dele- ilie pater F. L. Duynstee. pater D. Schelstraeten en L. A. P. M. van den Broeke. voorzitter van het gezelschap van den Stilien Omgang. De laatste drie zullen op de vergadering der Ne- derlandsche sectie inleidingen houden. Jaarwedde van Gedeputeerden. In de vergadering der Prov. Staten n Utrecht, kwam aan de orde, de regeling der jaarwedde van Ged. St. Het voorstel was de jaarwedde ingang van 1 October a.s. te verlagen mét 5 pet. en nader vast te stellen op 14750 per jaar. De heer Lustig was van meening, dat de voorgestelde verlaging niet ver genoeg gaal. De heer Suring, voorzitter Slatencommissie die de verlaging met 5 pet. heelt voorgesteld, heeft den in druk, dat men wat al te veel verband legt tusschon deze verlaging en de korting, welke is toegepast op de pro vinciale ambtenaren. Bij Gedeputeerden echter gaat het er om den nieuwen toestand te beschouwen en in verband daarmee de jaarwedde nader tc bepa len. Spreker herinnerde aan dc motie ven, welke er vroeger toe hebben ge leid het salaris op f5000 te bepalen, waarna hij verzekerde, dat diezelfde maatstaf is aangelegd voor het voorstel thans. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxccr-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 Maag-Tabletten 75 ct. Apotli. en Drogii Uit het gemeente-fonds ontvangt de gemeente f 29000 minder dan het be drag waarop zij aanspraak kon maken. Bovendien heeft dc Regeering het voor nemen gedurende 10 jaren telken jare ongeveer f30.000 minder aan de ge meente uit te kceren. De uitkeering die eerst f 523.030 bedroeg, loopt dus na verloop van eenige jaren terug tot ongeveer f219.000. Dc gemeente moet maar zien hoe zich te redden. Was het hierbij gebleven dan zou het nog wel gegaan hebben, omdat het sinds jaren streven naar zuinig beheer, de gemeente-financiën en spe ciaal de bedrijven, kerngezond hebben gemaakt. Maar daar komt het in te stellen RijksWerkloozeniondsmet een regeling n financiën die van de gemeente tto t 100 000 vergt. In de financieele nota van Burge meester en Wethouders wordt dan aan gegeven op welke wijze dit beduidende bedrag kan worden gevonden, Door het Woningbedriji een mindere uitgaat van 11600.—. den Reinigingsdienst minder 2840.-. den Reinigingsdienst een hoo- gere ontvangstraming wegens het ver- 'sselen van privaattonnen 17000.— Het is voorts mogelijk het buizen- recht voor gasfabriek en waterleiding 10 cer.t per strekkende meter (125 en 110 K.M.) te verhoogen, waardoor meerdere ontvangst van I 23.500. verschillende posten der ge- meentebegrooting zijn nagegaan en leverden ten bedrag van f 20.785. In het ontwerp der begrooting 1935 n de salarissen en loonen opgeno- en. zooals zij thans zijn vastgesteld. Iks in afwachting van het overleg et de organisaties over een voorstel van 16 Februari 1934. Ingevolge een opdracht, gedaan in de vergadering van de Centrale Commissie voor Ge organiseerd overleg van 5 Maart 1934, ontvingen B. en W. van haar een schema. Alvorens in beoordeeling daar- te treden hebben zij laten bere kenen, welk bedrag volgens de voor gestelde regeling zou moeten worden betaald en daarbij is gebleken, dat voor 1935 een meerdere salarislast van rond 1 16 600.— op de gemeentehuis houding inclusief de bedrijven zou drukken. Het voorstel, zooals dit oorspron kelijk door B. en W. aan het G.O. is aangeboden, zou een mindere salaris last geven van rond f20.800, zoodat vergeleken bij dat voorstel de meerdere last 137.400 bedraagt. Een voorstel, dat f 37.400 minder bezuiniging geeft dan oorspronkelijk gedacht, kan niet in gunstige over weging worden genomen, zoodat het voorstel niet is te aanvaarden. B. en W. schreven daarom aan de Commissie, dat een regeling dient te worden gesteld, waarbij rekening moet worden gehouden met een korting op den totalen salarislast, ongeveer overeen komende met het bedrag, dat bereikt zou worden met het oorspronkelijk voorstel van 16 Febr. 1934, waardoor ten bate van de gemeente-huishouding kan worden gevonden f 13.000. De verbetering van de Stationsstraat en de Snouckaertlaan vervalt. De moei lijkheden in dc financiën laten dergelijke uitgaaf niet meer toe, v door de begroeting wordt ontlast met f 18.300.-. De raming der straat- en rioolbelas ting voor 1935 kan worden verhoogd met f5000. Er is dan 192.025.— gevonden. Ongedekt blijft dan nog f 8,445. waarvoor de mogelijkheid van conversie van geldleeningen wordt overwogen. De financieele moeilijkheden dringen er voorts toe noodzakelijke uitgaven steeds zoo spoedig mogelijk af le wik kelen en dus geen lasten op de toe komst te leggen. Door de maatregelen der regeering, met als gevolg een belangrijke vermin dering van ontvangsten, is het niet mogelijk eenige toezegging te doen. Het zal noodig zijn, elk buitengewoon werk steeds afzonderlijk te toetsen aan de mogelijkheid van financiering der aflossingen in de toekomst. De raming van het presentiegeld, toe te kennen aan de leden der stem- bureaux wordt verlaagd van f 7.50 tot f5.—. De subsidie aan de Volksuni versiteit moet vervallen. De toekomst is voor de gemeente- financiën vol zorg en het zal daarom noodig zijn ook ten aanzien van de productieve bedrijven een zeer zuinig beheer te voeren, waarbij van verlaging van tarieven geen sprake kan zijn. Op de adressen van Koffiehuis-, Res tauranthouders en Slijters, houdende verzoek, verlichting te brengen in de Personeele belasting, kunnen B. en W. geen gunstig advies uitbrengen, omdat elke verlaging van belasting in den tegenwoordigen tijd door den toestand der gemeentefinanciën moet worden afgewezen. Door de regeeringsmaatregelen in zake belastingheffing wordt in enkele gevallen den belastingdruk geringer. Het meerendee! der aangeslagenen zal echter meer moeten betalen. Verlichting van den belastingdruk is alleen mogelijk wanneer de kosten in wcrkloozen-zorg gaan verminderen. Waar de gemeente tengevolge van de Rijkswetgeving zeer beperkt is in de vrijheid belastingheffing, moet de personeele belasting weer worden ver zwaard. Ten slotte is men er ten Raadhuize weerwil van alle tegenslag er toch reeds in geslaagd nu reeds een slui tende begrooting voor 1935 te kunnen presenteeren. Er zijn nog maar enkele gemeenten van de grootte van Amers foort, die dat nu reeds bereikten. Het is zeer goed mogelijk dat later nog weer maatregelen zullen noodig blijken om nieuwe tekorten op te vangen. Want het belastbaar inkomen daalt over de geheeie linie onrust barend, terwijl de financieele gevolgen werkloosheid en crisis-toestanden gemeente steeds {zwaarder gaan drukken. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 Telefoon no. 304 en 097 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. Vereeniging Katholiek Amersfoort. De Afgevaardigden van "„Katholiek Amersfoort" worden uitgenoodigd tot bijwoning van de Vergadering op Maan dag 24 September a.s. des avonds te kwart na acht in de bovenzaal der Werliedenvereeniging „St. Joseph", L. Vrouwestraat, ter behandeling van de rolgende agenda: I. Opening. 2. Notulen. 3. Bespre king concept Huishoudelijk Reglement. 4. Bespreking winterprogramma (even tueel: een sociale Zondag; défiléinter- paroch. propaganda-jeugüdag; samen stelling Gids voor Kath. Amersfoort; idem R.K. Bevolkingsregister). 5. Rond- raag. 6. Sluiting. De afgevaardigden gelieven wel zorg te dragen, dat indien zij zelf verhin derd zijn te komen, deze uitnoodiging tijdig ter hand worde gesteld aan hun plaatsvervanger(ster). Iedere Vereeniging zij wederom ver tegenwoordigd. „Tijdig aanwezig" waarborgt „tijdig tar huis"! Concept Huishoudelijk Reglement van de Algemeene Vergadering. Art. 1. Samenstelling. In deze aangesloten vereeniging wordt op de algemeene ledenvergadering een Katholiek vertegenwoordigd Indien die vereeniging 50 leden of minder telt door één afgevaardigde; indien die vereeniging 51—100 leden telt door 2 afgevaardigden en verder per 100 leden of gedeelte daarvan een afgevaardigde meer. Beslissend is het aantal leden op 1 januari van het ioopende jaar. Iedere afgevaardigde brengt één stem uit. geven hun verlangen daar toe te kennen aan het bestuur. Door de goedkeuring van het be stuur is de oprichting geschied. Het bestuur heeft de bevoegdheid bepaalde leden in te lijven bij een groep ot deze daaruit te weren. Iedere groep heeft de bevoegdheid de Katholieke actie op haar speciaal gebied te bevorderen onder toezicht van het bestuur. Art. 5. Werkwijze. De afgevaardigden van de bij de groep aangesloten vereenigingen wijzen een groepsbestuur bestaande uit drie tot zeven personen aan, te kiezen [uit de leden der lot die groep behoorende vereenigingen. Het groepsbestuur en de vergadering van afgevaardigden in het eerste lid van dit artikel bedoeld wenden alle wettige middelen aan ter bevordering van de Katholieke Actie op het spe ciaal gebied der groep, alles onder toezicht van het bestuur van Katholiek Amersfoort. Van hel Bestuur. Art. 6. Verkiezing. Aan het hoofd van Katholiek Amers foort staat een bestuur van minstens vijf en hoogstens dertien leden. De algemeene ledenvergadering wijst hoogstens zeven bestuursleden aan, Iedere groep heeft één vertegen woordiger in het Bestuur. De vergadering van afgevaardigden in het tweede lid van art. 5 bedoeld wijst den vertegenwoordiger der groep in het Bestuur van Katholiek Amers foort aan bij voorkeur wordt daartoe aangewezen een lid van het groeps bestuur. Art. 7. Aftreding. leder jaar treedt de helft der bestuurs leden af volgens rooster bij loting vast te stellen. Art. 8. Werkzaamhede De voorzitter leidt de algemeene ledenvergaderingen en de bestuurs vergaderingen. De secretaris houdt de notulen dezer vergaderingen en doet daarvan voor lezing in de eerstvolgende vergadering. De penningmeester voert het finan- tieel beheer. voor alle inrichtingen van onderwijs naar Boekhandel Langestraat 84 Telef. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Van de contributie. Art. 9. De contributie der leden be draagt: indien de vereeniging 50 leden of minder telt minstens f5.— p. jaar; 51 tot 100 leden telt minstens f 10.— per jaar; 101 tot 200 leden telt min stens f 15.— per jaar meer dan 200 leden telt minstens f 20 per jaar. Wijziging van het Huish. Reglement. Art. 10. Wijziging van dit Huishou delijk Reglement kan alleen geschieden met *-3 der stemmen in een daartoe met opgaaf der voorgestelde wijzigin gen bijeengeroepen algemeene leden vergadering. Zij treedt niet in werking dan nadat daarop de Bisschoppelijke goedkeuring is verkregen. Het tweejarig zoontje van familie van D. in de Birkt is bij het spelen rondom het huis in een sloot geraakt en verdronken. Aangevoerd werden 42 wagens kaas tezamen wegende 10,500 K.G. Prijzen f 16.50-jf 22.- per 50 K.G. Handel Een jonge zwerver werd aange houden die een partij suikerboonen had geplukt uit een tuin aan den Hoogeweg. Een 17-jarig jongmensch viel van het hek bij 't sportterrein Birkhoven. hij brak zijn linkerarm en is naar het ziekenhuis „de Lichtenberg" overge bracht. Zondagavond ontstond een vecht partij in de de danszaal van Bakhuis aan de Weverssingel. Een man was bloedend verwond aan het hoofd en zoo had men hem de straat opge- kegeld. Om weer binnen te komen sloeg hij eenige ruiten stuk. De particuliere Fröbelschool, voort zetting van de opgeheven gemeentelijke Fröbelschool ving haar cursus begin September aan met 95 leerlingen. De leiding van de school werd op gedragen aan Mej. Hellemans. Tot nieuwe leerkrachten werden benoemd de dames Starink te De Bilt en Van der Wey en Hertstein, alhier. Als kweekelinge werd tot de school toe gelaten Mej. I. jonker. De Statuten der Vereeniging zijn, bij Koninklijk Besluit goedgekeurd. Men wordt er aan herinnerd, dat op Woensdag 19 September a.s. inde Schouwburgzaal Amicitia de N.V. Ver. Rott. Hofstad-Tooneel, Dir. Cor van der Lugt Melsert een buitengewone vertooning geeft van Brusse's „Boefje" waarin Mevrouw Annie v. d. Lugt Melsert van Ees voor de 475e maal de lotgevallen van de hoofdpersoon uit Brusse's boek uitbeeldt. De goed geslaagde tuinbouwten toonstelling werd Zaterdagavond ge sloten door den voorz. P. v. Straalen, die het succes dankte aan de prettige samenwerking van meerdere vereeni gingen. Spr. hoopte, dat dit succes ook zou doordringen tot het maat schappelijk leven. Namens de bloemis ten dankte de heer Kortbeek, die het optimisme van den voorzitter prees en hem daarvoor hulde bracht. De ten toonstelling trok 1800 betalende be zoekers. Art. 2. Jaarvergadering. Telken jare wordt in de maand Sep tember de jaarvergadering gehouden. Op die vergadering brengen Secre taris en Penningmeester hun jaarver slag uit en wordt in de vacatures in het Bestuur voorzien voorzoover zulks door de vergadering moet geschieden, Van dc Groepen. Art. 3. Soort en aan De leden kunnen zich telkens onder goedkeuring van het bestuur in de na volgende groepen aaneensluiten; t. Godsdienstige groep. 2. Charitatieve groep. 2. Cultureele groep. 4. Maatschappelijke groep. 5. |eugdgroep. 6. Andere groepen, die door het bos,uur nuttig worden geacht. Me| f Q Nonkc, „„„„esse Art. 4. Oprichting en der afdeeling Amersfoort van Het Ne- bevoegdheid. derlandsche Roode Kruis, is de medaille De leden, die een groep wenschen I voor 20 jaar trouwen dienst toegekend. In de laatst gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel werd den concurrentiestrijd tusschen gas- en electriciteitsbedrijven ter sprake ge bracht, waarbij de particuliere instal lateurs geheel op den achtergrond komen, doordat zij geen enkel appa raat meer kunnen verkoopen als gevolg van de faciliteiten, welke deze over heidsbedrijven aan de afnemers geven. In de provincie Utrecht werden in 2 jaar tijd een kleine 3000 gaskook- installaties geleverd. Deze zaak zal nader worden bezien, daar het hier niet alleen een districts- doch een nationaal belang is, zoodat de Vereeniging van Kamers van Koop handel daarin betrokken behoort te worden. Op Donderdag 28 Sept., aanvan gende des morgens om 10 uur, wordt je Spoorweg-wagenwerkplaatsen den Soesterweg een verkooping van afvalhout gehouden. Gcmecntebegrooting 1935. De gemeenteraad zal de ingediende gemeente-begrooling in de atdeelingen behandelen op Woensdag 26 en Don derdag 27 September.

De Eembode | 1934 | | pagina 1