voor alle schob F. A. TULP Taxidienst Voor Studieboeken en Leermiddelen Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 r V Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort mvti£EMB0DE verschiinl «"fen Dinsdag- en Vrijdag- mmdag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per arie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per Post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 25 Sept. 1934 ADVERTENT1ÊN 25 cent per rege.. Billijke tarieven voor handel en nflverheld bfl geregeld adverteeren Advertentlifn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur fn den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Achtenveertigste Jaargang - No. 51 Iedere Christen is als groote geboren, want hij is geboren voor den hemel. Een gedenkwaardig iubllé. Het Retraitenwerk der Paters Redemptoristen. In Juli 1935 zullen de relraitenhuizet. Ie Amersfoort en te Noordwijkeihout een gedenkwaardig jubilé vieren. Zij zuilen dan den dag gedenken, waarop aldaar voor 25 jaren het zoo heilzame werk der relraiten onder de leiding der Paters Redemptoristen aanvang nam. Ongetwijfeld zal deze gebeurtenis door tienduizenden in den lande wor den meegevierd. Amersfoort zal dan aan ongeveer honderd duizend mannen en vrouwen de groote weldaad der retraite hebben geschonken; het veel kleinere huis te Noordwijkerhout aan ruim 70.000 personen. Maar ook de Paters zullen dat jubilé met groote vreugde kunnen vieren. Al is er in de geschiedenis van Noord wijkerhout een tijdvak waarin zij niet de leiding hadden van dit huis, toch vertegenwoordigt het werk in Amers foort en Noordwijkerhout verricht, een voornaam deel van een belangrijk apostolaat, dat zij in Nederland uit oefenen. Immers drie van de vijf Bisdommen hebben het relrailenwerk aan hun zor gen toevertrouwd, in het Aartsbisdom Utrecht besturen zij de retrailenhuizen te Amersfoort en te Zenderen; in het Bisdom Haarlem de huizen te Noord wijkerhout en te Bergen; in liet Bisdom Breda het rotraitenhuis van Seppe. Mannen en vrouwen van allerlei stand nemen aan hun relraiten deel. Ondanks de slechte tijden zien zij het getal hunner retraitanten steeds stijgen. Mogen deze feiten op zichzelf reeds voor hen een bron zijn van groote vreugde, nog meer reden daartoe heb ben zij. omdat zij door het retraiten werk te behartigen een deel ver vullen van de taak hen door hun stichter, den II. Alfonsus. opgelegd. Deze toch stichtte zijn Congregatie, opdat zijn volgelingen door hit geven van missies en relraiten de zielen aan de vruchten der verlossing zouden deel achtig maken. Zelf was de tl. Alfonsus een groot ijveraar voor de relraiten. Reeds de eerste kloosters, welke hij Inl736e.v. jaren in Italië stichtte, liet hij ais re- traitenhuizen inrichten. Duizenden heb ben aan zijn relraiten deel genomen. En zoo begon in de achticnde eeuw in Italië dat zoo heilzame werk der relraiten, dat de Paters Redemptoristen, naarmate zij zich over de wereld ver spreidden, ook in andere landen met voorliefde hebben behartigd. Binnenland Winkelsluiting. In de Kath. Middenstandscourant lezen we het volgende over do ver ruiming van de verkoopgelegcnheid I KANTOORBOEKHANDEL Ungestr. 66 t,o. Krommcstr. TEL. 326 op Zondag „Terwijl wij deze regelen schrijven, is men in talrijke gemeenten bezig, zich te beraden over de vraag of en zo ja in hoeverre gebruik zal worden gemaakt van dc bevoegdheid, welke de gewijzigde Winkeisluitings- aan de gemeentebesturen geeft, 'oor enkele branches te verruimen de duur, waarop de winkels Zondags geopend mogen zijn. Zoals bekend, schrijft de wet voor, it over de desbetreffende regelingen vooraf de betrokken bedrijfsgenoten moeten worden gehoord. Eerst daarna kunnen die regelingen worden vastgesteld en uitgevoerd. Welnu, wie kennis neemt van de desbetreffende voorstellen, zoals deze tot dusverre zijn gepubliceerd, alsmede van de toelichtingen, die daarop door de betrokken colleges van B. en W. zijn gegeven, die komt al spoedig tot de bevinding, dat de diverse gemeente besturen vermoedelijk in vrij sterk uit eenlopende zin en in verschillende mate gebruik zullen maken van dc hun ver leende bevoegdheid. Zelfs lijkt het geenszins uitgesloten, it in sommige gemeenteraden lang en breed en warm zal worden gedebat teerd over de vraag, of In de betrokken gevallen de gegeven bevoegdheid wel op wettelijk toelaatbare wijze wordt gehanteerd. Docli hierover zullen we thans niet nader spreken. We wensen alleen eer. kort woord te zeggen over de „principiële" zijde der toegestane wettelijke vetruiming zelf, aangezien ook deze thans ander maal in duscussic blijkt te worden gebracht. En dan beginnen we met voorop te stellen, dat elke verruiming van de Zondagsverkoop door ons slechts met levendige tegenzin wordt aanvaard. En dat we ons daarbij niet anders neerleggen, tenzij door de nood der omstandigheden daartoe gedwongen. Dit vooropgezet, wensen we hier met nadruk vast te stellen, dat de thans ■an kracht geworden wijzigingen der Winkelsluitingswet „principieel" niets aan de oorspronkelijke wet hebben ver anderd. Wat toch is het geval V In de oorspronkelijke wet was aan ■mmige detailhandelsbranches toege staan op Zondag gedurende enkele de winkel open te houden, t was geschied om redenen in hoofdzaak ontleend aan het belang der betrokken lakken van bedrijf. Welnu, wat heeft op dit punt ons gebracht de gewijzigde Wmkelsluilings- NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per K,M Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 wet? Als reeds lange tijd door nog een paar andere branches was geklaagd, dat ook zij dringend behoefte hadden aan enige uren Zondagsverkoop, en als weer een andere branche betoogde, dal de reeds toegestane Zondagsver koop noodzakelijk uitbreiding behoefde, liet Minister Verschuur terzake een onderzoek instellen. Met het resultaat? Dat op grond der uitkomsten van bedoeld onderzoek, hij kwam met een voorstel, om voor enkele branches de Zondagsverkoop voor een beperkte tijd toe te staan resp. die enigermate te verruimen. En behoudens wijziging in de pro cedure, waarop die wijziging kon wor den verleend, nam Minister Steenberghe de desbetreffende aanvullingen vrijwel iverandcrd over. Nu wordt van bepaalde zijde de in druk gewekt, als zou de doorvoering der in de wet aangebrachte verruimings mogelijkheden gelijk staan met het ver treden van het tot dusver gaaf en on verlet gehandhaafd beginsel der Zon dagsrust voor het winkelbedrijf. Om wille der waarheid en waarach tigheid komen wij hier met kracht tegen op Want hoe warme voorstanders we ook zijn van algehele Zondagssluiting, moeten we in dit verband toch vast stellen, dat door de wijzigingen, die thans in de Winkelsluitingswet zijn aangebracht, principieel daarin niets is veranderd en slechts de logische eonsekwentie is getrokken uit wat reeds eerder als toelaatbaar was aanvaard. Immers, als door de oorspronkelijke Winkelsluitingswet aan enkele branches gedurende een beperkte tijd de Zon dagsverkoop was toegestaan om drin gende redenen, aan het belang der betrokken takken van bedrijf ontleend, dan moest consekwent die verruiming eveneens worden verleend aan die branches, waarvan uit onderzoek was gebleken, dat het dringende bedrijfs belang var, deze die verruiming eiste En daarom achten wij het ten eenen- male misplaatst, 't voor Ie stellen ah zou de Winkelsluitingswet, door de jongste wijzigingen, in „principiële" zin zijn veranderd." De Mussert-groep. Ir. Mussert heeft verklaard, dat de N. S. B. liet volgend jaar zai deel nemen aan de verkiezingen voor d» Provinciale Staten en voorlaan even eens aan iedere verkiezing voor de Tweede Kamer. Nieuwe slachting. De regeering overweegl een omvang rijke afslachting van runderen Men is van oordeel, dat de distributie in blik zal moeten geschieden, daar de ervaring over het algemeen geen aanleiding tot klachten heeft gegeven en de distri butie in verschen toestand niet uit voerbaar wordt geacht. Er worden besprekingen gevoerd er het laat zich aanzien, dal binnenkort weer lot afslachten en in blikken zal worden overgaan op dezelfde wijze als in den afgeloopen winter is geschied. Op het oogenblik neemt de afname van blikvleesch weer toeden laatsten lijd worden ongeveer 150.000 blikken per week afgenomen en daar het in geblikte vleesch zich bijzonder leen' voor winlcrkost, wordt verwacht, dat het verbruik spoedig 'tot ongeveer 300.000 blikken per week zal stijgen. De voorraad ingeblikt vleesch be draagt op het oogenblik nog ongeveer 10 millioen bussen. Wenscht Gij besparing? LAAT ONS dan Uw agenda's, circulaires, reclame- brieven, bestekken, enz. VERVAARDIGEN Desgcwenscht IN NIEUWE SPELLINQ. Ook gelegenheid lot het aanleren van de nieuwe spelling, alleen of in clubjes. Type- en Copieer-inrichting VITESSE E. M. v. HAMERSVELD KON. WILHELM1NASTRAAT 10 BERICHTEN UIT AMERSFOORT Gemeenteraad. Vergadering op Dinsdag 2 October, 1. ingekomen stukken. 2. Verdeeling van den Raad in af- deelingen. 3. Benoeming tijdelijke leeraren aan het Gymnasium, 4. VerzoeK van het bestuur van de Schoolvereeniging Pallas Athene om gelden voor het bouwen van een rij wielbergplaats. 5. Verzoek R.K. Jongensscholen om gelden voor de aanschaffing van nieuwe schoolbanken ten behoeve van de ULO, school aan den Westsingel. 6. Verzoek van het Chr. Nat. School- nderwijs om gelden voor de aanschaf- ling van gordijnen voor de school aan de Blankenheymstraat. 7. Vaststelling pensioengrondslagen onderwijzers bij het openbaar LO. 8. Vergoeding boventallige leerkrach- n over 1933 ten behoeve van de Gabrie Mehenschool. 9. Verruiming verkoopgelegenheid op Zondag ingevolge de gewijzigde Win kelsluitingswet. 10 Verlenging van de overeenkom sten met de ziekenhuizen betreffende de verpleging van voor rekening van de gemeente opgenomen patiënten. 11. Opheffing onbewoonbaarverkla ringen van de perceelen Bloemendal- sche straal 452 en Sf. Janskerkhof 15. 12. Vaststelling van een nieuwe Bouwverordening. 13. Rapport van de commissie van onderzoek met betrekking tot de zaken Frisia. 14. Wijziging der gemeentebegroo- ting 1934. 15. Aankoop van diverse strooken grond aan de Barchman Wuytierslaan ter verbreeding van dien weg. 16. Overname van de Voltastraa! en Galvanistraat van P. K. v. Eykelenburg. 17. Verpachling van de jacht op ter reinen gelegen onder Soest in de Birkt. 18. Verhuur weiland aan de Eem onder Soest aan Th, v. d. Tweel. 19. Verhuur van grond aan den Hei- ligenbergerweg onder Leusden aan C. M. Weytens e.a. 20. Verhuur grond aan den Heili- genbergerweg onder Leusden aan W. Schouten. 2(. Verhuur grond aan den Randen- broekerweg aan W. van Kessel e.a. 22. Verkoop bouwterrein aan de A. Hahnstraat groot 723 M'. aan Bre- dero-bouwbedrijf voor f6400. 23. Verkoop bouwterrein aan de J Bosboomstraat groot 500 M2. aan J. G. Overeem voor f3300. 24. Verkoop bouwterrein aan de J. Bosboomstraat groot 720 M2. aan J. Pot voor f4500. 25. Vestigen van erfdienstbaarheid ten laste van een perceel bouwterrein aan de Heinsiuslaan, in verband met den verkoop van een perceel bouw terrein aan de Dr. Nolenslaan aan A. Zierleyn. 26. Ontheffingen en reclames straat- en rioolbelasting. 27. Kohier straat- en rioolbelasting. 28. Kohier hondenbelasting. Verarming. Men schrijft ons: Het overzicht van de belastbare in komens, zonder kinderaftrek, zooals deze voorkomen op de kohieren der Rijksinkomstenbelasting, geven aan, dat de inkomsten in de genftente Amers foort sinds het belastingjaar 1930-'3I beduidend daalden. In groep I van f800 tot f2000 be lastbaar inkomen, had men in dal jaar 5959 aanslagen, met een totaal belast baar inkomen van f7.977.391. Men had 60 aanslagen boven f20.000 'sjaars met ongeveer 2' 2 millioen be lastbaar inkomen. In totaal waren er 9473 aanslagen et samen bijna 24 millioen belastbaar inkomen. Nadien vermeerderde de bevolking van 38.534 inwoners tot 42.818 inwo- in Mei 1934 en het getal aange- slagenen werd 9634. Maar het belastbaar inkomen ver minderde tot f22.38o.075. Het inkomen per hoofd der bevolking bedroeg in het belastingjaar 1930-'3t f622. In het belastinjaar 1933-1934 daalde dit inkomen tot f523 per hoofd. in laatstgenoemd belastingjaar had men nog maar 35 aanslagen boven f20,000 inkomen 'sjaars met totaal f 1.233.896 inkomen. Deze cijfers geven duidelijk.-.anhoe de slechte tijden ook in Amersfoort op voor alle inrichtingen van onderwijs naar Boekhandel Langestraat 84 Tele'. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, het welvaartspeil werken en hoe noo- dig het is dat de openbare besturen zich beperken tot het noodzakelijkste, Alhier werd gesticht een vereeni- ging van oud-leerlingen der Ambacht school. Doel is: de bandvorming tus- schen oud-leerlingen onderling, tus- schen de school en oud-leerlingen te bereiken door het houden van lezingen, filmavonden en excursies. Er hebben zich 57 leden aangemeld, Als bestuursleden werden benoemd: Th. J. H, Hendriks, Jan Th. Tommei (secr.), E. Boode, B. v. d. Brink en G. H. Appel. Het ledental van de Amersfoortsche IJsvereeniging is gestegen tot 1029. Besloten werd voortaan de incasso kosten ad 10 ei, voor rekening der leden te laten komen en voorts, dat voor bijkaarten, welke na 1 Nov. wor den besteld, een kwartje extra moe! worden betaald. De consumptie-tent wordt uitgebreid en de verlichting der baan verbeterd. Esperanto. Het aantal leden van de R.K. Werk liedenvereniging St. Jozef, dat zich opgegeven heeft om een Esperanto- cursus te volgen, is van dien aard dat tot oprichting van een Esperanto- studieclub kan worden overgegaan. Woensdag 26 September, 's avonds uur, zal in het gebouw St. jozef onder leiding van het bestuur van „De Ka tholieke Werkers", eene vergadering gehouden worden van allen die zich opgaven. Leden van St. Jozef, die zich tot nu toe niet opgaven en toch nog deel willen nemen, worden tot deze verga dering uitgenoodigd, waar zij zich als nog ais cursist kunnen opgeven. Een auto. komende van Laan 1914, wiide den Utrechtscheweg oversteken, toen in volle vaart een auto kwam aanrijden. Deze slipte tengevolge van de gladheid van den weg en reed daarop den auto in de linkerflank aan met gevolg, dat de koets totaal van het chassis gescheurd en meters ver neer geworpen werd. De inzittenden werden slechts licht gewond. Dc Atodij van Egmond. Door Dom. A. Beekman, Benedictijner Monnik van de St. Paulus Abpij te 5) Oosterhout. Flotis I (t 1061) met zijn gemalin Guerlruida van Saksen en linn kind IToris, welk graf bij uitzondering is bewaard gebleven. Dirk V (f 1091). l-loris II (f 1123). Dirk VI (f 1157). Dirk VII (f 1203) met zijn gemalin Olhiklc, voor wier grafsteden de Eg- monder monniken de opschriften heb ben vervaardigd. De opbloei cencr beschaving kan men zich niet indenken zonder de vestiging van kloosters in den lande Karei dc Groote had tot de vestiging en verbreiding dezer meening door voorbeeld en aanmoediging niet weinig bijgedragen. Door het wanbeheer der Noormannen was in bel gebied, waar van de verdediging en opbouw in de hand van Holla ids eersten Graaf werd gesteld, het geloofsleven en de be schaving aanmerkelijk achteruitgegaan, zoodat een centrum van intensief Christelijk leven terecht als zeer gc- wenscht geacht. De wijze, waarop de invloed van 's Graven abdij over zijn gebied is uitgegaan, wordt gewoonlijk verkeerd of onvolledig voorgesteld, omdat men sinds de hervorming slechts zelden dc gelegenheid heeft, het be schouwende kloosterleven, dat ook te EgmoiuJ werd nagekomen, van nabij te leeren kennen. Deze invloed heeft, zooals wij positief weten van het op treden in Engeland door Augustiuus en de zijnen, minder plaats gehad door directe picdiking dan door liet voor beeld en liet gebed. De Egmonder inniken hebben zich daarbij gespie geld aan de oude wijze van evangeli- der eerste Christen-predikers, die Gregorius den Groote zelf aan gegeven. in overeenstemming was met den vermaarden kloosterregel van den H. Ronedictus, welke ook thans nog in dc Benedictijner abdijen wordt na geleefd. Daarin bevindt zich een artikel, dat den vorm van evangelisatie geheel heeft beheerscht„niets mag boven liet koorgebed worden gesteld." Om dien gulden regel te handhaven aren de monniken in de eerste dagen m Willcbrordus' en Bonifacius' ver blijf in deze streken, toen het aantal gevestigde kloosters nog zeer gering was. en zij, leneinde contacl met de hcidensche bevolking Ie vinden, wel moesten rondtrekken, in groepen uil- gegaan. Onderweg konden zij aldus liet cenobctieke kloosterleven in wezen nakomen, door namelijk rderc malen daags gezamenlijk tiet riiim te bidden, wat als hoofdzaak werd beschouwd. Zoodra de gelegen-' lieid zich daartoe bood, werd een cella oi zelfs een eenvoudig klooster gebouwd, vanuit welk centrum zoo noodig in den omtrek missietochten werden ondernomen. Een groot voor dcel van deze wijze van evangelisatie bestond daarin, dat liet gezamenlijk leven der monniken een onderrichtend schouwspel werd voor de onbeschaafde bevolking, waaraan de invloed blijkens hel resultaat buitengewoon vruchtbaar was. De kloosterlingen waren zich daarvan terdege bewust en ondersteun den dien invloed door bijzondere mid delen. Op hun tochten voerden zij schoon verluchte boeken en rijk be werkte schrijnen en misgewaden mee, Teii aanhoore van de heidenen zongen zijde psalmen en hymnen op dezelfde indrukwekkende Grcgoriaansche melo dieën als nog heden ten dage in abdijkerken weerklinken en "waard- ook nu r.og bezoekers worden getrok ken, die zich voor eenigen tijd willen losmaken uit de woelige cn gejaagde wereld en enkele dagen doorbrengen binnen de versterkende rust der klooster muren In of bij dc abdij vestigden de monniken een school en werkplaatsen. Zij gaven raadgevingen bij de bebou wing der velden en voor de verbete ring van den veestapel, waarbij zij op praktische wijze voorgingen, evenals dat nog lieden ten dage geschiedt. Maar zooals nu werd ook toenmaals daarvan geen aanteekening gehouden. Als men lange eeuwen late'r zal vragen, onder welke stuwkracht de landbouwers van sommige streken in ons land, die op dit eigen oogenblik profitecren van het voorbeeld en de raadgevingen, evenals dat nog heden ten dage ge schiedt en hun bedrijf hebben verbe terd cn meer loonend gemaakt, dan zal men deze in de meeste gevallen alleen slechts uit de overlevering kun- i kennen, die zich soms uitspreekt een plaatsnaam, zooals ons Mon nikendam, dat bovendien een monnik iet kap in zijn wapen voert. Slechts en enkele maal zal in een jaarboek •f op een rekening als bij toeval een bevestiging worden gevonden van som mige veronderstellingen. in de Vita van Ruppert van Mettlacli, slechts enkele tientallen jaren na liet feit zelf, dat wordt meegedeeld, ge schreven, staat het hoofdmotief aan gegeven, waarom Diik II de stichting van de abdij ondernam, tn dat geen andere was dan van de monniken zelf. Met enkele woorden cultores monasti- eae observantiae inibi Deo vacare constitiiil, die door deu kloosterregel zijn geïnspireerd, geeft hij op volledige cn juiste wijze den eigen aard van liet Benedictijner monnikenleven in dc Egmonder abdij weer. De kloosterlin gen bleven dus trouw aan den geest van de Sint-Baafs-abdij te Gent, waar uit zij met groote waarschijnlijkheid zijn voorgekomen. Immers de namen van Dirk II, die den titel van Graaf van Gent voerde, en zijn zoon Egbert worden aangetroffen op het necrolo- gium van de Sint-Baafs-abdijdezelfde Dirk cn zijn zoon Arnoud zijn verder bekend als weldoeners van de Sint- Pieters-abdij, die eveneens Ie Gent was gelegen bovendien was op de rijke altaartafel, door de stichters aan de Egmonder-abdij geschonken, naast die van Sint Bavo aangebracht. Het feit dat, toen Egbert, die zijn opleiding in de Egmonder-abdij had genoten, als Aartsbisschop van Trier omstreeks 977 daar in het Siiit Matthias-klooster den regel van Sint Benedictus wilde invoeren, hij eveneens de eerste mon niken uit de Sint Bavo liet komen, ersterkt bovendien de veronderstelling. Merkwaardig genoeg om hier te ver melden is, dat hun aanvoerder Gother was. een Fries. wat kan worden geinterpreteerd door een „Hollander' zooals wij hier het bewijs lubben, dat er toenmaals in Gent ook Hoi- landsche monniken waren. Als laatste argument moge gelden, dat Dirk it met Vlaanderen relaties onderhield. Zijn gemalin Kildegardis was. zooals algemeen wordt aangenomen, een ichter van den Graaf van Vlaanderen. De Sint-Baafs-abdij stond toen vollen bloei. In 937 door Gerard van Brogue hersteld, was zij in enkele jaren zoowel op geestelijk als stoffelijk gebied zoo hoog gestegen, dat ze als een modelklooster werd beschouwd en het middelpunt is kunnen worden van de liervormbewegiiig, die ze in de noordelijke landen begon af te teekenen. In 952 wordt vanuit Gent de Sint Benedictus-abdij in Noord-Frankrijk hervormd in 961 werden monniken naar Nonnandië gezonden, cn kort daarop naar Engelandin 977, zooals we zagen, naar Trier. De stichting van Egmond sluit dus natuurlijk aan bij deze kloosterhervormingen. In de 12de eeuw zai Egmond aan Gent nog twee Abten onileenen, Wouter, wellicht de grootste, die Egmond ooit heelt ge had. en Lambert, diens tweede opvolger. Over het peil der beschaving van de kloosterfamilie, die zich daar hoog in het Noorden te midden van een nog half barbaarsche bevolking nederzette, kunnen we ons dank zij enkele ge gevens aangaande de kunstschattenen de bibliotheek een zekere voorstelling maken Reeds wezen we op de merk waardigheid. dat het klooster of althans de abdijkerk uit natuursteen was op getrokken. Met eenige nauwkeurigheid is niet meer op te maken, hoe dc bouw er heeft uitgezien. Omstreeks 1140 werd de kerk door een nieuwe vervangen, maar ook van deze is zoo goed als niets bekend. De zorgvuldig uitgevoerde dubbelschilderij uit het aartsbisschoppelijk museum is niet veel meer dan een reconstructie, eerder met meer dan met minder verbeelding, zij het dan met behulp van de toen nog aanwezige ruïnen in de 17de eeuw, ineengezet. De afbeeldingen dezer no nen. die van jaar tot jaar vervaardigd, voornamelijk die door Schwegman te Haarlem naar schetsen van van Brussel koper zijn gebracht, geven slechts een volledig beeld van dc torens uit druipsteen cn van de meer noordelijk gelegen parochiekerk, waar vanaf dc inneming van Alkmaar de Protestanten In het koor hun uiensten hebben ge houden en die dus gedeeltelijk eenigs- zinswerd onderhouden. Wordt v«ivolgd,

De Eembode | 1934 | | pagina 1