Tentoonstelling F. A. TULP Taxidienst PUROL Handel- en Visch- SGHRIJFMACHINELINTEN Fa.H. Elzenaar Kantoor tn Drukkerij Langegracht 28, Amerafoort inidd^o^ n?DEv, verschiint eiken Dinsdag- en Vrildag- per drié mC aHbon~tsprijs bedraagt één gilden ldr' «nden; builen Amersfoort f1.10, franco per Post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 12 Oct. 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 56 Niets is zieliher dan liet leven van vrouwen, die alleen maar ivelen „mooi" te zijn. Welken weg gaan wl! op? In verbazend korten tijd hebben zich in Nederland lal van regeeringsorga- msatics ontwikkeld, die zich min of meer in liet economische leven van het land hebben ingeburgerd. Kan men zich ons land nog denken zonder de verschillende crisis-centrales, zonder het contingenteeringsbureau, e.d. Wij willen in herinnering brengen, dat al deze organen opgericht zijn als tijdelijke instellingen. Men had ze nnodig voor den deur der crisis, en dan zouden zij verdwijnen, ja, men prefereerde die organen boven een stelsel van beschermende rechten, omdat deze laatste gelijk de praktijk in andere landen overduidelijk had bewezen wanneer zij er eenmaal zijn moeilijk meer afgeschaft kunnen worden. Neen, Nederland wilde niet naar het protectionisme toe, en mede daarom is men dan maar tot de lijdelijke crisis-instellingen gekomen. Nu men gelegenheid heeft den groei van die nieuwe instellingen gade te slaan, zal menigeen zich afvragenZal dit alles zoo gemakkelijk op te ruimen zijn, en zitten we hier niet minstens even stevig aan vast als wij aan hoogere invoerrechten vastgezeten zouden heb ben? Hel ziet er nicl naar uit, dat maatregelen, die tot in details in het economische Ie.en ingrijpen, spoedig en gemakkelijk ongedaan kunnen wor den gemaakt. Dit alles zou van ondergeschikt be lang zijn, wanneer het alleen om een stelsel van protectie ging. Of men nu bescherming invoert met behulp van in'oer- of van monopolierechtcn kan ons op zichzelf koud laten. En welk stelsel van protectie duurzaam belooft te worden, schijnt op het eerste gezicht ook niet van groot belang. Zoo eenvoudig is de zaak echter niet. Protectie, verhooging der invoer rechten zonder meer, helpt het binnen- landschc bedrijfsleven door hoogere prijzen, maar laat dit bedrijfsleven overigens geheel vrij. Bij contingen- teeringen en monopolies is dit laatste niet meer het geval. Een sterk voorbeeld daarvan is wel de cisch, dat graanhandelaren geen' graan uit Polen of uit de Donaulanden mogen invoeren, wanneer hiertegenover geen goederen staan, die Nederland aan die landen verkoopt. De importeurs, wier vak het is granen tc koopen, moeten zich dus nu toeleggen op het verkoopen van allerlei producten, die in Polen en de Donaulanden geplaatst kunnen worden. Het behoeft geen betoog, dat. er van zulke transacties niet veel terecht kan komen. De contingenteeringen, met de daar aan verbonden onzekerheid omtrent de grootte van het contingent, dat zeer rekbaar wordt vastgesteld, en die om trent het land, waarvoor men vergun ning krijgt om in te koopen, belem meren eveneens den invoer in veel hooger mate dan dat zulks met een voudige verhoogde invoerrechten het geval zou zijn. De organisatie van den invoer, en eveneens van den uitvoer, lijdt ten zee-sle ouder de nieuwe verhoudingen, waaraan men zich niet dan met groote moeite kan aanpassen. Ongetwijfeld zouden verhoogde invoerrechten veel beter in het gclicele economische stelsel passen dan dat zulks met con tingenteeringen en monopolies het geval is. Aan de andere zijde staat daartegen- over, dat invoerrechten uitsluitend als beschermingsmiddel dienst kunnen doen. Daar wij aan de meeste landen het recht van meeslbegunstiging heb ben toegestaan, zijn wij verplicht voor alle landen dezelfde invoerrechten te heffen. Deze invoerrechten kunnen dus slechts in zeer bescheiden mate als onderhandelingsobject dienst doen, voor zoover het artikelen betreft, die wij altijd slechts uit een enkel land be trekken, iels, wat zeer weinig voorkomt. Daarentegen zijn contingenteeringen en monopolies wel middelen, die voor onderhandelingen te gebruiken zijn, en zij zijn daarvoor dan ook bedoeld. Het bovenstaande voorbeeld van giaan- import uit Polen en de Donaulanden doet zien, op welke wijze de mono polies worden gebruikt. Van de hanteering der contmgen- teeringsbesluiten wordt weinig bekend, dit geschiedt zooveel mogelijk in het geheim om conflicten wegens ontdui king der mcestbegunstigingsclausulc met andere landen te vermijden. GROOTE SORTEERING Blokken Postpapier Enveloppen |Doozen Tariefpost (100 VEL PAPIER EN 100 ENVELOPPEN) f 0.70 I KANTOORBOEKHANDEL Langestr. 65 t.o. Krommcstr. TEL. 326 Alles zal dus afhangen van he sultaat, dat met onderhandelingen op de basis van contingenteeringen en monopolies wordt verkregen. Zijn die resultaten tastbaar en van Hinken om vang, dan kan men zich voorstellen, dat wij over de bezwaren der ver- bureaucratiseering en lamlegging van een deel van ons apparaat voor den buitenlandschen handel heenstappen. Zijn de resultaten echter niet groot, dan is eenvoudige protectie ongetwij feld boven deze manier, die in het geheel niet in ons economisch stelsel past, tc verkiezen. In de Huishouding. Men dringt aan op de opleiding van werklooze meisjes tot dienstbode en wees reeds op de noodzakelijkheid hiervan, oindat er zeer vele meisjes in de gezinnen der wcrkloozen met de handen in den schoot zitten terwijl tocli de vtaag naar goede dienstboden steeds blijft en er in ons land op dit oogenbhk nog meer dan 35.000 Duit- sche meisjes zijn. Opleiding is echter noodig, en daar- tt is reeds nu een proef genomen met de theoretische scholing. In Winscho ten zijn vier cursussen begonnen met eik 18 leerlingen (er hadden er zich reeds meer dan 100 opgegeven), waar weken lang des avonds theorie gegeven wordt aan de vakschool. De bedoeling is de meisjes na deze vier weken, zonder belooning geplaatst te krijgen in gezinnen opdat zij daar de practijk zullen kunnen leeren. Zijn zij zoo bekwaam, dan is het de bedoe ling hen, via de atbeidsbeurzen in betrekkingen te brengen. De kosten van de opleiding worden deels door het rijk, deels door de ge meenten gedragen. Het bleek, dat er algemeen groote sympathie voor dit plan is. Vooral de moreele zijde van het tewerkstellen werd op den voorgrond geplaatst, ter wijl er op werd gewezen, dat al het mogelijke moet worden gedaan om de eigen Nederlandsche meisjes de plaat sen te doen innemen die thans door de Duitsche dienstboden worden inge- De Prinses e de c Er werd dezer dagen vermeld, dat Prinses Juliana aan liet Crisis-comité een gift van 90.000 gulden had doen toekomen, geheel los van de gewone maandelijksche bijdrage. Na informatie is gebleken, dat het bedrag dier vaste maandelijksche bij drage f5000 is. De Prinses geeft dus telken jare 160.000 aan het Crisis comité, en heeft er zoodoende dit jaar totaal f 150.000 aan geschonken. Wanneer men nu weet, dat haar grondwettelijke toelage f200.000 be draagt, en dat zij hierop evenals de Koningin een belangrijke vrij willige korting laat toepassen, dan ziet dat Prinses Juliana dit jaar, op fractie na, haar geheeie grond wettelijke inkomen aan liet Crisiscoinite heeft afgestaan. Waarlijk, zij heeft hiervoor recht op onze eerbiedige waardeering. Het Zuivelpotje. Het zuivelfonds wordt gevormd uit hellingen van exporteurs, die zuivel naar het buitenland zenden. In totaal ruim f 10 millioen in dit fonds. De veehouders beweren dat dit hun geld is, want, als de exporteurs die heffingen niet hadden moeten betalen, hadden dezen den zuivel ook duurder ingekocht. Er is herhaaldelijk aangedrongen op verdeeling van dit fonds onder de vee houders; dat zou dan neerkomen op f8 per melkkoe. Dezer dagen heeft het bestuur van den Mg. Nederi. Zuivelbond met den minister een onderhoud gehad over hel zuivelfond. De minister heeft gezegd, dat hij heeft geineend niet anders te kunnen handelen, omdat hij de naaste toekomst voor de zuivelbereiding zeer donker inziet en liet dan beter is, thans geen extra uitkeeringen te doen, doch NIC. BOVFLE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per Kil. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PERS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 deze te reserveeren voor tijden dat liet nog moeilijker is dan thans. De veehouders weten nu: liet geld uit het fonds is wel voor hen bestemd, doch het volgend jaar, als de zuivel- toestand nog ongunstiger is als thans, zal het in omloop komen. Pater Van der Velden. De weleerw. pater J. v. d. Velden C.ss.R., vroeger directeur van het St. Alfonsus Retraitenhuis te dezer stede, herdacht in het klooster der Redemp toristen te Roosendaal den dag waarop hij voor 25 jaar de wijding van het II. Priesterschap ontving. Op e/ke wonc/ Voor de Rechtbank te Utrecht ston den terecht de 20-jarige schilder v. d. Z. en diens 17-jarige broer, de 20- jarige metaalbewerker B„ de 17-jarige I. en de 18-jarige v. Z. te Amersfoort die hadden ingebroken in een pakhuis aan de Koestraat. Eerst hadden zij 's avonds getracht door verbreking van een hangslot bin nen te dringen, doch de deur was bovendien normaal gesloten, zoodat zij deze niet konden openen. Ze hadden elkaar opgetild en waren door een dakraam naar binnen geklommen. In het pakhuis hadden zij een zak gevuld met een levensmiddelen ont- 'reemd. Ze waren door de politie overvallen en hadden nog getracht te vluchten Doch alle vijf waren ze in arrest ge steld. De 20-jarige gehuwde v. Z„ zei, dat zijn kameraden liet voor hem gedaan hadden, omdat hij in broodnood was en de levensmiddelen voor zijn g.zin noodig had. De Officier van Justitie eischte tegen ieder der verdachten een gevangenis straf van drie maanden. Uitspraak over veertien dagen. Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. DronkenschapJ. C. L. Lisse f 6 of 3 d. Winkelsluitingswet: N. V. Barne- eld f 1 of 1 d. Invaliditeitswet: J. N. Soesterberg f 1 of 1 d. Leerplichtwet: A. v. d. O. Spaken burg f 1 of 1 d., E. v. T. Spakenburg f 3 of 1 d., A. H. idem. Arbeidswet: J. S. Amersfoort2maal 3—1 d., W. K. B. Amersfoort f3 of 1 d„ J. O. B. Soest f6 of 3 d. Loopen op verboden grond: G. K. Barneveld f4 of 2 d., P. J. idem, C. v. V. Hilversum 115 of 15 d., S. V. idem. Loopen op bepoten grond: G. S. Barneveld f 3 of 1 d. WapenwetJ. G. W. Amsterdam f 1 of 1 d. met verb, windpistool, R. L. Baarn f25 of 12 d. met verb, wapen- stok._ Wet Openb. Midd. van Vervoer: D. L. Utrecht f 3 of 1 d„ P. L. Rotterdam f 5 of 2 d. VisscherijwetP. J. P. Amsterdam f 1 of 1 d. plus f 2 of I d. met verb, hengels, B. Spakenburg f4 of 2 d. KustdagbcsluitH. J. A. v. O. Am sterdam f3 of 1 d„ P. O. Utrecht idem, F. O. Beverwijk f I of 1 d. Een hond 's nachts te Amersfoort buiten laten loopen: C. W. R. aldaar 50 cent of 1 d. Te Amersfoort rijden met een tuig, waarvan de lading het verkeer kan hinderenJ. v. K. aldaar f 1 of 1 d. Geen gehoor geven aan politicbevel: G. V. Stoutenburg f 3 of 1 d., B. A. K. Amsterdam f3 of 1 d., P. v. A. Hil versum 50 cent of 1 d. Te Amersfoort een begrafenisstoet voorbij rijden: O. P. ff. S. Haarlem f2 of 1 d. Wenscht Gij besparing? VERVAARDIGEN Desgcwenscht IN NIEUWE SPELLING. Ook gelegenheid tot het aanleren de nieuwe spelling, alleen of in clubjes. Type» en Copiéer-inrichting VITESSÈ KON. WILHELMINASTRAAT 10 Te snel rijden in Soest: G. R. Den Haag f 15 of 8 d. Idem in Hoevelaken: K. v. d. W. Hilversum f 10 of 3 d., Th. M. H. En schede idem, T. I. W. v. S Den Haag idem. L. M. Heemstede 18 of 4 d. idem te Woudenberg: J. A. H. S. Amstelveen f 4 of 2 d D. J. I. v. d. O. Den Haag f20 of 10 d., H. F. D. K. Rotterdam f 12 of 6 d. waaronder ge mis van rijbewijs. Idem te BaarnM. H. Bunschoten f3 of 1 d., IJ. Th. B. L. B. Bussum f8 of 4 d. Te Amenfoort rijwiel onbeheerd latenA. J. M. H. aldaar f 3 of 1 d., T. R. de J. idem, T. v. D. idem, H. M. F. Soest idem, R. v. Z. Nijkerk idem. Venten te Baarn z. v.: P. B. B. laariem f 1 of 1 d. plus f 15 of 8 d. oor opgave valschen naam. Zich aan auto vasthoudenG. J. T. Amersfoort f 3 of I d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen: Ch. B. Amsterdam f 15 of 3 d., H. N. Scherpenzeel f4 of 2 d., H. O. Arnhem (3 of 1 d., J. S. Am sterdam f4 of 2 d. Niet stilhouden als het verkeer dit vraagt: J. H. B. Veenendaal f 10 of 4 d. Geen nummer- of riioewijs: P. J. V. Utrecht f20 of 10 d„ A. V. Gouda f3 of I d„ M. v. d. W Stroe idem, W. V. Noordeloos idem, A. K. Nijkerk idem, R. v. d. W. 50 cent of 1 d„ L. A. V. Muiderberg f 10 of 5 d. waaronder ge mis van spiegel. Doorgang niet vrijlaten: V A. K. Chemnitz f50 of 25 d. Verboden weg berijden: C. de G. Spakenburg f3 of 1 d. Vee op rijwielpad: G. V. Stouten burg f5 of 2 d. Geen spiegel: J. J. G. Amsterdam f3 of 1 d„ G. J. M. Zeist idem, A. V. Gouda idem, E. B. Nijkerk idem. Verblindende verlichting: A T. Z. Vlaardingen f3 of 1 d., A. v. d. H. Houten idem. Wielrijden zonder licht: J. C. E. Amersfoort f 1.50 of 1 d., J. K. Spaken burg f2.50 of 1 d., M. K. Barneveld f4 of 2 d. Idem zonder remA. M. B. V. Amers foort 4 Oi 2 d. „PROTEOCAL "in*» LICHAAM an ZENUWEN (Ned.fabr.) zul».re Eiwit tn Kalkl Aanbavolan door H.H doktoran. Kerknieuws. Naar Kevelaer. Dat de belangstelling voor de bede vaarten naar Kevelaer nog steeds zeer groot is. en zelfs jaarlijks toeneemt, blijkt uit de verstrekte gegevens be treffende de extra-treinen. In vergelijking met het vorig jaar is het aantal bedevaartgangers in de maanden Juli en Augustus tot 20 Sept. belangrijk toegenomen. Volgens de gegevens der Spoorwegen kwamen van 1 Juli tot 20 September van dit jaar 185.000 pelgrims te Kevelaer aan in 192 exlra treinen, terwijl het vorig jaar in 178 exlra treinen 172 700 pelgrims aankwamen. Uit Holland kwamen per trein minder pelgrims aan. Het getal pelgrims, dat te voet, per rijwiel of auto aankwam, is niet precies aan te geven. Volgens betrouwbare schattingen mag worden aangenomen, dat het getal bedevaartgangers de 400.000 heeft be- ;ikt. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Schouw. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de najaars-schouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan lutn toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Dinsdag 23 October en volgende dagen. 15.20 OCTOBER In de EIERHAL te Amersfoort Middenstandsvereenigingen. Maandag 15 OCTOBER 2 uur OFFICIEELE OPENING ALLE BEDRIJVEN IN WERKING GRATIS Koffie- en Theeuurtje bij de Firma TH. NIEMEIJER WOENSDAG 17 OCTOBER 2.30 uur Groote Dureya*Ballonwedstrijd voor kinderen, waaraan zeer fraaie prijzen verbonden zijn. DOORLOOPEND MUZIEK Alle bezoekers ontvangen gratis een portie gebakken visch. QRATIS ZEEBANKET Heerlijke HARING, geserveerd op VERKADE'S TOAST. IV 9 LET OP DE NEGEN's 9 H 9 Alle genummerde enlrée-bewijzen, die eindigen op 9, geven recht op een doos bonbons. 19 gcetl recht op een blik sardines, aangeboden door de Vischhandel v.h. GLASTRA <S Co., Amersfoort. 69 geef* recht op een blik zalm. aangeboden door dezelfde firma. Voorts ontvangt elke 25ste bezoeker(ster) een schitterend pakket DURYEA Pudding. Dagelijks geopend van 1.30-5.30 uur en van 7.30-10.30 uur, behalve Vrijdag 19 October, geopend om 9 uur des morgens. Entrée-prljs 25 ct. - Entrée-prljg 2S ct. Waar krijgt U zooveel voor zoo weinig geld????? Ver. Katholiek Amersfoort. De Vereeniging „Katholiek Amers foort" mocht op haar Statuten en Huis houdelijk Reglement de Kerkelijke goedkeuring ontvangen. Haar werd als Geestelijk Adviseur toegewezen den ZeerEerw. Heer J. H. Hooyman, Pastoor der St. Henricus- Parochie. V olksuniversiteit. De Volksuniversiteit publiceerde haar eerste w'mterprogramma. In de bestuurs-vacalure ontslaan door het bedanken van den heer J. j. Thien werd voorzien door de keuze den heer H. O. B. Biijdenstein, directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers. De Raad van Toezicht werd aange vuld door de benoeming van den heer G. J. Noordman, gemeenteraadslid. De openingsavond wordt gehouden op Donderdag 18 October in Amicitia. Medewerking verleenen Amersfoorts Mannenkoor en de^declamator Ru Mul- •r uit Amsterdam. Cursus I wordt gegeven door dr. G. A. Dudok, over Bernard Shaw en zijn tijd. Cursus II wordt gegeven door prof. A. tl. de Hartog over materialisme, spiritisme, theosofie enz. Cursus ill wordt gegeven door L. J. Jordaan over Internationale caricatuur met lichtbeelden. Cursus IV wordt gegeve:. door prof. dr. A. Pompen van de Katli. Universi- it over „Shakespeare en Milton". Cursus V woidt gegeven door J. H. Ronhaar van de Amersf. Handelsschool, over het economisch leven in Neder land. Cursus VI wordt gegeven door dr. h. van Schelven te 's Hage, over Kinderpsychologie. Nadere inlichtingen vindt men in de programma's en worden verstrekt aan het secretariaat Pasteurstraat 9. Collectanten College Parochie St. Ansfridus. in de parochie St. Ansfridus is een Collectantencollege samengeteld. Het bestuur is vastgesteld als volgt: J. Schoenmaker, Voorzitter; G. A Hendriks. Secretaris en C. v. Do>rn Jr. Penningmeester. Belangwekkende beschouwingen. Dinsdag beginnen we met de publi catie van een serie artikelen over den Amersfoortschen tabaksbouw van onzen stadgenoot den heer H. A. W. Beijer, die de economische geografie beoefent CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijimachinehandel Langestraat 84 Telef. 523 en na ijverig speuren en vorschen een zeer lezenswaardige verhandeling kon samenstellen over een cullure, die een lange reeks van jaren een bron van welvaart voor het op de Amersfoort was. De K. R. O.-Boys te Amersfoort. Op Maandag 12 November zullen de K. R. 0.-B"ys optreden in de Ge meentelijke Markthal met medewerking van Tholen en van Lier. Nadere bijzonderheden zullen nog volgen. R. K. V.V. „Amersfoort". Programma voor Zondag 14 October: H. S. V. IAmersfoort I 2—4 uur Amersfoort 2-Eemland 2—4 uur Vooruit 3—Amersfoort 3 12-2 uur Amersfoort Jun.—Actief Jun. 12—1 uur Zondag a.s. trekt het eerste elftal naar Montfoort. om tegen H. S. V. den strijd aan te binden. Daar de H. S. Vers lot nog toe erg ongelukkig zijn geweest, zullen zij alles in het werk stellen om de puntjes thuis te houden, of zij er in zullen slagen betwijfelen wij. Vertrek per bus vanaf de Hof 12 uur. Het 2e elftal speelt thuis tegen Eem- land uit Baarn, welke nog ongeslagen 's in die afdeeling. Over dezen strijd •alt nog weinig te zeggen en is dus afwachten. Het 3e elftal dat Zondag l.l. de punt jes moest afstaan aan S. A gaan op bezoek bij Vooruit 3. Er zal beter gespeeld roeten wor- !en. anders zullen de punten wel in de domstad blijven. Junioren spelen om 12 uur aan de Leusderweg tegen Actief uit Hilversum.

De Eembode | 1934 | | pagina 1